gr I w i- No. 7985. 38s te Jaargang. in 1899 Zn Muaa Donderdag 7 September 1899. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'n CENTEN. K£MViSG£f'i'VG. T. f elianlbe), Z Buitenlanilscli Overzicht. FEUILLETON. (ietleiikschrilleii van een Gelukzoeker ANNIBAL DE VONDELING» jVaar het Fransch, OF pi. I B Verspreide Berich dor resp. atlon tie iz. enz. IAN &Zn. van lemtciers. 3 BESPAN- EE en aan- bbricatie liker van Si ST y national 288) Zoo willen Felefoon No. SSL De Uitgave ('ezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommcrs V IJ F over de slissen. Serge Matin” naar, losbol, bedelaar, falsaris, dief en ten slotte -I nog, mijnheer Potard, den de eerste maal uw woning hem nog voorstellen, zooals hij geve of onder wt als de dag dat ge hnlvlvon inr1i#»n er. van De toe- r* Q blijft echter bestaan. Het publiek is zeer Vervuld over de belangrijke vraag of zy zullen komen. .2 fless 2 2 esch. n Bos'oop. 'h T. ddinxveen. graven. tad IJ tel lastrecht, 'choonhoven. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. V Do dagvaardingen van Schwartzkoppen en Panizzardi om voor den krygsraad te Rennes te getuigen, zullen door minister Delcassé aan de Fransche gezanten te Ber lijn en Rome worden toegezonden. Schwartz koppen en Panizzardi hebben de keus om zelf voor den krygsraad te Rennes te ver schijnen of hun getuigenis af te leggen voor een magistraat in hun land. Het verhoeren van deze twee getuigen zal de zitting van den krijgsraad minstens een week verlengen. Labori heeft omstandige telegrammen ge zonden aan keizer Wilhelm en koning Hum bert, aan beide vorsten met een welsprekend beroep op den eisch van waarheid en recht, verzoekende vergunning te verleenen, dat de twee attache’s voor den krijgsraad ver schijnen. Frankrijk. De belegerden van de Rue de Chabrol hebben Maandag ongeveer 20 ledige bussen voor verduurzaamde levensmiddelen het flak in de straat geworpen. stand bljjft onveranderd. De nationalistische bladen beweren, dat de weduwe van luitenant-kolonel Klobb het door den Figaro bijeengebrachte geld heeft geweigerd, omdat de inschrijving een betoo- ging tegen de inschrijving voor mevrouw Henry bedoelde en de helft van de inteeke- naars Joodsche namen draagt.’ Kolonel Schneider, de gewezen attaché Telefoon No. ADVE 11 TENTIEN worden geplaatst-van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Duitsche keizer heeft op een feestmaal te Straatsburg in een toost op het ryksland het volgende gezegd. Het speet de keizerin dat zy niet tegenwoordig was. Hy was dank baar dat de ontvangst na de tyden van zyn grootvader er hier steeds warmer op gewor den was. Hy wees op den machtigen voor uitgang in bloei van het rijksland als een gevolg van zyn inlijving by hot ryk. Hy eerde het gevoel van het oude geslacht, waaraan het zwaar viel, zich in den nieuwen toestand te voegen. Hy dankte voor den jubel van het nieuwe geslacht. Bepaaldelijk verzocht hij de heeren van de kerk de ach ting voor de kroon en het vertrouwen te bevestigen. Hy zag in de jubelende ont vangst, hpm bereid, het bewijs dat het ryks land „subl umbra alarum” (onder de schaduw van de vleugelen) des ryksadelaars veilig was. Hy hoopte, dat het rijksland nog dieper vrede deelachtig zou worden. Hy zou alles doen om den vrede te bewaren. Dat het rijksland daarvan het voordeel hebben zou, „laat daarvoor mjj zorgen”. Gisteren heeft in den ministerraad de presi dent der Fransche Republiek, op voordracht van den minister van justitie, een besluit ge- teekend, waarby de Senaat als Hooggerechts hof wordt bijeengeroepen tegen 18 September. De Senaat zal zich bezig moeten houden zoowel met de samenzwering als met een aanslag togen de binnenlandschc veiligheid