EL, dden enBed- tjj KRÜIDE- EREN.DRIE >nde 750 K.G. en ZILVER. 12 en van 2 No. 8020. nZoon ooping h, rw. ^BINNENLAND- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Oynstreken. Woensdag IS October 1899. 38sie Jaargang» k prima Buitenlandse!) Overzicht alsmede walileit. Hl m*. »1 1898, ker. «i ANNIBAL DE VONDELING bat FEUILLETON Inzending van Advertentiën tot 1 uur des niidd. gelegerd. Verspreide Berichten. 1 a f Wordt vervolgd^ JNEEUSTEI 3. W uur. jzen. IAN 4 Zk. den*'»»*, des morgens K. No. 252, Naar aanleiding van de nitspraken in het bekende proces tegen den vorigen direc teur der Haagsche „Brood- en Meelfabriek” 3i*) Maar aan de En daar De Vereeniging van Znidh, onderwijzers en onderwijzeressen tot eene uitkeering in eens bij overlijden is met ingang van 1 Oc tober ontbonden. Het besluit tot ontbinding is met algemeene stemmen genomen. De directie der Ryks-telegraaf bericht, dat de telegrafische gemeenschap van Natal met Oranje-Vrijstaat en Transvaal geheel verbroken is. De Eastern Telegaph-Com- pagnie meldt, dat alle telegrammen, voor en van Zuid-Afrika te Aden aan censuur onder hevig zijn. i geschreven die ik u gaf Gedenkschriften van een Gelukzoeker Naar het Fransch. door W. NUTTER. i Een Reuter-telegram heeft de voornaamste resultaten medegedeeld van de gemeente raadsverkiezingen in België. Te Brussel hebben de socialisten meer dan 15,000 stem men gekregen tegen 7620 in 1895. De cle- ricalen hebben er één zetel verloren en zijn in stemmenaantal haast niet vooruitgegaan, in weerwil van de uitbreiding van het kie zerscorps sedert 1895. De grootste moreele overwinning hebben de anti-clericalen behaald te Antwerpen. Daar is de clericale lijst met 1000 stemmen geslagen. De raad van Ant werpen bestond sedert 1895 uit 18 clericalen en 19 liberalen, maar nu hebben de liberalen een veel grootere meerderheid, want de ka tholieken hebben zeven zetels verloren. Ver der is de clericale meerderheid, volgens de „Petit Bleu”, uit het zadel gelicht te Leuven in drie plaatsen in Luxemburg, te Hal en te Namen; te Brugge hebben deanti-clericalen vier zetels gewonnen en te Veurne nemen voor het eerst zes liberalen zitting in den ■raad. Al hebben, zegt een van de liberale bladen, de clericalen ook abbé Daens te Aelst zijn kazuifel uitgetrokken, zelf staan ze nu ook in hun vest. ■ib. Prijs verschrik- eogd Ijjdt Bering, die d vml een y het Ver markt 34, et bedrag, wjdl boek- l'clefoon No. M De Uitgave,dezer Courant geschiedt dag el ijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Op een feestmaal te Chicago heeft president Mc. Kinley een programma voor de Philip- pijnen ontwikkeld, dat den invloed van ad miraal Dewey duidelijk aantoont. „Indien de Amerikaansche vlag”, zeide de president, „eenmaal wapperen zal over de streken, die thans in de macht der oproerige Filipinos zijn, dan zal de Regeering der Vereenigde Staten aan de inboorlingen van de Philippijnen een regeeringsvorm geven, die het meest geschikt is, om de liefde voor vrijheid en orde, die de Amerikanen steeds wenschen aan te wakkeren, te vestigen in Het hoofd vol van plannen keerde Martial na het onderhoud met zijh zoon, hetwelk wij in het vorig hoofdstuk weergaven, in de woning waar hij de betrekking van intendant vervulde, terug. Ter nauwernood was hij aangekomen, toen een der bedienden hem Olympia’s verlangen om hem te spreken te kennen gaf. Een oogenblik later was hij in tegenwoordig heid van zijn gebiedster. «Waar zijt ge geweest, Martial Maar voor en aleer Martial antwoorden kan werd er op de deur geklopt. Olympia ging zelf naar de deur en opende. Een dienstmeisje