o, HET TESTAMENT. EVEB er ki ITCAP GT, A ITO, 11 No. 8034. Vrydag 3 November 1890. 38ste Jaargang. Aïewirs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, irden ELEN, Bultenlandscb Overzicht. ntsbixrgh, ian de Geestbrug. Carwebrood r. FEUILLETON. rs L, Gouda, [RICHTING A i 4 Verspreide IJerichteti. n. 1 I (H ordt vervolgd} EKMAN Zn. Mmm t aantreffenhij is niet T-ï tZ/lo Vj"ö».»«r»ïl 1. .4 xïö.j Daarop vroeg hij plot- .«er» zeer een I 203-204. JSCHAPPEN, KELFA', enoodigdheden )EN. Vrij naar het Engelsch 'door W. NUTTERS. E OUD» DAMMER m van K.G. lelykste «ft del voor Heerea derechocnwerk; M Maller Ce. -Men lette goed neric.— nwetk, aaleeteriM, arUfflua, ArakM iioiitsiiiijoiinvr. voelen van de bladen te zijn, en er zyn er slechts weinige die twijfelen, of White daartoe, in staat zal wezen. De Daily Chronicle erkent in haar hoofd artikel volledig den ernst van de nederlaag vuil de Engelschen, waarbij Majoeba’verbleekt. Het blad acht haar onkel te vergelijken mot Burgoyne’s capitulatie by Saratoga in 1777. Deze nederlaag van de Britsche wapenen wettigt onze eerste sombere profetieën, zegt het blad. De tyd zal komen waarop het Engelsche volk zal vragen, gelijk Augustus aan Varus: „Geef ons onze legioenen weer!” en van de verantwoordelijke ministers reken schap zal eischen voor hun tastbare misre kening en de onvoldoendheid van de Engel sche strijdmacht in het begin van den oorlog met de Boeren. Vooralsnog echter sluit de Chronicle zich aan by degenen die, gelijk Chaplin in Manchester, inzien dat de ramp van Ladysmith slechts een spoorslag is om den veldtocht in Zuid-Afrika onverdroten voort te zetten, tot de stellige overwinning van de Engelschen is verzekerd. Dit is het moet erkend worden, schering en inslag in de oordeelvellingen hier, onverschillig van welke party. Het algemeen nieuws wordt hoe langer hoe schaarscher. In Frankryk zal het drukke leven etfrst over een week beginnen, wyl de Senaat 8 dezer een aanvang maakt met de behande ling van de zaak van het „complot”. 'De week daarop, Maandag 14 November, komt dan de Kamer byeen. De berg inter pellaties is de laatste dagen hoe langer zoo grpoter worden. Drie punten staan daarbij op den voorgrond le alles wat samenhangt mot de Dreyfus-zaak; 2e het schandaal met het syndicaat voor land- boüwcrediet, en 3e do gebeurtenissen in Afrika. Dat er in de zes weken, die tusschen de (baar bij TERS Jz. ijs van echtheid ia i kurk steeds voor» len naam der Firma PPE in de lucht doen vliegen, zoodat White’s aftochtswog naar Colenso is afgesneden. In regeringskringen vreest men {hans, dat White zal genoodzaakt worden de handel wijze van Yulo te volgen en Ladysmith zal verlaten, met achterlating van een groote hoeveelheid levensmiddelen en krijgsvoor raad, benevens van de zware artillerie, die hy op een overhaasten terugtocht niet kan n&denemen. Het meest waarschijnlijke echter, als de Boeren Ladysmith geheel hebben ingesloten, zal wezen, dat Withe genoodzaakt wordt zich met zyn geheele macht, aan hen over ta geven. 31/,. dubbelo flesch Vegte, Zaltbommel. Hnsterdam. lage. J .Czn., Rotterdam. i 8 tot 5 uur. inr. ZONDAGS Telefoon No. 8« De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. overtroffen >ers wolbekend jht-elixsh, it Fabrieksmerk). de, radicale en van alle, zelfs nekkige zenuw- al ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleek Hoofdpyn - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- De nadere officiëele berichten nopens de noodlottige capitulatie by Ladysmith ver duidelijken de oorzaken van de ramp. White beschrijft uitvoerig den nachtelyken tocht van de verslagenen, die orders hadden om Nicholsonsnek of een naburige stelling te bezetten. Die nachtelyke tocht werd onge hinderd uitgevoerd tot de Engelschen op twee mijlen van Nicholsonsnek gekomen waren Maandagochtend. Toen raakten de muilezels die den schietvoorraad van de infanterie vervoerden op hol, waarop de muilezels met de batterijen eveneens wegholden.