L\. lij I r 1TER. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 No. 7957 Zaterdag 5 Augustus 1899. iEZELSCHAP je ’n Ezel. Buitenlandse)! Overzicht. leek. KT. 2 9 1S 1899, bus 1899: :ert en ellingen, 38ste Jaargang •w t. FE VIL CËTOn 5EI.Ï&1 - e ij Inzending van Advertentiën tot 1 dur des midd. VIJF CENTEN. Verspreide Berichten. namaak. Hj'Ö >0 s'KMAN Zn. LL ikbord”, Nieuw Mier- inff 8 uur. persoon. KERMAN. ITSEN: i Rang ig 0.40. N le Rang, 10 aan het Zomer- KEI8ER, Korte, e ook per stuk). geopend van linsterdam. VERHAGEN, r. r CLANOR. Amsterdam als de Koningin. T5 S cn S* 3 GOUDA arking van JEKHINDER, HARKT. ÜOIDSCHE COURANT Telefoon No. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers aan 10 halve RAMBOZEN, met gebruiks- an postwissel, ’t Vorige jaar en daarbuiten lager. Vraag er hoog rabat. Picquart den 9den Mei tot president Mazeau richtte. In het conflict van Picquart met den ouden generalen staf heeft generaal Gonse steeds vooraan gestaan. Zoo blyft het. In zijn brief ter weerlegging van dien van Picquart spreekt Gonse eenvoudig tegen en daar het voornamelijk data en voorstel lingen van feiten betreft is het voor den lezer niet mogelijk uit de brieven zelf op te ma ken, wie van de twee liegt. Wij voor ons hebben, zooals men weet, reeds lang gekozen. Gonse spreekt in zyn twepden brief Picquart tegen op de volgende punten: lo. dat Henry Dreyfus zou gekend heb ben vóór diens proces; 2o. dat Picquart in October en November 1896 vóór zijn wegzending naar Tunis geen enkelen werkdag van de bureau’s afwezig zou geweest zijn. Dit punt is van belang, omdat Picquart beweert, dat Henry zijn valsche stuk aan Gonse heeft gegeven buiten hem, Picquart, die Henry’s chef was, om, ten einde er hem geheel buiten te houden. Gonse nu beweert, dat dit geschiedde omdat Picquart afwezig was en wel van 31 October tot 3 November ’s middags. Stel dat dit waar is, dan blijft toch nog, dat Gonse hem het stuk niet liet zien, nadat hij terug was gekomen. Maar dit zou dan gebeurd zijn, omdat toen de opdracht van Picquart om Parijs te verlaten reeds geteekend was; 3o. dat Henry zyn valsche stuk gemaakt zon hebben met behulp van het geheime dossier, hetwelk te dien einde van Picquart werd opgeöischt. Gonse beweert, dat Henry het stuk gemaakt heeft met behulp van an dere bescheiden, de zoogenaamde „vergely- kingsstukken” (briefjes van Schwartzkoppen enz.), welke zich nooit in het geheime dos sier bevonden hebben. De verdere loocheningen in Gonse’s brief betreffen ondergeschikte punten, waarbij l,Ü van de gelegenheid gebruik maakt om tegen Picquart opnieuw door insinuaties en gevolg trekkingen verdenkingen van vervalsching en dienstverzuim te wekken. in zaken voortduurde, en dat geen van de twee partijen zou toegeven. Men heeft toen niet weer getracht, de gemengde commissie weer bijeen te krijgen, maar een vertegen woordiger uit elk kamp hebben samen den stand van zaken bepraat: J. Jensen en N. Andersen. Nadat Dinsdagmiddag de com missie uit de vakvereenigingen een langdurige vergadering gehouden had, waarin men zich ten slotte vereenigd had met een door die heeren voorgestelde schikking, kwamen in den loop van den avond de patroons bijeen. Zij konden niet tot een besluit komen en zetten den volgenden dag (gisteren) de be raadslagingen voort. Een vermoedelijk voorbarig bericht meldt dat de patroonsvereenigingen zich ook met de schikking vereenigd hebben, waaruit dan zou volgen dat de arbeid spoedig hervat wordt. De voorstellen welke den grondslag vormen van de schikking, zijn nog niet openbaar gemaakt, maar men verzekert dat terwijl de werklieden den 9-uttrs werkdag laten vallen (zij hadden dezen eisch ook nooit als een onomstootelyke voorwaarde gesteld), de