ffl BEIS K HUmNOT: Vrij naar het Engelsch ips FOND. ÏVER GT, LiTO, CONFECTIEBEDRIJVEN BOUWBEDRIJVEN te GOUDA No. 8081. elsch Z ELZEN, LLEN BROOD, 8 H Zaterdag 30 December 1899. 38ste Jaargang. Bullenlandsch Overzicht FEllLLElOy IT C1" Paris and yr at In en idjes, .V. iT-iuxn. KAM EK van AH BEID KAMER van ARBEID ,4 per Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des inidd. 1 EZIJT9 4 a do NEMAN A Z». (Wordt vervolgd) nes vrij van alle rhoogjng. ;end itl N- II. S ou da. tot 4 uur. t 4 Hur. JOUWE, 65. E OUDE )AMME.R >rA- TCAP E ÉS die ons geïllus it Winter set- hebben, dit te K.G. Nu de eene dag na den anderen voorbij gaat zonder dat men van aanvallen der En gelschen hoort, zonder dat zelfs belangrijke troepenbewegingen gemeld worden, komt men van zelf tot de conclusie, dat er, wat de Engelschen betreft, vooreerst niets zal worden ondernomen en gewacht tot denieu- WIÜDSfflE (HUNT. Xieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. TelefMi M A DVERTENTI^N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 1 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon o. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen, De prijs per drie maanden is 1.25, franco post 1.70. Afzonderlijke Nomine ra VIJF CENTEN. „Wie zal dat doen vroeg Sprinkler die eenigs- zins onaangenaam werd aangedaan door de ge hechtheid van zijn pleister. tik,” antwoordde Marigold. „Ik weet er alles van en heb veel ondervinding van de rivier.” Zonder verder redekavelen maakten wij de kwestie uit van elektriciteit versus stoom, ik be doel natuurlijk dat wij de kwestie onder ons uit maakten. Er waren nu nog wel eenige bezwaren uit den weg te ruimen met betrekking tot for maliteiten en stuurmanskunst, maar Marigold wist ze uit den weg te ruimen door die kleine munt die tot ieders hart spreekt en zoo werd er dan overeengekomen dat weer en wind doende de barkas voor ons zou klaar liggen aan een kleine pier tusschén scheepstimmerwerven en zware kranen om bales op en af te hijschen, tegenover het station Strood van den Zuid Ooster Spoorweg Geen schooner dag lichtte over Engeland dan die volgende op den dag van onze zelfmoord plannen. Als schapen die ter slachtbank gaan, reden wij te elf uur op onto rijwielen de pier op en vonden er de kleinste barkas die ooit door eenig bekende kracht is voortgestuwd en die, •Lively” genaamd, onder de hoede van een jon gen, in olieachtig blauw* strge, op ons lag te wachten Ik beken dat wij, wat de barkas betreft, iets grooters hadden verwacht. In de eerste drift van ons aankomen had de eerwaarde Samuel zich zelf en zijn bicycle aan boord van een onooglijk vaar tuig van eenige honderd tons gewrongen dat handel dreef op Holland en beweerde dat het 22) Ik meen dat het de derde dag was na 's hee- ren Sprinkler’s pleisterbekleeding, toen zijn ega erg zenuwachtig was bij de gedachte dat Samuel morgen zou probeeren het af te nemen. Onder die opwinding en aangespoord door Flora, be raamden wij het plan om op dien gedenkwaardi- gen dag een watertochtje te maken. Wij zouden met onze rijwielen in een stoom- barkas gaan, voorbij Chatham dok naar Port Victoria op het eilandje Grain, dicht bij de Nore, daar landen en naar het onbekende land van het dorp St. James rijden, daar ons twaafuurtje vin den, wanneer er iets dergelijks bestond en terug- keeren naar onze barkas om naar de Rochester- brug terug te stoomen en te acht uur te dineeren. Dat was zoo te zeggen de ruwe omtrek van ons plan. Marigold altijd lastig met zijn tegenwerpin gen diende een amendement in door namelijk een elektrische in plaats van een stoombarkas voor te stellen en wel op grond daarvan, dat wij geen man aan boord noodig hadden maar zelt, zooals hij zeide, het ding konden bewerken. ertreffen rs welbekend F*bri«k>m«rk). 3, radicale en van alle, zelfs ikkige zenuw ontstaan door mgdigen leeftyd 9 zwakte, Bleek - Hoofdpyn Maagpyn Jnvermogen - - enz. - Uit Met het oog op den Nieuwjaarsdag verschijnt de GJÜD8CHE COÜHANT niet des Maandagsavonds, maar des morgens van dien dag. Nieuwjaa swen schen worden aang nomen tot Zater dagmiddag 4 uur. llv dubbele fletch egte, Zaltbommel. nsterdam. ige. Cxn., Rotterdam. baar by TERS Jz. gs van echtheid ia kurk steeds voor- en naam der Firms PPE De Londensche correspondent van de „Indè- onze barkas was Beleefd maar beslist werd hij door matrozen tegen gehouden en in die pauze ontdekten wij den notedopLively voornoemd, die er uitzag als <le sloep van een koopvaarder en die vroolijk onder den achtersteven ^yan het groote schip dob berde. Het lag zóó dat wij er in moesten konjen langs een glibberige trap en toen wij er in wa ren, bleek het laden van drie cycles en onzen tandem een zware taak te zijn die menig vinnige opmerking van de omstanders uitlokte De elektrische jongen in zijn olieachtig blauw serge keek de machines ook achterdochtig aan Maar alles werd ten einde gebracht en de jon gen ging de trap weer op met de aanwyzing dat de