)M T Taagd. No. 8003. BINNENLAND- SOOS, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 38 September 1899. 38ste Jaargang. Biiileiilaiiilscli Overzicht. ‘ERVEBIJ Az. ilMEK terdam. chat 4, IUXG. 'AADHANDEL II, Jwijadrtcht. FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING. KENNISGEVING. 1 VIJF CENTEN. STATEN-G ENE «AAL. •wij le <kman &zn. dubbele flesch öfcto, Zaltbommel. isterdam. ge- Czn.» Rotterdam. erland SOLIDE gen hooge pro- t ZADEN. l de Heer en verven van ben, alsook alle den Koning ffers der Zolf- ie:jne uitspat- i KOUSJE at gedurende ichUg licht GOl lkSCElE COIRANT u’s 27 afb. Prps de verschrik- mdeugd lydt e leenng, die zend van een a by hetVer- M en markt 34, a het bedrag, eiken boek- Belgie. By het offlcieele bezoek, dat koning Leo pold van Ostende uit gisteren aan de ten toonstelling te Gent bracht, stootte de ko ninklijke stoet op een aantal socialistische manifestanten, die betoogden tegen het mili tarisme. De koning gaf onmiddellyk last, de betoogers langs een omweg te ontwijken. Engeland. Verscheidene jongelieden, die beschuldigd worden, Zondag j.l. by gelegenheid van de Transvaahneetiug op Trafalgar Square te Londen de redenaars met eieren en appelen te hebben gegooid, zyn door den politierechter tot 10 shillings boete veroordeeld. ÏO KG. 1 50 Kilo Kilo 20 cent, betaling of Telefoon Ifo. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommera Zitting van Dinsdag 26 Sept. Aan de orde het adres van antwoord. De algemeene strekking werd bestreden door den heer Van der Zwaag, omdat het adres nazegt dat de algemeene toestand ruime stof tot dankbaarheid geeft, waar de werke lijke toestand des volks droefenis en ergernis wekt, getuigende hiervan dat honderden arme menschen in den kouden Septembernacht voor het Kamergebouw post vatten om een plaatsje te verhuren en de vele sollicitanten voor slecht bezoldigde betrekkingen. De aahgekondigde maatregelen der regee- ring acht hy onvoldoende tot bevordering der welvaart. De vredesconferentie, wel verre van resul taat op te leveren was slechts een ijdel ver toon, omdat zij niet leidde tot beperking van het militarisme. Ook is de voorstelling van den toestand op Atjoh onjuist en beëindiging van den oorlog verwacht hy niet. Ten slotte klaagt spr. over de indiening van te veel wetten, waardoor de Kamer over laden wordt. Beter ware ’t de maatregelen naar volgorde af- te doen. De héér De Waal Malefyt keurt ook de zinledige strekking van hot adres af, dat be hoorde te wijzen op do actueelo belangrijke politieke vraagstukken. De vredesconferentie was weinig bevorder lijk aan den binnonlandschcn vrede. Spr. wyt de parlementaire onvruchtbaarheid aan andere oorzaken dan aan veelvuldige algemeene beraadslagingen, die in het consti- tutioneele leven noodig zyn en den hand vormen tusschen kiezer en gekozene. Bij de stemming der natie past geen adres van weerklank en by de herinnering aan de beweging voor en tegen leerplicht, ontzegt hij aan de betoogers van a. s. Zondag het recht hun medeburgers voogdy op te dringen met een onder socialistische auspiciën voor genomen optocht. De heer Troelstra verklaarde vooraf dat de afwezigheid der socialistische leden by de Maar intusschen was Martial zwaarder gestraft dan de rechter van het assisenhof met mogelijk heid had Kunnen doen Zijn ganxhe toekomst was verloren al zijn hoop op de hand en het fortuin van Louise de Basseterre was den bodem ingeslagen. Zonder bronnen van inkomst, zonder geld of middelen om het te verdienen stond hij daar Hij vernam het gebeurde in het hotel de Bas seterre in alle bijzonderheden. Hij begreep de toedracht der zaak. Hij begreep dat het Trabucos moest geweest zijn, die dien dreigbrief, welke