I School annibal de Vondeling Lage.” Zaterdag 12 Augustus 1899. No. 7963. 38ste Jaargang. Bultenlandscb Overzicht. S1TER. - Honda linistratie, straat II) her 1899. FEUILLETON 1ELFABRIEK «i 0.90 k tydelyk een Stampei 0 by 25 m.M. ïgels, geheel tussen en Fl. ats van f 1.60 nnen 4 dagen, vissel ad 90 t. verhooging 14. CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. NIN LOHMAN, Tweede Kamer. Verspreide Berichten. ie studie van EtINKLAN Zï. iur derHaagsche f, de Heeren: lid der Tweede ndelaar, Lid der in Fabrieken te ■ht heeft, dan worden de aanval- lidaten achtereenvolgens gekozen 1. Deze bepaling strekt om de par- irige cursus 15 jaar. ^leiding voor driejarige (zie 'xamens (Leer- i de Gemeente- ;eerings-departe- ng. xan bovenstaand nsdags enZater- p/a—4 uur. Singel 71 de gen. me JMTHl B. S. en Gymn. Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTER. innen f 87.50 lilKINII E101K i\T en Advertentieblad vóór Gouda en Omstreken» Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F 90.— - 110— - 125— - 145— - 160— - 155— - 180.- IJWIELEN op IERS a. idelykste en g* ddel voor Heeren nderschqenwerk- M Müller Co. —Men lette goed «merk.— ranwerk, galantariM, tarUmanii, Arakani Duischland. 80 A. 100 soldaten van het garnizoen te' Brnnswyk zijn ongesteld geworden onder gas trische verschijnselen. Een onderzoek is in gesteld. Nog in den aanstaanden herfst zal begon nen worden met de opstelling van het Bis- marek-gedenkteeken vóór het gebouw van den Rijksdag te Berlijn. Het standbeeld van den ming n lings-cai verklaal a tijen in- staat te stellen door het plaatsen van zor lijsten i gekozen zullen worden. Iemand kan tegf 1^|^ ertqil aIc. aa»*A,Aaa4 A*« a1.. a A ....«11 r>»< candida|t gesteld worden. Geheél in den geest van dit wetsontwerp iS hftt **1**.» 4a4 aaIImzm «va*. I.a4 1a**A kiesdistricten opgemaakt. Wil de evenredige vertegenwoordiging- effect - ten de kiesdistricten zoo groot mogelijk zyi ten, waarin tot nog toe slechts een lid van den Senaat ed twee leden voor de Kamer gekozen worden, samen te voegen. In Oostenrijk biedt de toestand nog weinig verandering. De bevolking blijft protesteeren tegen de ongronïwëttige verhooging van belastingen en andere maatregelen op wetgevend gebied. En de regeering toont allerminst geneigd heid om tot den grondwettigen weg weer te keeren. Zelfs schijnt het tegendeel het geval. Om te ontkomen aan een anders noodza kelijke byeenroeping van den Rijksraad, zou graaf Thun een nieuw plan hebben bedacht. De tyd, nadert voor de byeenroeping der dele gaties, de commissie uit de Oostenryksche en de Hongaarsche kamers, die do gemeenschap pelijke begroetingen enz. vaststelt. De premier zou ih de vorming dezer commissie verande ring willen brengen en de benoeming der leden opdragen niet aan den Rijksraad, maar aan de Landdagen. Desnoods zou de regeering zelfs de gemeenschappelijke begrooting vast stellen door toepassing van par. 14. Te Boedapest verklaart men dat in strijd met de regeling van 1867. Maar men weet, dat dit al van vele andere maatregelen is gezegd, zonder dat men zich in Hongarye liet weerhouden Oostenrijk de vrye hand te laten. Gewoonlyk bleef het by dreigen van de re- geeringstafel dat het nu voor het laatst zou zyn, en dat voortaan de betrekkingen tot Hon garije volgens de Oostenryksche grondwet zouden moeten worden geregeld. In Engelsche parlementaire kringen acht men een korte najaarszitting van het parlement waarschijnlijk, indien een oorlog tegen de Zuid- Afrikaansche Republiek het vragen van bui tengewone credieten voor het leger en de vloot noodzakelyk mocht maken. Men zegt dat de jongste uitzending van troepen naar Zuid-Afrika voor onbepaalden tyd is geschied. Een hoofdartikel van de Times over de crisis in Zuid-Afrika eindigt aldusMen kan er nu op voorbereid zyn dat zoowel de Kaapkolonie als Natal hun grenzen in staat van verdediging zullen brengen, vooral in den