ekte PAKHUIS, SAAB. CHTEE. IBM’’ irstelllnr smber 1899, E TOONEELETEN SPELS. fOFFELS HET TESTAMENT. BINNENLAND- Winkel" SCHOP. Nieuws- en Advertentieblad voqr Gouda en Omstreken. No. 8037. Buitenlandse!! Overzicht. IUITKB, - Ufa. ies 75 cent. Liars’’ N XE VELD. 8 AN ZUIJLKN. ss. -w IIJI. W1ELFABRIEK Dinsdag 7 November 1890. 38ste Jaargang. FEUILLETON. ■t - s 35 S ■Bs 'i ft» WÏ Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des mftld. Verspreide Berichten. LINKMAN Sl Zir. (fPordt vtrwlgd.) dt u driven. >g acht uur. m prg'zen. IJ de ISCHE [a, een ruim >r i huurprijs, waar dezes, letter T. HOEKS ER. Vrij naar het Engelsch DOOR W. NUTTERS. GOlIkSLIlE iOHlV\T. I'elefoon No. 89 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. zes 'tusschenstations opgehouden, ontcijferd en overgeschreven. Ie de aandacht richting R vertch van Binnenkort zal kolonel Picquart in het huwelijk treden met een fuffrouw Whyte, die geparenteerd is aan de familie Sadi Carnot. Tengevolge van de hevige regens is hot departement Ardéche grootendeels over stroomd. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Frankrijk. Jules Guérin heeft geweigerd, te vragen om zijn overbrenging naar een sanatorium. Hjj wil geen gunst aannemen van zyn po litieke vijanden, zegt hy. Dubuc zit nog al tijd en profond négligé gevangen en heeft „in naam der wet” zijn artilleristenuniform teruggeëischt. Duitschland. Hedenavond vertrekt een expeditie van het Roode Kruis naar Transvaal, na eerst te zijn ontvangen door de keizerin. Oobtenrijk-Honuarije. Eenige rechtbanken te Praag weigeren, de intrekking der taalverordoningcn te erkennen, en gaan voort zich te gedragen volgens de taalrescripten. Te Jaromeerz belegerde gisteren een groote menigte de landwoerkazerne, waarin eenige bij de inspectie gearresteerde reservisten, die zich met “zde hadden gemeld, waren opge sloten. De infanterie moest de tierende menigte met de bajonet uiteenjagen. In de zitting van den gemeenteraad van Weenen is gisteren tot een hevig tumult'ge komen, doordat de ehristelijk-sociale meer derheid een betooging hield ten gunste van burgemeester Lueger. De linkerzijde schreeuw de er tegen in en byna was men handgemeen geraakt. Van beide zijden vielen scheldwoor den en het duurde een kwartier, voor Lueger de zaal kon verlaten. Buiten werd Lueger gehuldigd door een groot aantal christ.-sociale vereenigingen. De Samoa-quaestie schijnt nu een andere oplossing te krijgen dan men vooral in den laajsten tijd, toen geruchten liepen dat Dujtschland van Engeland’» moeilijkheden in Zuid-Afrika gebruik zou maken om de eilanden in bezit te nemen, gedacht heeft. Volgens de >ieuwste uit Duitschland komende berichten staaf Duitschland zijn rechten op Samoa geheel aan Engeland af. Daarvoor in de plaats krijgt het dan de Gilbert-eilanden en do «Salomo-eilanden voor zoover ze aan En geland behooren. Wat de Vefeenigde Staten, die als „Dritte im Bande” toezicht op de Samoa-oilanden hielden, zullen krygen weet men nog niet. In Duitschland is er tegen dezen „afstand van grondgebied” in een deel der pers groote oppositie. Nu noemt dezen Duitschland on waardig en profiteert ervan te ijveren voor uitbreiding van de vloot, onder voorgeven dat Duitschland nooit tot een afstand zou zyn overgegaan als het maar een even sterke vloot had gehad als Engeland. De Vossische Zeitung toont aan dat hier van geen quaestie is. Duitschland bezat nooit de Samoa-eilanden on kan ze dus ook niet afstaan. Het had samen met de twee andere mogendheden een recht van opperheerschappij er. over, dat tot veel moeilijkheden aanleiding gaf on Duitschland o. a. in 1889 een paar oorlogsschepen en vele manschappen heeft gekost. Bovendien de handel mot do eilanden beduidde niet veel en het belang dat Duitsch land destijds er bij had, was toen ze