den markies den dood aanbracht, geschreven had. Toch gaf hij alle hoop nog niet op In elk geval wilde hij nog >-1- -- aan het hotel dty I was in zijn macht, hij bedwong haar volkomen, hij had haar eer in zijn handen en buitendien was hij niet de vader van haar kind En was het niet in zijn ^nacht haar dat kind terug te ge ven zou zij zich om haar zoon niet de grootste opofferingen getroosten En het geheime kastje op zijn kamer in het hotel bevatte behalve voor hom uitermate belang rijke papieren, ook nog een belangrijk bedrag aan geld. Hij vernam de ziekte van Louise de Basseterre, daarop den dood harer moeder, hij vloekte het noodlot dat alles tegen hem scheen te keeren Overtuigd dat Louite niet aan een huwelijk zou kunnen denken, kort na het overlijden van hare ouders, nam hij na lang nadenken het be sluit zich in een geheel jaar niet te vertoonen (Wordt vervolgd) ertroften ra welbekend ii-iuxeb. Fabriekimerk). e, radicale en van alle, zelfs ikkige zenuw- on(staan door mgdigen leéftjjd zwakte, Bleek Hoofdpijn Maagpjjn Invermogen enz. Uit t stoom n van tz. worden naar de 3 verf d. omd of geverfd gezondheid Landbouwzaden, Groenten, enz. RIEK. sie: p. 50 KG. f5.50 -2.— -2.— -6.— -0.65 -7.— eenmaal een bezoek brengen Basseterre immers Louise De kabinetsraad waarin de nieuwe En- gelsche voorstellen opgesteld zullen worden, is op Vrydag, om half een, vastgesteld. Na dien kabinetsraad zal, naar men verwacht, een kroonraad gehouden worden, niet om volgens gewoonte de zitting van het Parle ment te verdagen, maar om het tijdstip te bepalen waarop het Parlement zal bijeen komen tot afdoening wan dringende zaken. Chamberlain blijft te Birmingham eh Lord Salisbury te Hatfield. De hoofden van de afdeelingen van het ministerie van oorlog zijn allen op hun post, maar er heerscht geen buitengewone bedrijvigheid, zegt B Cen tral News”. Intusschen worden de krijgstoerustingen geenszins opgeschort. Wel is pas melding gemaakt van het vertrek van nog vier of vyf transportschepen naar Zuid-Afrika. Thans komt het bericht dat de laatste bezending troepen vandaag uit Calcutta vertrekt; dat de Gaika (Unionlyn) Zaterdag Southampton verlaat met een paarhonderd officieren en manschappen van den trein, 53 wagens, 120 paarden, enz., ten deele bestemd voor de Kaap, ten deele voor Natal; dat de admi raliteit de Trojan en de Spartan, van de zelfde maatschappij, heeft gecharterd en die schepen van 3 tot 4000 ton uitrust als hos- pitaalschepen. Terwijl de Standard de handhaving van den vrede in Zuid-Afrika nog mogelyk acht indien de Transvaalsche regeering terstond, d. w. z. vóór de afzending van de nota van Vrydag, de jongste voorstellen dor regeering aanneemt, (wat het blad overigens onwaar schijnlijk acht) noemt de Chronicle den oorlog Oedenksehrihen van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch, door W. NUTTER. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan H. G. Kind, Directeur der Kaarsenpittenfabriek alhier, en zijne rechtverkrijgenden, tot het vervangen van den bestaanden sloomketel door een gasmoter en het plaatsen van een stoomketel, in het perceel aan de WachteUtraat, wijk P No. 236, kadastraal bekend sectie E No. 1142. Gouda, den 26 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Frankrijk. In drie groote verhuiswagens, ieder met 4 paarden bespannen, zyn gisteren de in be slaggenomen overtuigingsstukken uit het fort Chabrol naar het Luxembourg overgebracht. In den eersten wagen waren de wapenen, de schietvoorraad en de papieren geborgen, do tweede bevatte een enorme ijzeren hok van 15W kilogram zwaarte, dat diende, om de binnenplaats van het fort af te sluiten en de derde hield deuren, yensters, luiken enz. in. Het heeft