1 Zaterdag 38 October 1899. BINNENLAND- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Ér ft ERvEHIJ Builenlaiidscli llvcrziclii 'EB, - Gouda I Inkt sburgh, de Geestbrug. ELFABRIEK IIMER terdam. ANNIBAL DE VONDELING nat IGHTING IXG. 38ste Jaargang. FEUILLETON. wij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. "H dubbele floscb 3’3) [derkamer 1MAN Zn. de fleer eu verve» van •en, alsook alle te, Zaltbommol. erdam. i)Opheldering imsfüg uit het zyn middelen BESTE iDELIJK ID. EBS Ion Koninv fiOWJIE C0TR1 NT Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch, door W. NUTTER. men f 87.50 - 90— - 110— - 125— - 145— - 160— - 155— - 180- IWIELEN op ■s der Zelf- ne uitspat- e water, licht, eling van ze is gevolg van e buitensporig- kzucht, maag r, ziekten der heumatisnnis, i. Billijk pen- speciale geval le gratis en felefoon No. SS De Uitgave dezec Courant geschiedt dag e 1 ij ks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. afb. Prys verschrik- leugd Ijjdt eenng, die id van een >jj hetVer- nnarkt 34, iet bedrag, ken boek- atoom n van z. rorden uaar de verfd. •md of geverfd e gezondheid 7 Geen betere bewijzen, zouden wij zeggen, dat het in de laatste dagen de Engelschen niet voor dpn wind gaat, dan het uitblijven van volkomen betrouwbare berichten, en het talrijker worden van zulke nieuwtjes als de Times en dergelijke bladen in de laatste dagen opdisschende Boeren vechten bij Mafeking maar voor de grap; deVrystaters worden hoe langer hoe ontevredenerde terugtocht van Yule is een prachtige manoeu vre geweest, de toestand in Natal is zoo gunstig mogelijk. Het heeft er overigens allen schijn van, of de enkele telegrammen uit Pretoria, die de Engelsche cencuur door laat, nog verminkt tot ons komen. De toestand om en bij Ladysmith begint nu de aandacht vooral te trekken. Het ge vecht van Maandag heeft zich, gelijk nu blijkt, uitgestrekt van een punt ten zuiden van den spoorweg naar Dundee, op enkele mijlen ten oosten van Ladysmith, tot aan Matawana’s kop, een bergje ten oosten van Kleinfontein gelegen. White heeft daar al weer een van die overwinningen behaald die hem nopen, terug te trekken naar de plaats waar hjj van daan komt. Of heeft hij een deel van zijn macht in het oosten achter gelaten, om de gemeenschap met Yule open te houden? De Engelschen moeten het maar hopen. Intusschen meldt de correspondent van de Natalsche Argus dat de Boeren Maandag den spoorweg tusschen Elandslaagte en j dysmith hadden opgebroken, terwijl er/èo® een bericht is dat zij Elandslaagte opniWjw/ hebben bezet. Zou White dan werkelijk, zonder de afdeeling van Yule, te Ladysmith door de Boeren ingesloten worden In dat geval mag men er niet dadelijk te gunstige verwachtingen voor de Boeren aan vastknoopen. Hoe zuidelijker zij kom|n, hoe ongunstiger het terrein voor hen wordt. Maar Kun leiders zullen natuurlijk daarmede rekening houden. {Slot.) Hij had een vermoeden dat deze de hand in het spel had, dat zij op deze wijze zich de vree- selijke wraak had bereid waarvoor zijn vader hem gewaarschuwd had. Niet dat hij in ’t geheel niet aan den baron de Maubert dacht, maar de kans om deze te vinden kwam hem veel geringer voor en hij wilde ver nielen, zich wreken, al ware het dan op een on schuldige. De prinses kon de schuldige zijn dat was hem genoeg. Hij bereikte de woning. Geen enkel venster aan de voorzijde was verlicht. Hij klom in den tuin De beneden-achterkamer gelijkvloers was ver licht hij sloop nader Daar binnen zag hij prinses Olympia eb de baron de Maubert. Toen begreep