DA. EN, AAS. IARP. 5. X, deerd. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8019. Dinsdag 17 October 1899. 38ste Jaargang. NZ. Biilleiilandscli Overzicht. »- en iMTBLS, -vo-lcL ANNIBAL DE VONDELING. LMAAKSTB HSTRBMEBT. ot. •Werl; liederen. iO. FEUILLETON V erspreide Berichten. AAG 1898. Gedenkschriften v&n een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. DOOR W. NUTTER. GOIDSCHE COIBANT e loeren TIGUit. ren S 16. telefoon Ko. SS De Uitgave dezer Courant geschiedt dag el ijk s met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. XJNFISEUR. Ter beoordeeling van den toestand in Zuid- Afrika is het noodzakelyk eenige opmerkin gen te maken. Er komen tal van berichten over hetgeen de Boeren doen, en voornemens zyn te doen maar al die berichten komen uit Engelsche bron en hebben een Engelschen bijsmaak. Het is bekend dat de Boeren op de meeste grens plaatsen de telegraaflijnen hebben doorgesne den, en dat dit zeer eenvoudige middel om alle berichten over hunne plannen en troe penbewegingen aan den vijand te onthouden, zeer afdoend werkt. Wat nu de Engelsche berichten mededeelen, blijkt veelal zeer overdreven of soms wel geheet onwaar te zijn. Het zal zaak zyn, aan die berichten in den eersten tijd niet meer waarde te hechten, dan zij na verloop van enkele dagen zullen blijken te bezitten. Het is vrij zeker, dat de Boeren by Ma rking en by Vryburg de grens zyn over getrokken en den spoorweg hebben opge broken, die langs de westelijke grens van hun land naar Boeloewayo leidt. Dat was noodzakelijk om te zorgen, dat de Engel schen vooreerst geen troepen naar het Wes ten en Noorden kunnen brengen, wijl de hoofdslag geleverd moet worden in Natal. Nu kwam een geblindeerden trein met vluch telingen uit het Noorden, naar Vrijburg; vandaar zou de trein met kanonnen uit Kim berley naar Mafeking terugkeeren. Op dien terugweg, dus toen de trein diende voor het Qverbrengen van oorlogswerktuigen, hebben de Boeren hem doen ontsporen, de troepen gevangen genomen en de kanonnen buitge maakt. Inmiddels hebben de Boeren hun hoofd aanval gericht op Natal. Zij hebben in den eersten aanloop, wat te voorzien en te ver wachten was, de hoogten bezet, die een groot deel van het Natalsche gebied bestrijden. In Engeland wordt ook daarover geklaagd. In de Contemporary” had de heer barrel gezegd, dat het bezetten van Langs Neck voor de Engelschen 5000 man waard zou zyn. Toch heeft Engeland geen moeite gedaan zich van dat beslissende strategische punt meester te maken, voordat de strijd uitbrak. Thans verklaren de deskundigen, naar de „Westm. Gazette’^mededeelt, dat die positie niets te beteekenen heeft en dat het zelfs voor Engeland beter uitkomt als de Boeren haar bezet houden een redeneering die eenigszins doet denken aan faire bonne mine mauvais jeu. Terwijl de Transvalers zich in het noorden ▼an Natal meester maakten van het stra- Frankiujk. Dreyfus heeft zyn dank betuigd aan de 6.000 burgers van Bern, die hem een met hun handteekening voorzien sympathie-adres hebben gezonden. De rogeering heeft den prefect der Seine last gegeven, een commissie te benoemen tot het onderzoeken van, do oischen tot schade vergoeding van. de neringdoenden uit de Ruo de Chabrol. Volgens 'den Intransigeant heeft kolonel Schneider, de gewezen militaire attaché van Oostenrijk te Parijs, te Parijs geduelleerd met generaal Poget en is hy Donderdagavond zwaar gewond met de Orient-Express ver trokken. Aan de Oostenryksclie ambassade verklaart men, dat kolonel Schneider, die sedert eenige weken zwaar ziek is, dien avond naar Weenen is vertrokken, maar dat hij niet geduelleerd hoeft. Gisternacht is voor de kazerne der marino- infanterie