i reis r Hixmra. Zb. NK, g I' I I /Vieiiws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8079. Bullenlandscb Overzicht 60a. I' 3 K- o FEU1LLU t Oft. w cd Donderdag 28 December 1899. 38ste Jaargang. van J. Intending van Advertentiëntot 1 uur des midd. a b(j laten. Tweemaal trachtten de Engel- IVA de meer (ider uit het hoofdkwar- 0. gestort. trillend van in dat f eliaolbe), van leveranciers ES g, lie ii of 1 of 1 Lord Roberts is scheep gegaan naar de Kaap. Volgens de bladen heeft de hertog van Connaugt aan lord Roberts den wensch te kennen gegeven om in diens staf te worden opgenomen en heeft lord Roberts toegestemd de regeering weigerde echter deze schikking goed te keuren. Dagelijks nei bestaan van et oproerigheid in van het Kaaps betrokken. De Joubert -is na zijn ziekte hersteld op het oorlogstooneel teruggekeerd. heid door de schuld van de schandelijke politiek van de Chamberlains, de Rhodes’ en de Jamesons.” HJW. air verband en tonder ftbrieven 1 Juli.) wda bij de d. ond. w •n nde en. onze ond- I 8 ff rtus- >rgen Buil Vrij naar bet Engelech oik-Ktp Urr ddinxveoi tgraven. ka d IJ tel laattrecht Schoonhoven naar hoiid' kanonnen te reddende eerste maal slaagden 'j ir in om één stuk te bespannen, maar de tweède maal vielen mannen en paarden onder i kogels neer. De Engelschen begonnen daarop den aftocht hun kamp vanwaar zij een goed onder jen granaatkartetsvuur op de Bulwerbrug opejaden ten einde de Boeren te verhinderen om. de kanonnen binnen te halen, maar de Boeren slaagden er later toch in om negen kanonnen buit te maken. Volgens den Franschen kolonel Villebois en den Duitschen kolonel Braun zonden geen Europeesche legers zich beter hebben kunnen gedragen. De commandanten Botha en Tri- ch$rdt waren Steeds op de meest bedreigde puften. Elf ambulances namen de dooden en gewonden van de Engelschen op. Over een oppervlakte van verscheidene mijten was het veld bedekt met dooden en gewonden. De nederlaag van de Engelschen was ver pletterend. Telefoon Mo. M* ADVERTENTIES worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 11 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Keizer zouden bepaald worden naar den maatstaf, waarover de Delegatiën het onlangs eens zijn geworden, d. w. z. 65.4 pet. voor Oostenrijk en 34.6 pet. voor Hongarije. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Szell zal verlangen, dat do aldus vastgestelde verhou ding slechts voor zes maanden van kracht zal zijn, opdat Hongarije zjjn volle vrijheid zal kunnen hernemen, indien de Oostenryksche Rijksraad aan het Vergelijk niet voor afloop van dien termijn zyn wettelijke bekrachtiging schenkt. S’ CT* 3. S P De Londensche correspondent van de Petit Bleu geeft verslag van de droevige Engelsche Kerstmis van dit jaar. „De winkeliers in speelgoed en Kerstgeschenken zeggen dat er een ontzaglijke vermindering in hun omzet is. De liefdadige vereenigingen die levens middelen, kleederen enz., uitdeelen met Kerst mis, ontvangen bijna niets, daar alles wordt bestemd voor de gewonde soldaten en hun weduwen en weezen. Het was voor de groote winkels veel minder vol dan anders, en de wandelaars keken bezorgd. Men heeft alle dansfeestjes en groote diners afgelast, daar tal van hooggeplaatste offleieren-families in rouw zijn gedompeld. De kranten hebben artikelen en pathetische verzen, in volkstaal opgenomen, het publiek vermanende alle vreugdebedrijf uit te stellen tot een volgende Kerstmis. ,’tls een zwart donkere Kerstmis en de mist helpt haar nog donkerder makenen hoeveel warme sympathie men ook gevoelt voor die bewonderenswaardige Boeren, men voelt niet minder medelijden voor de Engel sche natie, gedompeld in die zee van droef- suMMi de bewijzen toe van het jein wijdverspreiden geest van ude Kaapkolonie. Drie