M ld. p.pond. xind. HET TESTAMENT. ['TO, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 4 No. 8031. Dinsdag 31 October 1899. 38ste Jaargang. Bultenlandscb Overzldit. ïle Buurt. .Gouda. i i:riLli:i ox. ft a r e 1 d t e n- Verspreide Berichten. ('Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. G <HDS(II E COBACT i toewijzing ran van de gratis De wandelende Vroeg, t 17.90. lartyn de Von- :ger f 19.75. De ellendigen. Vr. f 28 7$. poleon. Gedicht 5’/» dubbele fleech /eg te, Zaltbommel. m sterdam. age. LCïjq., Botterdam. atis 1 lot in de :ui Après Diner, ijl wij bovendien Vrij naar het Engelsch DOOR W. NUTTERS. fekfoon «o. S2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VT.JF CENTEN. Het jaar des :n, Levenswijs lezingen van Boeddha, door Subhadra Iruk. B CATS’ Vol jen. Met circa in. (De vorige rca t 60). e Schaapherder, treerde uitgave ger f 1680. t slot Loevestijn lertrude en nog met origineele 1 ver troffen era welbekend WT-1MI1M. t Fabriekimerk). de, radicale en van alle, zelfs lekkige xenuw- d ontstaan door jeugdigen leeftjjd re zwakte, Bleek Hoofdpyn - Maagpjjn Onvermogen enz. Uit- onafhankelijkheid der beide Boerenrepublieken na afloop van den oorlog te verzekeren, inaar de Engelsche partij verlangt inlijving. De Standard herhaalt hot gerucht, dat er sprake van zou zijn president Steyn door Fraser te vervangen. De Temps zegt, dat dit gerucht zonder grond is. bedraagt reeds meer dan een millioen roebel. „Met aanwerven van vrijwilligers wordt voortgegaan wat reeds aanleiding gegeven heen tot klachten van de Engelsche regeering. „Onder de vrijwilligers die vertrokken zijn bevinden zich ook vele artillerie-officieren.” De „Pol. Korresp.” ontvangt uit Petersburg berichten waarin op goede gronden al deze geruchten van Russische plannen worden tegengesproken. Het blad zegt: „Uit vertrouwbare bron wordt ons mede gedeeld, dat alle meeningen, die het doen voorkomen alsof Rusland bij de gebeurtenissen in Zuid-Afrika de hand in het spel heeft, 1 of er aan denkt de verwikkelingen van En geland te baat te nemen, om in Azië handelend op te treden, volkomen uit de lucht ge grepen zijn. Wjj kunnen verzekeren, dat het Petersburgsche kabinet in den Engelsch- Transvaalschen strijd een onpartijdige toe schouwer is, en de strengste neutraliteit daarby in acht neemt. Hieruit blijkt reeds voldoende, dat het aanwerven of organiseeren van vrijwillige afdéelingen voor Transvaal op Russisch gebied niet wordt geduld. Maar het is duidelijk, dat de Russische regeering niet over middelen kan beschikken, om Russische onderdanen, die der Z.-A. republiek hunne diensten willen aanbieden, van dit voornemen af te brengen.” De offtcieuse mededeeling van do „Pol. Korresp.” verliest door do laatste zinsnede wel wat van haar kracht! ‘8 8 tot 5 uur. ir. ZONDAGS Het Dnitsche korps in Transvaal is gere organiseerd, met kapitein von Albedyl als commandant. Het is tot do oorspronkelijke sterkte van zeshonderd man teruggebracht. De Duitsche consul heeft de regeering en het centraal comité verwittigd van het aan bod van het Duitsche Roodo Kruis om een ambulance te zenden. Het aanbod is aan genomen. Generaal Joubert is van Glencoe naar het front vertrokken. Er is te Pretoria een bericht ontvangen, dat Mafeking in brand staat. Officieel wordt uit Durban medegedeeld, dat majopr Donegan, eerstaanwezend officier van gezondheid te Glencoe, aan den staats secretaris te Pretoria heeft geseind om de erkentelijkheid over te brengen der Engel sche officieren in het hospitaal te Glencoe voor de buitengewone welwillendheid der Boercn-officieren en manschappen. Dit tele gram mededcclend aan do regeering van Natal, heeft Reitz er bij gevoegd, dat allo gekwetsten het goed maken en geen officier in levensgevaar verkeert. Een telegram van deelneming over Symons’ dood zendende aan White, heeft Joubert daarbij zijn vertrouwen uitgesproken, dat de groote God spoedig oen einde zal maken aan den ongelukkigen toestand waarin deze landen zich bevinden, teweeggebracht door gewetenlooze kapitalisten, die naar de Trans vaal zijn gekomen om