AF. IUIS. aolie. I ch.e ins Vrydag 8 September 1890. No. 7086. ij '.hal ierdam, L 36, HST, teeren voor rklrii 2\/a u. ster RING. Bultenlaiidsch Overzicht. I KI II.Ll lO.V ANNIBAL DE VONDELING. 38ste Jaargang. V erspreide Bcricli ten. OF LATER INKMAN Zs. Wordt vervolgd.} gen, keerde de kans en werd de vyand ge noodzaakt op Russisch grondgebied te vluch ten. iiiamimagazijii 3 Kleiwogsteeg ie artikelen. fors der Zelf- r.me uitspat- SMITS eten werk. 3 u. en Vrydag, v. isdag, Donder- u. v.m. «■«■na», i OENWERK il Drukinkt. INGEL 622. van al die be- misdadig begeert had zelf afschuw van deed, mijn inborst is O, zoo ik een maar een vriend Beloie. De werkstaking der machinisten en sto kers op de sleepbooten te Antwerpen is Dinsdag geëindigd. Het ging om een loons- vcrhooging en van beide zyden zijn conces- siën gedaan. i’s 27 afb. Prys de verachrik- ndeugd lydt leering, die and van een bij hetVer- leumarkt 34, i het bedrag, eiken boek- van den im. Hofrad bben a m hoesten, ademings- n bewezen, an warme anbevelens- ken. 25 cent Over de crisis in Transvaal geen officieele tydmgen. Gelukkig zyn de berichten over W^mrwimiydtfiyke”' van den oorlog niet bevestigd. De Jingo-pers is weer voorbarig geweest. Dat zegt wel ietsmaar, de toe stand bljjft zeer gespannen. In militaire klingen te Londen is men van opinie, dat een zeer groote strijdmacht naar Afrika zal worden gezonden. De inscheping hiervan, zegt de „Daily Telegraph”, zou binnen eenige dagen plaats hebben, tenminste indien er geen verandering in den gespannen toestand komt. Aan het departement van kolonië is men echter zeer gesloten, waar door het onmogelijk was, nadere inlichtingen te verkrijgen. moeten verbazen indien vooraf de vragen die aan Schwarzkoppen gesteld mogen wor den, nauwkeurig beperkt werden; want al verklaart men ook van Duitsche zjjde dat men rechtstreeks noch middellijk iets met Dreyfus te maken gehad heeft, niemand kan toch verlaffgep dat men de kans zouloopen, door een onvoorzichtigheid zyn eigen mili taire belangen te benadeelen, door de ge heime kanalen bloot te leggen, die men wer kelijk heeft gebruikt. Vandaar dat men ook niet gelooft dat de geheime stukken die Duitschland bezit, overgelegd zullen worden, om de Franschen in staat te stellen te zien wat voor verraad er eigenlijk gepleegd is, en door wien. Frankrijk. De „Fortnightly Review” gelooft niet, dat de Dreyfus-zaak zal eindigen met het proces te Rennes, maar dat groote hervormingen in leger en maatschappij zullen moeten volgen een algeraeene reiniging, zooals al vroeger plaats had kunnen hebben, indien de Panama- zaak tot het einde onderzocht en geheel aan ’t licht gebracht ware. Hy ziet gunstige verschijnselen, die het einde schijnen te be wijzen van den tyd van gedruktheid, moede loosheid, decadentie. Er is een wedergeboorte op til. De letterkunde herleeft. Na de ziekelijkheden van een Verlaine en Moreas, schryft Zola zyn „Fécondité”, bepleit Angues Ie Roux, in „Nos Fils” een manne lijke opvoeding, behaalt Rostand een overwel digend succes met zyn tooneelwerk. Frankryk werd, door zyn Latynsche ondeugden, met den langzamen dood van Spanje bedreigd „L’Affaire” heeft de gewetens wakker geschud en de kracht van ’t vrije onderzoek geleerd, zelfs aan degenen die het ’t vinnigst bestreden. Een volk geeft zich niet vruch teloos maanden lang over aan zelfonderzoek. Willens of onwillens moet het gevoeld hebben dat de waarheid niet uit den hemel valt, maar dagelijks veroverd moet worden. En ook dat de tyd voorbij is, dat oen kleine groep de wysheid in pacht had. Duitschland. Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont, de 26-jarige jongste zuster van de Konin- gin-Moeder der Nederlanden en dus een tante van Koningin Wilhelmina, is verloofd met den erf graaf Alexander Zur Erbach Schönberg. Jsche OlitbbrtAm e-Detft. Inzending’ van Advertentiën tot 1 uur des midd. bepaalde in art. 87 tweede lid van de wet van 21 Juli 1852 betreffende de vergrijpen tegen den dienst, van niet rechterlijke amb tenaren, behaagd, u in het belang van den dienst op voorloopig pensioen te stellen. Terwyl ik u hiervan kennis geef, verzoek ik u, uw ambt onmiddellyk neder te leggen. De o^perpresident van de provincie enz.” Uit Christiana wordt gemeld, dat de Noor- sche Ministerraad besloten heeft de vlagge- wot te zenden aan don Minister van Buiten- landsche Zaken om daarvan aan de Mogend heden kennis te geven. Zooals men weet, heeft de Koning die wet, waarby de „zuivere” Noorsche vlag is ingevoerd (d. w. z. de vlag zonder het Zweedschc teeken in den hoek), tweemaal met zyn veto getroffen, doch is zy, voor de derde maal aangenomen, volgens Noorsch Staatsrecht wet geworden. Voor den Zweedschen Minister een lastig geval. In- tusschen heeft de strooming, die voor een vergelijk is met Noorwegen, in Zweden veld gewonnen. Dat toch is de voornaamste be- teekeyis van de nederlaag der conservatieven, die het tegen Noorwegen op haren en snaren wilden zetten. Weer hebben zeven politieke ambtenaren, die tegen de kanaal wet gestemd hadden, hun ontslag ontvangen. Het zyn zes land raden en de regecringspresident te Lüne- burg' von Colmar Meyenburg. In het geheel zyn dus dertien afgevaardigden gekastijd; nu zyn er nog negen aan de beurt. De brieven van ontslag hebben den vol genden vorm: „Het heeft Z. M. de Koning, op advies van het koninklijke ministerie, bij besluit van 26 dezer, op grond van het »Zoo, zijt ge dat alles I” Potard kruiste de armen over de borst. Hij hijgde naar adem. >Zoo, zijt ge dat alles,” herhaalde hij, terwijl zijn gelaat eensklaps purperrood werd, »en gij durft de oogen opslaan naar mijn kind Ellen deling, ik zal je wat anders geven dan mijn dochter.” Met een vloek greep hij een stoel en hief die op als om Raphael het hoofd te verbrijzelen Deze maakte zelfs geen beweging om den drei genden slag te keeren. Potard bedacht zich even wel nog tijdig. Hij wees met den vinger naar de deur en schreeuwde met schorre stem «De deur uit, de deur uit, dadelijkik zou moord begaan.” doe die moord, uit medelijden, uit erbar- Sla mij neer, sleep mij naar de Seine, ,r«r.r bonnen, maar geef mij met over 389) Raphael had den brief gelezen, hij stond daar als een beeld van marmer, als door den dood getroffen, vernietigd. Het was hem niet mogelijk te spreken. Hij stond daar als de wanhoop in steen gebei teld verpersoonlijkt. Slap hingen zijn armen langs zijn lichaam. Potard bemerkte dat zyn aanstaande schoonzoon niet meer las. «Hebt ge alles gelezen vroeg hij. Met een hoofdknik antwoordde de ongelukkige van ja. >En wat hebt ge te antwoorden «Niets.” «Niets?” riep Potard, «niets!te antwoorden op alles wat daar in staat «Neen.” I «Gij spreekt dus geen enkele schuldigingen tegen «Geen enkele.” «Ge zijt dus inderdaad dief, falsaris, moorde naar «Ik ben dat alles.” ukken van elk e/r, Stenografie, gen rembours. itis). S, Arnhem. nog een men! werp mij voor de honden, maar aan mezelf.” »k Zou je bedanken, ik zelf zou er voor moe ten boeten. En al was dat niet het geval, dan zou ik het nog niet doen. Ik herinner me daar juist wat ge eenmaal, nog niet vele dagen geleden voor Emilie gedaan hebt. Ge hebt haar gered, meendet ge daaruit recht te mogen nemen haar op uw beurt te trachten te verderven Dank ben ik je niet meer verschuldigd op het oogenblik wij staan thans gelijk. Verlos me van je aanblik, ga heen Raphael maakte een beweging naar de deur. Hij bleef echter na de eerste schreden weer staan. Tranen stroomden over zijn wangen. Hij werd optreden als getuige dacht. Hy antwoordde