hij alles. Het volgende oogenblik waren twee doodvon nissen geveld. Volkomen met de inrichting van het huis be* STATEN-GENE’* AAL. ui tvin: hinnt. Zitting van Donderdag 25 October. By de verdediging van het hoofdbeginsei stelde de Minister van Justitie voorop, dat de arbeider tot dusver hulpeloos staat tegen over de ongelukken en dat het rechtsbe wustzijn der natie aandringt op voorziening in die leemte, getuige de erkenning der ur gentie door alle politieke partijen. De voorziening geschiedt niet krachtens de sociaal democratische beginselen, al wordt den aan hangers daardoor een wapen tot kweeking van verbittering ontnomen. De Minister betoogt uitvoerig de noodzake lijkheid om de ongevallen-verzekering te grondvesten op het publieke recht ten einde hulpverleencn aan de gebrekkige arbeiders niet afhankelijk te maken van een burgerlijk proces, dat de harmonie tusschen den patroon en den werkman verstoort en uitloopt op nadeel voor den arbeider, De Min. acht het een zedelyken plicht den arbeider te helpen volgens het regeering* stelsel dat niet socialistischer is dan elke andere organisatie, waarbij de staat leidend optreedt. Waar Dr. Kuyper het hoofdbegin sel wil, waren zijne verwijten omtrent socia listische en centraliseerende strekking groote woorden en ook tart de Minister Dr. Kuyper te bewijzen dat de Regeering partijdige be noemingen doet. Zeker, de zaak ware anders misschien beter te regelen maar niet-regeling ware een échec niet voor de regeering of eenige party doch voor het geheele parlementaire stelsel. De heer Schaper repliceerende, vraagt waarom de bourgeoisie wel wil zorgen voor de nagelaten betrekkingen der Boeren, die overigens zyn volle sympathie hebben in hun strijd tegen den dwingeland, maar niet voor de slachtoffers van het nyverheidstelsel in hun vaderland wyst Dr. Kuyper op de sym pathie van Patrimonium voor deze wet en verbaast zich dat hij het belang der groote luyden stelt boven dat der kleine luyden, die zelfs liever een slechte dan in het geheel geen wet verlangen. Z. I. verschaffen de arbeiders brood (met vleesch), aan de industrie en niet omgekeerd. De heer De Waal Malefijt handhaaft zyn vroegere meening dat ziekteverzekering be- eigen opgaven, tezamen de volgende verlie zen geleden (met inbegrip van de vermisten die by de dooden geteld zijn, maar ongere kend de krijgsgevangenen)14 officieren ge sneuveld, 67 geweid; 85 minderen gesneu veld, 414 gewon® tezamen 580 dooden en gewonden. ging voor de, hun vrijheid verdedigende, Boeren, brengen Uwe Majesteit hunnen eer biedigen en oprechten groet. Deze verga dering is overtuigd dat de sympathie die Uwe Majesteit in 1896 in het telegram aan president Kruger voor onze Nederduitsche staingenooten heeft getoond, in nog meerdere mate dan toen de stemming van alle natio- naal-gezinde Duitschers op dit oogenblik weergeeft. In verband met hot feit dat het bezoek dat Uwe Majesteit volgens de couranten voornemens is, aan Engeland te brengen een erkenning van de Engelsche politie zou zyn maar door de Boeren beschouwd zou worden als een bewys dat zy de sympathieën van Uwe Majesteit en het Duitsche volk niet meer bezitten, spreekt den wensch uit, dat het Uwe Majesteit moge behagen, haar reis naar Engeland uit te stellen tot een tijdstip dat dergelyke verkeerde uitleggingen uitslnit. Ten slotte werd nog de volgende motie aangenomen De vergadering besluit de beleggers van deze bijeenkomst te verzoeken le. te Ham burg inzamelingen te houden, waarvan de opbrengst uitsluitend moet dienen tot onder