;veb ips HET TESTAMENT. GT, i van arwebrood K.a. BINNENLAND- tudio Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8051. BuHenlandsch Overzicht. 38ste Jaargang. FAC1*5 Part nd gratis en Nagelaten bekentenis van Henry Jekyll. Donderdag 33 November 1899. FEUILLETON. d. WA ,LS Verspreide Berichten. lij» DU <T IKMAN Zm I -fflh I 0»> Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. voor uctiewerk. Vrij naar het Engelsch DOOR W. NUTTERS. S OUDE •AMMER rk t TCAJ ÏS ie ons geYllus- Winteriei- lebben, lit te cs vrtf van alle hooging. D(l III N B. >0 God, o God,’* gilde ik onophoudelijk, want daar stond voor mijne oogen, bleek en waggelend, half in onmacht, en met zijn handen voot zich uitgrijpende, evenals pen mensch die uit den dood herrezen wasdaar stondHenry Jekyll. jrnationale Ten- aldery en Kook an diploma Ver- iaar bij PERS Jz. t van echtheid ii kurk steeds voor in naam der Firma 'P®fc Rusland. Op Wolga nabjj Khvadinsk zyn 10 boeren verdronken die in een ontredderde boot de rivier wilden oversteken. ertroffen *8 welbekend IT-lLIXia. Fabrieksmerk). radicale en van alle, zelfs kkige xenuw- ontstaan door fugdigt-n leeftjjd i zwakte, Bleek Hoofdpijn - Maagpijn Invermogen en*: Uit bijdragen dan het voornemen was, en zal Oostcnrjjk iets meer moeten toegeven dan het wenschte, maar Vanneer het resultaat daarvan wezen zal, dat de nieuwe overeen komst aan beide zijden van de Leitha wordt goedgekeurd, zal dit verlies wel te dragen zyn. HOOFDSTUK X. Ik kwam in het jaar 18in het bezit van een groot fortuin, was bovendien met vele goede hoe danigheden bedeeld, van nature zeer arbeidzaam, ten zeerste gesteld op de achting mijner verstan dige en brave medemenschen, en had dus, naar men mocht veronderstellen, alle vooruitzichten op een eervolle en uitmuntende toekomst En waar lijk, mijn grootste fout bestond in een zekere luchthartigheid, een eigenschap die velen gelukkig maakt, maar die ik moeielijk met mijn trotschen aard kon in overeenstemming brengen. Dit had ten gevolge dat ik mijne uitspattingen voor tiet oog der wereld verborgen dat ik, toen jk tot de jaren des onderscheids gekomen was, om mij heen begon te zien, en van mijn voorrecht en positie bewust werd, reeds een volledig tweeslachtig, leven leidde. Menig man zou op de tonregelmatigheden” waaraan ik mij schuldig maakte, gesnoefd hebbenmaar met den hoogen dunk dien ik van mij zelve had opgevat, hield ik ze met een gevoel van schaamte en zelfverwijt, geheim. Het waren dus eerder mijn onweerstaan. I.OIBSLII E UH RIVl Telefoon So. Ü2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per p*>st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De stryd om de bepaling der bydragen van Oostenrijk en van Hongarije in de gemeen schappelijke uitgaven der monarchie is plot seling in een nieuw stadium gekomen. De vergadering der quotnm-deputaties dor beide landen is Vrydag uiteengegaan zonder tot een resultaat gekomen te zyn; men ver wachtte nu niet anders dan dat zy zouden besluiten aan hunne regeeringen kennis te geven van dit resultaat of liever gebrek aan resultaat. Het blykt nu echter, dat de beide deputa ties besloten hebben nogmaals bjjeen te komen om te beraadslagen over een overeenkomst, waarbjj het quotum van Hongarije op 34,375 pCt. en dat van Oostenrijk op 65.625 pCt. zal worden vastgesteld, opdat de regeeringen niet in de noodzakelijkheid behoeven gebracht te worden, een regeling tot stand te brengen. De Oostenryksche deputatie zal, voorzien van de noodige volmachten opnieuw naar Budapest vertrekken, om de onderhandelingen hierover te hervatten. Het schjjnt, dat deze oplossing voorname- melyk aan den invloed van keizer Franz Joseph te danken is. Het verschil tusschen de aanbieding van Hongarye en den eisch van Oostenryk, dat