Hing 1 B ;raaf GEE 01 BINNENLAND- 3IT. l Gouda Mettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 38ste Jaargang. Woensdag 2 Augustus 1899. No. 79M aar. Ilultcnlandscb Overzicht. a te. MIN. .e i Haag. IER 1899 ft Maal- ïsligd n <len ver- ver lat en 'J ii Zn rftme. FEV1LLE1OM. VIJF GEKTEN. Majoor a de Hoog- Rang f O.10. a L. weer I IKMAN^c Zn. Wordt vervolgd) t «IEUWj het Proces 1 en scherpte, ide Tableaux, .ng, gekleurd, verlichting van een 'E ZEKER- beelden de I ten 42 uur, FE BESPAN- 1V1ÏE en aan- Telefoou No. M. De (Jitgav <’ezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers Telefoon No. M ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer H> Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. >0S. oofdtableaux voerd, blykt een wonderbaarlyke, ietwat zonderlinge uitwerking te hebben gehad in Zuid-Afrika. Allen, zoowel de imperialisten als de Boeren, zyn ermee ingenomen, maar de oordeelvellingen over het denkbeeld van Chamberlain om een gemengde commissie in te stellen tot toetsing van' de kieswet, loopen verder uiteen. Reitz moet daarover in een interview verklaard hebben dat het voorstel voor de Transvaalsche regeering aUeen aan nemelijk was, als het onderzoek en het rap port van de commissie behalve de kieswet ook andere Engelsch-Transvaalsche geschil len zou omvatten. Dit, verklaren de Times en de Daily Chronicle in een hoofdartikel, is onmogelyk. De Daily' Chronicle bestem pelt zelfs Reitz’ oordeel met den krassen term „onzin”. Zy vindt dat oordeel onbe kookt. De voorgestelde commissit zal in niets den scheidsrechter spelen, maar enkel onderzoeken, de Engelsche en de Transvaal sche regeering vrijlatende om haar rapport aan te nemen of te verwerpen. Maar uit-, breiding van de taak van de commissie is niet gewenscht, zelfs van Transvaalsche zijde bezien. Bovendien zou Chamberlain geen uitbreiding gedoogen. Wenscht Kruger in derdaad vrede, laat hij dan het voorstel tot benoeming van een commissie met beide handen aangrijpen. Verwerpt Kruger het voorstel, dan vreest het blad dat de gevol gen ernstig zullen zijn. Volgens den .correspondent van de Daily Chronicle te Kaapstad is Milner nog aan 't beraadslagen met de zaakgelastigden van het uitlandercomité van Johannesburg te Kaap stad. Hofmeyer is niet wel en wil een reis naar Europa dóen, tenzij «tand van zaken verergert. De Cape Times en de Star van Johannes burg begroeten het plan van Chamberlain tot het benoemen van een gemengde com missie met instemming. De eerstgenoemde beschouwt de instelling van een commissie als een goede gelegenheid om de misver standen tusschen Engeland en de Zuid-Afri- kaansche Republiek uit den weg te ruimen en de politieke betrekkingen tusschen de beide landen op een vriendschappelijken grondslag te herstellen. Naar de correspondent van de Daily Tele graph te Johannesburg verneemt, is de Trans vaalsche regeering bereid het voorstel tot het benoemen van een commissie aan te nemen. lillHN Ili: (01K1M ergens in de provincie een school bezocht waar de kinderen leeren fruit en bloemen kweeken, byen houden en landbouw en huis lijk werk, en heeft toen in een toespraak zyn bewondering voor dat praktischeonderricht uitgesproken. De minister zeide o. a.„Wjj onderwijzen niet de rechte dingen. Ik be twijfel ernstig of lezen, schrijven, rekenen en dat zeer nuttelooze vak grammatica wer kelijk de beste geestelijke grondslag zyn om het verstand van jongens en meisjes op het land te ontwikkelen.” Verder zeide de para doxale minister „Als ik een boer was, weet ik niet of ik niet myn best zou doen myn kinderen in den zomer nit school te honden en ze het hooiland inzenden om gezond en sterk te worden, inplaats van ze een heeten zomerdag in een school opgesloten te houden om de regelen der spraakkunst en |de begin selen der rekenkunde te leeren.” Zwitserland Op den grooten