1 mooD, REIS iW BERM. ilsch tv ;ao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8080. Vrijdag 20 December 1809. Bullenlandscli Overzicht FEB,tah. FHV1LLH1O1V. ELFABRIEK ERS L eller. it dit mid- nd euoooti inwryvuig 38ste Jaargang. Intending van Advertentie» tot 1 uur des niidd. dubbold fir '1 HOOFDSTUK IX. >u ga .arde KMAN Zn. ie Echte tesamen- ■en in den naam des ervaardigd wereldbe- 11*. Stoll- rmen I 87.50 - 90.-. - 110— - 125— - 145. - - 160. - - 155. - - 180. JWIELEN op proofbuejM CL 0.35 or Neder- telylcste «n ge lei voor Heeren lerschoenwerk M Müller A Co. -Men lette goed nerk.— ■w«rk, lalaaterian. artemaaa. Arahan- r.o noOe.de fl. keken. Te Jloth, Clé- n Sanders. Rheuma- dheid. piiti Vrij naar het Engeleoh fiOlDSCHE (OIIIIVR Telefoon So. 8> De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VT.TF CENTEN. De procoreur-generaal heeft de beschuldi ging tegen Chevüly, Bourmont, Frechenconrt, Brunet, Cailly en Bailliéres laten varen. Zjj zjjn in vrjjheid gesteld. De procureur heeft tegen al de anderen de beschuldiging ge handhaafd. Heden komen de pleidooien. igte, Zaltbonwïi I. sterdam ?e. Jzn., Rotterdam. Oorlogsnieuws is er in ’t geheel niet. Wel bijzonderheden over vroegere gevechten en beschouwingen over hetgeen gedaan is en gedaan moet worden. Voorts allerlei praatjes waarmede Engelsche correspondenten hun lezers bezighouden en niet zelden zich zelf belachelijk maken. Intusschen werken de Boeren onverdroten aan hun versterkingen in Natal en wachten de Engelschen op nieuwe troepen en geschut. Ladysmith houdt nog steeds vol, hoofdzakelijk omdat de Boeren zich niet in het vlakke veld aan het geschut des vijands willen blootstellen. Gatacre, Methuen en Buller, de generaals die teruggeslagen zijn, hebben orders om voor- loopig niets te wagen of althans zy voeren niets uit. Deze drie bevelhebbers zitten allen in hetzelfde dilemma: Of de geweldige stellin gen weer aanvallen, óf er omheen trekken. Kiezen zij het eerste, dan moeten zy in allen geval wachten op versterkingen. Wat Buller i betreft, rekent de militaire medewerker van de Westminster Gazette uit, dat het zeker een paar weken duurt vóór hy zyn artillerie heeft aangevuld en vooral! de voor den verkenningsdienst zoo broodnoodige be reden troepen heeft gekregen. Ook by Met huen en Gatacre schijnt het voornamelijk in ilen verkenningsdienst te haperen; betrouw bare gidsen schynen zy trouwens volstrekt niet te kunnen krijgen. Maar wanneer zy dan met alles gereed zyn wat dan? Dan moeten zy dus weer met het hoofd tegen den muur. Maar die gewel dige versterkingen zyn dan intusschen nog geweldiger geworden; al rusten geweren en kanonnen bij de Boeren, de spade rust niet. En dan is de kans op een tweede nederlaag over de gansche Engelsche linie zeer groot. Of de andere weg? Omtrekking van de Boeren-stelling. Dan vindt men echter een ander, zeer groot bezwaar. De Boeren heb ben hun stellingen zóó gekozen, dat zy cheval” staan op de spoorwegen. Elke aan voerlijn van de Engelschen is dus door een sterke Boerenstelling beklemd. Wanneer nu de Engelschen zouden willen pogen, om die stellingen heen te trekken, dan zonden zy daarvoor een heel eind van de spoorwegen moeten afwijken. En hoe dan hun groote troepenmassa’s te proviandeeren Ziedaar dus het moeilijke dilemma, waarin de Engelschen geplaatst zyn. Voorloopig bepaalt Buller zich dus tot kanonneeren en Methuen tot telegrapheeren. Van Gatacre hoort men niets. :r troffen 1 welbekend ï-aiixia >briakim«rk). radicale ra va 11 alle, zilte ikige zenU tn ontstaan do ugdigcn leeftijd zwakte, Blei'. Hoofdpijn - Maagpijn - n vermogen ?nz. Ik gekookt k voor da- elepels van late) Als jevzl van gebruiken, «te a.T. Deze sterretjes vertegenwoordigen het lange of korte oogenblik dat nu volgde, want het tart alle beschrijving. Er kwam