Dent. EEN m ?nz ■r cllinsr. lel, AAN .2ERIÏÏG G Dinsdag 12 December 1899. No. 8097. 38ste Jaargang. DOPING BINNENLAND- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Btiitcniandsch Overzicht. antenbond on Os. sa M ber 1899, OONEELISTEN :ls. lEllLLIllO) BII'S, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. ar 1899, >recies, isrlie (lemcente. KANTBB i Haarlem. TB ft. lur, S, Secretaris. CDA” Vrij naar het Engelsch ven. tcM uur. ijzen. <MAN Zn. *•3 O sa M rt sa billINIIE101KI T Telefoon Ao. 99 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Nederlaudsche en de Duitsche ambu- lancecorpsen zyn te Pretoria aangekomen en met zeer groote geestdrift ontvangen, terwijl adressen van verwelkoming werden aange boden. De helft der ambulances gaat naar den Vrijstaat, de andere helft naar Natal. In verband met het ongeval te Capelle heeft de Raad van toezicht op de spoorweg diensten de spoorwegmaatschappijen hier te lande nitgenoodigd om enkele malen per jaar eene oefening te doen houden in het opstellen der veerende schragen in bagage- of andere wagens op de stations, waar die schragen voorhanden zijn. Nu de bevoegde autoriteiten nog niet de noodzakelijkheid inzien van een nieuw Cen traal Station te Rotterdam, is er een ontwerp ingediend om de in het midden van het oude station D.P. gelegen hoofdsporen te ontlas ten van een aantal treinen komende van en bestemd voor Hoek van Holland en tusschen- gelegon stations. Bij den aanleg van den vorbindingsspoor- weg is in den driehoek, gelegen tusschen de oostelijke en westelijke splitsing aan Beukels- dflk, een dubbel spoor aangelegd evenwijdig aan het hoofdspoor Rotterdam - Schiedam en dat beide splitsingen verbindt. Het is de bedoeling dit nieuwe spoor te gebruiken als hoofdverkeersweg tusschen Rotterdam D.P. en ’s-Gravenhage en omgekeerd, zoodat de treinen op dat traject over de nieuwe halte Beukelsdjjk komen te Joopen. De beide vrijkomende oude hoofdsporen blijven dan hoofdzakelijk bestemd voor het vferkeer Rotterdam—Hoek van Holland. In verband hiermede zal dan nabij den ovêrweg aan den Spoorsingel te Rotterdam eentrek- wissel worden aangebracht met toepassing van het bloksysteem, zoodat de treinen langs de sloot achter de Diergaarde komen te loo- pen in de richting van het stationsplein. Al daar zal met het oog hierop naast het spoor wegpostkantoor een haltegebouw worden opgericht, voor het personenverkeer met Hoek van Holland en tusschengelegen stations. Vindt dit ontwerp ingang, dan zal hot oude station D.P. van ongeveer 50 treinen per dag ontlast worden. Donderdagavond hebben Jules Lemaitre, Francois Coppée en generaal Mercier te Parijs het woord gevoerd in een openbare vergade ring van nationalisten. Mercier werd luide toegejuicht. De bijeenkomst werd gesloten onder het geschreeuw Leve MercierLeve Déroulèdo 1 Weg met Gallilet De procureur-generaal heety Zola medege deeld, dat op verlangen van generaal Luxer en de overige leden van don krijgsraad, waar voor Esterhazy heeft terecht gestaan, in het proces te Versailles 28 getuigen A charge zullen worden gehoord. Het zijn de getuigen die te Rennes ten nadeele van Dreyfus heb ben getuigd. n Z/LIJSB, IR 1899, des terfhuize van in den Katten- la. voren van 10 i zien. iotaris G. te Gouda. Belgis. De groote korenmolens van de firma Du bois te Charleroi zijn, met een voorraad van 10.000 zakken koren, door brand vernield. De schade wordt op ruim 1 millioen geschat. Engeland. Gisteren heeft op de Nortonbrug te Londen een botsing plaats gehad tusschen den