fM te II, /VtewwN- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken., No. 8016. 38ste Jaargang. IL'ITER, - (M Builenlaiitlsch Overzicht. VERVERIJ I Vrijdag 13 October 1899. Az. E1MER ofterdam. den Koning iplereu, offezx, Jftatten, HALEN, sn Stoffeerder lal I 108. 4chat LR ING. VJELFABRIEK tCGERS SR. vil lei o x. ANNIBAL DE°VONDELING 5*5^ sir Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. cherij Verspreide ISericlih ii. )D. gedaante, gij allen die Wordt vervolgd.} HNKMAN Zn I De voorlezer zweeg. )A de Heer en en verves van ■oben, alscok alle het stoonrn van enz. worden naar de geverfd. toomd of geverfd de gezondheid orteering SUMS, I'elrfoon So. S2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dag e lijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. joffers der Zelf- she:me nitspat- rk au’s t 27 afb. Prhs i de verschnk- ondeugd lijdt ite leering, die lizend van een en bfl hetVer- Neumarkt 84, an bet bedrag, i eiken boek- waar ik hoopte mijn Het grootste deel vermaakte zij aan de instel ling waarvan zij stichtster was. Daarop volgde een lijst van grootere en klein re legaten aan on derscheidene personen. Het testament eindigde met de bepaling En wat den, zoon betreft die het gevolg is geweest van mijn misslag hij werd geboren den zevenden Maart van hetjaar 1803, ontving in het gesticht voor vondelingen te Parijs de namen van Louis-Annibal en hij draagt, vol gens de papieren die ik gevonden heb op den rechterarm een ingebrand kruisteekenik lega teer aan dezen zoon, bijgeval hij nog leeft, een maal een som van driemaal honderdduizend francs, bij mijn notaris den heergede poneerd Deze som zal hem Ier hand worden gesteld zoodra zijn identiteit zal bewezen zijn Moge hij een goed gebruik maken van dit geld dit wensch ik, maar ik vrees voor de vervulling van1 dien wensch En thans nu ik mijn aardsche zaken in orde heb gebracht, nu ik mijn goederen heb verdeeld en den roep van deugd die van mij ging, het zwijgen heb opgelegd, den leugenachtigen stra lenkrans, door voorbarige lieden om mijn slapen gelegd te niet heb gedaan thanst rest mij niets meer dan te sterven. God hebbe mijn ziel.” De houding, die het Kaapsche ministerie zal aannemen by het uitbreken der vijande lijkheden, wordt druk besproken. De loopende geruchten, dat het kabinet van plan is af te treden, worden niet beves tigd. Sir Alfred Milner heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij wordt kennis gegeven dat alle personen, die den vijand helpen welke in staat van oorlog is met Groot- BritannijJ, zich schuldig maken aan hoog verraad., Gisterenmiddag om vijf uur trad de oor logstoestand in. Op dat tijdstip eindigde de termjjn van 48 uren binnen welken de re- geering der Z. Afr. Republiek Engeland’» antwoord verwacht. Maar de Engelsche regeering heeft den afloop van den termijn Gedenkschriften van een Gelukzoeker Naar het JFransch. door W. NUTTER. Deu 18en October komt de Oostenrjjksche Rijksraad bijeen, in de nieuwe zitting. Eer gisteren is het keizerlijk besluit verschenen, waarbij de vorige zitting gesloten *wordt ver klaard. Dit achtte de Regeering noodig om een einde te maken aan de klachten te gen ministers, en aan de voorstellen om le den van vorige kabinetten in staat van be- Frankrijk. De neringdoenden uit de Rue Chabrol 110 in getal, hebben de door hen in verband met do belegering van het fort Guérin te eischen schadevergoeding vastgesteld op 207,607 francs 40 centimes. Op uitnoodiging van den minister van jus titie Monis, zal de griffier by het Hof van Cassatie Mesnard zyn ontslag nemen, omdat op aanklacht van de raadsheeren Bard, Manau en Dumas gebleken is, dat Mesnard in de uit oefening van zyn ambt indiscreties heeft be gaan, door Quesnay de Beaurepaire de grogge- schiedenis en andere belachelijke aanwijzingen te verschaffen, die