BEN REIS MET HINDERNISSEN. ‘der 1VER e Kamer eek. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 6 December 1899. 38ste Jaargang. No. 8062. Bultenlandsch Overzicht. ALEN, hat Co. peller, irdtditmld- send raooes UXG. FEUILLETON. OF LATER 1 leering piereu, I, s£f@lX, ÖMS, Matten, Stoffeerder il I 108. 5 O D E AMMER rk TC A F Vrij naar het Engelsch rs der Zelf- me uitspot» IINGEL 622. INKMA.N Za inwryving an Rhauma- judhaid, pijn fez yhrz1 21 ook n7Men lette lerk,, inker!4 i.en50c.defl. etheken. Te Uloth, (ló ón Sanders. mar bij PERS Jz. 8 vau echtheid i« kurk steeds voor in nanrn der Eirnm ’PF (.oinsni i: courant Telefoon Ao. 82 De Uitgave dezer Courantgesqliiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. 7 afb. Prijs j verseb rik- deugd lijdt leering, die ad van een bij hetVer- mmarkt 34, het bedrag, dken boek» Londen is zeer bezorgd Londen wordt ontevreden. Dat kan men tiisschen de regels lezen in de Londenscho bladen, dat wordt minder bedekt uitgesproken door den Londensclien correspondent van de „N.-Y. Herald”. Deze seint aan zyn blad „De heerschende meening, die hier met den dag sterker wordt is, dat wy den oor log zeer duur moeten betalen. „Ik heb zooeven een brief gezien, aan een dame geschreven door een lid van het Vor stelijk Huis, wiens zoon bij de Coldstrcams staat en dus by lord Methuen’s colonne is. Zyne Hoogheid schryft „Al deze groote overwinningen beteekenen heel wat, als bewijzen van den Britschen moed. Maar uit een practisch militair oog- dubbele flesch jgts, Zaltbommel. isterdam 3zn., Botterdam. ling Engelschen de rivier kon oversteken, en dat de brug nog hersteld wordt? Is de hoofdmacht later toch gevolgd, nadat de Boeren hun stellingen verlaten hadden, of hebben zy misschien alleen hun stelling ach ter de Rietrivier, by Zevenfonteinen ontruimd? Hoe dat zy, het schynt zeker te zyn dat de Boeren nu weer op enkele kilometers ten noorden van de rivier, by Spytfontein een geducht sterke positie hebben ingenomen, on uit de officieele lijst, thans door het mini sterie van oorlog openbaar gemaakt, blykt hoe ernstig de verliezen der Engelschen by Modderrivier zyn geweest (toch schynt men zich uit Methuen’s eerste telegram ook in Engeland die verliezen nóg zwaai der voor gesteld te hebben dan zy zyn). De artille rie verloor 8 dooden en 28 gewonden, het bataljon Hooglanders 18 dooden en 94 ge_- wonden en 2 vermisten, de garde, (4 batal jons) 30 dooden, 160 gewonden en 5 ver misten. In het geheel zyn in het vuur ge weest 8 bataljops infanterie, drie batteryen veldartillerie, verder vrijwilligers, ponteniers, en naar ’t schynt het 9e lansiers, ofschoon dat niet veel aandeel in de krijgsverrich tingen gehad kan hebben en slechts één ge wonde kreeg. Het geheele verlies bij Mod derrivier blykt 475 man te zyn gewe‘est. Alles bijeengenomen zyn van het legertje van Lord Methuen sedert zyn oprukken van de‘ Oranjerivier, in een dag of vijf 969 man buiten gevecht gesteld. De verliezen der Engelschen zyn in dezen oorlog die nu nog geen twee maanden duurt en waarin nog geen beslissende gevechten geleverd zyn, toch reeds zeer zwaarvolgens de beste opgaven uit Engelsche bron waren den 29011 November in het geheel ongeveer 3450 man gesneuveld, gewond, of krijgsge vangen gemaakt. irtroffen i welbekend T-SLIX1B. abriekimerk). radicale en van alle, aelfa ckige zenuw- ontstaan door jgdigen leeftjjd zwakte, Bleek Hoofdpijn - Maagpijn n vermogen jnz. Uit Tusschen Turkije en de Monarchie is de ver standhouding nog matig. Van de overige mogendheden sprekende, rept de minister nog in ’t bijzonder van de, „oude, ongestoorde vriendschap” met Enge land, die de Monarchie echter niet belet, by de „vijandelijkheden” in Zuid-Afrika onzydig te blyven. Als gewoonlyk volgt op het politieke ge deelte van het overzicht npg een beschou wing over de handelspolitiek en luide klaag tonen heft de minister aan over de