MS k! japier el. ©SR? Koker nmagazyn i A Zn Tiendew. anbieding). ND to. Studio” LAKTE 2 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 No. 7965. Dinsdag 15 Augustus 1899. 1IGAAK. DETÖELATIAGOPDEH BURGERSCHOOL. J I L-CLX IMP. T E E T”. 38ste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. I FEUILLETON. CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. de v. (I. WAALS was handel van IENEEL, fosthaven B 78. E8TELLEN, w. I 199-200. WAREN, i p p e n, KELEN, wordt verzocht s voor uluctiewerk. aanden aan den UM. ilNKMAM&Zn. 1ZUNJ J Klasse is ge- 368) En verder wist hij, dat het mogelijk was dat Emilie aldaar heengevoerd was. Dat waren zijn gronden. Dat was alles wat hij stellig wist. Zijn hart evenwel zeide meer. In zijn binnen ste schreeuwde een stem dat hij heen moest naar dat pavilloen, over de muren heen, door de deuren of door de vensters dat hij dat pavilloen moest binnendringen trots alle beletselen en hindernissen want dat Emilie daar was. En als altijd bleek de twijfelachtige hoop van het hart meer kracht tot handelen te verleenen dan de meest besliste zekerheid van het verstand vermocht zou hebben. HOOFDSTUK XXVIII DB B1VRIJDER., Ofschoon Raphael niets wist, wist hij zijns in ziens meer dan genoeg. In de eerste plaats wist hij, dat er een muur te overklimmen was. En hij dacht aan de lessen van Carrillon en m Telefoon No. Si* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (iOUDSCHE toil lltvr. Telefoon No. N>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F De eerste groote dag van het Droy/us- proces, de dag van generaal Mercier, de dag van den donderslag, die don beklaagde verpletteren zon. is voorby. Wat heeft hy gebracht? Wat waren de bewijzen, die de meer dan zeventig-jarige oud-minister heeft onthuld om Frankrijk in staat te stellen een keus te doen in het door hem, verkeerd trouwens, gestelde al ternatief: Of Dreyfus is schuldig, óf ik? Niets. Het is alles oude kost, voorzoover het Dreyfus betreft. De „overtuiging” van den generaal kenden wy, het is die van de vyf ministers van oorlog, die geloof eischen op hun woord: Dreyfus is rechtvaardig ver oordeeld. Die overtuiging is sedert 1894 nog „versterkt”. Ondanks al het goud, ten bate van Dreyfus besteed, zeide de generaal. Ondanks? Heeft men hem trachten om te koopen? Zoo niet, hoe verantwoordt hy die insinuatie Merciers getuigenverklaring was uitvoerig, maar kalm. De generaal sprak zacht, zitten de op een stool. Hy rakelde de geheele ge schiedenis der zaak op van de eerste ver missing van stukken om te eindigen met de revisie. Hij liet niets onvermeld, besprak alle vertelseltjes die de ronde hebben gedaan, herhaalde de technische bespreking van het Het was een heerlijke avond, een dier avonden waarop de genius der genietingen door het lucht ruim vaart, bedwelming verspreidende, het bloed der stervelingen in gisting brengende, de harts tochten prikkelend. Het was zeer zoel. De tuin was van heerlijke geuren overstroomd, ze stegen Raphael naar het hoofd, ze bezielden hem. Hij voelde zich eensklaps een wonderbare moed in- spireeren, kracht om alles te doen voer in hem, een hevige begeerte om iets ongewoons, iets grootsch te doen, nam bezit van zijn hart. Hij keek rondom zich. Hij kon niet zien welke bloemen de geuren en parfums die hij met gretige teugen indronk, voort brachten. Zij waren het ook niet, die hem den blik onderzoekend ift alle richtingen deed werpen Alles was stil rondom hem. Hij hoorde geen gezucht van heen en weer wuivende takken, geen geluid van eenig mensch of dier. Alleen kwam nu en dan heel, heel uit de vertó een gedruisch gedempt, dof, als