de beruchte dessaisisse- mentswet deden ontstaan. Belgie. Het gerucht gaat, dat aartshertogin Stépha- nie van Oostenrijk, weduwe van aartshertog Rudolph en dochter van koning Leopold, zoo dra haar dochter 16 jaar is, in het hu wel yk zal treden met een Hongaarschen staatsman niet eens afgewacht. Zij heeft Sir Alfred Milner gelast een „kort maar waardig” ant woord naar Pretoria te zenden. Met het laatste gedeelte van die opdracht zal de regeerings-commissaris benige moeite hebben gehad, zouden we dohken. Er zyn drie voorname operatie-terreinen, waartoe zich, naar men verwachten kan, de strijd in den aapvang grootendeels zal be palen. Het eerste terrein ligt aan de Oostgrens en wordt gevormd door den driehoek Natalsch gebied tusschen de Z.-A. Republiek en Oranje- Vrystaat gelegen. Daarin bevinden zich de hoogten van Langsnek en Amajuba. Onge veer 10000 Boeren hebben zich ten Noorden daarvan langs de Tranvaalsche grens ver zameld bij Volkrust, Zandspruit en Utrecht, langs den spoorweg die Newcastle met Jo hannesburg verbindt. Voortdurend wordt het grensgebied door sterke Boerenpatrouilles verkend. In verband met deze positie der Transvalers hebben zich de Oranje-Vrystaters vereenigd bij Harrismith, van waar de eenige toegang tot het gebied van den Vrijstaat, de Van Reenen’s pas, gelegen aan den spoor weg van Ladysmith naar Harrismith wordt bewaakt. Deze geheele grensstreek is zeer bergachtig en levert voor den vijand die uit Natal het gebied van den Vry staat of dat van de Z.-A. Republiek wil binnendrin gen, groote moeilijkheden op. Bovendien is het noordelijk gedeelte van Natal zeer slecht van Engelsche troepen voorzien, zóó zelfs, dat by een aanval der Boeren waarschynlyk Newcastle en het gebied tot voorby Glencoe ei* Dundee zal moeten worden ontruimd. De Transvaalsche Boerencommando’s die zich om en voor Utrecht vereenigden, hebben door het doorgraven van de hooge oevers van Buffalo-River zich de gelegenheid ge schapen om snel in het Nataïsche gebied te kunnen vallen. De Boeren zyn gewapend met Mauser-geworon. Echter worden onder hen, wegens den slechten staat der Mauser- patronen, 20,000 Martini-Henry-geweren ver deeld. De Engelschen hebben het geheele noor delijke deel van den driehoek ontruimd en zich verzameld in de lyn Ladysmith, Glencoe, Dundee. Men schat hun strijdmacht daar op 20,000 man. Sinds enkele dagen worden geen berichten door de Engelsche bladen medegedeeld over de bewegingen dezer troe pen, zoodat men over de opstelling ervan eenigszins in het onzekere verkeert. Het tweede operatieterrein is gelegen aan de westelijke grens van de Z.-A. Republiek, ongeveer daar, waar in 1895 de inval van Jameson plaats had. Aanzienlijke Boeren commando’s zyn opgesteld in de lyn Zee s'/,, dubbele flesch Vegte, Zaltbommel. Amsterdam hage. J.G’zn., Rotterdam. De verjaardag van den Staatspresident werd Dinsdag gevierd met artillerie-salvo’s in het kamp en het uitsteken der vlaggen. Er was geen officieele receptie, maar de buitenlandscho vertegenwoordigers maakten hunne opwachting in de presidentswoning. Kruger ontving vele telegraphische geluk- wenschen uit alle deelen van Zuid-Afrika en uit Europa. Tot de talrijke burgers die hem kwamen bezoeken alvorens naar het front te gaan, hield Kruger een toespraak. Hy vermaande hen, niet op zichzelven te vertrouwen, maar op God; zy moesten zich herinneren dat in vroegere dagen de verliezen der burgers be- trekkelyk klein waren, al was de macht der tegenstanders groot. De burgers vertrokken onder het zingen van het volkslied. