IDA”. TO, EEN REIS MEÏ HINDERNISSEN DEIN S» 'M gr-w-* LXs Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken No. 8078. 38ste Jaargang. 1 Buiieiilftiidsch Overziclii. BINNENLAND' TER. Gouda. FEUILLUlOIV. ouda. en ember, if, ÏEST JTO- !5 ets. member RLXG. nd»rbals»m fonduialf •hat ELFABRIfiK t Maandag 25 December 1899. - van den sultan, na een kort onderhoud, de Verspreide Berichten. IK1LAN A Zn (Hordt vervolgd) ui Dooalturs, JZEN. terrein, STOL- tot 4 uur. 4 nnr. Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. V 25 ets. DINSDAG wor gen opengesteld itrée. Vrij naar het Engelsch aende uur, I’s 27 afb. Prys le wachrik- ndeu^d Ijjdt leenng, die end van een bjj hetVer- eumarkt 34, het bedrag, eiken boek- post f i.ao. srland kin 8 Amsterdam^ die Schutaenapotheke tRch, Oesterreich. itr»al-Depót Sanders, Uithoofde van het KERSTFEEST versohijnt de GOUDSCHE COURANT Maandag- en Dinsdag avond niet. 'ereld bekend en ffen middel tegen ng-, Lever-, I, enz. Inwendig twendigj in bijna met goed uevolg Prils per flaeou 115. ineeskracht stal elke pijnlijke verbodijr Met or ougeiieeslijk ma een bijna 22 remt genezing en ontstekingen enz. >9) Ik trachtte al mijn gedachten te vestigen op Clorinde; haar beeld voo> mijn geest op te roe pen, en naast mij te tooveren, maar op de eene ot andere geheimzinnige wijze kwamen altijd de golvende lijnen van juffrouw Seldon’s ronde ge stalte tusschenbeide, zoodat ik die alleen zag en alle andere bekoorlijkheden voor mijn oog ver dwenen. Toch moest ik het verdragen en ik verdroeg het naar rpijn beste krachten, terwijl Wij nader bij de daken en schoorsteenen van de vereenigde steden kwamen en door een ophooping van kalk heensneden die de Romeinen er eeuwen geleden neerlegden om voorzichtig den heuvel van Strood af te rijden, Waar boven de iteenén wallen mo derne villa’s uitstaken. De stad Strood is nauw en druk bezet maar wij werden voorzichtig geloodst door den eer waarden Samuel wiens uitgenSonsterde beenen meer dan eens door het publiek werden besproken en gecritiseerd, en spoedig bereikten wij de brug van Rochester, waar het oude vierkante kasteel wacht houdt over de rivier, waar schuities met Telefoon A o De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers VT.1F CENTEN. fors der Zeh- me njiepatr STAT EN-GENE-f AAL. TKFEKHB Zitting van Vrijdag 22 December. Voortzetting der behandeling der Water- staatsbegrooting. Aan den heer Van Kol bericht de Minister, dat een wMsontwerp tegen het gebruik van schadelijke phosphor in lucifersfabrieken hier te lande wordt opgemaakt en dadeljjk na afdoening der Staatsbegrooting het Departe ment zal verlaten. Tegen ’s heeren Smeenge’s verzoek om on der de drie nieuwbenoemde arbeidsinspecteurs een geneeskundige te benoemen, met het oog op het voor de gezondheid gevaarlijke der fabrieksbod rij ven, had de Minister wetteljjke bezwaren. Als standplaatsen voor de nieuwe inspecteurs heeft hij op het oog: Zwolle of Enschedé, Utrecht en Alkmaar. Tegen op richting eener Kamer van Arbeid van het handelscrediet- en het verzekeringswezen te Amsterdam, heeft de Minister geen bezwaar. De heeren De Klerk en Nolting en Bastert bespraken de regeling der positie en bezol diging van de ambtenaren en beambten van posterijen en telegraphic, vooral klagende over achterstelling van telegraafambtenaren by de’ postambtenaren en over te late toe kenning van het maximumtractement aan de kleinere beambten. De heer Van Kempen verwachtte van een minister „met sympathie voor den godsdienst” als de heer Lely, verzekering van Zondags rust aan de brievenbestellers door beperking der bestellers tot ééne< De heer Van VIjjmen verzocht schadeloos stelling van particulieren die benadeeld wor den door nalatigheid van ambtenaren, de heer Pyttersen door opheffing van de