berg van dien naam zal byna 900 jaren na zyn dood een monu ment worden opgtricht voor den stichter van ’t klooster en hospitaal 8L Bernard. De monniken vragen aan de bezoekers (circa 200,000 per jaar) bijdragen voor dit hulde blijk voor St. Bernard de Menthon - A pro pos van den St. Bernard zy hier aangestipt dat het hondenras vroeger door de monniken op den berg gebruikt, uitgestorven is, en dat de soort die men tegenwoordig kweekt op don St. Bernard, afstammen van honden, uit'Newfoundland ingevoerd. Verspreide Berichten. I9HEYFUS Tusschen do civiele en de militaire auto riteiten te Rennes is thans overeengekomen, niet zonder eenig geharrewar, dat in geval van ernstige verstoringen dor orde gedurende het proces, de prefect het recht zal hebben de troepen te requireeren. Alle prefecten en alle procureurs-generaal van Frankrijk hebben bevel ontvangen ge durende de gebeele maand Augustus op bun post te blijven. De senator Trarieux heeft verschillende inlichtingen aangaande de zoogenaamde ver- klappingjvan het geheim van den „obus Robin”, aan den minister van oorlog gezonden, die ze aan bet parket van den krygsraad te Rennes heeft doen toekomen. Zy betreffen vooral een zekeren soldaat Thomas, indertijd aan de Pyrotechnische School te Bourges verbonden en in 1887 wegens verraad ver oordeeld. Trarieux wyst eenige officieren aan, die deel uitgemaakt hebben van den krijgsraad welke Thomas heeft gevonnist. Jiet dossier van die zaak is nl. niet meer te vinden en de zaak is wegens haar interna tionale beteekenis in het diepste geheim be handel^. Daarvan maken de tegenstanders van Dreyfus nu gebruik om „nieuwe feiten” tegen hem aan te voeren en Trarieux wil dat bytyds verijdelen. n Het is niet juist, dat du Paty uit de ge vangenis naar het hospitaal is overgeb'racht. Hy lijdt slechts een weinig aan de lever. De Matin van gisteren berichtte, dat de tegen hem geopende instructie geëindigd zon zyn met een ontslag van rechtsvervolging. Engeland. Sir John (lorst, minister van onderwijs,Tieeft De knecht keek verwonderd op Meer en meer begon hij te gelooven dat het jonge meisje daar voor hem niet huichelde, maar in ernst was| en in ernst meende dat zij hier was om den een of ander te spreken. In dat geval besloot hij maar zoo spoedig mogelijk zich uit de voeten te maken. Ik ga gevolg geven aah mademoiselle’s ver langen en mijn heer waarschuwen,” zeide hij, «tenminste als mademoiselle voor het oogenblik mijne diensten niet behoeft.” «Mijn God,” riep Eihilie, »men martelt mij hier met beleefdheid waarvan ik niets begrijp. In welk opzicht jou ik uw diensten behoeven De eenige dienst die ik van u verlang en obit verlan gen zal, is dat ge doet wat ge zooeven beloofdet te zullen doen, namelijk uw heer verwittigen van mijn aankamst.” De lakCTboog en verwijderde zich. Emilie bleef alleen met hare gedachten. Ze was eenigszins gejaagd. Qnder het rijden had ze zich voorgesteld een gevangenis met akelige, som bere cellen, op ger mmel van ketenen en boeien^ op. geuniformde cipiers, op strenge gezichten, op gangen en reusachtige sleutelboomen Zij had zich voorgesteld in een groot vertrek, met kale muren ert steenep vloer te zullen worden gevoerd, in een vertrek met ijzeren deuren, met ijzeren bouten gegrendeld, met ramen ternauwer nood groot genoeg om het hoofd doqr te steken; voorzien van tralies, te nauw „om een vinger door tocht te geven en ten slotte haren vader} onder ketenen beladen en door, strenge gerechtsdienaars omringd te zullen zien. - In plaats evenwel van al dat verschrikkelijke Naar de Fransche minister van buiten- landsche zaken in den ministerraad heeft medegedeeld, is de nieuwe handelsovereen- komst tusschen Frankrijk en de Vereenigde De bediende keek haar verbaasd aan. »Ik begrijp niet recht wat mademoiselle mij de eer bewijst daar te zeggen.” Begrijpt gij dat