te Brest oen paal geplaatst met een vlag in top, waarop men las„Leve Déroulède! Leve do hertog van Orleans Weg mot Loubet 1” Een onderzoek is ingesteld. Duitschland. Het socialistisch congres te Hannover heeft zich met 216 tegen 16 stemmen uitgesproken ten gunste van do resolutie-Bebel, waarbij enfin, je kunt Emilie krijgen, afgeloopen. Ik doe dat te meer omdat ik anders geen huis weet te houden met de arme meid en geen raad zou we ten, nu ze je weer heeft gezien en gesproken en gezoend alles tegelijk en zeg dan maar «noen” als vader zijnde Ik had nooit gedacht dat het van weerskanten zoo diep zat. En laten we er nu maar niet lang over babbelen en talmen ga nu samen maar eens een ferme wandeling maken en spreek zelf af wanneer we den trouw dag zullen hebben.’’ Als in een droom hoorde Raphael den gullen fabrikant aan. Het was hem als kon hij zyn ooren nauwelijks gelooven. Hij was niet in staat zich te verroeren »Ja oude jongen, zit hier nu niet langer te suf tengauw, ze wacht je kant en klaar in de voorkamer als jelui uitgaat ga dan de voor deur uit, niet de werkplaats door En nu atge- rnarcheerd sinds je mij zoo in de s'eek hebt gelatenenfin, dat was min of meer buiten je bedoeling, inaar ik wil maar zeggen dat ik tot over de ooren in de cijfers en rekeningen en de duivel mag weten wat nog meer zit, sinds ik alles weer zelf moet doen. En nu, goeden middag, ot goeden avond liever, want het is al mooi laat.” En hiermee drong Isidore Potard zijn aanstaan den schoonzoon de deur uit Half bedwelmd door zijn ongeluk waggelde Ra phael voort In den gang wachtte Emilie hem reeds, gelijk vader l’otard verondersteld had, kant en klaar. (H’ardt vervolgd) Het andere politieke nieuws bepaald zich tot een reeks berichten over het gebruik, dat Rusland zou willen maken van de moeilijk heden, fwaarin Engeland op dit oogenblik verkeert. Wij gelooven ons ten aanzien van dit on derwerp op dit standpunt te moeten «tellen? In de eerste plaats, dat voor Engeland geen grooter ramp denkbaar is, dan dat het op dit oogenblik gedwongen werd, zyn oog naar andere punten van den aardbol te richten, dan naar Zuid-Afrika. Want het is voor Engeland een oorzaak van zwakte, dat het groote ryk geen samenhang heeft on zyn belangen zoo verspreid mogeljjk liggen. In de tweede plaats valt op te merken, dat niets natuurlyker zou zyn, dan dat Rusland op dit oogenblik trachtte de vruchten te plukken van den arbeid van jaren, en van de zoolang reeds gehuldigde vredespolitiek. Maar daar tegenover staat, dat als iets zóo natuurlijk is als dit, het erg gemakkelijk is oogenschynlyk geloofwaardige verhalen te verzinnen. Het is daarom het best de be richten mede te deelen zooals wy ze vinden. De Internationnle Corr. te Weenen spreekt van een groote activiteit van de Russische agenten, zoowel in Europeesch als in Aziatisch Turkye. In Europeesch Rusland zouden het vooral Boelgaren zyn, die overal do bevolking op winden, door het gerucht te verspreiden, dat de czaar zyn afwachtende politiek laat varen, en wil oprukken tot verspreiding der onder drukte Slaven. tegisch belangrijke gebied, waarin Langs Nek, Amajuba, Ingogo en Spitskop gelegen zyn, rukten de Vrystaters uit Harismith vooruit om van Reenens pas, den toegang tot hun gebied aan die zijde, te bezetten. Volgens de jongste berichten zouden 12000 man door dien pas Natal zyn binnengevallen en den strijd met de Engelsche troepen van generaal White hebben aangebonden. Is dit bericht juist, dan zullen ook de Transvalers uit het noorden van Natal, en de by Utrecht opgestelde troepen wel oprukken om aan dien stryd deel te nemen, en dan is het voor generaal White niet mogelyk zich in delyn