Mettrós- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8025. J Bullenlandsch Overzicht. I ANNIBAL DE VONDELING. Dinsdag 24 October 1899. 38ste Jaargang. FEUILLETON KENNISGEVING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. H»1 d. Verspreide Berichten. te Herstal hebben den I ...,.34 an lie •Id ■id I I. ii nt en nd o Gedenkschriften van een Gelukzoeker or Naar het Fransch. door W. NUTTER. re urnssei wordt verzekerd, dat men aan het hof van koning Leopold van een aanstaand aartshertogin Ntéphanie den Hongaarsehen graaf na msn 11: uinu \t. Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, h-anco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. en een groot aantal Boeren met hem. Zoo vielen er ook Vrydag by Glencoe vele Boeren de Engelscben in handen. Wat er te Elands- laagte verder voor de Boeren verloren ging, verteld- het telegram van generaal White. En een ander telegram zegt, dat ook onze landgenooten daar gevochten Irebben. Wat is er geworden van die kleine dappere schaar Hun moederland is trotsch op hen en wacht nu met angstige spanning bericht wat hun lot is geweest op dezen nieuwen dag van onheil. De tjjding van de nederlaag der Boeren by Glencoe is hier te lande algemeen met innig leedwezen ontvangen. Deze uitslag is daarom zoo te betreuren, dat nu de mede standers der TrAhsvaalsche Boeren in de Kaapkolonie geen moed zullen hebben hun partij te kiezen. Het geschut der Engelscben heeft hun de overwinning bezorgd, dat schijnt zekern aar of de nederlaag zoo afdoende is als Engel- sche berichten beweren, mag betwijfeld worden. Het bericht dat de Daily Mail uit bet kamp van Glencoe ontvangen heeft, luidt als volgt; 3’9) Om die naargeestige gedachten en beelden te verdrijven stond Raphael op en begon zijn kamer op en neer te loopen en bladerde in een boek of monsterde zichzelf voor den spiegel en schikte nog iets aan zijn kleeding. Maar hij kon een zekere gewaarwording van onrust, van sombere droefgeestigheid niet van zich schudden. Als een loodzware last drukte hem iets temeer hij wist niet wat. Zijn diepe en on uitsprekelijke blijdschap, het onbeschrijfelijke ge voel van geluk maakte plaats voor vrees en ver schrikking, voor vage doch overweldigende voor gevoelens van naderend onheil. Het werd Raphael bang om het hart het werd hem ondragelijk benauwd op zijn kamer. Hij wist zichzelf in het minst geen reden te geven van dezen gemoedstoestand. Misschien vloeide het Aroort uit een slapeloos doorgebrachten nacht misschien was het de terugwerking van de overspanning der laatste da gen de natuur die aldus kastijdend het ver broken evenwicht in zijn geschokt organisme her stelde misschien had zijn zwaarmoedige luim Buitengewone Zondagsnummeru der Engel- sche bladen behelzen het volgende telegram uit Glencoe van Vrijdagavond: „Onze cavalerie, die de Boeren achter volgde, stiet hedenmiddag op een andere aan zienlijke legermacht van den vyand en opende het vuur. De strjjd duurt nog voort. Te twee uur in don middag werd zwaar vuren gehoord ten Noordwesten van hot kamp. Glencoe werd gisteren naar de noordelijke hoofdcolonne der Boeren aangevallen. De Engelscben hebben een goed versterkte stel ling, die onder bevel van generaal Ynle wordt verdedigd. Een telegram uit Glencoe meldt, dat gene raal Joubert’s leger de Engelscben in hun versterkingen aanvalt. Erankrijk. Arton, die gratie verkregen heeft en zich reeds op vryo voeten bevindt, moet zeer ver ouderd zjjn. Den laatste» tyd van zyn deten tie lag hy in het Ziekenhuis, omdat hy zeer leed aan de gevolgen van oen brollk, doch zich happig tegen do operatie verzotte. Beluik. Te Brussel