weinig gescheeld, of het schip, dat het standbeeld van Ferdinand de Lesseps naar Port Saïd vervoert, waar het 17 No vember a.s. zal worden opgericht, heeft in de golf van Biscaye schipbreuk geleden. Een stortzee rolde tegen het schip, waardoor de 17,000 kilogram brons van het standbeeld tegen een der zyden werden geworpen. Met groote moeite liep het vaartuig te Plymouth binnen, waar de schade zal worden hersteld. Duitschland. In Brunswyk heeft de overheid voorge steld, een belasting op bier te heffen om de onderwyzers-tractementen te kunnen verhoo- gen In het Reuzengebergte is de eerste sneeuw gevallen. De timmermanpatroons te Keulen hebben allen over hun gezellen de uitsluiting afge- kondigd. Inzending van Ad verten tiën tot I uur des midd. zwakke gezondheid Toen de lijder in zooverre hersteld was, werd er een onderzoek ingesteld Martial werd ondervraagd. Het lijden had hem zeer afgemat, zijn geest dof gemaakt, hem versuft. Hij gaf allerlei tegenstrijdige antwoorden en sprak zichzelt herhaaldelijk tegen. Ten laatste verklaarde hij zich niet goed meer te kunnen her inneren Hij sprak van een souper, waaraan een paar, hij wist niet hoeveel, hadden deelgenomen, dat er veel wijn was gedronken verder wist hij niets Men vertrouwde de zaak niet recht Martial werd in voorloopige hechtenis gehouden en zijn zaak werd den rechter van instructie in handen gegeven. Martial achtte zich verloren. Hij weigerde beslist zijn woonplaats te nbemen, zijn naam was hem gedurende zijn ziekte reeds ontvallen Père André werd in verhoor genomen en deze verhaalde alles wat hij wist Toen ging het vermoeden van Martial over op Trabucos, die alleen en in nuchteren toestand de woning had verlaten en den portier gezegd had dat zij daarboven sliepen Maar Trabucos werd niet gevonden on Martial werd op vrije voeten gesteld, onder bepaling d<_het hem vóór nadere kennisgeving niet geoorloofd was Parijs te ver laten. De zaak verliep. Trabucos was niet op te spo ren. Eenig bewijs was er niet en de zaak geraakte in het vergeetboek. oogen, ditmaal moet er voor gezorgd worden dat het beambten-ministerie niet don over- gang vormt tot eeu Duitsch-vyandig minis terie, zooals het Kabinet-Gautsch, dat het bewind voerde tusschen het Kabinet-Badeni, en dat van Thun. De Duitschers kennen slechts één wegobstructie, weigeren de de legaties te doen kiezen, elke politieke daad onmogelyk maken, zoolang hun eischen niet zyn ingewilligd, zoolang niet een constituti oneel bewind in Oostenrijk hersteld is, Verspreide Berichten. 306) »Dan is de deur toch dicht en moet de portier eerst wakker worden gemaakt.” »Neen, zeide vader André, er is geen twijfel aan. Ze moeten hier nog zijn En als ze weg zijn, dan moeten ze uit het raam zijn gesprongen of over de daken geklommen zyn, maar dat zal wel niet. Ik ga naar de politie Ik mag dat zoo niet laten gaan.” Een kwartier later kwam vader André terug met eenige beambten van den openbaren veilig heidsdienst. Zij waren reeds ingelicht. Voor den vorm werd nog eenS gesommeerd, hetwelk vruch teloos was. De deur werd opengebroken. Men trad binnen De lezers weten welk tooneel hen wachtte Op den grond lagen twee menschelijke wezens uitge strekt. Onmiddellijk werd een medicus ontboden. Deze constateerde vergiftiging door Pruisisch zuur Dyck Chester was dood, Martial de Préaulx, of gelijk hij in deze woning bekend was, mon sieur Fabuleux ademde nog. Inderdaad, Martial de Préaulx ademde nog. Niet omdat hij sterker van gestel was dan de Engelschman, niet omdat hij een der hoofdperso nen is van de geschiedenis maar om een zeer eenvoudige reden Het soortgelijk gewicht van Pruisisch zuur is veel geringer dan dat van wijnen indien men Pruisisch zuur bij