aristo- voortdurend, terwijl de ijsgang de scheepvaart zoo goed als geheel onmogelijk maakt. Engeland. Koningin Victoria heeft gistermorgen ver gezeld van prinses Hendrik van Battenberg, een bezoek gebracht aan ex-keizerin Eugénie van Frankrijk te Farnborough. Het heet, dat koningin Victoria dezen winter niet naar Italië zal gaan in verband met een eventu- eele kabinetscrisis en een buitengewone by- eenroeping van het Parlement. Te Frogmore is een godsdienstoefening gehouden ter nagedachtenis aan den prins gemaal. De koningin legde een immortellen krans op het graf van haar gemaal. IERS l. rmen I 87.50 - 90— - 110— - 105— 145— 160— - 155— 180- JWIELEN op Nieuws van den oorlog is er niet. De „Standard” vermeldt het gerucht, dat de Boeien de hoogtSn hebben bezet, die het Engelsche kamp te Chieveley bestrijken. Zij stellen er zwaar geschut op. Daarentegen verneemt de „Daily Mail” gunstig nieuws uit Ladysmith. Generaal White zou er een ruimen voorraad levens middelen hebben en het nog een langen tyd kunnen uithouden. De correspondent der „Daily Mail” in het kamp te Chievely geeft bizonderheden over den slag bjj Colenso. Daaruit bljjkt voornamelijk, dat de Boeren den aanval der Engelschen, ook op den rechtervleugel af wezen, zoomede, dat de Boeren de verlaten Engelsche kanonnen wel degelijk vermees- terd hebben. gemaakt. Het' Ministerie doet echter al zijn best om deze anti-Engelsche beweging weg te cijferen, maar zijn pogingen zijn onmach tig, daar zelfs gouvernementeele bladen, zooals de „Norvidados”, met moeite hun vol doening kunnen onderdrukken over het moreele effect en de materieele resultaten der overwinningen van de Boeren. De Keizer van Oostenrijk heeft het ont slag van graaf Clary aangenomen. Ridder Von Witteck blijft mini ter van spoorwegen en is voorloopig belast met het voorzitter schap van den ministerraad. Graaf Van Welversheimb is opnieuw benoemd tot mi nister der nationale verdediging en ridder Von Chledawsky tot minister zonder porte feuille. Met de leiding der overige ministeries heeft de keizer de volgende afdeelings- chefs belastlandbouw, baron Blumfeldbin- nenlandsche zaken, Simmer financiën, baron Von JorKasch -Koch handel, Stibraljus titie, ridder Von Schrottonderwijs, ridder Von Bernd. De Keizer heeft bevel gegeven tot verda ging van den Rijksraad. De commissie van de Fransche Kamer heeft met algemeene stemmen in beginsel aangenomen het voorstel van den oud-Mi- nister van marine Lockroy, waarbij een :re- diet van 500 millioen francs wordt verleend voor de kustverdediging, het inriebten van kolenstations en uitbreiding van de vloot. Waar moet dat geld weer vandaan komen? Déroulède verliest ten gevolge van zijn veroordeeling zjjn mandaat. Raadselachtig blijft de plotselinge vlucht van Mahmoed Pascha, den Zwager van den sultan, die nu in Marseille is opgedoken. Dat de Fransche regeering hem zou uitleveren wordt niet waarschijnlijk geacht en schijnt' trouwens niet te zullen worden gevraagd. Voor welk misdrijf ook Niet eens valt van Mahmoed-Pascha te zeggen dat hij een Jong- Turk is, al ging hij wel steeds door voor een liberaal man. Maar waarschijnlijk is het (jat hij iets met de Bagdad-lyn te maken heeft gehad, hetzij hij zich heeft laten omkoopen, hetzij dat juist niet gelukt is. Toen Mahmoed te Marseille aan wal zou stappen, werd hij, behalve door eenige Jong- Turken van wie hij echter in 't geheel geen notitie nam, ontvangen door den Turkschen consul. Dien behandelde hij echter zeer barsch en nadat de consul hem een brief had overhandigd, werd dezen vertegenwoordiger deur van het scheepssalon gewezen. Aan eenige journalisten verklaarde Mah- moejd Pascha dat bij, om de Fransche regee- ringï niet in moeilijkheden te brengen, niet lang in Frankrijk zou blijven. Overigens wierp hij- de verdenking