HET TESTAMENT. Nieuws- qn Advertentieblad voor Gouda en Omstreken No. 8047. ITER, Gouda ver Buitenlandse!) Overzicht 7ERVERIJ iglijders Az. chat ruit EI11EB VUURSCHOUW. RIXG. FEUILLETON Saterdag 18 November 1899. ELFABRIEK e f iherij Drie^n-t winti g "Durban-infanterie, en. ÏINKMAN Z». (Wordt vervolgd). rmen werkelyke hulp •A de Heer m en verren van oben, alsook alle iet atoom n van enz. worden naar de geverfd. ,00 md of geverfd de gezohdbeid fiers der Zelf- iejjne uitspat- [OENWERK als Laarzenmagazijn le Kleiwegsteeg. eren-, Dames- [STOFFELS. SMITS. meten werk. rtterdam- den Korting *4 I ‘.^■1 Vrij naar het Engelsch DOOK W. NUTTERS. lelefaon-^0 SS De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 311 dubbele flesch Vegte, Zaltbommel. Amsterdam, ihage. rj Czn., Rotterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda doen te weten, dat het bij art 28 der Verordening op de Brandweer voorge schreven onderzoek in WOONHUIZEN en GE BOUWEN, door Heeren Brandmeesters en Onder- v Brandmeesters zal worden gedaan, den jen en 6en December aanstaande, terwijl de NASCHOUW zal plaats hebben den iQen en 2 oen December daaraanvolgende, wordende de bewoners of ge bruikers uitgenoodigd, genoemde Heeren daartoe in staat te stellen. Gouda, den 17 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. u’s 27 afb. Prj)8 de veraohrik- ondeugd 1 jjdt leenng, die zend van een n by het Ver- Nemnarkt 34, n hei bedrag, elkeu boek- briefkaari wordt oegezonden door Itbommel. ivertroflen jers welbekend Dar-BLins. gt Fabriekimerk). ide, radicale en g van alle, zelfs nekkige xenuw- ral ontstaan door 1 jeugdigen leeftijd Ike zwakte, Bleek Hoofdpjjn j - Maagpijn Onvermogen 1 enz. Dit Uit Londen wordt aan de „Temps” ge seind Het stilzwegen van het departement van oorlog wekt heden ernstige bezorgdheid. De „Liverpool Courier” verneemt dat de toestand te Ladysmith uiterst ernstig is. Het departement van oorlog meent geen telegram men te moeten publiceeren. De „Globe” verneemt dat op deheliogra- yjligche seinen naar Ladysmith^ vandaar niet wordt geantwoord. De Heeren trekken hun liniën steeds nauwer om de stad, waaruit blijkt <^t zij voornemens zouden zyr., spoedig tot een aanval over te gaan. Luidens een telegram uit Estcourt aan de „Times” zijn 600 Boeren te Chiveley (tus- schen Colenso en Estcourt) ’waargenomen Een gepantserde trein met honderd man bewapend, deed Woensdagmorgen in de vroegte *een verkenning naar Ohiveley. Toen de terugreis zou worden aanvaard, openden de Boeren, die artillerieposten op vier punten hadden opgesteld, het vuur. Twee wagons, die voor de locomotief bevestigd waren, derailleerden en werden omver geworpen, terwijl de soldaten in deze stelling front maakten naar den vijand. Deze opende een zeer hevig vuur op de beide gedérailleerde wagons, die met groote moeite weder werden opgericht. Toen de passage vrij was, ver trok de locomotief weder. Er zijn een groot aantal dooden en gekwetsten. Drie*$n-twintig man van het regiment Durban-lnfanterie, die met den geblindeerden trein vertrokken waren, worden vermist. Van een halve compagnie van het regiment Dublin-fuseliers, die eveneens met den trein vertrokken, zijn er slechts vijftien terug gekeerd. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur dea midd. ------ tot hun schade, herhaaldeljjk ervaren. Het verlies, dat door zyn dood de Boeren lijden, is zeer grootdoch naar wjj met grond kunnen veronderstellen, niet onherstelbaar. Daar zijn onder die eenvoudige Boeren groote generaals, bekwame strategen, veldbeeren van talent en ervaring. En C'ronjé, Meyer, Schalk Burger, Prinsloo of Qrobler ayn even goed als Joubert in staat de voor hun vrij heid strijdendo Boeren aan te sporen tot vol- liardilg en te leiden tot de overwinning. Maar het verlies van Joubert, den Boeren generaal by uitnemendheid, zou toch lang en zwaar gevoeld gorden door de strijdmacht en door het geheele volk van de Z. A. Repu bliek en van den Vrijstaat. In ,de Fransche Kamer werd gister de discussie