UNG AFFIN&. ffl REIS lïl HINDERNISSEN enzj K. Pm”. .MANS, .ervrijs. ile Tusttienstked. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» 2 Dinsdag 19 December 1S99. KuKenlniMlyrt) Overzicht icember, ir, Societal) Reunie t. 38ste Jaargang. No. 8073. FEUILLETON. 3 Inzending MUMIAS. Verspreide Berichten. tocht ign hoi*- CT BESTUUR. KIMMAN Zs. Telefoon Ao 99 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van Advertentiën tot 1 uur des midd. v»n ;«r A. v.d.STAP, t. I. W.SPRUUT I.BEUSEKAMP’ tang met 2 Dames Dame, meerdere led. Mn*. School rd tegen betaling ir uitvoering als en toe te treden in aanhdtbnrean. Iraagt 1 3.60 die r jaar. U. leden worden (/ereserweerrto i billijk ven DuMel* 6hhi<. Ivor, gr nik en XNIGING :ht op het Lager :end, dat de Leerlingen en laten FEBR. tooi verlangt, al n 19den DECEM- ten vijf oor. edea wordt ver- tten. de Commissie, beretarw, er VOORT. IRKVER8CHAF- belanghebbendM, JVING zal plaats DECEMBER dos uur, en verder D in het lökasl 18 op de Katten- Vrij naar het Engelnch fiOWHE (IIIKITT. Frankrijk. Het onderzoek over de mishandeling met doodeljjken afloop van een Israëlietlschen soldaat te Epernay, door een onderofficier, is gesloten. De kolonel van het betreffende Het Engelsche departement van oorlog bericht, dat Maarschalk Lord Roberts is benoemd tot opperbevelhebber van de En- gelsche troepen in Afrika en Lord Kitchener tot chef van den generaleu staf. Een telegram van generaal Sir Redvers Buller uit het kamp te Chieveley, dd. 15 December zegt Ik betreur een ernstige nederlaag te moeten melden. Ik rukte hedenochtend om vier uur uit met mijn volle krijgsmacht uit het kamp hy Chieveley. Er zijn in de Toegela twee doorwaadbare plaatsen (driften). Het was mijn plan, het overtrekken van een der driften met geweld door te zetten. Zjj liggen on geveer 3 KM. van elkaar. Mjjn plan was den overtocht over de een of de andere drift door te zetten met een brigade, gesteund door een brigade in het centrum. Generaal Fitzroy-Hart moest de linker drift aanvallen, generaal Hildyard de rechter. Generaal Lyttelton in het centrum moest den een of den ander bjjstaau. Vroeg op den dag zag ik, dat generaal Hart niet in staat zou wezen zich den over tocht te banen, en ik gelastte hem, zich te rug te trekken. Hjj had den vjjand intusschen met groote dapperheid aangevallen, en zjjn bataljon in de voorhoede had aanmerkelijke verliezen gelden. Kolonel Brooke was zwaar gewond. Ik gelastte toen generaal Hildyard om vooruit te rukken, hetgeen hy deed en zijn voorhoede-bataljon bezette het station Colenso en de huizen bjj de brug. Op dat oogenblik vernam ik, dat de heele artillerie, die ik uitgezonden had om den aanval te steunen, nl. de Ue en 66e veld battery en zes twaalfponds-suelvuurders van de vloot, tot dicht bjj de rivier voortgerukt was. Het’ bleek er vol vijanden, die plot seling van korten afstand een geweldig vuur openden. Alle paarden werden gedood en de kanon niers waren verplicht bij hun stukken te bljjven. Sommigen vonden dekking voor de mannen in een donga (spleet) en wanhopige pogingen werden gedaan om de veldstukken weg te brengen. Maar het vuur was te hevig en slechts twee stukken werden gered. Aangezien het scheen, dat de troepen nu het doelwit voor granaatvunr zouden worden en zjj hun leven zouden opofferen in een moedige poging om den overtocht door te zetten, al werden zy niet door artillerie ge steund, gelastte ik hun terug te trekken, Engeland er heelhuids en slechts met verlies van prestige afkomt, het dit slechts te dan ken zou hebben aan de oprechte vredelie vendheid van andere mogendheden. De Vossischo Zeitung zegt: Hoe ook deze misdadig uitgelokte oorlog ten slotte eindigt, Engeland heeft in den slag van gisteren niet alleen zyn militair prestige iu Zuid- Afrika maar in de heele wereld verbeurd op een wyze dat dit slechts met moeite zal te herstellen zyn. De Berliner Zeitung spreekt van een