pa troons hun 8 punten anders formuleeren en er uitschrappen wat de werklieden als vol komen onaannemelijk verworpen hadden. J)e Regeeringsbode meldt dat de Russische militaire attaché te Parijs, de heer Frede ricks, van zyn post is teruggeroepen terwijl hy benoemd is tot „eere-curator”. Het Engelsch Hoogerhuis heeft het wets ontwerp op den verkoop van voedings- en geneesmiddelen bij derde lezing aangenomen. In het Lagerhuis zeide Chamberlain, dat het onderzoek van de nieuwe Transvaalsche kieswet zich bepalen zal tot de details van de hervormingen, die noodig zjjn om aan de Uitlanders onmiddellijk een degelijke ver tegenwoordiging te geven. De député Gautret verhaalt in de „Figaro, dat dr. Ranson, die Dreyfus van Saint-Martin* de-Ré naar het Duivelseiland vergezelde als regeeringscommissaris en hem fouilleerde, hem (Gautret) verteld heeft, dat hij wel de gelijk in de voering van Dreyfus’ vest een stuk had gevonden, „waarin de naam Mün ster voorkwam”. Ook had Ranson eens gezegd, dat de Duitsche ambassadeur ver klaard had Dreyfus los te laten, mits Duitsch- land nooit meer in de zaak gemengd werd. De Figaro schrijft hierbij, hoe opmerkelijk het is, dat dr. Ranson zelf altijd maar is blijven zwijgen. Hij had althans zyn „ont- heeft heengevoerd vroeg Potard spottend. «Mijnheer, het is niets dan de waarheid, hoe vreemd en ongelooflijk het ook moge klinken en hoe «uit de mode” het ook moge schijnen. Wat men vroeger deed met geweld, geschiedt thans door list. Uw eigen ondervinding van hedenmor gen is een staaltje van de slimheid, waarmede de heele zaak overlegd, en van de driestheid waarmee ze is doorgezet geworden. In elk geval, Emilie is verdwenen.” Raphael had nog nimmer Potard hooren vloe ken, thans sprong de meubelfabrikant overeind, sloeg met de vuist op tafel en riep «Voor den dag er mee, ik wil alles weten dadelijk, oogenblikkelijk.” «Twee uren ruim geleden is er een dame hier gekomen. Deze heeft mademoiselle te spreken gevraagd en heeft haar gesproken. Toen zijn ze vertrokken.” «Is dat alles wat ge weet >Ja, mijnheer >En voor den duivel waaruit maakt ge dan op dat mijn dochter is weggevoerd, geroofd, geschaakt? Wat is er buitengewoons in haar vertrek? Ik begrijp niets van u, mijnheer. Ge moet het hoofd vol romans hebben en een wat te sterke verbeel dingskracht, of het is in uw bol heelemaal niet in orde Raphael zag zich in groote verlegenheid ge bracht. Hij durfde niet gewagen van de stem in zijn binnenste, vooral niet bij de stemming waarin Potard thans verkeerde. (Wfirdt vervolgd). r 12 fless 12 12 fleseb. Terwyl nog pas een paar dagen geleden het bericht kwam dat de cementfabrikanten in Denemarken waarschijnlijk zouden zwichten voor den drang van het patroonsverbond, en hun fabrieken zouden sluiten, is de toestand plotseling zoo verbeterd dat het einde der uitsluiting van de werklieden voorzien wordt zoo het al niet werkelijk gekomen is. Deze wending ten goede schijnt veroorzaakt te zyn door de overtuiging dat beide zyden evenveel nadeel zouden lyden, als de stilstand bijgegaan ben en ik keer op mijn schreden terug. Ik kom op de plaats waar ik den graaf verla ten heb het rijtuig is verdwenen. Ik wacht een kwartiertje Niemand verschijnt. Ik vraag aan een vrouw waar de notaris van het dorp woontik kom bij den notaris. Ik vraag inlichtingen en verneem op de meest stel lige wijze dat eenige graaf de Saverne geen villa, landhuis of wat ook te Fontenay heeft gekocht, dat er niets van dien aard te koop is. Verder verneem ik dat niemand van dien naam dezen morgen bij hem is geweest om welke zaak ter wereld ook, dat er hier een misverstand, een ver gissing, een dwaling of een grap in het spel moet zijn. Oordeel nu over mijn verontwaardiging, over