van te zijn omge kocht van zich af en voer heftig uit tegen zijn, verheven zwager, dien hij een tyran noemde, een bloedzuiger. Maar zulke dingen mocht alleen Gladstone zegden. Telefoon Ho. MT A DVERTEJiTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer ■4 Centen. Groote letters worden berekend irear plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des nxidd. Frankrijk. Ohder de spekslagersgezellen te Parijs dreigt een werkstaking nog vóór Kerstmis. Zjj eischen vermindering van het aantal werkuren per dag en een rustdag per week. In een interview heelt Mahmoed Pasja, de schoonbroeder van den sultan vanTurkije, die te Marseille is, verklaard, dat Jiy uit Konstantinopel is gevlucht, omdat hij het niet eens is met de wjjze, waarop de sultan zijn land bestuurt en omdat hy, wegens het steu nen van de Engelsche aanvragen om conces sie voor den Bagdad-Bassora-spoorweg, be vreesd was, dat hij gevangengenomen zou worden. I© de school voor rechtswetenschappen te Parjjs is gisteren by de opening van het college door eenige studenten gemanifesteerd onder het geroep van Weg met den Senaat Geen enkel ernstig incident had plaats. De celwagen, waarin de beschuldigden in de complotzaak Barillier en Brunet gister morgen naar het Luxembourg werden gereden, bleef onderweg staan, doordat de paarden op het met ijzel bedekte plaveisel waren geval len en niet konden opstaan. De beschuldigden werden daarop te naar het gebouw van den Senaat gebracht Duitschland. In verband met fret pestgevaar heeft de regeering een decreet uitgevaardigd, waar bij verboden wordt gedragen lyflinnengoed of kledingstukken uit Amerika afkomstig, in te voeren. De president der Rijksbank, dr. Koch, wien verheffing in den adelstand is aangeboden, heeft voor de eer bedankt. In regeeringskringen wordt verzekerd, dat de bevestiging van burgemeester Kirschner tot opperburgemeester van Berlyn spoedig verwacht kan worden. Het water in de Elbe te Hamburg valt bruine zeilen, als herfstbladeren, op en afvoeren het roode stadhuis wierp verblindende stralen van weerkaatste^ zonsondergang van zijn windwijzer die een gouden schip onder volle zeilen voor stelde. Nog twintig yards en wij reden onder de gast vrije poort van den >Bull”, en zagen er als het ware de geheele provisiekamer van het etablisse ment blozend voor ons uitgestald Voor menschen die de laatste zes mijlen in zeelucht hun eetlust voelden toenemen, was het bestellen van een middagmaal en het uitzoeken van kamers geen langdurige taak en na een half uur te hebben gewijd om ons op te knappen, zaten wij te zamen aan de lange tafel in de kof fiekamer met een paar vogels voor ons, in gezel schap van de groenste erwten en geelste aardap pelen die men zich kan voorstellen. Goed gehumeurd waren wij De ontmoeting met den bisschop scheen uit den eerwaarden geest te zijn weggevaagd en wij tierden onder de be diening van een jongen kellner van vreemde af komst voor het zware werk en een ouderen kellner van Engelsche afkomst, om de honneurs van den >Bull” waar te nemen. Ik ben waarlijk bang daf'wij te zeer tierden, wantik weet niet recht hoe het kwam maar ik geloof dat Marigold, half droomend mompelde Champagne” en dat een verkeerde opvatting van die order (evenals de verkeerde opvatting van een andere order in den knm-oorlog) zulke on voorziene en noodlottige gevolgen had. Nauwelijks had Marigold dit fatale woord uit gesproken of de oudere kellner viel in «Champagne meneer, jawel meneer” en liet op het buffet een flesch van die bedriegelijke vloei stof open springen, gaf ons als door een toover- slag de daarbij behoorende glazen en vulde ze in minder dan geen tijd met roomachtige lekkernij Onze vermoeieuis week Ik zag dut Sprinkler er meer en meer spookachtig begon uit te zien, maar niemand lette er