ÏVEB /Viewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8020. - Biilteiilaiidsch Overzicht. er Senr., iil Hamburg. TC AP Woensdag 25 October 1899. ANNIBAÏ DE VONDELING ^38ste Jaargang. FEUILLETON >.325 Mark 'j i JEUJ0 in ÏKMAN Zk. dreigenden achtergrond zijn sombere lens van dezen morgén waren langzam bel and 0T4C,e Paris tand gratis en die ons geïllus- et 'Winterset- hebben, dit te .nes vry van alle ïrhooging. iendial N. II. He prijzen rijn door den staat gegarandeerd het wegnemen terughoudendheid, f ai» iedere andere ieder E QUDE JAMMER ir/c; (iOIIIMIIE 101RANT Daar bij i - PERS Jz. is van echtheid ia kurk steeds voor- »n uaam der Firma •PK ups ÉS ueij eenvoudig per k tegen r-mbours. met.de aanvraag.; m voor do spoedig mg zoo spoedig e. k? lasse bedraagt Mark tot 61,000 M in e tot «5,000 M., de «e tot 75/ 00 Mark en met de nt. tot 600.000 M ing, die officieel is (ifdenksehi illen van een Gelukzoeker Naar het Franseh. door W. NUTTER. echts Guld. 8.50 lechts Guld. I 75 echts Guld. 0 1*0 volgende klassen Ier prijzen worden trekkingsplan voor? o Staat, wolk plan id. •rij ontvangt onge- plaate gehad hob- trekkingslijst. rnendingvan r ftiij en dir€kt,en •nder de strengste Telefoon *o. M9 A DVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 (lenten; iedere regel meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. trlefoou Mo HS De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IS pr. a 1,000 Mark «00 Mark 300 M»rk 300 Mark l S Maak <100 1 M jzen -laaaen Tu m'enverr*», par Ie prochain navire.. Les mots d’amour qu’il doit tc contier Mais, par pitiénc m'écrw pas, Zémirc, Si pour une autte il a pu m’oublicr Si tu Ie vois De vertegenwoordiger van het Handels- blad heeft den gezant der Z.-A. Republiek, dr. Leyds gesproken. Deze zeide dat het voor hem moeilijk is een meening te geven over de gevechten voor Glencoe en Dundee, want by kan zich geen meening vormen op grond van de eenige berichten, de telegram men uit Engelsche bron. Dr. Leyds ontvangt geen enkel telegram meer. Hij onderstelt dat de telegrammen die aan hem worden toegezonden, worden onderschept en achter- gehouden door de censuur. Alle kabels zijn in Britsche handen. Zonder daarom een zeer bepaalde meening te kunnen hebben, is dr. Leyds nochtans van oordeel dat de toestand gelijk deze thans is niet-al te slecht is voor de Boeren. De -Engelsche telegrammen worden voor het publy?k en voor de Britsche markt gemaakt er*ïyn dus waarschijnlijk veel te optimistisch. Het feit dat de Boeren zich terugtrekken na een gevecht te hebben aangegaan om zich verder opnieuw te formeeren, beteekent nog niet dat zy een nederlaag hebben geleden. Deze handelwijze maakt deel uit van hun tactiek en bewijst niet dat zy tot dusver ernstige échecs hebben geleden. Dr. Leyds kan evenmin iets zeggen omtrent don vermoedelijken duur van den oorlog. Op de vraag of het mogelyk is, gelijk in een telegram werd bericht, dat de aanvoerders der Boeren niet in telegraphiscke gemeenschap konden blijven, verklaarde dr. Leyds dat de Boerenafdeelingen onderling gemeenschap kunnen onderhouden door middel van spiegels (heliographie). Maar als het mist, zyn deze middelen van gemeenschap niet langer mo gelyk. De Temps” heeft een telegram uit Lon den, volgens hetwelk iemand die op de hoogte is van hetgeen aan het departement van oorlog omgaat, zou hebben verklaard, dat dit departement sinds Zaterdagavond berich ten heeft ontvaiigen omtrent een tweede aanvallend optreden van de Boeren tegen Glejicoe, By dit nieuwe treffen, waaraan de‘Boeren die den vorigen dag waren slaags geweest, zouden hebben deelgenomen, zouden de Engelschen de nederlaag hebben geleden en dusdanige verliezen hebben ondergaan, dat het mjnisterie van oorlog de tijding van eenig voor de Engelschen gunstiger treffen zon -willen afwachten, alvorens de verliepen ter kgjinis van het publiek, te brengen. Het geval van Elandslaagte had enkel tot gevolg de troepen van White te trekken en bezig Tu satiras bien le d^cottvri^sani peine, Sa voix est fiére et teitdre, ’tour a tour Et son oeil noir