leden ?s|che Parlement zijn daarbij 3 Ven werd gezien, terwijl hij in tegenwoordigheid van tweehonderd per sonen de Vrystaatsche vlag in ontvangst nam van een predikant en daarna plechtig aan bood aan een Bod^en-commandant, daarbij de hoop uitsprekend, dat hij die vlag tot roem en overwinning zou voeren. Van den ander weet men, dat hy zich openlijk verklaarde voor den vijand en nu opstandelingen aan werft. De zoon en de dochter van den derden zyn gezien met de kleuren van dén Vrijt laat/* Gelijke aanwijzingen bestaan tegen ryke boeren in de kolonie. De nieuwe minister-president von Wittek is te Boedapest aangekomen om met Koloman Szell te beraadslagen over het Vergelijk en de voor den geregelden loop van zaken noo- dige wetten. Hy gaf den Hongaarschen pre mier de verzekering, dat het Vergelijk met 1 Januari 1900 in werking zou treden, krach tens artikel 14 en dat de Quoten door den ca c*- 3 CD g- CD fiOÜDSIlHE Uil lil\T. Telefoon So- M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het „Journal” maakt een brief van presi dent Kruger aan het Amerikaansche volk opWbaar. Kruger biedt daar aan president en volk der Vereenigde Staten zyn groet hy verklaart dat hy altyd geneigd is geweest zich te onderwerpen aan een scheidsrechter lijke uitspraak, maar Engeland heeft altyd geweigerd. Kruger eindigt aldusWy zijn gedwongen om oorlog te voeren, doordat En geland duizenden en duizenden soldaten naar Zuid-Afrika bracht en zelfs tot aan onze grenzen, met het niet weersproken doel ons door geweld te dwingen alles te doen, wat Engeland zou meenen het recht te heb ben ons op te leggen. Het groote Ameri kaansche volk, dat meer dan honderd jaar geleden dezelfde natie te bestrijden heeft gehad om de vrijheid te verwerven, zal zyn sympathie weten te schenken aan de kleine zy het ook verafgelegen zusterrepubliek', die thans heeft te kampen met een groot ryk om haar onafhankelijkheid te handhaven. Aan de „Chronicle” wordt uit Chieveley geseind, dat de Boeren hun verdedigingslijn hebben gewijzigd, zoodat ze ook de heuvels links hebben bezet, met het oogmerk om het Britsche kamp te beschieten. Dientenge volge verlegde Buller het kamp drie mijlen naar ’t Zuiden, buiten het bereik van de Boerenkanonnen. Andere correspondenten schrijven Buller’s terugtrekken toe aan ge brek aan water in zyn oude stelling. De „Standard”-correspondent zegt, dat de Boeren by Chieveley groote versterkingen hebben gekregen, maar dat ze niet oprukken. Eindelijk laat de Engelsche censuur en kele berichten uit Pretoria door over de laatste gevechten, zoodat wy min of de boerenlezing der feiten krjjgen. Een officieel bericht uit Pretoria zegt dat de verliezen der Boeren in den slag aan den Toegela 30 dooden en gewonden be droegen. Een officieel telegram tier der Boeren bij (Tolenso, gedagteekend van den 16e, zegt ,va(Mstefren bij het mmbreken van den dag is het lang verwachte geschied. Pretorius, die tot de artillerie behoort, kwam ons waar schuwen dat de colonne van Buller Wptrok naar de Boerenstellingen aan de Toegela. Zyn centrum bestond uit een ontzaglijke massa infanterie, terwijl elk van zyn vleugels was samengesteld uit twee batterijen artillerie sterke cavalerie-afdeelingen steunden deze troepen. De artillerie der Boeren bewaarde een volkomen stilzwijgen, ten einde de opstel ling niet te verraden. Twee vyandelyke bat terijen kwamen binnen het bereik van het vuur van onze meest vooruitgeschoven stelling waarop wy het vuur openden met een vernieti gende uitwerkingvervolgens begon de artil lerie te spreken en bracht den vijand blijkbaar in verwarring, dien wy in den waan hadden gelaten dat de brug hem was vrygebleven om over de rivier te trekken. Intusschen viel zyn rechtervleugel de meest zuidelijke stelling der