- Behalve de kanonnen viel de geheele voorraad schiet voorraad die de Engelschen bij zich hadden den Boeren in handen. De Engelschen hadden toen behooren terug te trekken, omdat blijk baar gebrek aan patronen voor de deur stond, maar in plaats daarvan bezetten zy een heuvel in de nabijheid van den straat weg en verschansten zich daar. De Boeren omsingelden spoedig den heuvel, maar hun aanval bleef zwak tot ’s ochtends half tien toen zy aanmerkelijke versterkingen ontvlin- 1 gen. Dit stelde de Boeren in staat, de En gelschen meer en meer in ’t nauw te brengbn. ’s Middags om drie uur was de schietvoor raad van de Engelschen uitgeput. Hun ver dediging met de bajonet werd nutteloos. De Boeren overmanden de Engelschen en namen degenen die in ’t leven waren gebleven ge vangen. De niet gewonden werden ten spoe digst naar Pretoria gezonden. White erkent dat de .Boeren de Engelsohe gewonden menschlievend bejegenden. Joubbrt stuurde terston$ een brief aan White en bood vrijgeleide aan’ voor dokters en ambulances om de Engelsche gewonden weg te halen! en te verzorgen. White maakte daarvan gebriik. White’s verslag eindigt met de verzekering dat Ladysmith veilig is; natuurlijk echter dompelde de tyding van de ramp het Engel sche kamp in verslagenheid. V De ochtendbladen erkennen meérendeels den ernst van het nieuws uit Ladysmith, ofschoon enkele kranten de nederlaag een voudig een tegenspoed noemen. De Times stemt toe dat de zedeltfjce uitwerking van do overwinning waarschijnlijk grooter zal zyn dan de stoffelijke nadoelen. De militaire deskundige van het blad acht den terugtocht van White achter de Toegela-rivier niet meer doenlijk. White moei^ het in Ladysmith zoo goed mogelyk uitzingen, totdat er hulp op daagt. Dit schijnt vrijwel algemeen Ijetge- ternationale Ten- aalderij en Kook een diploma Ver- 5) En ten laatste werd zijn geduld beloond. Het was een droge, koude nachthet vroor sterk, en de straten waren droog en helder, De lampen door geen windje beroerd, verspreidden een re gelmatig licht. Omstreeks tien uur, toen de win kels gesloten waren, was de steeg zeer verlaten, en niettegenstaande het verwijderd geruisch van de Izondensche bedrijvigheid, was het er zeer stil. Mr. Utterson was pas eenige minuten op zijn post geweest, toen hij ongelijkmatige lichte voetstappen vernam. Ten gevolge zijner nachtelijke onder- zoekingstochten was hij in staat, zelfs op verwijderden afstand, de voetstappen van aüeenloopend persoon te onderscheiden Maar nog nooit was zijn aandacht zoo scherp en bepaald geweest als nu, en met de stellige overtuiging dat hij eindelijk zoude slagen, trad hij de binnenplaats op. De voetstappen kwamen haastig naderbij en klonken plotseling luider, toen zij het einde der straat bereikt hadden. De advocaat kon reeds spoedig van uit den ingang zien, met wat soort Inzending vari Ad verten tien tot 1 uur des ftridd. is de commissie by hare besluiten gebleven. De Belgische Kamer nam eergisteren zon der veel praten artikel 2, 3 en 4 van het kieswetontwerp aan. Die artikelen hebben betrekking op de plaats van het, hoofdbureau en op hot stellen van candidaten. Wat dit laatste betreft, tot het voorstellen van een kamerlid worden de handteekeningen van ten minste honderd voorstellers vereischt voor een senator is in sommige bepaalde gevallen vyftig genoeg. Men was nu genaderd tot artikel vyf, het langste en belangrijkste artikel van het wets ontwerp, dat de toepassing van de evenredige vertegenwoordiging bevat. Hot debat was desniettemin niet belangwekkend, en het ge volg was dat ten slotte niemand t meer naar de sprekers luisterde. De eenige die er nog een beetje leven in bracht, was Woeste. Hy trok te velde tegen de evenredige vertegen woordiging, tegen het wegnemen van de mogelijkheid om op candidaten van verschil lende lysten te stemmen