ever BOOM. i No. 7962. Vieola, "IER, lenHaag. FABRIEK. Studio” Vrijdag 11 Augustus 1899. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 38ste Jaargang. i M Buiienlandscli Overzicht. f i ver tOT C”‘ Paris ntsburgh, aan de Geestbrug I :ters Jz. FIS UIL LEI A. ANNIBAL DE VONDELING. aglijders NRICBT1N6 BIJS CENTEN. NS DU V erspreide Berichten. i v. d. WAALS die ons geïllus- het Zomernei- i hebben, dit te is voor tductiewerk. ;aand gratin eh 1 I ups CÉS ancs vry van alle erhoüg'ing'. ‘lid tal NB .K O U ÖK DAMMER 'erk i ITO AP r briefkaart wordt toegezonden door Htbommeh UNKtW'&Zz. muon Tea 3 Melk. Telefoon No. 82. De (Jitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F Engeland. De Parbank te Londen, waar in Januari jl. f 750.000 werd ontvreemd, is weder het slachtoffer van een diefstal geworden. Men mist een aantal Russische obligation, ter waarde van een ton gouds. De diefstal moet overdag hebben plaats gehad. Naar alle zyden zpn waarschuwingen gezonden. Oostenrijk. By een tuinfeest te Linz zyn soldaten met burgers slaags geraakt. Een soldaat gaf aan zijn Duischgezindheid uiting door het zingen van de „Wacht am Rhein”. Ondanks het verbod van een onderofficier zong hij voort, waarop deze hem door een patrouille wilde doen gevangen nemen. Daartegen kwam het publiek in verzet. De aanwezige militairen werden in het nauw gebracht en ernstig be dreigd. Toen daarop de gendarmen een paar belhamels in hechtenis wilden nemen, gingen de burgers tot dadelijkheden over. Tot zelf verdediging trokken de militairen den sabel, maar zy weerden zich wel wat al te kras, zoo- dat vele niet in de zaak betrokken personen werden gekwetst. De districtshoofdman her stelde later de orde, echter bleef een zeer opgewonden stemming tegen de militairen heerschen. gbaar bij rijs van echtheid ia n kurk steeds voor den naam der Firma PPE De terechtzitting te Rennes met gesloten deuren is zonder eenige stoornis afgeloopen, evenals die van gisteren. Na generaal Cha- moin heeft Paléologue het woord genomen om de geheime dossiers uit te leggen. Men meent dat de openbare terechtzitting Zater dag zal worden hervat. De bladen blyven zich byna uitsluitend met de zaak bezighouden. Alle beweren in lichtingen ontvangen te hebben nopens het geen er in de zitting met gesloten, deuren is voorgevallen, maar de berichten daaromtrent zyn zóó uiteenloopend en zóó fantastisch, dat daardoor het bewys geleverd wordt, dat niemand er iets van weet. De dag dat de nieuwe regeering in België voor ’t eerst in de Kamer verscheen, was vooral merkwaardig door de heftige rede van Woeste tegen die regeering. Immers de verklaring van de Smet de Naeyer en die van Vandenpeereboom bevatten niets onver wachts. De eerste-minister beperkte zich tot twee mededöelingenten eerste dat het kabinet zich tot taak stelde de oplossing van het kiesrechtvraagstuk, en dat het die oplossing meende te hebben gevonden in volledige toe passing van de evenredige vertegenwoordi ging, en ten tweede dat men om het optreden van een generaal in het ministerie niet moest denken aan een onmiddelljjke legerhervor- ming. De verklaring van Vandenpeereboom kwam hierop neer, dat het tegenwoordig kiesstelsel, dat een groote party uitsluit, niet te hand haven is dat alleen de evenredige vertegen woordiging te verwezenijjken scheen, en dat de afgetreden regeerders zich daarom als goede soldaten aansloten by de verdedigers van het nieuwe kabinet. Smeets kwam dadelyk met een reeks van vragen over de^plannen van het ministerie aangaande het benoemen van socialistische burgemeesters, het algemeen stemrecht, den aigemeenen dienstplicht. Toen stond Woeste op en zeide: „Wjj deelen de gevoelens van de regeering ten aanzien van het kiesrecht niet. Toen Newman in Engeland heftig zyn opmerkelyken veld tocht begon, verklaarde hy „Wie zal op de trompet