qu'ombrage un cil d’ébènc T’embrasera de tous loufeux d’amour! fl Si tu le vois gevangenen. Zaterdagochtend begonnen de Engelschen op te rukken tegen de stelling der Boeren, die twaalf honderd man telden met artillerie en maxims. De Boeren hielden een sterke stelling op een heuvel bezuiden Elandslaagte bexet. Pniitsertreincn brachten de Engelschen, wier hoofdoogmerk natuurlijk was de Natalscbe lyn te heroveren teneinde de gemeenschap tusschen Ladysmith en Glen coe te herstellen. Daar, geljjk te Glencoe, begon de artillerie den strijd, waarbij de Engelsche infanterie do Boeren verdreef van de kopjes, die de eigenlijke hoofdstelling omgaven. Driemaal werd het Boerengeschnt tot zwygen gebracht, maar telkens keerden de Boercnkanonniers terug zoodra het En gelsche geschut verplaatst werd. Den ge- heelen Zaterdagmiddag* duurde het verwoede artillerie-duel voort. Twee prachtig opge- steldc Boeren-kanonncn schoten ruim twee uur met verderfbrengende uitwerking voort. Tegen den avond bestormden da Gordon* Hooglanders en de Devonshire on Manchester* regimenten, gesteund door ruiterij, de stelling der Boeren, ondanks hot geweldige geweer vuur, dat neerhagelde op de bestormers. Tweemaal aarzelden deze, maar spoedig her vatten zij den stormpas, onderweg de Boeren overal bajonetteerend. Toen weifelden ook de Boeren, maar inziende dat zij overmand waren, heschen zy de witte vlag. Twee- of driehonderd Bperen echter liepen weg, ge volgd duur de Engelsche lanciers, die er ettelIfjke neerstieten. Een duistere avond viel toen, hetgeen de vervolging en het oprapen van de talryke gewonden belemmerde. Het heet dat de ver scholen Boeronkorpsen daarbij verraad pleeg den door te schieten op de Gordon-Hoog- landers, terwijl deze bezig-waren gewonden op te nemen. De Engelsche generaal French blijkt de operatie geleid te hebben. White was alleen ’s middags tegenwoordig. De Schotsche Hooglanders verklaren, dat de Boeren vochten met leeuwenmoed. De bestorming van Dargri in Britsch-lndiö noemden zy vergeleken by de best'prming van den heuvel by Elands- laagte? kinderwerk. De doodon der Boeren alleeh.worden op vierhonderd geraamd. Onder heiv generaal Koek, die spoedig aan zyne wonden bezweek, alsook een neef van generaal Joubert. De Engelschen vermeesterden het kamp der Boeren met al wat er in was, voorts geschut alsook drie Boer vaandels ook maak ten zy vele krijgsgevangenen, waaronder kolonel Schiel. Een krijgsgevangene zeide: de afwezigheid van de roocc Engelsche uni formen bracht ons in de warwij dachten dat de aanvallers geen Engelschen waren. zijn in de eerste plaat» niet zoo flauw om dat te verwijten en xijn voort» altijd zoodanig in de min derheid dat hun meening van geen waarde is. Er werden vele toepasselijke voordrachten ten beste gegevenallen hadden zich inderhaast voor bereid, de winkels, van bruiloftsbenoodigdheden atgeloopen en zich, het een of ander aangeschaft en zich aan het van buiten leeren gezet. De meest stoutmoedigen traden het eerst op, daarna de minder vrijpostigen. Op de gelegenheids versjes en voordrachten volgden allerlei andere recitatiën, kleine tooneelstukjes, door twee, drie ot vier personen opgevoerd En hoewel in het meeste wat ten beste werd gegeven het humoris tische beter beoogd dan bereikt was geworden, vermaakten allen ^ich wonderwel en werden allen die iets ten gehoore brachten door allen uitbundig toegejuicht. Er werden nu en dan ook liederen in koor gezongen, of liederen waarvan één der aanwezigen de coupletten zong, terwijl na elk couplet door aljen hot refrein werd aangeheven Als voorbeeld diene o. a. het volgende waarbij het contrast van inhoud met melodie alleen reeds een kapitale aardigheid was Un beau navire, h. la riche carène,' Allait quitter la plage de Madras, Et sur la rive une jeune Indienne A,sa compagne ainsi parlait, tout Bas Si tu le vois, dis-lui, que je l’adore, Rappelle-Iui qu'ii m'a donné sa foi Demande-lui s’il me regrette encore S’il se souvient d’avoir vécu pour moi Er werden ook verscheidene liedjes door som migen uit het personeel van den meubelfabrikant voor de gelegenheid gedicht en min of meer in de maat van bekende wijsjes gewrongen Iedereen' had het zijneer heerschte vroolijkheid op hqt feest Het bruidspaar werd in triomf rondgedra gen en met bloemen overdektalle denkbare ge zelschapsspelen, lierekcnd pp het wegnemen van de laatste4 overblijfselen van werden georganiseerd Kortom, Raphaels bruiloft was bruiloft en het paar haakte als ieder ander paar naar het oogenblik dat het gedaan zou zijn (liantt verwijlt.) Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. te honden, terwijl de twee andere colonnes van generaal Joubert tegen Glencoe ope reerden. De Temps” voegt hieraan toe, dat de „St «James Gazette” bevestigt dat de Boeren den aanval hebben uitgestrekt tot in de En gelsche verschansingen, en het veld hunner operation uitbreiden. De Boeren die den eersten keer by'Glencoc waren teruggedreven, namen aan den twee den aanval op Glencoe deel. De Kolonels Scott en Grishlon zyn te Elandslaagte ge sneuveld. Kimberley, Mafcking en Rhodesia blijven geheel afgesneden van hun basis' in de Kaap, en Natal. De Transvalers hebben de lynon van Ottoshoop tot Boshof in hun macht. 3ao) Men had een soort troon opgeslagen, met oen hemel van levend groen, waartusschen witte en roode rozen dit was de zitplaats van het jonge paar. Er waren veel genoodigden. De familie vap Potard was niet talrijkde familie van Raphael bestond uit een ertkel per soon, zyn vader.* Maar al de werklieden, verge zeld van hunne vrouwen of hupne meines waren uitgenoodigd en geen enkele die daarvan geen gebruik wilde maken. Van den aan vang al heerschte er een uiterst vroolijke, pleizienge stemming. Allen gevoelden zich volkomen op hun gemak. Er was niet de minste achterhoudendheid of ge dwongenheid. Wat de gevoerde gesprekken te kort schoten aan diplomatieke gepolijstheid werd ruimschoots vergoed door den prettigen, vrijen toon. r Voor de eerste maal sedert langen tijd gaf Raphael zich geheel over aan een geluk zofidor -----voorgevoe lens van dezen morgén waren langzamerhand vef* I Het Engelsche ministerie van oorlog geeft geene bevestiging van het bericht van een tweede nederlaag der Boeren by Glencoe. De Boeren zyn daar Zaterdag na het wis selen van enkele schoten teruggetrokken. Daarentegen hebben de Engelschen Dundee ontruimd, toen zy vernamen dat oen groote Boerenmacht uit het noordoosten oprukt vermoedelyk is dit de meergemelde uitZoe- loeland. Ook de dotfd van generaal Koek wordt door het ministerie van oorlog niet beves tigd niet de generaal zelf, maar zyn zoon is gesneuveld. Wyndham leest in het Lagerhuis de laatste berichten voor, van- het oorlogsveld in Natal heden in de vroegte ontvangen en door Wolseley aldus saamgevat Een sterke macht Boeren is uit het noor den en westen verschenen, tegen de troepen; van generaal Vulc oprukkende, die zich mits dien van Dundee terug-, en zyn troepen aan het spoorwegkrnispunt by Glencoe samentrok. Wy onderstellen, dat toen deze operatie be werkstelligd is, de gekwetsten en genees- heeren to Dundee gelaten zyn. Generaal White behoudt zyn positie to Ladysmith, en ontvangt versterking uit Maritzburg. De strijdmacht der Boeren schynt in getalsterkte verreweg de meerderheid te hebben. Uit deze verklaring schynt te blyken dat het gerucht van oen tweede Engeische over winning te Glencoe onjuist is. v De oorlogscorrespondent van de Daily Mail seint nit Ladysmith bijzonderheden over het gevecht van Zaterdag te Elandslaagte. Generaal White besloot Vrijdag de stelling der Boeren aan te tasten, waartoe Vrijdag eeh sterke afdecling op verkenning uitging. Daarbij maakte de Engelschen vier krygs- zwakt en verdwenenhij had hoop voor de toe komst en bedwelmde ‘zich aan de zoete blikken zijner jonge vrouw. Hij overzag de aanwezigen, wier vroolijkheid steeds toenam en zich steeds luidruchtiger uit'te de wijn en de verschillende toosten werktqp in geenen deele kalmeerend. Die van nature leven dig waren werden hoe langer hoe uitbundiser hun vreugdebetoonde meer bedeesden gevoelden zich meegesleept en deden heldhaftige pogingen om