JIS. BINNENLAND- aoibal de vondeling Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BVERIJ Bultenlandsch Overzicht. Lz. .FABRIEK us isburgh, FEU1LLETON HEIt rcZam. No. 8018. Maandag 16 October 1800. CHTING KENNISGEVING. LATER EL 622. Inzending van Advwtentiëij tot 1 uur des inidd. R, - llouila atoom n van dubbele flench tn., Rotterdam. Hij Hordt tervoled.) KMAN Z« n verven van i, alsook alle te, Zaltbomrnel. terdara. de lieer Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag el ij ks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. i de Geestbrug en t 87.50 - 90— - 110— - 125— - 145— - 160— - 155. - - 180— VIELEN op ial s der Zell- re 'lilspul- Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTER. afb. Prys versohrik- leugd lijdt earing, die d van een »y het Ver» unarkt 34, iet bedrag, ken boek- 1 Koning rden naar de rtd. d of ireverld gezondheid Gill INH E III IIH AT De Tweede Kamer is voornemens na her vatting van den parlementairen arbeid, op 24 October geregeld tot het Kerstrecés in open bare zitting voorttewerken, behoudens eene schorsing der werkzaamheden in de week der samenkomst van .de Provinciale Staten in herfatvergadering. By de Regeering is uit Batavia het vol gende telegram ingekomen „Aardbeving met vloedgolf verwoestte in den nacht van 29 September vele negeryen aan de Zuidkust van Ceram, voornamelijk aan de Elpapoetikbaai. Volgens voorloopige opgaaf vierduizend dooden en vyfhonderd ge wonden. De bezetting van Ainahoi en de posthouders aldaar en te Kairatoe bleven gespaard.” e water. Ildit, eling van ze is gevolg van buitensporig- kzvcht, ntaag- r, ziekten der heuniatisnius, i. Billijk pen- speciale geval le gratis en De BURGEMEESTER van GOUDA, gelet op Art. 3 der Wet van 27 April 1884 (Staatsblad No. 96) herinnert allen, die een krankzinnige verplegen, aan hunne verplichting om daarvan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeende van hunne woonplaats binnen tweemaal vier en twin tig uren na den aanvang dier verpleging. Voor krankzinnigen die, zonder van hunne vrij heid te zijn beroofd, in hunne eigene woning of in die hunner ouders of echtgenooten worden ver pleegd, is zulk een aangifte niet vereischt. Gouda, den iaën October 1899. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. troffen welbekend '-auxis. iridumerk). radicale en an alle, zelfs tige xenuw- jntstaan door ?dig< n leeftijd j wak te, Bleek Hoofdpjjn Maagpijn vermogen iz - Uit En dan herinnert het blad er aan dat Napoleon op die manier is bedrogen door de kunstgrepen van de Engelsche openbare meening, en Rusland eerst ten tyde van den Griekschen vryheidsoorlog en daarna vóór den Krimoorlog. Dan volgt deze curieuse bewering „Nu wordt dezelfde comedie gespeeld met Transvaal. Engeland heeft vele maanden ge- leden tot den oorlog besloten, maar zyn mo bilisatie gaat niet zoo vlug in haar werk en om dus tyd te winnen houdt het de aandacht van Europa bezig, met hetzelfde spelletje onder leiding van John. Morley en W. T. 1 Stead terwjjl massa’s menschen het uit schreeuwen dat het ras van edelmoedige en 1 achtenswftardige menschen in Engeland nog niet is uitgestorven. Intusschen laat Enge land zjjn troepen komen uit Injliö, waarvan geen man weg zou kunnen,waaneer wjj lust 1 hadden de kleinste betooglrtg te houden aan deze zijde van de Pamir-hoogvlakte.” V In Frankryk zal op 4 November de kamer bijeenkomen tot behandeling van de begroe ting, voorafgegaan door een berg interpel laties. iVan den politiekon toestand is niets te zeggen; oppervlakkig is die niet ongunstig. Be kracht van Meline en diens groepen schijnt i gebroken. Het land is nogal tevreden met de regeering, die de republiek verdedigt en tegen haai’ vijanden optreedt, en do socia listen hebben