Ladysmith—Glencoe—Dundee te handha ven. Maar wy wachten nog steeds op de bevestiging ervan. Een dergelyke propaganda zou ook in Klein* Azië, Syrië, zelfs in Palestina worden opge merkt. Het is o. i. natuurlijk niet noodig te weten of de czaar dergelyke propaganda goedkeurde of uitlokte. Als het feit der propaganda waar is, dan is reeds daarvan veel te vreezen in streken, waar de gemoederen zoo ontevreden en licht ontvlambaar zyn. De Londenschc Globe bevat verder ern stige berichten uit China. Er zou een groote samenzwering in het paleis zyn ontdekt en terstond onderdrukt. De keizerin zou deze gelegenheid gebruikt hebben, om haar positie te versterken. Vele ryke on invloedrijke mannen zouden in de gevangenis zyn geworpen. Men zoekt achter deze samenzwering de hand eener andere mogendheid, die zich tot bescherming van China zou willen opwerpen. Aldus het Londenschc blad. Uit de Temps” blykt, dat men zich te Londen werkelijk een beetje ongerust maakt. Moge men daarvoor veel reden hebben Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. Emilie. De beide gelieven snelden op elkander toe en vielen in eikaars armen en kusten elkaar en lieten elkander los en vielen weder elkaar om den hals en drukten eikaars hand en waren dronken van blijdschap en weenden van vreugd over dit weer zien. Zij hadden niet noodig elkaar verklaring te doen, zich te rechtvaardigen, ophelderingen te geven Het was niet noodig dat zij elkander verzekerden dat hun Heide nog even sterk was als ooit>i. »Wat heeft vader gezegd vroeg Emilie vleiend en zij bloosde. Raphaels gelaat betrok, hij kon daarop geen antwoord geven. Hij vreesde meer dan hij hoopte Het kwam hem waarschijnlijker voor dat Potard weigeren zou dan toestemmen. Hij gaf geen ant woord Emilie zag Raphael aan. Hij wendde het oog af. Toen wist zij genoeg. Zij drukte zijn hand snelde heen, keerde bij de deur zich nog eens om alsof ze nog iets wilde zoggen, maar bedacht zich en verdween. Meer dan een uur bleef Raphael alleen op het kantoor. Onrustig aan een pijnigende onzekerheid ten prooi, zwevende tusschen hoop en vrees, liep hij heen en weer, stilstaande zoo dikwijls hij schreden de deur van het bureau hoorde naderen Maar die deur bleef gesloten. En telkens hervatte Raphael zijn wandeling door het vertrek, waar elke stoel, iedere kleinigheid >Maar wanneer al die dingen, waar die brief Vin sprak eens aan het licht kwamen Er zijn nog al tamelyk kapitale misdrijven onder, als ik mij goed herinner.” «Mijnheer, degeen die u dat schreef is een dief, hij bestal u immers? Het is een ellendeling. Hij is grootendeels de schuld van alles wat ik gedaan heb Hij was mijn verleider, hij heeft mij ten val gebracht En hij is een leugenaar. Hij liegt. Wel heb ik vele dingen die hij daar opnoemt bedreven, doch altijd onder omstandigheden die mij onterekenbaar maakten.” «Maar zijt ge er wel zeker van dat die om standigheden zich niet telkens weer zullen herha len Het spreekwoord van de vos schiet mij te binnen •Mijnheer Potard, zie in mijn oogen en luister naar de klank van mijn stem en zeg dan of ge meent dat ik oprecht ben of niet «Ja, alles goed en wel..., duivels, dat wordt me te machtig. Wacht nog even.” Potard verliet in overhaasting het kantoor. Een oogenblik later trad een ander binnen. Het was De President der Fransclie Republiek heeft op voorstel van den Minister van Oorlog het besluit geteekend, waarin aan de offi- eieren van alle graden verboden wordt bur- gerkleeding te dragen, uitgezonderd zy die met verlof zyn en de officieren te Parys in garnizoen, mits niet in dienst. Misbruik heeft tot dit besluit aanleiding gegeven. Onder de stukken van hoogverraadsproces bevinden