Zomermantels, omMröi INBOEDEL, - - BCÜWMMSWOm, BINNENLAND- OPRUIMING H.P. VAN WIJNGAARDEN HAAEWEKKEN. WMIISIIIIIM. Openbare Verkooping POFFERTJES. WEDSTRIJDEN Water- en Vmirnering OLOCIUtF. Het Atelier „Studio" STADSNIEUWS. Per Telegraaf. Nieuwe Parapluies A. van OS Az D. SAAISOIl. ADVERTENTIEN te STOLWIJK, Wei- en Hooiland, (STOLWIJK. BOUWLAND, STOLWIJK, STOLWIJK, Zondag ui Maandag voor bet laatst, Wed. SI HULS. Grondsche Lawn-Tennis Clnb. opZmRDAG™ZO\TO9™milBM!) le GOI IU, Westlander Roef bok Gevestigd te Rotterdam, ÜMDIILA AK 36, Dr. J. DORST, Blaas- «n Nierziekten. bronnen van inkomsten moeten worden ge opend, heeft als haar meening te kennen gegeven, dat de verzekering In 1903 zal kunnen worden ingevoerd zonder nieuwe flnancieele bronnen. Portugal. Van 5 Juni tot 5 September zyn te Opor to 64 gevallen van pest, waarvan '26 mot doodelyken afloop geconstateerd. Uit Amsterdam is door het Nederlandsch comité voor Transvaal een telegram gezonden, dat vertaald aldus luidt: Aan Hare Majesteit Victoria, Koningin van Groot-Britannië en Ierland. Balmoral Castle, Schotland. Met diepen eerbied richt zich het Neder landsch Comité voor Transvaal tot U, Enge- land's edele Souvereine. Plichtsbesef recht vaardigt deze stoute daad. Ons woord draagt het karakter van eene bede en die bede laidt „Machtige Vorstin, verklaar onze Transvaal- sche broeders den oorlog niet Het Nederlandsche Comité voor Transvaal vraagt u dit, uit naam van duizenden zijner landgenooten, ter wille van het Engelsche volk, dat te hoog staat, om ontelbare levens te offeren op het altaar van den mammon; ter wille van de burgers der Zuid-Afrikaansche republiek, wier onafhankelykheidsgevoel en godsdienstzin aan uwe Christennatie gewis eerbied afdwingt; ter wille van de geheele blanke bevolking van Zuid-Afrika, die door een oorlog aan eene zee van rampen wordt blootgesteldter wille van de gansche be schaafde wereld, in wier hart de teederste snaron, by het vernemen der vredeleuze heb ben getrildter wille van Uwe Majesteit zelf, wier naam by tijdgenoot en nazaat, in dubbele mate zal gezegend worden, als uwe vorstelijke hand de draad van eendracht om den aardbol bljjft spannen! In naam van de belangen der menschheid en van het koninkrijk Gods, heilig voor vorst en onderdaan, landgenoot en vreemde, smeekt het Nederlandsch Comité voor Transvaal Uwe Majesteit om behoud van den vrede. Dit ware de schitterendste kroon op Uwer Majes- teits gezegende regeering. Het telegram droeg de onderteekening van de heeren: Baron Schimmelpenninck van der Oye, pres; Mr. van der Vlugt, Dr. Vermeulen, Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lokman, Mr. Hartog, Dr. Bellaar Spruyt, Dr. Kern, Jhr. Mr. Al- berda van Ekenstein, Dr. Woltjer, Mr. Kolk man, Ittmann, Den Tex, Meorkamp van Emb- den, Heldt, Kater, Passtoors, Genneken, Dr. De Visser. In het Zeemanshuis te Rotterdam verblij ven op het oogenblik een achttal schipbreu kelingen van de bark „Clara E. Mc. Gilvery". Deze boot verliet den 12n Augustus de Bermuda's met bestemming naar Philadelphia. In den nacht van 19 Augustus door zwaar weder overvallen, sloeg het schip lek, terwijl daarenboven bij een opnieuw opsteken van den storm, de kapitein over het scheepswiel heen geslingerd werd en bewusteloos, aan hoofd, arm en been verwond, werd opgenomen. Het lek bleek zoo groot, dat aan stoppen niet te denken viel en men het raadzaam achtte de boot uit te zetten, welke nauwe* lyks groot genoeg was voor 8 man, zoodat niets anders kon medegenomen worden dan het kompas. Dps morgens bij het opgaan van de zon zonk de „Clara". Met behulp van het compas hoopten zy, indien zij niet door een schip werden opge