ips TO, ■r, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken.^ M, >ffexx, IMS, Watten, No. 8017. Zaterdag 14 October 1899. Bultcnlandsch Overzicht ttsbwgh, irwebrood 11 ALEN, IICHTING FEUILLE'IQ N - ang. T mingen te eisehen voer de Ditlanders, heb- UJS brief.” IJ DU 'j 1 I T&C,‘“ Paris md gratig en Telefoon X». #3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dag e lijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. in de Geestbrug van r.o. S OUDE 'AMMER iver r/r: TC AP fiOIBSCHE j»IMNT Ï8 ie ons ge'Ülus- Winterxel- tebben, dit te aar by PERS Jz. 8 ran echtheid is kurk steeds voor- n muun der Firma PB ÏKMAN Zn Verspreide Berichten. teering pieren, Raphael keerde hij voorloopig zijn thuis gekomen oogenblikkelijk nationale Teng Iderfl en Kook n diploma Ver naar het logement terug waar verblijt hield en zette zich ,:;’j aan het schrijven. (Wordt vervolgd beslist alle gemeenschap met prinses 1hn, en haar daarvan niet in 'Fwee wekon heeft zij niets ,cs vry van alle hooging. ■nd tal NU. Duitschland. Tn’ den loop van dit jaar zyn over Ham burg als landverhuizers vertrokken 48.997 personen, van wie 7928 Dnitscbers. Rijkskan^Bicr vorst Von Hohonlolie is weder hersteld. Gisteren dineerde hy aan’s keizers tafel in het Neue Palais. Zwitserland. Er worden pogingen aangewend, om een referendum tegen de verzekeringswet uit te lokken. De leiders der beweging rekenen op den steun der oppositioneele vakvereeni- ffimren en vele socialisten. Het Vaticaan heeft toegestemd in een ver laging der begrooting voor earedienst met 4 millioen op de 43 millioen, en de Regentes beeft nogmaals toegestemd in een verminde ring der civiele lystr met een millioen pe setas. Zoo is men er in geslaagd, de begrooting sluitend te maken. Frankrijk.' Luitenant De Bernardi, die te Montélimar tegen president Loubet heeft gemanifesteerd, is op non-activitoit gesteld. Het hoeft, dat de Minister van oorlog, generaal De Gallifet, besloten heeft, de sluiting te gelasten van alle militaire sociëteiten, waar in het ver volg de minste politieke betooging zou plaats vinden. ben do geheime machten die achter de En- gelsche minister van koloniën staan, hun doel bereikt. De oorlog, die met Jameson’s inval door overrompeling zon worden inge leid, breekt uitde oorlog om het bezit der goudvelden— Het is niet mogelijk een an dere reden er voor te vindenwant zoowel Transvaal als de Vrijstaat hebben steeds een scheidsgerecht verlangd, doch Engeland wei gerde dit.” De „Frankf. Ztg.” zegtDe Engclsche oorlogszuchtige!! behoeven thans niet meer te spreken over bescherming der Engelschen in Transvaal, over het behoud van de „pa ramountcy” in Zuid-Afrika, of over de an dere gronden, waarachter de veroverings zucht en de goudzucht zich tot dusver ver borgen hielden. Thans zal men zeggen, dat Transvaal ei- schen gesteld beeft, die voor Engeland on aannemelijk waren, en dat het feitelijk den vrede verbroken heeft, zoodat het lankmoe dige en edele Engeland tot zijn leedwezen in de noodzakelijkheid wordt gebracht, zich tegen een onrecht vaardigen aanval te ver dedigen....” Het blad wil en kan geen beschouwingen houden over den vermoedelijke uitslag van den stryd. Dit is zeker, als Engeland de beide Republieken veroverd heeft, begint de moeilijkheid pas. De mogendheden zullen zich wol buiten de zaak houden, meent de „Frankf. Ztg.” „Een directe inmênging van welke mogend heid ook, hebben de Engelschen niet te vreo- zep, want Rusland noch Frankrijk zullen tujsschenbeideu treden, zoolang Duitschland een welwillende neutraliteit bewaard. En geland zal dus, wanneer het Zuid-Afrikaan- sche avontuur gelukt, dit grootendeels aan Duitschland te