van een naderend onweder. of als de echo van een in de verte zich ontlastende onweersbui. Hij stond ruggelings tegen den niuur, Raphael en meende recht voor zich uit een groot gevaarte tegen den donkeren hemel te zien afsteken Een gewaarwording overviel hem gelijk aan die in den nacht van zijn aanval op de woning van den baron de Maubert in het dorp Bougival, toen hij van haat en wraakzucht verteerd in ongeveer gelijke omstandigheden verkeerde als nu, namelijk van zich met geweld toegang te verschaffen tot eens anders woning. f Wordt vervolgd,} Naar aanleiding van het ingezonden stuk in ons vorig nummer hebben wij in lichtingen ingewonnen omtrent het tweede toelatingsexamen, dat ,'gewoonlijk aan de r. h. burgerschool wordt gehouden. Ons is gebleken, dat de inzender goed was ingelicht. De min. van b. z. heeft toegestaan dit jaar, bij wijze van proef, geen tweede toelatingsexamen in September te houden. De aanleiding tot dien maat regel is geweest de onzekerheid, waarin de directeur telken jare tot bij het begin der lessen verkeert omtrent de grootte der klassen, zoodat de tijd ontbreekt om maat regelen voor benoodigde lokalen en tijde lijke leeraars te nemen, wanneer overbe volking van klassen splitsing in afdeelingen wenschelijk zou maken. De minister heeft dus het oog gehad op de belangen der schoolgaande jeugd. Onze Haagscbe briefschrijver stelt nu 'de vraag of dit besluit van den minister wettig en billijk is. Aan de wettigheid kan niet getwijfeld worden. Art. 21 en 22 van het reglement voor de rijkshoogere burgerscholen bepalen, dat niemand tot eenige klasse der school wordt toegelaten dan: 1" na het afleggen van een openbaar examen, 2° na door den directeur te zijn ingeschreven. Eenige tijdsbepaling omtrent het te houden examen of van de inschrijving komt in het regle ment niet voor. Een admissie-examen in Juli voldoet dus aan de eischen van het reglement Het ligt echter voor de hand, dat de gezonde toestand is: inschrijving en examen aan den aanvang van den cursus en oorspronkelijk is alleen daaraan gedacht. In 1873 gaf de toenmalige mi nister v. b. z. in antwoord op eene vraag het volgende voorschrift: „Art 22 is dus zoodanig op te vatten, dat de inschrijving en het toelatingsexamen alleen’ worden gehouden in de eerste dagen van den cursus; terwijl het aan den directeur wordt overgelaten om van dien regel af te wij ken indien het hem blijkt dat bijzondere omstandigheden, zooals ziekte of afwezig heid, het onmogelijk maakten, dat de can- didaat zich bij het begin van den cursus aanmeldde. Spoedig gaven practische rdriiksohrilten van een Gelukzoeker ANNIBAL DE° VONDELING Naar het Fransch. door W. NUTTER. overwegingen, gelijk thans hier in Gouda gelden de moeilijkheid om den omvang der klassen te berekenen aanleiding tot afwijking van don regel. In 1874 werd den minister de vraag voorgelegd „of er bezwaar tegen is om, met behoud van het gewone toelatingsexamen bij den aanvang van den nieuwen cursus, aan de leerlingen, die zulks verlangen, gelegen heid te geven reeds vóór den aanvang der zomervacantie dat examen af te leggen.” De minister beantwoordde die vraag ont kennend, omdat het reglement geene be paling bevat omtrent het tijdstip van het toelatingsexamen. Sedert is* hier en elders het afnemen van twee admissie-examens regel geworden. Uit bovenstaande blijkt dus wel, dat het toelatings examen het natuurlijk begin van den nieuwen cursus is, maar dat niets belet om bijzondere omstandigheden een ander tijdstip te kiezen. Een tweede vraag is evenwel, of de genomen maatregel billijk is tegenover hen die in het begin van Juli zich nog niet als