Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 9 October 1S99. 38ste Jaargang. No. 8013. BINNENLAND J PERS Jz. 's Inkt ie BESTE ÏHADELIJK land. PER SMITS. TC AP sburgh, an de Geestbrug chat RING. RIGQTING KENNISGEVING.. I i 'ss ge 15 Bultenlandsch Overzicht FEUILLETON. Gedenkschriften van een Gelukzoeker AOIBAL DE VONDELING HT-BUXn. Ftbriektinerlt). i on een arbeidsveld te hcblien dat nooit iNKMAN z» Wordt vervolgd.) jaar bij: is van echtheid is kurk steeds voor- an num der Firma ’PE JEXWERK als .lanennuipzijn i Klei wegsteeg. ren-, bfttnon- NTOFFEta. eten werk. dubbele flesch fegte, Zultbomnud. msterdam. age. Can., Rotterdam. B OO DE •AMMEli rkt ïers der Zelf- e'jue *iitap«t- 27 *tb. Pros de verechrik- mdeugd lydt leering, die »nd van een i by hetVer- i'euuarkt 34, i het bedrag, eiken hoek- Italik. Behalve van keizer Wilhelm van Duitsch- land heeft Crispi by gelegenheid van z|jn 80sten verjAardag nog telegrammen met ge- lokwenschcn ontvangen van koning Umber to, koningin Margherita, graaf Bnlow, den Daitschen minister van bnitenlandsche za ken, den Duitschen rijkskansolier vorst Ho- henlohe en eenigen duizenden anderen. Rf HL A NIK Te Zarizin is de Aziatische pest uitgebro- ken onder de fabrieksarbeiders. Maatrege len worden genomen, om uitbreiding der ziekte te keeren. de ii, water, licht, ideting van ze als gevolg van ige buitensporig- '■ekzuclit, maag- ng, ziekten der rheumatismus, ten. Billijk pen- n s|>èciale geval- •age gratis en De Veroenige Tooneersten, directie Le Gras Haspels, verzondèn een circulaire, waarin de aandacht wordt gevestigd op de voorstelling van Dinsdag 10 October e. k. Die voorstelling wordt aangekondigd als „Ter herinnering aan het 25-iarig bestaan van de „Vereenigdo Rotterdamsche Tooneelisten””, terwijl hetzelfde programma zal worden ge geven dat den 8en September 1874 onder de directie van Le Gras, Van Zuylen en Has pels gespeeld werd. „25 jaar is een groote spanne tjjds I „Na 25 jaar van aanhoudende krachtsin spanning, van onvermoeid kampen tegen dni- I zenderlei moeilijkheden, van dobberen soms slingeren tusschen vóór- en tegenspoed, na 25 jaar bestaat er nog een vennootschap onder de tinna Le Gras Haspels, met Van Zuylen medewerkende in hot gezelschap, en het groote Rotterdamsche publiek trekt nog naar haar vertooningen in den nieuwen, monumentalen, Grooten Schouwburg. „Waarlik, daar Is reden voor verheuging, daar is aanleiding tot feestvieren. „De directie had dan ook, o zóó gaarne het 25-jarig bestaan feestelijk herdacht I maarde omstandigheden zyn te ongun stiger z|jn te veel treurtonen, die zich in den jubel zouden mengen. „Mevrouw Cath. Beorsmans gebukt onder zwaar en aanhoudend lijden, zwevende in levensgevaar. De heer Rosier Faassen verwijderd van zijn omgeving, ontrukt aan zijn werkkring in de hoop dut afzondering en goede verple ging zijn geschokt zenuwgestel tot rust zullen brengen. „De heer 1). Haspels nog altijd doorphy- siek lijden verhinder»! de rollen te vervullen waarin hy steeds heeft geschitterd. „Eindelijk de hoeren A. .7. le Gras en .7. Haspels, door den dood aan het gezelschap ontvallen „Dat is reden te over om geen feest te vieren, al had de geldelijke toestand, waarin de vennootschap verkeert, het feestvieren toegestaan. „Herdenken echter is plicht, een plicht der dankbaarheid, want er zyn vele licht- Minister Waldeck-Roussoan heeft op ver zoek der werklieden zich bereid verklaard als scheidsrechter op te treden in hot geschil tusschen hen en den fabrikant Schneider te Creuzot, mits beide partijen het verlangen. Schneider is reeds by den minister-presi dent geweest en de vertegenwoordigers der stakers zullen hedenochtend by den heer Waldeck-Rousseau worden toegelaten. De Oostenryksche Rijksraad zal tusschen 17 en 20 October weer bijeen komen en dade lijk de gelegenheid hebben van zijn gezind heid tegenover het nieuwe ministerie-Clary Zc mag mij vrij haten, verafschuwen, minach ten, als ze mij slechts trouwt. Én dat zal ze waarschijnlijk doen, om haar kind een naam te geven. Wat ik begeer is haar geld en haar geld zal ik hebben.” Het