Boeren aan maar het geweervuur der Mausers was zoo vreeselyk dat de aanval terugrolde als een golf die geen kracht meer heeft; ry na ry van doodenen stervenden bleef achter. Opnieuw trokken de Engelschen op, maar wederom waren Ay ge noodzaakt om terug te trekken en dus de massa lijken te vermeerderen. De bereden artillerie deed een aanval tot aan de oevers 20) Spoedig daarop voelde ik mij erg onwel en ik smeekte mijn metgezel of metgezellen (want de Marigolds namen verbazend toe in aantal en al len in mosterdgeel flanel) om mij naar huis te brengen. Iemand gromde „Ja Coleman, breng den armen vent thuis.” Daarna hosten wij in de strooachtige benauwd- Iheid van een gebrekkigen vier-wieler en de Ma rigolds dampten zóó zwaar dat beide raampjes moesten opengezet worden. Toen werden wij on verwachts van de zitbank afgeworpen en onder het kraken van hout hoorde ik de stem van Ma rigold (die nu weer een eenheid was geworden), mij toeschreeuwende „Loop, Underside, het geldt je leven,” en door dit voorval geheel van streek gebracht, vond ik mezelt en mijn gelen metgezel in het binnenst van een bodemloos rijtuig in gestrekten draf loo pend door de hoofdstraat van een oude kathedra lenstad, zonder gereede hoop om den koetsier te doen weten dat er iets ongewoons had plaats ge* grepen. Wat hebben we geloopen I krampachtig klem den wij ons aan de voorbank vast en beseften dat loslaten gelijk stond met ons prijs geven aan een folterdood; wij liepen zooals alleen menschen in zulk nijpend gevaar kunnen loopen. Men zou irieenen dat een zoo ongewoon schouw spel als de twee gele beenen van Marigold die onder een rijtuig uit kwamen, eenige aandacht zou getrokken hebben, maar ach neen, onverhin derd holden wij voort en een wanhopig gebrul, waarvoor Marigold op de eene of andere wijze nog voldoenden adem vond, ging geheel verloren voor den ouden koetsier die, naar wij later ont dekten, zoo doof was als een pot, ja, ik geloot nog doover. Die wedloop staat diep in mijn geheugen ge grift. Ik ken nu de methode’s waarnaar de ge meentebesturen van Chatham en Rochester te werk gaan. In de eerste stad worden de straten niet overdadig besproeid, in de andere wel, zoo dat groote plassen meren zou juister zijn in de straten te zamen stroomen en dengeen die er door loopt om de ooren spatten „Het is verschrikkelijk I” hijgde ik, inspanning om gang te houden. „Het kon nog erger,” stamelde Ma rigold ademloos, verbeeld je dat het ons in een expres trein was overkomen.” „Many trap’s patent accumulator beteekende niets hierbij vergeleken I” snikte ik en in dat zeltde oogenblik kwam er uitkomst Een agent merkte iets vreemdsoortigs op in verband met het rijtuig en liet den koetsier stil houden. In den Franschen Senaat ontwikkelde de senator Guérin zyn vraag nopens den duur van het mandaat der senatoren, die 4 Januari 1891 gekozen zyn, een derde van het aantal leden. Zyn stelling was dat dit mandaat den 4den Januari 1900 eindigt, zoodat de Senaat tot 28 Januari datum der verkiezingen slechts twee derden van zyn leden zou tellen. En hoe moest het in dat geval gaan met de bevoegdheden van den Senaat als hoogge rechtshof? Thérenet betoogde, dat het man daat van kracht bleef tot de vernieuwing. Waldeck-Rousseau was dezelfde meening toe gedaan, maar liet wyselyk de beslissing geheel aan den Senaat zelf over. Wat de functiën als hooggerechtshof aanging, ook als zoodanig zou het Hof zelf over zyn bevoegd heid hebben te beslissen, maar zyn meening was, dat de rechters zitting hadden, totdat het proces was afgeloopen. Er was geen motie voorgesteld en de quaestie bleef dus onbeslist. Er bestaat evenwel eenige kans, dat het proces voor 4 Januari zal zyn afgeloopen, want de lyst der getuigen was, dank zy de medewerking der beklaagden die