voortgezet over de interpellaties. De abbé Gayrand neemt de vrijmetselaars onderhanden, onder protesten van de uiterste linkerzijde. Spreker verdedigt de congre gaties. Kolonel Guérin valt heftig den minister van oorlog, generaal de Galliffet aan, over zyn holding ten opzichte van generaal de Négrier. Generaal de Galliffet rechtvaardigde zijn genomen maatregelen en voegde er bij„In dien. gij het verlangd, ben ik bereid mijn portefeuille aan de Négrier af te staan.” Hij verliet de tribune, zeggende: dat hij thans geiïodgr meende geantwoord te hebben. De finkerzyde juichte den minister toe, de nationalisten brulden. De minister-president Waldeck-Rousseau wijst er in zyn antwoord op, dat dit debat een zeer bepaalde beteekenis heeft. Het gaat hier om de vraag, of de regeering, die beloofde de Republikeinsche instellingen te verdedigen, ze ook verdedigd heeft. Wanneer de toestand zal gezuiverd zijn, zal de tijd gekomen zijn om over programma’s te spreken. Op dit oogenblik is onze plicht, alle Republikeinen te vereenigen in dezelfde gedachteverdedi ging en solidariteit. Wy komen het vertrouwen vragen der Republikeinen. Bij zyn intrede in dit kabinet heeft geen der leden er aan gedacht iets van zjjne meeningen op te offeren. En de Regee ring heeft haar beloften gehouden. De minister-president wees op de verdachte handelingen van de tegenstanders der Repu bliek, wier oppositie zich wijzigde in een strijd van ligues, heil zoekende in beroerin gen. Het is de taak van de justitie des volks te verklaren, of er complot bestaan heeft. Wjj hebben overal samenzwering aangetroffen, en wjj zyn verantwoordelijk voor de in hechte nisnemingen die wy bevolen hebben. Alles was gereed voor een opstand. Men Mocht naar een vereeniging van de opstan delingen en het leger (sensatie). Om handelend op te treden, hebben wjj niet gemeend te moeten wachten totdat de coup d’état had plaats gevonden. De Kamer zal oordeelen (toejuichingen). Daarna zegt Waldeck-Rousseau, dat by het Concordaat, zoolang liet bestaat, zal weten te eerbiedigenmaar nooit zal hy de geestelijk heid onder dat Concordaat, verwarren met enkele congregaties, die zich voortdurend uit breiden en de veiligheid van den SMat be dreigen. Ëaudry d’Asson, die den minister-president in de rede valt, wordt tweemalen tot de orde gwoepun. iDe Minister eindigt, met de verdediging vin het ontwerp-wet op het onderwijs. Wy Willen een maatschappij stichten, zegt hy, die krachtig genoeg is om het recht op gewetens vrijheid van elkeen te eerbiedigen, en eerbied af te dwingen voor onze instellingen. Om dit programma kunnen alle republikeinen zich scharen. De oud-minister Méline verklaart, ook uit naam zyner vriendenWjj zyn vastbesloten tegenstanders eener monarchie, van een keizer rijk, van het césarisme. Maar wy zyn niet minder vaste tegenstanders van de sociale revolutie..En wjj veroordeelen een staatkunde, die de wjjding der regeering geeft aan de sociale rewlutie. De heer Méline bestrydt het ontwerp-wet op het onderwijs en verklaart zich vooreen staatkunde van verzoening. Het land heeft behoefte aan inwendige rust, om alle aan dacht te kunnen wijden aan hetgeen in het buitenland geschiedt. Er worden vjjf moties van orde voorge steld, waarvan drie van de afkeuring der Regeering. De minister-president Waldeck-Rousseau verklaart, dat de regeering zich vereenigt met de motie-Mertou, waarin gezegd wordt, dat de Kamer de handelingen der regeering en hetgeen zjj gedaan heeft tot verdediging der republikeinsche instellingen goedkeurt. Deze motie wordt aangenomen met 340 tegen 215 stemmen. Aan de linkerzijde wordt geroepen: Leve de Republiek! De Russische gedelegeerde ter Haagsche conferentie, prof. Martens, heeft in de „Re- geeringsbode” een artikel geschreven, waarin hy zegt te betreuren dat nauwelijks twee maanden na de Haagsche conferentie de ver schrikkingen van den oorlog weder losge broken zyn. Het is echter, zegt hy, onbe grijpelijk dat men de vredesconferentie verantwoordelijk wil stellen voor de gebeur- «Waarom leest u niet, Sir vroeg Poole. «Omdat ik bang ben,” antwoordde de advocaat op plechtigen toon«God geve dat ik er geen hebben.” Dit zeggende hield hij het papier bij het licht en las het volgende «Mijn waarde Utterson, Wanneer u dit schrij ven in handen zal vallen, zal ik verdwenen zijn, onder welke omstandigheden kan ik niet voorzien, maar mijn voorgevoel en alle omstandigheden van mijn naamloozen toestand zeggen mij, dat het i—-- _;t hef geschied is, lees dan eerst het verhaal dat Lanyon, toekomen te MUHT IERS l. 87.50 90.