merkt, in noordwestelijke richting land te bereiken. Zes stoomschepen gingen voorbij, doch het zevende de „Massepegua," kapt. Cook, van New-Port News naar Rotterdam, met graan, cargadoors de heeren Hudig en Blokhuizen, merkte hen op. Zy werden aan boord gehaald en gedurende de geheele reis liefderijk ver pleegd en verzorgd. Te Rotterdam aange bracht, vonden zij in het Zeemanshuis een onderkomen. Zy zijn echter totaal van alles beroofd, zoodat liefdadige handen hier een edel werk kunnen verrichten. De campagne op de steenfabrieken langs de rivieren is afgeloopennog enkele fabri kanten, die, door omstandigheden buiten hun nen wil, hun productiegetal per pers nog niet bereikten, werken eenige dagen door. De toestand der steenindustrie is bevredigend; tengevolge van de slechte weersgesteldheid in de maand Mei, kwam de nieuwe steen eene maand later aan de markt en kost het de fabrikanten daardoor thans veel inspan ning om tijdig hunne afnemers te voldoen 't Is dientengevolge op de steenfabrieken buitengewoon levendig. In verband met die ongunstige weersgesteldheid in de Meimaand is er ook dit jaar evenals de vorige 4 jaren j geen overproductie en zullen de prijzen der steenen zeer vast blijven. Nu reeds, zoo J meldt de Turf- en Steenindustrie, kost het J vele fabrikanten groote inspanning, om de levering op tp te volbrengen. De heer M. Bokma de Boer, privaat zui- velconsulent te Groningen, verheft in het „Hbld." zjjn stem tegen het ontwerp tot wijziging der boterwet. Daargelaten, dat het alles behalve pleit voor eene degelijke behartiging van de „zui- velbelangen" in het algemeen, nu er reeds zoolang getalmd werd met de behandeling van een wetsontwerp, dat voorzeker zeer urgent is te noemen, zou het echter, zoo schrijft hij, zeer te betreuren zijn indien het ontwerp van wet, tot wijziging van de wet, „houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel", zonder verzet van de zyde van deskundigen op het gebied van zuivelbereiding en kunstbotcr-industrie tot wet zou verheven worden, Het geldt hier niet een of ander politiek wetsbeginsel, maar wel degelijk de uitdrukking van een tamelijk sterk ingrijpend sociaal-belang. De uiting van genoemde wet en daarop voor gestelde wijziging is feitelijk niets anders dan een tamelijk sterk uitgedrukte poging, om de eene industrie boven een andere te beoordeelen of liever te beschermen. Primo dient de regeering zich als zoodanig te ont houden van zulk een reeds in zijn beginselen zeer afkeurenswaardig stelsel en secundo moet er wel degelijk rekening mede gehouden worden, dat hierbij sprake is van twee, ieder voor zich hoogst belangrijke industrieën, die als zoodanig feitelijk niets met elkander ge meen hebben en dus ook ieder afzonderlijk, indien zulks nuttig en noodig is, bij wet moeten geregeld worden. Wel vallen èn natuurboter én kunstboter, zooals de wet van 23 Juni 1899 „StbL'no. 82 in den aanhef van artikel een zegt, onder de vetartikelen, maar au fond van de zaak leveren zij een groot verschil op. Natuur boter is dat product, dat reeds sedert eeuwen en eeuwen uit de grondstof „melk" bereid werd, terwijl de kunstboter een scheikundig product is van den nieuwen tp, dat als mengsel van verschillende vetsoorten, hoog stens als plaqtsbekleedend middel voor die natuurboter, dus als „surrogaat" dienst kan doen, maar dat geenszins op eene lp mag gesteld worden met het natuurproduct. Wil de regeering en volksvertegenwoordi ging in waarheid handelen in het belang van onze zuivel-industrie in het algemeen en van de boterbereiding, of, zooals het wetsont werp luidt, van den boterhandel in het bijzonder dan zoude eene intrekking of verwerping van het aanhangig