tot nog toe de overeen komst bemoeilijkte, wordt hierdoor terugge bracht tot 0.275 pCt., dat is ongeveer mil- lioen florijnen. De „Neue freie Presse" verneemt, dat het grodte moeite gekost heeft de Oostenryksche deputatie te bewegen tot deze vermindering van haar eisch. Want naar Oostenrijk meent, moet Hongarye minstens 34.525 pCt. bijdra gen in de gemeenschappelijke uitgaven om ongeveer te komen tot een toestand, waarin beide landen betalen wat voor hunne uitga ven wordt gevorderd. Door de thans voor gestelde wijziging zal Hongarije, dat 34,1 pCt. aanbood te betalen, iets meer moeten het zult kunnen gelooven), meer dan voldoende zijn Het schepsel dat dien nacht mijn huis binnen kroop was, volgens Jekyll’s eigen bekentenis, be kend onder den naam van Hyde en werd door het geheele land tevergeefs gezocht, als de moor denaar van Carew. Hastie Lanyon. onderling verband geen sprake meer kan zyn. Elke divisie-commandant zal dus geheel op zich zelf moeten strijden. Het is wel niet aanbevelenswaardig op deze wyze zyn macht te versnipperen, maar generaal Buller heeft werkelijk niet veel keus. In een gebied, waar men de bewoners volkomen vertrouwen kan, zou het wellicht goed zyn, den vyand op één punt met een groote macht aan te vallen en terug te dry ven hy zou dan vanzelf wel genoodzaakt worden ook op andere punten terug te gaan. Dit kan echter onder de gegeven omstan digheden in de Kaapkolonie niet gebeuren. Want overal waar de Boeren komen, vinden zij hulp en steun bij hunne stamverwanten in de kolonie. behandeling dor begrooting, doch de clerica- len protesteerden en verlieten de zaal. De raad was daardoor onvoltallig, zoodat de zit ting moest worden opgeheven. Engeland. Lady Salisbury, de gemalin van den eer sten minister, is eergisteren te Hadfield House overleden. By een brand te Plaistow zyn gisteren vier-personen om het leven gekomen. Zwitserland. Het bestuur van den Zwitserschen Arbei dersbond, dat 80.000 werklieden vertegen woordigt, heeft mot 17 tegen 13 stemmen besloten, het referendum, betreffende de ziek te en ongevallenverzekering te ondersteunen. Oostenrijk-Hongaranje. Weder is een reservist, die zich op de inspectie met „zde” meldde, door den krijgs raad te Praag tot drie maanden arrest ver oordeeld. Frankrijk. Te Moncean-les-Mines hebben 9000 georga niseerde mijnwerkers besloten a.s. Vrydag het werk té staken, als voor dien tyd hun eischen door de patroons niet zyn ingewilligd. Duitschland. De sociaal-democratische Rijksdagafgevaar digde Schmidt te Maagdenburg, die wegens majesteitschennis is veroordeeld tot verlies van zyn mandaten in Ryksdagjen gemeente raad, is herkozen tot lid van den Maagden burger gemeenteraad. De krygsraad te Würzburg heeft den officier van gezondheid van den staf, Mehltret- ter, tot 3 maanden vestingstraf veroordeeld, omdat hy op pistolen geduelleerd had. Belgie. De burgemeester van Antwerpen, Jan Van Ryswyk, deelde gisteren in den gemeente raad mede, dat men, in overleg met de re- geering, buiten de vestingwerken twee bassins zal graven over een oppervlakte van 25 hec taren, waardoor de oppervlakte der havens met 25 en'die der kaden met 27 procent zal worden uitgebreid. Daarna werd met 16 tegen 15 stemmen besloten, over te gaan tot de bare neigingen, dan aangeboren laaghartigheid, die mij maakten tot hetgeen ik was, terwijl tege lijkertijd een dieper gevoel dan de meeste men- schen bezitten, in mij het geloof aan goed en kwaad, die des menschen tweeslachtige natuur verdeelen of verbinden, staande hield Daardoor werd ik aangespoord om mij ernstig bezig te houden met de strenge wet des levens, die het naast aan godsdienst grenst, maar een der hoofd oorzaken van zooveel ellende is. Doch, hoewel een zóó dubbelzinnig wezen zijnde, was