AM, EEN ffi W HfflMM. /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ibezit” Zaterdag 10 December 1899. No. 8071. 38ste Jaargang. re. Bultenlandsch Overzicht. ERVERIJ 1 \z. •hal SlMEIt RING. FEUILLETON. van Vierssen Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. persoonlijke beslissingen van den Keizer. 8. s. Mispelblom s. Mispelblom wyn en Eige- Verspreide Berichten. e Credietver- dit jaar inden Blydestein A. Witlox C. Burnings van Deventer icrlj ronderen. Dat en HOOFDSTUK V. ^KMAN Zi. Mevrouw Maggs (Hortft vervolgd} t de coupons Januari 1900 rs. Mispelblom tüumans Sme- i de Heer en verren ran ben, alsook alle Roelink A.Bz. she Effecten- Co. Effectenbank. I. Greup. tnings en Ten 's mede, die al i tot er» der Zelf- rnie uitspat- terrUim den Koning L van Minden. J. en A. E. (dlllMIIE COIlRANT zeide hij opbeurend, »nu t «toom n van )Z. worden naar de averfd. omd of geverfd le gezond neid Vrij naar het Engelach &O., asthuma Zn. n I Mispelblom 1*8 27 afb. Prö. Ie verschnk- ndeugd lydt leering, die and van een bjj het Ver- enmarkt 34, het bedrag, plken hnek- De Oostenryksche minister-president, graaf C|ary heeft in de begrotingscommissie ver klaard, dat de regeering een wetsontwerp bewerkt tot regeling van de taalqnaestie en dat zy het by do Kamer zal indienen, zoo- dra er in de behoeften van den staatsdienst voorzien is langs regelmatigen weg. Frankrijk. By een huiszoeking door de politie by een royalist te Parijs zyn eergisteren een groot aantal aanplakbiljetten met het op schrift Leve de hertog van Orleansin beslag genomen. Ook zyn biljetten met „Leve Déroulêde I” en 150.000 papieren met „Weg met Loubet!” er op gevonden. Te Epernay is plotseling ee.n jong sol daat overleden, naar het heet tengevolge van ernstige mishandelingen van een onder officier, die hem niet kon uitstaan, omdat de soldaat Israëliet was. De familie van den overledene beeft een aanklacht ingedjend. Op verzoek van do Turksche regeering is een strafinstructie geopend tegen de Aurora wegens beleediging van den sultan Het blad had naar aanleiding van do reis van admi raal Fournier de politiek van den sultan te genover de Armeniërs doen uitkomer. en daarby op de sluipmoorden gewezen. In het proces mr. Labori tegen do Libre Parole is eergisteren uitspraak gedaan. Het blad had indertyd beweerd, dat de aanslag in Augustus j.l. te Rennes op den advocaat gepleegd, gefingeerd was. Do rechtbank ver oordeelde bet blad tot 2000 francs boete, betaling, overeenkomstig den eisch, van 1 franc schadevergoeding en tot publicatie van het vonnis in 10 Parjjsche en 200 provinci ale bladen. De vakvereenigipg der arbeiders in de nationale lucifersfabriek te Aubervilliers en te Pantin heeft den minister-president Wal deck Rousseau verzocht als scheidsrechter op te treden in een tusschen de werklieden en de directie gerezen geschil. Eergisternacht zyn naby Parys 7 perso nen doodgevroren. Db thermometer daalde gisteren tot 18 graden Fahrenheit onder het Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is l.gö, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VTJF RENTEN. Ier Vennoot- ndsche Bank reetje en de indrjr. jrius en Zn. Croockewit. Bank. Smidt. oopman. i Hous Zn. ;ema en Klef- Jyselaar Co. ityn Dort- De Engelsche bladen maken telegrammen openbaar van hun particuliere corresponden ten te Modderrivier. Voor het meerendeel bevestigen zy het reeds vroeger geseinde over de geweldige verliezen, door de Hoog- landersbrigade geleden by de twee mislukte bestormingen van Magerfontein. Alle correspondenten pryzen den leeuwen moed waarmede de Schotsche hooglanders, waaronder dezelfde kerels waren die de hoog ten van Dargai in Engelsch-Indië bestormd hebben, tegen de blykbaar onneembare stel ling der Boeren oprukten. De berichtgever van de Times seint dat honderden doodeen gewonde Hooglanders het slagveld bedekten. Ï30 meter schynt de kortste afstand geweest