allerminst reden tot ontevre denheid. Nog gisteren deelde Waldeck- Ronsseau aan den ministerraad de hoofd- lynen mede van een ontwerp tot uitbreiding van de bevoegdheden der arbeiders-syndicaton. Maar toch blyft Frankrijk een land waar alle politieke berekeningen falen. de opstootjes op Zondag 20 Aug. j.l. veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Twee andere anarchisten kregen 2 jaar wegens -mishandeling van de politie en de beide ove rige beklaagden geldboeten. Duitsohland. Te Leipzig is op een vergadering van metselaarspatroons besloten, dat, als voor a. s. Maandag de metselaars bot nieuwe loon- tarief niet aannemen, een uitsluiting over het geheele vak voor Saksen en Thliringen zal worden geproclameerd. 25.000 Metse laars zyn by deze quaestie betrokken. By bouwwerken aan een kerk te Osna- brück is een stelling ingestort, waardoor 5 metselaars ernstig werden gekwetst. Sedert eenige dagen doen onrustbarende berichten de ronde over den gezondheids toestand van den czaar van Rusland, die te Darmstadt vertoeft. Men beweert, dat de bekende chirurg Bergmann uit Beriyn naar Darmstadt is ontboden, om den czaar te opereeron aan den schedel. Oostenruk-Hongabije. De Afrikareiziger Oscar Baumann, die reeds sedert geruimen tyd krankzinnig was, is te Weenen overleden. Van alle volksvertegenwoordigingen is de Belgische wel het meest te beklagen. Den geheelen zomer tot het najaar toe heeft de kamer moeten vergaderen. En dat misschien onder de onaangenaamste omstandigheden, wyl zoowat niemand belangstelt in wat te Brussel omgaat. Zelden toch heeft men een zoo “lang algemeen debat moeten aanhooren al nu. En tevens is slechts zelden in zoo veel woorden zoo weinig nieuws gezegd. ’t Is daarom maar een opluchting, dat de kamer voor een week uiteenging om den leden gelegenheid te geven deel te nemen aan den gemeentelyken verkiezingsstryd, die zeer heftig is en tot velerlei verdeeldheid aanleiding geeft. De voorwaartsche beweging der Boeren is van twee kanten tegelyk begonnen. Zy hebben een aanzienlyke macht op de Pogwani-bergen, ten oosten van Laings Nek verzameld, en voor zooveel men kan nagaan, den Nek zelf bezet, zoodat de noordspits van Natal tot aan New castle voor hen open ligt. Deze streek is door deEngelsche troepen verlaten; te Newcastle zelf bevindt zich nog slechts een kleine afdee- ling politie. Vermoedelyk is dus het bezetten van de strategische punten daar zonder bloedvergieten geschied. Van de Vrystaatsche grens zyn de Boeren blykbaar nog niet opgerukt. Te Albertina by Harrismith hebben zy zich meester ge- maakt van het station, dat eigendom van Natal schynt te zyn, maar op Vrystaatsch gebied ligt. Van het forceeren der passen door het Draken-gebergte vernemen we ech ter nog niets. 313) Het was evenwel geen geringe taak datgene wat hij te zeggen had, in geschikte bewoordingen in te kleeden. Woord voor woord moest nauw keurig gekozen en overwogen worden om, indien het mogelijk was, de prinses niet in haar eigen liefde te krenken en haar gevoel niet pijnlijk aan te doen. Eindelijk meende Raphael er in geslaagd te zijn een brief saam te stellen die hem ten naastebij bevredigde en waarvan hij kon verwachten dat hij aan de eischen zou voldoen. Door den looper van het logement liet hij dezen brief aan het adres van prinses Olympia bezorgen. Thans wachtte hem een andere taak, niet min der moeielijk. Had hij zooeven zijn brein inge spannen om op de beste wijze een band te ver breken, thans werd hij niet minder beziggehouden met de vraag hoe op de beste manier een band te hernieuwen. Want na den brief verzonden te hebben begaf Raphael zich op wegnaar faubourg Saint-Antoine, naar de woning van Isidore Potard. Met kloppend hart en bonzend hoofd