afleiding. Natuurlijk van beneden en niet van boven. Het was het uur waarop een zekere rookerige fabriek kort bij maar niet in het gezicht, zijn smerige «handen", voor schafttijd naar buiten joeg en toen wij naar de Parade onder ons keken, ontwaarden wij een ge daante die juist door diezelfde «handen", zeer werd bespot om de kleur van zijn kleed ij. Wat kon het anders wezen dan het mosterdgele pak Het kon niets anders zijn en het was het. Hij keek op: hij zag ons en snelde alle trappen op die naar ons luchtprieel voerden. •Ben jelui daar eindelijkriep hij uit «Ik ben uitgezonden om jelui te zoeken. De heer en mevrouw Sprinkler waren in angst. Wij hebben de kathedraal door en door gezien en die arme mijnheer Sprinkler is van alle trappen van de onderaardsche kapel gevallen en heelt zijn voor hoofd open gescheurd.” Ik deed mijn best mijn deelneming te bejuigen maar ik bracht het niet heel ver. Ik voelde dat ik een erger ongevaLhad doorstaan dan Sprink ler, ik was uit den hemel op aarde gevallen en had mijn hart opengescheurd. Aan de Times wordt van 19 dezer uit Sterkstroom geseindHet is volstrekt niet de loyale gezindheid, maar de vrees, die vooralsnog een algemeenen opstand tegen houdt. Alle leden van den Afrikaner Bond alhier zyn zonder uitzondering afvallig. Van de Boerenbevolking kan, met weinige uit zonderingen, volmaakt hetzelfde worden ge zegd. Byna alle plaatsen in het Noorden van de Kolonie worden als uitermate afvallig ver meld. De Vrystaatsche commando’s, teleur gesteld over het geringe aantal vrijwilligers dat zich by hen aansluit, hebben hun toevlucht genomen tot opcommandeeren. Als er twijfel mocht ontstaan aan het voornemen» van En geland om den strijd tot het uiterste vol te houden, dan zou zeker elke Boer in de ko lonie de wapens opvatten. Aan de Times wordt van den 19e uit Modderrivier geseind dat de quaestie van de trouw der Hollandsche kolonisten in de Wes telijke districten nog altyd een open vraag is. De algemeene houding van de Hollandsche kolonisten blyft onveranderd, maar de on aangename stemming is vermeerderd door den tegenslag van Methuen’s rntzettingsco- lonne. Het is veel noodzakelijker om ter stond troepen te sturen naar de Kaapkolonie dan om de Boeren-repulieken binnen te vallen. De Nordd. Allg. Ztg. meldt, dat, nadat de uitgewerkte overeenkomsten en de drie ver klaringen van de Haagsche Vredesconferentie door de bevoegde macht in Duitschland zyn onderzocht, Prins Derneburg ze den 28ente ’s-Gravenhage zal onderteekenen. Alleen wordt ten aanzien van het artikel betreffende de toepassing van de Conventie van Genève op zeeoorlogen eenzelfde voor behoud gemaakt als Engeland in uitzicht stelde. De Nordd. voegt hier aan toe: Met de toetreding tot de Haagsche besluiten, waartoe Oostenryk-Hongarye en Italië ook reeds toe getreden zijn, levert Duitschland een nieuw en veelbeteekenend bewijs van zyn rustige bezonnen staatkunde, welke met de met ons verbonden staten in nauwe verbinding blyft en tegelyk' vertrouwelyke betrekkingen van goede buurschap onderhoudt met het Rus sische rijk. Ik geloof niet dat wij elkaar veel hebben ge zegd toen wij daar stonden, maar ik herinner mij te hebben beseft wat een heerlijkheid het zou ge weest zijn om plotseling onsterfelijk te zijn gewor den met dat stille genot voor eeuwig in mij Ik voel mij echter verplicht te verklaren dat het een ernstig ongeval was voor den armen Sprinkler, dat hem een paar dagen bedlegerig maakte en hem verplichtte aijn voorhoofd te ver sieren met een groot stuk zwart pleister, dat zelfs zjjn buitengewoon ritualisme niet als een voldoend gewaad kon aanzien. Maar het zij met leedwezen bekend, het gebeurde griefde mij niet in die mate als het mevrouw Sprinkler deed, die scheen te gelooven dat de veiligheid ran de kerk van Sa muel’s spoedige genezing