r. IDEL IV. i99; sums JAU HET TESTAMENT. Dsr. land” Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 31 November 1899. No. 8049. osthaven. Buitenlandse!] Overzicht. i>. garen. ARDEN. kei”. »edel, Iclltillg 38ste Jaargang. Kleinhandel In sterken drank. FEUILLETON. KENNISGEVING. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. ech- ÓCOFB. Felefoon Dn. 89 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. Voorzitter, ecretaris. IEN, ih odre» voor «loten wagens d 283. ?lem, ïrdam. iKOOR. VHM. Vrij naar het Engelsch DOOR W. NUTTERS. De berichten in de Britsche bladen werpen geen net aan de Kamer een meerderheid van 25 stemmen, nn 105. Ie aandacht versch van so) De huisknecht wachtte mij op, hij had met denzelfden post als ik, een eveneens geregistreer- den brief met instructies ontvangen, en had ter stond om een slotenmaker en een timmerman gezonden. Deze werklieden kwamen reeds, toen wij nog pas in gesprek waren, en wij begaven ons tezamen naar de gehoorzaal van den ouden Denman, waaruit men (zooals u zeker bekend is), zeer gemakkelijk in Jekyll’s particulier kabinet komt De deur was zeer sterk, en het slot zoo uit muntend, dat de slotenmaker, die een handige knaap was, twee uur moest arbeiden, eer hij de deur geopend had. De kast die met E gemerkt was, stond open, en ik nam de lade er uit, en nadat ik haar met stroo opgevuld, en in een laken gewikkeld had, keende ik er mede naar Cavendisch Square terug. Tehuis gekomen onderzocht ik den inhoud. De poeders waren tamelijk goed verpakt, echter geenszins met de netheid van een apotheker «oodat het mij duidelijk werd, dat Jekyll ze zelf UXE- en MilINHE (lllKtvr BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Aug. 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van de navolgende persoon waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij zijn naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Naam van den Aanduiding der Verzoekerlocaliteit P. E. Dubbeldam. Rozendaal M 19. Gouda, den 20 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. met een voorhoede van 2000 man met zes zevenponders en twee Creusot-kanonnen, ter wijl een hoofdmacht van 4000 man volgt, voor zoover ten minste uit de Engelsche berichten is op te maken. De mannen der voorhoede hadden een winkelier van Enners- dale verzekerd dat zy verleden week Vrijdag avond of Zaterdagmorgen te Estcourt hoopten te zpn, doch men zag nog niets van een voorbereiding tot een aanval. Iemand heeft te Pietermaritzburg het be richt gebracht dat de Boeren Estcourt wil den vermijden en naar Weston, verder zuid waarts oprukken. Dat bericht klopt wel met het telegram van Zaterdagmiddag mel dende dat Weenen ten noordoosten van Est court, door de Boeren ingenomen is, want vandaar loopt een weg naar Weston, dat vlak bij Mooirivier ligt en by do spoorbrug over de rivier van dien naam. De Boaren zouden dan Estcourt, misschien tydelyk, willen insluiten, om ook die brug te ver nielen. Maar dat is slechts een onderstelling. Uit de Engelsche kranten ziet men dat men nog hoopt dat de groote Toegela brug by Ooien* nog niet vernield is, omdat de Boeren geschut gebruikt hebben ten zuiden van die brug, tegen den gepantserden trein. Maar zy vergeten dat de ontploffing, die vermoedelijk de vernieling van de Toegela- brug beteekende, Donderdag gehoord is, ter wijl de gepantserde trein Woensdag is over rompeld. De nationalisten en antisemieten zyn wat verbluft van het cijfer. De „Siècle” merkt op, dat de generaals, die aan een pronuncia- miento gedacht hebben, zich dit nu maar uit het hoofd moeten stellen. De „Aurore” meent, dat nu