llaolie. AF. EK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» sche ons 38ste Jaargang. Maandag 18 September 1899. No. 7994. llultenlandsch Overzicht. BINNENLAND- véDeffll IALEN, n Stoffeerder al I 108. itsburgh, aan de Geestbrug pieren, offeix, Jfiatten, FEU1LLE1ON. AOIBAL DE°VONDELING. sn RICHTING i F 'S:s 3 s ■- 3® O o CENTEN. VIJF Verspreide Berichten. i' warmen >97) RINKMAN Zi. (Wordt vervolgd ukken van elk eA-, Stenografie. gen rembours. .tie). S, Arnhem. IwhdaOMM. Orukiakt rteering SUMS, Gemengde Berichten. By den heer L., aan den Nieuwen Rijn te Leiden, werden gisterenmorgen de winkel ruiten ernstig beschadigd door een persoon, liOIHMIIE COURANT Gedenkschriften v&n een Gelnkioeker Naar het Fransch. door W. NUTTER. Het repertoire voor de volgende week der Ned. Opera Dir. C. van der Linden is vast gesteld als volgt: Groote Schouwburg Rotterdam, Zondag 17 September 8 uur, De Hugenoten. Stads Schouwburg, Amsterdam, Dinsdag 19 September 8 uur, De Hugenoten. Groote Schouwburg, Rotterdam, Woensdag 20 September, 8 uur, Darmen. Stads Schouwburg, Amsterdam, Vrijdag 22 September 8 uur, ('armen. Stads Schouwburg, Amsterdam, Zondag 24 September 8 uur. Do Hugenoten. En dit verzoek, dat b?vel werd ingewilligd men sloot de instructie. De zaak van boulevard Bourbon bleef een ge heim. Het raadsel van »het gevloekte huis” werd nimmer opgelost. Telefoon ilo 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers een lamp naar beneden. De val verwekte een geweldige paniek, on in hot gedrang werden 32 vrouwen en kinderen doodgedrukt, en tal van manneken gewond. t van den hm. Hofrad ebben jen hoesten, ir ademings- m bewezen, van warme aanbevelens- üken. 25 cent De regeering van Oostenryk-Hongarye heeft zich genoopt geacht, naar aanleiding van het proces te Belgrado, bij de Servische regee- ring tusschenbeide te komen. Het „Wiener-Fremdenblatt” deelt daarover het volgende mede De gezant der Monarchie te Belgrado, ridder Von Schieszl, heeft in naam zyner regeering het Servische ministerie gewaar schuwd, de vervolging tegen de hoofden der radicale party niet to ver te drijven, en er by de Servische regeering op aangedrongen dat slechts een klein aantal doodvonnissen, door het standgerecht uitgesproken, voltrok ken zullen worden. Deze waarschuwing vindt zijn grond er in, dat men vreest door al te groote strengheid onlusten in Servië te ver oorzaken, en men alles wil vermijden wat tot een revolutie leiden kan. In een bespreking Van den toestand zegt, het offleieuse orgaan der Regeering van de Monarchie„411es wat in Belgrado wordt medegedeeld voor don krijgsraad is reeds lang bekend, en als bewijsgrond al van heel weinig beteckenis. Dat de radicalen den ex-koning Milan haten is algemeen bekend. Maar er moeten bewijzen geleverd worden, dat zy dien haat in gewelddadigheid wilden omzetten, en dat tusschen den aanleg en de gevoelens der radicalen oorzakelijk verband bestaat. Het proces mag slechts gevoerd worden tegen de hoogverraders, niet tegen de radi cale partij. Om met politieke tegenstanders af te rekenen is de rechtszaal de plaats niet. En Europa zou het niet dulden, dat zonder afdoende bewijzen, in Servië de leiders van een staatkundige party werden om hals ge bracht. Het zwaard der gerechtigheid mag niet worden gebruikt als werktuig ter ver volging van staatkundige tegenstanders. En de waarlijk benydenswaardige pogin gen van Servië, om tot consolideering te ko men op financieel, economisch en staatkun dig gebied, mogen niet worden verijdeld door een vernietigingsoorlog tegen andersdenken den, al is die dan ook gekleed in den vorm van een-proces. Deze zeker niet dan na langdurige over weging genomen maatregel van de Oosten- ryksch-Hongaarsche monarchie laat geen twy- goed, en nu wil hy het