wetsontwerp en dus ook van de wet van 23 Juni 1889, „Stbl." no 82, zeer gewenscht zp. Inmiddels dient men zich bezig te houden met het ontwerpen van twee wetten, eene ten behoeve van de zuivelberei ding en eene ten behoeve van de kunstboter- industrie, altp, indien zulks nuttig en noodig geoordeeld wordt, een punt dat voorat ampel en breed moet nagegaan worden en dat door my met een goed gemeend neenbeantwoord wordt: indien de regeering eene degelijke en afdoende controle Wil ontwikkelen op de bereiding van zuivelproducten en voor kunst boter. Reeds werd door mij by herhaling op dat punt aangedrongen, zoowel door het plaatsen van desbetreffende artikelen in verschillende dagbladen, alsmede door het zenden van twee adressen aan de 2p. Kamer der Staten Gene raal. Aangezien de publieke opinie over dit belangrijk onderwerp, vooral van den kant van deskundigen, nog steeds te veel het zwijgen bewaart, zoude het ten zeerste ge wenscht zp, dat juist door deskundige voor- en tegenstanders van het wetsontwerp die zaak publiek besproken werd. Gemengde Berichten. Men meldt uit Amsterdam: Het bericht omtrent het plotseling over lijden van een vrouw in de apotheek des heeren Van Ledden Hulsebosch dient aldus gewijzigd; Dinsdag werd in zp apotheek eene vrouw binnengedragen, die bij het on middellijk door hem ingesteld onderzoek, bleek overleden te zp. Deze vrouw die aan een hartkwaal lydendè was, had zich, naar luid der mededeelingen, op straat boos gemaakt over een grooten jongen, die een harer kin deren afranselde, en was daarbjj plotseling ineengezakt. Uit Ouddorp wordt van 5 dezer aan de Eilanden gemeld „In de buurtschap den Oostdyk, onder deze gemeente zijn reeds 30 gevallen van dysen terie voorgekomen, waarvan 9 met doode- lijken afloop. Zondag heeft onze burgemeester al de ge zinnen waarin zich lpers bevonden, bezocht en heeft daar veel ellende en moedeloosheid aanschouwd. Eene collecte, gehouden ten dienste van de hulpbehoevenden, heeft p. m. f 300 opgebracht." Onderzoek naar de oorzaken van deze sterf- en ziektegevallen vanwege het ge neeskundig staatstoezicht wordt zeer urgent geacht en vooral ook zorg van overheids wege voor voldoend drinkwater. Het lp van den plotseling en onder ver dachte omstandigheden overleden H. Eist uit Haarlemmermeer is Donderdagavond van uit Haarlem, waar het gerechtelp is ge schouwd, naar Haarlemmermeer terugge bracht en gister begraven. Uitvoerige berichten zp thans ontvangen omtrent den orkaan, die in West-Indië heeft gewoed. De oudste kolonisten kunnen zich niet herinneren, ooit een storm beleefd te hebben, die in geweld met dezen kon wed- peren. Door de ramp zp de toch reeds arme bewoners van de Leewardeilanden ge heel zonder iets. By Montserrat werd de geheele streek met den bodem gelp ge maakt in de hoofdstad Plymouth stortten bpa alle gebouwen in. Uit de puinhoopen werden dagen lang lpen te voorschp ge haald geen enkele kerk, geen enkele school bleef overeind. Zware muren, dikwp 2 voet dik, konden geen weerstand aan den storm bieden. Vele menschen, die een onderkomen hadden gezocht in de kerken en scholen, kwamen om het leven. Twee geestelpen en een geneesheer, die meehielpen aan het reddingswerk, moesten hun menschlievende pogingen met den dood betalen. De schade, die aan fabrieken werd aan gebracht, is reusachtig. Een aantal groote stoombooten, die den handel met St.