1. laas. AT. NS. 1 ftn fi.s0ur. No. 8001. BINNENLAND- I Dinsdag 26 September 1899. an I »te «- ïfct tl'IDE I EN ide 3 EJST. toedel, Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING. 38ste Jaargang. 4 A iei CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. V IJ F r. INKMAN &Zs. dat er door waarom zoek Missel Telefoon No. De Uit st adres voor i gesloten wagens iouwe, -ave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s itzondering van Zon- en Feestdagen. |t>e prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Npmmers maar Max Régis was reeds ten 1 uur ’a nachts uit zijn villa gevlucht. Hy is spoor loos verdwenen en, ofschoon het gerucht wil, dat hy naar Spanje is ontkomen, meent de politie, dat hij in den omtrek van Algiers verborgen is. Aan alle parketten in Algerië is last gegeven, hem te arresteeren. In de bureaux van de Expressalgérion is huiszoe king gedaan een aantal papieren zyn in be slag genomen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap heeft zich andermaal by adres tot de Tweede Kagier gewend, met het verzoek het wetsontwerp op den leer plicht aan te nemen. Hoewel het hoofdbestuur betreurt, dat de zeven verplichte leerjaren uit fcet, ontwerp tot zes verminderd zyn, is liet noch- „Op kosten van het gouvernement, mevrouw." w „Ik hoorde u straks spreken van opeischen door ae familie.,., wanneer iemand zich voor eender niet gevaarlijke patiënten interesseert en hem bui ten het gesticht eene verpleging wilde bezorgen, zou men dat dan toestaan „Daartoe is machtiging noodig." „Is zulk een machtiging gemakkelijk te verkrij gen, heer directeur." ,Ja, onder zekere conditiën." „Welke „In de eerste plaats moet degene die zoo iets vraagt in do omstandigheden verkeeren die hem toestaan, den patiënt te onderhouden." „Dat is duidelijk. Verder „Verder is een verklaring der geneesheer van het etablissement noodig, dat de krankzinnigheid van den patiënt niet van gevaarlijken aard is." „En dit is alles.» „Neen. Er is verder toestemming der familie leden van den patiënt noodig. „Mijnheer de directeur „Mevrouw de prinses „Ik zal ronduit spreken Het jongmensch, waar- vau wij spreken, interesseert mij levendig, boezemt mij belangstelling in. Ik zou gaarne iets voor hem willen doen. Ik zou hem in mijn woning willen doen verplegen." De directeur knikte. „Ik ben rijk de patiënt schijnt geen familie te hebben die zich over hem bekommert zijn kwaal is niet gevaarlijk, gelijk u zelf hebt gezegd. (Wordt vervolgd besloten werd openbare meeting te houd/n in een der grootste zalen van de stad. De groepen van de Duitsche linkerzijde in Oostenrijk hebben een bijeenkomst gehou den, om te beraadslagen over het voorstel van dr. Fuchs, betreffende de conferentie der parlementaire groepen om te trachten tot een Vergelijk te komen. Alle groepen hebben zich tegen het denk beeld van dr. Fuchs verklaard; zelfs on der de constitutioneele groot-grondbezitters heerscht niet de minste neiging te gaan on derhandelen met het kabinet-Thun. De Duitsche volkspartij sprak reeds in'den oproepingsbrief de meening uit, dat alle groe pen eenstemmig dachten over de voorstellen van dr. Fuchsen de Schönerer-groep achtte het niet eens noodig de uitnoodiging aan te nemen, gedaan door een man, die als lid van het presidium onder Abrahamowitch de politie in het parlement heeft geroepen.” Na dit schrijven is het zeer waarschijnlijk, dat het besluit van de beraadslaging der groepen zal zijnweigering om de conferentie van dr. Fuchs bij te wonen. En in Duitsche, zoowel a|s in Czechische kringen achtte