gebreken en misbruiken in dat opzicht, het gebrek aan ondernemingsgeest, het gemis aan een vol doende oorlogsvloot, de landverhuizing. De commissie ontving het overzicht met ingenomenheid. Hun vertrek zal in de Londensche gezel schapskringen weer een leegte achterlaten. De dames laten den moed zinken, nu elke dag meer rouw brengt in bekende gezinnen. Jachtpartijen en Kerstmis-byeenkomsten wor den' in grooten getale afgezegd. nDit wat de ryken betreft, maar de armen drukt de oorlog niet minder zwaar, daar het bykans onmogelyk is geld voor liefdadige doeleinden byeen te krijgen. De mehschen geven wat ze kunnen aan oorlogs- inschrijvingen. „Het onder de wapens roepen van weder om tienduizend man, heeft Engeland doen ontstellen. Militaire kringen leiden daaruit af, dat generaal Buller heeft bevonden dat de zaak ernstiger zou worden dan verwacht werd. „De inkomsten der schouwburgen dalen onrustbarend. De menschen kunnen er niet rustig blyven zitten, terwijl buiten de kran tenjongens hun sensatie-nieuwtjes uitschreeu wen.” Verspreide Berichten. Frankrijk. Eergisteren is in het Gymnase Voltaire te Parys het socialistisch congres geopend, dat een week zal duren met 2 zittingen per dag. 2000 Socialistische en revolutionaire organi saties zyn er vertegenwoordigd door 700 afge vaardigden. Dit congres zal beslissen in de quaestie van deelneming aan de regeering door de parlementaire' afgevaardigden der socialisten. De sociaal-domocratische minister van handel Millerand heeft zyn collega’s medegedeeld, dat hy voornemens is, zich voor het congres te gaan verantwoorden, als dat noodig blykt. By de opening ont stond een kleine botsing, doordat de politie de roode vlag wilde bemachtigen, die door de socialisten gedragen werd. De agenten werden omvergeloopen en de vlag ging mee het Gymnase binnen. De 5 groote socialis tische organisaties zyn op dit congres ver tegenwoordigd. Do politie heeft „La Caricature” in beslag genomen, die teekeningen bevat, welke be- leedigend zyn voor koningin Victoria van Engeland. De „N. R. Ct.” teekent bij deze en andere berichten aan: De telegraaf brengt nu andere inlichtingen over het gevecht by Modderrivier, maar ze zijn niet officieel, en duidelijk zyn ze aller minst. De voornaamste stelling van de Boeren schynt gelegen te hebben aan de overzijde van de Modderrivier en de Rietrivier dat volgt uit het verhaal dat de correspon dent der Daily Chronicle van den slag geeft maar hoe moet men dan het slot van het telegram opvatten, meldende dat de stelling - der Boeren door de Engelschen bezet is, terwyl wy alleen weten dat een kleine afdee- puni zyn zy niet veel waard. Geen overwin ning is werkelijk groot, wanneer daarby geefi kanonnen zyn buit gemaakt en wy hebben geen enkel kanon van den vijand ge noden.” [eden vertrekken weer garde-troepen. vertrek zal in de Londensche gezel- Graaf Goluchowski hoeft als elk jaar een overzicht gegeven van zyn buitenlandschen toestand, en wel aan de commissie voor bui- tenlandsche zaken van de Hongaarsche dele gatie. Het overzicht is gedeeltelijk een na dere toelichting op de troonrede. Het ge waagt eerst van den vreedzamen toestand in de wereld, met uitzondering van Zuid- Afrik, waar onlangs „vijandelijkheden” zyn uitgebroken, die echter, dat vertrouwt de minister tot die streek beperkt zullen blyven. Buitengemeen uitvoerig is Goluchowski over het Drievoudig Verbond, waarvan hy uit drukkelijk melding maakt, zegt hy, om al de praatjes te logenstraffen, dat de Oostenryksch- Hongaarsche politiek een andere richting uitgaat dan vroeger. Maar vriensdchappelykc betrekkingen met andere mogendheden, in de eerste plaats met Rusland blyven daarom toch noodig. De toestand op het Balkan-schiereiland is daar door al veel verbeterd. Roemenië krijgt dan weer een prijsje, en van Servië en Bulgarije wordt gazegd dat er wel binnenlandscho woelingen voorkomen, maar dat die op in ternationaal gebied geen stoornis veroorzaken. Voor de verbetering van de binnenlandsche toestanden in Servië zal de minister maar het beste hopen, bijzonder veel goed vertrou wen straalt in zyn woorden echter niet door. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In eene speciale editie van de „Daily Chronicle” wordt een telegram van Mod derrivier d.d. 29 November gepubliceerd, luidende als volgt„Het verwoede gevecht duurde gisteren ongeveer veertien uren; de Boeren waren stefk verschanst en hun front j strekte zich over 5 mylen langs de oevers der rivier uit. Zy waren ruim voorzien van artillerie en vochten met de uiterste wan hoop. De Engelsche kanonnen openden by hot aanbreken van den dag het gevecht door de linkerfllank van de Boerencommando’s met bommen te bestoken. Het scherpe artillerie-duel duurde eenige uren. Toen het gestaakt werd, drong de infanterie in twee brigades over de vlakte waar zy hoegenaamd geen bedekking had. Zy werd als het ware weggemaaid door de scherpschutters der Boeren, die zich aan de andere zyde van den dyk langs (je Modder rivier hadden opgesteld. De schoten der Boeren waren ontzettend goed gericht (horribly accurate). De Highlanders beproef den verscheidene malen de rivier over te stpken, maar leden verschrikkelijk, het schieten over de geheele lengte hunner gelederen noodzaakte hen terug te trekken. Vervolgens trok een gedeelte der Guards de rivier over en bood uren achtereen kloe ken wederstand aan de overmacht. De staf is van meening, dat in de annalen van het Britsche leger nog nooit troepen aan znlk een hevig vuur zyn blootgesteld geweest. De Engelschen vielen by dozynen, toen zij poogden de brug te bestormen. De Britsche kanonnen onderhielden den ganscheri dag een hevig vuur op de stel lingen der Boeren. Deze trokken ’s nachts terug met hunne kanonnen. De Engelschen hebben nu hunne posities bezet. De verliezen der Boeren zyn ontzaglijk groot. kant,” gilde Marigold en voegde de daad bij het woord. Rem of we zijn verlorenschreeuwde ik Ma rigold toe, maar trok gelijktijdig mijn beenen op, uit een ingeschapen weerzin tegen gebroken been deren. Dat waren de eenige samenhangende woorden die wij wisselden. In het volgend oogenblik vlo gen wij. Ik zal het nooit vergeten. Ik bedoel daarmee, dat ik het hooit kan vergeten. Ik zou het wel willen maar ik kan niet. Wat er in de volgende vijf minuten gebeurde, was zoo wonder baarlijk, dat ik ook nu nog nauwelijks aan de werkelijkheid ervan kan geloof slaan. Ik zeg, wij begonnen te vliegen. Dat drukt het onvoldoende uit. De heg, rechts van den weg, werd een flik kerend licht toen de zon er doorheen drongwerd een ondoordringbare vlek toen wij sneller gingen werd een schrik-verblinding, een gefluisterde bas bij de muziek van onze wielen, die eerst een sui zen, dan een huilen en eindelijk een gillen werd, toen wij door de ruimte sneden als een pijl door de lucht. Ik kan die vlucht met niets ter wereld vergelijken. Een montagne-russe gecombineerd met een zweefmolen staat nog tegen onze vaart als een tramwagen tegen den vliegenden Hollander en in mijn noodlot zag ik altijd de stijve gedaante van den ongelukkigen Marigold vóór my, met zijn voeten in de hoogte en zijn haren te berge gere zen in een samensmelting van angst en zuiging, even merkwaardig als verschrikkelijk. Geen woord ontsnapte ons. Wij vlogen over de dorpsstraat sneller dan een adelaar zou hebben België. Pierre Daens, de broAler van abbé Daens is te Termonde veroordeeld tot 150 francs boete, omdat hy in een openbare terechtzit ting te Aalst den vrederechter had toege voegd: „Als gy my straft, dan zal het volk zeggen, dat hier (op zichzelf doelend) de zetel is van eerlijkheid en daar (op den rechter wyzend) de zetel der schande. Engeland. De „Daily News” zegt, dat de Engelsche commissarissen voor de Parysche tentoon stelling van 1900 zullen bijeenkomen, om te kunnen