fluisterde enkele woorden, waarvan Martial niets verstaan kon. «Gij kunt hier wel een oogenblik wachten, Mijnheer Martial,” zeide Olympia. En zij volgde het dienstmeisje. Breng dien man in mijn salon,” gebood ze, «ik zal daar hem te woord staan.” Het meisje verwijderde zich, Olympia bleef in den gang bij de trap wachten, totdat de dienst bode het bericht bracht dat de bezoeker in het salon was. Weldra trad de prinses het salon binnen en wierp een nieuwsgierigen blik op haren bezoeker, waarvan wij alleen hebben te zeggen dat het de baron de Maubert was, om elke beschrijving over bodig te maken. •Heb ik het genoegen mijn onbekenden brief schrijver voor mij te zien vroeg Olympia, ter wijl zij hem een wenk gaf plaats te nemen. «Ja, mevrouw." •En waaraan heb ik de eer van uw bezoek te verre Oosten. De bevolking der Ver eenigde Staten zal zeker nooit haar plicht vergeten tegenover de inwoners der Philip pijnen”. Deze verklaring van president Mc. Kinley werd door democraten en republikeinen met warmte ontvangen. Het is echter de vraag, zeg| de „Voss. Ztg.” of zy ook op de Filipinos een goeden indruk zal maken. Zij is veel te algemeen, veel te onbepaald om vertrouwen Je wekken. Zoolang de Filipinos niet precies weten, wat zy van de Amerikanen te wach ten hebben en welke regeeringsvorm by hen fcal worden ingevoerd, en zoolang geen ver trouwbare waarborgen gegeven worden voor eennitgebreid zelfbestuur, zullen zij de wapens niet nederleggen. Zij hebben daartoe te minder redenen, nu de strijd, die sedert enkele weken hervat is, opnieuw in hun voordeel loopt. Generaal Schwan, die bij Novaleta met de Tegalen is slaags geweest, heeft een zeer ernstig gevecht moeten leveren, dat deed zien hoe goed de gevechtsleiding bij de Fili pinos was. Uit een gedokte stelling beschoten zy de aanrukkende Amerikanen en toen zij de zen aanzienlijke verliezen hadden toegebracht, trokken zij in goede orde terug, daardoor aan de Yankees de gelegenheid benemend hun eenig nadeel van belang toe te bren gen. Thans, ruim 17 maanden na de over winning bij Cavite, zyn de Amerikanen slechts drie uren van de kust op het eiland Luqon dóórgedrongen. De generaals Arthur, Wheeler en Wheaton hebben Angeles bezetgeneraal Schwan is thans twee mijlen van Cavite btaris G. C. te Gouda. d»r Zelf- uitipai- een halt uur later stonden zij daar, als plaats gekluisterd, opgaande in hun geluk, laar ginder in het geslaakte huis op bou levard Bourdon stond eveneens een vrouw onbe wegelijk. Ook deze vrouw was schoon on eindig fraaier van bouw dan Emilie, een vrouw met (razende hartstochten, met een hoogmoed zonder wedergade. De oogen dezer vrouw schitterden, haar mond trilde zenuwachtig, haar fraai doorschijnende hand frommelde een blad papier ineen. En een verschrikkelijke vloek rolde over haar schoone lippen. Met een stem door woede halt verstikt, stampvoetende, de vuisten ballende, riep zij uit: «Bij den luister Gods, ik zal me vreeselijk wreken.... verschrikkelijk Die vrouw was prinses Olympia. HOOFDSTUK XXIV. EEN FURIE. Wij moeten enkele uren teruggaan. Gisterenmiddag is in de Gildenhal de groote bijeenkomst gehouden, door den lord mayor belegd, met het doel openlijk te ge tuigen van den steun, dien de City geeft aan de regeering in hare politiek tegenover Znid- Afrika. De leden van de Effectenbeurs be gaven zich in optocht er heen met Engelsche vlaggen vooraan en onder het zingen van Rule Britania en God Save the Queen. Er werd eene motie voorgesteld, waarin de oor log wordt betreurt, maar tegelijk de harte- lyke steun aan de regeering toegezegd in haren aandrang otn gelyke rechten te