danken hebbenmaar dit zal men in Engeland wel niet erkennen, omdat het de eigenliefde der Britten niet zou streelen. i Stoffeerder 1 I 108. de i, water, licht, deling van ze als gevolg van ge buitensporig- ekzuclit, maag ig, ziekten der rheuinatisinus, ;n. Billijk pen- speciale geval- ige gratis en Crouda. Brodrick heeft te Guilford het woord voe rende gezegd dat er maar één antwoord te geven was op het ultimatum van Transvaal en dat antwoord is gegeven: namelijk dat Engeland zich niet met een bespreking van zulke voorwaarden kon inlaten. De Daily Telegraph vernoemt uit Ladys mith van gisteren De oorlog is begonnen. De Transvalere zijn de grens van Natal overgetrokkende Vrijstaters hebben te Harrismith beslag ge legd op een trein, aan de regeering van Natal toebehoorend. De correspondent van de Times te Zand- spruit (by Volksrust) meldt van 9 dezer: Met toestemming van Joubert heb ik de kam pementen der Boeren in den omtrek bezocht. De sterkte van de strijdkrachten op dit punt van de grens is omstreeks 8000, over eene groote uitgestrektheid verspreid. Behalve de Transvaalsche coihmando’s zijn hier het Ne- derlandsche en het lersche vrijwilligerscorps elk 250 man sterk, en twee Duitsche corpsen een daarvan, onder kolonel Schiel, staat bij Kliprivier op de grens van den Oranje-Vrij- staat. De avondbladen melden dat de Boeren Laings-Nek bezet hebben zoodra de termijn van het ultimatum verstreken was. Zij rakken nu in groeten getale Natal binnen en bezet ten de hoogten van Ingogo. Kruger heeft door middel van de World telegrafisch zjjn hartel(jken dank betuigd aan de Amerikaansche vrienden voor hun sym pathie. De Britsche agent, (seint hij) is teruggeroepen, de oorlog is zeker. De repu blieken zijn vastbesloten dat, zoo zij aan En geland moeten behooren, daarvoor een prjjs betaald moet worden die het menschdom zal verschrikken. Maar de republieken zijn vol goeden moed. De zon der vrijheid zal op rijzen over Zuid-Afrika gelijk ze over Noord- Amerika opgerezen is. Een groote volksvergadering is gisteren avond in Carnegie-Hall gehouden. Er werden tal van redevoeringen uitgesproken waarin Engeland’s houding afgekeurd, en Kruger geprezen werd. zoodat ik op uw zegen en vriendsch; kan Ge hebt mijn goedkeuring, wanneer alleen op die wijze gelukkig te zijn „En uw toestemming „Zeker, Louis, ofschoon de wet die niet vra gen zal, doet het mij toch goed te zien dat ge 8 tot 5 uur r. ZONDAGS De Duitsche pers oordeelt zeer gunstig over het besluit van de Transvaalsche Re geering. De „Voss. Ztg.” zegt; „Zoo is dan de oorlog uitgebroken, en wagen de Boeren den strijd voor hunne onafhankelijkheid en hun vrijheid. Na langer dan vier jaren gekuipt te hebben, onder het voorwendsel hervor. Gedenkschriften van een Gelukzoeker ANNIBAL DE° VONDELING Naar het Fransch» door W. NUTTER. 320) «Ja, Louis. Je moeder heeft je een som van driemaal honderdduizend franc nagelaten, die je ter hand zullen worden gesteld zoodra je kunt bewijzen dat je bent, wie je bent.” «Maar zal mij dat mogelijk zijn >0, dat zal wel gaan, vooral wanneer wij samen zoeken.” Martial en zijn zoon verloren geen minuut In de eerste plaats werd de schoolmeester van Ville d’Avray opgezocht, die Raphael terstond herkende. Nog verscheidene andere lieden in de gemeente herkenden den bengel van voor vijf of zes jaren. Het kruis op zijn rechterarm nam verder alle mogelijkheid van vergissing weg. Door de admi nistratie van het Vondeling-gesticht werd hem een certificaat uitgereikt hetgeen wettelijk gelega liseerd hem tot in bezitneming van het legaat zijner moeder machtigde Binnen twee weken was Raphael in bezit van driemaal honderdduizend francs, die