betrad Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a. 50 Centen; iedere regel meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Frankrijk. Alle officieren te Montélimar, dio hebben deelgenomen aan het aan den nationalisti- schen afgevaardigde d’Aulan aangeboden diner, zyn in verhoor geweest by den pro- cureur-generaal. Het blykt, dat alleen lui tenant De Bernardy, die daarvoor reeds met nonactiviteit voor den tyd van 3 jaar en stil stand van promotie voor dien tyd is gestraft, heeft geroepen: „Weg met Loubet!” Murawiew, Rusland’s minister van buiten- landschezaken, heeft eergisteravond, in het departement van buitenl. zaken deelgeno nen aan een diner, aangeboden door minister Delcassé, leider van dat departement. Sébastien Faure is wegens opruiing by «Enfi», kom maar even in ’t kantoordie kerels kijken zoo.” En de meubelfabrikant deed den jongeling bin nentreden en sloot de deur. Hij bleef staan en noodigde ook zijn bezoeker niet uit om plaats te nemen. #Ik begrijp eigenlijk niet gij weet toch wat afgesproken is «Dat ik nooit meer eon voet over uw drempel zou zetten, mijnheer Potard.” irjuist na alles wat er tusschen ons is voorgevallen zult ge begrijpen dat ik dat niet in seherts gezegd heb. Ik had dan ook gehoopt, dat ge u er aan zoudt gehouden hebbenwat baat het opnieuw oude wonden open te rijten »Ik had u een paar woorden te zeggen mijn heer, ik bid u >Ik erken, ik wou dat ge maar niet waart ge komen. Ge brengt mij in de grootste moeilijk heden. Verduiveld, wat moet ik nu mijn knechts wijsmaken Ze dachten je verdronken, overreden of wat ook. Ik heb ze in dien'waan gelaten, ik rekende op je maar enfin, je bent nu eenmaal hier wat wilt ge „Luister een oogenblik naar me, mijnheer Po tard, een paar woorden maar.” wik luister al, zoo ge ziet. En ik sta er op dat ge dat laatste punt in het oog houdt Maak het kort,” antwoordde de meubelfabrikant, eenigs- zins ongeduldig. Wij behoeven hier niet te verhalen wat Raphael zeide. In korte woorden vertelde hij alles wat hem geschied was sedert hij als een wanhopige Onze bollenkweekers zullen een gecombi neerde inzending op de tentoonstelling te Parys in het Trocadèro organiseeren. Een groote uitgestrektheid gronde is daarvoor in het park aangewezen. De heer Kerbert, tuin architect te Haarlem, is met den aanleg be last Nog vóór den winter zullen de bollen in den grond geplaatst worden. deze woning had verlaten. Van prinses Olympia sprak hij evenwel niet. «Wel," zeide potard, geheel van zijn stuk ge bracht door dit onverwachte verhaal, #dan is er heel wat met je gebeurd en er is heel wat ver anderd. In een gekkenhuis geweest, meer dan een half jaar en dat om Jammer, dat je moeder nu juist is komen sterven. En wat wou je nu »Mijnheer Potard, de toon van uw stem be neemt mij haast den moed om te spreken wat ik wilde Gij begrijpt het wel mijn liefde voor Emilie, de hefde die eenmaal door u self is begunstigd en aangewakkerd is nog even sterk bij mij als op dien vreeselijken morgen, en is sterker geworden nog. Zijn er nog geldige termen om mij haar hand te ontzeggen r” „Gij weet wel dat uw verleden het is geweest, dat een spaak in het wiel heeft gestoken. En aan uw verleden is nog niets veranderd „Zeker wel, mijnheer, het is uitgewischt. Door mijn berouw en door mijn lijden is het uitge wischt. En mijn omstandigheden zijn veranderd Het was alleen omdat men de oprechtheid van mijn veranderde levenswijze deed betwijfelen, dat men uw geloof aan mijn werkelijke verandering aan het wankelen bracht, dat gij mij Emilie wei- gerdet. Ik bid u, wees niet onverzoenlijk, mijn heer Potard als de hemel vergeeft zult gij dan blijven beschuldigen Maar de eigenlijke vyandelykheden wor den, zooals men vermoedt, van de westelijke grens gemeld. Daar