men het zeker dat deze weige ring der Duitschers, om te onderhandelen zoo lang de taalverordeningen niet opgeheven zijn, den val van het kabinet-Thun moet ten govolffé hebben. Die val kon dan ook niet nitblijven. En een telegram meldt, dat het geheele kabinet- Thun is afgetreden. Het nieuwe kabinet zal indien hy er in slaagt gevormd worden door vorst Lichtenstein, die, zooals wij reeds mededeel den, de uitverkorene schynt te zyn om graaf Thun op te volgen. den Britschen agent Conyngham Greene. Het blad verdedigt dezen heer in warme bewoordingen en looft het beleid van den heer Chamberlain in deze. Den Staatspro- cureur Smuts valt het scherp aan en gaat zelfs zoo ver hom ongeloofwaardig te noemen. Zyn woord acht bet City-blad niet gelijk aan dat van een Britschen agent. De Chronicle komt eveneens met veronder- stelliMmi, die tusschen twee haakjps vry dwaa^klinken. In den ministerraad toch zou besloten zyn zulke vèrstrekkenden voor stellen te doen, dat zelfs alle conventies, de Londensche inbegrepen, zouden worden afge schaft. Een Statenbond van geheel Zuid- Afrika, met inbegrip van Transvaal en den Vry straat, zou worden gesticht natuurlijk onder Engelsch protectoraat. En juist in dit laatste ligt de grootste dwaasheidv Een vry, vereonigd Zuid-Afrika zal er toch eenmaal komen, maar onder eigen vlag. 'Natuurlijk is dit echter alles een quaestie van tyd. Belgis, In het geschil tusschen de reeders en de dokwerkers te Antwerpen is een gunstige wending gekomen. De patroons hebben een loonsverhooging van 50 percent voor nacht en 75 percent voor Zondagswerk toege zegd, welke voorstellen door de afgevaar digden der werklieden aan hun makkers ter goedkeuring zullen worden overgelegd. In verband met redevoeringen, door hen gehouden by de jongste kiesrechtonlusten te Luik, was tegen verscheidene socialistische en liberale sprekers een gerechtelyke instruc tie geopend, wegens „opruiing tot het begaan van een aanslag.” Deze aanklacht is niet ontvankelijk verklaard. Düitbchland. Czaar Nicolaas en zyn gemalin zyn Vrij dagavond van Kiel naar Darmstadt vertrok ken. Er gaan geruchten omtrent eenige oneenig- heid in het Fransche kabinet. De Galliffet zou zyn dagorder aan het leger, met de woorden„Het incident is afgeloopen. Geen represailles” uitgevaardigd hebben zonder zyn collega’s te raadplegen. En dezen zouden volstrekt niet zoo onvoor- waardelyk ingenomen zyn met de politiek van „de spons”. Wat er van deze geruchten waar is, valt moeielyk te beoordeel en. De aanvraag tot vervolging van Mercier, door het vorige kabinet ingediend, is nog by de Kamer aan hangig. Tenzij het kabinet haar intrekt, zal de Kamer daarover uitspraak hebben te doen. En zon het haar durven intrekken, nu het proces te Rennes zoo overtuigend heeft vastgesteld, dat Mercier gelogen en bedrogen heeft? Het bestuur van de Ligue des droits de l’homme heeft een manifest aan zyn leden gezonden, waarin het zegt, dat de aan Dreyfus geschonken gratie voldoening geeft aan het gevoel van menschelykheid, maar .dat de martelaar recht heeft op een schitte rend eerherstel en dat de vlek, die nog op hem rust, moet worden weggewischt. Voor dien tyd mag de Ligue niet rusten. „Waar heid en recht blijven verdedigen, is werken voor de verheffing van Frankrijk”. Majoor Hartmann, wiens moedig getuigenis ten gunste van Dreyfus voor het Hof van aassatie on voor den krijgsraad te Rennes men zich herinnert, is, naar gezegd wordt, sedert vele maanden ter prooi aan plagerijen en onhebbelijkheden van zyn mede-officieren van het 22ste artillerie-regiment. Hy