afhing. Het is heerlijk om waar te nemen hoe veel goede lieve vrouwen door de wereld gaan in het volste geloof dat haar vobtrekt onbetekenende betere helften onmisbaar zijn voor het behoorlijk draaien van den aardbol en dat het afsterven van die echtgenooten de vernietiging van bet heelal ■moet tengevolge hebben Die dagen van des eerwaarden Samuel’s be pleistering gunden mij een overheerlijken tijd met Flora. Ik was dol verliefd en zoo uitgeslapen als een gek, om Marigold’s zwakke pogingen te ver ijdelen om het meisje voor zich te hebben, zoodat ik haar onbetamelijk monopoliseerde. Eens toen hij in de rookkamer met een zacht verwijt begon, snoerde ik hem den mond door mijn veronderstelling dat hij nog in het bezit was van een fotogravure. Daarna werd hij niet meer lastig vervofaf.) De procureur-generaal Bernard heeft zyn requisitoir voor het Hooggerechtshof te Parys geëindigd. Hy toont zich vooral streng tegen over Guérin, en dringt er met levendigheid op aan, dat deze schuldig zal worden ver klaard. t)e Oostenrjjksch-Hongaarsche monarchie is weer op hetzelfde mooie, doode punt aan gekomen, waarop zy een jaar geledon stond de Rijksraad is naar huis, 14 regeert weer. Dat het ministerie-Clary, dat gedurende korten tyd weer een grondwettigen toestand heeft weten te scheppen, weg moest, was sedert eenigen tyd duidelijkfeitelyk is het omgeworpen door den Hongaarschen minister-president Koloman von Szell, die te Weenen is komen verklaren dat Hon garije er geen vrede mee kon hebben, dat in Óoitenryk niet de besluiten werden geno men die door de Grondwet zyn voorgeschre- veh; in de eerste plaats natuurlijk die over de quoten. Men heeft het Kabinet niet dadeljjk na het bezoek van Von Szell laten heengaan, om den schijn te redden, maar den genadeslag heeft hy het toch toege bracht. In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden is de wet op de bijdragen nu ook teruggenomenook daar kan zy niet meer tyd|g tot wet worden verheven, ook daar zal mén nu tot de bepaling van de quota langs anderen weg moeten overgaan. Toen de wet werd ingetrokken, riep een der Hongaarsche afgevaardigden„Al weer een stap nader tot de onafhankelijkheid!” Zou het voor Hongarije zulk een voordeel zyn gezwegen van de separatistische wenschen van een deel der bevolking wanneer het los werd van Oostenrijk? De „Frankf. Ztng.” meent het niet: zonder Óostenryk’s leger en Oostenryk’s samenwer king op economisch gebied beteekent Hon garije niet veel in de wereld en de minister Von Szell heeft onlangs, toen zy de kleine verhooging der quoten-bydrage, die Hongarye zal hebben te betalen, verdedigde, zeil gezegd dat het Hongarye vry wat duurder zou uit komen, indien het alleen op zyn eigen kracht moest steunen. Intusschen vraagt men zich in Hongarye wel af, wat er nu in Oostenrijk gebeuren zal en er zyn menschen genoeg die meenen, dat het op een absolute monarchie moet uitloopen. Niet in Hongarye natuurlijk, maar in Oostenrijk zelf. Men is geneigd die oplossing, hoe leactionnair ook, nog maar de beste te vinden. Uit louter wanhoop stelde mevrouw Sprinkler voor dat hij alleen vooruit zou gaan en dat wij na zouden komen; de eerwaarde ging daar ge reedelijk en dankbaar op in en snelde'onmiddel lijk weg Wij volgden heel langzaam en nu ons aantal met één was verminderd, wist ik het zóó te draaien dat ik Flora kreeg (natuurlijk meta- phorisch) en dat Marigold mevrouw Sprinkler voor zijn rekening nam. Och ochdat zijn gevaarlijke heerlijkheden Hoe diep zijn de bizonderheden van dien droo- merigen, verrukkelijken, zorgeloozen dag in mijn geheugen gebeten door het scherpste zuur, de herinnering aan vervlogen genot Na een paar wel gekozen wendingen in den doolhof van pude doorgangen, stegen en hofjes die de kathedraal omgeven, waren wij Marigold en mevrouw Sprinkler kwijt