op. Wij verzekerden elkaar dat' champagne overheerlijk was, maar eigenlijk niet sterk, zoodat wij hoeveelheden dronken even redig aan dat beweren. De inspanning van den tocht verhoogde de uitwerking van den wijn. Er waren dien nacht geen andere bezoekers in den Bull'’, maar al waren er geweest, dan hadden wij er ons toch niet aan gestoord. De heer Sprinkler werd hoovaardig en verklaarde, totont- stelte’nis van zijn vrouw, dat hij besloten was om alle zorgen te verdrinken en begon zijn voornemen in champagne uit té voeren Ik wist wel dat wij allen bizonder vroolijk en geestig waren, maar ik was nog niet tot het be sef gekomen dat wij de grenzten der wijsheid overschreden, totdat ik bij toeval naar Marigold omkijkende, hem eerst niet vond en toen twee Marigolds zag die als het ware op denzeltden stam bloeiden Als bij ingeving wist ik nu dat ik niet wijselijk had gedineerd, maar veel te goed. Toch niet zoo goed dat toen een van de Mari gold’s (zij waren nu niet moer van elkaar te on derscheiden) een lied wou gaan zingen, ik, die wist dat ze geen van beiden een noot kenden, hun vriendelijk verzocht het niet te probeeren Mijn woonden hadden in dat gezelschap geen gewicht. Ik werd door den eerwaarden Samuel Uit Londen seint men aan de „Petit Temps” Het departement van oorlog laat verklaren dat Ladysmith levensmiddelen in overvloed heeft. In militaire kringen durft men aan deze verklaring geen geloof hechten en men weet zeker dat de belegerden gebrek aan schietvoorraad hebben. Men doet opmerken dat ondanks het nieuwe veldtochtplan, dat Natal en de Westgrens aan hun lot overlaat om de troepen te con- centreeren voor een algemeenen aanval in het zuiden van Oranje-Vrystaat, generaal Buller zeer haastig nieuwe bataljons naar Durban laat komen. In Londen ging een gerucht dat Buller geseind zou hebben dat hy gevaar loopt te worden ingesloten wanneer hy niet onmid- delltjk bereden versterkingen ontving. Volgens de meestal goed ingelichte „Temps” hebben de nederlagen der Engel schen by Stormberg, Modderrivier eu Co- lento, in Portugal een groote geestdrift doen ontstaan. De meerderheid ^der] pers, gema tigdheid en voorzichtigheid predikend, juicht de overwinningen der Boeren toe. De Regee ring fleemt echterTgeen’ positie, daar de En gelschen door hun intrigeeren, om de Delagoa- baai den toestand zeer delicaat hebben fiOUDSiWWlBANT streng tot de orde geroepen en ik zag flauwtjes vier jonge kellners van vreemde afkomst en twee maal zooveel ouderen van Engelsche nationaliteit die achter den stoel van den eerwaarde met elkaar stonden te giggelen over de een of andere flauwe grap. De Marigold’s weten niet heel zeker wat er nu gebeurde, of zij het liedje zongen of niet Ik geloof dat hij het zong en dat het geen gunstig onthaal vond bij den eerwaarden Samuel en zijn dames omdat er iets in voorkwam van een jong meisje dat haar gouden haar over den rug liet hangen. Hoe dat zij, ik weet zeker dat het ge zelschap spoedig daarna naar hun kamers wilde gaan en dat de eerwaarde Samuel voornoemd dit ten uitvoer wou leggen door den spiegel en over het groote buffet maar door een twintigtal kell ners terecht werd geholpen. Toen weet ik dat ik alleen bleef met één of beide Marigolds en dat iemand voorstelde om de stad te gaan zien Ik voelde mij daar zoo bij uitstek toe geschikt dat ik terstond op dat voorstel inging Ik heb nog een flauwe herinnering van een vasthouden aan een mosterdgelen mouw in een atmosfeer van nachtlucht en zoute geur maar verder is alles blank totdat ik weer gedeeltelijk tot bewustzijn kwam in een vroolijk verlichte ruimte en in een soort verbijstering vroeg wat dat was. Een van de Marigold’s antwoordde: «Buffet-juffrouwen," maar daar werd ik niet wijzer door

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1