hun schroom te overwinnen, vreezende in staat van doodzonde te vallen met zich stil te toonen. Wel zetten de wanhopige pogingen om geen oogenblik stil te zijn nu en dan aan de vroo lijkheid een zekere gemaaktheid bij, maar er waren maar enkelen die dat opmerkten en dat waren juist de meest ^stillen”, die zich door deze ont dekking getroost en gesterkt gevoelden. Iedereen was er op uit om te laten zien dat hij pleizier had. De vrees om een oogenblik stil te zijn en zoodoende de vreeselijke verdenking op zich te laden tot de stillen te behooren, deed alleman tegelijk praten en lachen en schreeuwen, wetende dat een loutere verdenking van stilheid op zich te laden in de wereld meer afschuw en minachting medebrengt dan betrapt,te worden öp zakkenrollen. Men vertelde dezelfde aardigheid en dat was van de meeste aardigheden de eepige aardigheid liever zesmaal dan een oogenblik te zwijgen en te luisteren. Één enkel onverstandig oogenblik van stilzwijgep besb’st dikwijls over iemands re putatie van gezelligheid in ongunstigen zin. Het komt er weinig op aan flauw te zijn Dat merken alleen degenen op die niet flauw zyn en dezen Tu vas, Zéinirc, au lieau pays de France, Pour des plaisirs changer ta liberté Mais IA, Zémire, on dit que Tinconstance Aime A braver les pleurs de la beauté Si tu le vois De correspondent van de Standard te Glencoe seint dat nu gebleken is dat de aanval der Boeren op Glencoe van drie kanten tegelyk beraamd was, maar hun com mando uit Dannliauser, onder Erasmus, waurby de Vrystuters stonden, kwam te laat. De boofdmaebt der Vrystatara is by Biggarsberg achtergebleven, waar zy eon van nature xeer sterke stelling bezet houdt. De uitslag der gevechten in Natal heeft in de Engelsche jingo-pers een kreet van vreugde en naar het schynt ook van ver rassing doen opgaan. „Majtiba is gewroken I” juichen zy: „De weg naar Transvaal is vry!” En reeds meenen zy, dat Sir Rcdvers Buller als hy aankomt nog slechts de vredesvoor waarden zal hebben te stellen. Nog verder gaan zy, en zetten reeds uiteen op welke w|jze en hoe Zuid-Afrika zal worden bestuurd. Het oude droombeeld van Rhodes wordt te voorschijn gehaald en opgepoetst. Een En- gelsch Zuid-Afrika, met oen schyn van vrij heid, met een eigen bestuur, en een eigen Parlement maar onder toezicht van de Engelsche regeering en van do Engelsche troepen. Hot plan voor het Dominion of South-Africa is gereed: Kaapkolonie, Natal, Transvaal, Oranje en Rhodesia zullen teza men dit gebied vormen, onder een gouver- neur-generaal, door de koningin te benoemen elk der vyf staten zal gerechtigd zijn een eigen gouverneur te kiezen, en oen eigen vertegenwoordiging to bezitten. Het parle ment voor het Dominium zal te Kaapstad gevestigd zijn. Dit alles wordt uiteengezet op oen wijze, alsof werkelijk én Transvaal én de Vrijstaat reeds waren onderworpen, en alsof Hir Rcdvers slechts een zegetocht behoeft te maken naar Pretoria, oln daar de vredesvoorwaarden be kend te maken, die Engeland wel aan de beide republieken zal opleggen. Doch men vergeet te Londen wol oen beetje, dat men doze nederlaag als daar bij werkelijk de troepenmacht van Joubert is uiteengeslttgen, wat nog lang niet zeker is de tegenstand van de Republieken tegen Engeland nog niet vernietigd is. De taaiheid der Boeren, ‘de spreekwoordeljjk geworden volharding waarvan zy reeds vroe ger zoo ypak blijk gaven, zal ben niet zoo spoedig het hoofd in den schoot doen leggen. Zü hebben vroeger ook wel eens een neder laag geleden, doch zy wisten dto altoos weer uit te wisschen. Het is mogelyk dat de 'l’ransvaalscho le gerbevelhebbers wat al te veel zelfvertrou wen, bezeten hebben, en de geoefendheid, den moed en de vuurdiscipline der Engelschen doel neming in ion, «burg gewaarborgde waarin zeker i worden. 1 voordeel biedende plan slechte 118.000 M: ■I 500.000 Mark. Iflpr a 10,000 Mark >«pr. a 5,000 Mark >«pr.a 8/00 Mark pr. 8,000 Mark 18 pr. a >0 pr. a 10 pr. a '58 pr. a Opr. a 184,104,1 1 pr. a 73, 45,31 ul 5V,16O prijze taanden in 7 klust

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1