niet Ik vroeg u of het waarschijnlijk is dat ik hier lang moet wachten." De knecht haalde de schouders op. ’Hebt ge dan geen orders mijnenthalve ont vangen ging Emilie voort. Slechts die, om mademoiselle, zoodra zij arri veerde, hierheen te geleidfy, en mij gebonden te achten de minste harer wenschen of verlangens als bevelen te1 beschouwen.” Dit antwoord had voor het meisje slot noch zin. Ongeduldig vroeg zij •Verwachtte men mij dan' hier •Het schijnt zoo. daar ik de orders ontving, die ik zooeven meedeelde.'” - •Wie gaf u die orders •Degene in wiens dienst ik' ben •En wie is dfegene, in wiens dienst gij zijt mijn- heer Waar ben ik hier «Ik veronderstel, dat mademoiselle dat wel eenigs zins veronderstellen kan,” antwoordde* de knbcht, terwijl, bijna onmerkbaar, een spottend glimlachje mjn lippen krulde. 1 »Maar moet ik hier den heelen dag blijven vroeg Emilie ongeduldig. «Wees zoo goed uw meester, uw heer, hem die u order gat mij als ik arriveerde hierheen te geleiden, te gaan zeggen dat ik gearriveerd ben en dat ge mij hierheen geleid hebt." fis da't mademoiselle’s verlangen «Wat beduidt die vraag, mijnheer Wat zou anders mijn verlangen zijif?” «57>‘ En zou zij een voor een de prachtige meubelen en dé tapisserie en alles wat het boudoir want W - het vertrek scheen een boudoir ot vertrek speciaal ingericht om door eene vrouw gebruikt te wor- i den bevatte bewonderd hebben, om ten slotte misschien te^ïindigen met hare zintuigen te wan trouwen en aan een vreemden droom te gelooven, of wel met zich in een tooverpaleis uit de nacht vertellingen der Arabieren te wanen. Doch bezorgdheid omtrent haar vader verdrong alle andere gewaarwordingen. Aij verweet zich zelfs het ©ogenblikje sprakeloos verbazing, dat zij dit vertrek geschonken had. Zij zeide tot zich- aelve, dat zij «hier kwam om haren vader, die misschien in een donderen kelder opgesloten was, in boeien geklonken, hongerig en dorstig, te zien en te spreken, en niet om zich te vermoeien aan bewondering, niet om zich óver te geven aan verrukking. f Opnieuw wendde zij zich tot den knecht, die nog steeds in nederige houding wachtte. •Gelooft gij, mijnheer, dat ik hier lang zal moe ten wachten vroeg zij. De „Figaro” van gisteren vbert ons weer in het midden van de zaak Dreyfus. Het blad heeft de onthulling van het dossier van de enquête van het Hof van Cassatie hervat en geeft den inhoud weer: le van den brief waarin kapitein Freystaetter, oud-lid van den krijgsraad van 1894 gevraagd heeft, ge hoord te worden en de verklaring door dezen officier voor het Hof van Cassatie afgelegd. De verklaring werd door het Hof streng beperkt tot slechts éeh punt, nml. de ver klaring van kolonel Henry voor den krijgs raad 2e de verklaring van den heer Lépine die in zyn qualiteit van prefect van politie de debatten van den krygsraad van 1894 bywoondeen 3e de nota waarvan de heer Lépine in zyn verklaring sprak en die werd opgemaakt door de afdeeling der prefecture die toezicht houdt op de speelhuizen, en aan den inlichtingendienst van het depar tement van oorlog werd overhandigd. Deze nota, die het rapport van den agent Guénée in het ware licht stelde en er zoo goed als niets van overeind liet staan, werd, zooals men zich zal herinneren, niet over gelegd aan de leden van den krygsraad. V De berichten over den toestand in Trans vaal zyn schaarsch. De „Times” vertelt hoe eenige juristen denken over het intrekken van het dynamiet-monopolie. De advocaat Curie wis, dezelfde die als derde arbiter op trad in het proces over den Pietersburg- spoorweg, meent dat de regeerifg heeft ge handeld tegen de bepalingen, vastgesteld door i den Volksraad, dat daardoor het contract geen kracht heeft, dat dit bovendien door de maatschappij is geschonden en de regee ring het dus als verbroken kan beschouwen; de maatschappij moet dan maar gaan