doen. Wij vlogen de straat door met de vaart van een dol geworden expres-trein. Mari gold had de tegenwoordigheid van geest, om voortdurend zijn bel in beweging te houden, en wij schoten de straat door, stofwolk-verblinding en belrinkinken, zoodat een van de dorpsbewoners ons naderhand zei: „het was zoo iets in de ma nier van het boven-natuurlijke Wij konden de linksche wending van de straat niet volgen en wilden door een open hek vóór een hooi-veld renden met on verminderden‘hpoed over het gras en braken door een heining heen aan de andere zijde van het grasveldde vaart en de kracht waren te groot om tegengehouden te worden door de struiken van die heining, maar zij omarmden' ons rijwiel vriendschappelijk en toj aller verbazing sloten wij ons onderst boven bij een prettig picnic-partijtje aan, dat aan de andere zijde van de heining zat te ontbijten. Nadat.de eerste verwondering bekoeld waska ren allen bizonder vriendelijk, zorgzaam en lief voor ons. Een oude heer met grijs haar deed zijn best ons zoo toonbaar mogelijk te maken of althans mij, want Marigold had maar ééne zorg, zijn borstzak „Onverlet/’ was zijn opgetogen uitspraak een oogenblik later „Wel I welniets gebrókenvroeg de oude heer die bleek predikant te zijn. „Neen I haar dat wil zeggen, iets heel breekbaars dat ik bij me draag,” antwoordde Marigold een beetje dwaas „Ik ben nieuwsgierig hoe ons wiel er af is gekomen.” (Wordt vtrvol^d). hooge wiel en het nieuwe hedendaagsche. Het voorwiel was te groot en het achterwiel te klein en bij wijze van tegemoetkoming werkte het niet met een directe kruk, maar met een rad en beugel boven de as. „Kom op,” riep de berijder van dat onding op familiaren toon en hij kwam ons langzaam maar gestadig vóór. Het was ergerlijk dat zoo een vent dat kon doen. De weg was goed, zacht dalend en recht, tusschen hooge banken. Zwak als het fluisteren van de bries, kwamen Marigold’s woorden tot mij. „Zet een beetje aan Ik antwoordde, meer dan een beetje. Het kwam niet te pas dat zoo een piep-jong ventje op dat wiel-gedrocht ons voorbij zou zeilen. Wij zetten beiden flink aan. Blijkbaar zette de jongen ook aan, maar het baatte hem niet veel. Wij waren hem kort op de hielen en wonnen ieder oogen blik, hij was nog geen yard voor ons bij de kromming van den weg, waar hij uit het gezicht verdween en zoodra wij den hoek omsloegen zou den wy hem inhalenwat we ook deden. Tot onze spijt haalden we hem gauwer in dan we verwacht hadden want (wij zagen hem naast zijn mismaakt rijwiel loopen „Kijk uit, mosterd!” riep hij spottend, maar het was te laatwij snorden al over den weg in duizelingwekkende vaart en toen ik onder Mari gold’s gelen mouw doorkeek, zag ik een kalkwitten steilen weg voor ons liggen, omzoomd door groene heggen en afdalend naar een gehuchtje, dat nauw zichtbaar in de vallei lag te sluimeren. „Trek je beenen op I We moeten naar den 4) Voorloopig viel er niets meer voor en eerlang waren wij Shooter’s Hill opgereden, hadden Black- heath ver achter ons gelaten en reden langs den ouden Dover weg. Toen wij geheel in het open land kwamen, was het een heerlijke dag. Een ware geurige Junidag, met zonneschijn door een bries getem perd, een goeden harden weg, niet al te stoffig onder onze wieleh en een langzaam klimmenden eetlust van binnen die veel deed verwachten van ons lichaam. Het was heerlijk dat wij er toe waren over gegaan. „Hoe vindt je dat nu. Marigold vroeg ik triomfantelijk. He mei sch,” antwoordde Marigold. Juist op dat oogenblik kwam een sjofel individu van het mannelijk geslacht ons op zij, hij ging denzelfden weg als wij en hij moest ons dus heb ben ingehaald. Hij z->g ernog piep-jong uit en reed op een verouderd instrument met dunne veeren, zoo iets halfslachtigs tusschen de oude bicycle met het Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Uenten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1