WC. IUIS. HET TESTAMENT. SVER BINNENLAND. Kieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 24 November 1899. No. 8052. 38sle Jaargang. peller, rdt dit mid end succes in wrijving n Rheuma- Slooten, Wateren en Hielen Buileulandsch Overzicht. FEU1LLE1OX. lichte User- id, Zink en en glas. 1 In ’t geheel Engelsche Zuid-Afrika is een Versprcide BenchI <*n. OF LATER INGEL 622. INKMAN 2* loud van de de Gemeente idurende de >O, 1901 en voor de Ge- ie A* 1900 iodigde ma- ieten voor ieder ente Secretarie inlier voor des onherstelbaar was, gang I.III IN IIi: CO 4 NT Vrij naar het En gelach DOOR W. NUTTERS. E 00 DE DAMMER er*; LTCAP erk „Anker.' en 50 c. defl. itheken. Te Uloth, Cle an Sanders. a,, potter iam. {baar bij TER8 Jï. ijs van echtheid is i kurk steeds voor- ien naam der Firma PPE Telefoon No. W. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ETHOUDERS llecenlier twee ure in ie inscbryviti^ 8TATEN-G EN KRAAL. TH 'KKHH HIHKH. Zitting van Woensdag 22 November. Het algemeen debat over de Indische Be groeting is aangevangen. De heer De Waal Maiefljt dringt aan op eene spoediger oplossing der quaestie van de rechtspositie der Inlandsche Christenen. Hjj gelukkiger in mijn lichaam zorgeloos en vrij van geest Ik bevond mij zelve, reeds bij den eersten ademtocht van dit nieuwe leven, tienvoudig mis dadiger, een slaaf van mijn oorspronkelijk slecht karakteren de gedachte daaraan verheugde mij uitermate, als een beschonkene. Ik strekte mijne handen uit, als wilde ik de frischheid dezer ge voelens bezweren, en dit doende, ontwaarde ik plotseling dat ik van gestalte veranderd was Er bevond zich destijds geen spiegel in mijn kamer; die welke thans naast mij staat terwijl ik dit schrijf, werd daar later, en alleen ten dienste mijner hervormingen geplaatst Het begon echter reeds langzamerhand dag te worden, en mijne huisgenooten lagén allen nog in diepe rust, en ik besloot, met hoop en vreugde wegens mijn behaalde overwinning, mij in mijn nieuwe gedaante naar mijn slaapkamer te begeven. Ik liep de binnenplaats over, waar het mij toescheen, dat de sterren met verwondering, op het eerste schepsel van dien aard dat hun waakzaam oog ooit ont dekt had, nederbliktenik sloop door de gangen, als een vreemdeling in mijn eigen huis, en in mijn kamer gekomen zijnde, zag ik voor de eerste maal de verschijning van Edward Hyde. Thans moet ik alleen van theorie spreken zon der te zeggen wat ik weet, maar wat mij het waarschijnlijkst voorkomt. De slechte zijde van mijn karakter, waarvan ik nu het omhulsel ver anderd had, was minder flink en minder ontwik keld dan dat van het goede, dat ik zooeven had afgelegd. Immers dit was in den loop mijns levens, dat meestal aan inspanning, deugd en zelfbeheersching was gewijd geweest, minder ge ien en droog- an het Reeu- rerlaat en het et gangvaar- ren van twee oor- of boe- u en eene eur aan de ïhv zijde van at. len van de i het ophalen lardasoh, uit- i grachtenden afzonderlijke gezamenlijk. lezing op de bureau van den ikke Veoht- klinkerz Wv. ikke Veoht- tklinkers Vv., auwe IJsel- kers. metselplavij. in ahin keien retailles. >en- en doom stellende verklaringen van Silvela, waarom men >da» de arrestaties nog handhaafde. Hy eiscl|te het ontslag van den kapitein-goneraal vtyj Barcelona. Een andere ('ataïaanscho afgevaardigde, republikein, aeide dat na den lOdejp December het verzet der belasting plichtigen in Catalonië algemeen zou zyn. Silvqlu zeide, dat liy dit overdreven achtte maar dat de staat van beleg in alle geval gehandhaafd zou worden. V A|b een verklaring van het departement van marine in de Vereenigdo Staten van Nootjd-Amcrika werkelijk luidt, zooals wy die vermeld vindon, dan is een veelbesproken vinding van wydstrekkende gevolgen thans gelukt. Men zal zich herinneren dat met een onderzeesche torpedoboot „Holland” herhaaldelyk proeven zyn genomen, die echter weinig bevredigend uitvielen. Thans zonden zoo gelukkige verbeteringen zyn aangebracht dat de boot, na het zinken, uitstekend het