eischen voor alle blankq rassen. Die motie werd, onder groote geestdrift, by acclamatie aan genomen. Slechts één der aanwezigen ver klaarde zich er tegen. Een afschrift van de motie zal worden gezonden aan den eer sten minister, lord Salisbury. V Het is ongetwijfeld de grootste misslag dien de Engelschen in deze eeuw begaan hebben.” Aldus vat Paul Leroy-Beanlieu in dc Economiste zyn oordeel samen over den oorlog in Zuid-Afrika. De Engelschen hebben zich herhaaldelyk vergist, zegt hy. In de eerste plaats ten aanzien van den Oranje Vrystaat, die, naar zy meenden, onzijdig zou blijven, terwijl deze republiek toch, zoowel uit trouw aan het vefffcag als uit zelfbehoud openlijk de zijde van Transvaal gekozen heeft, en er veel kans bestaat, dat een groot aantal jonge Boeren uit de Kaapkolonie en Natal zullen meevechten. Maar de „foa per vers,” gelyk Chamberlain door Leroy-Beaulieu genoemd wordt, heeft zich nog in een ander opzicht grovelijk vergist. Hy heeft met oor log gedreigd, en zelfs een soort van ultima tum afgezonden, twee of drie maanden voor dat Engeland een voldoende troepenmacht bijeen had om daaraan kracht bij te zetten. Zoo heeft hy de Engelsche troepen in Zuid- Afrika als ’t ware weerloos aan de Boeren overgeleverd. Leroy-Beaulieu schrijft dan over de be zwaren van den veldtocht voor het te land niet zeer sterke Engelandook als Johan nesburg en zelf ‘Pretoria ingenomen zijn, zul len de Engelschen nog evenmin iets gewonnen hebben als indertijd Napoleon I te Moskou, de troepen van Napoleon III in Mexico, de Amerikanen te Manilla. De Engelschen moeten de Boeren niet alleen overwinnen, zij moeten hen er ook toe brengen, vrede te sluiten. Wordt de oorlog aldus verlengd, dan zal Engeland’s prestige op de heele wereld eronder Ijjdendaargelaten nog, dat Duitschland. Binnen eenige dagen zal te Potsdam de veelbesproken ontmoeting plaats hebben tus- schen keizer Wilhelm en den czaar van Rus land, waarschynlyk in het Nene Palais. Engeland. Te Plymouth is nit Bombay aangekomen het stoomschip „Peninsular” met een aan pest lijdenden Chineeschen stoker aan boord. De passagiers mochten aan land gaan en hun reis voortzetten. Portugal. Gisteren zyn te Oporto 5 nieuwe gevallen yan pest geconstateerd en twee gevallen van overlijden. Voor Leixoes is uit Liverpool aangekomen het stoomschip „City of Amster dam met een choleralyder aan boord. Spanje. De Bond van industrieelen te Barcelona zal den minister-president Silvela verzoeken, zich duidelijk uit te spreken over zyn be doelingen en te verklaren, of Catalonië een zekere fiscale autonomie wil verleencn, waar tegen de minister van financiën beslist gekant is. De studenten te Barcelona hebben getracht, de orde te verstoren, doch daar de arbeiders weigerden hen te steunen, gelukte het der politie gemakkelijk hen uiteen te drijven. Rusland. Berekend is, dat, om in de eerste behoef ten der door hongersnood geteisterde stre ken te voorzien, in Tauris zullen noodig zyn 212 nrillioen pond koren, in Bessara- bië evenveel en in Tamana 1450000 pond. Naar Tauris is reeds graan gezonden. Frankrijk. De kapiteins Ginoux en Salla hebben op bevel van den minister van oorlog voorloo- pig huisarrest gekregen, omdat zy zich on behoorlijk hebben uitgelaten over president Loubet. Het heet, dat luitenant-kolonel Picquart binnenkort in het huwelijk zal treden met een dochter van den directeur aan het de partement van i financiën Gaillard. Te Belfort is Zaterdag door 4.000 metaal bewerkers betloten tot de algemeene werk staking. De vóórnaamste eisch is 25 procent loonsverhooging. Luitenant de Bernardy, die gestraft is