steuning van de strijdende Boeren met dok ters, geneesmiddelen enz. in aansluiting met de oproeping van het Algemeen Nederlandse!» Verbond van 9 October; 2e de verdere ont wikkeling van den strjjd in Zuid-Afrika gade te slaan om van tyd tot tyd door de pers of op een andere geschikte manier het pu bliek in kennis te stollen van de stappen die gedaan zyn en hun gevolg. Db gezant der Zuid-Afrikaansche Repu bliek te Brussel, dr. W. J. Leyds, maakt het volgende bekend: „Het wordt my bericht, dat de Engelschen gekleurde inboorlingen wapenen en zich van hen bedienen om tegen de Boeren te vechten. Ik heb redenen die aan dit bericht niet doen twijfelen. De regeering der Republiek kan niet anders dan protesteeren tegen deze snoode en verderfelijke handeling, waarvan zy zich harerzijds altyd heeft onthouden in hare oorlogen tegen blanken en die in hare consequenties een groot gevaar oplevert voor alle blanken in Zuid-Afrika.” In den Oostenrykschen Rjjksraad gaat het precies zooals te verwachten was. Nu de Duitschers, door het intrekken der taal- verordeningen, bereid zyn de Regeering te helpen den wettigen toestand te herstellen, hebben de Czechen de obstructie-tactiek overgenomen. En zij maken zulk een helsch kend kostte het hem weinig moeite om binnen te dringen en hij drong binnen en bracht de dood vonnissen ten uitvoer. Burggraaf Louis Raphael weigerde mee te deelen op welke wijze dat geschiedde. Hij zelf werd, ook levensgevaarlijk gewond; doch hij genas. Hij bekende het geheele geval na zijn herstelling en werd tot tien jaren galei straf veroordeeld. Deze straf was zeer licht in verhouding tot de gepleegde misdaad, maar er werden verzachtende omstandigheden in aanmer king genomen en aan den anderen kant werd hij 1 maar half toerekenbaar verklaard. Gedurende zijn ziekte tengevolge de verwon ding was Potard eenmaal hem komen bezoeken Maar hij lag toen buiten kennis en vernam dat eerst later. Nooit had hij zijn schoonvader teruggezien Toen de straftijd voorbij was, was Emilie’s vader gestorven. De fabriek was niet Weder opgebouwd geworden Van zijn vader vernam hij later dat de specu latie mislukt was, doch in beschonken toestand verried hij zichzelt en vertelde de gansche toe dracht der zaak Martial de Préaulx eindigde zijn leven op dezelfde wijze als hij hét had aangevan gen doorheen pistoolschot. In een aanval van waanzin gevolg van het veelvuldig misbruik ma ken van bedwelmende dranken pleegde hij zelf moord en werd half vergaan op eep ’J—- gevonden. Eens op een middag vroeg ik hen over zijn levenswijze sedert zijn oi bagno, over zijn zielstoestand en De vergadering van Hamburgsche burgers zond het volgende telegram aan keizer Wilhelm Drieduizend Duitsche mannen en vrouwen vergaderd te Hamburg tot het houden van een eensgezinde en indrukwekkende betoo- van bestaan. Hij stond op, keek op de pendule, verklaarde dat het hem zéér speet op ’t oogenblik geen tijd meer te hebben en ging fluitend heen. Ik heb hem nimmer teruggezien. Hij had zijn woning in rue de la grande Tru- anderie dienzelfden dag verlaten en al mijn na- sporingen om hem weder op het spoor te komen waren vruchteloos n., Botterdam. De Engelsche bladen beginnen allengs een toontje lager te zingen over hun „over winning”. De „Westminster Gazette” somt b. v. de winsten en de verliezen by de eerste ge vechten op. Blykbaar heeft, zegt het blad, onze poging om den noordelijken driehoek van Natal tegen de Boeren te‘ verdedigen, gelaaid. Maar door Dundee te willen be houden, verdeelden wy onze macht op een gevaarlijke