blazen, ajs men ten stryde moet trekken Ik wil de trompet steken.” En Woeste lÖfcek datzelfde van plan te zyn. Hy beriepyzich op Sir Robert Peel, op Le beau, op Liebaert, die indertijd by hun ge voelen waren gebleven. Zoo bleef ook hy by Gedenkschriften ran een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTER. Tèrwyl Chamberlain in hef Lagerhuis staat te beweren, dat er sedert verleden week Vrijdag niets geschied is, wat de Regeering van meening kan doen veranderen, wordt aan de „Westm. Gazette” uit Kaapstad ge meld, dat voortdurend in de kolonie troepen bewegingen plaats hebben waardoor de Boeren worden geprikkeld en waardoor als het ware officiéél wordt gewerkt, om de stemming tegen de voorstellen van Cham berlain aan te wakkeren. En het blad vraagt: of dat nu een eerlijke en onbevooroorneelde staatkunde is Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. i werkelijke hulp lillllN.IILIIIIKIW Het voornaamste deel der troonrede waar mede de Britsche Parlementszitting is ge sloten, heeft betrekking op het verzoekschrift aan do Koningin van de Britsche onderda nen in Transvaal. Daaromtrent werd o. m. gezegd: „De positie van Myn onderdanen in de Zuidafrikaansche Republiek is onvereenigbaar met de beloften van een geljjke behandeling, die de grondslag zyn geweest, waarop Ik aan de Republiek binnenlandsche onafhan kelijkheid heb gegeven. De onrust daaruit ontstaan, is een voortdurende bron van gevaar voor den vrede en den voorspoed van myn gebied in Zuid-Afrika. Onderhandelingen daarover met de Transvaalsche regeering zyn nog hangende”. Verder wordt in de sluitingsrede gezegd, dat de betrekkingen met vreemde mogendheden van vredelievenden aard zyn. Hoewel de uit slag van de Haagsche Vredesconferentie niet ten volle overeenstemt met de loffelijke bedoe lingen welke zy geroepen was te vervullen, heeft zy toch het zeer aanzienlyk succes gebracht van de instelling van een perma nent Hof van Arbitrage, dat niet nalaten zal de veelvuldigheid van den oorlog te verminderen, terwyl de uitbreiding van de conventie van Genève zyn gruwelen zal ver zachten. De rede maakt melding van de sluiting van de Nylconventie met Frankrijk en van de overeenkomst met Rusland regelende de voorwaarden onder welke elk van beide regee- ringen de ontwikkeling van de spoorwegonder nemingen in China door haar eigen onderda nen zal aanmoedigen. Het slot der rede handelt over den onvol doenden regenval in West- en Centraal-Indië. Inty'ds zyn maatregelen genomen om hon gersnood te keeren, en behelst een betuiging van droefheid over het onverminderd voort woeden der pest. erd© izon, water, licht, landeling van ze- n als gevolg van gdige buitensporig- bieekzuefat, maar- irinr, Ziekten der rbeuiuatisniuB. ekten. Billijk pen- in speciale geval- ivrage gratis en 265) Werd hij, Raphael, overwonnen, dan was Emi- lie verloren immers juist Emilies verderf zou zijn nederlaag zijnwas hij overwinnaar, redde hij Emilie, dan had hij zich iemand die machtig en rijk en gewetenloos was tot onverzoenlijken vijand gemaakt. De markies zou hem voorzeker vervolgen, hem het leven verbitteren, misschien oorzaak zijn dat zijn verleden openbaar werd. «Altijd dat ellendige verleden! Maar toch zal vrees me ditmaal niet weerhoudén. Ik heb lief, ik bemin de liefde zijn alle dingen mo gelijk!” En als met nieuw leven, nieuwe hoop, nieuwen moed bezield hief hij het hoofd op, zich in staat gevoelende om alles te doen. Hij beschouwde zijn patroon. Deze was als vernietigd De achtereenvolgende schokken die deze dag gebracht had, en de over spanning die van oogenblik tot oogenblik door nieuwe teleurstellingen en onaangenaamheden in hevigheid toenam dreigden hem van alle geest kracht te berooven, zijn lichaamskracht zelfs scheen als gebroken. hoofdinhoud dat Emilie reeds teruggekeerd was in haar woning, of dat