mi litaire débAcle die den Engelschen bewyst, welk een noodlottige dwaasheid deze oorlog ia. In denzelfden geest als de bovengenoemde liberale bladen laten zich conservatieve uit. Zoo betitelt de Deutsche Tageszeitung haar hoofdartikel over de Boerenoverwinningen met: „Hot begin van het einde”, „verwacht als Kerstgeschenk voor ons het bericht van de capitulatie van Ladysmith” en besluit met de dappere Boeren heil en zege te wenschen. De Reichsbote: „Nooit heeft Engeland droever Kerstmis beleefd dan thans, nu de Boeren, volgens een Berljjnacho grap, die niet kwaad is, by de chocolade, die de Ko ningin aan hare soldaten op dien christeltyken feestdag zendt, den noodigon „geslagen" room leveren." Engeland’» militaire voosheid is aan de kaak gesteld, maar een dergeljjk stelsel kan eerst na jnren van arbeid ver anderen. Intusschen nadert het droombeeld van een Zuidafrikaamichen statenbond onder een vlag met de oranjekleur zjjn verwezen lijking. Do meest van militaire zjjde bediende Kreuzzeitung merkt lakonisch op: „Nadat ook de overige Engelsche kolonnee reeds geslagen zjjn, betoekent Buller’s nederlaag dat de veldtocht tegen de Boeren ongelukkig is uitgevallen en het verval van Engeland aan de heele wereld duidelijk is geworden. Tot dusver de Borljjnsche bladen. Tege lijkertijd wordt hier beweerd dat het Engel sche ministerie van oorlog aan de Engelsche pers bet vertrouwljjk verzoek heeft gericht om „geruststellend" te schrijven. De groote bladen in alle Europeesche hoofdsteden spreken in denzelfden geest. zoo binnen als buitenshuis had verteld wat het kostte, de Sprinklers en wij op zulk een goeden voet met elkaar waren gekomen dat er geen kwestie van kon zijn om niet met elkaar naar Rochester te gaan Wij maakten dus onze plan nen en na hartelijk afscheid te hebben genomen van mevrouw Maggs, spraken wij ai dien namid dag te half vijf om elkaar te ontmoeten bij de vier kruiswegen achter de gemeente en gezamen lijk naar Rochester te rijden Tengevolge van ,die overeenkomst gingen wij weldra den heuvel ai naar de «Opgaande Zon”, om er ónze rekening te betalen en ons gereod te maken voor den tocht. «Een vriendelijke vrouw, die mevrouw Maggs,” zei Marigold onderweg, «maar zij heeft wat veel van een catalogus voor een bazar om aangenaam gezelschap te zijn Die juffrouw Seldon is een charmant meisje en we konden niet beter doen dan ons bij hen aan te sluiten. Zeg nu eens ronduit, vindt ge dat dit pak me goed staat Mijn vriendschap werd op een harde proef ge steld. De roodharige man die vraagt of een mosterdgeel pak hem goed staat, geeft groot be wijs van gebrek aan evenwicht in het cellenweef sel van zijn hersenen. «Als ik het te doen had zou ik iets stillere van toon hebben gekozen,” antwoordde ik, „maar ik zal jou de mode niet voorschrijven De rood flanellen kiel waarin we dien man in Dartford zagen, was vrij wat erger Wees dus maar geJ rust ouwe jongen, daarbij vergeleken ziet ge er heel aantrekkelijk uit >Zy is waarlijk een heel aardig meisje,” mom- verpletterend bericht va» de nederlaag van der. legercommandant in Zuid-Afrika, die de drie nederlagen in één week vol maakt De „Times" schrijft„Sedert den groo- tenopstand in Indië, hebben wy niet in zulk,een lastigen toestand verkeerd. Het is onmogelyk zich een juist denkbeeld te vor men, omdat wy ons niet kunnen verkla ren, waarom de andere wapenen de artille rie niet te hulp zyn gekomen. Generaal Bul ler is van nu- af even goed geparalyseerd als de generaal Gatacre en French." De „Standard” constateert dat de tyding van generaal Buller’s nederlaag is ontvan gen etenals de andere nederlagen, met kalm te en waardigheid. Maar hot blad erkent, dat de Boeren aan de Engelsche generaals lessen in de taktiek hebben gegeven. Onze verliezen, zegt de „Klandard", zyn in allen gevalle niet belangrijk genoeg om ons te ontmoedigende natie moet zich kalmer en vastbeslotener dan ooit toonen. Het