ik toch in geen geval een huichelaarbeide mijne opvat tingen waren volkomen ernstigik was evenze :r mij zelve, als ik des nachts tranen van schaamte wegens mijn wangedrag weende, als wanneer ik bij dag arbeidde voor de bevordering der weten schap, of het verzachten van lijden en gebrek. En zoo gebeurde het, dat de richting van mijne wetenschappelijke onderzoekingen, die zeer tot het geheimzinnige en bovennatuurlijke overhelden, een terugwerkende kracht óp mij zelve uitoelen- den, en mijn bewustzijn van den voortdurenden strijd in mijn lichaam, op den achtergrond trad Met eiken’ dag en zoowel met mijne moreele als intellectueele geestesgaven, streefde ik zoodoende gestadig nader tot die waarheid, door wier ge deeltelijke ontdekking ik zoo naamloos ellendig ben geworden, en wel: dat de mensch niet één, maar in waarheid twee (wezens) is. Ik zeg twee, omdat de aard van mijn wetenschap geen hooger getal doet denken Sommigen zullen dit met mij eens zijn, terwijl weder anderen een grooter ge tal als richtsnoer aannemen, en ik waag het to veronderstellen, dat de mensch ten laatste be. dubbele Betch jgte, Zaltbomrael. isterdsnf. Czn., Rotterdam. Voor de katholieke kerk begint de nieuwe eeuw, zooals men weet, met een „heilig jaar”. De viering zal des middags vóór Kerstdag te Rome worden geopend. In de St. Pieters kerk wordt tegenover de deur, welke alleen bij zoodanige gelegenheid geopend pleegt te worden, een troon voor den Paus geplaatst, benevens tribunes voor ’t corps diplomatique en andere genoodigden. Driemaal zal do Paus met een gouden hamer op de deur slaan, waarop deze geopend wordt en hy met een kruis in de eene en een brandende kaars in de andere hand geheel alleen de kerk binnentreedt, later gevolgd door de kardinalen enz. Zaterdag is de apostolische kanselary” begonnen, met de Pauselyke bul, houdende voorschriften voor aflaten, in verband met het groot jubelfeest, aan de bisschoppen der gansche wereld toe te zenden. 8TATEN-GENEUAAL. ïurjiot: kimer. Zitting van Dinsdag 21 November. Op art. 66 (Ongevallenwet) verw. met 45 te gen 9 st. het amendement-Van der Zwaug om reeds nu vast te stellen, dat er zullen zyn Raddn van Beroep voor ’/a uit vertegen woordigers der werkgevers en uit die van werklieden bestaande, doch aangenomen met 41 tegen 12 stemmen het amendement der Comm, van Rapporteurs nu reeds vast stellende de instelling van Raden van Beroep, waarin de werkgevers on do werklieden zullen zitten en voorts van een College in hoogste ressort voor het geheele Rjjk. Op art. 69 wordt door de Regeering over genomen een Amendement-Loeff tot niet- ontvankelyk-verklaring van don werkgever in zyn beroep als hy den termijn van 15 dagen ongebruikt laat. Een amendement-Drucker strekt om na art. 74 in te' voegen een artikel tot instelling van de plaatselyke commission, belast met het toezicht, saamgesteld door werkgevers en werklieden. Dit amendement werd met sympathie door schouwd zal worden als een tafel van vermenig vuldiging, onverschillig tot welk ras hij ook behoore. Wat mij betreft, ik werd door mijn levenswijze onvoorwaardelijk in één enkele rich ting voortgestuwd. Ik leerde aan mij zelve, en van de moreele zijde, de oorspronkelijke tweeslachtigheid van den mensch kennen,' ik kwam tot de overtuiging dat ik, - juist omdat ik in elk der beide karakters waaruit mijn gemoedsleven bestond, afzonderlijk kon beoordeeld worden, uit beiden moest zijn samengesteld, en reeds vroegtijdig, nog voordat mijne wetenschappelijke ontdekkingen mij in staat hadden gesteld de ontegenzeggelijke mogelijkheid van zulk een mirakel" te bevroeden, had ik het mij als genoegelijken en veelbelovenden toekomst droom gesteld, „om deze elementen van elkander te leeren scheiden.’’ Wanneer elk karakter, zoo redeneerde ik slechts in een verschillend erbij passend lichaam, kon huisvesten, dan zou het leven van veel ondragelijks bevrijd worden, dan kon de onrechtvaardigheid, ongehinderd door tie inblazingen en verwijten der oprechtheid, haren weg vervolgen, en de oprechtheid zich vast en zeker verheffen, het goede dat haar behaagde ten uitvoer brengende en niet langer blootgesteld aan de pijnlijke tegenkanting van het kwade. Het was des menschen noodlot dat deze voortdurend met elkander in strijd zijnde krachten saam ver bonden waren, dal deze beide polen onophoude lijk in een elkander afstootenden strijd waren ge wikkeld. (Wordt vervolgd) De Londensche avondbladen bevatten een telegram uit Estcourt, meldende, dat gene raal Joubert zich met zyn geheele strijd macht naar het zuiden beweegt, in de rich ting van Estcourt. Men acht het waarschynlyk dat het beleg van Ladysmith opgegeven is. Misschien staat de zaak anders en is La dysmith reeds in handen der Boeren, zooals herhaaldelyk beweerd is. De gemeenschap met Estcourt is afgebroken. De Daily Mail bevat drie berichten uit de Kaapkolonie die niet van belang zyn ontbloot. Het eerste vermeldden wy reeds Lady Grey is door de Boeren bezet. Lady Grey ligt aan den weg van Aliwal Noord naar Barkley- Oost ten zuid-oosten van Herschel, waar be langrijke voorraden zyn opgestapeld en dat daardoor is geïsoleerd. De stad en het district zyn tot Vrystaatsch grondgebied verklaard. Vepder meldt het blad, dat de Boeren te Colosberg een laager hebben opgeslagen op negen mylen afstand van de stad. Zij zyn voornemens Nauwpoort Woensdag in te nemen, Nauwpoort ligt aan den voet der Kikvorsch- bergen, waar de spoorweg van Port Elisabeth en East Londen een zytak afzendt naar De Aar. In het Boerenkamp te Devenport, zegt de Daily Mail ten slotte, heerseben mazelen. Reeds zeventig strijders zouden door de ziekte zyn aangetast. Het plan van aanval van generaal Buller wordt thans duidelijk. Terwijl een deel zyner troepen wordt af gezonden om Ladysmith ie ontzetten, en een ander deel om te pogen den diamantkoning en zyn erf te bevrijden uit de ijzeren vuist der Boeren, zal de generaal-commandant pogen met een derde colonne op Bloemfon- teia aan te rukken. De troepen in Natal, die zullen moeten pogen generaal White te ontzetten, staan onder bevel van generaal Clerydie te De Aar, wier taak het wezen zal Kimberley te ontzetten onder dat van Lord Methuen; de derde colonne, die voorloopig te Queenstown wordt bijeengebracht om te pogen de Vry- staters uit de Kaapkolonie te verdrijven on der bevel van generaal Gatacre. Sir Redvers Buller zelf zal de verschillende bewegingen leiden. Zoo wordt dus het Engelsche legerkorps, dat ongeveer 45,000 combattanten telt, ver deeld in drie groepen, elk ongeveer een divisie sterk. De afstand tusschen de divi- siën wordt zoo ontzettend groot, dat van Wat hij mij in het volgend uur verhaalde, kan ik niet van mij verkrijgen op het papier te zetten. Ik zag wat ik zag, ik hoorde wat ik hoorde, en mijn ziel werd er dóór gewonden nog thans zelfs, nu deze verschijning van voor mijne oogen verdwenen is, vraag ik mij zelve af. of ik het geloof, en kan daar geen antwoord op vinden. Mijn leven is verwoest, de slaap heeft mij verla ten, de doodelijkste angst bezielt mij bij dag en bij nacht, ik gevoel dat mijn dagen geteld zijn, en dat ik ter dood veroordeeld ben; en toch zal ik als een ongeloovige sterven. Wat de zedelijke snoodheid betreft die deze man voor mij ontsluierde, daaraan kan ik zelfs met tranen van medelijden, niet zonder afschuw terugdenken. Ik wil slechts één zaak zeggen, Utterson, en dat zal, (indien gij Telefoon No. Ml A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I,

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1