I IVEB ILTIS. I, che na van den Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 4 October 1899. 38ste Jaargang. No. '8008. ITER, - liouda Buitenlandscb Overzicht. ut pieren, £fexx, ïïiattan, ALEN, i Stoffeerder IELFABRIEK R. BS FEUILLETON ANNIBAL DE VONDELING Naar het Fransch. OF LATER CENTEN. V TJ F V erspreide Berichten. begon te in zijn ÏKMAN Zn IENWERK als larzenmagazijn Kleiwegsteeg. •en-, Dameti- tTOFFELS. SMITS. iten werk. 5 OUDE AMMER •kt rcAP teering IMS, 1NGEL 622. 1 I 108. aar by: 'ER8 Jz. i van echtheid ia kurk steeds voor- n naam der Firma PB OEIiS Louis-Annibal, ah ge gelukkig zijt geweest in het leven dat achter u ligt, dan hebt ge mij daarvoor te danken. Ixiuis-Annibal, als ge het lijden hebt leeren kennen wijt het mij Ik ben uw vader I n. Hofrad ben i i hoesten, ademings- bewezen. in warme nbevelens- :en. 25 cent Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommer» door de advocaten zyn begaan, waartegen overigens de commissie verder maatregelen denkt te nemen. (Bérenger is zóó sterk tegen publiciteit, aan de instructie gegeven, dat hy Zaterdag persoonlijk een journalist, die in de cour van het LuKómbourg oen fotografie van Déroulède wilde nemen, dit verbood.) Dérouléde gaat voort aan allerlei menschen daverende brieven te schrijvenhy blyft steeds allo verstandhouding met de royalisten afwyzen en noemt zich republikein. „Een sterke staat, een inderdaad geregeerde natie, een tier vaderland onder een eerlijke Repu bliek, ziedaar myn geheele program en doel.” Do Keizer van Oostenrijk heeft gisteren hot ontslag van het ministerie aangenomen. Het nieuwe is samengesteld als volgtClary- Aldringon, voorzitter van het kabinet en landbouwWelsersheimb, posterijenWitteck, spoorwegen; Körber, binnonlandsche zaken; Kindinger, justitie; Chlendowski, minister voor Galicië. De sectie-chefs van onderwijs, financiën on handel zyn belust met hettyde- lyk bestuur van die departementen. Heden zal het kabinet don ood afleggen. Wel is waar wilde Kruger nog eens een beroep doen op koningin Victoria en op Salisbury, maar hy liet het na omdat het vernioedeljjk verkeerd opgevat zon zyn als een teeken van zwakheid. Transvaalsche regeeringspersonen omschre ven hun program als dat van de vereenigde Zuid-Afrikaansche staten onder Britsche vlag; voor het binnenland onder eigen vlag. Men vat een en ander hier op als het officietjse oorlogsmanifest der Boeren. Aangaande het bericht dat de Boeren drei gen op Engelsch gebied te komen, zegt do „Southafrican News”Wy vernemen uit zeer goede bron dat zij niets van dien aard zul len doen. Het godsdienstig gevoel van de bestuurders der Republiek verbiedt hun de verschrikking van den oorlog uit vryen wil te vérhaasten, zoolang er nog eenige andere weg openblijft. Volgens hetzelfde blad heeft Hofmeyr zich ter beschikking van de Brit sche regeering gestold om elk redelyk voor stel dat nog tot een oplossing zou kunnen leiden, te bevorderen. De Engelsche bladen staan vol met oor logsberichten. Er blykt uit, dat de eerste botsing verwacht wordt aan de grens van Natal, in de buurt van Lang’s Nek en Amajuba, twee namen, die voor hot geloof der Boeren een heerlyk on overtuigend be wijs zyn. Engeland heeft heel wat troepen bijeenge bracht in dien hoek, tusschen Transvaal en Oranje-Vrijstaat zich indringend als een wig. Glencoe, Dundee, Newcastle, Lady smith en Pieter-Maritzburg zyn do voor naamste Engelsche garnizoenen in die streek. Aan de overzyde van de grens hebben de Boeren Volksrust, Utrecht, Vryheid bezet. Het schynt van beide zjjden de bedoeling te zyn, dadelyk na het uitbreken van den oorlog Lang’s Nek te bezetten. De „Chronicle” meent echter, dat de be zetting van Amajuba en Lang’s Nek door de Transvalere by de