te zyn waarop de aanvallers de stellingen der Boeren konden naderen. Het stormloopen werd ook belemmerd door ijzerdraad versper ringen, die de Boeren opgesteld hadden, maar verscheidene berichtgevers spreken van een dergelyke hinderlaag, door de Boeren gelegd als te Stormberg, want toen de Hooglanders Maandagochtend vroeg, gesteund door een garéfc-regiment de stellingen der Boeren naderden, werden zy om half vier, d. w. z. toen, het nog donker was (terwijl de duis ternis verergerd werd door een slagregen) ontvangen met een moorddadig geweervuur dat de hooglanders verraste en terugdreef. Blykbaar waren de Boeren gewaarschuwd en wachtten zy de Engelschen op. Alle groote bladen, behalve de Daily Telegraph, zien Methuen’s toestand donker in. Een telegram van Methuen gewaagt wel is waar van de ernstige verliezen, die de Boeren by Magerfontein geleden zouden heb ben, zoodat geheele commando’s vernietigd werden, maar de vraag is, zegt de militaire medewerker van de Times, of de verliezen der Boeren van dien aard zyn dat zy voor eerst Methuen te Modderrivier niet meer lastig zullen vallen. Anders loopt hy gevaar te Modderrivier ingeslpten te worden, evenals White te Ladysmith. Wy willen geen tweede Ladysmith in Betsjoeanaland, zegt deze schrijver, en de Times zegt het hem na in een hoofdartikel. Hy erkent evenwel dat Methuen alleen in staat is, te beoordeelen, of zyn eigen strijdkrachten zoo sterk, en die van de Boeren zoo zwak zyn dat hy zyn stelling te Modderrivier kan handhaven en tevens zyn verbindingslijn beveiligen tegen de zéker te verwachten aanvallen van de Boeren. Anders behoort Methuen zoo spoe dig mogelyk terug te trekken, voordat de terugweg hem afgesneden wordt. Intusschen bepleit de militaire medewerker van de Times het denkbeeld, om zoo spoedig mogelyk althans nog 30,000 man naar Zuid- Afrika te zenden. Ook de Morning Post keurt scherp de oud-Engelsche vechtmethode af die by Magerfontein gebleken is, waar de Sèhotsche Hooglanders in gesloten gelederen vier aan vier oprukten, hetgeen de moderne krijgskunst verbiedt als het vyandelyk ge schut zoo dicht by is. Overigens acht de Morning Post het mogelyk dat Methuen een nieuwen aanval doet op de Boeren alvorens Magerfontein los te laten, maar zulk een nieuwe aanval zou spoedig moeten geschieden. Intusschen beveelt het blad de Britsche natie aan zich voortaan te onthouden van snoeverij en ook de verdeeling van de Boeren republieken maar uit te stellen tot na de verovering ervan. De militaire medewerker van de Westmin ster Gazette gelooft dat Methuen verstandig zou doen als hy op Oranjerivier terugtrok, om daar nieuwen voorraad en versterkingen af te wachten. Middelerwijl zou hy zooveel troepen als hy missen kon naar Gatacre en French moeten zenden. Deze deskundige erkent dat Metfiuen’s terugtocht vermoedelyk den val van Kimberley tengevolge zou hebben maar zelfs die ramp ware niet zoo verder felijk als Methuen’s omsingelen te Modder- riyier, waar hy vermoedelyk slechts voor een week rantsoen heeft. De Standard verpeemt ujt goede bron, dat eergisteren op het departement van oorlog besloten is om, ter voorziening in de ver liezen door Lord Methuen geleden, maatre gelen te nemen tot mobilisatie van de 7e divisie met de 8e in reserve. De Engelsche ochtendbladen berichten, dat de Amerikaansche senator Masson, by de indiening van de bekende motie, Chamber- lain een Lilliputter noemt, in vergelijking Gladstone. De Engelsche eischen, aan Transvaal ge steld, waren twistzoekend en schrikaanjagend zoo zeide hy. Ook in de Amerikaansche Kamer is zulk een motie gesteld. En nu wordt zelfs in den Duitschen Rijks dag aan Engeland de handschoen toegewor pen. Eerst sprak de socialist Bebel een ver- oordeeling uit over Chamberlains politiek en zyn wenschen voor de verdrijving der En» gelachen uit Zuid-Afrika, vervolgens gewaagde de conservatief Limburg-Stirum van de sym pathie