omtrek van Kimberley, met het oog op het veldtochtplan van de Boeren, waaraan de redactie van de Times gelooft zonder zich er door te laten verontrusten. Zelfs is zy geneigd1, te glimlachen over het jongste be sluit van den Volksraad tot invoering van den algemeenen weerplicht. De Times ziet iets humoristisch daarin, omdat het de vreem delingen zou dwingen om te vechten voor de republiek en ook voor de bewindslieden die hun het burgerrecht onthouden; maar aangezien de uitvoering van dat besluit van den Volksraad ten gevolge zou hebben dat de uitlanders gewapend werden, neemt de Times aan, dat de Boeren zich, als van ouds, weer hoog willen opdoen van hun zelfver trouwen. De Daily Chronicle die wel is waar de tartende houding, gisteren door Chamberlain in het Lagerhuis aangenomen, afkeurt, ook omdat ze de Boeren zal sty ven in hun verzet herhaalt niettemin dat zy het zou bejammeren indien de Transvaalsche regeering inderdaad Chamberlain’s voorstel verwierp, vermoedelyk alleen tengevolge van de wijze waarop het voorstel gedaan is, en van de te groote be perking, aan de taak der commissie gegeven. De correspondent van de Daily Telegraph te Johannesburg verneemt dat de Engelsche regeering toch een onderzoek naar de wer king van de kieswet zal instelfen, met of zonder Kruger’s medewerking. Zoodra de commissie aan Chomberlain rapport heeft uitgebracht, zal de minister een ultimatum zenden op dat rapport gebaseerd. Ambtenaren van de Ned. Z. A. Spoorweg maatschappij verwachten het uitbreken van den oorlog in het najaar, in verband met de instructies over het vervoer van troepen, die zy ontvangen hebben. ^GEL, UTRECHT. enten A ipro-Q QQ oord. ji Officieren Ambtenaren waarden. fgbaar. In den „Figaro” protesteert Cornély tegen het honden van geheime zittingen. Hy eischt bespreking van het geheime dossier in het volle licht. Welke souverein zou Frankryk den oorlog willen aandoen, naar aanleiding van die stukken vraagt hy. Bovendien zou Europa zulk een aanval niet toestaan. De voorstanders van de gehqjme zitting beven eqhter niet uit vrees voor een oorlog, dooh voor den homerischen lach, die de menschen op de aarde, en de aarde in de ruimte zou doen schudden, indien de zon der openbaar heid de onzinnigheden bescheen waarvoor zy zich nederbuigen. Gisterenmorgen te 6’/4 uur werd Dreyfus onder dezelfde omstandigheden als de vorige dagen naar het Lyceum overgebracht. Er viel geen incident voor. De uiteenzetting van generaal Chamoin was te 9.40 geëindigd. De krijgsraad besloot onmiddellyk den heer Paléologue te hooren, die zich in de nabij heid van de rechtzaal bevond. In den omtrek van het Lyceum ziet alles er uit als de vorige dagen. Er valt hoege naamd niets voor, wat de zoete rust kan verstoren der gendarmes die staan te slapen op de plaatsen, die hun zyn aangewezen. Het verhoor van Paleologue begon te 9.40 en eindigde te 11.40. Het diplomatieke dossier waarover de gedelegeerde van den minister van buitenlandsche zaken, in tegenwoordig heid van Dreyfus en van zyn advocaten alle noodige inlichtingen heeft gegeven, is geheel behandeld. Er blijven nu nog slechts enkele stukken te ondersoeken over, waarvoor de zitting van heden bestemd is. Het vertrek der leden van den krijgsraad had te 11.45 plaats, zonder incident. Dreyfus werd van het Lyceum naar de Manutention overgebracht met dezelfde maatregelen als de vorige dagen. De verdediger van Dreyfus, advocaat Demange, roemt zeer de houding van de leden van den krijgsraad, die uitsluitend be zield zyn door de zorg zich volkomen in te lichten. Niets zal in het duister worden gelaten. Wy, Dreyfus en ik, kunnen ons zelven daarmede slechts geluk wenschen, j besloot Demange. Men kan echter verwachten dat er tot aan het einde van deze maand voortdurend zit tingen van den krijgsraad zullen gehouden worden. Het onderzoek van het diplomatiek dossier gaf slechts aanleiding tot korte opmerkingen. De