roer gehoorzaamt en do torpedo in eiken stand met volkomen trefkans uitlaat. Do hoofimigenienr is door hot marinebostuur (Navy Board) gemachtigd twee zulke onder zeesche vaartuigen te bouwen. In z(jn rap port zegt het bestuur: „De Holland” is inderdaad een welgeslaagde onderzeesche torpedoboot en volkomen in staat zonder gezien of ontdekt te worden en een ernstigen aanval te doen. Zy is een oorlogswapen van vreeselyke kracht en het is onvoorwaardelyk de, plicht der regeering haar voor do vloot te gebruiken. Wy moeten stellig, dn stellig ook zoo spoedig mogelyk, vyftig zulke onder zeesche schepen by Long-Island tyr beschik king hebben, om den vrede te verzekeren en onzer diplomatie een krachtigen steun te verschaffen. Wy hebben niet alleen onder zeesche torpedobooten noodig, maar ook onderzeesche kanonneerbooten, onderzeesche aviso’s, onderzeesche tegenmynen enz., elk soort met eigen inrichting, maar onder één leiding. Wy zyn van oordeel dat die booten den kleinst mogelyken vorm behooren te hebben, en tevens met alle mogelyke gerief lijkheden voor de bemanning voorzien”. De Naval Board maant tevens nadrukko- lyk tot de grootste geheimhouding aan en haar rapport zal dan ook stellig by alle zee mogendheden niet weinig de aandacht trek ken. Engeland. Keizer Wilhelm maakte gistermorgen te Windsor een wandelrit. Daarna keerde hy naar het kasteel terug. Onmiddellyk na bet ontbyt ging de keizer met den prins van Wales, den hertog van Connaught, prins Chris tiaan van Bloeswyk-Holstoin en den hertog van York op de jacht. Daar de jonge prinsen op de reis zeeziek zyn geweest, zal de terugreis van het Keizer paar vermoedolyk via Vlissingcn plaatshebben. bevolking van 645,000 Boeren tegen 240,000 Engelschen en ongeveer 40,000 andere blan ken. ©e beide Republieken, Transvaal en< de Oranje-Vrystaat tellen 280,000 Boeren. tege> 60,000 Engelschen en 50,000 andere- blanken. De bevolking van Zuid-Afrika telt dus 925,000 Boeren tegen 300,000 Engelschen en 90,000 andere blanken. Vele dier Engelschen en „andere blanken” zijn reeds van geslacht op geslacht aan de; Kaap gevestigd en gevoelen veel mcersym-' pathic voor de Boerenbevolking dan voor het „Moederland”, welks harteloos beheer men reeds moede is. Een „algemeene opstand in de Kaapko lonie” zou dus zeker het begin zyn van den ondergang der Engelsche heerschappij in Zuid-Afrika. De Fransche Kamer heeft zich eergisteren voor den aanvang der algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting voor 1900, met 277 tegen 240 stemmen, op voorstel van Magniaudé, het platonische genoegen gegund, een ontwerp tot invoering van in komstenbelasting „urgent” te verklaren. Het is naar de commissie verzonden, die speciaal belast is met do taak om dergelykc ont werpen te onderzoeken en nu en dan door een rapport de zaak aan den gang te hou den, terwjjl de Kamer zich aan andere din gen wydt. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting liepen reeds eergister af. Iets meldcnswaardigs leverden ze niet op. De quotendeputatiën zyn te Boedapest bet eens geworden over het aandeel van do twee staten van de Monarchie in de gemeen schappelijke uitgaven. De Hongaarsche Quote zal 34.4, de Oostenryksche 65.6 percent be dragen. De overeenkomst is gesloten voor 10 jaar, aanvangende met 1 Januari 1900. De Hon gaarsche deputatie heeft de overeenkomst, door de commissie gesloten, reeds aangenomen. De toestand te Barcelona is een weinig ontspannen, doordat de bestuurders der Ka mer van koophandel en nijverheid, van oor deel dat de weigerachtige belastingschuldigen niet goed genoeg georganiseerd zyn om hun verzet vol te houden, nu de regeering daar tegenover zóó krachtig optreedt, hen aan geraden hebben het achterstallige kwartaal, 30 Sept. jl. vervallen, te voldoen. Velen hebben nu betaald en men verwacht dat de gevangen genomen weigerachtigen en be stuursleden der Kamer van koophandel los- Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des inidd. ten waaruit mijn geest was samengesteld, maar dat