Bier m. Ij 'TO, HET TESTAMENT. SVER sr*r TCAF BINNENLAND- ;OODE, sstraat 85. No. 8030. Bultenlamlsch Overzicht. FEUILLETON. itsburgh, m de Geestbrug. 8 FER ACHTING Maandag 30 Oétober 1890. ZONEN, Clouda. 3 van ’t Vat i (Wordt vervolgd) s'KMAN ?N. H OENWEKK als Laaraenmagazijn e Kleiwegsteeg. ren-, Domen- N TO FT ELS. SMITS, leien werk. Dit. No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. LHerglas. 4» ii, water, licht, ideling van ze als gevolg van ige buitensporig- eekzucht, maag ng, ziekten der rheumatismus, ten. Billijk pen- n speciale geval- age gratis en baar bij TER8 Jz. ijs van echtheid is kurk steeds voor* on naam der Firma PPR GOTBSfflE COIIRMT Éeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon No. SlSi Telefoo De Uitgave dezer Courant geschiedt dag el ij ks ADVER TENTIEN worden geplaatst iggt uitzondering van Zon en Feestdagen. n/e prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Vrij naar het Engelsch DOOR W. NUTTERS. Telefoon Mn. geplaatst van 1—5 regels 5 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. E OUDE DAMMER IERK te letten ham worden afgele- 5 pakjes van vijf in een Ned. one an Nommer en in nevenstaand Wet gedepo Duitschland. De czaar en de czarina van Rusland heb ben Woensdag op het kasteel te Rumpenheim een bezoek gebracht aan keizerin Frederik. Een redacteur van de socialistische Volks- wacht is te Breslau veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens beleediging van het gerechtshof te Dresden cn een artikel over het vonnis en het proces der Löbtauer metselaars. roering van ge- evelende r LART LZ. werk neergelegd. Het bericht, dat te Rome een aantal be langrijke documenten gestolen zonden zyn uit de bureelen van den generalen staf, wordt formeel tegengesproken. Oostenrijk-Hongarije. By de antisemitische troebelen te Wsètin zijn zes personen door de gendarmes dood geschoten en 20 gewond. In de synagoge werden de ruiten verbrijzeld. 1 1-- -- twee van hen, die gewond waren, vonden een goede plaats in een voor hen gereser veerde waggon. Een groote menigte was aan het station te Pretoria om de aankomst bij te wonen, maar er werd geen demonstratie gehouden. De gevangenen werden, toen zy uit den trein stapten, ontvangen met een stilte, die aan een begrafenis deed denken en de grootste orde heerschte gedurende hun overbrenging naar de renbaan. Geen geluid werd verno men, toen zy geëscorteerd door gewapende burgers door de straten trokken. De gewon den werden onmiddellyk naar het hospitaal overgebracht. De anderen zyn gekampeerd waar vier jaar geleden de manschappen van Jameson werden ondergebracht. De offlicie- ren hebben hun eerewoord gegeven niet te ontvluchten en daarop toestemming gekregen zich tusschen bet ingesloten gedeelte vrijelijk te bewegen. De mannen toonen zich zeer onverschillig en brengen den dag hoofdza- kelijk met rooken door. Zy overnachten op de groote tribune. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 8 tot 5 uur. r. ZONDAGS Verspreide Berichten. Frankrijk. Onder de werklieden te Le Creuzot gist het weer. Er zyn n.l. eenige werklieden ont slagen in stryd met de bij de scheidsrechter lijke uitspraak gestelde voorwaarden. De. iiuuui la&uu «yn lAJugouiacui, i5Li'ui>ugisuii ccn gemoederen zyn daardoor zeer opgewonden, overwinning hebben behaald, doordat zy de Men vreest een nieuwe staking. en aikeer, hunne overtredingen aan de grootere „vurigheid” van hunnen geest toeschreef, en daar waar de grenzen somwijlen werden overschreden, eerder geneigd was om te helpen, dan om verwij ten te doen «Ik behoor tot Kaïn’s ras,” placht hij op rustigen toon te zeggen „ik laat mijn broeder op zijn eigen wijze naar den drommel gaan.” Daardoor had hij het geluk, dat hij voor personen die >naar dè» kelder” gingen, de minst gezochte kennis was. En zoo lang lieden van dat genre zich in zijn huis