plan verijdelen door de vervroegde byeenkomst der Kamer. Als hy nu maar binnen enkele dagen de helft der Kamerleden op zyn hand kan krijgen! De „Liberté” acht het mogelijk, dat het wel December zal worden eer de Kamer wordt bijeengeroepen. De regeering zal zich niet haasten. De beide Transvaalsche Volksraden hebben een geheime vergadering gehouden en daarin het definitief onderwerp voor het antwoord van de regeering van de Zuid-Afrikaansche Republiek aan de Engelsche regeering be handeld. Het antwoord zal hedenochtend aan den Kngelschen agent overhandigd wor den. Naar verluidt, is het antwoord voor zichtig, het toont geneigdheid om de geza menlijke conferentie aan te nemen, maar handhaaft de Londensche conventie. De Star meldt dat de afkondiging van de krygswet te Pretoria gedrukt wordt, en dat de Volksraad met het eind van de week op reces gaat. Het blad beweert het bericht uit een particuliere bron te hebben. De heer Méline, ex-minister-president van Frankrijk, doet weer van zich spreken en schijnt wel plan te hebben om een aanval te doen op het regeeringskasteel. De oud-premier heeft eerst de kat uit den boom gekeken. Toen men hem einde Augustus wilde medesleepen in de beweging tot ver vroegde byeenroeping der Kamer, heeft hy geantwoord, de uitspraak van den krijgsraad te willen afwachten. Nauwelijks was deze gevallen in nationalis- tischen zin, of de aandrang kwam van ver schillenden kant, dat Méline toch zyn party- genooten eens polsen zou over de stappen die nu te doen stondenen daaraan beeft de oude staatsman gaarne gehoor gegeven. Vertrou welijke briefjes zyn gezonden aan alle party gangers, een goede honderd gelyk men weet, om hun oordeel over de byeenroeping der Kamer te vragen. En achten ze die noodig, dan kan het best wezen dat, met de natio nalisten enz. saam, de helft der afgevaar digden aan de regeering een verzoek zal richten, ’twelk ze niet kan weigeren. Dit zou een streep zyn door de rekening van het ministerie, dat vast vertrouwt het geschokte evenwicht terug te zullen verkrij gen door het proces voor het Hooggerechts hof. Het heet, dat de regeering zulke over tuigende bewijzen van samenspanning tegen den bestaanden regeeringsvorm meent te heb ben, dat eene veroordeeling van Deroulède en de zynen vast zou staan. Als dan de Kamer weder bijeenkomt na afloop der procedure voor den Senaat dit zou dus zeer laat zyn, vermoedelijk eerst eenigen tydin November zou het kabinet Waldeck-Rousscau kunnen optreden als redder der Republiek en verze kerd zyn van een sterke parlementaire meer derheid. Dien toeleg doorziet Méline zeer Uit Hunsingo schrijft men: Op het platteland mest de molenaar meer malen runderen. De inkomsten nu uit land bouw en veehouderij zyn vry van de bedrijfs belasting, en de molenaar rekende het mesten van runderen onder het werk van den boer, zoodat hy uitsluitend de inkomsten van den molen als belastbaar aangaf. De fiscus legde zich hier in den eersten tyd by neer, doch kwam kwam op*dio mec- ning terug en bracht, wegens het nauwe verband tusschen landbouw, veeteelt en nij verheid, hier alles samen, zoodat de molenaar voortaan aangeslagen werd naar de inkom sten, die hy uit hot geheele bedryf maakte. De boerenmolenaars zien daarin iets onbil lijks, iets, wat de wet ook niet wil, en naar wy van gooderhand vernemen, zullen xy zich nu tot den betrokken minister wenden om voortaan van de inkomsten uit landbouw by de bedrijfsbelasting vrijgesteld te worden. Van zeer betrouwbare zyde verneemt men, dat eerstdaags zal worden aangevangen met het uitbakenen en het doen van opmetingen voor den spoorweg Rotterdam -den Haag en Scheveningen langs Hillegersberg en P(jn- acker. De concessie voor deze nieuwe lyn is verleend en door de aanvragers, dó hoeren Beversen en Van