1I Studio EVER Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken sche ons Vrijdag 15 September 1899. 38s(e Jaargang. No. 7992. Buitenlandse!! Overzicht rtterdam, K 30, RST, J IT7EHVERIJ sseberij 1EIMER Rotterdam. U. den Komne a. JDA de lieer i. Az men en verveu van eroben, alsoolr «||s het stoompa van t ene. worden naar de geverfd, istoomd of geverfd gezondheid AMTIBAL DE VOKDELING. [Afaar het Fransch, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. V erspreifle Berichten. NRMAN &Zn. Wordt vervolgd.} v. d. WAALS as voor odnctiewerk. Meeren voor lekten. 12'/, u. -3 u. en i Vrjjdag, iv. nsdag, Donder- I u. v.m. IE OUDE DAMMER ter kt ITO A P 1.01 INIIE COURANT Telefoon No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25,- franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E Ji. gbaar bij ITERS Jz. rija van echtheid it n kurk steeds voor den num der Firma PPE t van den hm. Hofrad ebben in w hoesten, r ademings- m bewezen. van warme nanbevelens- tiken. k 25 cent Telefoon No. R9 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. vooral niet meer. En nu wordt een antwoord verwacht binnen twee etmalen. Eergisteren is het telegram de regeering der Republiek ter hand gesteld. Heden moet zy dus ge antwoord hebben. Indien dit geen ultimatum is, dan verschilt het er toch alleen in den vorm van. Op welke wyzc de Engelsche regeering by een niet onvoorwaardelyk aan nemen van al hare eischen de oplossing meent te moeten vinden, is niet twyfelachtig. Maar evenmin de vraag wie van een oorlog de verantwoordelijkheid draagt. Van het Britsche gouvernement is een verdere mededeeling ontvangen, waarin ver klaard wordt, dat, ofschoon Hr. Ms. regee ring verlangend uitziet naar een spoedig antwoord, zy niettemin met het oog op den ernstigen aard van de quaestie, de Trans- vaalsche regeering niet wil binden aan een termyn van 48 uur. De Belgische Kamer heeft de kiesrecht- debatten hervat. Minister De Trooz heeft het ontwerp-Schollaert weer opgevat (met enkele wijzigingen) en verdedigd. Hy liet daarbij niet na om herhaaldelijk te wijzen op de on- eenigheid die in de oppositie is ontstaan doordien een gedeelte daarvan de evenre dige vertegenwoordiging zonder meer wil aan vaarden terwijl een ander deel zulks niet wil zonder het algemeen stemrecht. Dit had ten gevolge dat van verschillende zijden de minis ter telkens in de rede werd gevallen, waarbij uitingen werden gehoord die niet bemoedigend zyn voor den verderen loop der debatten. Toen de president b.v. eens zeide: „Val den spreker niet in de rede. Er zijn nog 39 anderen ingeschreven” toen riep de af gevaardigde Smeets „En wat hebben er nog 30 tot uw beschikking 1” En wat later, riep dezelfde afgevaardigde Val hem niet in de redeHet duurt toch zeker drie maandenI” Dat belooft wat Merkwaardig was een verklaring uit de rede van den heer De Brocqueville, een clericaal, die tegen het voorstel sprak. Deze heer was tegen het beginsel van evenredige vertegen woordiging, onder anderen op dezen grond, dat dit beginsel de vertegenwoordiging van dwaalbegrippen wettelyk voorschreef. En dat mag niet. „De dwaling” zei deze spre ker, „mag niet vertegenwoordigd worden. Dat is de oude katholieke theorie.” Gelukkig wordt deze theorie lang niet door alle Belgische katholieken gehuldigd, evenmin als door de Nederlandsche katholieken die voortdurend tegenover de liberalen mede werken tot eene vertegenwoordiging der min derheden en dus volgens den heer De Broc queville medeplichtig zouden zjjn aan het helpen vertegenwoordigen van de dwaling. >Ik geloof dat u gelijk hebt,” antwoordde de inspecteur. «Maar zouden we, alvorens dit lijk te doen verwijderen, ons onderzoek niet nog voortzet ten in andere gedeelten van dit huis. Misschien is dit niet alles. Natuurlijk zullen we dat. Intusschen kunnen twee onzer mannen heengaan om iets te halen waarmee dat daar te transporteeren ishet zal moeilijk gaan maar het moet.” De