accumulators voor zes uren geladen waren. Bij’ het woord accumulator schrikten Marigold en ik zichtbaar en wij dachten aanden heer Manytrap, maar wij bedwongen onze aandoening en wachtten totdat de jonaen was heengegaan voor dat wij, zoo als Marigold het uitdrukte, aan het werk togen. Wij beseften beiden dat het huiverig was om aan het werk te gaan zoolang hij toekeek Hij draalde, maar wij waren heel langzaam in het schikken en plaatsen van de rijwielen en dat putte ten slotte zijn geduld uit. De bemanning van den koopvaarder was echter niet zoo gemak kelijk at te schudden, zij hingen over boord naar ons te grijnzen Het was niet te doen om op hun vortrek te wachten en buitendien lagen wij zoo dicht bij hun schroef dat er bepaald gevaar voor ons was wanneer zij in beweging kwam. pendance” schrtyft, op gezag van een diplo maat, wiens positie hen in staat stelt de zaken te overzien „Ik zie voor ’toogenblik aan den politie- ken horizont van Europa geen enkele aan wijzing voor bemiddeling. Om een politieke actie van de groote mogendheden te orga- niseeren, ten einde Engeland te nopên naar vredesvoorstellen te luisteren, zon tnen een staatsman noodig hebben, die, vrees ik, niet bestaat. Ik zit hem niet in Rusland, ik zie hem niet in .Frankrijk. Wel is er de Duitache keizer, maar deze monarch, die, als de Engelschen overwinnaars waren ge weest, zich waarschijnlijk zou hebben doen galden opdat zy geen misbruik zouden ma ken van hun oyei winning, zal niet, door thans tusschenbeide te komen, bet gevaar willen loopeu om kwade vrienden te wor den met Engeland, zonder zich vooraf te verstaan met den Tweebond, d. w. z. met Frankrijk en Rusland, en zulk een en tente is uiterst moeieljjk. -Eene poging tot bemiddeliag zon op het huidige tydstip slechts kunnen uitbaan,van de Amerik. Unie, wanneer dó beweging ten gunste van de Boeren, dip zich begint te doen gelden i$,de groote repdbliek, bree der verhoudingen aanneemt." Dit beroep op den goeden wH der groote republiek aan de overzyde>s yail den oceaan ^etjwg^ch^elyker uitkenw^Soe slecht de tot beniWeluig zal worden beproefd. Want in de Unie is tot dusver niets gebleken van eenige gezindheid bjj de officieels lichamen, om iets te doen in ’t belang van den vrede. we versterkingen er zyn en de nieuwe opper bevelhebber zyn plan te Kaapstad zal heb ben uitgewzrkt. De Londensche correspon dent van de „New York Herald” meent te weten, dat het wel Maart zal worden voor de eigenlijke oorlog wordt hervat; Kitche- ner moet eerst alles organiseeren en eerst wanneer alles volkomen in orde is, zou be vel gegeven worden om op te rukken. De Engelsche bladen beginnen te klagen over schaarschte aan steenkolen, voor een deel daaraan toe te schrijven dat vele mijn werkers voor den krijgsdienst zyn opgeroe pen. De „Times” voorziet, dat vele groote fabrieken tegen half Januari het werk zul len moeten beperken, omdat de steenkolen te schaarsch en te duur zyn. Daar de han del toch al gedrukt is in Engeland, zou dit een nieuwe ramp zyn. Een van de belangrijkste berichten van de laatste dagen is dat de Zuidafrikaansebe paardenziekte is uitgebroken onder de paarden te velde. De eerste telegrammen spreken weliswaar van een soort van influenza, maar de Times heeft waarschijnlijk gelyk met te vermoeden, dat men met de Zuidafrikaansche paardenziekte te doen heeft. Zoowel paarden als muildieren en ezels zyn aan de ziekte onderhevig, maar terwfyl gemiddeld 95 percent van de zieke paarden een lichte ziekte af. De eerste epidemie onder de paarden is in 1763 waargenomen aan een van de latere epidemieën stierven niet minder dan 70,000 paarden en muildieren. Men begrypt van hoe grooten invloed daarom het uitbreken van deze ziekte op het beloop van den veld- tocht kan wezen. Ongetwijfeld zullen ook de Boeren er onder lijden, maar zy zullen zeker bytyds hun maatregelen genomen heb ben (foor zooveel mogelijk „gezouten” dieren (dat is die de ziekte gehad hebben) te ge bruiken. De versch aangevoerde en niet aan het klimaat gewende paarden en muilen van de Engelschen zullen in veel grooter getale aangetast worden.' Het gebrek aan beweeg- lydheid van de Engelsche troepen, dat zich nu reeds zoo sterk laat gevoelen, zal dien tengevolge aldoor toenemenen als de ziekte ditmaal oen groote uitbreiding krijgt, wat volstrekt niet onwaarschijnlijk is tengevolge van de groote opeenhooping van ry- en trek dieren, hebben de Boeren een sterken bond genoot gekregen en de Engelschen een nieu wen, gedachten vijand. VOOR DE te GOUDA BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda; Gelet op artikel it van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven het vervaardigen van Kleederen. Hoeden of Schoenende Wasch- en Strijkinricntingen de vervaardiging van Touw, Koord en Kaar senpittende Garenspinnerijen; de Kaarsen- fabricage, aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari as. eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vronwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn ge weest gedurende het laatstverloopen kalendeijaar en om die lijst otjijsten vóór 15 Januari a. s te zenden aan Burgemeester en Wethouders voor noemd. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den bovenaangegeven tijd niet bin nen het gebied der Kamer van arbeid bij hetzelfde hoofd ot denzelfden bestuurder zijn werkzaam ge weest. Op de lijsten behoeven niet te worden vermeld zij, die jjeen ingezetenen des Rijks of geen Ne- derlandérs zijn of Op den 15 Februari a s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalender jaar in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelf den bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de Kamer van arbeid te worden geplaatst, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 15 Januari a s aangifte kunnen doen bij Bur gemeester en Wethouders voornoemd. De formulierert der lijsten en der aangiften zijn vanaf heden ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Gouda, den 28 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARTENS. De-Secretaris, BROUWER. VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda; Gelet op artikel n van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven het bewerken van Hout, Steen en Metalen het Schilders,, Behangers-, Stukadoors-, Man denmakers-, Rietwerkers-, Aardewerkers- en Straatmakersbedrijfhet ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van Bouwplannen; de Boek en Courantdrukkerijen; de Aardewerk- en de Pijpenfabricage, aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari s. eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van zeven maanden, dat in dat bedryf is gewerkt, en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari a. s. te zenden aan Burgemeester en Wethouders voor noemd. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den bovenaangegeven tijd niet bin nen het gebied der Kamer van arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam ge weest. Op de lijsten behoeven niet te worden vermeld zy, die geen ingezetenen des Rijks of geen Ne derlanders zijn of op den 15 Februari a s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalender jaar, of, wat het bouwvak betreft, niet gedurende het laatste tijdvak van zeven maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om op eene kie zerslijst voor de Kamer van arbeid te worden ge plaatst, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wethouders voornoemd De formulieren der lijsten en der aangiften zijn vanaf heden ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Gouda, den 28 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. Met den financieelen toestand van Spanje is het nu zortder’iug gesteld. Van de 17 fi nancieel© wetten, welke de minister van fi nanciën heeft ingediend, zyn er maar vyf afgedaan. De rest is blyven liggen. En daar onder zyn zeer belangrijke, zooals de ontwer pen op de inkomsten-, de alcohol-, de mijn-, de tabaks-, de stempel-, de verterings-en de vrachtbelasting, benevens die op de suc cessie en den overgang. Voorts iyn van de begrooting van uitgaven nog onafgedaan de openbare werken en gedeeltelijk ook oor log, justitie en binnenlandsche zaken. De Minister rekent er echter op, dat hy het met het nu reeds toegestane voorloopig wel zal kunnen stellen. Vermoedelyk rekent hy daarbij op de overeenkomst met de Bank van Spanje, waarbij deze van 1 Januari 1900 af den dienst v&n de schatkist heeft overge nomen. Do Bank opent den Staat een jaar lijks krediet van 75,000,000 peseta’s tegen een rente van 3 pCt. en doet alle betalingen Marigold stond nu met den hefboom in de eene, het stuurrad in de andere hand en zag mij veel- beteekenend aan toen hij vroeg: Willen we gaan?” Ik voelde my niet op mijn gemak toen hij die uitdrukking bezigde, zij was te landrottig. Ik verborg echter mijn gevoelens en zei„Wel zeker Hij haalde den hefboom over en wij gingen, maar niet zoo als wij bedoelden, want met veel geplas van water aan onzen achtersteven gingen wij achteruit. „Hola!” riep de eerwaarde Samuel, bleekerdan ooit, en klampte zich wanhopig vast aan »Lively’s” zijde Een oogenblik later stootten wij tegen een visschers-smak die voor anker lag en wier opge rold zeil aan een dor blad deed denkendie ma- noeuvre haalde ons eenige lersch-parlementaire taal op den hals en menig spotachtige opmerking. Groote Scott! De verkeerde kant,” prevelde Marigold die vr: esel ijk rood werd en met alle macht den hef boom naar de andere zijde over haalde. Zoo,” zuchtte hij, „nu ia het beter,” en wij kwamen nu in beweging met den boeg vooruit zooals dat bij groote en kleine schepen gebruike lijk is. Wij haalden allen vrijer adem De rivier was niet al te bezet en wy gleden eenigen tijd heerlijk voort. Door de een of andere ondoordachte evolutie in het sturen bracht Marigold ons te dicht bij de pier van Chatham die vol volk was.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1