het wachtwoord is. Voor waarts! marsch! De Minister Waldeck-Rousseau verscheen in de vergadering van de commissie van den Senaat voor het amnestie-ontwerp en stelde voor daarin op te nemen alle met de Drey- fus-zaak samenhangende zaken, dus ook de zaak Zola, Henry en Picquart. Een der le den ga! aan ook de complotzaak daarin te betrekken, waarop Waldeck-Rousseau ant woordde, dat de tijd daarvoor mipder ge schikt was. De commissie nam nog geen be sluit. uitdrukking van zijn gelaat, dat een merkwaardige bewegelijkheid der spieren in tegenstelling met zijn schijnbaar zwakke constitutie vertoonde, en wat vooral vermelding verdient, door den onbe* stemden weerzin dien zijne aanwezigheid by mij opwekte. Dat gevoel had veel overeenkomst met een inwendige huivering en ging vergezeld van een merkbare vertraging van den polsslag. Op dit oogenblik schreef ik deze gewaarwording ech ter toe aan een of anderen on weder staan baren, persoonlijken weerzin, en verwonderde mij ten zeerste over de hevigheid der verschijnselen; later evenwel heb ik reden gehad te gelooven, dat de oorzaak van een dusdanige gewaarwording veel dieper in de menscheltjke natuur gelegen is, en eerder een edelen, dan een hatelijken oorsprong heeft. Deze persoon (die aldus van af het eerste oogen blik van zijn binnentreden een gevoel bij mij had opgewekt, dat ik slechts ais een met afschuw vermengde nieuwsgierigheid kon beschrijven), was gekleed op eene wijze, die een gewoon mensch belachelijk zoude hebben gemaakt zijn kleèren, hoewel zij van kostbare stof en elegant maak sel waren, waren hem in elk opzicht veel te groot en te wijd, de slippen van de jas hingen hem op de voeten, en waren opgerold om er niet op te trappen, de borst er van reikte beneden zijne heupen en de kraag hing wijd uitgespreid over zijn schouders. Het moge vreemd klinken, maar deze koddige uitrusting wekte in geen geval mijn lachlust op. H'ordf vervolgd} V De meerderheid van het Fransche Minis terie is iets kleiner, dan werd geseind, maar toch altijd nog veel grooter dan men had verwacht. De officieele cyfers z(jn 317 en 212, meerderheid dus 105, in plaats van 125. De meerderheid bestond uit radicalen, socia listen en 88 progressisten, waaronder Bar- thou, Poincaré Delombre, Cochery, Dupuy en Jounart. Onder de minderheid neeft men behalve de rechterzijde de Ralliés en 93 pro gressisten, het overblijfsel van de volgers van Méline. Tegen stemden ook nog een achttal nationalistische radicalen onder Ca- vaignac, en 6 nationalistische socialisten, waaronder Ernest Roche. Behalve de pre sident onthielden zich 33 leden, waaronder 21 progressisten, waarbij Ribotverder 6 radicalen, 3 socialisten en 3 rechterzijde. De beteekenis der stemming ligt in de scheuring van de progressisten, waarvan Mé line in zyn rede vertelde, dat zij eendrachti- ger waren dan ooit. Dat is nu ook chose ju- gée. Pessimisten hadden gerekend op een meerderheid van 40 50optimisten op hoogstens 80. Den 26 Juni kreeg Waldeck Rousseau bij de voorstelling van zijn Kabi- bereid had, en toen ik een der omslagen opende, vond ik een stof die mij een eenvoudig wit kris- talzout scheen te zijn. De flesch, waaraan ik ver volgens mijne aandacht wijdde, zal zoo wat half gevuld zijn geweest met een bloedrood vocht, dat een zeer scherpen reuk verspreidde en mjj toescheen phosphorus en een of ander soort vluch- tigen ether te bevatten. Omtrent de andere ingrediënten kon ik mij geene voorstelling maken. Het boek was een gewoon dagboek en bevatte weinig meer dan een serie van datums. Deze liepen over een tijdperk van verscheiden jaren; ik merkte echter