is thans benoemd tot adjunct-directeur der ar- tillerie-inrichting te Puteaux. Duidelijker en duidelijker wordt het, dat er geen oorlog zal komen tusschen Engeland en de Transvaal, zooals trouwens reeds voor eenigen tyd voorspeld is. De bladen, die eerst erg oorlogzuchtig waren, en hier onder moeten voornamelijk de Engelsche gerekend worden, halen een voor een bak zeil en begeven zich nu op het zeer gevaar lijke terrein van veronderstellingen te maken, van hetgeen er wel besloten zou kunnen zyn in den ministerraad, die Vrijdagmiddag plaats heeft gehad. De Times weet mede te deelen, dat Sir Alfred Milner last gekregen heeft om aan den heer Steyn, president van den Oranje- Vrystaat, opheldering te vragen, aangaande de beschuldiging door hem geuit, omtrent Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTER. 3°4) «Een vreemd geval.” >Ik zeg niet het tegendeel, mevrouw,” zeide de directeur «Als hij met geneest, dan vrees ik dat wij nooit zullen vernemen wat hij voor iemand is. Hij weet het niet meer, naar het schijnt Hij heeft alles vergeten behalve de namen van degenen die hij lief gehad heelt en waaraan hij zijn toestand naar het schijnt te danken heeft. Ik begrijp niet veel van zijn geval. Hij spreekt altijd van, morgen trouwen en over een zekeren baron de Maubert. Er is gezocht geworden naar een baron van dien naam, maar in de registers van den adel werd die naam niet gevonden. Wat er met den jonkman is voorgevallen, ik kan het niet begrijpen.” «Misschien is zijn geliefde hem ontrouw gewor den,” zeide Olympia. >Ik geloof het niet. Hij spreekt daar nooit van. Als dat het geval ware, als die slag hem zijn verstand had ontnomen, dan zou hij zich dat moeten herinneren, dat is zoo zeker als een na tuurwet. Het meest waarschijnlijkst komt het me voor, dat er huwelijksplannen waren tusschen Noorwegen. Te Hammerfest is aangekomen een zee man, Larsk Ask genaamd, die een door hem gevonden boei, gemerkt „Poolexpeditie Andrée”, heeft meegebracht. De boei is ernstig beschadigd een bericht werd er niet in gevonden. Het is de boei, die Andrée had afgesproken te zullen uitwerpen, als hy de Noordpool passeerde. Spanje. Het hoogste militair gerechtshof heeft admiraal Montojo, wegens de overgave van Cavite aan de Amerikanen, veroordeeld tot indeeling by de reserve zonder recht op promotie tot een hoogeren graad. Tegen gisterennamiddag was te Londen een meeting op Trafalgar Square georgani seerd om te protesteeren togen de oorlog zuchtige politiek der regcering ton opzichte van Transvaal, op grond dat deze bij de Boeren den indruk moest wekken dat men met geweld den oorlog wil om hun land te veroveren. Verschillende sprekers zouden van zes spreekgestoelten de menigte toespreken, maar er kwamen duizenden die de Britsche vlag zwaaiden, het volkslied en „Rule Brittania” zongen en het onmogelyk maakten de spre kers te verstaan. De eerste sprekers werden met gefluit en gejouw ontvangen en met appelen gebombardeerd; voor Chamberlain werden „cheers” aangeheven, maar Kruger werd uitgefloten. Er was een groote politiemacht aanwezig. De menigte deed herhaaldelyk een kwaad- aardigen aanval op de spekers, die beschermd werden door bereden politie, welke echter niet kon beletten dat er één ernstig mishan deld werd. De aanwezige soldaten werden op de schouders geheschen en onder uitge laten geestdrift rondgedragen. Ten slotte kreeg de politie groote ver sterkingen en toen begon zij het plein en den omtrek schoon te vegen. Vele per sonen zyn in hechtenis genomen, en ver- scheidenen werden onder de hoeven