het eenige Duitsche kolenstation waren in de Stille Zuid zee. En Duitschland krygt andere eilanden er voor in de plaats, die zich aansluiten aan andere Duitsche bezittingen, de Bismarck- en andere eilanden en die samen daarmede voel beter te expioiteoren zyn. De Duitsche han del op Samoa is trouwens onder Engelsch beheer ook veilig. De oplossing schijnt dus nog niet zoo slecht te zjjn. Als nu de Vereenigde Staten er maar mee tevreden zjjn. De Engelsche bladen maken het officieele bericht openbaar dat, naar het ministerie van oorlog verneemt, het ministerie van koloniën tijding heeft ontvangen dat de En gelsche troepen uit Colenso teruggetrokken zyn, en dat zy verder zuidwaarts zyn sa mengetrokken maar men heeft geen enkel bericht aangaande een gevecht in de buurt van Colenso. Het ministerie van oorlog erkent dus ein delijk de ontruiming van Colenso door de Engelschen. Dit heet geschied te zyn ten behoeve van een achterwaartsche concentratie zuidwaarts. Intusschen verzekerde men kort te voren nog dat de Natalsche communicatie lijn geheel onaangetast was gebleven, door dat men de strategie had gevolgd, verschil lende punten te bezetten en met gepantserde tranen te patrouilleeren. Beide middelen zounende pogingen van de Boeren om de lyn te verstoren, tot dusVer verijdeld hebben. Uit Pretoria wordt van 31 October bericht Onder de papieren, die de Boeren te Dundee vonden, was een telegram van gelukwensch van Lady Symons aan haren man. Nadat Symons overleden was, zond Joubert een boodschap aan Lady Symons, over Lady smith, waarin hij zeide dat haar man met de meeste eer was begraven en er bij voegde dat misschien velen aan beide zyden bestemd waren het lot van den Engelschen generaal te deelen. Kolonèl Moeller, die de gevangen genomen afdeeflng huzaren aanvoerde en die thans hier gevangene is, weigert iets te zeggen omtrent hetgeen er tijdens de vervolging is gebeurd of hoe de afdeeling in handen van den vijand is gevallen. Hij wilde enkel zeggen dat hy en zyn manschappen door de Boeren met ontzag waren behandeld. De soldaten schikten zich zoo goed mogelyk en vermaken zich met voetbal. Het eenige verlangen van de officieren is, uitgewisseld te mogen worden. Voorts allerlei geruchten, die er zeer on waarschijnlijk uitzien. Het belangrijkste nieuws is tot dusver dat volgens een officieel Engelsch bericht nu, de inval der Boeren in de Kaapkolonie ten zui den van de Oranjerivier begonnen is. Men weet dat reeds een week geleden 4000 Vry- staters by Bethulie saamgetrokken waren. Zy zyn nu de Oranjerivier overgetrokken en hebben Colesberg bezet, wellicht hebben zij ook de spoorbrug Narwalspont tusschen Bethulie en Oranje River Station (by Hope town) laten springen. Allerwaarschijnlijkst In 1898 werden in de provincie Zuid-Hol- land geheven aan weg- en watertollen geen R(jkstollen zijnde f 95,051,175 aan weg tollen en aan watertollen f 119008.92, dus te zamen een bedrag van f 214,060.095. Het benoodigde geld voor de tweede am bulance van het Nederlandsche Roode Kruis naar Zuid-Afrika is gevoteerd. Deze ambu lance, onder leiding van dr. Koster, zal uit 12 13 personen bestaan en hoogst waar schijnlijk den 25sten dezer vertrekken. Zy is bestemd voor Oranje- Vrystaat. Op voorstel van den voorzitter werd tijdens de vergadering van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, het volgende telegram gezonden aan dr. Lingbeek, chef door een avondschemering, en dan weder door een vreemdsoortige licht-schakeering reed, terwijl het elders volkomen helder licht was. Zoo geleek ook de wijk Soho, met hare modderige straten, en slenterende voetgangers, en hare lampen die deze nevelachtige duisternis niet konden wegne men, in het oog van den advocaat als de ver schijning van de wijk i^zijn benauwden droom. Bovendien waren zijne Aedachten