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waar bij felle burgers die zich buitenslands be vinden, gesommeerd worden zich onmiddel- iyk aan te melden voor den krijgsdienst; by gebreke van dien zullen zij gestraft worden met boeten van 100 tot 500 pond sterling of gevangenisstraf van 1 tot 5 jaar en ver beurdverklaring hunner eigendommen. Behalve de Beeren, zyn bijna alle Duit schers, Franschen, Belgen, Zweden, Noren, Denen, Italianen, Hollanders, Zwitsers en Amerikanen, evenals de nog niet genatura liseerde Afrikaanders uit de Kaapkolonie, naar de grens getrokken om voor de onaf hankelijkheid van Transvaal te vechten. Zelfs hebben hoaderden Britsche onderdanen den eed van trouw aan de Zuidafrikaansche Republiek gezworen. Te Pretoria en in den Vrijstaat heerscht groote geestdrift. 3’9) De vader van mijn zoon verdween enkele dagen na het meest vreeselijke oogenblik In mijn leven. Hij had zelfs zyn schandelijk ge heim niet geëerbiedigd een onbekende schreef mij een brief, dreigde mij alles aan mijn ouders te zullen meedeelen indien ik niet zijn stilzwij gen kocht Deze brief viel in handen mijns va ders de lezing van dien briet, de ontdekking dat zijn dochter onteerd was bracht hem een doódelijken slag toe. Hij stierf met den brief in hadden. Een beroerte had hem getroffen. Een ware ziekte wierp mij terneer. Dagen lang lag ik buiten kennis Toen ik hersteld was deelde men mij eerst mede dat ook mijn moeder overleden was. Nog een kastijding had de rechtvaardige he mel mij bewaard. Verscheidene jaren na dit alles vond ik in mijn huls papieren die mij licht gaven omtrent de plaats waarheen men mijn zoon had ge voerd Zijn vader had hem overgebracht naar het gesticht voor vondelingen onder den naam van Louis Annibal en met opgave van het herken- ningsteeken Uit die papieren vernam ik tevens dat ik door ze te kunnen overleggen mij mijn kind kon doen teruggeven. Ik snelde naar de plaats zoon te zullen vinden Ik vond hem niet. Hij was verdwenen, weggeloopen van bij de lieden aan wie hij was toevertrouwd geworden, een slechten naam nalatende. Tenonder gegaan in ellende, bedorven in zijn verlatenheid zwerft hij misschien thans rond, zijn ouders vloekende Misschien is hij reeds dood in elk geval is hij ongelukkig. Ik heb gezegd. Ziedaar mijn misdaden. Sedert twintig jaren zoek ik door boetedoe ning vergeving te erlangen. Maar mijn geweten is nimmer tot rust geko men steeds heeft er een verwijtende st?m in mijn hart geklonken. De dood dien ik begeer verschrikt me tevens, mijn laatste ademtocht zal een zucht zijn van angst en verschrikking. Gij allen die mij gekend hebt, die mij mis schien een weinig hebt liet gehad, niet mij kennende in mijn ware gedaante, gij allen die thans weet wie Louise de Basseterre is, bidt voor mij Vervolgens beschreef het testament het vermo gen en de bezittingen van de overledene en gaf volledige inlichtingen omtrent de plaatsing ervan. overtroffen >ors welbekend JHT-SLIX1B. st Fabrieksmerk). de, radicale en g van alle, zelfs nekkige zenuw- 'al ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleek Hoofdpijn j - Maagpijn Onvermogen enz. Uit schuldiging te stelleu Deze voorstellen zou den, volgens het reglement van orde, onmid- dellyk in behandeling moeten komen. Thans zyn ze vervallen, en kunnen weliswaar op nieuw worden ingediend, doch dan gaan de regeeringsvoorstellen voor. De Rijksraad moet allereerst de delegaties benoemen, de overeenkomst met Hongarije op wottelyke wijze vaststellen, en andere dringende zaken afdoen. Tevens wordt de noodzakelijkheid geopend een nieuw bureau van den Rijksraad te kie zen. De Duitschers willen pogen om den tegenwoordigen president van don Rijksraad dr. von Fuchs, niet te doen herkiezen; zy achten hem den medeplichtige van ridder Von Abrahamowitch by het knevelen der oppositie door de politie in November 1897. Van verschillende zjjden wordt echter den Duitschen partyen aangeraden, dr. Von Fuchs niet te laten vallen, omdat men vreest daardoor de katholieke volkspartij, tot welke hy behoort, naar de oppositie te drijven. Daarentegen zal de