van den Staat. De vervolging zal dus de plannen en het begin van uitvoering betreffen, ’t Gelcftf gelijk men weet, de zaak-Derouléde. Wegens de geheime zitting, waartoe eergis teren was besloten, werd de openbare zitting te Rennes gisteren eerst om 8 uur geopend. Mr. Labori nam conclusie, strekkende om langs diplomatieken weg inlichtingen te vra gen over de nota’s die by het borderel wa ren gevoegd. De regeeringscommissaris ma joor Carrière maakte voorbehoud op dit punt. De gedelegeerde van het departement van buitenlandsche zaken, de heer Paléologue verklaarde dat het vragen van inlichtingen in strijd zou zijn met de diplomatieke ge bruiken. De krijgsraad zal in raadkamer over de conclusies van den advocaat bc- ntiiir, jusuui, ucuciuar, laisuris, weer moordenaar is geweest Herinnert ge u dag dat hij voor betrad Kunt ge u ge hem toen zaagt Welnu, in den nacht die aan dien morgen voorafging had hij diefstal met inbraaje en aanslag tot moord gepleegd in het dorp Bougival, van welke zaak tl wel iets ter oore zal zijn gekomen, zonder te kunnen ver moeden dat de bedrijver onder uw dak huisvestte Om aan het gerecht te ontsnappen alleen, was het, dat hij zich bij u liet aanbieden als boekhouder, na een leugenachtig verhaal te heb ben opgedischt en met het besliste voornemen bij de,perste de beste gelegenheid weer op den loop ttf gaan. Maar nieuwe plannen weerhiel den hem. En deze plannen staan op het punt hem te gelukken, hij gaat huwen met mejuffrouw Emilie uw eenige dochter. Om allen twijfel aangaande de vertrouwbaar heid mijner woorden uit den weg te ruimen, zal ik nog een laatste mededeeling doen, die het in uw macht staat te onderzoeken De familie-papieren, die hij u getoond heeft, zijn valsch op valsche papieren gaat hij uw dochter trouwen Ziedaar den man dien ge tot schoonzoon hebt gekozen in zijn ware gedaante, ziedaar den man, aan wien ge de toekomst van uw eenig kind gaat toevertrouwen I Arme vader, wat gaat ge doen Misschien zult ge mij antwoorden, dat het leven van uw boekhouder, sinds hij bij u in nomen, g huis is, niet de minste reden tot ontevreden heid heeft gegeven, berekening, mijnheer Po tard, niets dan berekening Maar, gelukkig voor u, en bovenal voor uw arm bedreigd kind, het is op dit oogenblik nog niet te laat. Ge kunt alles nog in orde brengen. Thans nu ge weet wie Louis Dubourg is, nu ge in de eerste plaats weet, dat dat niemand is, en nu ge verder weet wie hij is die onder djen naam doorgaat, nu kunt ge uw dochter nüg het verschrikkelijk lot van met e n dief en" moordenaar te moeten leven, besparen. Gij zult n’ar ik denk niet aarzelen om den bedrieger met schande van u te verjagen, hem te verbieden ooit weer onder uwe oogen te komen. Misschien gaat ge zelfs verder en levert hem over aan de gerechtigheid. En als ge hem, wat ik evenwel niet verwach ten kan, toch aanneemt, als ge trots alles wat ge nu weet tooh uw dochter geeft aan dezen ellendeling, dan zal ik het verhinderen, hem aanklagen, in de allereerste plaats in zake zijn valsche papieren Maar ik ben er zeker van, dat ge eergevoel genoeg hebt, om hem heen te zenden met ver achting, om hem te verjagen als een hopd. En, mijnheer Potard, in de toekomst zult ge een weinig voorzichtiger zijn, niet waar En ge zult nog dikwijls d^ngehe bedanken, diev ofschoon hij u bestal vooreen vrij aanzienlijk bedrag, u in ruil daarvooHedn dienst bewees, die dat geld in waarde ve^rcpte boven gaat. ftyfördt vervolgd,) een strooman is; hij levert echter geen be- wij#£daarvoor. Mr. Labori stuitte op on- verzettelyken tegenstand bij kolonel Jouaust, toen hij beproefde naderen uitleg vanRogct te krygen. Ten slotte verklaarde deze dat Esterhazy opzettelijk en