zeer bedrukt. en toen hij zijn neven rnsm beschouwde, gevoelde hij iets van de onaangename gewaarwording die de nadere omgang met de dienaren der politie, zelfs bij de braafste en eerlijkste menschen, opwekt. Toen het rijtuig voor het aangeduide adres stil stond, trok de nevel wat op en vertoonde zich een smalle straat aan zijn oog, waarin zich een tapperij, een klein restaurant, een winkeltje van eetwaren, een menigte slordige kinderen op de stoepen bevonden, en vrouwen van verschillende nationaliteit in- en uitgaande met den sleutel in de hand om Mn „glas,” te gaan nemenen in het volgend oogenbhk was dit gedeelte weder in den nevel gehuld en werd het door bruinachtigen mist van de zwarte omgeving afgesneden. Dit was de woonplaats van den gunsteling van Henry Jekyll; van een man die de erfgenaam was van drie millioeft gulden Een oude vrouw met een ivoorachtig gelaat en zilver wit haar opende de deur. Zij had een terug- stootend, valsch gezicht, maar hare manieren waren uitmuntend dezelfde ernstige stilzwijgendheid gebruikte hij in alleral zijn ontbijt, en spoedde zich naar het po- litie-bureau, waarheen het lijk vervoerd was ge worden Zoodra hij het bureau binnentrad, knikte hij bevestigend, en zeide «Ja, ik erken hem. Het smart mij te moeten verklaren dat dit sir Danvers Carew is,” «Gerechte hemel, sjr," riep de commissaris «is het mogelijk Én in het volgende oogen- blik liet hij er als echte man het vak op volgen >dat zal me een sensatie verwekken.” «En wellicht kunt u ons den rechten man hel-’ pen uitvinden I )aarop verhaalde hij in ’t kort wat de dienstbode gezien had, en toonde hem den gebroken stok. Mr. Utterson was bij het verneipep.<v^n den naam Hyde reeds hevig ontsteldA^O^Ak,de stok voor hem werd neergelegd, k^Biiet-tóu- ger twijfelen hoe gebroken en was, herkende hij hem voor denzóilagtfjllunjtó voor verscheiden jaren geleden aan HwtjiM^KylI geschonken had. „Is die Mr. Hyde een klein man vroeg hij. „Als bizonder klein, en met een allerellendigst voorkomen, werd hij door de dienstbode beschre ven,” antwoordde de commissaris. Mr. Utterson dacht een poos na, en toen hij daarna zijn hoofd ophief, zeide hij„indien u mij in mijn rijtuig volgen wilt, geloof ik u naar zijn woning te kunnen brengen.” Het was nu omstreeks negen uur in den mor gen en erg mistig, maar de wind woei de donker kleurige nevelen van tijd tot tijd uit elkander, zoodat het rijtuig van Mr. Utterson nu eens als bezetten zy dat laatste punt en ook de en kele plaatsen waar de gezwollen Oranjerivier nu nog te doorwaden zon zyn. Van Burgersdorp aan de Oranjerivier loopt een tak van den spoorweg naar Aliwal Noord, en daar zouden de Vrystaters zich bevinden in het district waar de sympathieën met do Boeren ongetwijfeld zeer sterk zyn. President Kruger is in het district Coles berg geboren. Wat betreft de censuur op de telegrammen, wordt uit vertrouwbare bron het volgende gemeld Een depêche uit Kaapstad verzonden, gaat over St. Paul de Loanda, de Azoren, Sierra Leone, St. Vincent en Madeira, en is alleen aan de Kaap onderworpen aan eene niet ill te strenge censuur. De telegrafische gemeen schap tusschen Kimberley en de Kaap is ech ter door de Boeren afgesneden, terwyl uit Mafeking sedert 14 dagen geen enkel tele gram is ontvangen. Berichten uit Kimber ley worden geregeld door Kaffers naar Oranje rivier gebracht, van waar acht lijnen naar de Kaap loopen. Eed depêche uit Natal kon tot kort geleden verzonden worden over de Kaap en de West kust óf over Mozambique, Zanzibar, Aden, Suez en Gibraltar. Sedert 5 of 6 dagen is de kabel tusschen Durban en de Kaap door Pon- doland echter gebroken, zoodat alleen do oos- telyke richting overbleef. Daar wordt echter een buitengewoon strenge censuur uitgeoefend, eerst te Durban en vervolgens te Aden. Voor de