op, dat de aanteekeningen ten naastenbij een jaar gele den, en wel plotseling, gestaakt waren. Hier en daar was een korte aanteekening bij een datum gevoegd, doch in den regel niet meer dan een enkel woord«dubbel”, iets dat wellicht zesmaal in een totaal van zevenhonderd dagtee- keningen voorkwamen eenmaal bijna aan het einde van de lijst stond met zeer veel uitroeptee- kens er achter«geheel zonder uitwerking11” Dit alles, hoezeer het ook mijne nieuwsgierigheid opwekte, verklaarde mij niets bepaalds. Ik zag een flesch met een zeker mengsel, een papier met een soort zout, en het onsamenhangend verhaal van een serie onderzoekingen, die, (zooals het met zoo vele van Jekyll’s proefnemingen gegaan was), tot geen practisch resultaat hadden gevoerd. Hoe kon de aanwezigheid van deze voorwerpen in mijn huis, de eer, do gezondheid, of zelfs het leven van mijn onbestendigen collega in gevaar brengen Waarom kon zijn boodschaplooper zich niet nieuw licht op den toestand in Natal. troepenbewegingen worden zorgvuldig geheim gehouden, zoodat men onmogelyk kan nagaan of de troepen te Estcourt ver sterkingen hebben ontvangen. Volgens de „Daily Telegraph” zouden van de aangeko men versterkingen 9000 man naar Natal zyn gezonden, maar volle zekerheid is daar omtrent niet te krygen. Intusschen lezen wy in hetzelfde blad dat majoor Wolfe Mur ray „de generaal te Estcourt” het bevel over deze positie heeft overgedragen aan kolonel Long van de Royal Artillery” en naar Pietermaritzburg is teruggekeerd om het bevel over de gemeenschapsliniën te hernemen. Daaruit zou af te leiden zyn dat het garnizoen van Estcourt versterking heeft ontvangen. De Boeren rukken tegen deze plaats op «J Sö Iers zyn koppiger dan ooit en hebben nu den pas benoemden burgemeester er toe weten te brengen evenals zyn voorganger ontslag te nemen. Van 2890 belastingschuldige win keliers en industrieelen is in de laatste drie maanden slechts 169,000 pesetas aan be lasting ontvangen. De schatkist kan het niet missen en Silvela schynt vastbesloten niet toe te geven. Met zekerheid verneemt het „Berliner T&geblatt” dat de Pruisische regeering in de aanstaande zitting van den Landdag de som van 9,300,000 mark zal vragen voor verbe tering van de haven van Embden en tot ver dieping en regeling van de Beneden-Ems. Dit is gericht op de Hollandsche havens, voornamelijk op Delfzyl. Embden schynt zeer erg de concurrentie te voelen, ontstaan door de vergemakkelijking van het verband tus- sch*u fee- en binnenvaart in Holland. De Pruisische regeering wil nu van Embden een haven maken die met alle inrichtingen van een groote havenstad is voorzien. De binnenhaven te Embden die met de bui tenhaven door een zeesluis is verbonden, heeft een electrische centrale, electrische kranen en twee drijvende stoomkranen. De ligplaatsen in de buitenhaven zullen gereed gemaakt worden voor schepen met een diep gang van 7.3 meter. Voorts zal daar een 320 M. lange kaaimuur met electrische kra nen, een kolentip en andere inrichtingen worden gemaakt tot beveiliging van de in vaart en aan de zeesluis zullen twee vuren worden opgesteld. Eindelyk is men bezig om een spoorbaan aan te leggen, niet alleen voor goederen- maar ook voor personenver keer, zoodat reeds in het volgende jaar de sneltreinen van Keulen en Berlyn tot aan de ligplaatsen der booten zullen kunnen ryden. En het heet dat groote Duitsche stoom vaartmaatschappijen haar booten van Embden willen laten afvaren of die haven althans zullen aandoen. Frankrijk. De premier Waldeck-Ronsseau heeft tot de commissie van amnestie uit den Senaat het verzoek gericht, ook de