valschelyk den ge- neralen staf compromitteert en doet hy op merken dat hy niet inziet welk nut de hou ding van den advocaat van Dreyfus voor diens verdediging kan hebben. Generaal Zurlinden verdedigt het advies door hem gegeven na den raad van onderzoek tegen Esterhazy. Roget vulde daarop zijn verklaring omtrent het rondschrijven aan de stagiaires over het gaan naar de manoeuvres aan. Hy gaf een vry scherpzinnige theorie daaromtrent, die echter slechts rust op een mondelinge vraag van de directeuren der afdeelingen van den generalen staf en dat deze vraag wer- kelyk gedaan is, werd niet bewezen. Dreyfus kwam er beslist, tegen op dat hij heeft kun nen gelooven dat hy naar de manoeuvres zou gaan. Senator Trarieux vertelde in zeer wel sprekende verklaring de geschiedenis van zyn inmenging en herhaalde zyn verklaring in het proces-Zola. Trarieux’ verklaring was veel meer een parlementaire redevoering dan een getuige nis hij sprak in het geheel niet in den geest der militairen. Hy verdedigde het hooren van een vreem deling, wanneer dit kan strekken tot het vast stellen der waarheid en mits gebleken is dat de te hooren getuige een vertrouwenswaard persoon is. De regeeringscommissaris, majoor Carrière, verklaarde dat hij met de verdediging groote waarde hecht aan nauwkeurige inlichtingen omtrent den inhoud van de nota’s in het borderel genoemd, maar geeft den raad den indirecten weg te volgen, daar de officieele weg hem onmogelijk toelijkt. Senator Trarieux sloeg een verkapte uit- noodiging af die hem in verband daarmede werd gedaan. Hij kwam tevens op tegen de legende van het syndicaat en haalde officieele verklaringen van de ministers van binnen- Undsche zaken, Barthou, Dupuy en Waldeck Rousseau aan, waaruit blykt dat er geen spoor van vreemd geld in de Dreyfus-campagne te vinden is. De heer Trarieux zal morgen voortgaan na een korte geheime zitting. De zitting werd om twaalf uur opge hesen. Daarop verklaarde* de krygsraad, in raadkamer vergaderd, zich onbevoegd om te besluiten tot den maatregel door mr. Labori in zyn conclusies gevraagd. De rechtstreek- sche dagvaarding van Schwartzkoppen en Panizzardi als getuigen voor de verdediging Weet ge met wien, mijnheer Potard »Met mijn boekhouder, met mijnheer Louis Dubourg, antwoordt gij Grove dwaling I Louis Dubourg bestaat niet De persoon die dezen naam aangenomen heeft om zich bij u in te dringen, om uw ver trouwen te winnen, teneinde daarvan misbruik te kunnen maken, antwoordt op den naam van Louis-Annibal, in Parijs beter bekend onder den naam van burggraaf Raphael. Hij is geboren den .zevenden Maart 1803, uit onbekende ouders, gelijk ik vernomen heb aan het Vondelinggesticht, waarheen hij den eigen dag van zijn geboorte gebracht is gewor den. Als ge hem verzoekt zijn rechterarm te ontblooten, dan zult ge daarop vinden een in gebrand kruisvormig teeken Van dat kruis vormig teeken gewaagt de brief, of acte, die op hem werd gevonden toen hij gebracht werd in het Vondelinggesticht, welke brief nog in de archieven van gemeld gesticht voorhanden is. Het zal derhalve den voorgewenden Louis Du bourg moéüijk vallen zijn identiteit te loochenen. Maar, dit alles zou nog te vergeven zijn lees echter verder. Het jonge mensch dat ge te overijld als uw schoonzoon aanvaarden gaat, heeft zich van zijn jeugd af aan alle misdaden overgegeven, in alle losbandigheden en schandelijke dingen zich ge dompeld. Zijn leven is een onafgebroken reeks van misdaden geweest Zou hij bijgeval durven loochenen dat hij achtereenvolgens vagebond, deserteur, moorde- Inrichtingen welke gevaar, schade HINDER KUNNBN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA 5 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Se cretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. G. Kind, Directeur der Kaarsen-pittenfa- briek aldaar, om vergunning tot het vervangen van den bestaanden stoomketel door een gasmo tor en het plaatsen van een stoomketel in het perceel gelegen aan de Wachtelstraat. wijk P No. 236. Kadastraal bekend Sectie E No. 1142; Dat op Dinsdag den 19 September 1899, des na middags ten i*/s «re, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende „drie dagen" vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. Gouda, den 5 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Basset en Defies, redacteurs aan de |flWUJ1 en de Temps”, legden verklarin gen af omtrent de bekentenissen van Es terhazy. Generaal Roget kwam met een brief van Esterhazy aan, maar heeft, uit vrees zich te zullen compromitteeren, alles wat de majoor hem heeft toegezonden in handen gesteld van den president van den krijgsraad. Mr. Labori stelde wanhopige pogingen in het werk om gedaan te krygen dat de president deze stukken in het debat brengt, maar kolonel Jouaust weigerde beslist. Roget verklaarde dat de beweringen van Esterhazy geen waarde hebbenzijn indruk is dat Esterhazy OF DOOR W. NUTTER. De procurcur-gcncraal Bernard zal het open baar ministerie waarnemen. Tot nog toe hebben wy geen nader nieuws van den stand van zaken in Transvaal. De meest alameorende berichten schynen af komstig vin de party, die den oorlog for- ceeren wilfi/ Deze is het ook die hartroerende tafereel en ophangt van de armoede en ellende op den Rhnd en elders in de Republiek en van de handelscrisis over geheel Zuid-Afrika. Ni/ is daar zeker veel waars in; de zaken gaan al lang slecht, maar die onruststokers willen vooral tegen uitstel waarschuwen, vreezende dat geduld tot kalmeering der hartstochten en het vinden van een vergelyk zal leiden. Men heeft opgemerkt, dat de regeering der Republiek het voorstel van een nieuwe con ferentie nog maar in beginsel heeft aange nomen. Naar het heet, wil zy* eerst nader bepaald hebben, wat er behandeld zal worden en in welken geest. Ook spreekt men er van, dat president Kruger niet gaan zou. Daartegenover verluidt, dat ook Sir A. Milner niet aan de conferentie zou deelnemen, maar of Conyngham Greene, de Britsche agent te Pretoria, of Rose-Inness, het onafhankelijke progressieve lid der Kraapsche wetgevende vergadering, de Engelsche regeering zou vertegenwoordigen. Volgons den Kaapstadschen correspondent der Manchester Guardian zyn deTransvaal- sche staatslieden zeer vertoornd over Conyng ham Greene. Hun laatste voorstel (hetvyf- jaarskiesrecht enz.) werd gedaan, zeggen zy na raadpleging van den Britschen agent en nadat deze verzekerd had, dat het gunstig zou worden ontvangen. Daarop kwam Cham berlain’s antwoord, dat het voorstiJtyolstrckt verwierp. mioraiiRMT ii deze som gevraagd had hem te ren, hetzij dan als gift of als leening, velken naam ook, dan is het zoo klaar p „s hem deze geweigerd zoudt hebben, indien ge u al had verwaardigd om antwoord te geven op zoodanig voorstel. Dat nam evenwel niet weg dat hij er drin gend behoefte aan had. Wat te doen Hij zag maar één middel binnen zijn bereik en hij gebruikte dat middel. Dat middel was ze weg^te nemen bij iemand die ze had, die ze niephoodig had, want hij wilde ze wegschenken. Beklaag u niet te spoedig over uw verlies, het is ingebeeld In ruil zoor dat geld dat hij u ontnam, be wijst degene die dit schrijft u een dienst zoo - groot, als met tienmaal dat geld nog niet naar waarde betaa® zon kunnen worden. Lees en oordeel. Uw dochter, uw eenige dochter gaat zich over weinige uren ,jn den echt begeven

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1