zijner staatkundige vrienden voor de Boeren in hun strijd tegen de Engelschen daarna verklaarde de vrjo conservatief Kar- dorff zich tegen Engeland, dat op lichtzin- vriespunt. Men weet nu reeds mede te deelen, dat koningin Victoria van Engeland in 11)01 Wij gingen met mevrouw Maggs mede, die den tijd door babbelde, en werden toegelaten de wijd-vermaarde marmeren vestibule. Er was niet veel bijzonders aan te zien, alleen was er niet de minste overeenstemming tusschen die vestibule en het overige deel van het huis. Mevrouw Maggs was tr erg trotsch op en weidde rui»Li»., .i.i wim ,.i i .IR...EIL.iji i..i.iiii i j nige wyze oen oorlog begonnen was. De nationaal-liberaal Sattier voegde daarby dat» zoo zyn party ook vertrouwen stelde in Vob Billow’s politiële, de operfbare meening en de Duitsche volksvertegenwoordiging toch het recht hadden om hun sympathie voor de Boeren te uiten. De Pool Motty betreurde het dqt de vredesconferentie, dat grootsebe denkbeeld van den Russischen keizer, niet geleid had tot een scheidsrechterlijke beslis- sinh van het geschil tusschen Engeland en Transvaal. uit over de schoonheid van die vestibule en over de kosten van het onderhoud, waarna zij ons naar een geriefelijke eetkamer bracht, waar door de vensters een prachtig uitzicht was over de rivier tusschen de moerassen door. Er was volstrekt niets merkwaardigs in dat be zoek, maar het bracht ons in aanraking met een ander loeristengezelschap. Wij zouden juist aan tafel gaan toen er een gezelschap op rijwielen aankwam, bestaande uit den eerwaarden heer Sprinkler, mevrouw Sprinkler en juffrouw Seldon, mevrouw» zusterzij maakten ook een tocht doch logeerdén niet in Greenhaven maar in het nabijgelegen dorpje Thorpe Naar het scheen waren zij er al een week en wilden dien namiddag naar Rochester; twintig mijlen verder, waar zij weer wilden stil houden om de oude kathedraal te bezichtigen. •Wat een lieve menschcn om hier bij mij te komen!” riep mevrouw Maggs uit en verwelkomde hen hartelijk. »Ik heb hier nog meer wielrijders. Die moet jelui leeren kennen Mevr. Sprinkler, dé hoeren Marigold en Underside, van den laatste hebt u ongetwijfeld dikwijls hooren spreken. Hij is een autoriteit in fossiele beenderen Ik bloosde zooveel ik kon en mevrouw Sprinkler zei heel beleefd dat het een interessant onderwerp van onderzoek was. Daarop gingen wij zitten en begonnen te dejeuneeren Van tyd tot tijd ving ik sluiksche blikken op die Marigold op juffrouw Seldon wierp en die mij voorkwamen vol bewondering te zijn. op iets erg logs lag. •Haal hem nu van den vent onder hem af,” sloeg iemand uit den volkshoop voor en toen ik mij zoo goed en zoo kwaad het ging omdraaide, ontdekte ik dat het logge iets waarop ik lag, Marigold was. Hy was er zich van bewust, want toen die op merking werd gemaakt, zeide hij „Ja, neem hem van mij at, want hij ligt met ‘zijn volle zwaarte op mijn borstzak.” De ergernis teweeggebracht door die woorden, gaf mij kracht. Ik sprong op en Marigold krabbelde ook overeind „Waar is de accumulator vroeg hij rond ziende. Een boerenlummel hield een gekromd en verbogen wiel vast als een inééngedrukte vo gelenkooi en een zucht van verlichting ontsnapte ons beiden. Toen keken we rond en zagen het geraamte met het andere wiel het voorwiel recht op en altijd nog wild ronddraaiende. •Bekommer u niet om de machine,” zei de heer Manytrap peinzende, (had hij maar gewe-. ten hoe weinig wij dat deden) »Laat mij u aan mevrouw Maggs voorstellen, de twee hoeren toe risten.” De bijeengeloopen menigte was gaandeweg heen gegaan, teleurgesteld dat wij niet dood Waren alleen de zwaarlijvige Jenkins bleef en staarde naar de gevolgen van zijn werkmevrouw Maggs die een groote vijftigjarige vrouw was met een rood gelaat en een erg onnatuurlijke stem, stroomde op ons neerf, •Och, jelui arme dingen. Ik heb alles van den Het begrootingsdebat van dit jaar inden Duitschen