TO, 4 BINNENLAND. che ns Mffuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8024. Maandag 23 October 1899. 38ste Jaargang. ITEB, Gouda. Ilulleulandsch Overzicht. ANNIBAL DE VONDELING Naar het Frdnsch. door W. NUTTER. tsfeur^h, J -i 1ELFABRIEK 1ICBTING CToudn. FEU1LLE1ON i iq 36 2s sp -’■I Inzending' van Ad verten tien tot 1 uur des midd. en Dit A’o. bestaat nit Twee Bladen. EEHSTE BLAD. gemanoeuvreerd hebben, aan. zei j (Hordt vervolgd.} I doen, geloof Dan is de ver te knopen i tot 5 uur. ZONDAGS retefoon Ku. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag el ij ks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers VIJF CENTEN. Gedenkschriften van een Gelukzoeker or in de Geestbrug ;rmpn 1 87.50 4KMAN Z» ertrofttn ru welbekend IT-ÏLIXtR. Fabrielumerk) j, radicale van alle, zelfs ikkigf xetvHW- on te taan door sugdigen leeftijd zwakte, Bleek Hoofdpjjn - - M»"gpiin )n vermogen enz l|it er geld te 3KRS ft. Frankrijk. 1)0 advocaat-generaal van het Hof van Cassatie Melcot, wiens duel met den rechter Grosjcan is afgesprongen, wordt nog niet met rustplaten over de door hem verstrekte in lichtingen, aangaande het bestaan van een complot-Grosjean, aan den Partyschon corres pondent van de Etoile beige, Bertol-Graivil. Een mevrouw Bernet, die Melcet als een der in bet complot betrokkenen had genoemd, heeft tegen hem, de Etoile beige en Bertol Graivil een eisch tot schadevergoeding inge diend. <MK_ - IKK— - 125.— - 145.— - 160.— - 155.— - 180,— IJWIELEN op Oostenruk-Honuarub. By de door do radicale Tsjechen in verband met de opheffing der taal rescripten te Praag uitgelokte troebelen werden 25 agenten van politie gewond. Ook te Prerau, Prosznftz, Tro- bitsch, Boskowitsch en Koietein hebben on geregeldheden plaatsgehad. TePrerau werden de ruiten in de huizen der Joden ingewor pen. De cavalerie moest chargeeren, waarbty een persoon door een sabelhouw zwaargewond werd. van den n. Hofrad ben 1 a hoesten, ademings- bewezen. I in warme nbevelens- een. 25 cent dubbele flench ogte, Zaitbommei. isterdam ?o. Den., Rotterdam. De gemeenteraad van Leiden heeft voor den aanleg en de explotatie van een net van tramwegen in de Haarlemmermeer en omgeving en van een tramweg van Amster dam naar Alton, voor zoover dit net gelegen is in de provincie Zuid-Holland, eene rente- garantie verleend van 4 pCt. van f 60,(MX), gedurende den tyd van 20 achtereenvolgende jaren, ingaande op den dag waarop de iyn Hoofddorp -Leiden in volledige exploitatie zal zyn gebracht. ie i, water, licht, deling van ze als gevolg van ge buitensporig- ekzucht. maag ig, ziekten der rheumatisHius, m. Billijk pen- speciale geval- ige gratis en worden om do Boeren aan de Buffelrivier- driften en by de Biggarsbergen in het oog te houden, in mindering moest worden ge bracht. En hier rukt uit het noorden de hoofdmachL der vereenigde Transvaler» en Vrystaters onder generaal Koek mot veel artillerie naar het Zuiden opde comman- dant-generaal had eergisteren reeds zyn hoofdkwartier gevestigd te Dannhanser, op 20 kilometer van Glencoe. De Boeren zyn eergisteren begonnen met de verbindingslijn tusschen Ladysmith en Glencoe te verstoren. By Elandslaagte asm den spoorweg tusschen Ladysmith en Dundee, hebben zty zich meester gemaakt van een trein, en de telegrafische gemeenschap ver broken wty mogen daaruit opmaken dat zij ergens in de buurt ook den spoorweg zelf opgebroken of bezet hebben. Glencoe ligt aan het einde van een diep dal, dat by Waschbank beginnend, noord- oostwaarts do Biggarsbergen doorsnijdt, het station is aan den voet van een hoogte ge legen, langs welker westzijde de spoorweg loopt. Het ligt 4300 Eng. voeten boven den