-Kitts onderhielden, vergingen of werden van de ankers geslagen en naar de open zee ge dreven. Te Nevis zp duizenden van hun dak beroofd; en de huizen deT boeren, die niet geheel vernield zp, leden toch ernstige schade. Men berekent, dat, hoe vruchtbaar bodem en klimaat ook zp, een halve men- schenleeftp noodig zal wezen om de schade te herstellen. De hertog van Abruzzen en zp gezellen hebben den 23n Juli gelegenheid gehad, om door een walvischvaarder berichten naar huis te zenden. Daaruit blpt, dat do „Nord- sten" na een goede reis van 8 dagen het Frans-Jozefsland den 22" Juli heeft bereikt en by Kaap Elora voor anker is gaan lig gen. De reis van Archanjelsk naar de zuidpunt van Frans-Jozefsland werd slechts een dag door ys en nevel belemmerd. By Kaap Flora richt de hertog een depot van levensmidelen in, om in geval van schipbreuk niet om te komen, en den 24n zou de reis naar 't Noorden worden voortgezet. Daar de kanalen tusschen de eilanden van Frans-Jozefsland door p verstop schpen te zp, zal de hertog in noordwestelijke richting tusschen Alexandraland en Gillisland trachten door te varen. Wethouders benoeming met hindernissen! Te Zuidhorn werd by eerste stemming de heer M. J. Homan met 5 stemmen tot wet houder herbenoemd. Met de benoeming van een wethouder ter voorziening in de vacature van den heer E. Zatinga slaagde de Raad echter niet. Na 3 stemmingen werd het nieuwgekozen raadslid, de heer J. Dpk, gekozen, doch deze ver klaarde de benoeming niet aan te nemen. Nu deed zich het geval voor dat al de vijf andere raadsleden, de een na den ander, daartoe benoemd, voor de eer der benoeming bedankten. Na den heer Dpk werd de heer Feenstra gekozen, daarna de heer Steenhuisen, toen de heer Schuiringa, met het lot tegen den heer Luurs, die na het bedanken van den heer Schuringa, werd benoemd. Ten slotte werd de heer Rosema benoemd, die ook bedankte. Dinsdag a.s. zal weer een vergadering warden gehouden om andermaal een wethouder te benoemen. GOUDA, 9 September 1899. Aan het verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1898 ontleenen wij nog het volgende: Bij Raadsbesluit van 8 Februari werd eene Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de Zweminrichting vastgesteld, welke verordening goedgekeurd werd bjj Koninklijk besluit van 31 Maart 1898, No. 3d. Volgens het tarief kunnen thans ook kaarten voor 20 baden verkrijg baar worden gesteld voor den prjjs van f 2,— per stuk. Hiervan werden in het afgeloopen seizoen 76 verkocht. Gedurende de uren, waarop van de inrich ting gratis kon worden gebruik gemaakt, werd zij wederom zeer druk bezocht. In de regeling dezer uren kwam geene veran dering. Bij den aanvang van het seizoen werd de inrichting voorzien van eene nieuwe spring plank, die uitnemend voldoet. Tot Assistent-Zwemmeester werd in de plaats van J. Reurings, in 1897 eervol ont slagen, aangesteld Willem Verhart. Overi gens kwam in het personeel geene vorande- ring voor. De uitgaven ten behoeve van de Zwemin richting beliepen eene som van f 772,13; de ontvangsten bedroegen f 871,35. Bovenstaande mededeelingen zijn hoofdza kelijk ontleend aan het Verslag van de Com missie van Toezicht op de Zweminrichting. Deze Commissie, waarin eene vacature was ontstaan door het bedanken van den heer J. Ditmar, werd weder voltallig door de benoeming van den heer A. Roozeboom als lid. Heerschende ziekten. Tengevolge van de minder gnnstige weêrs- gesteldheid gepaard met groote vochtigheid traden in het begin van het jaar en in het voorjaar vele gevallen van rheumatische en catarrhale aandoeningen op, vooral van ca- tarrhale aandoeningen van de luchtwegen- ook werden verspreide gevallen van influenza waargenomen. In den zomer werden eenige gevallen van diphteritis geconstateerd, welke ziekte zich gelukkig niet uitbreidde. Gedurende het gansche jaar kwamen af en toe gevallen van febris typhoïdea voor, ook nog een enkel geval van roodvonk, en in het najaar van mazelen. Het najaar