Heurn, ingenieurs te ’s-Gra- venhage, aanvaard. rdö ou, water, licht, indeling van ze als gevolg van dige buitensporig- leekzucht, maag- ing: ziekten der rheuinatismus. eten. Billijk pen-* in speciale ge 'rage gratis Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. fel meer aan het gevaar, dat de loop der gebeurtenissen in Servië hebben kan - in dien de moordaanslag op den generalissimus van het Servische leger wordt te baat geno men, om do oude rekening van Milan met de radicalen te vereffenen. Een vreemdeling vertoonde zich bij den eige naar, vroeg inlichtingen, bezichtigde de woning en eindigde met dezelve aan te koopen. Hij betaalde den koopprijs, honderd duizend francs, in eens. De verkoop-acte werd gesteld op naam van zekere Prinses Olympia, waarvan de vreemdeling zeide de zaakgelastigde te zijn. Deze zaakgelastigde liet het gebouw, dat sinds tientallen van jaren van alle meubelen ontdaan was geworden, geheel restaureeren. ‘Schilders en stucadoors werden aan het werk gezet. De eenige ledige ruimte na de andere werd in salon, eetzaal, slaapkamer, boudoir enz herschapen Moeite noch kosten werden ontzien Alles werd op vorstelijken voet ingericht. Het meubilair beliep den koop prijs vijfmalen. Behangers stoffeerden de kale wan den, voorzagen de vensters van de meest kostbare gordijnen, belegden de vloeren en de trappen en de gangen met kostbare tapijten, gelijk het huis in zijn meest schitterende dagen niet gezien had. Kunstschilders maalden op de wanden en op de plafonds heerlijke fresco’s. Een enkele zaad tot kunstzaal ingericht, bevatte raillioenen aan schil derijen en beeldhouwwerk. Gaandeweg kwam er dienstbaar personeel. Alles wees er op, dat de eigenares zich haastte het huis bewoonbaar te maken en ongeduldig scheen, het zelve te betrekken. De stal werd gevuld met twaalf paarden van het zuiverste ras In de remise pronkten vier prachtige rijtuigen Tientallen tuinlieden herschiepen den verwilder den tuin in korten tijd in een paradijs, in een weelderigen lusthof. zij leefde louter van opwinding, overspanning was haar voedsel, voldaan zijn, zou haar den dood ge bracht, bevrediging deed haar rillen van afschuw, tevredenheid was naar de dood. Verstandelijk was zij in staat een volk te besturen, niet in een vreed zame regeering, maar in oorlogen, in krijgsge- druischeen woeste energie dreef haar tot de moest buitensporige dingen In haar excentrieke luimen veroorloofde ze zich de ongehoordstc za ken. Zij hunkerde naar intrigues, zij haakte naar vijandschap Haar opgewonden bloed hield haar in eeuwige onrust. Als een man had zij zich in alle mannelijke tijdverdrijven geoefend Zij schermde met zeldzame behendigheid en trof als een ervaren schutter op iederen afstand met pistool of geweer een gegeven doelwit. Tweemalen was zij in een duel gekwetst geworden. Zij reed paard en zwom als een wilde, als een roodhuid der maagdelijke prairiën van Amerika Alle vrouwelijke teederheid was haar volkomen vreemd. Zij spotte met alle zachte aandoeningen en minachtte ze diep. Zij was verstandelijk zeer ontwikkeld en sprak de voornaamste talen van Europa vloeiend en was zeer ervaren in de scheikunde, waaraan zij groote sommen ten koste legde. Zij had een eigen la boratorium, waarin zij soms geheele dagen proe ven nam, te midden van distilleertoestellen, stol pen, flesschen met allerlei vochten, kolven en zoo voort. Zij gaf voor de meest wonderbare elixtors op het spoor te zijn. De toestand van den prins haar gemaal werd gedurig bedenkelijker. o> g Frankrijk. Jules Guérin heeft gistermorgen op het dak van de vesting revue gehouden over de 12 valide manschappen, die het garnizoen vor men. Aan den commissaris van politie beeft hy laten vragen om geneesmiddelen voor oen ernstigen ziekte in het