mijn drift. Ik was bedrogen, als een kwajongen voor het lapje gehouden, en dat op een wijze en onder omstandigheden en met een moeite, die de schurk zich heeft moeten getroosten, dat men zich’ onwillekeurig afvraagt, of werkelijk niets anders dan zucht tot een aardigheid dat jongmensch heeft bewogen tot die handelwijze. Wie is die voorgewende graat de Saverne Wat wilde hij met die flauwe aardigheid Ik begrijp er niets van >0, mijnheer Potard,” riep Raphael uit, «ik begrijp het heel wel ik doorzie nu alles de heele geschiedenis is mij nu zoo klaar als de dag.” «Klaar als de dag wat is u klaar als de dag.” «Begrijpt u niet, mijnheer, dat men u van uw 260) Mocht het evenwel zijn dat ik u niet inhaal, meld u dan maar aan en zeg den bediende dat ik binnen vijf minuten volg. Hij zal u dan inla ten en ge kunt uw werk aan vangen.” Gelijk van zelf spreek,: gaf ik ten antwoord «heel wel, heer graaf.” Ik ging op marsch. Ik volgde precies de aan- wijzigingen die ik had ontvangen. Altijd maar rechtuit, rechtaan, meer dan een half uur lang. Nu en dan ging ik midden op den weg staan om te zien of de graaf er al aankwam. Tevens passeerde ik geen huis zonder het terdege op te nemen, doch ik zag geen enkel dat ook maar eenigszins overeenkwam met de beschrijving die de fielt mij gegeven had. Ik geef den moed evenwel niet op. Altijd loop ik maar voort, zonder te vinden wat ik zoek. Ik vraag aan deze en gene die ik op den weg tegenkom. Ik noem den naam der villa niemand kent villa Espérance. Ik begin te vreezen dat ik of de aanwijzingen verkeerd heb begrepen, of trots mijn uitkijken toch de bewuste woning nog voor- Naar de Lanterne meldt, is het mogelyk dat de eerste zitting van den krygsraad te Rennes nu weer niet aanstaanden Maandag wordt gehouden. Zoowel het openbaar mini sterie als de verdedigers krygen eerst inzage van het geheime dossier by de opening der terechtzitting en kunnen hun aanteekeningen daaruit maken in de raadkamer, in tegen woordigheid van den voorzitter van den krygsraad. Dit zoui wel nog een paar dagen in beslag kunnen njemen, zoodat de getuigen- verhooren dan later dan Maandag zouden beginnen. Het papier van het borderel is opnieuw officieel aan een deskundig onderzoek onder worpen van vier nieuwe experts, Marion, Putois, Choquet en Levée. Dat de nieuwe minister-president in België, de heer De Smet de Naeyer, de evenredige vertegenwoordiging zal voorstellen, staat vast; want het was het verschil met den minister Van den Peereboom en andere leden van het kabinet, juist over deze vertegenwoordiging, dat den heer De Smet de Naeyer in Januari van dit jaar noopte het presidium van het ministerie, waarin hy drie jaar geleden den heer De Burlet als premier was opgevolgd, neer te leggen. Toen nam de minister van oorlog en openbare werken Van den Peereboom het voorzitterschap op zich. Het schynt nu, dat koning Leopold in Januari den heer De Smet dt Naeyer het gevraagde ontslag verleende, onder voorbe houd, dat hy, wanneer Van den Peereboom met zyn zoogenaamde evenredige vertegen woordiging niet slaagde, terug zou komen en zyn systeem aanbieden. Dat het alleronbil- lykste stelsel van Van den Peereboom niet zou worden aangenomen, waste voorzien; geen mensch heeft er zich voor verklaard. En dus was de terugkomst van De Smet de Naeyer vrywel verzekerd. De vraag is nu of de verdeeling in kies districten, waarvan by de evenredige verte genwoordiging veel afhangt, in het stelsel van den nieuwen premier zoo zal zyn, dat de liberalen en socialisten er tevreden mee kun nen zyn. Anders heeft men natuurlijk wel dra de poppen weer’ aan het dansep. De straatoproertjes te Brussel hebben feitelijk het ministerie doen vallen en de socialisten weten dat ook wel. Over