verscheidene verhooren lieten vervallen, uitgeput. Nadat de Senaat de twee voorloopige twaalfden had goedgekeurd, werd de parle- mentszitting gesloten verklaard. Dinsdag vergaderde echter de Senaat weer als hoog gerechtshof. In die zitting verkrygt de procureur-gene- raal Bernard het woord tot het houden van zyn requisitoir. Hy toont aan dat de be klaagden, ondanks hun onderlinge meenings- verschillen, samen konden stemmen in haat tegen de Republiek. Hy staat stil by de schandelijke houding der getuigen voor den Senaat, die de rechters, de regeering, den President der Republiek beleedigden en betoogt, dat het komplot veel geduchter is dan het boulangisme was. Hy zegt echter, dat hy zyn werk tot verdediging der Repu bliek zonder haat wil vervullen en laat de aanklacht vervallen tegen de Chevilly, de Fréchencourt, de Bourmont, Brunet, Cailly Ier, toen ze ons het eerste kopje thee aanbood Marigold zag mij aan, ik zag Marigold aan. Daarop zeide hij „Wij hadden een klein ongeval met een rijtuig. Anders niet. Het hield ons lang op, maar het was niet van belang.” „Hoe kwam dat zoo?” vroeg Flora met veel belangstelling, maar Marigold was er tegen be stand. Hij en ik beseften dat het een van die ongevallen was die het prestige van den ongeval lenaar (als ik dat woord mag te zamen stellen) benadeelen. Er zijn ongevallen die den betref fende verheerlijken maar dit was juist het tegen deel „Na de inspanning van gisteren," zei de eer waarde Samuel, >komt het mij voor dat wij wel eens een rustigen dag mogen hebben.” Toen wij dus aan het ontbijt alle recht hadden laten wedervaren en toen de dames haar hoeden hadden opgezet, gingen wij te zamen uit op onzen rustigen dag. Het was een heldere zonnige dag met een heer lijk briesje en de plassende wateren van de Med way schenen bal te spelen met de peilers van de Rochester brugzij wierpen er saamgerolde massa’s zeerwier tegen aan en kregen het terstond weer terug geworpen. Wij stonden op de Parade, over de leuning gebogen en keken naar dit onschuldig spel terwijl niets ons stoorde dan het ongeduld van Sprinkler om de kathedraal te zien. Hij had voor niets anders zin Een kind met nieuw speel goed was niets vergeleken bij Sprinkler met zijn kathedraal. (Wordt vervolgd) „Wat doe jelui daar vroeg hij ons streng toen hij het portier open deed. „Sterven,” zuchtte Marigold totaal uitgeput en in een modderpoel inéén zakkend. De agent schreef ongeroerd het nummer van het rijtuig op. „Wat beteekent dit vroeg agent No. 2 die er nu bij kwam. „De bodem éruit gevallen,” antwoordde No 1 „en ik ga de namen der heeren opschrijven om dat ze hun leven in gevaar hebben gebracht.” Meer hoorde, ik niet. Overstelpt door de ge dragslijn der politie in het landelijk Engeland, viel ik boven ojp den roerloozen’Marigold, HOOFDSTUK VIII. ROMANTISCH. Er heerschte onmiskenbaar eenige koelheid^ schen ons vijven toen wij den volgenden moi aan de groote tafel van de koffiekamer in den te zamen zaten. X De eerwaarde Samuel zag er uit als een jgeest, tengevolge der vermoeienissen en opwindingen van den vorigen dag. Maar welke pen kan recht doen wedervaren aan de dageraadfrischheid van juffrouw Seldon. Ik zag Marigold «haar'gestadig aanstaren en toen mevrouw Sprinkler zeiLieve Flora, nog een kopje thee of liéve Flora, giet nog wat water op den trekpot,” en als Flora dan’ haar lippen bewoog en haar paarltanden liet zien dan was dat verrukkelijker dan iets ter wereld. „Ik ben bang dat de heeren van nacht heel laat zijn tehuis gekomen,” begon mevrouw Sprink- vande rivier waar het commando uit Ermelo zull< een moorddadig vuur opende dat de En- gelihen twee batterijen in den steek moes- tenj’ schèn paarden aan te voeren ten einde de

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1