vertoonden, was er voor hem geen gelegenheid, hem van een an dere zijde te leeren kennen. Ongetwijfeld leverde dit voon Mr. Utterson niet de minste moeielijkheid opwant hij was >op en top” een zwijger, en zijne vriendschap scheen alleen haar oorsprong in zijn goedhartigheid te vinden. Het is oen karaktertrek van een ingetogen man, dat hij zich tevreden stelt met den vrien denkring die het toeval hem verschaften dit was met dezen rechtsgeleerde juist het geval. Zijne vrienden waren van dezelfde geaardheid als hij, of bestonden uit die mannen, die hij het langst gekend hadterwijl zijn genegenheid, op .Klimop” geleek, en alleen door den voortgang des tijds aangroeiae, zonder daarom van den aard van het voorwerp afhankelijk te zijn. Zoodanig was dan ook zeker de vriendschap; die hem met Mr. Richard Enfield verbond, een man, die door de geheele stad bekend was. Velen vroegen zich af, wat deze personen aantrekkelijks in elkander konden vinden, of welk belang zij bij hun vriend- schappelijken omgang konden hebben. Zij, die hen vaak op hunne Zondagswandelingen ontmoet- Engelschcn gedwongen hebben hun stelling Ladysmith—Glencoe- -Dundee prys te geven, a maar de Engelsche pers pryst nu generaal Yule, dat hy zich met zyn leger toch nog met generaal White’s macht heeft kunnen vereenigen, wat de Boeren ook gedaan heb ben om het hem te beletten. Zyn nachtelyke marsch, waarby hy den vijand heeft weten te ontwijken, wordt hem als een knap stuk aangerekend. Daarbij blyft echter de op merking niet achterwege, dat hetEngelsche leger in Natal, na veel vechtens en aan merkelijke verliezen geleden te hebben, ten slotte wel een sterke defensieve stelling heeft kunnen innemen, maar dat het dat al dadelijk by het begin van den oorlog had kunnen doen, als het zich niet gesplitst had. In de volgende week verwacht men nu reeds Sir Redvers Buller, den opperbevelhebber, in Natal en tot zoolang, vertrouwt men, zal generaal White de Boeren wel weerstaan. Omtrent de reisplannen van den Duitschen Keizer loopen nog steeds de meest tegenstrijdige geruchten. De meeste Duitsche bladen houden npg vol dat de Keizer inderdaad naar En geland gaat maar terwijl de Engelsche bladeh daarin een bewijs zien dat de Keizer in de Zuid-Afrikaansche quaestie aan de zijde van Ehgeland staat wordt er in Duitschland een zeer nuchtere en zeer aannemelijke verkla ring Van gegeven: De reis was allangaan- gekoiidigd en het zou dus al heel moeilijk geweest zijn om haar nu weer af te zeggen. Daarentegen wordt door sommige bladen verzekerd dat de reis nog niet vaststaat; het „Berliner Tageblatt” verneemt uit de beste bron dat weliswaar aan het Duitsche Hof geen bezwaar zou bestaan tegen het afleggen van een familaar bezoek, waar zelfs de broeder des Czaren er geen bezwaar in heeft gezien om bij hot vertrek van Engel- sche troepen naar Zuid-Afrika aanwezig te zyn, maar dat er niettemin nog geen beslis sing is genomen. Nog verder gaat de „Ger mania”, die wel toegeeft dat te Kiel de „Hohenzollern” in gereedheid wordt gebracht maar daarbij de verzekering geeft dat de reis naar Rusland zon gaan en niet naar Engeland. Dit lykt niet heel waarschijnlijk. HOOFDSTUK I. DE DEUR. Mr. Utterson, practiseerend advocaat, was een norsch man, wien men zelden had zien glimla Chen; hij was koel, kort en terughoudend in ge sprek op het oog terugstootend, sober, phlegma- tifek, en somber, maar toch in geen geval een menschenhater. Als hij zich in den gezelligen kring zijner vrienden bevond, en de wijn naar zijn smaak was, dan kon men aan den blik zijner oogen den man van opvoeding herkenneniets dat wel niet uit zijne gesprekken was op te mer ken, maar dat zich niet slechts uit zijn woldaan” gelaat na een flink diné maar vaker en dui delijker in zijn dagelijksch leven openbaarde. Hij volgde een strengen leefregeldronk als hij alleen was jenever, om zijn begeerte naar wijn te beper ken en hoewel hij veel gevbel had voor de too- neelspeelkunst, had hij sedert twintig jaren geen schouwburg bezocht. Voor anderen echter was hij zeer toegevendterwijl hij met bevreemding, XI K 0 U- e, P- C 4 Lo .