inspecteur gaf eenige bevelen en het on derzoek Werd voortgezet. Alles werd nagezien. Mendoorkruiste het gan- sche gebouw. Iedere kamer, elke kast, de kelder, de zolder, niets bleef ondoorzocht, de kleinste bergplaats ontsnapte hun aandacht niet. Men vond niets. Alles was overal in de volmaakste orde. In alle vertrekken stonden de meubelen op hun plaats, niets was in wanorde. En had niet een dikke laag stof alles bedekt, dan zou men gedacht heb ben dat deze woning geen dag onbewoond was gebleven Geen enkele deur vonden zij afgesloten. Ner gens evenmin sporen van dietstal Geen enkele aanwijzing dat hier geweld was gepleegd ge worden De kasten waren nog vol huishoudelijke artike len. Zilveren lepels en vorken, porseleinen eetser viezen, kristallen Ijokalen waren in massa voor handen in de keuken. De linnenkasten waren met linnengoed overvuld. Maar niets van dit alles droeg wapen ot merk- teeken. Niet de minste aanwijzing omtrent de identiteit Frankruk. Gisterennacht heeft de politie in een huis vlak tegenover de „vesting” in do Rue de Chabrol drie personen gearresteerd, die uit een zolderkamertje de belegerden van levens middelen voorzagen. Met behulp van een sterken catapult hadden zy een ijzerdraad op het dak van Guérin’s huis geschoten en nu lieten zy van een ring voorziene pakjes brood enz. langs den draad glydcn. Doordat een pakje op de straat viel, ontdekte de po litie hun bedryf. By de arrestatie boden de drie mannen, die later leden der antisemiten- liga bleken te zyn, verwoeden tegenstand, zoodat drie agenten yry ernstig werden ge wond. In het zolderkamertje vond men 200 K.G. proviandbrood, boonen, kooien, wor telen, salade, chocolade, thee, vleesch en verduurzaamde levensmiddelen. Ook de be woonster van hot zolderkamertje, zekete vrouw Forest, is gearresteerd. Zy en de drie mannen zullen worden vervolgd wegens medeplichtigheid aan gewapend verzet. De papieren, welke by de huiszoekingen in verband met het complot Déroulède c.s. in beslag zyn genomen, vormen drie afzon derlijke categorieën. De eerste heeft betrek king op de overeenkomst tusschen de roya listische party cn de nationalistische, antise mitische en andere groepende tweede omvat circulaires, dagbladartikelen en brieven, die ten doel hebben een volksopstand te verwek ken cn de derde heeft betrekking op de zaak van de kazerne te Reuillly, waaromtrent nieuwe feiten aan het licht zyn gekomen. Duitbchlamd. Het bericht, dat de czaar en de czarina van Rusland op hun reis naar Darmstadt Potsdam zullen aandoen, is onjuist. Wol zullen zy vérmoedelyk prinses Heinrich van Pruisen te Kiel bezoeken en eenige dagen by haar blyven. De ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en czaar Nicolaas is voor later in uitzicht gesteld. De National Tidende van Kopenhagen weet mede te deelen, dat de keizer te Kiel den czaar zal ontmoeten. Na een verbljjf van 5 A, 6 weken te Darmstadt keeren de czaar en zyn gemalin naar Rusland terug, om deel te nemen aan de jachtpartijen te Belovezh. Het heet, dat keizer Wilhelm tot deze jachten is uitgenoodigd. Van 1 Januari tot 1 September dezes jaars zyn van Hamburg uit 46.246 landverhuizers vertrokken tegen 26.641 in hetzelfde tijds verloop in het vorig jaar. der bewoners werd gevonden. Nergens het minste spoor van een naam, zelfs niet van initialen Geen papieren werden gevonden, geen brieven, niets wat den naam des bewoners zou hebben kunnen verraden «Nu rest ons nog slechts een kijkje in den tuin te gaan nemen,” zeide de commissaris «Waarlijk,” zeide de inspecteur, «ik ben niet jong meer, evenmin onervaren, het heeft mij in mijn loopbaan niet aan vreemdsoortige ontmoetin gen ontbroken, maar ik moet erkennen dat Jit geval de kroon spant in geheimzinnigheid.” »Ja,” antwoordde de commissaris, «er is in deze misdaad iets zonderlings.” «En het vreemdste is nog het volksgerucht, dat zoo afschuwelijke waarheid blijkt te zijntoch kan ik niet aannemen