proce- deeren over schadevergoeding. De heer Reitz, de staatssecretaris meent ook, dat de regeering geen recht had dit contract te sluiten en acht de zaak niet ge schikt voor scheidsrechterlijke uitspraak, welke door president Kruger wordt verdedigd. De dynamiet-maatschappy schjjnt bezig te zyn voorstellen uit te werken, die aan de regeering zullen worden aangeboden. Maar Reuter vernam in het laatst der vorige week te Pretoria dat de kansen voor de intrekking van de concessie groot zyn en dat dynamiet na betaling van inkomende rechten vry zal mogen worden ingevoerd. a Het debat dat Vrijdagavond in het En gelsche parlement over Zuid-Afrika is ge- Gedenkschriften van een Gelukzoeker ANNIBAL DE° VONDELING Noor het Frdnsch. door W. NUTTEtj. rachtige meubelen De Engelsche journalist W. T. Stead, gaf in het „Haagsche Dagbi.” een uitvoerig relaas van de Vredesconferentie. Thans, aan ’t slot van deze illustre bijeenkomst, geeft Stead een korte schets van eenige hooldpersonen der conferentie, van baroy De Staal, sir Julian Pouncefote, prof. De Martens, Bourgeois en enkele anderen. Onder de mannen van be teekenis noemt by ook den Nederlandschen Staatsraad mr. T. C. Asser. Stead zegt, dat Asser met toewijding het internationale recht beoefent. „Hij is waar schijnlijk do meest geestdriftige internationa list van de conferentie." Maar zyn naam heeft niet gewonnen door dit enthousiasme, maar door zijn heldere rechtskennis, die hem in staat stelde groote diensten te bewijzen als voorzitter der commissie die de conventie van Genève toepasselijk moest maken op de oorlogen ter zee, en in de tweede plaatsen nog meer in *t oog vallend door de leiding cn vreesaanjagende, had men haar door een won- derschoonen tuin gevoerd, en vandaar in een weel derig paleis, wajir men verklaarde dat dit alles ter harer beschikking was, waar lakeien in slaaf- sche houding, overvloeiende van verfijnde beleefd heid, hare bevelen afwachtten, die zeiden orders te hebben ontvangen om den minste harer wen schen als een niet te overtreden bevel te beschou wen, maar waar men haar in onzekerheid liet, geen woord sprak over haar vader, waar al het vreenjde haar verschrikte* vrqf» aanjoeg. Vreemde gedachten gingen, terwijl zij wachtte, door haren geest. Haar vader werd verdacht gehouden deel uit te maken van een komplot dat zich ten doel had gesteld de hand te slaan aan den persoon zles konings. «Misschien," dacht Emilie, «ben ik hier op een der lustverblijven van den vorst, en heeft men hierheen de schuldigen overgebracht.” Doch bij nadenken kwam ook dit haar vreemd en onaannemelijk voor. En steeds wachtte zy. Zij hoorde niet het minste geluid, dat haar aan de nabijheid van eenig menschelijk wezen herin nerde. De stilte verschikte haar. Zij werd be- vreesd voor haar eigen gestalte, door de spiegels tot in het oneindige vermenigvuldigd. Zij trad op de tafel toe en waagde het plaats te nemen. Telkens kreeg zij lust de zilveren tafelschel op het midden der tafel in beweging te brengen, maar telkens ontbrak haar den moed tot zulk een vrijpostigheid. Staten voor eerstgenoemd land zeer voor- deelig. De Amerikaansche waren, welke er door zullen worden bevoordeeld, werden in 1895 in Frankryk ingevoerd tot een bedrag van 50 millioende Fransche waren daaren tegen, welke uit de nieuwe overeenkomst voordeel zullen trekken, werden datzelfde jaar naar Amerika uitgevoerd tot een bedrag van 150 millioen. Alle landbouwproducten zyn van het Fransche minimumtarief uitgesloten, met name huiden, suiker, voêrage, boter, kaas, eieren, paarden enz. Het voordeel van bedoeld tarief is aan Amerikaansche waren toegekend voor 400 van de in gezegd tarief vermelde 654 artikelen. Aan Frankryk is ver mindering der rechten van bet algemeen tarief ongekend voor 160 van de 300 onge veer.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1