vry beslist dat hy niet geloofde dat de Keizer zyn toestemming zou geven, noch om hem naar Rennes te laten gaan, noch om hem te Berlyn bij rogatoire commissie in verhoor te laten nemen. Want de Duitsche gezant te Parys, v. Munster, had al eens officieel verklaard dat men in Duitschland volstrekt niets met de Dreyfus-zaak te maken had, en de staatssecretaris v. Bülow heeft het geloof in dat praatje door zyn optreden in den Ryksdag vernietigd. Geen van beide gevallen heeft iets uitgewerkt. Men bleef by zyn voor ingenomenheid waartoe dus nieuwe verkla ringen, die geen ander gevolg hebben Wat wy in deze zaak te zeggen hebben, is al eens gezegd. Schwarzkoppen voegde er nog by dat hy in den loop van den middag noch uit Parys of Rennes, noch uit Berlyn iets vernomen had over zyn dagvaarding. Ook in regeeringskringen betwijfelt men of Schwarzkoppen tot het afleggen van een getuigenis gemachtigd zou worden; duide lijker en gewichtiger dan byv. Billow’s ver klaring in den Rijksdag, waaraan door den Franschen krijgsraad geen behoorlijk gewicht gehecht is, zou Schwarzkoppen’s getuigenis toch niet kunnen zyn. Maar ten slotte ligt by*^Km Keizer zelf de beslissing. Voor ’t geval intusschen, dat de keizer, (wat weini gen verwachten) toestaat dat Schwarzkoppen Denemarken. Het vergelijk tusschen patroons en arbei ders is tot stand gekomen op grond van het reeds vroeger voorgestelde verzoenings- ontwerp. Alle quaestie’s zullen voortaan onderworpen worden aan do uitspraak van schrijft is mijn vooraaamste verleider, hij specu leerde met mij, dat mislukte hem en hij wreekte zich, en maakte mij diep ongelukkig, en vele an deren met mij. Toen nam de duivel bezit van mijn hart. Hij voerde nieuwe verleiders op mijn weg. Dezen wezen mij aan hoe ik mij wreken moest en ik deed het. Maar toen ook besloot ik te breken met mijn oude levenswijze, ik kwam bij u, ik leerde arbeiden, maar een onverzoenlijk noodlot zweeft mij boven het hoofd en valt op mij telkens in omstandigheden als waarin ik thans weer ben. Thans is alles voorbij, en ik geef den strijd op. Als ik u iets smeeken mocht, dan zou het zijh doodt mijWat baat mij het leven Waarom kan ik niet sterven Waarom moet ik leven, enkel en alleen om te lijden, om ellende te verduren, om alle teleurstellingen te ondervin den die ooit een menschenhart verscheurd heb ben Gij hebt mij ellendeling genoemd het is wel waar, voor ellende alleen ben ik geboren, voor ellende alleen geschapen In wanhoop wrong de ongelukkige de handen Een oogenblik voelde Potard medelijden in zijn hartmaar hij bedwong deze opwelling met geweld en wendde zich af. «Gij flljt zonde 1 medelijden, evenals de ande ren Ook gij' Stoor den wees die zwak was van u Ik ga mij dooden, ik wil niet lancer bestaan Hij keek rond als zocht hij een wapen of werk tuig waarmee hij zijn vreeselijk voornemen ten uitvoer zou kunnen brengen. Hij vond niets. Tegen de algemeene verwachting duurde de geheime zitting te Rennes gisteren vrjj lang. De openbare zitting ving te kwart voor negen aan in het bijzijn van een steeds aangroeiend publiek, waardoor de atmosfeer in de zaal ondraagelijk wordt. Het verhoor van senator Trarieux werd voortgezet. Op de vragen van mr. Labori werden daarbij dezaken-Esterhazy en Picquart in haar vollen omvang op het tapijt gebracht. Achtereenvolgens kwamen Lauth, Zurlinden en Billot op do i verhooging om zich in het debat te mengen. President Jouaust stelde voortdurend po gingen in het werk om de zaken Dreyfus en Esterhazy van elkander gescheiden te houden en werd ten slotte hoogst zenuwachtig. Trarieux zeide dat Esterhazy is vrijgesroken maar niet geoordeeld. Generaal Billot kan geen verklaring geven omtrent het afgeven van een ontvangbewijs voor het „document libérateur.” Hjj ver klaard