zij juist gelijktijdig met hem dat doen zou. En zij kwamen thuis. Emilie was nog niet teruggekeerd. Het minste nieuws omtrent haar was niet ontvangen, de minste aanwijzing had zich niet opgedaan Potard, door zijn eigen redeneeringen, die op niets steunden, misleid, was niet in staat deze nieuwe teleurstelling hij noemde het eene teleurstelling te doorstaan. Op de tijding dat er geen tijdingen hoegenaamd omtrent Emilie aan gekomen waren, staarde hij wezenloos voor zich, viel op een stoel neer en schudde het hoofd Hij had op dat oogenblik het voorkomen van iemand die iets niet goed begrijpt en met zijn verstand worstelt om doorzicht te verkrijgen. Onsamen hangende woorden gingen over zijn lippen. Dikke zweetdroppelen kwamen op zijn voorhoofd en biggelden als tranen door zijn gepeinigd brein geschreid in zijn baard. Eensklaps stond hij op, wankelde als een dron ken man, greep om zich en zou neergestort zijn als Raphael hem niet tijdig had ondersteund en hem op zijn stoel gezet had Toen verbórg de ongelukkige vader het hoofd in beide handen en bleef onbewegelijk zitten. Raphael ging naar buiten. Hij had een plan. Hij gevoelde, dat het toeval hem zeer gunstig zou moeten zijn wilde hij slagen in het opsporen van Emilie in de stad der millioenen, bijna geheel zonder aanwijzingen. Maar hij had groot geloof in zijn goed gesternte. Hij begaf zich op weg. Te Weenen heeft in een particulier huis een duel op de sabel plaats gehad tusschen het lid van den ryksraad Wolf en den «af gevaardigde naar den Boheemsche landdag Krzepek. Vier malen trokken de heeren hef tig op elkaar los. Reeds by den eersten aan val kreeg Wolf een sabelhouw over het ge zicht. Maar hy wilde niet ophouden, al was hy feitelijk reeds in een toestand van minder heid, en werd toen nog een paar maal aan het hoofd getroffen. Zyn tegenstander had ook eenige kleine wonden. De aanleiding tot deze slachtpartij was de bewering van Krzepek in een Boheemsch blad, dat Wolf alleen on- gevaarlyke tegenstanders uitdaagde. Amerika. In de haven van Bar, een zeestadje in den staat New-York, dat des zomers veel door pleizierreizigers wordt bezocht, is de steiger van een stoompont ingestort. By de aankomst van de pont drongen alle wach tenden naar voren, zoodat hun volle gewicht werd geconcentreerd op een klein gedeelte van het plankier. De steiger bezweek daar onder en twee honderd menschen stortten te water. Er onstond een verschrikkelijke paniek. Mannen en vrouwen vochten om Hij overdacht nogmaals den toestand. Al wat hij wist, of tenminste moende te weten, was, dat de markies de Chateaiidirn Emilie verborgen hield, en dat niet in zijn woning, niet in zijn hotel in kwartier Saint-Lazare. Het was thans de vraag dus waarheen hij haar had doen voeren. «Misschien is zij op dit oogenblik reeds uren ver van Parijs verwijderd,” dacht Raphael «Mis schien voert een postrijtuig haar iedere seconde meer buiten ons bereik, verder van ons weg Misschien verweerde zij zich op datzelfde oogen blik wanhopig, zijn naam uitgillende, om hulp kermende, tegen den laaghartigen aanrander mis schien was zij opgesloten en streng bewaakt als een gevangene Onwillekeurig verhaastte de jonkman zijn schre den, de vuisten saamgeknepen, zwerende haar te zullen vinden, zijn hart van koelheid beschuldi gende omdat het hem niet gevoelen deed waar hij Emilie kon vinden. «Waar haar te vinden riep hij uit, als een wanhoopskreet. «Hoe uit te vinden waar zij is «Ik heb geen tijd te verliezen. Ik mag niet tevreden zijn als ik haar te eeniger tijd vind ik moet haar dadelijk vinden, dadelijk Hij liep zeer snelzonder bepaalde richting, half en half van den hemel verwachtende, eischen- de, zijn schreden te besturen «Het noodlot, het toeval, de duivel of de Voor zienigheid ziedaar degenen die alleen in staat zijn om mij te helpen. Die alleen weten waar