het mij gelukte een drank to bereiden, waar door deze krachten van hun omhulsel zouden wor den ontdaan, en een anderen vorm en uiterlijk zouden aannemen, iets wat mij niet het minst onnatuurlijk toescheen, omdat het de uitdrukking was, en het stempel droeg van de slechtere ele menten in mijn ziel. Ik aarzelde lang, eer ik deze theorie in practijk trachtte te brengen. Ik wist zeer goed, dat ik mijn leven waagde, want een drank die zóódanig op de lichamelijke krachten moest inwerken, zou bij de geringste overtollige hoeveelheid, of de ge ringste onvoorzichtigheid in het oogenblik der uitvoering, het onstoffelijk omhulsel waarvoor hij. bestemd was, zekerlij^Vemietigen. Het verlangen echter naar zulk een zeldzame en geheimzinnige ontdekking, o verwon ten slotte elke vrees. Ik had mijn tinctuur reeds geruimen tijd gereed, ik kocht bij zekere gelegenheid van een chemist een groote hoeveelheid van een soort zout, dat, zooals ik door onderzoekingen wist, het laatste ingredient was, dat ik noodig haden in zekeren heilloozen nacht, voegde ik de elementen te zamen, zag ze zieden en dampen in het glas, en toen het bruisen had opgronden, dronk ik het moedig uit. Onmiddellijk overviel mij een ijselijke benauwd heid, een persing in het beenderenstelsel, doode lijke misselijkheid, en een afgryselijke geestver warring volgden. Daarop begonnen deze smarten allengs te bedaren, en ik kwam tot mij zelve als iemand die van een zware ziekte herstelt. Ik had een vreemd gevoel, iets onbeschrijfelijk nieuws en aangenaams. Ik gevoelde mij jonger, lichter, en •3) - Hoedanig hen te scheiden J^Toen ik tot deze vraag genaderd was, begon het onderwerp eenig onbestemd licht van uit het laboratorium te ontvangen. Ik begon, diepzinniger dan-iemand ooit te voren, de onstoffelijkheid, de nevelachtige vergankelijkheid van dit schijnbaar zoo soliede lichaam waarin wij leven, te begrijpen. Ik bevond dat zekere kraahten in staat waren om dat vleescheljjk omhulsel te doen verzwinden Om twee afdoende redenen wil ik hier niet dieper in dit wetenschappelijk gedeelte mijner >belijdenis” doordringen. Ten eerste omdat ik tot de over tuiging ben gekomen, dat de last des levens voor eeuwig op des menschen schouders gelegd is, en dat als wij een poging doen om dien van ons af schudden, deze slechts nog des te zwaarder op s terugkeerten ten tweedeomdat, zooals uit jn verhaal, helaasmaar al te duidelijk zal jken, dat mijne ontdekkingen onvolledig waren. Het zij dus voldoende als ik verklaardat ik niet alleen ontdekte dat mijn natuurlijk lichaam slechts tot toevluchtsplaats diende voor eenige der krach- ven door den gelaten zullen worden en de telegrafen en telefonen weer in werking gesteld. Echter zou de staat van beleg gehandhaafd wor den, totdat de belastingschuldigen ook hun in December vervallenden termijn zullen hebben voldaan. In de Kamer vroeg Canellas op de gerust- Frankrijk. Gustave Rothschild heeft aan Fallières, den president van het Hooggerechtshof, een brief geschreven, waarin hy, in verband met hot feit, dat Jules Guérin hem beschuldigd had van unfaire handelingen te diens opzich te, verklaart, dat hy Guérin nooit gezien en nooit ontvangen heeft. De werkstakers te Audincourt, Valen- tinez en Beaulieu hebben zich gistermorgen onverwacht op weg begeven naar l’ary's, om daar hun eischen kenbaar te maken. Toen zij nabij Belfort kwamen, werd hun dé weg versperd door gendarmes, infanterie en cava lerie en de prefect verbood hun door de stad te trekken, hoewel een wethouder van Bel fort zich borg stelde voor de handhaving der •orde. Do stakers hebben daarop vuren ont stoken en zich gelegerd in do vlakte van Dausoutin. Hun vrouwen zyn by de bewoners in den omtrek onderdak gebracht. Duitschland. Do kamer van discipline, die heeft uit te maken, of de privaat-docent dr. Arons van de Berlynsoho universiteit als sociaaldemo craat gerechtigd is, een academisch ambt te vervullen, moot naar het heet tot de conclusie gekomen zyn, dat aan Arons het recht, om college te