rijkdommen te ver werven, en in hun eigenbelang anderen mis leidden, en dezen schandelijken oorlog ge bracht hebben over geheel Zuid-Afrika. De Boeren sluiten Ladysmith hoe langer hoe meer in. Zij hebben twee groote ka nonnen opgesteld. De aanval wordt ver wacht. Alle burgers zijn opgeroepen. De Temps verneemt uit Londen: Het ge rucht loopt, dat de artillerie, krijgsvoorraad leeftocht en troepen,- die van Durban en Pietermaritzburg naar Ladysmith vertrokken zjjn, door de Boeren zijn onderschept. Het departement van oorlog, gevraagd het be richt te loochenen dat de Boeren zich van de spoorweglijn Ladysmith—Colenso hebben meester gemaakt, heeft ontkennend geant woord. In marine-kringen vreest men, dat de stoombooten Zibenghla en Zayathla, welke geschut van Kaapstad (naar Natal) vervoeren hun bestemming niet zullen kunnen bereiken. Terwijl er te dezen aanzien alarmeerende geruchten loopen, bewaart de admiraliteit het stilzwijgen. Volgens een telegram uit Kaapstad aan de OutWbk tracht Hofmeyr de 2) Plotseling echter ontwaarde ik twee personen, een kleinen man die haastig voortliep en een meisje van acht tot tien jaren, die zoo snel zij kon een dwarsstraat insloeg. Welnu, mijnheer, deze twee liepen hier bij dezen hoek tegen elkan der in, en toen gebeurde er iets verschrikkelijks: want de man trapte op het lichaam van het kind, dat door den schok gevallen was, en ging verder zonder zich in het minst om haar geschrei te bekommeren. Het was ellendig om aan te zien. Hij had zich niet als een mensch maar als een ondier gedragen. Ik riep hem toe, vloog op hem af, greep hem bij den kraag, en bracht hem terug naar de plaats waar zich reeds een troep men&chen om het luid gillende kind verza meld hadden. Hij bleef volkomen kalm, en bood niet den minsten tegenstand, maar keek mij zóo verschrikkelijk aan, dat mij plotseling het zweet uitbrak. De lieden, die uit hunne woningen ge komen waren, behoorden tot de familie van het kinden spoedig verscheen de geneesheer, waarom *ij inmiddels gezonden hadden. Het kind was artikel is aangenomen, zonder dq voorge stelde amendementen. Met 42 tegen 98 stemmen werd verworpen een voorstel-Van der Velde, bepalende dat de 1 verkiezingen voor Senaat en Kamer provin- ciesgewijze plaats hebben. Een tweede amen dement, om het district Brussel te splitsen, werd verworpen met 100 tegen 34 stemmen. Eindelijk is onder groote spanning het arti kel zelf in stemming geweest en aangeno men mot 75 tegen 55 stemmen, een onge dacht groote meerderheid. Tegen de socia listen en een groep der rechterzijde. Dinsdag zal do behandeling worden voort gezet. Waarschijnlijk zal het werk nu wat vlugger gaan dan tot heden. De Norddeutsche Allgemeine bevat een artikel over de vlootquaestie, waarin het volgende beeld wordt opgehangen van de algemeene versterking dor Duitsche marine. Er wordt een derde smaldeel nieuw’ gebouwd, een vierde voor de vervanging van de kleine pantsersclie^en der Siegfried-klasse, en bo vendien zes groote kruisers Voor den dienst buitenslands. Het program van de bestaande vlootwet wordt voor de eerste drie jaren behouden. Jaarlijks worden drie groote schepen (linieschepen of groote kruisers), drie kleine schepen (kleine kruisers, kanonneer- booten of schepen voor bijzondere doeleinden) en een torpedoboot-divisie op stapel gezet. Ben’ zooaarifg program van aanbouw schfint zonder nieuwe belastingen uitvoerbaar. Het jaarlijksch tot aanbouw van nieuwe schepen uitgetrokken bedrag zou van gemiddeld 60 tot gemiddeld 85 millioen mark stijgende overige uitgaven ineens van 9 tot 12 millioen De geruchten die loopen over do houding van Rusland, worden voortdurend sterker. Het schynt alsof Rusland zich gereed maakt, om binnenkort een oorlog tegen Engeland te beginnen. Aan de Engelsche beurs hecht men aan deze geruchten blijkbaar eenige waardevol gens een telegram aan de „Etoile Beige” zou bij Lloyds een zeer hooge verzekerings premie betaald worden op schepen en lading, op gevaar voor oorlóg tusschen Rusland efi Engeland in de eerstvolgende 12 maanden. Het Italiaanscho blad „La Nazione” van 