aanstaande leerlingen konden laten inschrijven. Ons plaatsende op het stand punt van het publiek voor wie de school bestemd is, zijn wij geneigd daarop ont* kennend te antwoorden. Jongelieden, die zich in speciale rich ting hebben bewogen om te voldoen aan eenig examen, dat in de vacantie wordt afgenomen, en die bij het vak hunner keuze niet worden geplaatst, moeten in de gelegenheid zijn van de rijks h. b. s. te profiteeren, indien de gewijzigde plannen voor hunne toekomst zulks wenschelijk maken. Onze inzender sprak van een niet geslaagd candidaat voor Willemsoord; ons werd nog een voorbeeld genoemd van een leerling van het gymnasium, die de klassieke studie liet varen en van zijn voornemen om naar de h. b. s. te gaan moest afzien, omdat het admissie-examen had plaats gehad vóór hij den ongunstigen uitslag kende van zijn overgangsexamen; straks komen weer teleurgestelde aspiran ten naar de cadettenschool te Alkmaar, enz die wellicht in handel of industrie een toekomst zullen moeten zoeken. Al zijn het maar enkelen, wier belang medebrengt Gouda te kiezen voor hun opleiding, voor hen is de pas dit jaar door den maatregel dankte hem thans in zijn hart voor de vele les sen op het gebied van inbraak die hij van dien persoon ontvangen had en die hen? thans zoo goed te stade kwamen in zijn pogingen om Emilie te bevrijden. En bovenal dacht hij aan de zaak van Bou gival, aan dien vreeselijken nacht waarin zij de woning van den zich verschuilenden De Maubert binnengedrongen waren, en waarvan het eind ge weest was, dat hij zijn wraakzucht had bevredigd. «Waar de wraakzucht mij toe in staat stelde, dacht Raphael daartoe zal de liefde mij hon derdmaal beter bekwamen. En misschien zal ik door het eene vergiffenis voor het andere ver werven.” Een ding was hem evenwel zeer duidelijk, zelfs te midden zijner overspanning, en te midden van zijn bijna onbedwingbare lust om aan het werk te gaan; hij moest namelijk de duisternis af wachten. Hieruit blijkt dat sommige goede werken even wel behoefte hebben aan begunstiging der duis ternis als alle misdadige handelingen. De tijd dat hij gedoemd was om te wachten, maakte hij zich ten nutte met het zich aanschaften van allerlei benoodigdheden voor zijn tocht, en met zich lichamelijk te versterken. Eindelijk, tegen negen uren in den avond, toen het voldoende donker was begaf hij zich naar het achtergedeelte van de eigendommen van den markies. Hij had zich door Tom den muur, waardoor de tuin die het pavilion bevatte van den weg was afgesneden, doen beschrijven en met de van zijn van den minister afgesnedeu. Nu komt het ons voor, dat het Rijk, scholen stichtende, tegenover alle ingeze tenen vrijgevig zijn moet en zoo min mo gelijk voetangels en klemmen mag leggen op den weg van hen, die naar ontwikke ling, streven door middel van het van staatswege gegeven onderwijs. De vraag is dusis de genomen maat regel onvermijdelijk en noodzakelijk? Wat hier dit jaar wordt verordend, kan ook voor andere rijksscholen worden voorge schreven. Naar onze bescheiden meening is één examen vóór do vacantie in het algemeen niet wenschelijk. Het wil ons voorkomen, dat door de verplaatsing van het «voornaamste toelatingsexamen naar Juli! voldoende gezorgd is voor een ge- regdden gang van zaken aan de scholen. Men weet dan grosso modo op hoeveel leerlingen te rek. nen valt. De enkele na- komers zullen die schatting niet geheel doeft falen. Wanneer met September een drietal leerlingen in eenzelfde klasse wordt toegelaten, zal dat al veel zijn. In den legej zullen de bezwaren van de toelating dier enkele leerlingen voor de school niet overwegend