ler- schen posttrein en een goederentrein. Een reiziger werd gedood, verscheidene zyn |ge- wond. Men is ook eenigszins gerustgesteld door’ het antwoord, dat de Hongaarsche minister president Szell in het Hongaarsche volkshuis heeft gegeven op de vraag wat hij dacht te doen als bovengenoemde wet in Oostenrijk niet vóór den len Januari was aangenomen. Men vroeg hem of hy dan niet zou overgaan tet het instellen van eigen douane. De mi nister meende, dat het voldoende zou zijn als in Hongarije de wet maar stipt werd uitge voerd. Ook meende hij, dat het vrij gelijk zou zyn of de wet in Oostenrijk tot stand kwam door het parlement of door middel van art. 14 def Grondwet. Dit laatste was, geljjk men weet, lang oen strijdpunt, althans een machtig wapen in de hand der Hongaarsche onafhankelykheids- party. De Pesti Hirlap deelt mede, dat een Hongaarsche staatsman dezer dagen een onder houd had met den keizer, wien hij den raad gaf den Czechen in Oostenrijk dezelfde vrijheid te luten als Croaten in Hongarije hebben. De keizer noemde dat onmogelijk. Indien ik dat deed, zoo zou de vorst gezegd hebben,1 dan zonden de Czechen aanspraak maken op Moraviö en Silezië, en de Polen zouden de' Ruthenen willen annexeeren. Ik zou dan vorst z|jn van een in vieren verscheurd land. En wat zou er dan van Weenen worden? In1 Hongarije heeft men slechts éen Croatie. Maar ik heb er tien. De keizer had verder de hoop uitgedrukt, dat de Hongaren geen gebruik zouden maken van de moeilijkheden, waarin Oostenrijk zich bevindt. Hjj voegde er bp dat, als hp ge-' dwongen werd Oostenrijk weer als een absoluut monarchie of federaal land te regeeren, hij toch Hongarije op den bestaanden voet zou blyven besturen. Het departement van oorlog te Londen heeft van generaal Gatacre het volgende telegram ontvangen: „Ik betreur het zeer te moeten mededee- len dat mijn aanval hedenmorgen op Storm- berg met zware verliezen is afgeslagen. Ik was door de gidsen onjuist ingelicht over de stelling van den vijand en bevond het terrein zeer ondoelmatig.” De bevelvoerende generaal te Kaapstad meldt dat voor zoover bekend is generaal Gatacre de volgende verliezen leed: 9 offi cieren gekwetst en 9 vermist, 2 minderen gesneuveld en 596 vermist. Er is bericht gekomen te Pretoria van een gevecht Zaterdagmorgen in de vroegte bij Scholtznek, ten Zuiden van Spafontein, waar de Engelsche troepen de daar opge stelde krijgsmacht van Cronjé aanvielen. Ook van de andere zijde van Spjjtfontein, in de richting van Kimberley, worden vijan delijkheden gemeld. Daaruit leidt men af, dat het garnizoen van Kimberley opnieuw een uitval gedaan heeft. Uit Londen komt daarentegen het vol gende telegram De marine-brigade beschoot Zaterdagmor gen met haar 4,7-inch kanon een nieuwen schietstand voor een kanon, die door de Boeren werd aangelegd. De vijand trok haastig terug, de schietstand werd klaarblij kelijk vernield na een gevecht van een hall nur. Tegelijkertijd deden de cavalerie en een batterij artillerie een demonstratie tegen den linkervleugel der Boeren. Waarschijnlijk heeft ons bericht van gis teren uit Pretoria over den aanval op gene raal Cronjé’s troepen betrekking op boven staande actie. Te Londen wordt een zevende divisie ge reed gemaakt, want Buller vraagt maar al door om versterkingen. Wanneer deze di visie is uitgezeild is er geen quaestie meer van nieuwe versterkingen, want dan is de Engelsche geregelde troepenmacht, naar de „Voss. Ztg.” doet uitkomen, geheel uitgeput. Het gerucht, dat de Regeering nog een di visie