der paarden vertrapt. Naar raming waren er 30,000 menschen aanwezig. De aanrichters der Transvaal-betooging hielden gisteravond een conferentie, waarin hem en een meisje en dat er iets tusschen is ge komen.” «Is hij gevaarlijk «In het minst niet. Hij gedraagt zich steeds kalm en rustig.” >En bestaat er kans dat hij weer zal genezen na verloop van tijd «Daar valt weinig van' te zeggen, mevrouw. Zielskwalen zijn minder te begrijpen en te bestu- ran dan lichaamskwalen. Maar, hoop is er wel.” «Maar, als hij niet geneest «Dan blijft hij hier, of als zijn familie hem vindt en hem opeischt «Maar hoe zou zijn familie hem kunnen vin den «Dat weet ik niet, Het is intusschen vreemd, geen nasporingen in het werk gesteld zijn de zijnen. Hij zal toch familie hebben en heelt die niet bij zijn verdwijnen onder gedaan Het is een zeer vreemd geval. :hien wil men hem kwijt zijn misschien komt hij van buiten en wordt hij nog eenmaal gevonden door de zijnen.” «Dat zal moeilijk gaan,” «Niet zoo he>l moeilijk. Wanneer de familie bij de politie het verdwijnen omtrent dien en dien tijd aangeeft van een jongmensch en geeft een nauwkeurig signalement, dan is de zaak spoedig in orde. Vooral wanneer men in dat signalement niet vergeet te spreken van dat brandmerk op zijn arm.” «Heeft hij een brandmerk op zijn arm,” vroeg Olympia, louter maar om het gesprek gaande te houden. Zij verlangde niet dat deze jonkman I.ül INIIL (ütlil VT Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon No. M ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Frankrijk. In weerwil van het verzoek van koning Leopold van België, om zich niet te Brus sel op te houden, heeft de hertog van Or leans voor zich en vele zyner aanhangers van Engeland uit appartementen gehuurd in het Hotel de Flandre te Brussel, waar hij den afloop van het complotproces voor den Franschen Senaat denkt af te wachten. Het wordt niet onmogelyk geacht, dat ook de hertog van Orleans, als organisator van het complot, in het proces betrokken zal worden. Het fort „Régis” te Algiers is het niet beter gegaan dan hei fort Chabrol te Parys. Een paar compagniën Algerynsche tirail leurs hebben het Vrijdagmorgen vroeg bezet, door de zijnen gevonden zou worden. Zij vernam met blijdschap het geheimzinnige wat den jonkman omgaf. «Ja, mevrouw,” antwoordde de directeur, «met een kruisje van het een of ander metaal schijnt dat op zijn arm te zijn gebrand^ tenminste hij heeft op zijn arm een kruisvormig brandmerk.” Op deze mededeeling hief de intendant, die zonder veel aandacht aanjiet gesprek te wijden, toegeluisterd had, eensklaps het hoofd op Hij scheen bij de laatste woorden van den di recteur te huiveren. Hij dwong zich evenwel tot kalmte en vroeg op achteloozen toon «Op den linker- of op den rechterarm, mijn heer «Op den rechter.” De intendant scheen er niet geheel in geslaagd te zijn, zijn gemoedsbeweging te verbergen. Olym pia staarde hem aan en vroeg «Is u iemand bekend met zulk een merkteoken op den arm?” «Neen, dat niet, mevrouw «Maar ge scheent zoo nieuwsgierig «Ik meende mij te herinneren, dat van een mij ner vrienden een kind op vreemde wijze is ver dwenen, een kind dat ook zulk een teeken droeg „Misschien is die jonkman dan wel dat kind van uw vriend „Neen, dat is onmogelijk. Dat kind zou ml hoogstens vijftien jaar kunnen zijn en deze jonk man is de twintig al gepasseerd." „Mijnheer," zeide Olympia, zich wederom tot den directeur wendende, „op wiens kosten zijn degenen, wier familie niet betaalt, hier?"

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1