Engelscheu geen te genstand zal ontmoeten, en dat zelfs Char lestown door Sir Redvers Buller zou worden ontruimd. Behalve in dezen hoek aan de grens van Natal verwacht men een inval in de Repu bliek van de zyde van Mafeking. Om zich daartegen te wapenen hebben de Boeren een positie ingenomen tusschen Zeerust en Lichtenburg, met een reserve-artillerie-op- stelling by Rustenburg. De „Daily Telegraph” verneemt, dat de Indische troepen, die thans op zee zyn, last ontvangen hebben naar de Delagoa-baai te stoomen, en door Lorenzo-Marquez naar Ko- o a -O a -e 3’0 Toen hij des avonds een gretigen blik wierp op zijn waschtafel, werd hij teleurgesteld Den volgenden avond desgelijks. Eerst drie dagen later was er opnieuw een brief op zijn waschtafel. Deze bevatte hetgeen volgt: Mijnheer, Het is te midden van een tranenvloed dat ik dezen brief schrijf, tranen van berouw, tranen van liefde tranen van dankbaarheid. Zult ge in staat zijn alles te vergeven als ge alles zult weten O, als ik daaraan zou kunnen twijfelen, ik zou niet schrijven. Maar ik geloof dat het berouw de schuld wegneemt, dat schuld bekennen aanspraak geeft op vergiffenis wees vergevensgezind over mijn misslagen, ik heb zwaar geboetMaar ook ah ik moet vernemen dat deze bede ijdel is, als ge mij niet vergeeft, dan zal ik het hoofd buigen, en het aanmerken als een verdiende straf,'zonder morren, maar ten doode getroffen. mati-poort te trekken, de kortste afstand van de zee naar de grenzen der Republiek. Dit kan echter slechts gebeuren, indien de Portugeesche regeering het toestaat; en in dat geval zou de stryd niet tot Engeland en de Republikeinen beperkt bly ven, doch zou zich de Portugeesche Regeering zonder eenige aannemelijke reden daarin mengen, wat tot andere on grootere verwikkelingen aanleiding kan geven. 4 Aan de grenzen van don Oranje-Vrystaat staan Engelsche troepenafdeelingen by Kim berley, by Colesberg, en bij Burgersdorp. De Vrystaters hebben hunne troepen op gesteld bij Boshof en bij Springfontein. Dit zyn de voornaamste punten van het uitgebreido gebied, waar een botsing in de volgende dagen te wachten is. Enkele kleine troepenafdeelingen zyn nog in Rhodesia aan de Noordelijke grenzen van Transvaal ge plaatst, maar deze zyn van zoo weinig be lang, dat'zelfs de Regeering der Republiek het niet de moeite waard acht er afzonder lijke afdeelingen tegenover te plaatsen. Hetgeen vorder in de telegrammen over de plannen dor Boeren wordt medegedeeld, is, als komende uit Engelsche bron, weinig vertrouwen waardig. Rechtstreeksche berich ten uit Transvaal zyn thans zeer moeilijk te verkrijgen, daar alle telegraphische verbin dingen in handen van Engelsche maatschap pijen zyn„ die een strenge censuur op de berichten uitoefenen. De voorzitter der instructie-commissie uit den Eransche Senaat, Bérenger, is Zaterdag met de verhooren der beklaagden in de komplot-zaak begonnen. Déroulède werd het eerst gehoord, maUr weigerde iets to zeggen hy reserveerde zyn antwoorden voor de zit ting van den Senaat als hooggerechtshof. Andere beklaagden, allen behooreudo tot de groep der nationalisten, volgden zyn voorbeeld zij waren zeer koppig en protesteerden tegen de jurisdictie van den Senaat, tegen het ver duisteren van stukken uit het dossier, togen de weigering van Bérenger om meer dan één advocaat voor lederen beklaagde toe te laten enz. Wat dat dossier betreft, ziehier wtuirom Bérenger de volledige overlegging weigert. Naar hy aan de verdedigers heeft geantwoord, schrjjft do wet slechts voor de proces-stukken aan de verdedigers over te leggen. Daaron der verstaat Bérenger niet de brieven, voor een deel van zuiver privaten aard, die bij de verschillende huiszoekingen in beslag zyn genomen. Des te minder schryft hy - -is de commissie tot de overlegging hiervan ge neigd, omdat reeds nu allerlei indiscreties tJrmen f 87.50 - 90.