uitleggingen van den heer Paléologue werden met groote aandacht aangehoord. De verdedigers en de leden van den krijgsraad maakten tal van aanteekeningen. Dreyfus hoorde onverstoorbaar toe, hij maakte van tyd tot tyd een zenuwachtige beweging met den arm of schudde het hoofd. Men gelooft dat de krygsraad Zondag en Dinsdag (een feestdag) niet zal zitten. Het Belgische ministerie heeft, in de ver klaring voor Kamer en Senaat afgelegd, ten duidelijkste getoond een overgangs- en liqui- datie-kabinet, geen blijvende regeering te willen zyn. Alles wat niet op de kiesrecht- hervorming betrekking heeft, wordt geëcar teerd. De heer Van de Velde maakte er der Regeering zelfs een verwijt van, dat zy de pensionneering van Qude en gebrekkige werklieden, die de minister Liebaert had toegezegd, geheel van haar program had verwijderd. Hij poogde door een motie het nieuwe kabinet daarover een afkeuring te doen toekomenmaar met 58 tegen 19 stem men werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen. Het plan der Regeering is, om aan de Kamer een wetsontwerp) tot invoering der Evenredige Vertegenwoordiging voor te leg gen, de urgentie daarvoor te vragen en het zoo spoedig mogelyk tot wet te verheffen, opdat de nieuwe verkiezingen in October volgens dat ontwerp kunnen plaats hebben. Naar de „Ind. Beige” mededeelt, zal dat ontwerp ongeveer van dezen iuhoud zyn. De Evenredige Vertegenwoordiging wordt inge voerd naar het stelsel-d’Hont, gewijzigd door Hermann Dumont. De kiezer kan zyn stem geven aan een lyst van candidaten, zooals die door de party is voorgesteld, maar hy kan ook enkele can didaten uit een lyst kiezen. Daartoe zullen de stembiljetten zóó worden ingericht, dat men kan stemmen aan net hoofd der lyst, of achter den naam van eiken candidaat. Krjjgt een candidaat uit de lyst een aantal stemmen, gelyk aan het klesquotient, dan wordt deze candidaat gèacht de voorkeur te genieten boven de andpre candidaten van de lyst. De stemmen die zulk een candidaat meer krygt, worden ten bate der geheele lyst, waartoe hy behoort,gerekend. Behalve de candidaten, kan een party aanvullings-candidaten stellen. Treedt een Senator of afgevaardigd^ af, of sterft hy, zoodat zyn plaats vacant wordt, dan wordt de eerste aanvnllingscand^daat van zyn lyst leef anders mee met de dieren die mij toever- trouwd worden. Ik zou liever mijzelf kwaad doen dan een paard. Ik ben er zeker van, dat mijnheer de burggraaf dit wel weet.” «Stil, Tom, niet mijn naam of mijn titel noe men, als je wilt Het is noodig dat ik eenigen tijd een streng incognito bewaar, zoo streng mo gelijk.” «Zooals mijnheer verkiest.” «Nu zal je zeker graag willen weten wat eigen lijk het doel van mijn bezoek is? Wij moeten samen eens praten,. Tom I” «Hier, mijnheer r’ «Neen, liever ergens anders. Heb je den tijd aan jezelf? Vrij vandaag?” «Ja, de heele stal, alles is in orde. Ik heb vrij vandaag. De markies is niet in het hotel en wordt de eerste dagen niet verwacht Ik heb een vrije kamer, als u daarheen gaan wilt «Neen, allerliefst buiten dit huis. Ik wil hitr niet graag binnengaan. Kan je niet even mee gaan naar een café of restaurant hier in den omtrek «Zeer wel mijnheer!” «Kom dan maar mee.” «Is het over een betrekking, dat mijnheer mij wenscht te spreken vroeg Tom. «Neen, dat eigenlijk niet.” «Ik zou ook liever niet veranderen vooreerst,” zeide Tom, aarzelend als vreesde hij, dat er iets beleedigends ot krenkends in dit antwoord kon opgesloten liggen. Tom vergezelde, ol liever geleidde Raphael naar een inrichting in den geest als laatstgenoemde Telefoon No. 82 ADVERT EN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer l<) Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. in zyn plaats gekozen geacht. Indien een lyst van candidaten minder namen bevat dan het getal zetels bedraagt waarop de party volgens de gehouden stem- Op hetzelfde oogenblik ging de koetspoort