repertoire voor de volgende week der Nederl. Opera, Directie C. van der Lin den, is vastgesteld als volgt: Zondag 8 October, Stadsschouwburg 8 uur Amsterdam, Faust'*. Maandag 9 October, Schouwburg Utrecht, 8 uur, Gastvoorstelling van Mevr. Etta Ma- dier de Montjau, „Cleopatra”. Dinsdag 10 October, Stadsschouwburg Am sterdam, 8 uur, Gastvoorstelling van Mevr. Etta Madier de Montjau, „Cleopatra”. Woensdag 11 October, Kon. Schouwburg ’s-Hage, 8 uur, „De Koningin van Saba". Vrydag 13 October, Stadsschouwburg Am sterdam, 8 uur, „De Koningin van Saba”. Zaterdag 14 October. Paleis v. Volksvlijt Amsterdam, 8 uur, Faust”. Zondag 15 October, Schouwburg Rotter dam, 8 uur, Faust”. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den HeerDirecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 4cn October 1899 executoir is verklaard: het Kohier No 3 van de belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het belas tingjaar 1899 1900; en Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag ‘op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn yan Zes Weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den óen October 1899. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. In zyn redevoeringen had hy er altoos op aangedrougen, dat Transvaal Engeland hal verwege tegemoet zon komen. Hy betreurde het terugnemen van een aanbod van een vyfjaars-kiesrecht. Maar niettemin is het de plicht van Engeland alsnog de deur open te houden voor onderhandelingen. De vraag of er een ultimatum door de regeering der Z. A. Republiek aan de. En gelsche regeering is gesteld, kan nog niet beantwoord woorden. By alle kwesties van dien aard hebben we met een groot bezwaar te doende Engelschen hebben het in hun hand, welke berichten zy willen doorlaten en welke niet. Nu spreekt het wel van zelf dat kis er een ultimatum gesteld is, de Brit- sche overheid dat zoo vernederend voor haar positie zal vinden, dat zy het niet zal be kennen vóór zy er door de omstandigheden toe gedwongen wordt. Was het een ultimatum op een 48-uurs termyn, dan moeten wy in elk geval spoedig vernemen dat de Boeren de vijandelijkheden begonnen zyn, want heden liep die termijn af. Misschien is er wel een eisch gesteld, met een ultimatum overeenkomend»', maar waarby den Engelschen langer tyd gelaten wordt. Dat er werkelijk iets van dien aard aan de hand is, bljjft in verband met andere berichten waarschijnlijk. Waarom is gene raal White met den meesten spoed naar Durban gereisd, indien de Engelschen geen goede reden hadden om aan te nemen, dat de Boeren Chamberlain’ö nieuwe voorstellen die zoo lang in de maak blijven, niet zullen afwachten Waarom zyn de troepen reeds uit Charlestown teruggetrokken en staat men gereed, Newcastle te ontruimen (daaraan valt, wegens de nadere telegrammen, niet meer te twijfelen), torwQl de opperbevelhebber van de Boeren toch nog zyn onderbevelheb bers op ’t hart gedrukt heeft, de grens niet te overschredenlykt het niet alsof de En gelschen wel weten da^ die werkeloosheid van den vijand maar tot eon zeker tijdstip duren zal Ook wat president Kruger gis teren gezegd heeft, volgens een Reuter-teie- gram van hedenmiddag, heeft beteekenis in dit verband. De Republiek, zeide hy, was niet voornemens, aanvallenderwijs op te treden tenzy zij ertoe gedwongen werd door de houding van Engeland, als het voortging met troepen aan de grenzen bijeen te trekken of versterkingen over zee te zenden.” Zoo dat al' niet wyst op een ultimatum in den vorm, dan draagt het er toch geheel het karakter van. 3’5) Martial vreesdeniet evenwel uit schaamte of schuldgevoel, maar omdat hij inzag dat hem hier een vermogen wachtte of hem ging ontsnap pen, dat alles afhing van den indruk dien hij maken zou bij dit bezoek. Hoe meer hij rue Saint-Dominique naderde, des te meer kwam hem een afwijzing het meest waarschijnlijk voor. Maar telkens stelde de nabijheid van Ixjuis- Annibal hem een weinig gerust, en gaf hem nieuwen moed. «Tusschen mij en den toorn en af keer van Louise zal ik dezen jongeheer hier naast mij plaatsen,” dacht hij, ,en ze zal den moed