-g» 5 o» CÖ r-< fcH <U «J M xa De Temps” heeft uit Londen een tele gram ontvangen, meldende dat de toestand der Engelsche troepen te Ladysmith ernstige ongerustheid wekt. De berichten van de Kaap en uit Durban geven volstrekt niets naders over de zoogenaamde voordeelen door de Engelsche troepen te Mafeking behaald. De Evenig News verneemt dat Lord E. Cecil een zoon (van Lord Salisbury, te Mafeking een postduivendienst inricht. Op het minis terie van oorlog loopt het gerucht dat de spoorweg tusschen Ladysmith en Colenso in de macht van de Boeren geraakt is; indien dat waar is, zyn de Engelsche troepen ge heel ingesloten en is hun gevangeneming nog slechts een kwestie van tijd. In de troonrede by de verdaging van het parlement wenscht de Koningin het parle ment geluk met de schitterende hoedanig heden, tentoongespreid door de dappere regi menten waarop de taak rustte, den aanval op onze Zuid-Afrikaansche koloniën af te slaan. De Koningin spreekt haar diep leed wezen uit over den dood van zoovele dappere officieren en manschappen, gevallen by de uitoefening van hun plicht, uit haar dank baarheid voor de ruime credieten die toege staan zyn, en vertrouwt dat Gods zegen zal rusten op de pogingen van het parlement en het leger om den vrede en een goed bestuur in Zuid-Afrika te herstellen en Engeland’s eer te beschermen. Het is thans een voldongen feit, dat het escadron huzaren, dat de Boeren na de ne derlaag op Elandslaagte achtervolgde, is gevangen genomen en zooveel meer monden moeten thans in het belegerde land worden opengehouden. Toch is het een niet te ver smaden succes voor de Boeren, dat in Enge land ook wel zyn uitwerking zal hebben. Een equivalent voor de gevangenen in Natal bevindt zich thans in ieder geval in Pretoria. De gevangenen, waaronder luitenant-kolo- nel Moller, majoor Greville, kapitein Pollok kapitein Lonsdale, en de luitenants le Mesu- rier, Jarvie, Grimshaw, Majendie en Shors, werden Vrydag van Dannhauser per trein naar Pretoria overgebracht. Zy vulden tien overdekte goederenwagons, de officieren wer den in eerste klasse rijtuigen ondergebracht 8TATEN-G ENER AAL. TII EEOE S l flER. Zitting van Vrydag 27 October. De behandeling der artikelen is begonnen en wel van de artikelen 1 en 2. Hierby amendementen voorgesteld en toegelichtle. door Dr. Kuyper om die twee artikelen te vereenigen en daarin te bepalen, dat de werklieden verzekerd zyn tegen gel- delyke gevolgen van ongevallen hun in verband met ’t bedryf overkomen en dus niet in de uitoefening van ’t bedryf, zooals’t ontwerp voorstelt. Dit amendement wil schrappen de om schrijving der gevallen, waarin den werkman geacht wordt een bedrijfsongeval te overkomen. 2e. door de heeren Van Kol, Schaper en Troelstra om als bedrijfsongeval niet te be schouwen dat, hetwelk een gevolg is van han- ren droeg van langdurige slordigheid en verwaar- loozing. De deur, die noch schel, noch klopper vertoonde, was gelapt en onzindelijk, en men kon aan alles zien, dat zich niemand omtrent het ge bruik dat er zoowel door mannen als kinderen van werd gemaakt, sedert een menschen-leeftijd had bekommerd. Mr. Enfield en de advocaat bevonden zich aan de overzijde van de steeg, doch toen zij dezen ingang genaderd waren, hief de eerstgenoemde zijn stok op, en vroeg, terwijl hij het gebouw aanwees i „Hebt gij ooit deze deur opgemerkt en toen zijn metgezel deze vraag toestemmend beant woordde, voegde hij er aan toe „ze staat met een zeer zeldzaam voorval dat ik nimmer verge ten zal, in verband." »Waarlijk zeide Utterson, blijkbaar ten zeerst verwonderd»en wat was dat „Dat zal ik