hetgeen zy zullen aannemen, schijnt er echter tusschen do aan voerders der socialisten, Defuisseaux en Van de Velde, eenig verschil te zyn. Aan de Voss. Ztg. wordt gemeld dat de Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF annibal de vondeling. Naar het Fransch. door W. NUTTER. IIREYFUS Met de thans gepubliceerde brieven van generaal Gonse aan president Mazeau, d.d. 5 en 13 Mei, zyn de verslagen der enquête van de strafkamer van het Hof van cassatie en van het Hof in plano compleet. De twee dikke deelen, 1200 pagina’s druks, zyn eer gisteren by Stock verschenen. De brieven van Gonse bevatten een uit voerige beantwoording van den brief, dien koopmanszwak heelt getast om des te zekerder te slagen »Dat laat zich wel hooren, maar met welke bedoeling >Men wilde u van hier weg hebben.” «Goed, maar waarom?” «Om van uwe afwezigheid gebruik te maken?” «Om wat te doen?” «Mijnheer ik aarzel om het u te zeggen. Het wil me niet over de lippen en daarom draai ik om de zaak heenwapen u met moed, ge zult dien noodig hebben «Is er iets voorgevallen hier «Ja, en naar ik vrees iets dat verschrikkelijke gevolgen zal hebben. Men hééft u willen beste len, neen, men heeft u bestolen schandelijk bestolen.” «Bestolen »Ja.” «En was hier dan niemand in het heele huis Was alleman weg »U begrijpt me nog nietmen heeft u iets anders ontroofd dan geld of goed «Kom, draai niet langer,” riep Potard, «ik ben in geen stemming om te raden. Ik wil dat ge er ronduit mee voor den dag komt. Wat is er gebeurd «Men heeft in uw afwezigheid mademoiselle Emilie weggevoerd «Wat riep Potard. «Zyn wij in de middel eeuwen. dat een roofridder de dochters komt weg- rooven f Met hoeveel waren uw roofridders, waren zij te paard, te voet, geharnast? Weet ge de woning afwezig wenschte en dat men u in uw onneembare vesting niet waar men mijn dochter Telefoon No. 82 ADVERTENT-IEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. n e* - ggenomen. heer De Smet de Naeyer en zyn vrienden by de toepassing van de evenredige vertegen woordiging ook hun voorwaarden zullen stel len, m. a. w. ook niet te groote kiesdistricten -"zullen invoeren. Dat schynen de socialisten te vreezen. Ten minste reeds thans vindt men te Brussel papieren aangeplakt, van hen afkomstig, waarop de arbeiders gewaarschuwd werden, dat men in het parlement snel maar slecht een kieswet wil samenstellen, zonder dat het volk is geraadpleegd. „Het referendum of Kamerontbinding”, is de leus en daarop volgt de beschuldiging, dat de clericalen, die alle hervormingen voor den arbeider verminkt hebben, ook de evenredige vertegenwoordiging willen verminken. Het nieuwe ministerie zal dus nog niet per se gewonnen spel hebben, al komt het met evenredige vertegenwoordiging het zal nauw op de vingers gekeken worden. Geen oplossing van de Belgische ministe- riöele crisis is vóór Zondag te verwachten zegt het „Hbl. van Antw.” ’t Is op aandringen des Konings, die de heer Vandenpeereboom in den ministerraad wilde houden, dat de heer De Smet de Naeyer zich naar den heer Vandenpeerenboom heeft begeven. De weigering van den heer Vandenpeeren boom is echter formeel. Het schynt, dat de persoonlijke dienst plicht de samenstelling van een kabinet nog al zal hinderen. Voor de verschillende portefeuilles duren de onderhandelingen voort. De heer De Troos, die gisteren aannam weigerde vandaag. De heer Hubert wil van geen portefeuille weten en de heer Van der Bruggen weigert eveneens. Nu worden geheel nieuwe namen genoemd als die van de heeren Delveux, Streel, Van den Heuvel. Senator ridder Descamps werd nog niet geraadpleegd. ’t Schynt zeker, dat een generaal minister van oorlog zal worden. S

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1