zijn, terwijl de al- of uiet-toe- htingvoor sommige candidate» een quaestie van het hoogste gewicht kan zijn. De mogelijkheid bestaat dat alhier de moeilijkheid grooter is dan elders. Men deelt ons mede, dat bij den bouw der school niet gerekend is op lokalen voor parallelklassen en dat de gewone leeraars met lessen bezet zijn. Daaraan is tege moet te komen door aan bouw van lokalen en het aanstellen van tijdelijk personeel, gelijk elders toch ook geschieden moet. Het is ons alleen niet duidelijk daarom een paar leerlingen in September plotseling de maat doen overloopen. Zorgt het school toezicht, dat tijdig vóór de vacantie ge waarschuwd is. voor de noodige voorzie ningen tegen September, dan is de zaak, dunkt ons, in orde Wellicht zit de fout meer in de langzaamheid der ministerieele bureau’s, welke alle behoeften derrijksin- richtingen uit de verte moeten beoordeelen en regelendeze zijn gewoon op zijn elf- endertigst te werken. Men geve den di recteur of desnoods den inspecteur vrijheid om in dringende gevallen op eigen verant woording handelend op te treden, altijd vroegeren koetsier ontvangen aanwijzingen was het hem niet moeilijk zich te orienteeren hij vond den muur, die groen was van mos, waar lange slingerplanten van uit den tuin zich over heen krulden hij vond het kleine poortje met de schel kortom hij vond den muur waarachter het pavilloen verborgen was en hij vond daar mede het pavilloen, waarin Emilie gevangen werd gehouden het was thans aan hem haar te redden. De muur was zeer hoog. Maar de hoornen, die langs den weg geplant stonden van afstand tot afstand, waren nog hoogor. In een dier boo men te klimmen ter hoogte van den muur was niet moeilijk. Raphael had dan ook weldra een der boomen, die niet te dik om omspannen te worden noch te dun was om zijn gedicht te dra gen, beklommen En wat hij door de duisternis niet van beneden van den grond af had kunnen zien, was, dat de takken zich tot over den muur heen uitstrekten, welke ontdekking hem bijna een kreet van vreugde ontlokte. Hij kroop over den boomtak heen en zat wel dra boven op de met dik mos begroeiden muur, die van boven met schuine kanten in een vrij scherpen driehoek eindigde, doch niet van ijzeren punten of iets van dien aard voorzien was. Hij bevestigde zijn touwladder, die hij gekocht had terwijl hij de duisternis afwachtte, aan den tak en klom haastig naar beneden. Thans stond hij in den tufa, hij beefde van opgewondenheid, het hart sloeg hem in de keel, hij moest een oogenblik stilstaan om tot zichzel- ven te komen. i In -=5 -X> U M O Q :b» O 2 o s ^£1 binnen zekere grenzen en naar zekere re gelen, dan zullen de zaken vlugger afge daan worden. Het toenemend bezoek van onze h. b. s. waar nu herhaaldelijk dubbele klassen noodig gebleken zijn, bewijst dat liet onder wijs in eone behoefte voorziet en dat de inrichting een goeden naam heeft. Men mag dan ook verwachten, dat het schooltoe zicht zorgen zal, dat er door vermeerdering van lokalen steeds gelegenheid zal bestaan tot splitsing van klassen en dat een buiten gewone maatregel als de besprokene, dien wij als als lastig voor het publiek en on- noodig voor den goeden gang van het onderwijs betreuren, niet meer behoeft voor te komen. Belanghebbenden, die werkelijk gegronde redenen hebben de Goudscbe school voor hun jongens te prefereeren, raden wij, zich met een met rodenen omkleed verzoek te richten tot den minister v. b. z. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat deze den toegang zou blijven weigeren, indion al thans in de gowensobto klasse plaats is.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1