u zeggen,” hernam Mr Enfield op zekeren wintermorgen omstreeks drie uur, keerde ik van een zeer afgelegen punt der stad huiswaarts, en mijn weg voerde mij door een wijk, waar ik in den letterlijken zin des woords niets te zien kreeg dan brandende lampen. Straat in straat uit was alles, hoewel alle bewoners in slaap waren, hel verlicht, terwijl ik mij zoo eenzaam gevoelde, dat ik er waarlijk naar begon te verlangen, een politie-agent te mogen ontmoeten De Engelsche pers herademt nu zy het, naar ons nu blykt, officieele bericht heeft gekrögen, dat generaal Yule zich met gene raal White heeft kunnen vereenigen. Op een paar dagen van triomf over de overwinningen bij Glencoe en Elandslaagte, of wat zy als zoodanig beschouwde, volgden dagen van angst, dat het leger van generaal Yule voor goed van de hoofdmacht onder White afge sneden en door een overmachtigen vijand vernietigd zou wordeft. Dat generaal Yule na zyn overwinning van Glencoe op Vrydag U. zyn stelling daar toch niet houden kon was reeds een veeg teeken en allerlei ge ruchten zoo, dat zyn munitie opraakte vefergerde de onrust. Ook voor White vreesde men, schoon minder. Zyn leger was niet zoo heel 'groot en door de gevechten by Elandslaagte en Rietfontein nog verzwakt. Konden de twee zich vereenigen, dan was het groote gevaar van afzonderlijk overvleugeld te worden geweken. En nu ’t door een telegram van generaal White aan het Engelsche legerbe stuur, eergisteFenmiddag afgezonden, vast staat, dat de twee legers zich vereenigd hebben, vertrouwt men in Engeland, dat het leger onder White de Boeren wel het hoofd zal kunnen bieden, mits het maar verdedi gend te werk gaat. Erkend wordt, dat de Boeren, schoon hun dan naar Engelsche voorstelling, en tot zekere hoogte is dat ook juist eenige nederlagen zyn toegebracht, strategisch een Spanje. De huurkoetsiers te Barcelona hebben het werk gestaakt. In verband met het verbod van overheids wege, om een vergadering te houden, hebben de kooplieden te Barcelona besloten, in volle zee, buiten de jurisdictie van Spanje, die vergadering te doen plaats hebben. Een groot stoomschip is voor dat doel gehuurd. Italië. Te Genua hebben 800 kolenverladers het ten, verhaalden, dat zij zwijgend en in zichzelf gekeerd naast elkander voortliepen terwijl zij met zichtbare verlichting de verschijning van een of anderen vriend begroetten. Hoe dit zij, deden deze mannen op hunne uitstapjes een grooten voorraad van oe laatste „nieuwtjes” der week op, waarbij zij niet alleen elke denkbare gelegenheid tot ontspanning vermeden, maar zelfs elke be roepsbezigheid, als men somwijlen onverwacht hunne tusschenkomst inriep, rvan de hand wezen. 4»^ Ter gelegenheid van een dezer wandeltochten kwamen zij in een achterbuurt van een der drukste wijken van Londen. Het was een kleine, en thans stille straat, hoewel men zien kon, dat er op de werkdagen veel handels-verkeer was. Naar het scheen, waren de bewoners allen welvarend, iets wat zij door hun uiterlijk vertoon in elk op zicht aan den dag legden, zoowel door hunne kleeding, als door het uitwendige van hunne win kelkasten. Zelfs thans op Zondag nu de inwendige aanlokkelijkheden aan het oog onttrokken waren en de straat ledig was, muntte zij desniettemin boven de gansche omgeving uit, en maakte door haar irisch geschilderde luiken, blank geschuurde koperen deurknoppen, en in het oogloopende zin delijkheid, een hoogst aangenamen indruk. Op twee deuren afstands van een hoek aan de linkerhand, werd de rij huizen afgebroken door den ingang tot een z g »hoQe”en juist op dat punt vertoonde zich de gevel van een donker gebouw Het was twee verdiepingen hoog, en er was geen venster te zienniets dan een deur in de benedenverdieping en een »blinde” verkburde muur daarboven, terwijl het geheele huis de spo-

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1