wil samenstellen uit militie-troepen, acht het blad ongelooflijk. Die zijn geheel ongeschikt voor den velddienst, voornamelijk in Zuid-Afrika. De mobilisatie van een brigade militie zou als een nationaal ongeluk moeten worden beschouwd. En wat zal Engeland bereiken met deze ontzettende wapening en troepenmacht. De Duitsche majoor Von Wïssmann, die langen tyd commandant was der Duitsche troepen in Zuid-Afrika, en die volkomen op de hoogte is van de toestanden ook in de Republiek, zegt daarvan „De militaire voordeelen der Boeren zul len tamelijk wel opwegen tegen den enormen rijkdom aan krijgsmid delen van Engeland. Ik geloof dat deze oorlog een lange wor steling zal worden zonder dat bijzonder be slissende slagen zullen worden geleverd. Zoolang Engeland niet elders in zyn kolo niale belangen wordt bedreigd, zal het in staat zyn zich met zyn geheelen rijkdom te gen de Boeren te keerendoch dan zal de strijd geleidelijk overgaan in een kleinen oorlog, waarin de Boeren nog jaren lang het veld zullen behouden, totdat eindelijk een overeenkomst wordt aangegaan. Van een onderwerping kan echter nooit sprake zyn. Het zal nu spoedig moeten blijken of ge neraal Joubert in staat is de Engelsche ont- zettingstroepen tegen te houden en af te slaan. Gelukt hem dit, dan zal de partij der Boeren zoo in kracht toenemen, dat zelfs het zenden van latere versterkingen Engeland niets meer zal baten. De Afrikaanders, die thans nog weifelen, zullen dan de party der Boeren kiezen tegen Engeland. Het einde zal dan zyn, dat Transvaal en Oranje-Vry- staat niet alleen vrije, onafhankelijke Repu blieken zullen blyven, maar dat Engeland wordt teruggedrongen uit het deel van Afrika dat aan de Afrikaanders behoort. „Gelukt het Engeland echter zyn ontzet- tingstroepen te vereenigen en de thans inge sloten troepen te verlossen, dan zal een lang durige guerilla ontstaan, waarvan het einde niet te voorzien is. De Boeren zullen strijden tot den laatsten droppel bloed. Maar onder worpen zullen zy nooit wodren.” In Oostenrijk herademde de Rijksraad weer een beetje, wyl de Czechen zich niet verzet ten tegen de behandeling van de wet tot verdeeling van de verbruiksbelastingen in eerste lezing en medewerkten die aan eene commissie ad hoe te zenden. verbaasd en met onmiskenbare voorteekenen van kramp. «Neem de lantaarn en zet die uit het ge zicht,” antwoordde Marigold terwijl hij mij die toereikte. »De diender en een andere man zetten ons na.” En waarlijk, wij hoorden de deftige voetstappen op het losse kiezel knarsen en langs het pad ko men dat wij hadden verlaten. Ik deed wat ik kon om de lantaarn uit te blazen, maar de knip van het deurtje weigerde en ik blies zonder re sultaat totdat ik er duizelig van werd. „Ik ben bang dat we in de knel raken,” zei Marigold «Als de diender hier bij den muur naar binnen kijkt, ziet hij ons. Zie je daar midden in de laan dat struikgewas, laat ons daarheen rennen, eenmaal daarachter zijn we veilig.” Het was dat zie ik riU wel in een krank zinnige raad om te geven en te nemen, maar bij een paniek doet men al wat maar wordt voorge steld. «Hurk neer en renfluisterde Marigold be vend en toen ik hem zag neerhurken en rennen, volgde ik hem op dezelfde manier. Na die pijn lijke ondervinding kan ik verklaren dat er geen manier van voortbewegen zóó lastig, zoo akelig en zóó uitputtend is als hurkend rennen. Hurken is al pijnlijk voor den rug, maar nu daarbij nog rennen, dat is een ware foltering. Toch hebben wij het volbracht en wij waren adem loos maar veilig