met. ontzetting uit zijn rang voor den tijd van 3 jaar wegens de incidenten te Montélimar, is overgebracht naar de militaire gevangenis te Grëpoble. ^iit •Dat weet ik niet. Ik zal al» ge mij dat be wijst, doen wat mijn hart ftiij zal ingeven Mis schien zal ik hem doodschieten of doen vergiftigen, misschien zal ik dat u doen of laten doen, mis schien mijzelf misschien allen. Ik maak vooraf geen plannen ik bepaal niét vooraf in hoeverre ik mijn haat of mijn liefde voeren zal. Ik laat mij meeslepen blindelings door good en kwaad. Bewijs wat ge gezegd hebt te zullen bewijzen. En zorg voor bewijs voor uw bewijzenIk hoorde u zooeven spreken van zijn vader, wie is zijn vader Hij zeide mij geen vader te hebben.” •Zijn vader, mevrouw,” zeide de Maubert lang zaam, »is ook in deze woning.” «Gij zelf misschien «Neen, ik niet” «Wie dan «De man die een kwartier geleden deze woning binnen is gegaan.” „Martial de Préaulx Zijn naam weet ik niet Doch ik weet daarom niet minder beslist dat deze man zijn vader is. Vraag het hem mevrouw." •Dat zal ik wel doen als me dat goeddunkt, mijnheer. In elk geval steekt er geen kwaad in een vader te hebben, zou ik zoo denken •Maar om ‘t verborgen te houden, mevrouw Ge zeidet dat het u onbekend was dat hij een vader had, zelfs dat hij ontkend had een vader te hebben. Engeland bezig is, zich in Zuid-Afrika nog een Ierland te scheppen. By den oorlog zullen zy, die by de goud industrie belang hebben, niets kunnen winnen. En daar evenmin Engeland noch de wereld er iets by te winnen heeft, is deze oorlog hi alle opzichten betreurenswaard. Voor Engeland zelf echter zyn de nadoelen het grootst. Zuid-Afrika had lang met Engeland vereenigd kunnen blijven, indien de Britten pen welwillende houding aangenomen hadden maar nu zy onrechtvaardig en aanmatigend blyven, is het verbreken van den band tus- pchen het moederland en de Engelsche kolo niën aan de Kaap, en de vorming van een machtige Nederlandsche statenbond in dat deel van de wereld nog maar een kwestie van tyd en gelegenheid. I.dlINIIE (III DDT. Telefoon Vo. S® A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte;. danken P «Mevrouw, twee brieven heb ik u binnen een week. De waarschuwing blijkt reeds niet ijdel te zijn geweest mijn voorspelling heeft zich reeds bewaarheid." «Mijnheer, als u wilt dat ik u met aandacht volg, spreek dan duidelijk ik houd wel van diplomatie, maar op ’t oogenblik niet «Welnu, mevrouw, het jongemensch waarover ik u geschreven heb en waarvoor ik u waarschuwde, is reeds bezig uw weldaden met ondank te beloonen. «Ik heb hem in twee weken niet gezien, maar mijn intendant houdt mij op de hoogte omtrent hem,” antwoordde Olympia en zij ging voort •Ik zou u kuanen vragen waarmee ge u bemoeit en wat u beweegt tot de onbeschaamdheid uit te visschen wie ik in huis heb. Maar ik zal u dat niet vragen. Ik begrijp dat ge dat jongemensch haat ik begrijp de baat. Maar tevens zeg ik u, dat ge mij niet kunt gebruiken in uw wraak gierige plannen, en ook dat ge in mij een vijandin zult vinden als ge iets ten nadeele van mijn pas uit zijp krankzinnigheid herstelden gast onder neemt. Ik verdedig hem, ik stel mij tusschen u en hem en geloof vrij, ik ben als vijandin niet gering te achten wees op uw hoede «Mevrouw, tot hoeverre zult ge zijn verdediging op u nemen «Tot het uiterste tot elk punt onderneem niets tegen hem „Ook wanneer ik u bewijs, dat hij uw weldaden met ondank beloont, dat hij zich achter uw rug over u vroolijk maakt met zijn vader en als ik u verder bewijs dat ge hem nooit weer hier zien

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1