houden, ontnomen moet worden. Telefooi No. S’i A DVERTENTI E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centrn; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OVER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op de artt. 148—156 der Algemeene Politie-Verordening voor deze Gemeente; Brengen ter kennis van de eigenaren en de bruikers van de niet aan de Gemeente toebehoo- rende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Vry- en Zaterdag den ten en zen December a s., eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven j Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten of! Wateren voldoen aan de afmetingen, genoemd in art. 152 der bovenbedoelde Verordening en be-' hoorlijk zijn opgesloot zoodat geene boomstammen over of takken in het water hangen en dat die 1 Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van hetI water kunnen belemmeren of stank of stank ver- wekkend» ultdampingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de straf op de overtreding gesteld, j zijn de eigenaren of gebruikers verplicht de gecon- stateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. I De Naschouw zal plaats hebben op Vrij- en Zaterdag den 8en en yen December a s. Gouda, den 22 November 1899. Burgemeester eiu Wethouders van Gouda, I R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. OilUU-LIUIMMlm H 1'JJ—'TXlMlil. r1W.ll-—iMfcUtMEir». De verwachting, dat de Boeren in de Kaap kolonie en Natal zich by hun stamverwanten zouden voegen om hen te helpen, verwezen lijkt zich reeds, naar de Engelsche bladen melden. De Vrijstaters pogen de vaan des oproers in de geheele kolonie te planten, zegt de „Morning Post.” Vele Hollandsche kolonisten zyn, door de aanwezigheid der Boeren, ongetwijfeld geneigd zich by hen aan te sluiten. Reeds wordt gemeld, dat Ignatius van der Walt en Gober, twee Bóeren leden van het Kaapscbe parlement, zich by de Vrystaters te Colesberg aansloten. Waar dezulken voorgaan, zullen spoedig anderen volgen. Het is onder deze\>mstandigheden wel eens van gewicht om te weten hoe de verhouding in de Kaapkolonie en in Zuid-Afrika is van het aantal Boeren tot dat der Engelschen. Wy ontleenen daartoe eenige cijfers aan „Petermann’s Mittheilungen,” afl. 10 jaarg. 1899. Dit blad heeft de kerkregisters der drie Protestantsche kerkgenootschappen ge raadpleegd en heeft daaruit ervaren, dat er ‘in de Kaapkolonie wonen 350,000 Boeren en 140,000 Engelschen, benevens 10 k 20,000 andere blankwi. bezigd en veel minder uitgeput. En dit was naar ik denk, oorzaak dat Edward Hyde zoo veel kleiner, vlugger en jonger was dan Henry Jekyll. ’'Zooveel goedheid er uit het voorkomen van den eenen sprak, zooveel laaghartigheid stond er op het gelaat van den ander te le^en. Bovendien had het kwaad, (iets wat naar ik geloof de doodelijke zijde van den mensch is), aan dat lichaam iets wanstaltigs en walgends gc- geven.y< En/toch, toen ik dat leelijk beeld in den spie gel beschouwde, gevoelde ik niet den minsten afkeer, maar begroette het daarentegen met zekere voldoening. Ook dit was ik zelve. Het scheen dus natuurlijk en menschelijk. In mijne oogen was dit een vrijer afspiegeling van den geest, het stond meer op zich zelve, dan het onvolkomen en met zich zelf in strijd zijnde voorkomen dat ik vroeger vertoond had. En hierin heb ik on getwijfeld gelijk. Ik heb opgemerkt dat wanneer ik mij in de gedaante van Edward Hyde ver toonde, niemand mij in het eerst kon naderen zonder eerst te verblceken Dit kwam, naar mijn oordeel, doordien alle menschelijke wezens als wij hen ontmoeten een mengsel zijn van toed en kwaad, en Edward Hyde, liestond als uitzonde ring alleen en uitsluitend uit kwaad. Ik keek slechts een oogenblik in den spiegel, want thans moest de tweede en beslissende proef genomen worden en wel of myn transformatie onherstelbaar was, als wanneer ik voor zonsop gang dit huis, dat dan niet langer het mijne zoude zijn, zoude moeten verlaten (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1