of op één of meer candidaten van een lyst zonder daarmee noodzakelyk ook te stemmen voor de overi gen op dezelfde lysthy voorspelde de katho lieke party een nederlaag by de volgende verkiezingen. Een van zyn opmerkingen gaf Vandervelde aanleiding om de taktiok van de socialisten aldus te kenschetsen-„ Wy pogen het beste van het wetsontwerp te be houden en uitmuntend parlementair werk te verrichten.” rde ou, water, licht, indeling van ze als gevolg van dige buitensporig- ieekzucht, maag- ing, ziekten der rheumatismus, iten. Billijk pen- in speciale geval- rage gratis en Frankrijk. Nu weer heet het, dat de Behagle, die gezegd werd door sultan Rabak te zjjn ge vangengenomen, van honger gestorven is. Aan het departement van koloniën is bericht ontvangen, dat luitenant Bretonnet aan het hoofd van 30 Senegaleezen in Bagirmi gedood is door een bende van 7 A 8.000 man onder bevel van sultan Rabak Slechts een Senega- lees ontkwam. Behalve Bretonnet werd ook luitenant Braun gedood. Belgie. De staking in het steenkolenbekken van Seraing breidt zich uit en heeft zich reeds tot de mjjnen van de firma Cockerilf uit gestrekt. Alles is volmaakt kalm geen en kele vergadering is aangokohdigd. Ddiïsohland. De czaar en de czarina van Rusland zyn Daarop liep hij langzaam de straat op, gedurig, na eenige stappen gedaan te hebben, weder blij vende stilstaan, en zijn hand aan zijn voorhoofd brengende, als iemand die plotseling geheel ver bijsterd is. Het vraagstuk, dat hij, aldus voort gaande, overdacht, was dan ook wel van de zeld zaamste soort Mr. Hyde was bleek en dwerg achtig hij maakte den indruk alsof hij misvormd, was, zonder dat dit echter waarlijk het geval was; hij had een hatelijken lach, hij had zich tegenover den advocaat met een mengeling van gedweeheid en moordlustige stoutmoedigheid gedragen, en sprak met een huichelachtige, fluisterende en eenigszins gebroken stem Dit alles getuigde tegen hem, maar dit alles kon toch den ongekenden afschuw, weerzin en angst niet verklaren, die Mr. Utterson bevangen hadden, zoodra hij hem in het gelaat had gezien Daar moet wat anders achter schuilen,” zei de ontstelde man, »daar is iets in waar ik geen naam voor kan vinden. God beware mij, die man schijnt geen menschelijk wezen te zijn I Iets onderaardsch of onnatuurlijksch Of is het het afschijnsel van een laaghartige ziel, dat aldus het vleeschelijk omhulsel misvormt Ik geloof het laatsteWant o, mijn arme oude Harry Jekyll, zoo ik ooit het teekeh van Satan op een gelaat gelezen heb, dan is het op uwen nieuwen vriend I” Telefoon Ne. H9 A DVERTIENTIEN worden g-eplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bijeenkomst der kamers en nieuwjaar ver- loopen, veel van de begroeting zal worden afgedaan, gelooft wel niemand. Het zal dus ouder gewoonte wel een jaar met voorloopige twaalfden worden. Een hoofdpunt der begrootingsdebatten zal de verhouding tot Rome worden. Delcassé heeft aan de begrootingscom- missie gevraagd het crediet voor het gezant schap by den Paus te herstellen, maar de commissie hield vol. Ook dreigen er moeilijkheden met betrek king tot{ do jaarwedden der bisschoppen. Do commissie vreest, dat men ver buiten do grenzen van hot concordaat is gegaan, en wil daarom bezuinigen, door het schrappen van 85 bisdommen en van 7000 vicarissen. Waldeck-Roussau verlangde herstel vaneen en ander, op grond dat do bedoelde posten op vroegere bogrootingen steeds waren goed gekeurd en alle werkelijk met het concordaat strijdige uitgaven reeds lang waren geschrapt. Ofschoon do minister-president nog deed uitkonren, dat men to stipter zich aan ’t con cordaat diendo te houden, omdat de regeo- ring op ’tpunt was eene niquwe regeling in te dienen van ’t recht van vereeniging, met name tegen de niet erkende geestelijke orden, opkomende gedachte bezield, met een uitdrukking van wantrouwen voor hemen de twee mannen staarden elkander