— - 110.- - 125.— 145— - 160— - 155. - - 180. - IJWIELEN op Hier werd Raphael doodsbleek en beven als een koortslijder. De brief ontsnapte aan zijn vingers. «Mijn vader ik heb een vader de zwerver, het kind zonder naam, de speelbal van het onge luk, de vondeling, de gelukzoeker heeft een vader. De verworpeling zal een naam dragen Met een niet te beschrijven gewaarwording nam de jonkman den brief weder op. Hij ging voort: Indien ik zoeken wilde naar verontschuldi gingen om het aischuwelijke van mijn gedrag eemgermate te verdedigen, indien ik mij wilde rechtvaardigen, misschien zou mij dat niet ten eenenmale onmogelijk blijken. Maar ik geef er de voorkeur aan mij op ge nade of ongenade over te geven Liever laat ik het aan de toekomst over het verleden te doen vergeten Ik wacht trillend van ongeduld uw antwoord mijn zoon, ge hebt de macht in handen om uw vader over te geven aan de verschrikking eener eindelooze wroeging of hem de zoolang gezochte en vurig begeerde rust te schenken. Ik wacht uw antwoord Erankrijk. De regeering heeft den hoogsten krygsraad de bevoegdheid ontnomen, om de opperoffl- cieren voor promotie voor te stellen by den president der Republiek. Voortaan zal dat geschieden door den minister van oorlog. By de onthulling van het gedenkteeken voor „Les Enfants de la Haute-Vienne”, die tydens den oorlog van 1870 gesneuveld zyn, heeft de sociaal-demacratische minister van handel Millerand een rede gehouden, waarin hjj betoogde, dat zelfs in de politieke worstelingen niet vergeten mag worden, dat alle Eranschen broeders zyn, zonen van het zelfde land, en dat, als zich heden dezelfde gebeurtenissen voordeden als in 1870, verschil van godsdienst en politiek zou moeten worden vergeten, om als vrienden te staan onder de vlag van Frankrijk. De zwager van kolonel Picquart, Gast, heeft zyn ontslag genomen als maire van Ville- d’Avray, omdat de gemeenteraad een door hem voorgestelde motie heeft verworpen, waarin de regeering werd gelukgewenscht met haar houding tegenover de vijanden van do instel lingen en de belangen der Republiek. Inzake de plundering van de St. Joscphs- kerk te Parys op 20 Augustus jl. zyn 11 be- Hij herinnerde zich niet dien man ooit gezien te hebben. In den invang sprak geen van beiden een woord. Raphaels nieuwsgierigheid was zwakker dan zijn verrassing die man daar voor hem was zijn vader. Die man kende het raadsel van zijn ge boorte. Nu zou het opgelqst worden of hetgeen hij zich droomde vaflBvoornaine geboorte en edel bloed waarheid was Liefde gevoelde hij niet bij het zien van dezen man. Hij voelde niet den minste aandrang om zich aan de borst van zijn vader te werpen De gedachte aan zoo iets kwam zelfs niet op bij den jongeling. Toen het ijs gebroken was en de verklaringen van weerskanten volgden, zou men niet hebben kunnen raden dat een zoon hier zijn vader vond, zijn vader dien hij nog nimmer had gezien, of een vader die zyn zo in vond Het verhaal, dat MartiaLgaf van de gebeurte nissen die geboorte van Raphael hadden ver gezeld en die er aan vooraf waren gegaan, waren in hoofdzaak leugenachtig. Ofschoon overvloeiende van zelfbeschuldiging en van uitroepen van diep berouw, was er in zijn verhaal niet duidelijk op te maken waarin zijn schuld eigenlijk bestond Na zijn verhaal geëindigd te hebben, sloeg hij den jongeling aandachtig gade. »En mijn moeder?” vroeg deze Met voordacht had Martial niet het minste om trent haar opgehelderd, haar naam met genoemd en zelfs niet van haar gerept. (Wordt vervolgd,) (.Olim IE COURANT Telefoon No. M9 A D V E R.T E N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen (Jroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Men verneemt nit Berijjn, dat de terugkeer van den Keizer en de Keizerin, die thans op het jachtslot Rominten in Oost-Pruisen verkeeren, eerst kort vóór de aankomst der Koninginnen van Nederland te Potsdam zal plaats hebben. Daarbij wordt herhaald, dat het bezoek der Koninginnen een geheel fa miliaar karakter zal dragen en elk officieel karakter mist. De tot nu genomen schik kingen van het Keizerlijk Hof bevestigen deze voorstelling. Er zal natuurlijk een galadiner ter eere van de Koninginnen bij den Keizer plaats hebben, maar van andere gala-schikkingen hoort men tot nu toe niets. Men stelt zich het hooge bezoek dan ook als geheel familiaar en betrekkelijk stil voor. ’t Gerucht dat de Koninginnen te Hamburg iiet Eggendorfer ziekenhuis zouden bezoeken, Hordt aan een vergissing toegeschreven en in verband gebracht met de belangstelling, door de Koningin-Moeder aan den dag ge legd voor sanatorische modelinrichtingen, in verband met do doelmatigste inrichting van haar eigen stichting voor longlijders. De oorlogscorrespondent van de .Daily Telegraph” seint nit Pretoria dat daar on danks de algemeene volkswapening volkomen orde heerseht. Zelden is een bevolking in tijd van crisis zoo ordelijk en tevens zoo cordaat geweest, seint hij. Er wordt in 't geheel niet gesnoefd. Men schijnt vast be sloten te zijn, den strijd tot het uiterste te voeren. De correspondent mtorvieuwde verschei dene hooggeplaatste staatsbeambten die allen verklaarden dat zij gaarne den oorlog zouden vermijden, maar dat de Transvaal geen blaam verdiende wanneer de oorlog uitbrak. Zij wijzen af dat het heele volk niet eensgezind is. De Oranje-Vrijstaat gaat geheel mee tegenover de Engelsche bedreigingen. Zij leggen nadruk op de omstandigheid dat Britsche regeeringsdépêches, sedert 5 maanden geen enkele welwillendheid ademden. Dit was zeker geen vredesfactor. De be ambten verklaarden dat de suzereiniteit een academische kwestie is. Transvaal beweert een internationale souvereinstaat te zijn onder de Londensche conventie. Dientengevolge handhaafde Transvaal het vrije handelsver keer, landeigendom gelijke belasting, er is echter onmiddellijk een modus vivendi ge vonden- Een oorlog is onvermijdelijk want de Boeren kunnen het oprukken der Britsche troepen naar de grenzen niet gedoogen. Gedenksebrilten van een Gelukzoeker OF door W. NUTTER. Aldus eindigde deze raadselachtige brief, waar van de jongeling de herkomst met kon gissen. Tevergeefs liet hij al de mannelijke bedienden uit het huis voorbij zijn geest trekken De intendant had hij nog sinds zijn herstel niet gezien. Stel selmatig'had deze hem ontweken. Een oogenblik kwam nog de gedachte aan een mogclijken valstrik bij hem op En hij besloot zich nergens heen te begeven, zich niet te ver voegen op eenige aangeduide plaats dan die door hemzelve zou aangewezen worden. En mocht hij opnieuw vijanden vinden, die hem in de gedaante van vrienden naderden, zelfs indien hij een be kende van vroeger zou vinden, zoo nam hij het besluit spoorloos te verdwijnen - De brief zelve trof hem diep. Wistoe stand viel hem het gebrek dat duidelijk uikwam in de holle theatralen stijl. Die eene volzin’vW^^^fc(iw vader! trok zijn aandacht af van al Wt&tfPere. Geen oogenblik zelfs dacht hij er aan om niet te antwoorden Zijn antwoord luidde: Kom Mijn hart is open voor tt. Laat mij niet lang wachten. Het ongeduld verteert mij Hierop verliet hij zijn kamer. Het was zeven uur in den avond. Toen hij een uur later het slaapvertrek weer binnentrad, vond hij daar een man. Die rnan was Martial de Préaulx, geboren An toine Piedfort Raphael zag hem aan. S

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1