24 October bevat een telegram uit Petersburg meldende: „Het aantal Russische vrijwilligers dat tot nog toe naar de Transvaal is ver trokken om er tegen de Engelschen te strijden bedraagt reeds 400. „Het bedrag tot nog toe door de Russische aristocratie bijeengebracht voor de Transvaaj ten laatste toe. Nu kwam het er op aan het geld te halen en waarheen denkt gij wel dat hij ons medenam Naar deze deurhier haalde hij een sleutel uit zijn zak, ging naar binnen en kwam spoedig daarop terug met tien pond in goud, en een wissel op de Bank, betaalbaar aan toonder, en geteekend met een naam dien ik u niet mag noemen, hoewel die juist een der hoofdpunten van mijn geschiedenis ismaar, het was een naam die zeer goed bekend is. Het cijfer Was wel hoog maar de handteekening was meer dan goed, ten minste als zij echt was Ik nam de vrijheid om hem te verklaren dat de zaak mij eenigszins ver dacht toescheen, en dat een man, in den regel niet om vier uur des morgens de deur van zulk een bouwval binnengaat, en terstond weder daarkit komt met een wissel van omstreeks honderd pond, die door een ander onderteekend is. Hij bleef echter kalm en tergend. «Stel u gerust,” zeide hij. »Ik zal bij u blij ven tot de bank geopend wordt en zelf den wissel inkasseeren.” Daarop begaven wij ons allende dokter, de vader van het kind, hij en ik naar mijn kamer, en brachten daar het overige van den nacht door, en nadat wij des morgens ontbeten hadden, gin gen wij gezamenlijk naar de Bank. Ik presenteerde zelve den wissel, en zeide daarbij dat ik alle roden had te denken, dat hij valsch was. Dit was hij echter in geen geval. De handteekening was goed, en de wissel in orde. „Tut tut,” zei Mr. Utteraon »Ik zie dat gij hetzelfde gevoelen zijt toegedaan als ik,” zeide Mr. Enfield „ja, het is een ellen- dige geschiedenis. ,Want die man was een kerel, met wien niemand gaarne te doen zou willen hebben, een in alle opzichten vloekwaardig wezen terwijl de persoon die den wissel onderteekend had, een toonbeeld van wellevendheid, ja zelfs beroemd, en (wat het geval nog erger maakt), iemand is, die als weldadig bekend staat Pekelzonden, naar ik veronderstel; een braaf man, die door een der kapers uit zijn jongelingsjaren bij den neus genomen wordt. Maar hoe dit zij, wordt alles daar niet door opgehelderd,” voegde hij er bij, en verviel in peinzend stilzwijgen Hieruit werd hij door Mr. (Jtterson opgewekt, die hem plotseling Vroeg«En gij weet niet ot de onderteekenaar van dien wissel daar woont «Dit huis doet zulks niet vermoeden, is ’t wel antwoordde Mr. Enfield«maar het gelukte mij zijn adres te ontdekkenhij woont in een der andere wijken.” «En hebt gij nooit naar het huis met de deur, geïnformeerd vroeg Mr. Utterson. «Neen, mijnheerde kieschheid hield mij daar van terug,” Was het antwoord, «ik gevoel mij niet geschikt om vragen te doen, het heeft voor mij iets rechterlijks. Als men een vraag doet, is het alsof men een steen wegwerpt Men zit rus tig op een heuvel, terwijl de steen wegvliegt, doch in verkeerde richting, en een of andere on schuldige vogel, (dien gij het allerminst bedoeld hadt), wordt in zijn schuilplaats aan het hoofd getroffen. Neen mijnheer, mijn vaste stelregel is hoe meer verdacht of onbegrijpelijker mij een zaak is, des te mind r vraag ik.” (Wordt vervolgd) is, ontdekker van platen. Keur gedenk- •ost- en West en der worsteling lap, bew. door ertenboek. 2 deelen. deelen. n Filips, i dln. 2 deelen. nslager. Vplle- g Aspasia, 3 roman. met 96 gees- le voordrachten, .en, gezelschaps- dln. DIGE PLAAT- woningen, hui- ot folio platen De militaire medewerkers van de „West minster Gazette” bespreekt de positie van generaal White te Ladysmith en beoordeelt die niet onverdeeld gunstig. Hij berekent, dat de Britsche opperbevelhebber de gezonden versterkingen inbegrepen op zyn hoogst 12,000 man onder zijn bevelen heeft met 54 kanonnen. Tegenover hem staat een macht van ten minste 20,000 Boeren met een onbekend getal moderne kanonnen van groot kaliber. Als verdedigende stelling is Ladysmith bylang niet de gunstigste plaats. Hot kamp