zij is. Wordt vervolgd het«zyne. Hy beschuldigde de katholieke voorstanders van de evenredige vertegen woordiging dat zy, door hun samengaan met de oppositie, de straatonlusten hadden uit gelokt. En daarna begon hy een geregeld requisitoor tegen de Lantsheere, de Smet de Naeyer, Theodor, Lorand. Hy noemde het ministerie een ongeluks-ministerie. Ten slotte vroeg hy of de regeering de wet op de werkmanspensioenen zou handhaven, en of zy den persoonlijken dienstplicht zou invoeren. Wat de pensioenen betrof, belQofde de Smet een nader onderzoek, op de andere vraag kon hy niet antwoordende regeering had zich noch vóór, noch tegen den persoonlijken dienstplicht verbonden. Na een verward debat over de verklarin gen van de regeering, ontstond er een kort twistgesprek tusschen Lorand en de socia listen, die hem, volstrekt ten onrechte, be tichten dat hij zyn belofte niet heeft gehouden. Vervolgens vroeg Smeets of de regeering na de oplossing van het kiesrechtvraagstuk heen zou gaan en de Kamer zou ontbinden. De Smet antwoordde bevestigend. Hy las het koninklijk besluit voor, waarby het ont werp Vandenpeereboom wordt ingetrokken, en diende een nieuw ontwerp in. Dit ontwerp past de evenredige vertegenwoordiging toe in het geheele land. De kiesdistricten worden gewijzigd. Een quorum wordt niet vereischt. De vergadering eindigde met de aanneming van een motie om zonder meer over te gaan tot de orde van den dag. De Transvaalsche Volksraad heeft nog geen besluit genomen over het voorstel van Chamberlain. De geruchten, in de Kaapko lonie verspreid en door Jingo-correspondenten als „volkomen waar” naar Engeland geseind, dat de Volksraad besloten heeft, de voor stellen niet aan te nemen, zyn onwaar ge bleken. Toch zou zulk een houding van den Volks raad volkomen begrijpelijk en verdedigbaar zyn. De „Times-correspondent” te Johannes burg ziet dat zelfs in, als hy seint: De Volks raad is voornemens het voorstel af te wijzen als zynde in stryd met de bepalingen der Conventie, waarin bepaald wordt dat Enge land niet het recht heeft zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Transvaal.” Doch Reuter meldt uit Pretoria, dat de openbare meening daar gunstig voor de aan neming gestemd is, indien de Regeering der Z.-A. Republiek daardoor tevens een eerlyke tegemoetkoming aan haar wenschen kan ver krijgen, voornamelijk wat het beginsel van arbitrage betreffende de geschillen betrejt. Raphael kreeg diep medelijden met den onge- lukkigen vader van Emilie, en begon te trachten hem moed in te spreken en de hoop in hem te verlevendigen. «Wat nu te doen vroeg Potard. «Eerst maar naar huis, antwoordde de jonk man, wien eensklaps een gedachte door het hoofd g «Naar huis vroeg Potard, «wat moeten wij thuis doen «In de eerste plaats kennis nemen of niels in onze afwezigheid zich heeft voorgedaan. Misschien wachten ons belangrijke tijdingenik weet het niet, het is mogelijk." «Zoudt gij denken dat tijdingen betreffende Emilie ons thuis wachten «Ik geloof dat jhet mogelijk is; en ik geloof dat het waarschijnlijk is ook.” «Ja. laten wij maar huiswaarts keeren. Mis schien is zij reeds thuis, misschien hebben wij ons te spoedig bevreesd gemaakt, misschien de zaken veel te donker ingezien. Wie weet komt alles terecht en in orde Raphael vond het niet noodig zijn patroon in diens illusiën te storen. Naar den toon waarop hij aldus de zaak overluid overdacht te oordeelen, geloofde hij zelf niet zeer sterk aan de kracht van zijn hoopvolle schildering. Ziende dat Raphael hem niet tegensprak en misschien de ware reden daarvan begrijpende en reeds daardoor aan het twijfelen gebracht begon hij alle mogelijkheden te veronderstellen en daarna als feiten aan te merken. En van elke conclusie waartoe hij veronderstellenderwijze kwam, was de Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1