hebben de Transvaal- sche Boeren op twee plaatsen, 300 KM. van elkaar verwyderd, ten zuiden van Mafeking en ter hoogte van Vryburg, de telegraaf doorgesneden, en daarenboven, gewich tig feit den den spoorweg bij Vryburg bezet. Volgens een bericht uit Engelsche bron staan daar nu 2000 Boeren, en al is dat getal ook overdreven, de Engelschen hebben daar zeker geen behoorlyke troepen macht tegenover te stellen, Terloops maken we melding van het treurige lot van den geblindeerden trein, waarvan men te Mafe- king zooveel onlief gemaakt had: ’tis er mee gegaan zooals de Boeren voorspelden: hun voortreffelyke artillerie heeft daar wel weg mq© geweten, naar ’t schynt. Het bovenstaande beteekent dat Mafeking, Vryburg, Gabarones, geheel Betsjoeana-land en het noordelyker gelegen Rhodesia van de Kaapkolonie ^gesneden is. De Boeren hebben, zooals men wel dacht, den spoorweg niet vernield, blykbaar omdat zij hem zelf willen gebruiken» Het staat nu te bezien of ook, wat nóg belangryker zyn Zou, de spoorwegbruggen over de Oranjerivier onbruikbaar gemaakt zullen worden: in <ïat geval zou ook Kim berley in de macht van de Boeren vallen. Het is zeer leerryk thans kennis te ne men van de houding van de geheel© wereld pers tegenover Engeland en Transvaal. Men kan die karakteriseeren als niet onwelwil lend jegens Transvaal, maar bepaald vijan dig tegen Engeland. Blykbaar zou men by- na overal gaarne zien, dat Engeland flink klop kreeg. Dat blykt o. a. uit wat Russi sche bladen schryven. De „Swjet” is mis schien geen representatief Russisch blad, maar het is toch curieus er kennis van te nemen, wat dit blad over Engeland’s politiek zegt. Het beweert, dat er in Engeland een klasse van menschen is tegen welke men by- zonder op zyn hoede moet zyn. Die men schen hebben nooit Engelands verraderlyko plannen tegengehouden, maar hun protesten worden dpor geheel Europa verbreid en brengen iedereen van de wys over de ware plannen van het Engelsche volk. Dan zeg gen Engelands vrienden dadelyk, dat er toch ook brave en edelmoedige Engelschen zyn. en dat de respectabele Engelsche party niets opheeft niet de gewetenlooze politici die aan het roer staan. Heb geduld, zeggen Engeland’s vrienden. Dan wacht Europa, maar intusschen brengt Engeland zyn voor bereidselen ten einde en begint den oorlog op het oogenblik dat hem past. Met zyn fl- nancieele macht is uitstel altyd winst. hij de werkplaats. Een algemeene kreet van Verbazing ging op uit de schare werklieden. In een oogwenk was hij door twintig man om ringd. Men greep zijn handen en drukte die als om ze te verpletteren, men was uitgelaten van blydschap. Bij zijn plotseling verdwijnen had het gerucht zich verspreid dat hem een of ander ongeluk had getroffen, dat hij het slachtoffer van een of ander ongelukkig toeval was geworden. Isidore in het belang van zijns dochters goeden naam achtte hel niet noodig deze geruchten te weerspreken. Weken lang had zijn verdwijnen stof gegeven tot onderhoud. Men miste hem zeer. De werklieden waren aan hem gehecht. De meesterknecht, niet beter dan de anderen ingelicht zeide ten slotte „Nu, jongens, weer aan het werk maar eerst een ferm hoera I” Op dit geluid verscheen Isidore Potard in de deur van zijn bureau. Hij zag zijn gewezen boekhouder Hij fronste de wenkbrauwen, er kwam een on tevreden trek op zijn gelaat. Raphael zag die blijken van ongenoegen, die hem weinig goeds voorspelden, zeer goed. gaf evenwel den moed niet op. Hij naderde Potard en zeide zacht, zoodat nie mand der werklieden het hoorde «Mijnheer, ik kwam u de gunst vragen van een onderhoud van enkele minuten.” «Hè, jij daar mijn hemel, waarom jij hierik weet niet Potard stond besluiteloos.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1