tot Picquart te hebben gezegd dat de schuld van Esterhazy niet de onschuld van Dreyfus met zich brengt. Mr. Labori wilde vragen stellen omtrent de beweerde mede plichtigheid van Dreyfus en Esterhazy. Pre sident Jonanst ontnam hem het woord, voor- guvamle dat de advocaat zich niet voldoende vftr|ITOrq dan men zich- techniet matigt. Op dit oogenblik nep Dreyfus luide: - „Ik protesteer,!” waarop een zeer heftig incident volgde dat aan de verklaring een einde maakte. De kapitein Galopin en Hirschauer legden verklaringen af omtrent de mogelijke deelne ming aan de manoeuvres door de stagiaires. Voorlezing wordt gedaan van een brief over den dag van ontvangst van de nota over Madagascar aan het ministerie. De griffier Coupois deed voorlezing van het proces-verbaal van het verhoor door kapitein Tavernier per rogatoire commissie aan Du Paty afgenomen. Diens verklaring is vol strekt onbeteekenend, zooals te voorzien was. De zitting werd te 11.45 opgeheven. Be halve het incident Billot verliep zjj uiterst slap. Een ieder is in gespannen afwachting van het antwoord der gedagvaarde militaire attachés. Gisterenmiddag was te Berlpn nog geen ambteliik verzoek ontvangen uit Frankrijk, om aan Schwarzkoppen toe te staan, getui genis af te leggen. Daar de Keizer en v. Bülow te Stuttgart zijn, Hohenlohe te Werke (Rusland), en Schwarzkoppen zelf te Weis senfels (Thüringen), zouden reeds daardoor de onderhandelingen wat gerekt worden. Schwarzkoppen is gepolst wat hij van zijn Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTER. WilIN H E 01 It m ïVwww.s- en Advertentieblad voor/Gouda en Omstreken. Telefoon Ko. W ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer l<> Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Of Chamberlain niet ten slotte tegen een oorlog zal opzien P Het gebeurt de laatste dagen nog al eens, dat Engeland wordt herinnerd, hoe het door de versnippering zyner belangen en krachten het meest kwetsbare volk ter wereld is. Zoo heeft nu weer op de Russisch-Afghani- sche grens een gevecht plaats gehad. Wel was Engeland daar niet rechtstreeks in betrokken. Maar toch was het een waarschuwing, dat daar weer wel wat gebeuren kan. De Af- ghaansche troepen streden aanvankelijk met niet veel succès met een naburig hoofd. Eerst nadat zy versterking hadden ontvan- weekhartig, hij wist niet wat te doen. Hij greep Potards hand. Deze trok die terug, «O mijnheer, gij verjaagt me weet ge waarheen naar de Seine. Ik zal gaan. Maar hoor mij aan, laat ik mij rechtvaardigen.” «Over diefstal, inbraak, valschheid en moord vroeg Potard, «O, mijnheer Potard, het is waar, ik heb dat alles gedaan, maar, mijn God, zoo gij wist zoo ge mijn levensloop kendet Snikken beletten hem verder te gaan, hij beefde zenuwachtig «Ik verdien uw haat, uw verachting, uw toorn, maar ik verdien ook uw medelijden. Ik ben niet van nature, het was steeds tegen mijn ;rte dat ik deed wat ik gedaan heb ik wat ik deed terwijl ik het naar het goede. moeder had gehad, ot alleen maar niemand, niemand ooit. Nooit een goeden raad, nooit pen hand die mij werd toegestokem nooit een stem die mij waarschuwde niet zoo of zoo te doen. O, mijn heer. als ge wist waaraan een wees die alleen zijn weg door het leven moet banen blootstaat! Men speculeert op hem, men bedient zich van zijn hulpeloosheid, van zijn gebrek aan bescherming, maar spoort hem aan kwaad te doen, drijft hem er toe, hij valt en zinkt dieper en elke poging om zich omhoog te werken is hem vruchteloos. Zoo ging het mij, myn leven lang, altijd door, altijd strijdend mij los te maken telkens terugval- lende in den modder. De man, die u dit alles Telefoon No. 9*» t De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. s

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1