zeespiegel, het terrein loopt naar het zuiden hooger op, zoodat de Biggarsberg, in het zuidwesten, (waarby een paar forten liggen) 5860 Eng. voeten‘bereikt, do Indoemeni, in het zuidoosten 7200 voet. Naar het oosten daalt het terrein vry langzaam Dundee ligt een paarhonderd voet lager dan Glencoe. Wat verderop, in deze richting, tusschen Dundee en Rorkesedrift, hebben do Engel- schen het fort Pine aangelegd. Tusschen Ladysmith en het enge dal dat by het station Waschbank begint, is het ter rein, hoewel met kopjes en rotsen bestrooid, tamclyk vlak de Biggarsbergen daarentegen zullen de Boeren wel gelegenheid geven, hun oude oorlogstactiek toe te passen. V Voorloopig kunnen de vrienden van de Boeren dus wel tevreden zyn. In Natal is Joubert met zyn hoofdkwartier tot Dann- hauser gevorderd, zyn troepen onder Villier» en Meyer hebben Glencoe en Dundee geïso leerd en vallen die stelling thans aan en gene raal White wordt te Ladysmith door de Vry- staters beziggehouden. In ’t noorden van de Kaapkolonie worden Colesberg, Burgersdorp en Aliwal North bedreigd. In ’t Westen is Kimberley ingesleten, zyn Taungs en Vrij burg in handen van de Boeren gevallen en wordt Mafeking zóó bestookt, dat de val van Baden-Powell, die zich echter man moedig verdedigt, slechts een quaestie van tyd schynt te ztyn, vooral daar de Boeren den toevoer van water hebben afgesneden. De gepantserde treinen, die groote krui- Belqie. Het bestuur van het „Algemeen Neder landse!) Verbond” heeft een oproeping gericht om aan te sporen tot hot verleunen van flnancieelen steun tot hot zenden van genees kundige hulp, verplegers en verpleegsters voor „de Nederduitsche broeders, de Boeren in Znid-Afrika”. Een „Hnlp-comiteit voor Transvaal" is gevormd, waarvan Pol de Mont voorzitter Is. 3««) •Wat een vreemde vraag, vader of ik vertrouwen in u hebI” •Antwoord mij openhartig.” •Natuurlijk heb ik vertrouwen in u hoe kan het anders, twijfelt gij er aan «Luister dan eens. Er biedt zich thans een gelegenheid aan om zijn kapitaal te ve> dobbelen, een gelegenheid die werkelijk eenig is ik zeg verdubbelen, maar ik kon met evenveel zekerheid ïggcp verdriedubbelen.” •En wat is die gelegenheid •Antwoord mij eerst nog één vraag. Als ik je aantoon dat de zaak veilig is, zou je dan ge negen zjjn om je heele bezitting er in te steken i" •Nu, vijftigduizend francs1 heb ik bestemd voor den aankoop van een lieve villa, voor de meu belen daarvoor noodig, voor de bruilolt en voor de eerste weken van ons huwelijk Maar de ove rige «Dat is juist voldoende. Kijk, mijn voorstel is, ik beken het gulweg, niet geheel belangeloos. De gelegenheid waarvan ik spreek bestaat in het aankoopen van een uitgestrekt stuk bouwterrein, pende draken die een fantastisch element lijken in dazen stryd, schijnen ook niet meer in en uit hun holen te kruipen. Noch uit de woestijnen van het noorden, noch uit de muren van Mafeking worden ze meer gesi gnaleerd. Dek deze Fafners on Easoldsmet gloeiende oogen en hecten adem zyn niet onkwetsbaar, evenmin als dio uit den »a- gentw. ■■WriUMI— ■■III Verspreide Berichten. wat ik dan bij gedeelten aan bouwers verkoopen wil. Vierhonderdduizend francs zijn noodig. Ik zelf bezit maar anderhalf honderdduizend, tenminste als ik niet tot de laatste centime toe wil opnemen Met mijn eigen geld kan ik dus niets doen, want het terrein is alleen in zijn geheel verkrijgbaar, vandaar den lagen prijs.” Maar als wij het samen doen dan maken we een slag die eenig is. De zaak is zoo veilig als maar kan, geheel zonder waag of risico. Bij ge deelten den grond verkoopendo maken we een enorme winst in bijna geen tijd.” «Dan moesten we dat maar samen ik,” zeide