wordt verzekerd, dat men 1 t. l-T - 1 r huweljjk tusschen van Oostenrijk en Lonyai niets weet. 74 Mijnwerkers arbeid gestaakt en eischen loonsverbooging. Duitbchland. Namens 400 bewoners van Münster is aan keizer Wilhelm oen telegram gezonden, waarin zjj in verband met de politieke betee- kenis van den oorlog in Zuid-Afrika, beloven alle partijtwisten te zullen laten varen, en verzekeren, dat zy do lasten tot instandhou ding van een sterke Duitsche vloot gaarne zullen dragen, daar Duitschland voor zyn aan- Na de inzegening nam de priester het woord en richtte enkele woorden, eenvoudig en treffend tot de jongelieden die hij zooeven voor altijd aan elkaar had verbonden. Hij maande hen het goede aan, bepleitte de deugd als de eenige zekere weg tot geluk. De priester eindigde zijn rede De kerk was weldra verlaten Aan den ingang stonden nog slechts twee per sonen een vrouw en een man De vrouw was gesluierd De man droeg een militair uniform, en scheen iemand op leeftijd. Zij wisselden op fluisterenden toon enkele woor den vervolgens groette de oude soldaat de ge sluierde vrouw eerbiedig, en verwijderde zich, terwijl hij zijn lange knevel opdraaide De gesluierde vrouw verwijderde zich eveneens, in een andere richting. Deze vrouw was prinses Olympia. De oude soldaat was Jacques Aubry of baron de Maubert. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Brengen ter algemeeno kennis, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den i September 1899, is genomen het volgende besluit De Raad der gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burgemeester en Wet houders van den 15 Augustus 1899, No. 79; Overwegende, dat do gebouwen, gemerkt wijk K, nummers 172, 173 en *74, door de geringe oppervlakte, de weinige gelegenheid om daarin licht en versche lucht te doen toetreden, en d? grooto vochtigheid der muren, schadelijk voor de openbare gezondheid en ongeschikt voor de be woning zijn te achten; Overwegende dat de gebouwen, gemerkt wijk O, nummers 07, 98 en 99 door hunne lage lig ging, en door het tengevolge van groote vochtig heid reeds aangevangen verval der muren, even zeer moeten worden geacht ongeschikt voor de bewoning en nadeelig voor de openbare gezond heid te zijn Overwegende, dat de aangeduide gebreken der genoemde gebouwen niet voor verbetering vatbaar zijn Gelet op artikel 71 der Verordening regelende de bouwpolitie; HEEFT BESLOTEN: Te verklaren dat de gebouwen, gemerkt wijk K, nummers 172, 173 en G4 en wijk O, nummers 97, 98 en 99, als schadelijk voor de openbare ge zondheid voor het bewonen ongeschikt zijn, en te bepalen, dat zjj door do bewoners binnen der tig dagen zullen moeten ontruimd zijn.” Geschiedende deze kennisgeving ter voldoening aan Artikel 74 der Verordening regelende de bouwpolitie in de gemeente Gouda. Gouda, 21 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. „Ons geschutvuur in het begin van het gevecht heeft den slag beslist. De bezetting van Dundee Hill door de Boeren was een verrassing, hoewel de voorposten den gehee- len nacht door schoten gewisseld hadden. Eerst toen een granaat over de stad heen in het kamp sprong werd hun tegenwoor digheid ontdekt. Toen volgde de eene gra naat op de andere. Op den heuvel zwerm den de Boeren. Maar onze artillerie ging aan het werk met prachtige» yver en juist heid. Uit het kamp kon ik de granaten zien vallen tusschen de kanonnen van de Boeren, met opmerkelijke nauwkeurigheid, en de uitwerking was verschrikkelijk, want de vyand was zeer talrijk en bevond zich op een zeer blootgestelde plaats. „Intusschen hadden de Boeren den geheelen heuvel tusschen Smith’s hoeve en Dundee