Rijksdag wordt in hoofdzaak daar door gekenmerkt, dat tegen h0t persooifljjke ingrijpen van den Keizer in de politiek, zoo- alB deze door zyn redevoeringen ia het open baar herhaaldelijk deed, op een totnogtoe ongewoon scherpe wijze door1 verscheidene partijleiders on onder protest werd opgeko men, zonder dat da voorzitter de woord voerders in het minst belommirde. De uit wendige oorzaak voor critiek bood debekefide vlootrede aan, die de Keizer in October te Hamburg heeft gehouden. Nadat reeds de leider van het centrum Lieber en die van de socialisten Bebel hun hart daarover op krachtige wijze gelucht hadden, kwam heden de vrijzinnige Eugen Richter aan het woord, die sijn voorganjjjors nog verre overtrof in ‘openhartigheid zonder voorbehoud en daarby voortdurend luiden bijval van de geheele linkerzijde en voor een deel ook van het centrum oogstte. Ook de afgevaardigde Riokort, van den rechtervleugel der vryzinnigenj, die de vloot- vermeerdering steunt, verklaarde heden dat, al was het in den regel ook beter om den persoon van den Keizer en zyn redevoerin gen niet in het debat te betrekken, er zich hier toch omstandigheden voordeden die daartoe noodzaakten. Overigens meende Ric kert, dat er onder het volk een krachtige beweging ten gunste van v^rgrooting der vloot waar te nemen was. Kenschetsend voor den toestand dor bin- nenlandsche politiek is, dat Eugen Richter zulk een scherpe rede tegen ’s Keizers per soonlijke politiek van plotselinge schokken houden kon, zonder de geringste poging tot beperking vanwege het presidents-gestoelte of den een of anderen werkelijk krachtigen afweer van de banken der ministers te ont moeten. Het maakt haast den indruk, alsof eenigermate ook de ministers het in hun bin nenste niet al te zeer betreuren, als zij door dergelijke uitingen van het parlement einde lijk een rnggesteuntjo krygen tegen de al te heuvel afgezien. Ik heb altijd zooveel te doen dat ik eigenlijk nooit tijd heb om interessante voorvallen te zien, maar ik kon toch niet nala ten om hiernaar te gaan zien wat een wilde vaart. Het was in éen woord verschrikkelijk, komt toch vooral beiden met mij mee om iets te ge bruiken en een beetje tot je zelf te komen. Ik heb prachtige brandewijn, juist goed voor schokken. Ik noem het toover-brandewijn, want het doet wonderen. Dat mag dan ook wel, want die bran dewijn kost mij tien shillings en zes pence de flesch. En ik heb een marmeren vestibule die ieder een gaat zien ze komen mijlen ver om die te zien. Ik houd er ook een meid op na, voor twaalf pond in het jaar, alleen om dat marmer te schuren. O» u moet vooral komen. Uitgeput als wij ook waren, konden wij aan zulk eep maalstroom geen weerstand bieden. Wy gaven toe. ,ane en van Telefoon No. A D VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels ik 50 Centen; iedere regel meer Ui Centen. Groote letters worden berekend near plaatsruimte. >3) Bij die gedachte waren wij reeds vóór den uit vinder die gelukkig geen notitie nam van Mari golds waarschuwing, maar met groote handigheid zijn gebogen stok door de spaken van ons wiel stak. Nu voeldenwy^ dat die spoed eenigszins afnam, maar bemerkten ook dat Manytrap met ons werd1 meegesleurd. Zoodra hij dit voelde, schreeuwde hij. •Tenkins, houd vast I” Ik kan alleen begrijpen dat Jenkins aan het bevel voldeed. Iets naders kan ik er niet van zeggen, want naar het mij voorkwam volgde nu het einde aller dingen. Flauw zag ik Marigold, geel als een galzieke, kopje over doen over het handvat, ik had een gevoel alsof ik hem achterna ging in een gebogen lijn en toen wist ik niets meer, totdat ik dfc oögen opsloeg op een starenden groep dorpelingen en den heer Manytrap over mij heetfzag buigen met een flacon die hij aan mijn lippen bracht. •Zoo is het goed," gaat het u beter, niet waar •Ik geloof het wel,” zei ik en bemerkte dat ik

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1