ligt te midden van een vlak, laag gelegen terrein, omringd door lage heuvels. Wil de verdediger de heuvels bezetten dan wordt zyn stelling veel te verspreid voor het aantal manschappen waarover hij heeft te beschikken en bezet hy eenige heuvels niet dan zullen ze den vijand als stellingen voor zyn batterijen kunnen dienen. In het voordeel van generaal White is dat hy artillerie en infanterie onder zyn bevelen heeft, die het terrein uitstekend kennen, het geen hem met vertrouwen de uitslag van een* gevecht met de Boeren doet tegemoet zien. Do schrijver weet nog niets van het gerucht dat de spoorweg naar Durban in handen der Boenen zou zyn, maar wijst er reeds op hoe zwaar de taak is om dezen aftochts- en toevoerwog open te houden. Hy 'Wjjst twee zeer zwakke pun ten aan, een by Colenso, waar een ijzeren brug over de Fugela is gelegd en by Estcourt 23 mylen dichter by Pietermaritzburg. Ten slotte wystde medewerker nog op een moeilijkheid, waarmede de Engelschen kampen hebben: „Wy worden ruimscho“ bespied door Holïandsche kolonisten die met de Boeren sympathiseeren, terwijl men ons alle denkbare moeilijkheden in, den weg legt, wanneer wy trachten inlichtingen te krijgen.” Met een gevoel van verlichting zal men in België ongetwijfeld vernemen, dat het eerste artikel der nieuwe kieswet, waarbij de kies arrondissementen worden aangewezen, ein delijk in veilige haven is. Want tot het laatst liepen er minder gunstige geruchten over de stemming in de kamer, waaruit natuurlijk de vrees werd gewekt voor een ernstige crisis. Maar die vrees is nu geweken. Het eerste niet zoo zeer gedeerd, als wel door den schrik bevangen, zoo verklaarde Sawbones (de dokter) en daarmede zoudt gij zeker denken dat do zaak afgeloopen was Er deed zich echter een vreemd verschijnsel voor. Reeds bij den eersten aanblik van den wreedaard, had dezo mij met walging vervuld. Dat dit ook bij de familie van het kind het geval was, scheen mij zeer natuurlijk toe. Maar, het gedrag van den dokter was het, dat mij ten zeerste verbaasde. Hij was een alledaagsch uitziend geneesheer, van middelbaren leeftijd en even «stijf" als plechtstatig in zijne bewegingen. En toch ging het hem als onstelkenmale als hij mijn gevangene aankeek, zag ik dat Sawbones geheel buiten zichzelf geraakte, doodsbleek werd, terwijl ik uit zijn geheeïe houding kon opmaken, dat hij hem wenschte te dooden. Ik weerhield hem echter, en ik beduidde den gevangene dat wij van het voorgevallene zulk een schandaal zouden maken, dat hij in geheel Londen rust noch duur meer zoude hebben Terwijl wij hem dit op zijn gemoed drukten, hadden wij de grootste moeite om de vrouwen van hem af te weren, want dezen werden hoe langer zoo razender Ik heb in mijn leven niet zulk een kring van ver woede wezens gezien en in het midden daarvan stond de man, met verschrikkelijk tergende kalmte, juist zooals men zich een Satan voorstelt «Indien gij geld uit dit ongeval wilt slaan,” zeide hij, «dan zal ik natuurlijk moeten toegeven. Geen gentleman zal aan zoo iets ruchtbaarheid willen gevenzeg dus hoeveel gij verlangt.” Wij eischten honderd pond sterling voor de familie van het kinden na veel tegenstribbelen gaf hij Telefoon lïo. *2 ADVE ETEN TIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer Ki Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ‘Frankrijk. In het dorp Poueze naby Angers zijn bij een lievigen brand in een lijstenmakerij 4 werk lieden gestikt en 5 gewond. Urbain Gohier, redacteur van de Aurore die op last van den minister van oorlog ver volgd wordt wegens beleediging van het leger, is gisteren voor den rechter van instructie geweest. Hy weigerde, op de hem gestelde vragen te antwoorden en verklaarde te zullen spreken voor de gezworenen, die hem reeds eenmaal hebben vrijgesproken. Dvitbciiland. De Wnrtembergsche pastoor Blumhardtis openlyk tot het socialisme-overgegaan. De christelijke democratische party breidt zich eveneens met den dag uit. Portugal. Gisteren zyn te Oporto 5 nieuwe gevallen van pest geconstateerd.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1