blad spreekt ten slotte den wensch uit, dat ge neraal Buller zich zal weten te reieveeron van een nederlaag, die zoo onverwacht was. De „Daily Mail”, het jingoblad by uit nemendheid en het orgaan van Chainber- lain, weet niets te vinden. De „Daily Cronicle" roept uit, dat de drie nederlagen in enkele dagen vaa deze week de rampzaligste der geheele campagne maken. Het bericht moet overigens te laat in Londen bekend zyn geworden om de bladen in de gelegenheid te stellen het nieuws uit voerig te bespreken. hetgeen zy in goede orde deden. Den boelen tyd was een aanzienlijke vy- andelyke macht op myn rechtervleugel ann- aedrongen, maar zy werd tegengehouden door de bereden macht onder Lord Dundo- nald en een gedeelte van generaal Barion’s brigade. Het weer was vreeslijk heet en de dag zeer afmattend voor de troepen. Hun gedrag was echter uitmuntend. Wjj hebben tien kanonnen prjjs gegeven en er een door granaatvuur verloren. Ik vrees, dat de verliezen in Hart’s brigade zwaar zullen zyn, maar ik hoop, dat de ver houding van de ernstig gewonden niet groot zal wezen. De 14e en 66e battery hebben ook zware verliezen geleden. Wy zyn naar ons kamp te Chieveley te ruggetrokken. In verband met generaal Buller’s neder laag wordt van regeeringswege bekend ge maakt, dat er maatregelen zjjn genomen om een 7e divisie uit te zenden en de verliezen aan artillerie aan te vullen. Alle bladen spreken .kalm over de neder laag. Zy zyn bet er over eens dat de toe stand zoo slecht is als hy na den Indische» opstand nog niet geweest is. Maar zjj zien met vertrouwen den uitslag van den oorlog tegemoet. Niemand blaamt Buller wegens zjjn mis lukte poging om de Toegela over te trekken, maar allen zeggen dat het de volstrekte plicht der regeering is om den oorlog voort te zetten totdat de overwinning bevochten is. Enkele bladen wyzen er op dat Buller in Natal nog beschikt over honderd kanon nen ondanks het verlies van elf stukken bjj de Toegela, en minstens ook over 20,000 man. Alleen de militaire medewerker van de Daily Chronicle veroorlooft zich de opmerking dat niet het verlies van de ka nonnen Buller’s nederlaag uitmaakt, maar het falen der voorafgaande poging van zyn generaals om de Toegela over te trekken, en deze veteranen voerde de keurbende der Britsche troepen aan. Enkele bladen ver moeden dat kolonel Long’s artillerie door de Boeren in een hinderlaag gelokt is, gelyk te Magerfontein en Stormberg gebeurd Is, want zyn artillerie ging alleen de Toegela langs, waar de tirailleurs der Boeren verscholen lagen, zonder dat de argelooze Engelschen er iets van wisten. Blijkbaar is derhalve dezelfde zorgeloosheid en hetzefde gemis van verkenning ook de reden geweest van de nederlaag by de Toegela. 'tls niet veel wat de Engelsche bladen te vertellen hebben als commentaar op het De laatste zegepraal van de Boeren wekt te Berlijn weer zulk een ulgemeene bevre diging, dat het byna lykt alsof eigen land- genooten haar bevochten hadden. De pers hier beschouwt Buller’s nederlaag, in verband met den geheolen toestand op het oorlogsterrein, door de bank als de volkomen débAcle van het Engelsche landleger en ge looft dat Engeland in weerwil van hetgeen Engelsche bladen aankondigen, met het oog op het geheel verouderde legerwezen, niet meer in staat is, groote geordende troepen massa’s naar Zuid-Afrika te zenden. Het Berliner Tageblatt gelooft dat Buller door de Engelsche regeering om politieke redenen is aangezet tot zyn opmarsch, om de nederlagen van Stormberg en Magerfontein uit te wisschen. Het blad vreest dat poli tieke redenen ook Engelandnoodlottiger wyze, zullen blyven verhinderen een vrede te koopen, die goedkooper zal zyn, naar mate bjj eerder gesloten wordt. De Lokal-Anzeiger is van meening dat als pelde Marigold met waardeering «Heb je die fotogravure nog bij je?” vroeg ik nog al brutaal- Ik wa« geërgerd. Een man die too smoorlijk verliefd was dat hij haar