aanneming van een telegram in eerstge noemde stad is bovendien nog een speciale machtiging van generaal White noodig. Het gewoon tarief voor telegrammen tus schen Durban en Londen bedraagt 4 shil lings per woordvoor perstelegrammen slechts 1 sh. 2 pence; maar volgens de postconvcntie moeten telegrammen tegen verlaagd tarief wachten op die tegen gewoon tarief, welke weer achterstaan by dringende en ro- geeringstelegrammen. De dagblad-correspon- denten verzenden dan ook slechts tegen vol tarief, maar zonder eenig succes, De autoriteiten te Durban hebben thans bepaald, dat geen dagblad-telegram meer dan 200 woorden mag bevatten. Tusschen Ladysmith en Durban zyn nu alle zes de telegraafkabels, die daar voor een paar dagen nog werkten, door de Boeren afgesne den de gouverneur van- Natal heeft dit ten minste aan het ministerie van oorlog mede gedeeld. De uit Durban verzonden telegrammen gaan inet direct door, maar worden aan elk der ontsteld is, en daarop sprong Mr. Hyde als be zeten op hem toe, eu sloeg hem ter aarde. En in het volgend oogenblik trapte hij, gelijk een razende aap, zijn slachtoffer onder zijn voeten, en sloeg onophoudelijk met zijn stok, zoodat de beenderen van den man verbrijzeld werden en hel lichaam eindelijk onbewegelijk op den weg bleef liggen. Op dit afgrijselijk gezicht en de akelige geluiden, viel de dienstbode in zwijm. Het was reeas twee uur na middernacht, toen zij tot zich zelve kwam, en de politie ging halen. De moordenaar was reedslang verdwenen maar daar lag zjjn slachtoffer in het midden der laan op onbeschrijfelijk© wijze verminkt. De stok waarmede de moord gepleegd was, hoewel van zeer zwaar hout en buitengewoon dik, was ten gevolge der onmenschelijke slagen door midden gebroken, en een der gesplinterde helften was in de nabijzijnde sloot gerold, terwijl de moor denaar de andere helft waarschijnlijk had mede genomen. Er werd een beurs met geld en een gouden horloge op het slachtoffer gevonden maar geen naamkaart of papieren, behalve een verze gelde en gestempelde enveloppe, die hij zeker naar de post wilde brengen, en waarop de naam van Mr. Utterson stond. Deze werd den volgenden morgen aan den advocaat gebracht, toen hij nog te bed lagen nauwelijks had hij die gezien, en waren hem de omstandigheden medegedeeld, of zijn gelaat nam een hoogst ernstige uitdrukking aan. „Ik zal niets zeggen alvorens ik het lichaam gezien heb,” zeide hij: ,.dit komt mij hoogst zonderling voor. Wees zoo goed te wachten tot ik gekleed ben.” En met i 4 S.£ 0 fa :n» S q 8) Het scheen, dat hetgeen hij sprak van geen o“-H was, naar zijn handbeweging te oordeelen, vroeg hij enkel naar den wegzijn zerd echter terwijl hij sprak door de maan beschenen, en de vrouw beschouwde het met stil genoegen, want er sprak onschuldige, oud vader lijke vriendelijkheid, en toch een hoog zelfbewust zijn uit al zijn trekken. Als van zelve vestigde zich nu ook haar oog op den ander, en het verraste haar in hem een zekeren Mr. Hyde te herkennen, die eens haren meester bezocht had, en van wien zij toen een zekeren afschuw had gekregen. Hij had een zeer dikken stok in zyn hand, waarmede hij in ’t rond zwaaidehij gaf echter geen antwoord, en scheen met kwalijk bedwongen ongeduld te luisteren. En plotseling verviel hij ifl razende woede, terwijl hij met zijn voet stampte, den stok boven zijn hoofd zwaaide en zith, (zooals de vrouw het be schreef), als een krankzinnige aanstelde, De oude heer week eenige schreden terug, met het voor komen van iemand, die ten zeerste verbaasd en ïhermen f 87.50 - 90.— - 110.- - 125.— - 145.- - 160.— - 155.— - 180.— IRIJWIELEN op Telefoon No. 89 A DVEHTEFiTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 1D Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. groot gewicht gelaat w<

GC | 1899 | | pagina 1