de jonkman «Zoo komt het mij ook voor. deeling der opbrengst van de aan te knopen ter reinen als volgtvijf achtste voor jou, drie achtste voor mij.” «Neen, ik wil een aadere schikking die is me te kleingeestig nauwkeurig.” «Hoe dan «Eerst elk zijn kapitaal terug en dan wordt de winst gelijkelijk verdeeld.” «Maar dan ontvang ik meer dan mij toekomt,” zeide Martial. «Niet waar; ik dank dat geld, wat ik bezit aan u als ge die schikking niet goedkeurt, dan zie ik van de zaak af. En als u het wel goed vindt, maak er dan maar zoo gauw mogelijk werk van.” «Dan is het noodig dat wij beiden ons geld gaan opnemen. Als ge nu uw notaris mot uw besluit in kennis stelt, dan kan de zaak nog voor je trouwen in orde zyn. Neem de pen en schrijf WH ÜSCHE COULANT On» vee ter Partysche tentoonstelling. De bijzondere commissie voor groep VII (Landbouw) ter wereldtentoonstelling te Party» in 11)00 heeft bepaald, dat Nederland door inzending van fok vee zal deelnemen. Uit het programma bltykt, dat voor on» land twee soorten van wedstrijden open staan, n.l. voor „fokvee” en voor verzamelingen of groepen „melkvee". Beide afdcelingen zyn gesplitst, n.l. voor het zware Nederlandsche vee en voor het vee uit de polders der Noordzee, waaronder het meer lichtere en het IJselvce kan wor den gerangschikt. De inzending uit Nederland denkt men samen te stellen als volgt: 18 stuk» vee (Noord-Hollandsch veeslag) waarvan 6 stuks samen te brengen door de vereoniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol- landsch Noorderkwrrtier en 12 stuks (Friesch veeslag) samen te brengen door de vereeni- en zijn vader er tweehonderd en vijftigduizend van ter hand gesteld en hem volmacht gegeven om ze in de door Martial voorgestelde onderne ming te steken Met de enorme som geld bij zich begaf Raphael's vader zich naar een hótel. Verder in den avond bezocht hij een rijtuig- handolaar, schafte zich een rijtuig aan, begaf zich voorts naar de paardenpost en besprak tegen den volgenden morgen twee paarden. In den loop van een redevoering heeft Wyndham in het Lagerhuis het volgende tetegram, gedagteekend Ladysmith, heden, 3 uur 30, voorgelezen: Glencoekamp. Wy ztyn heden by het aanbreken van den dag aangevallen door een Boerenmacht, ruw ge schat op ongeveer vierduizend man. Deze -plaatsten vier of vtyf kanonnen in positie op een heuvel en bombardeerden ons kamp geringe schade aanriebtende. Onze infanterie werd voor den aanval opgesteld juist tegenover hunne positie. Na dat de vyandclijke positie eenigen tyd was gebombardeerd, trok de infanterie tot den aanval op. Na een hardnekkigen strtyd welke tot halt twee in den namiddag duurde, werd de btyna onneembare positie der Boeren genomen. De vtyand trok in oostelyke richting terug. (Groot gejuich in het Lagerhuis.) Onze cavalerie en artillerie ztyn nog niet terug. Onze verliezen ztyn zwaar. Generaal Symons is ernstig gekwetst. De gevraagde tien millioen zyn met 271 tegen 32 stemmen door hot Lagerhuis toe gestaan. Bty de beraadslaging deed Balfour voorlezing van een telegram, dat generaal Symons doodeltyk was gewond, waarby alle leden den hoed afnamen. De belangrijke strtyd die in Natal verwacht werd, is aangevangen de Boeren vallen het kamp te Glencoe aan. De wyze waarop zty gemanoeuvreerd hebben, is nu duideltyk. Donderdag hebben de Vrystaters wier macht op 11 tot 13,000 man geschat wordt, en die een kleinere maar beter uitgeruste macht Engelschen by Ladysmith tegenover zich hebben eenige voorpostengevechten geleverd, die althans het gevolg hadden dat zy zich dichter by Ladysmith nestelden, en generaal White beletten, ztyn hoofdmacht naar het noordoosten in de richting van het