zich twee teekeningen. Eeij. daar van stelt den Hertog van Orleans voor Pa rys binnentrekkend; de ander denzolfden Her tog, de Joden voor zich uitdryvende uit Parys. Te Grenoble hebben weer huiszoe- kingen plaats gehad by een majoor van de j reserve, by een Jezuïet en bij een advocaat; er werden verschillende papieren in beslag genomen. De Raad van de Bouches du Rhone heeft de volgende practische motift aangenomen „Overwegende dat de maatschappij de oude lieden, die hun gansche leven gearbeid heb- ben oto haar te verrijken, niet by gebrek i aan zorgen mag laten sterven, spreekt de Departementale Raad den wensch uit dat de tabaksbureau’s, die tegenwoordig meestal I dienen om verkiezingsdiensten te betalen, worden aanbesteed en de opbrengst worde gebruikt tot stichting van een pensioenkas voor behoeftige oude lieden.” De sociaal-democratische partydag te Han nover verklaarde na ellenlange discussies zich met 216 tegen 21 stemmen voor de motie van Bebel, volgens welke voor de party geen aanleiding bestaat haar begin selen op te geven of te wyzigen. Verder wordt daarin gezegd, dat de party een even tueel kiesverbond met de burgerlijke partyen niet weigert aan te gaan en zich onzydig houdt tegenover de stichting van economische vereenigingen, al ziet zy daarin ook een ge schikt middel voor de arbeidende klasse om tot oen zelfstandige regeling van haar eigen aangelegenheden te komen. De troebelen te Barcelona vinden wel hun oorsprong in de saparatistische beweging, die in Catalonië altijd grooten invloed heeft gehad, maar hun directe aanleiding is gele gen in de ontevredenheid, gewekt door de hooge belastingen, die van den ongelukkigon oorlog met de Unie het onvermijdelijk gevojg zyn. De burgemeester van Barcelona heeft een tydlang geduldig aangezien, dat de win kelstand weigerde die belastingen te betalen hij heeft de bevolking zelfs eenigermate in haar, verzet gestyfd. Eindelijk echter heeft de regoering hem af gezet en daarop hebbeft alle winkels gesloten on zyn de ongeregeld heden begonnen. Troepen doorkruisen thans de stad. De staat van beleg is afgokondigd. De prefect neemt de functies van don burge meester waar. hem gelukkige dagen herinnerde. En hoe meer hij nadacht over de gunst die hij gevraagd had hoe onwaarschijnlijker het hem voorkwam dat Potard zou toestemmen Eenige uren geleden was hij vol moed geweest thans kwam een oogenblik zelfs de lust bij hem op om zich uit de voeten te maken. Maar, hij had Emilie gezien. Zij beminde hem nog steeds. Niets was er veranderd in haar liefde, onverzwakt beminde zij hem nog gelijk voorheen. In sombere gedachten verdiept bleef Raphael wachten. Dit uur was een ware marteling voor hem. De onzekerheid deed hem zijn zaak van oogènblik tot oogenblik donkerder inzien. Eindelijk ging de deur open en trad Isidore Potard binnen Snel wierp Raphael een blik op hemdeze zeide hem evenwel niets. «Neem plaats,” zeide Potard kortaf, een stoel aanschuivende voor Raphael en voor zichzelf Beiden zetten zich neer. «Emilie is hier geweest?” vroeg de fabrikant zonder op te zien. «Ja mijnheer,” antwoordde Raphael «Wel, ik heb over de zaak nagedacht Ik ben de straat opgeloopen want hier in huis werd het mij te warm aan alle kanten gesmeek en ge jammer, daar kan ik niet tegen Ik heb over de zaak nagedacht en ofschoon ik waarlijk niet precies weet of ik er wel aan doe, heb ik maar besloten om toe te geven Kijk me dat jongmensch in eens een kleur krijgen ik geloof waarlijk dat dit niet een van mijn slechtste daden is.wees maar niet meer zoohoe zal ik het zeggen Telefoon 82 A D V E ll TENTIEN worden geplaatst van 1 5 reg'els a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1