kenmerkte zich door een laag ziekte- en sterftecijfer, waarop echter de maand December volgde met sterk toenemend aantal zieken als gevolg van het opnieuw optreden van de influenza. Andere besmettelijke of epidemisch optre dende ziekten werden niet waargenomen. Ter Secretarie werd aangifte gedaan van 1 geval van typhus, 6 gevallen van febris typhoïdea en 8 gevallen van mazelen. Begraafplaatsen. Er zijn in de Gemeente drie begraafplaat sen: de Algemeene Burgerlijke Begraafplaats in de Korte Akkeren, die gesplitst is in twee afdeelingen, waarvan eene voor Katho lieken en eene voor niet-Katholieken, de Bijzondere Begraafplaats voor Katholieken in de Oude Gouwe en de Bijzondere Begraaf plaats voor Israëlieten aan de Boelekade. Op de Algemeene Begraafplaats werden 317 ljjken ter aarde besteld, waarvan 307 in de afdeeling voor Protestanten en 10 in die voor Katholieken en wel: in eigen graven19 huurgraven le klasse 5 2e 17 3e 272 kosteloos4 Op de begraafplaats voor Roomsch-Ka- tholieken werden 149 en op die voor Is raëlieten 5 lyken begraven. Ziekenhuis. Een overzicht van het getal verpleegden in het Ziekenhuis of St. C'atharina-Gasthuis vindt men in de volgende tabel: Beide' Maa. Vr- (Jesl. Op 1 Jan. 1898 waren in behandeling10 5 15 In den loop van het jaar wer- 'den opgenomen53 29 82 Totaal der verpleegden 63 34 97 Beide Man. Vr Geel. Ontsl. werden: Als hersteld 28 21 49 Op eigen verl. 1 1 Overleden zyn .16 9 25 45 30 75 Zoodat op den laatsten De cember in behandeling bleven 18 4 22 Van de 97 zieken werden 68 geneeskun dig en 29 heelkundig behandeld. Van de 25 overledenen behoorden 23 tot de geneeskundige en 2 tot de heelkundige afdeeling. Van de 22 patiënten, die zich op het einde van het jaar in het Ziekenhuis bevonden, werden 15 mannen en 2 vrouwen genees kundig en 3 mannen en 2 vrouwen heel kundig behandeld. Voorts werden 4 krankzinnigen, namelyk 2 mannen en 2 vrouwen, voorloopig in het Ziekenhuis opgenomen. Twee van hen wer den vervoerd naar het St. Joris-Gasthuis te Delft, en 1 naar het gestinht „Endegeest" bij Leiden, ^erwijl de vierde spoedig herstelde en niet behoefde te worden geëvacueerd. Van de kraaminrichting werd geen gebruik gemaakt. Ook de barak bleef ongebruikt, daar geene lijders aan besmettelijke ziekten werden op genomen. Het aantal verpleegdagen tén laste van het gesticht bedroeg6564 voor rekening der verpleegden of an dere particulieren die voor hen be taalden a. van inwoners dezer Gemeente k t 1 per dag,153 b. van inwoners van andere gemeen ten k f 2,50 per dag18 c. van verpleegden in het Bestede- lingenhuis alhier359 d. van een lid van het Kleedermakers- fonds 19 Te zamen 7112 Het getal verpleegdagen was derhalve grooter, doch het getal verpleegden kleiner dan in het jaar te voren. (Wordt vervolgd.) Hekendorp. De op Woensdag gehouden verpachting van de 2de snede van het gras gewas uit den boezem van den polder alhier heeft opgebracht f 147, tegen f 108 in het vorig jaar. Bg het hevige onweder, j.l. Zaterdag, sloeg de bliksem in den molen van den pol der Oukoop alhier, zonder evenwel brand te veroorzaken. De aangebrachte schade is echter aanzienlijk. Nieuwerkebk a/d IJsel, Woensdag-avond ontstond by den landbouwer K. Markus aan den Groeneweg onder Zevenhuizen in een schuur door het inslaan van den bliksem brand, welke, wanneer er wind geweest was, groote afmetingen had kunnen krygen. Zon der brandspuit heeft men den brand kunnen blu8schen. Een zevental varkens kwamen in de vlammen om. Ouderkerk a/d IJsel. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering wydde de voor zitter in de eerste plaats een woord van dank aan de beide afgetreden raadsleden, de heeren J. Boogaerdt en J. Van Holst-, voor de diensten, door hen aan de gemeente be wezen gedurende de vele jaren, dat zy zit ting hadden in het bestuur, eerstgenoemde ook als wethouder. Hierna werd overgegaan tot de beëediging en installatie van de hee ren C. De Jong Mz., J. Hoogendyk en P. Den Duyf en de verkiezing van twee wet houders. Tot deze betrekking werden benoemd de heeren C. Hoogendyk Az. en C. De Jong Mz., die beiden verklaarden hunne benoe ming aan te nemen, waarna zy als wethou ders zitting namen. Onder de ingekomen stukken kwam voor de goedkeuring van Gedep. Staten op de gemeente-rekening over 1898, zonder op- of aanmerking, alsook op het besluit tot verkoop van gemeentegrond aan H. Heuvelman. Ten slotte werd door den voorzitter voor gesteld om de teekenschool voor ambachts lieden, waarmee gedurende den vorigen win ter eene zoo welgeslaagde proef is genomen, voort te zetten, en wel gedurende vier maan den, van 15 October tot 15 Februari, op denzelfden voet als den vorigen cursus, met bepaling dat het schoolgeld wederom zal bedragen: voor vermogenden f 6.60, voor het tweede kind uit hetzelfde gezin f 5 en voor elk volgend f 3.25. Voor minvermogenden f 3.25, voor elk volgend kind f 1.50. Voor onvermogenden niets, terwyl niet-ingezetenen worden toegelaten tegen betaling van f 8 per cursus. Na eeye korte beraadslaging, waaruit de Ingenomenheid bleek van den raad met deze nieuwe instelling, werd het voorstel met al gemeene stemmen aangenomen, in het ver trouwen natnurlyk dat wederom velen dit nuttige onderricht zullen volgen. Haastrecht. Maandag-avond hield de af deeling „Gouda" van de Maatschappij van Landbouw alhier eene byzondere vergade ring. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had, gaf hy het woord aan den heer A. Kars, landbouw-onderwyzer te Goudriaan. De spreker maakte ons in eene improvisatie van ruim 2 uur, waarnaar men met ingespannen aandacht luisterde, het doel van den op te richten landbouw-cnrsus duideljjk. Hy behan delde eenige deelen der theorie en ook der practyk en deelde mede, dat er by vele boeren nog zoo'n afkeer was van de wetenschap. Hy sprak over de zuivelbereiding, daarby met voorbeelden aantoonende dat men soms nog zoo verkeerd werkte, waardoor verschillende gebreken ontstondenhy deed verschillende grepen op het gebied van veeteelt, o.a. over den invloed van den stier op de eigenschappen van het kalf; het verdry ven der famiJieteelt; den invloed van het water op de gezondheid en ook op de zuivelproductenover de wei landen en hunne grassen en onkruidenover het voederen, vooral ook in betrekking tot drachtig veeover de teelt der verschillende landbouwgewassen en over den invloed der warmte op de ontkieming. Als voorbeeld nam spreker de aardappelen. Het voedsel der plan ten stikstof, kali, phosphor. Het onoordeel kundig mesten, de mestvaalt enz. Eindclyk sprak de spreker nog oyer de concurrentie met Denemarken op de Londensche markt; hy hoopte evenwel dat de Hollandsche boeren de handen inéén zonden slaan en alles zouden aanwenden om hnnne zuivelproducten weer als de beste beschouwd te krygen. De vele voorbeelden werden op zulk eene populaire wyze verklaard, dat werkelyk ieder der aanwezigen hem uitstekend kon volgen. Het is dan ook te hopen, dat het bestuur der afdeeling den heer Kars ook in andere ge meenten eens zal laten lezen, want zeker zal het daarvan goede vrachten plakken INGEZONDEN. Gouda, 8 September 1899. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het door my heden ontvangen „Volksblad" No. 5, Hoofdredac teur Ds. G. Wisse Jr., uitgever? de heer C. A. Schotborgh Kleiweg E. 7 en nog na der omschreven als Christelyk-Democratisch Weekblad, ter verspreiding der Anti-Revo lutionaire beginselen, verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte en wel naar aanleiding van hét artikel waarschynlyk van den Hoofd redacteur: „De Wethouders-verkiezing te Gouda". Het begin is correct, waar het meldt dat tot Wethouders gekozen zyn de Heeren J. M. Noothoven van Goor en P. de Raadt. De verklaring, die volgt, dat het hun bitter is tegengevallen, het is een eerlyke beken tenis en ze is zeer begrypejyk. Maar dat ze zoo bitter is tegengevallen, niet zoozeer, omdat geen hunner trouwe vrienden in het dagelyksck bestuur gekozen werden, maar veelmeer omdat 2 anti-libera len tot het kamp der liberalen zyn overge- loopen, dat is een bitter schryven niet alleen maar veel meer eene onjuiste conclusie. Daaruit spreekt haat en al volgt nu zoo ge moedelijk: De Anti-Revolutionairen weten wel enz. enz. er volgt onmiddellyk op, dat er overloopers zyn naar den vyand, naar de liberale party, de party des ongeloofs, waar vreugde heerschte. Serenades werden er gebracht, om nog dieper hen te treffen, die er alles aan waagden, om het Christelyk beginsel met Gods hnlpe te doen zegevieren. Nu vraag ik toch in gemoedeAls op die manier, ik zal ze maar niet kwalificeeren, maar als op die manier de beginselen der Anti-Revolutionaire party moeten worden gediend, neen treuriger nog, moeten worden verspreid, waar blyft dan de liefde? En toch weten wij: Geloof, hoop en liefde deze drie, maar het meest van die is de Jiefde. Het is o zoo dankbaar om te beweren dat de A.-R. het christelyk beginsel met Gods hulp, en alles er aan wagende, willen doen zegevieren, maar ieder onpartijdig in woner van Gouda zal toch moeten verklaren, dat de verkiezing van den heer Noothoven van Goor tot Wethoader een zegen voor de Gemeente is. Het is hier de plaats niet om de edele hoedanigheden van den heer Noot hoven van Goor te bepleiten, trouwens ieder een kent hem en acht hem. Maar och hoe liefelyk zyn de klanken van hen, die met Gods hulp het christelyk be ginsel willen doen zegevieren. Zy mogen er alles aan wagen. Het geschiedt immers met Gods hulp en de heer P. de Raadt is hun vyand. Puur uit christelyk beginsel is de heer de Raadt ten eenenmale ongeschikt voor het wethouderschap. Hy is een mee gaand man. Hoe jammer, dat de pogingen van de A.-R. mislukt zyn toen zy de Chris telyk Nationale School wilden doen opgaan in hun Vrye Sohool. lloe brutaal de pogingen, daartoe aange wend door de heeren Duymaer van Twist, Ds. Osinga en anderen en hier rand ik hunne personen niet aan, ook waren, zy zyn ge stuit op de vastberadenheid van den heer P. de Raadt. Ten slotte meen ik nog te mogen consta- teeren, dat het wethouderschap van de hee ren van Goor en de Raadt veel meer vrien den zal tellen dan de combinatie van de heeren van Galen en Donker. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, EEN GETROUW LEZER. Ten 12.30 n.m. werd het volgend telegram ontvangen in het Café „Vredebest" alhier: Engeland erzond Ultimatum aan Transvaalontwijkend antwoord wordt niet verwacht. Burgerlijke Stand GEBOREN7 Sept. Frederik, ouders J. F. Herman de Groot en A. M. Overeynder. ONDERTROUWD: P. Ravestyn en W. de Koning te Hazerswoude. W. F. Bak ker en J. Van der Vlist te Polsbroek. A. van Leeuwen en M. G. de Kedts Hout man te Rotterdam. voor Dames en Heeren. Md. Tailleur. Kleiweg E 73—73a, GOllDA Telephoon Mo- Si. van alle nog voorhanden tot ZEER LAGE Prijzen. Zeer gevoelig voor de vele bewyzen van deelneming en belangstelling, in den afgeloopen week ondervonden, betuigt onder* geteekende zynen welgemeenden dank. P. de RAADT. 9 Sept. 1899. COIFFEUR. 