open, of liever een klein deurtje in de groote deuren, dienende om uitsluitend personen door te laten. Dat treft, mijnheer 1” riep de man die opendeed, «ik stond juist als het ware met mijn hand al aan den sleutel om om te draaien, toen u schelde.” Raphael keek den spreker met de meeste aan dacht aan, en niet minder verrast. „Bedrieg ik mij niet?” vroeg hij, «heb ik niet het genoegen Tom voor mij te hebben «Zoo is mijn voornaam indérdaad,” antwoordde de koetsier. Raphael aarzelde alvorens1 verder te gaan, hij had dezen man ©ogenblikkelijk herkend. Het was degene die op bevel van den baron de Maubert ten vorigen jare zijn paard vóór den wedren on geschikt had gemaakt, den tnan dus die hij uit zijn dienst verjaagd had wat erger was, de man eindelijk, die hem kende als burggraaf Ra phael Maar al ware de jonkman tot het besluit ge komen om zich niet bekend te maken, en om zich niet te laten herkennen, het was al zoo goed als te laat daarvoor, want de koetsier nam zijn hoogen uniformhoed af en zeide «Ik herken mijnheer burggraaf Raphaelik hoop dat mijnheer niet komt om mij mijn betrek king te doen verliezen door te spreken over dat ongeluk van verleden jaar 1 «In het minst niet, Tomwees gerust. Hier is mijn hand. Ik heb je die onhandigheid al lang vergeven.” «Daar ben ik blij om, mijnheer. U weet, ik a66) Is er geen enkele die medelijden heeft met het bedreigde kind, met haren vader, en mêt mij Of is het louter om mij te kwellen dat Emilie vallen moet Zal ik dan nooit ophouden ellende en ongeluk te brengen over degenen aan wie ik mij hecht Maakt mijn liefde iedereen ongeluk kig, brengt mijn liefde allen in ongenade bij de machten daar boven Hij stond stil. Hij had zeer snel geloopen en keek rond waar hij was Hij bevond zich we derom in de nabijheid van de woning van den markies de Chateaudieu. Voor het hotel stilstaande, voor de koetspoort ditmaal, sloeg hij de hand aan de schel. Maar op het oogenblik dat hij over wilde halen bedacht hij zich «Waartoe dient het eigenlijk?” vroeg hij zich Af. „In welk opzicht zou ik nut kunnen trekken uit het praatje, dat ik met den koetsier die opent, zal moeten aanknoopén? Ik zal maar weggaan en elders zoeken.” Maar na tien schreden gedaan te hebben keerde hij terug en schelde aan. voorgesteld had, en brak zich onderweg niet wei nig het hoofd met de vraag, waarover men hem wenschte te spreken, hem, die niet wist, wat bui ten het paard lag, of niet in een of ander opzicht met stalhouding in verband stond Na verloop van tien minuten traden zij ergens binnen en namen plaats. «Ja, vriend Torn,* begon Raphael, „ik wou je heel graag eens spreken Tom keek bij j|sze inleiding dengene die hem aansprak aan met een blik, waarin zoo ongeveer te lezen was, dat hij niet minder bereid was om te luisteren. Hij antwoordde evenwel niet «Ik ken je nog wel van vroeger, Tom. Ik ge loof, dat je nog even genegen bent als voorheen, om een hand vol francs te verdienen «Dat zal wel gaan, mijnheer,” zeide Tom, eenigs- zins verlegen. „Ik neem je het volstrekt niet kwalijk, Tom, dat je veel van geld houdt. Nu, hier is gelegen heid misschien om wat te verdienen.” Werkelijk, mijnheer „Ja. Ben je genegen om met weinig moeite twee louis te verdienen Van ganscher hartemaar het hangt er van af wat ik er voor doen moet.” „Je hebt niets anders te doen, dan antwoord op enkele vragen te geven.” „Dat is dan al heel gemakkelijk.” „En ik maak omtrent die antwoorden geen an der beding, dan dat ze volkomen waarheid moe ten ityeholzen en niets dan de volle waarheid.” (Wordt vervolgd.) weinig mogelyk candidaten op de le zekerheid te verkrygen, dat zy je- I als candidaat en als aanvullings- W gesteld worden. jlan tot verdeeling van het land in ;tri(1 vertegenwoordiging- effect hebben, dan moe ten de kiesdistricten zoo groot mogelyk zyn. De Regeering stelt daarom voor alle distric-

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1