wyze, en de kans bestond dat zy Yule afsneden van zyn basis. Dan zou de positie van Ladysmith bedreigd zyn ge weest, terwijl White thans, naar men hoopt, in staat zal zyn, zich daar te handhaven tot dat er versterking komt. Het is zelfs mo gelijk, denkt de Westm. Gaz., dat de Boeren geen ernstige poging zullen doen om Lady smith tot de overgave te dwingen, maar dat zy een flankbeweging zullen uitvoeren, door Zoeloeland heen, naar het zuidoostelyk deel van Natal. Daarentegen hebben onze troepen in een zeer moeilijke en hachelijke positie prachtig gevochten. „Overal, zegt de Westminster Gazette, waar onze troepen de Boeren-com- mando’s ontmoetten, hebben zy zich schitte rend gedragen, tegen een sterke overmacht (dat is 'onjuist gelijk men weet.) Het blad erkent overigens dat men de overwinnings- berichten niet al te mooi moet opvatten, en wjjst er op, dat de victorie by Elands-laagte niet gevolgd is door een prachtigen zet van Engeland’s zyde, maar door het vernielen van de brug by Waschbank. De telegrammen werpen overigens tot dus ver geen nieuw licht op den toestand in het oorlogsterrein. Sommigen schijnen te getoo- ven dat Ladysmith feitelijk reeds ingesloten is. Wij weten nog altyd niet onder welke omstandigheden Yule’s terugtocht uit Glen coe plaatsgegrepen heeft. Dit is echter reeds zeker, dat White’s gevecht eergisteren te Rietfontein (het moet op een myl of zeven ten noordoosten van Ladysmith liggen) alles behalve op een overwinning lykt terwijl de zoo hoog geroemde overwinning der En gelschen by Glencoe, Vrydag geëindigd is' met het gevangennemen van negen Engelsche officieren en van een escadron huzaren. Ver- moedelyk hebben de Engelschen by die ge legenheid alleen melding gemaakt van het eerste, voor hen gunstig afgeloopen gevecht van een heele reeks, die met den terugtocht van Yule besloten is. In deze drie gevechten, bij Glencoe op 20, by Elandslaagte op 21, en by Rietfontein op 24 dezer hebben de Engelschen, volgens hun troffen welbekend F-KIX1B. brielcsmerk). radicale en an alle, zelfs rige zenuw - ontstaan door ^digcn leeftijd swakte, Bleek Hoofd pyn Maagpijn vermogen iz. - Uit- leven, dat men zou meenen teruggekeerd te zyn tot de dagen van de heftigste aanval len tegen Badeni. Maar die overeenkomst, zegt de „Voss. Ztg.” is slechts schijn. Want waar by de Duitschers de obstructie voorkwam uit een heilige overtuiging, dat hun onrecht was gedaan, daar is het bij de Czechen slechts een vooraf bestudeerde comedie-vertooning. Door het herstellen van den wettelyken toestand is niemand ooit benadeeld, ook thans de Czechen niet. En hun woest op treden schijnt dan ook reeds tot een split sing in de vroegere meerderheid te zullen leiden, Polen en Duitsch-clcricalen veroor- deelen de houding van hunne vroegere bond- genooten ten zeersteen men verwacht dat zij de Czechen voor de keus zullen stellen de obstructie te laten varen, of het verbond der minderheden, die zich door aaneenslui- ting tot een meerderheid hadden gemaakt, te zien ontbinden. Het „Neues Wiener Tageblatt”, het or gaan der katholieke volkspartij veroordeelt dit optreden der Czechen op scherpe wyze. Het blad dringt aan op een bijeenkomst van het Comité der rechterzijde, om met beslistheid waarborgen te eischen van de Czechen, dat zy de obstructie zullen laten varen; zoo zij dit weigeren, zal de katho lieke volkspartij den stoot geven tot het ontbinden van de overeenkomst, dyi tot nog toe de rechterzijde bijeen hield. Telefoon No. *»2 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1