hij in papie ren ontving. „Welnu, mijn jongen,” zeide Martial, wiens oogen van wilde begeerte schitterden op het zien gingen en vele socialisten. Oostenrijk-Honoarije. Te Budapest blyft het gerucht, dat aarts hertogin Stephanie in het huwelijk zal tre den met graaf Elemer Lonyai, hardnekkig loepen. Het heet, dat de aartshertogin van haar aanspraken zou afzien en zich meteen jaargeld van 100.000 gulden tevreden zou stellen. Keizer Franz Joseph zou zyn toe stemming gegeven hebben op voorwaarde, dat de dochter van Stéphanie, de 16-jarige aartsher togin Elisabeth, tevoren in hot huwelijk trad. Servie. Sedert het aansiagproces moeten, naar verzekerd wordt, een, groot aantal radica len, die niet in het proces betrokken waren, spoorloos verdwenen zyn. Te Belgrado ver zekert men, dat zy naai* hot buitenland zyn uitgeweken, doch te Boekarest loopt het gerucht, dat men hen in het buitenland niet heeft kunnen vinden en dat zy op last van ex-koning Milan in het geheim van kant zyn gemaakt. daar prijs op stelt. En ge hebt mijn toestemming Helaas, dat de hemel niet veroorloofd heeft dat een huwelijk u een naam gaf maar, wij moeten berusten.” Martial zweeg een oogenblik. Tóen ging hij op geheel anderen toon voort „Maar als ge aan trouwen denkt, dan zijt ge verplicht om Olympia af te breken, het onzekere te laten T van je gehoord „O, ik denk al lang na over de beste wijze haar mijn besluiten mede te deelen De band die mij nog aan haar bindt moet op eerlijke wijze verbroken worden „Hoe zult gij het aanleggen?” Ik weet geen ander middel dan haar een brief te schrijven «Doet ge het licVer schriftelijk dan mondeling?b «Natuurlijk, schrijven is veel gemakkelijker dan spreken, tenminste in dit geval «Ge hebt gelijk - schrijf dan en verlies geen tijd meer.” «Vandaag zal ik het doen. Voor van avond heeft de prinses een brief.” Telefoon Xo. Mü A D V E R T E N"T I,E N worden geplaatst van 1—5 regels tl 50 Centen; iedere regel meer KI Centen.- Groote letters worden berekend naStr plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Tengevolge van den stryd in de gieteryen te Creuzot heeft de Fransche minister-presi dent Waldeck-Rousseau, die door zyn be middeling de werkstaking tot een goed einde heeft gebracht, heft voornemen opgevat by de Fransche Kamer voorstellen in te dienen tot wijziging van de bekende wet van 1884 op de syndicaten, waarby aan deze volledige rechtspersoonlijkheid zal worden verleend en onbelemmerde uitoefening van de rechten, uit deze wet voortspruitende, wordt ver zekerd. ■Volgens de tegenwoordige wet zyn de syn dicaten slechts gerechtigd het huis te bezit- der papieren, die zooveel geld vertegenwoordigden, „wel, wat zijt ge nu voornemens met al dat geld te doen «In de eerste plaats u overhalen de helft er van te nemen, vader.” «Dat voorstel doet je hart eer aan, ik had ook niets anders verwacht. Ik heb zelfs gehoopt dat je mij zulk een voorstel doen zoudt, alleen om het gefioegen te kunnen smaken om het van de hand te wijzen.” «Hoe vader?” «Zeker, ik spreek in ernst. Ik wil dat ge be wijzen hebt van mijn belangeloosheid Ik zal niet een centime van uw geld aannemen.” «Maar u vermindert mijn blijdschap over dit onverwachte fortuin zoodoende «Waarom Mijn behoeften zijn niet vele en weinig kostbaar. Met hetgeen ik me heb kunnen besparen kan ik eenigszins rondkomen dat is me voldoende.” «Maar ik herhaal u, wat ik heb is het uwe evengoed en ik zal er niet ten volle van kunnen genieten als ge weigert «Ik weiger, Louis, tenminste voor het oogen blik. Spreken wij er niet n»fer van. Maar wel ben ik bereid om je met raad en daad terzijde te staan om een goed gebruik te maken van dat geld, om het zoo voordeelig mogelijk te plaatsen. Antwoord mij dus op mijn vraag: wat zijt ge voornemens te doen met dat geld Hebt ge al plannen «Ik ga in het huwelijk treden, vader ik ga trouwen.” «Trouwen? met wiel”’ i i Lj.