wijn doet zoo zal het op de oppervlakte daarvan blijven drijven Gelijk wij weten had Martial een der flesschen wijn geopend, iets van den inhoud uitgeschonken en de flesch weer aangevuld met Pruisisch zuur. Trabucos, de glazen vullende, had dit van Dyck-Chestor het eerst gevuld, voorts dat van zichzelven en ten laatste het glas van Martial, waardoor Dyck-Chester het meest gevaarlijke glas had, terwijl dat van Martial zeer weinig van het vergif bevatte. De geringe hoeveelheid was echter nog voldoende geweest om hem te bedwelmen en om hem het bewustzijn te doen verliezen, en om hem te doo den zelfs, als het opdagen van hulp langer ware ttitgebleven De ontboden geneesheer bood dengene der ver giftigden d e nog teekenen van leven gaf, onmid dellijk een tegengif aan. Uiterst langzaam keerde het leven in het ver stijfde lichaam terug Na een behandeling van twee volle uren was Martial nog niet geheel tot bewustzijn Hij werd toen naar het ziekenhuis l’Hotel-Dieu overgebracht, op bevel der beambten der politie Na twee weken van vreeselijk lijden verklaarde de geneesheer dat hij wel is waar behouden was, maar er toch nooit geheel en al bovenop zou ko men, en zijn leven lang sukkelen zou met een haast onvermijdelijk, maar, zegt het blad, breekt de oorlog uit, dan zal dat grootendeels te wyten zyn aan Chamberlain’s diplomatieke onhandigheid en gebrek aan beleid, die mede blyken uit zyn laatste depeche. De Chronicle vindt die bovendien zoo verward en ondui delijk, dat men er uit halen kan wat men wil. De Westminster Gazette acht daaren tegen den toestand volstrekt niet hopeloos: dit blad schuift het gebeurde met Conyngham Greene op zyde als een afgedane zaak, het zou verdere aarzeling der Boeren om de laatste Engelsche voorstellen aan te nemen ongemotiveerd achten, vooral nu de regeering nadrukkelyk herhaalt, niets in het schild te voeren tegen Transvaal’s onafhankelijkheid, en zoo noodig, zelfs bereid te zyn, haar te beschermen tegen allo aanvallen van buitenaf. De Gazette is overtuigd dat Chamberlain de aanvaarding zijner voorstellen van 8 Sept. nog gunstig zou ontvangen. De Transvaalsche regeering kan nog den vrede handhaven met behoud van haar onafhankelijkheid. Intus schen blyven de berichten uit Zuid-Afrika zeer krygzuchtig luiden; overal wapent men zich, niemand schynt te denken aan behoud vali den vrede. Dr. Leyds heeft verdere pogingen om de een of andere Europeesche mogendheid over te halen bemiddelend op te treden, gestaakt. Welk verloop de crisis in Oostenryk ne men zal is nog niet heel duidelijk. Er wor den een aantal oplossingen aan de hand ge daan, die geen van alle bestemd schijnen een eindoplossing te zyn. Van een Kabinet-AIfred IMchtenstein wil len de Duitschers niets weten, want zy ver trouwen hem al evenmin als zyn broeder, de bekende prins Aloys. Al zou hy beginnen met de intrekking der taalverordeningen, zegt de „Voss. Ztg.” dan nog zou hij met de eene hand meer nemen, dan hy met de an dere geeft. Dat de Kroon het, na alle teleurstellingen van de laatste jaren, nog eens met een Sla visch, of met een Slavisch-gezind Kabinet zou wagen, achten de Duitscho organen in Oostenrijk onmogelyk. En daar men voorloo- pig niet van de Kroon, de byeenroeping van een Duitsch Kabinet verwacht schiet er niet veel anders over dan een beambten ministerie, volgens het bekende Oostenryk- sche recept samengesteld; een Kabinet zon der program en zonder richting, slechts de opdracht hebbend de zaken gaande te hou den, en samengesteld uit ministerieele amb tenaren, Ditmaal echter, zoo houdt de „NeueJ'reie Presse” den Duitschers in de monarchie voor T geen vol- Telefooii X». A D VER TENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1