Kopje bezet, vlak ten zuiden van bet kamp en in die richting vertrokken onze infanterie en cavalerie. Het gevecht was bijzonder hevig en in de vallei buiten do stad. „Zoodra het kanonvuur van de Boeren ophield, gaf generaal Symons de infanterie last, de stelling te nemen. Het stormloopen van de Britsche infanterie was prachtig. De manier waarop de King’s Royal Rifles en de Dublin Fusiliers de stelling der Boe ren bestormden was een van de schitterendste tooneelen die ik ooit bijgewoond heb. Alleen de onverbeterlijke en geniale wijze waarop generaal Symons zijn manschappen tot zulk vechten opgeldïd had, belette dat de aanval werd afgeslagen. De geringste aarzeling, en de slag was verloren geweest. De ka nonnen waren, zooveel ik zien kon, alle ver laten. De Boeren hadden geen tijd om ze mee te nemen. De stroom van vluchtelingen stortte den heuvel af in do vallei, waar het gevecht onverminderd voortging, vluchtende vyand werd achtervolgd door'de cavalerie, bereden infanterie, en artillerie." Denzelfden lof dien de correspondent van de Daily Mail den in dit gevecht doodelyk gewonden opperbevelhebber toezwaait, leest men ook in het officieele rapport van gene raal White „Tot myn spijt, seinde hy, moet ik melden dat generaal Symons doodelyk gewond is. Het belangrijke succes is te danken aan zyn grooten moed, zijn uitstekende hoedanigheden als aanvoerder, zyn edel voor beeld en het vertrouwen dat hy zyn man schappen inboezemde. Generaal Symons is, gelyk de telegraaf ons meldt, reeds overleden. De eerste opperbevelhebber die tegen de Boeren in het veld trekt, betaalt ’t met zyn leven. Het percentage der gedoode en gewonde of ficieren is weer verbazend hoog. Volgens de nieuwste opgaven zyn by Glencoe 31 man de meest eenvoudige en natuurlijke oorzaak was mogelijk een gevolg van een niet in orde zijn van de maag, een voorbijgaande onpasselijkheid. Raphael wist het niet. Het eenige wat hij wist was, dat hij de helft van zijn leven zou willen afstaan dat deze dag maar voorbij was. Een dag als deze had hem altijd onheil aangebracht onverwachte, onher stelbare rampen waren op tijden als deze altijd over zijn hoofd losgebarsten en een inwendige stem zeide hem dat hij ook thans maar het best deed zich voorbereid te houden het was oi een booze geest, tergende en vermaak scheppende in het scheppen van lijden, hem influisterde dat het noodlot ditmaal geen uitzondering zou maken, maar hem ook thans weor een slag zot» weten te bereiden. HOOFDSTUK. XXVII. dk bruilof r. Het huwelijk werd gevierd in de woning van Isidore Potard, in de groote kamer van zijn huis. Deze kamer was door de werlieden der fabriek verdord gewordener hingen veelkleurige guir landes langs de muren, de wanden waren onzicht baar door de massa levende bloemen van alle kleuren, vormen en geuren. (Wordt vervolgd,) gesneuveld en 151 gewond, daarvan met in begrip yan de sedert overleden gewonden 11 officieren gedood en 21 gewond. Men zou er uit opmaken, dat al loopen dö Boereii weg zoodra zy een Rooibaatjc ziert (volgens de Kapenaars) zy de kunst nog niet verleerd hebben, de officieren uit te pikken. In aanzienlijke militaire kringen is men te Londen hier van oordeel dat de aanval der Boeren te Glencoe en Dundee voorbarig was en dat eene grootere Boerenmacht hem eerlang herhalen zal, maar men vindt, dat het verlies van hun geschut de Boeren ten zeerste moet belemmeren. Daarom oordeelen andere deskundigen, dat Joubert zyn aan vallende tactiek voor een zuiver defensief beleid zal prys geven. Welke is nu do beteekenis van het door de Engelscheu behaalde voordeel V vraagt de Parjjschc Matin. „Het mislukken