bedreigde Glencoe te verplaatsen. Maar de groote slag zou tegen Glencoe zelf gericht wordendaar zyn de Engelschen het zwakst, want vermoedeltyk hebben Yule en Symons tusschen Glencoe en Dundee over niet meer dan 4000 man te beschikken, met inbegrip van (zeker niet geheel betrouwbare) militie, terwtyl de cavalerie die afgezonden'moest Telefoon So. 92 A 1) VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Engeland. De St. James Gazette wil weten, dat de Duitsche generale staf de mobilisatie van het Engelsche leger met groote belangstelling volgt en de snelheid, waarmede gewerkt wordt, bewondert. Zelfs zou de Britsche generale staf door dien van Duitschland met do resul taten der mobilisatie ztyn gelukgewenscht Eergisteren heeft tengevolge van dikken mist nabty Willcnhal een botsing plaats ge had tusschen een excursie-trein en een goede rentrein. De machinist en de stoker van den eersten werden gedood. aan je notaris, of zoek hem op." «Ik heb het zeer drukik wenschte dat u dio zaak maar geheel op u namik zal u een machtiging geven om mijn geld op te nemen Dat is goedgeef dan maar papier, dan kan ik al vast een recu maken." «Een re^u P Geen denken aan. Enkel vertrou wen of heeiemaai niet.” En opstaande gaf hij zijn vader de hand en zeide Ik moet weg. Ik heb een afspraak met Emilie Voor geen geld of terreinen ter wereld zou ik haar willen laten wachten Ik zal vanavond nog wel even bij- mijn notaris aanloopen en hem or ders geven. Als ge dan maar zelf de zaak verder regelt en mij nu en dan eens inzage geeft, dun is alles in orde En nu, vader, tot ziens «Wacht, ik ga mee tot aan de deur,« zeide Martial, opstaande. Op straat namen vader en zoon afscheid; Ra phael in de zoete verwachting Emilie te zullen ontmoetenMartial met de gedachte die hij fluis terend in woorden bracht als om zichzelf een weinig te vermaken, dat wanneer elk Parijzenaar dien dag verdiend had zooveel als hij, kort zou zijn in geheel Frankrijk. HOOFDSTUK XXVI. HBT HUWKLIJK. De dag die voor het huwelijk van Raphael en Emilie vastgesteld was, was daar. Den dag te voren had de jongeling rijn bezit ting, zijn driehonderdduizend francs opgenomen Ter eero van den Rnssischen minister van buitenlandsche zaken Morawiew heeft eergisteravond een door president Loubet aangeboden diner in het Elysée plaats gehad. In hooger beroep is een redacteur van het Journal du Peuple wegens beleediging van het leger tot 3 maanden gevangenisstraf en 54X) francs boete veroordeeld. In eerste instan tie was de eisch gelijkluidend. Duitschland. Op staatskosten zal een spoorweg in Oost- Afrika worden .aangelegd. De kosten worden geraamd op 73 millioen, de lengte van den weg zal 1773 K.M. bedragen. Het eerste deel zal binnen drie jaar gereed zyn en IJ ka mi be reiken. De lang verwachte dag was voor Raphael aan gebroken, de dag waarop iets zou voorvallen wat hij eenige dagen te voren in zijn st utste droomen niet had durven hopen dat ooit gebeuren zou De avond van dezen dag zou hem met onverbreek bare, heilige banden verbonden zien aan Emilie. Evenals een half jaar te voren, toen hij ook meende dat de avond hem als de gelukkigste der stervelingen begroeten zou, was hij reeds opgestaan bij de eerste stralen der zon. Hij zat aan het venster van zijn hotel, de hand onder het hoofd, diep in gedachten Beelden uit het verleden zweefden hem voorbij. Al zijn rampen en onheilen trokken voorbij zijn geestesoog, als een afschuwelijke optocht. En in die lange optocht wau een gedaante die onophou delijk van achter naar voren en van voren naar achter zich beweog en alles scheen te beheerschen Dat was de Maubert.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1