* teu, waarin zy zyn gevestigd en d&noodige fondsen voor hun werking. De heer Wal deck-Rousseau wenscht dat zy, binnen en kele grenzen, gerechtigd zullen zyn zooveel bezittingen byeen te garen als hun mogelyk Bovendien zullen zy, als de voor te stel len wijzigingen worden goedgekeurd, onder nemingen mogen beheeren en concessies kun nen kirygen. Het tweede deel van de voorstellen van den minister-president heeft ten doel de Werklieden te troffen die de patroons willen dwingen slechts by een syndicaat aange sloten werklieden te nemen en do patroons die werklieden ontslaan, omdat zy lid zyn van een syndicaat. Het gewyzigde Spaansche ministerie, waar in géneraal Bolavioja plaats heeft moeten maken voor {generaal Azcarraga, schynt werkelijk voornemens tegemoet te willen ko men aan den wensch, om het deficit niet te dekken door vorhooging dor belastingen, maar door vermindering dor uitgaven. Het geschil tusschen den minister van financiën en generaal Polavieja, wat tot het aftreden van den minister van oorlog heeft geleid, liep juist over de weigering van den laatste om de begrooting van zyn departement in overeenstemming te brengen met de baten, waarover te beschikken'is. Do ministerraad 'hoeft thans in groote trekken vastgestold welke bezuinigingen op de begrooting kunnen worden aangebracht, en hoe deze er by de aanbieding aan de Cor tes zal uitzien. Generaal Azcarraga heeft, zy het dan ook met eenige moeite, toegestemd zeventien millioen pesetas te bezuinigen op de begroo ting van oorlog, die steeds nog bovenaan stond, wat de uitgaven betreft. Hy heeft dit bedrag gevonden, door de lichting 1899 met 15,000 man te vermii^ren, en door afstand te doen van de plannen tot vorming van derde bataljons en van reservekader, tot op richten van versterkingen, en tot reorgani satie derkuSt- en der grensverdediging. Voorloopig wil hy echter niet de permanen te legersterkte van 80,000 man, noch het zoo groote aantal officieren verminderen. De overige ministers hebben eveneens be langrijke bezuinigingen aangebracht en zoo doende is het tekort van 40 millioen op pa pier gedekt. De minister van onderwys heeft enkele faculteiten aan de Hoogescholen doen ver vallen, en 18 lycea opgehevende minister van justitie verminderde het aantal hoven en rechtbanken in eersten aanleg, en de schadeloosstelling aan jurleden en getuigen. «Met haar die ik liefheb, met haar, van wie ik u wel gesproken heb «Met haar die ge lief had tot krankzinnigheid toe «Juist vader, met haar.” «Maar hebt ge mij niet verteld, dat ge reeds op het punt hebt gestaan met haar in het huwelijk te treden, maar dat men aan den vader van het meisje op het laatste oogonbhk sommige zaken uit je leven heeft verraden, en dat hij daarop alle betrekking heeft afgebroken „Dat heb ik verteld en dat was de waarheid. Maar ik heb hoop dat hij zijn verbod herroepen ïal - er is sedert heel wat veranderd.” „Dat is waarhet laat zich begrijpen, dat men je thans niet meer het huis zal verbieden nu je rijk geworden bent.” „O vader, het is, volstrekt niet alleen op mijn geld dat ik mijn hoop bouw. Werd zij mij niet gegeven toen ik'niets bezat, arm was?” „Nu ik wil je volstrekt niet je illusies ontne men „Maar zou het u mishagen vader, dat ik met dat meisje huwde „Volstrekt niet.” „Gij raadt het mij derhalve niet af? Ik zou gaarne willen dat mijn zin ook de uwe was, vriendschap rekenen ge denkt

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1