dat iemand er van geweten heelt. De berichten waren ook maar onbestemde vermoedens.” «Het zat in de lucht men verdwaalt er in het is ot men een roman van de sombere, ge heimzinnige schrijfster, mejuffrouw de Scudérie leest.” «Hetis me juist, alsof ik de misdaad, waarvan die vrouw daarboven het slachtoffer is geworden, bedrijven zie. Het is mij alsof ik de jonge vrouw daar zitten zie met haar guitaar op het oogenblik dat ze misschien een zwaarmoedig minn died zong, en haar stem met haar instrument begeleidde, moet de moordenaar binnengekomen zijn en zich op haar hebben geworpen Het gezantschap der Znid-Afrikaansche Republiek heeft uit Pretoria het volgende telegram ontvangen: Do regeering heeft gister de volgende missive van den Britschen agent ontvangen „Ik heb de eer u in antwoord op nw nota i van 2 dezer mede te deelen dat Hr. Ms. regeering die nota zoo uitlegt, dat de. voorstellen, welke de regeering der Repu bliek in haar nota van 19 Augustus deed, nn ingetrokken zijn, omdat ket antwoord van Hr. Ms. regeering, vervat in mjjn nota van 30 Augustus, ten opzichte van inter ventie in de toekomst en snzereiniteit on aannemelijk is. Hr. Ms. regeering verwerpt ten eenen male de voorstelling van de poli tieke positie der Republiek, door de regee ring der Republiek aangenomen in haar nota aan mö van 16 April 1898 en evenzoo in haar nota van 9 Mei 1899, waarin zij voor de Republiek aanspraak maakt op de po sitie van een sonvereinen internationalen staat. Hr. Ms. regeering kan daarom geen voorstel in overweging nemen, dat afhan kelijk wordt gemaakt van de voorwaarde, dat Zij die voorsteilinng aanvaardt. Op dien grond is Hr. Ms. regeering genoodzaakt, het laatste voorstel van de regeering der Repu bliek in den vorm, waarin het aangeboden werd, als onaannemelijk te beschouwen. „Hr. Ms. regeering kan nn niet toestem men in een terugkeeren tot een voorstel, waarvoor dat uit de nota van de regeering der Republiek van 19 Augustus bestemd was in de plaats te treden, vooral niet nn zjj de overtuiging heeft, dat wet no. 31899, waarin dat voorstel voorgoed belichaamd is, onvol doende is om de onmiddellijke en wezenlijke vertegenwoordiging te geven welke Hr. Ms. regeering aldoor op het oog had en welke ook de regeering der Z. A. Republiek, ge lijk Hr. Ms. regeering nit derzelver an,woord begrijpt, billijk vindt. Bovendien wjjst het aanbieden van het voorstel van de nota van 19 Augustus er op, dat de regeering der Z. A. Republiek zelf erkent, dat haar vorig aanbod met voordeel uitgebreid kon worden, en dat de onafhankelijkheid der Z. A. Re publiek daardoor op geenerlei wijze in gevaar zon komen. Hr. Ms. regeering is nog altijd bereid, het aanbod, gedaan in paragraaf 1, 2 én 3 van de nota van 19 Augustus, op zichzelf beschouwd, aan te nemen, onder voorwaarde dat het onderzoek, dat Hr. Ms. regeering heeft voorgesteld, hetzij gezamen lijk, zooals Ér. Ms. regeering oorspronkelijk opwierp, hetzjj van éene zjjde, aantoont, dat het nieuwe stelsel van vertegenwoordiging Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF door W. NUTTER. *95) In de nabijheid eener tafel van rozenhout lag een fauteuil onderstboven, er naast lag een ge broken guitaar. Bij de omgeworpen fauteuil zag men een groote bloedvlek. Meerdere bloedvlek ken, hoewel kleiner, zag men door geheel het vertrek op den vloer, op de tafel, tegen de meubelen, hoog tegen het behangsel alsof hier een bloedende als wanhopig rondgeloopen had, alles besmettende, >Zie,” zeide dè inspecteur, naar de groote bloed vlek wijzende. «Bloed, ik zie het,” zeide de commissaris op gedempten toon. De kamer toonde drie of vier deuren, waarvan het onzeker was of ze toegang tot andere ver trekken gaven of wel kasten en bergplaatsen af sloten. Een voor een werden deze deuren geopend. Van achter een| dier deuren moest het geheim opgelost worden. In een klein izijkamertje vond men een lijk. Het lag op den grond uitgestrekt. Het