onder het loot der boomen ver borgen. Ik stond op het punt een gelukwensch uit te spreken, toen tot mijn grootste ontzetting Frankrijk. Gisteren, den zesden dag, dat het socia listisch congres zetelt, is het voorstel-Guesde, strekkende tot het doen voortbestaan der tegenwoordige organisaties, aangenomen. Bo ven haar staat een algemeen uitvoerend be stuur, bestaande uit afgevaardigden der verschillende groepen. Dat bestuur zal de houding der socialistische kamerafge vaardigde en van de partypers controleeren. Hedennacht, toen de afgevaardigden het Gymnase Voltaire verlieten met drie roode vlaggen voorop, terwyl de „Internationale” werd gezongen, ontstond een botsing met de politie, die zich meester wilde maken van de vlaggen, wat mislukte. Marigold rechtop ging staan, naar zijn borstzak greep en tragisch uitriep Het is wegI” Wat vroeg ik, in de hoop dat het alleen maar die mismaakte hamer zou zijn. «Haar portret,” antwoordde Marigold. «Het moet uit mijn zak zijn gevallen toen ik daar in die knielende houding zat »Houd je toch stil,” riep ik op een toon zóó gebiedend als het geheimzinnige, van onzen toe stand toeliet, want tot mijn itnrik zag ik voor de gesloten bovenvensters vair Sint Anthony licht verschijnen. «Ik kan het niet verliezen," riep Marigold be slist. Het was een verschrikkelijke toestand. Om het heestergewas tusschen ons en de politie te heb ben, waren we nu vlak tegenover het huis geko men en die gekke Marigold had eenigszins luid gesproken, een van de bovenvensters ging plot seling open en liet ons een witte gedaante zien met iet» angstwekkends als een geweer in de hand. «Wie daar?” riep de eigenaar van die gedaante op onnatuurlijkert barschen toon. Marigold trachtte zich weer terug te trekken en deed de takken van zijn schuilplaats krakendat maakte de zaak nog erger. «Spreek of ik schiet,” riep de onnatuurlijk bar- sche stem. Tegelijkertijd vertoonde zich een dito gedaante aan het tweede venster. (Wordt vervolgd.) Door het geïllustreerd vakblad voor de Schoenmakerij en den Schoenhandel „Sint Crisptjn”, uitgave W. A. Eisma Cz. te Leeu warden, is de volgende prysvraag uitge schreven Hoe dient een algemeene vakbond van schoenmakers ingericht te zyn? Italië. De paus is weer byna geheel hersteld van zyn lichte verkoudheid. Gistermorgen heeft hy in de particuliere kapel de mis gecele breerd. E 100. Telefoon No. 9< ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 9) «Dat komt goed, dat is heel gelukkig,” riep Marigold uit en een oogenblik later was onze lantaarn aangestoken. Bij dat licht begon hij I den muur nauwkeurig gade te slaan terwijl hij I er langzaam langs liep en van tijd tot tijd diep zinnige archaeologische opmerkingen maakte die te rechter plaatse zeer zeker van groot belang zouden zijn, maar die totaal aan mij verloren gingen. Hoe het nu kwam weet ik tot op dit ooganblik niet, maar het ging zoo gemakkelijk, zoo natuuriykterwijl wij langs den muur liepen I kwamen wij aan een afsluiting, het zoekende licht verraadde ons dat die te openen was. Marigold t brandde van verlangen om onderzoek te doen aan de binnenzijde van den muur; er was van verre of nabij niemand te zien en dus gingen wij de opening door en begonnen den muur van bin nen te bezien. Plotseling op verschrikten en ademloozen toon smeekte Marigold mij om neer te hurken en toen ik het hem onverwijld zag doen volgde ik zijn voorbeeld en hurkte neer onder den muur. «Wat is er aan de hand?” fluisterde ik, heel

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1