— 110.- 125.- - 145.— - 160.— - 155. - - 180.— [JWIELEN op Nu begaven zij zich naar de werktafel Boven op de ordelijk gerangschikte papieren, lag een groote enveloppe, waarop de naam van Mr. Ut terson geschreven was, De advocaat verbrak het zegel, en toen vielen er verscheiden ingesloten couverts uit, en op den grond Het eerste be vatte een testament in dezelfde zonderlinge ter men vervat als datgene wat hij hem zes maanden geleden teruggezonden had, om dienst te doen als testament in geval van overlijden, en als geschenk in geval van verdwijning, maar in plaats van den naam van Edward Hyde, las de advo caat met onuitsprekelijke verbazing den naam van Gabriel John Utterson. Hij keek eerst Poole aan en beschouwde dan weder het papier, en eindelijk hit lijk van den booswicht dat daar op den vloer lag .uitgestrekt «Mijn hoofd duizelt,” zeide hij, «gedurende al deze dagen is hij in het bezit hiervan geweest, hij had niet de minste aanleiding om mij genegen te zijn, het moet hem tot razernij gebracht heb ben dat hij onterfd was en hij heeft dit document niet vernietigd.” Hij opende het volgende stukdit was een kort briefje van des dokters hand, met den datum er boven. >0, Poole,” riep nu de advocaat, «hij leefde nog, en was hier nog dezen dag Hij kan in zulk een kort tijdsbestek niet elders verborgen zijn geworden, hij moet nog in leven en gevlucht zijn. Maarwaarom gevlucht En op welke wijze En kunnen wij ons, in dit geval den zelf moord verklaren O, wij moeten op onze hoede zijn. Ik voorzie dat wij uwen meester nog in een verschrikkelijke gebeurtenis wikkelen.” Mot het zevenponder-scheepskauon, dat voorop den goederenwagen was geplaatst, werden drie schoten gelost, waarop het dooi de artillerie van den vijand gedemonteerd werd. De locomotief werd eveneens beschadigd. Telefoon No. A D V E K T E N T I E N -worden geplaatst van 1—5 regels 50 (Jenten; iedere regel meer i<> Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «Of hij mqet ontvlucht zijn,” zei de advocaat en hij begaf zich naar de steeg-deur om die te onderzoeken. Deze was gesloten, en op een der balken vonden zij den sleutel reeds geheel met roest bedekt. »Die ziet »r niet als gebruikt uit,” merkte de advocaat op. «Gebruikt?” herhaalde Poole, «ziet u niet, sir, dat hij gebroken is Juist alsof iemand hem stuk getrapt had.” »O,” vervolgde Utterson, «en de breuk is óók verroest En de beide mannen zagen elkander verwon derd aan. «Dit gaat mijn verstand te boven, Poole,” zei de advocaat, laat ons naar het kabinet terug- keeren.” Zij gingen zwijgend de trap op, en keken met weerzin naar het doode lichaam, rpaar begonnert toch den inhoud van het kabinet te doorzoeken. Op een tafel waren sporen van scheikundige werkzaamheden te ontdekken, doordien er ver- De telegraphische berichten die nog steeds alleen uit Engelsche bron afkomstig zyn brengen heden het bericht, dat gene raal Joubert gesneuveld zou zyn. Het is te hopen dat dit bericht nog zal worden tegen gesproken, door de latere en nadere be richten uit Pretoria. Want het is reeds een week geleden, en nog steeds niet bevestigd. Er is dus nog hoop maar hoeveel? Eerst was het nog maar een gerucht, in den naiftiddag van den 12en November ver spreid. Doch des avonds meldde de „Evening Times” de ontvangst van een telegram uit Lorenzo Marquez, dat generaal Joubert ge sneuveld was, dat de held was gevallen op het slagveld, by de bestorming van Lady smith op 9 November. Reeds gisteren