was het alt ontbonden overblijfsel eener vrouw De on gelukkige lag op den rug, een der armen onder niet hehinderd wordt door bepalingen, die de strekking er van opheffen, en het aan de uitlanders wezenlijke en onmiddéllyke vertegenwoordiging geeft. „In dit verband neemt Hr. Ms. regeering aan, dat gelyk de Britsche agent verklaard heeft, de nieuwe leden van den Volksraad hun eigen taal zullen mogen spreken. Als de regeering der Z. A. Republiek deze voor waarden aanneemt zou de spanning tusschen de twee regeeringen dadelyk verdwijnen, zou verdere inmenging van Hr. Ms. regeering naar alle waarschijnlijkheid onnoodig wezen en zou het herstel verzekerd zyn van de grieven, welke de uitlanders den zelf ter kennisse van den Uitvoerenden Raad en den Volksraad zouden kunnen brengen. „Hr. Ms. regeering komt meer en meer onder den indruk van het gevaar, om het opheffen van de spanning, die reeds zooveel het bela»?| van Zuid-Afrika geschaad heeft, nog langer uit te stellen, en zy dringt dus met ernst op een onmiddellyk afdoend ant woord op het onderhavige voorstel aan. Wordt dit aangenomen, dan is zy bereid dadelyk schikkingen te treffen voor een na dere conferentie tusschen den president en den hoogen commissaris ter regeling van alle bijzonderheden van het voorgestelde scheidsgerecht en van de vraagstukken, ver meld in myn nota van 30 Augustus, welke geen uitlandergrieven noch kwesties van uitlegging van de conventie zyn, maar die gereedelyk door vriendschappelijke gedach tenwisseling tusschen de vertegenwoordigers van de twee regeeringen geschikt kunnen worden. „Indien echter, wat zy ten krachtigste hoopt dat niet het geval zal wezen, het ant woord van de regeering der Z. A. Republiek ontkennend of onbeslipt mocht wezen, heb ik te verklaren, dat Hr. Ms. regeering zich het recht moet voorbehouden den toestand van meet af aan te' overwegen en eigen voorstellen te doen voor een finale regeling.” Het buitensporige van al de eischen, die in bovenstaand stuk staan, met een confe rentie ten vervolge, die alleen of hoofdza- kelyk bestemd schijnt om de noodige waar borgen voor de uitvoering van die hervor mingen te verkrijgen, spreekt voor zich zelf. Alleen de opmerking, dat met de gelijkheid van Hollandsch en Engelsch de Boeren weer een nieuwe eisch gesteld wordt. Nauwelijks heeft Pretoria toegegeven of Chamberlain verlangt weer wat anders. Dat telkens toe geven van de Transvaalsche regeering moge een weinig verheffend schouwspel zyn, de taktiek van de Engelsche regeering is het het lichaam Het was onmogelijk gelaatstrekken te onderscheiden. Het lijk lag in een gestolden bloedplas. De rechterarm was uitgestrekt, de vingers wa ren tot een vuist gebald. Aan een der vingers zag men een ring met een grooten diamant. Een zonnestraal die door het geopende venster drong, viel op het lijk, toonde het u» al zijn ver schrikking. Het was alsof een stofwolk er omheen zweelde, of die massa zich in stof oploste, in vluchtige atomen wegvloeide. De straal der zon deed den grooten diamant in duizend kleuren schitteren De commissaris en de inspecteur keken elkan der aan. Een trek van afschuw, van medelijden kwam op hun strak, effen aangezicht «Arme vrouw,” zeide de inspecteur, «wat heeft ze misschien geleden!” «Liefdewraak moord uit jaloezie,” zeide de commissaris. «Gelooft ge «Alles schijnt er op te wijzen.” «Waarop berust uw veronderstelling >Zie,’ hier is een moord gepleegd op een vrouw, naar de Weeding te oordeelen op een jonge vrouw, misschien een meisje. De dader heeft niets ont vreemd mij dunkt redenen genoeg. En waar schijnlijk is de misdaad gepleegd door den eige naar dezer woning Het is niet mogeliik dat dit lijk al dien tijd door niemand der huisgenooten ontdekt is geworden. En bovendien, ofschoon er bewoners zijn, schijnen ze voortdurend afwezig, worden ze tenminste nooit gezien, volgens de om wonenden.” 8

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1