geraakt. Wij kwatnen te land in de Castle tuinen met den vierkanten kerker van schietgaten Voorzien, nu met klimop begroeid en de keisteenen muren die sedert eeuwen op ons neerzien. Toen ik daar aan haar zijde wandelde, schenen alle bloemen des zomers, het vertrouwelijke klimop, zelfs de glans op de borst der rondzwierende dui ven frisscher te worden en als verjongd te glimmen door die koningin der bloemen. Gelukkig de ziel des menschen die tijdelijk de herinnering aan den omvademden lichtstraal der oude liefde kan ver drinken in de peillooze diepte der oogen van zijn nieuwe liefde Goddelijk georganiseerde mannen en vrouwen, voor wie de afwezige nooit bestand is tegen de tegenwoordige De oude Castle tuinen schitterden weder want het noodlot had de lamp der liefde weer ontsto ken. Wij stonden aan den lagen muur in het westen van den tuin. De Parade en de rivier lagen ver beneden ons in de zomerzon gebaad. Flora’s gevulde, gehandschoende hand speelde met het kruimelend metselwerk van eeuwen herwaarts haar nieuwmodisch kostuum raakte de overblijf sels der oudheid aanhet glimmend klimop dat tegen haar modern zeemanshoedje schuurde, wor telde, zoover ik weet, in de asch van heiligen en martelaars. Zoo is al wat geweest is onvermij delijk geketend aan al wat is en zoo vallen de windsels van den oogst der oude tijden voor de voeten der levenden. Ik weet niet hoe lang wij daar zij aan zij heb ben gestaan, maar ik weet wel dat ik mijn oogen niet kon afwenden van de sierlijke rondingen in Flora’s hals, en profiel gezien, en opgetogen be spiedde hoe de perzikkleur gaandeweg versmolt in roomachtige witheid en de tegenstelling van haar koralen ooren met de blankheid van haar nek waar het bleeker dons gestrooid lag als een korenveld na den storm. Telefoon No. Ut ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer i'i Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Frankrijk. In het Loire-bekken hebben ongeveer 4.000 mijnwerkers den arbeid gestaakt. Zy eischen een loonsverhooging van 25 cents per dag. In nationalistische kringen gaat het gerucht, dat majoor Marchand besloten zon zyn, zyn ontslag te nemen, om dienst te nemen in het leger der Boeren en dat zyn ontslagaanvrage in zoodanige bewoordingen is gesteld, dat de minister van oorlog er door gedwongen zal zyn, hem voor een krijgsraad te dagen. Het „Petit Journal” daarentegen meldt, dat Marchand benoemd is tot luitenant-kolonel. De spekslagersgezellen te Parys hebben het werk gestaakt. Te Hivre hebben de trambeambten den arbeid nedergelegdzy eischen loonsverhoo ging en verdubbeling der ploegen voor ieder rytuig. Het tramverkeer staat stil. Voor de ontvangst en het verblijf van vorstelijke personen tijdens de Tentoonstel ling heeft de regeering het hotel Evans naby het Bois de Boulogne aangekocht. DuiTSOHLAND. Eindelijk, na een wachttijd van ruim een jaar heelt keizer Wilhelm de benoeming van Kirschner tot eersten burgemeester van Berljjn bekrachtigd. Engeland. De Parnellistische party zal 3 Jan. a.s. te Dublin een vergadering houden, ten ein de te beraadslagen over den huidigen po rtieken toestand. Portugal. Sedert het uitbreken van de pest te Ooorto zijn aldaar 280 gevallen, waarvan 103 met doodelftken afloop voorgekomen. iTALlt. Met inachtneming van het tevoren vastge stelde ceremonieel heeft de paus Maandag plechtig het heilige jaar ingewyd met de opening van de heilige deur van de St. Pietersbasiliek. De vermoeiende ceremonie werd moedig door Leo XIII verdragen. Toen hy der ontzaglijke menigte den zegen gaf, klonk zyn stem sterker dan aan het be gin van de plechtigheid. De amnestie voor de tengevolge van de Meitroebelen te Milaan veroordeelden zal alleen hem uitzonderen, die de wyk hebben genomen naar den vreemde. t 103.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1