'SPECIALITEIT in alle soorten I)e Heer A. P. MOONS te Nieuioerkerk a. d. IJsel wenscht aan te heëteden op MMnëdag den /Oden Heptemhev des middags te tSt ure, in het Koffiehuis van den Heer J. Oudijk te Nieuioerkerk a. d IJsel, naby het Station: Het bouwen van een Bouw- iiidtis woning met Karn- liuis, Koestallen, W agen-, Berg- en Varkensschu- ren, Hooiberg en aan- hooren, op een terrein a,an den's Gravenweg by bet Station Nieuioerkerk a. d. IJsel. Bestek en teekeningen zyn van 11 Sep tember af te verkrijgen ad f 2.— per stel ter snelpcrsdrukkery van den Heer B. A. VERZIJL te Gouda en liggen ter inzage in bovengenoemd Koffiehuis. De aanwijzing in loco: Vrydag 15 Sept., des voormiddags te 11 ure. Inlichtingen wórden verstrekt door C. P. W. DESSING, Architect, Gouda. tety overstaan van den te Gouda resideerenden Notaris G. C. FORTUI JN DROOGLEEVER, op'WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1899, by opbod, en op WOENSDAG 20 SEPTEM BER, 1899, by afsla g, telkens des voor middags te elf uren, in het Koffiehuis van P. Stoppelenburg, op het Dorp, van: No. 1 tot 11. Een goed onderhouden geteekend B. no. 24, SOHUUB, HOOIBERG en verdere BETIMMERING en onder scheidene perceelen, best te zamen groot 20 Hectaren, 21 Aren, 87 Centiaren, staande en liggende in Boven kerkt Zuidzijde te Te aanvaarden de Landeryen möt 1 Novem ber 1899, en de Woning met 1 Mei 1900, of zooveel eerder als met de bewoners zal gorden overeengekomen. No. 12. Eene partij met HAKHOUT en WATER in Beneden kerk, Noordzijde te te «amen groot 81 Aren, 19 Centiaren. Te aanvaarden 1 November 1899. En No. 13. Een HUIS, geteekend G. No. 36, SCHUUR, HOOIBERG, ERF en eenige perceeltjes BOUWLAND in het Beljersche te groot 9 Aren, 14 Centiaren. Te aanvaarden 1 November 1899. De perceelen zyn de laatste vyf werkdagen vóór den dag der veiling van 10 tot 3 uren, en op de verkoopdagen van 9 tot 11 uren te bezichtigen. Nadere inlichtingen ennotitiën dezer veiling zyn van 6 September 1899 af, te bekomen ten kantore van genoemden NotarisFORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. ACHTER BE WAAG. in den Tuin der Sociëteit „RÉUNIE"?- tot viering van liet 12V8-jariR; bestaan der Vereenigiug. ZATERDAG 9 SEPTEMBER, Singles aan vang 1 uur 's namiddags. ZONDAG 10 SEPTEMBER, mixed-doubles aanvang uur voormiddags. Leden, Oud-Leden en introducés worden door deze kennisgeving tevens geinviteerd. MTET BESTUUR. ten overstaan van flen Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, op DINSDAG 19 SEPTEMBER 1899, des morgens te 9 uren, ten sterfhuize van Mej. de Wed. C. H. A. OLIFIERS, aan de Zeng- straat, wijk G. No. 39 te Gouda, van EENEN NETTEN waaronder BEDDEN en BEDDENGOED, gewerkt GOUI) en ZILVER, eene PIANINO^ enz. Voorts een overdekte liggende in liet water van de Turfmarkt by do Trappenbrug. Daags te voren van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uren te zien. Nadere inlichtingen geeft||,voornoemde Notaris. Eiken werkdag te connulteeren voor Voor Damös: van 11—l®l/i Voor Heeren: van 3 u. en Maandag, Woensdag en Vrydag, van 7—8 u. 's av. Voor minvermogenden: Dinsdag, Donder dag en Zaterdag, van O 10 u. v.m. Door byzondere omstandigheden wordt terstond TE KOOP aangeboden oen drnk beklante met KRUIDENIERSWAREN. Te bevragen Drapierstraat No. 209. Niruw Oopieerloeslel met Drukinkt. Levert onberispelijke afdrukken van elk schrift, Penteekening, Muziek, Stenografie, enz. enz. Compleet k f IS.— tegen rembours. (Proefdrukken gratis). L. B. TJEBBES, Arnhem. is het bette adres voor Vergroollngcii en It ('productiewerk. aBHuiiA afwnhin,. SBvttvjk. p.ij&iM. Aanbevelend. Fl. Singel 582. I'. V. ll. WA4LS

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 2