zaken, welke uit de Dreyfuszaak zyn voortgevloeid (de zaken Zola, Henry-Reinach en Picquart) in de amnestie op te nemen. Gisteren, Zondag, heeft in tegenwoordigheid van president Loubet, minister-president Wal deck-Rousseau «en do minister Leygues, Millerand, Baudin en Decrais te Parijs de onthulling plaats gehad van het gedenkteeken *Le Triomphe de la République.” Te Port Saïd is gisteren het standbeeld van Ferdinend De Lesseps onthuld. Een aan tal overheidspersonen van alle natiën en ruim 5.000 belangstellenden woonden de plechtig heid by. De khedive van Egypte, Charles De Lesseps e.a. hielden redevoeringen. Duitschland. De keizer, de keizerin en de jonge prin sen z(jn gistermorgen te 8 uur van Wild park naar Kiel vertrokken, vanwaar per „Hohenzollern” de reis naar Engeland wordt aanvaard. By gelegenheid van de eedsaflegging van de marine-recruten heeft keizer Wilhelm te Kiel weder een warm pleidooi gehouden ten gunste van de uitbreiding der vloot. Engeland. Een predikant, die de sterrenkunde be oefent, Bacon genaamd, is gisternacht te Newbury met zyn dochter in een ballon op gestegen, om den regen der Leoniden be ter te kunnen waarnemen. Hy kwam 3000 meter hoog, zag, evenals de meeste belang stellenden, zeer weinig, en werd by het ne derdalen, doordat het schuitje in een boom bleef haken zoo hevig geschud, dat zjjn toe stand ernstig is. Zjjn dochter brak by die gelegenheid een arm. Oostenbijk-Hongarijk, De gemeenteraad van Praag heeft be- Telefoon No. #9 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den i7en November 1899 exe cutoir is verklaardhet Suppletoir Kohier No. 7 der Personeele Belasting voor de Gemeente Gouda' over het belastingjaar 1899. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag- op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van Zes Weken binnen welke de reclames behooren te wórden ingediend. Gouda, den 20 November 1899. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Te Barcelona wordt de toestand er niet beter op. De weigerachtige belastingbeta- even goed bij een ander dan bij mij vervoegen En mocht daar al een beletsel tegen bestaan, waarom moest die man op zoo geheimzinnige wijze door mij ontvangen worden Hoe meer ik over de zaak nadacht, des te sterker werd mijn overtuiging, dat ik in deze met een zaak te doen had, die »geen daglicht mocht zien,” en hoewel ik mijne dienstboden zich ter ruste liet begeven, laadde ik toch een ouden revolver opdat ik niet geheel buiten staat van zelfverdediging zoude zijn. De laatste klokslag van het middernachtelijk uur had nog niet weerklonken, of er werd zeer zacht op mijn deur geklopt. Ik begaf mij zelf er heen, en zag een kleinen man tegen de pilaren van het portaal ineengedoken «Komt gij van wege Dr. Jekyll vroeg ik. Met een geheimzinnig gebaar antwoordde hij mij bevestigend, en toen ik hem uitgenoodigd had om binnen te komen, gaf hij daar geen gevolg aan, dan na eerst een onderzoekenden, achter- waartschen blik over het in duisternis gehulde plein te hebben geworpen. Niet zeer ver af na derde een politieagent met loerende blikken, en ik verbeeldde mij, dat mijn bezoeker op dat ge zicht hevig ontstelde, en ijlings naar binnen drong Ik moet bekennen dat deze bizonderheden mij onaangenaam troffen, en toen ik hem in de hel verlichte consultatie-kamer volgde, hield ik dan ook mijn hand aan mijn wapen. Hier kon ik hem eindelijk duidelijk zien. Het was zeker dat ik hem nooit eerder ontmoet had. Zooals ik ge zegd heb, was hij klein van gestalte, ik werd echter terstond getroffen door de vreemdsoortige

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1