van een aanval is altyd ernstig, vooral als men bedenkt, dat het nemen van het kamp van Craigside, naby Dundee, oen aanzienlijk moreel effect zou gehad hebben. Maar de Boeren zyn teruggetrokken en zyn niet ver volgd. Zy hebben een positie verloren, doch niet een legercorps. Bovendien trekt een aanzienlijk corps, dat 9<X)0 man sterk moet zyn, ten Oosten van Ladysmith op en moet de gemeenschap tusschen Glencoe en Ladysmith verbroken zyn. Van drie zyden rukken de Boeren tegen Ladysmith up. Aan een zijde, aan hot Noorden, zyn zjj geslagen. Er blyven nu nog over de beide legers van de flanken. Zal sir George White de verbinding dier beide legers kunnen beletten? Zullen de Boeren, die by Glenooe voor een oogenblik uit elkaar zyn gedreven, zich weer herstellen en weer offensief optreden tegen de troepen van generaal Symons De „affaire" van Glencoe is nog slechts een eerste periode in een ry van operation.” Dat die Afrikaanders nu reeds alle plan nen om met de Transvalere en Vrystaters gemeene zaak te maken zouden hebben op gegeven, gelyk een telegram uit Kaapstad ons wil wijs maken, is natuurlijk ongerjjmd. De Afrikaander is van qen ander makely dan deze heeren correspondenten denken, en de Engelscben zullen dat aan den tegenstand dien zij nog zullen vinden, ook wel meiden. Het gejuich in oen deel van de Engelsche pers over do behaalde overwinningen is dan ook wat voorbarig. Hot ziet er wel donker uit nu in Natal. Op Glencoe is Elandslaagto met een nieuwe nederlaag voor do Boeren gevolgd. Daar hebben zy alweer kanonnen verloren; generaal Koek is gesneuveld. Die valt tegen generaal Symons weg. Dan is kolonel Schiel, de bevelhebber van het korps Duitsche vrijwilligers, krijgsgevangen gemaakt En vele der toeschouwsters wenschtcn zich in haar plaats. rWat zijn ze beide nog jong.” «Welk een prachtig paar I” »Wie zijn het?" •Wat ziet de bruid er allerliefst uit I” •En toch eenvoudig.” Als dat paartje niet gelukkig word»; dan moe ten ze het trouwen maar afschaffen.” De dienst nam een aanvang. Terwijl de mis begon beefde Raphael. Hij was ongeduldig dat de zegen zou uitgespro ken worden. Eerst als door den priesterlijken zegen onze vereeniging gewijd is zal ik gerust kunnen zijn, had Raphael in zijn hart gezegd. Eerst dan zal ik kunnen gelooven dat alles heerlijke werkelijk heid is en geen nieuwe intrigue van het noodlot.” Onder den dienst keek hij rond en naar boven, als zocht hij de plaats van waar de donderslag op hem zou kunnen vall n. Er geschiedde evenwel niets. Het plechtig ja” werd door de jonggehuwden uitgesproken De priester breidde de armen uit en zegende hen Voor God en vuor de menschen behoorden Raphael en Fmilie aan elk«nd*r. Eindelijk, mompelde de eerste, nd ni4 zegen op ons. Nu kan geen onheil ons mw’ ‘treffen. Nu kan niets ons meer schegletj Nu zApi wij elkanders’ God heeft toeges^n ^dat de «eban van zijn dienaar over ons werd uitgesproken. Hij zal niet toelaten dat de machten der duisternis stoornis zullen aanbrengen” Het Was tien uur in den morgen. Van voor de woning van Isidore Potard ver trokken zes rijtuigen. Een uur later hielden de rijtuigen stil voor de kerk Sainte-Marguerite. Er was veel volk in de kerk, men verdrong zich aan den ingang. Raphael en Emilie stegen uiteen gemom pel van verwondering liep door de massa. Alle mannelijke toeschouwers benijdden den jonkman het mei^e, dat aan zijn arm hing, in haar blank costuum, verlegen en als beschaamd de oogen ternederslaande en blozende nu zooveel blikken op haar gevestigd waren. Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer —40 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1