breekbaar conterfeitsel altijddurend in zyn borstzag droeg en die plotseling in bewondering oversloeg voor een heel ander meisje, dat vond ik walgelijk. Bij mijn vraag greep Marigold woest naar zijn borstzak en riep met zelfvoldoening. ’t Is veilig. Wat heb je me een schrik aan gejaagd Toen ik om onze bescheiden rekening vroeg was ik blij dat ik hem zoo getroffen had De rekening werd spoedig binnengebracht en nog spoediger betaald en aangezien de tijd op schoot, lieten wij den tandem voorbrengen. „Het zou niet meer dau. beleefd zijn om mijn heer Manytrap vaarwel te zeggen,” zeide ik, maar Marigold verklaarde beslist dien vinding rijken heer niet meer onder de oogen te willen komen. «Hij had ons best dood kunnen maken met zijn verwenschte accumulator,” zei hij veront waardigd en ik bleef, niet verder aandringen. «Dan liever Sandyman," voegde hij er bij, maar wij achtten ook dat overbodig en dachten niet verder aan Greenhaven’s letterkundig genie. Goed gesmeerd waren wij vijt minuten later (ik meen natuurlyk den tandem goed gesmeerd) op weg naar de vier kruiswegen achter de ge meente. Om daarheen te komen moesten wij voorbij de woning van den heer Manytrap maar wij zagen niets van hem en veronderstelden dat hij binnenshuis bezig was om zijn patent accumu- *4) Zy zag er inderdaad niet onaardig uit, zelfs in haar wielrijderscostuum dat anders de aileron gunstigste uitwerking heeft, die ik ken, op het voorkomen van een vrouw. Haar gelaatskleur was rozenrood en haar haar donker, een zeer be koorlijke samenstelling en dan had zij aanleg om dik te worden, iets waarvoor men niet erkentelijk genoeg kan zijn in deze dagen van rooster schoon- heidsstijl. Wij schoten heel goed met elkaar op aan het x- dejeuner. De eerwaarde Samuel Sprinkler ($no als zyn volle naam bleek te zijn) begon op zijn ingevallen kaken een bleekheid te boven te io men die hem het voorkomen gat alsof lachen nom zou kwetsen en ging zelfs zoover om T»i| de kaas een raadsel op te geven omtrent de' Is raëlieten in de woestijn, waar iedereen luidkeels om lachte maar waarvan niemand de aardigheid snapte. Het gevolg van al die gastvrije genoegelijkheid was dat, na den maaltijd, toen wij in den tuin waren gegaan en me vrouw Maggs (die een men- schelijke prijs-lijst was) ons van al wat zij bezat lator te repareeren. Na het gebeurde kon hem dat wei langen tijd bezig houden Wij reden weg en keken overal uit naar de vier kruiswegen achter de gemeente maar konden ze niet vinden Wij konden zelfs de gemeente niet vinden, wat lastiger was Eens kwamen wij een ezel tegen en toen beweerde Marigold dat de gemeente dicht bij moest zijn, maar de gevolg trekking bleek onjuist te zijn Er was geen gemeente en geen boer om er naar te infonneeren. Marigold keek op zijn horloge. Het was nog vijf minuten vóór den afgesproken tijd. „Dat is vervelend,” zei Marigold ergerlijk «Wij moeten er den spat achter zetten Gelukkig zijn er hier aan dezen kant van het dorp geen heuvels. Zet aan ouwe, ot we laten ze wachten.* We reden nu door een groene laan tusschen hooge beukeboomen die zoo dicht waren ah een muur en boven ons hoofd hun takken inééns'ren - gelden. Ik voldeed aan zijn verzoek om aan te zetten en, wel zoo krachtig dat ik benieuwd werd hoe wij eigenlijk weer zouden kunnen inhouden «Goed zóó,” riep Marigold, toen de boomen ons nevelachtig voorbij vlogen. Dezen hoek om en we hebben hen te pakken.'* Dat Werd woordelijk bewaarheid. Zells voor dat we de hoek (om waren hadden we hen te pakken. Voor dat de woorden geheel uit Mari golds mond waren, reden wij den eerwaarden Barnuel Sprinkler achterop en zondanig achterop dat zijn beide lieve gezellinnen gilden bij het zien van de wijze.waarop wij het deden (JPerdt vervolgd j telefoon Mn. 99 AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer i i Centen. Groote letters worden berekend near plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1