niet hebben om in zijn tegenwoordigheid verwijtingen te doen, ot te zeggen dat ze mij verafschuwt «Misschien zal ze mij in vertrouwen meedoelen, dat ze mij minacht, en veracht en zobvoort, en dat het alleen ter wille is van haar ongelukkig kind. Welnu, dan ben ik reeds meer dan tevreden. Het is niet haar genegenheid of hare achting noch iets van zulk een teederen aard, waaraan jk behoefte heb. -o a fl - E MH INIIE COURANT te dien blyken. In die zitting toch zal de minister-president terstond zyn programma in Zake de talen inededeelen en dan kan dus iadeiyk de Czechische party met lesse naars gaan kloppen en met inktkokers gooien. Dat heeft zy, als zy het niet al kon, nu jtekei- wel van hare Dnitsche medeleden afgeften. Vooraf zal graaf Clary een sa menkomst hebben met de aanvoerders der rechterzijde, maar van deze bespreking be hoeft men niet te veel te verwachten. Het plan van het ministerie Is, de verze kering te geven dat het regeeren met ver ordeningen, hetzy over de taal, hetzij naai de bepalingen van 14 der Grondwet uit zal kyn. Voor hoe lang wordt er niet by gezegd. Toch beeft de regeering blijkbaar niet veel vertrouwen op haar succes: want het is volgons de „Neuo Freio Presse” nog onzeker of de zitting na de uiteenzetting van het programma der regeering voortgezet zal worden et niet. In die uiteenzetting zal een talenwet worden aangekondigd, hoewel nog niet dadelijk ingediend. Vóór de eerste zitting zullen echter de taalverordeningeii zeker worden ingetrokken. Verspreide Berichten. Frankrijk. Bjj het bouwen van een spoorwegbrug tusschen Mende on La Baslid»’ is een stel ling gebroken, waarop 8 werklieden aan den arbeid waren. ZO stortten van een hoogte van 40 meter naar beneden4 waren on- ttiiddeliyk dood, de andere 4 werden ernstig gekwetst. Een gesprek van 3 minuten toszehen Parys Berlijn langs de nieuwe telefoonlijn (1000 K.M.) zal 6 francs kosten. Parys zal binnenkort waarschijnlijk ook telefonisch wor den verbonden met Rome en met Milaan. Enukland. Keizer Wilhelm van Duitschlund wordt 20 November te Windsor verwacht. Hy ar riveert te Port Victoria by Blieerncss en gaat dan onmiddellyk per extra-Mn naar Windsor, waar hy tot 27 November blijft. Daarna bezoekt do: keiz»‘r den prins van Wales te Sandringham. Portugal. Vier nieuwe gevallen van pest en een sterfgeval z(jn Dinsdag te Oporto voorge- komon. paarden, naderde Het was een lijkwagen. Een bijna onafzienbare rij van rijtuigen volgde de wagen waarop een doode naar het graf werd geleid. Naar de witte draperie der lijkwagen te oordeelen was de doode een meisje of ongehuwd overleden vrouw. De ongehoorde luxe die ten toon gespreid werd gaf te kennen dat de familie rijk moest zijn. Martial en zijn zoon wierpen een vluchtige blik op den voorbijtrekkenden stoet. Wat ging hun deze doode aan, waarvan zij niet eens de moeite namen den naam te vragen Zij ondervonden iets als een onaangename ge- waarwonling over de korte stoornis, die deze stoet in hun tocht bracht Ze begaven zich weer op weg. Zoo snel het hun mogelijk was drongen ze zich door »lc massa en bereikten tenslotte het huis, dat Martial maar al te goed herkende, niettegenstaande de verbou wing en de aangebrachte veranderingen. Maar Het hek voor het hotel was afgesloten, de hoofd- ingang der woning was met wit floers behangen, te midden der plooien van de «iraperies zag men een wapenschild door een markiezenkroon gedekt, halt bedekt onder zwart krifj. Marti.i1 Arbleekte. Een vermoeden schoot hem plotseling door den geesten hij sidderde Gelijk men weet, was het hótel de Basseterre gelegen op het midden van rue Saint-Dominique. Martial de Préaulx en Loüis-Annibal betraden deze straat van uit eene zijstraat en bleven eens klaps stilstaan. De straat was versperd door een lange rij rij tuigen aan weerskanten van de straat stond een dicht opeengepakte menschenmassa geschaard. Het was niet dan met groote moeite mogelijk uiterst langzaam te vorderen. Do rijtuigen maakten deel uit van eeh begra- fenis-s'.oet. De ta|tnigte sprak niet dan fluisterend. ‘«Er zijn er niet veel zooals er nu een heen gaat?’ ^Als ze allemaal zoo waren dan was er minder ellende.” ikNu ja, ze had er pleizier in, weldaden te doen. Een mensch zijn zin is een mensch zijn leven. Zc hield toch nog genoeg over voor haar zelf.” «Misschien was ze er op gesteld voor een heilige door te gaan.” «En wat koos ze een rare tak van weldadigheid waarom zou ze juist een tehuis voor gevallen en verlaten meisjes gesticht hebben «Misschien om van den steun van alle rijke lui yerzekerd te rijn.” «Neen, op afgewerkt is.” »Ik heb vele bijdragen geleverd voor haar tehuis,” zeide een lompe ruwe kerel. Hoe moeten we dat opvatten. Jean «Zoo je maar wilt je weet ik ben arm, ik’ spreek dus niet van geld.” »Heel oud was ze pog niet, wel?" >Even over de veertig, denk ik.” »Waar is ze aan gestorven >Wie zal haar opvolgen »Weet ik hetsolliciteer jij eons naar de betrekking van directeur. Al deze uitroepen en brokstukken van gesprek ken vingen de beide mannen op, terwijl ze zich, door de menigte heenbraken, en zonder er veel aandacht aan te schenken. •Wij treffen het niet,” zeide Martial, «hier is geen doorkomen aan.” >En als bij dezo drukte mevrouw de Basseterre maar te spreken is voor mijnheer haar zoon en voor mijnheer haar Hier zweeg Louis plotseling en keek verward een anderen kant uit Martial klemde de tanden op elkaar en balde de vuisten. •Laten we zien of wij door de volgende dwars straat beter het midden kunnen bereiken. We moeten zoowat op het midden zijn,” zeide hij. Zij begonnen zich opnieuw door de menigte heen te breken, doch een plotseling geroep van stilte en een algemeen afnemen der hogden deed hen stilstaan Een somber rijtuig-, getrokken door vier zwarte Canpbell Bannermann, de liberale partij leider, heeft een redevoering gehouden te. Maidstone. Hy achtte het geen oogenblik voor vrijmoedige woordvoering. De party belangen moeten voor het oogenblik ter zyde gelaten, evenals aanmerkingen op het mini sterie. Spreker geloofde niet, dat het laatste woord der diplomatie in de Zuid-Afrikaansche crisis gesproken was. Het verschil tasschen het zeven- en het vyfjaarskiesrecht der uit- - landers in Transvaal vond spreker niet de beenderen waard van ook maar één Engel schen grenadier. Wat de suzereiniteit aan gaat, Clarke en Harcourt hebben die reden tot oorlog reeds vernietigd. Welke andere bestaat er dan? De quaestie soms van het scheidsgerecht? Maar de Engelsche regee ring aanvaardt het arbitragebeginsel. Welke - reden, vroeg spreker, nogmaals, bestaat er dan voor dezen oorlog, die niet alleen den O ran je-Vrijstaat maar geheel de Hollandsche bevolking van Zuid-Atrika omvatten kan. Want is het aannemelijk dat de Hollanders van de Kaap kalm en rustig de verplettering hunner broeders in het noorden door de vereenigde wapenen van het Engelsche ryk zullen aanzien? Spreker zoekt vergeefs naar een voldoende reden tot oorlog. Hy vond geen erkende reden, wel een niet erkende, niet erkenbare, namelijk de inlijving van de Transvaal. Maar Devonshire en Ridley heb ben die reden plechtig geloochend. Spreker ontkent dat de oppositie het Engelsche ka binet in moeilijkheden zou willen brengen. Hy doet een beroep op al de ministers, die zulk een zware verantwoordelijkheid dragen, om én te Kaapstad én te Pretoria nog alles te doen wat mogelyk is, ten einde het onheil van een oorlog op zulke onvoldoende gronden steunende, van Znid-Afrika af te wenden, waardoor Engeland inderdaad de toejuichingen zou krijgen van de geheele menschheid. Sprekende op een vergadering in het be lang van den vrede, te Carnarvon gehouden, heeft Morley met nadruk gewezen op de gematigdheid en de redelijkheid van Devons hire’s rede, bewijzende dat de Engelsche re geering niet aan Transvaal’s onafhankelijkheid begeert te raken. Het was hem onmogelyk in te zien, waarom Transvaal en Engeland niet tot een goede oplossing zouden geraken. or Naar het Fransch. door W. NUTTER. rer troffen rs welbekend e, radicale en tan alle, zelfs ekkige zeniiw- I ontstaan door eugdigt n leeftyd e zwakte, Bleek - Hoofd pijn - Maagpijn en vermogen enz. Uit

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1