eenige seconden strak in het gelaat. fiNu kan ik u later herkennen,” zei Mr. Utterson, »het zou zijn nut kunnen hebben.” i»Ja,” antwoordde Mr. Hyde, «het is zeer goed dat wij elkander ontmoet hebbenen bij voor komende gelegenheid zou u mijn adres te pas komen.” En hij noemde hem een nommer in een straat in de wijk Sohio. «Gerechte Hemel,” dacht Mr. Utterson, «zou hij bij geval ook op het testament doelen Hij liet echter deze gedachte niet merken, en prentte het adres in zijn geheugen. «En nu,” zei de ander,A«hoe kondet gij mij.” «Door beschrijving,” was het antwoord.” ,/Wiens beschrijving «Wij hebben gemeenschappelijke vrienden,” zeide Mr. Utterson. «Gemeenschappelijke vrienden herhaalde Mr. Hyde met heesche stem, «wie zijn die «In de eerste plaats Jekyll,” antwoordde de advocaat. «Dat heeft hij u nimmer gezegd,” riep Mr. Hyde driftig, «ik dacht niet dat gij zoudt gelogen hebben.” «Komaan,” hernam Mr. Utterson, »dat is geen degelijke taal.” Hierop barstte de ander in een wilden schater lach uit, en in het volgenblik oogenblik had hij met buitengewone vlugheid de deur ontsloten, en verdween hij in hot huis. De advocaat stond, nadat Mr. Hyde hem ver laten had, een poos als aan den grond genageld. Wat zal hot gevolg zyu van de neder laag der Engelschen want zelfs de Jingo- bladen moeten thans erkennen dat dit een nederlaag was voor Ladysmith, voor ge neraal White, voor de positie der Engel schen P vragen de bladen zich af. En hoezeer zij pogen zich een hart onder den riem te steken, en hun lezers te over tuigen, dat het verlies, hoewel zeer ernstig, toch niet ontmoedigend is toch moeten zy erkennen, dat op dit oogenblik de toe stand van de Engelschen in Natal zeer hachelyk is. De „Westm. Gazette” zegt: „Zal White genoodzaakt zyn terug te trekken op de Tugela, en de bruggen over de Kliprivier vernielen, of de vernieling van de spoorweg brug by Colenso voorbereiden? Of zal hy te Ladysmith blijven? Er is geen twijfel, of het bericht van zyn nederlaag zal spoedig algemeen bekend zyn, en dat zal het on mid dellijk gevolg hebben, dat daardoor de mo- reele macht van den vyand niet en dat een menigte nieuwe volgelingen zich zullen scha ren onder zyn vaandel”. Indien de berichten, die nog uit de om streken van Ladysmith ontvangen zyn, eenige waarheid bevatten, zal generaal White moeilyk meer de Kliprivier of Co lenso kunnen bereiken. De Boeren toch hebben den spoorweg tusschen Colenso en Ladysmith bezet, en de brug over de Tugela man hij te doen had Hij was klein van gestalte en zeer eenvoudig gekleed, en zijn blik had zelfs op dien afstand, een onbehagelijke uitwerking op den wachter Hij liep echter regelrecht op de deur toe, en haalde onder het voortgaan reeds den sleutel uit zijn zak. Mr. Utterson deed een stap voorwaarts en tikte hem toen hij voorbijging op den schouder, terwijl hij zeide«Mr. Hyde, naar ik meen Mr: "Hyde deed verrast een schrede achteruit Maar zijn schrik duurde stechts even, en ho - wel hij den advocaat niet in het gelaat keek, antwoordde hij op koelen toon>Dat is mijn naam. Wat verlangt gij?” >Ik zie dat gij naar binnen gaat,” antwoordde Utterson, «ik ben een oud vriend van Dr. Jekyll, Mr. Utterson uit Gauntostreetu moet mijn naam wel van hem vernomen hebbenen daar ik u hier zoo toevallig ontmoet, dacht ik, dat u mij wel zoudt toestaan u te volgen, teneinde hem eens te bezoeken Gij zult Dr. Jekyll niet aantreffenhij is niet tehuis.” antwoordde Mr. Hyde, Herwijl hij den sleutel in het slot stak Daarop vroeg hij plot seling, doch zonder op te zien «Hoe kendet gij mij «Wilt gij mij van uwen kant óok een genoegen doen zeide Mr Utterson. «Met pleizier,” hernam de ander, «waarmede kan ik u van dienst zijn «Wilt gij mij uw gelaat laten zien vroeg de advocaat. Mr. Hyde scheen te aarzelen, maar terstond daarop plaatste hij zich, als door een plotseling

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1