was het uit de telegrammen duidelyk geworden, dat er dien Donderdag een hevige stryd moest gevoerd zyn onj La dysmith. Het was op dien dag, dat de Boeren poogden de stad door storm te hemen. De Boeren rukten in groote massa vooruitde kanonnen, die den storm hadden ingeluid zwegen toen de Boeren j-op 1500 yard af stand van de stad gekomen waren, en de vijand onder het bereik was van het nooit falende infanterievuur der aanvallers. Dat geweervuur moet de inleiding zyn geweest van een poging om door storm de stad te nemen. Hoe die poging is afgeloopen is niet bekend. Maar als de telegrammen uit Dur ban ontvangen de waarheid bevatten, is by die poging der Boeren hun opperbevelhebber generaal Joubert, gesneuveld. En dan zou het niet te verwonderen zyn, dat de aanval mislukt was, en dat de Boeren zich, op het bericht van deze ramp, naar hunne stellingen hadden teruggetrokken. Wanneer straks blijken zal, dat de „Natal Evening Times”, afkomstig uit Lorenqo Marquea, en daardoor een groote mate van waarschijnlijkheid bezittend niet overdreven en niet voorbarig is, dan zal de rouw groot zyn onder de vrienden der Boeren over de geheele wereld. Generaal Joubert toch, de ridderlijke en eenvoudige heidennatuur, de strateeg met het gezonde verstand die de Boeren zoo menigmaal ter overwinning voerde was niet al een geliefd, maar werd ver trouwd door zyn geheele strijdmacht. Hy was omzichtig en had iets van denRomein- schen Cunctatormaar als hy sloeg dan was het raak. Dat hebben de Engelschen, zeer schillende hoopjes van een witte zoutsoort op glazen schoteltjes lagen afgewogen, alsof zij had den moeten dienen voor een onderzoek, waarbij de ongelukkige man overvallen was geworden. «Dat is dezelfde poeder die ik hem altijd bren gen moest,” zeide Pooleen juist terwijl hij dit zeide, kookte de ketel met groot geraas over. Dit voerde hen naar de zijde van den haard waarbij de makkelijke armstoel stond, en het thee-servies gereed was gezet, met de suiker reeds in het kopje. Op een plank stonden verscheiden boekenéén lag geopend naast het kopje, en Utterson stond verbaasd toen hij bemerkte, dat het een godsdienstig werk was, waarvoor Jekyll dikwijls zijn groote achting had te kennen gege ven, doch waarin hij thans de schandelijkste gods lasteringen, door Jekyll’s eigen hand geschreven, aantrof. Vervolgens kwamen zij bij de voortzetting van hun„ onderzoek, bij den grooten toilet-spiegel, waarin zij niet dan met zeker angstgevoel keken. Deze was echter zóódanig geplaatst, dat zij niets dan een rossigen gloéÜ tegen de zoldering zagen, terwijl de flikkeringen van het vuur zich in de glazen kasten verhonderdvoudigden, en zy hunne eigen bleeke gezichten er in aanschouwden. «Deze spiegel heeft vreemde zaken gezien, sir,” fluisterde Poole. «En gewis geen vreemdere dan hij zelve is,” zei de advocaat op denzelfden toon, «want, wat deed Jekyll,” hij schrok onwillekeurig bij het uit spreken van dien naam waartoe kon Jekyll hem hier noodig hebben «Dat moogt u wel zeggen,” stemde Poole toe. «waarom leest u r «Omdat ik bang ben, reden toe moge las het volgende handen zal vallen, zal ik verdwenen zijn, en alle omstandighed» 111911 imamiuutcu lucsiuud zeggOll mij, r1‘ einde zeker is, en spoedig komen moet j volgens zijne kennisgeving aan mij, u heeft doen en ais gjj (jan geneigd zijt er meer van vernemen, wend u dan tot de belijdenis van Uwen onwaardigen en ongelukkigen vriend, Henry Jekyll Er was toch een derde enveloppe ingesloten vroeg Utterson. «Hier is zij,” zeide Poole, en reikte hem een groot pakket over, dat op verscheiden plaatsen verzegeld was. Dit stak de advocaat in zijn borstzak. „Ik kan nog niets omtrent deze stukken verklaren. Indien uw meester gevlucht of gestorven is, zullen wij ten minste zijn goeden naam nog kunnen redden Ik zal dus naar huis gaan en deze documenten op mijn gemak doorlezen maar ik zal nog vóór mid dernacht terug zijn, en dan zullen wij de politie laten halen -IL-LU *9

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1