plaats van eerste vice- president, tot nog toe door den Slowak Fer- janeic ingenomen, aan een Dnitscher worden toegekendmen noemt daarvoor dr. Hoch- burger. Tot tweede vice-president zal dan waarschynlyk een Pool worden benoemd. Dit zou geheel in overeenstemming zyn met de plannen van keizer Franz Joseph, die een coalitie wönscht, pnder leiding van de Duitschers en de Polen. rust—Lichtenburg met vooruitgeschoven po sities by Ramathlabama, Rooigrond en Louis- farm. Een groot gedeelte der Staatsartillere beschermd door een vry sterk commando is eenigszins achterwaarts by Rustenburg in positie gebracht. Het bevel over dit gedeelte is opgedragen aan generaal Cronje. Sterke Engelsche troepenafdeelingen zyn onder bevel von kolonel Baden-Powell bij Eafeking opgesteld. Deze hebben een deta chement afgezonden tot het bezetten van Lobatsi, 50 mylen Noordelijk van Mafeking en |ot het bezetten van den spoorweg naar Rhodesia. Het laatste operatieterrein is gelegen aan de Westgrens van den Oranje-Vrystaat, waar de Engelschen een zeer sterke stelling hebben ingenomen bij Kimberley. De Vrystaters hebben hun commando’s verzameld in den omtrek van Boshof. Voorts zyn aan de zuidelijke grens van den Oranje-Vrystaat nog. Engelsche deta chementen opgesteld by De Aar, by Kools- berg en by Aliwall. Het observatiekorps der Vrystaters tegenover deze Engelsche afdee- lingen is bij Springfontein opgesteld. De Zuiderlyke grens van den Oranje-Vrystaat is echter zeer moeilijk te overschrijden; en de eenige toegangen zyn een paar bergpas sen, waardoor de Kaapsche spoorweg gelegd is. Voorloopig is de Engelsche reserve opgesteld by Beaufort-West in de Kaapkolonie. Aan de Noordelijke grens van de Zuid afrikaansche Republiek zyn enkele afdeelin- gen Rhodesian police geplaatst die echter door de Transvaler» als quantité négligeable wor den beschpuwd. Van meer belang acht de regeering te Pretoria den toegang bij Ko- matipoort tot het Portugeesche kustgebied. Aan dien toegang is een commando ter observatie opgesteld. Zoolang de Portugee- sche Regeering een onzijdige houding bewaart, is van die zyde voor de Republiek niets te vreezen. Blijkt het echter dat werkelijk een overeenkomst tusschen Engeland en Por tugal is gesloten en de Engelsche troepen door Lorenco Marquez naar Transvaal kun nen oprukken, dan zal de Transvaalsche Re- geerin^ maatregelen moeten nemen om ook Komatiepoort in staat van |verdediging te brengen. thermen f 87.50 - 90.- - 110.- - 125.- - 145.-. - 160.- - 155. - - 180.— RIJWIELEN op mijn jongen, je bent rijk I” HOOFDSTUK XXIII. HERROEPEN. Op het vernemen van deze tijding betoonde Raphael een groote vreugde, die schijnbaar zijn hart weinig eer aandeed, en die toch op in den grond edele drijfveeren berustte. »Ben ik waarlijk rijk Een sterke gemoedsbeweging maakte zich mees ter van alle toehoorders Men riep dal zij toch een heilige was, dat haar eenige fout was hare zwakheden te overdrijven dat geen gewoon mensch tot zulk een bekentenis in staat is. In aller oogen blonken tranen behalve in dat van Martial de Prèaulx. Hij, de oorzaak van dat testament, de verleider van Louise, de vader van Louis-Annibal, hij juichte inwendig van blijdschap. Er straalde vreugde uit zijn blikken. Er kwam een vroolijke glimlach om zijn bleeke dunne lippen Met overhaasting verliet hij het hótel do Basse terre, de woning van haar, die zijn hebzucht en laagheid het leven tot een lang martelaarschap hadden gemaakt en voor welke hij geen traan had, geen medelijden zelfs, wier smart in het minst niet zijn ziel had bewogen. Hij snelde naar zijn zoon, naar Raphael on zijn eerste woord was »Je moeder heeft je niet vergeten, wees blij, WOIDSmE (JOINT. Telefoon So. A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 reg-els a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1