fort, doch de profeet heeft geweigerd. Een vrouw, die uit een na- .burig huis teekens aan de belegerden gaf, is door de politie met geweld verwijderd. Duitbohland. Op den te Hamburg gehouden partydag der anti-semioten is een motie aangenomen, strek kende om het onderwys in de geschiedenis vail het Oude Testament op do ryksscholen te verbieden. „Do Semitische quaestio zal een wtreldquaestie worden en geen oplossing vin den dan door de verbetering van het Joodsche volk”, aldus de toelichting op deze motie. Engeland. De regeering heeft vergunning gegeven tot het houden van een groote protestmee ting tegen do 'nieuwe veroordeeling van ka pitein Dreyfus op Zondag a.s. in Hydcpark te Londen. Ruim 100 sprekers zullen van 24 gestoelten redevoeringen houden. Een nota in de bladen verklaart, dat deze meeting niet gericht is tegen Frankrijk of de Franschen, maar dat zy alleen ten doel heeft, op krach tige wyze uitdrukking te geven aan de sym pathie van het Engelsche volk voor den man, dien de geheele wereld beschouwt als het slachtoffer van een onrechtvaardige veroor deeling. Esterhazy is tegenwoordig op Jersey, waar hy, na de uitspraak van den krijgsraad te Rennes, den ganschen dag in zyn hotel blyft. Alleen ’s avonds gaat hy uit, uit vrees voor vijandige manifestaties. Portugal. Woensdag is te Oporto een persoon aan do pest overleden, terwijl gisteren een nieuw geval werd geconstateerd. Heden wordt het spoorwegverkeer heropend. Rusland. In een synagoge te Leczyca, in het Pool- 8che gouvernement Kalisz viel eergisteren Na verloop van twee maanden was alles vol tooid. Niets ontbrak aan »het gezloekte huis” meer dan alleen zijn bewoners En ook dezen kwamen. Twee postrijtuigen hielden op een avond voor »het gevloekte huis” stil. Uit het eene rijtuig stapten twee personen een jonge man en een vrouw. Het waren de prinses Olympia en de prins C haar gemaal. Beider vaderland was Italië Prins Horace di C. was krankzinnig. Zijn waan zin openbaarde zich evenwel niet in uitbarstingen van razernij hij was als een levend doode Roerloos zat hij gansche dagen terneer, onafge broken op één punt starende, onsamenhangende taal prevelende, ongevoelig voor allen, als wachtte hij den dood. De prinses, gemalin van den ongelukkige, was een vrouw van zeldzame schoonheid Zij stamde af van de Borgia’s. Van dat geslacht was zij een waardige vertegenwoordigster Onderhevig aan alle geweldige hartstochten, dreef zij deze tot het uiterste. Haar liefde was woest, onstuimig, buiten alle perkenhaar haat onverzqenlijk, meedoogen- loos Hare begeerten waren grenzenloos, gingen alle perken te buiten. Als een speelbal werd zij door haar hevige natuur als naar links en rechts geworpen, steeds rusteloos, immer onvoldaan, be- geerende tot zij verkregen had en dan het ver- kregene van zich werpende. Olympia was een dier raadselachtige naturen die begeeren tot het oogenblik van het bereiken, die walgen van dat bereikenzij wenschte strijd. Telefoon Xo. 82 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 1(1 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het hotel de Noce, of liever >het gevloekte huis”, was gedurende de revolutie van ’89 rijks eigendom geworden. Vijftig jaren was het niet bewoond geweest. Een speculant had het voor iets meer dan niemendal gekocht, doch bleek toch nog slecht gespeculeerd te hebben, want een huur der of een kooper deed zich niet op. De jalousiën bleven gesloten de tuin kreeg het aanzien van een maagdelijk woud In 1823 werd het huis beurtelings >het ge vloekte” en >hel verlaten huis” genoemd. Het was thans in handen van een notaris, die sterk van plan was hetzelve omver te halen en te doen herbouwen, toen zich onverwacht een koo per opdeed. Q s

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1