1 W HINDMOT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. 8087. Maandag 8 Januari 1900. 38ste Jaargang. EHVEBIJ Bultenlandscb Overzicht. BINNENLAND- FELILLElOiX i 1 rÉs ZOT Cle Varis igaand vrati» en franc» vrjj van alle verhooging. Hetend ial N. B. IIMER Ai. tells’ ndtrbiliim Ffonderxwlf rrij Inzending van Advertentie!) tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. RIJT0 S3 Du BRINKMAN A Z’ (ff'ortl/ rrrvol^d.) Er is volstrekt geen nieuws van het oor- logsterrein. te uiten en daarover moord en brand te roepen. 'en: kunnen klodt, ei straat 103. i Vrij naar bet Kngelach i.oi iksmi: on bint de rekening en ging Terug gekoi brief in de 'oen was prcofbuBje» c. owF .oor Hete* lO. >0, er ups s die ons geïllus bet WUiterxei- n hebben, dit te 'eTdtnn. Ion K<»u»utf de U*» en verven van >en, alsook alle t atoom ii van IR. worden naar de avert d. omd of ueverfd le gezond ceid rü, da Echte I igvn, tesamen- mingon In den Fei. num des s, vervaardigd het wereldbe- Gebi* Stoll- rereld bekend en iffen middel tegen ng-, Leve r-, II, en». Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon t 115. eneeskracbt astal elke pijnlijke overbodig Met oor oiigciicesli|k mge een bijna 82 Jrengt gem zing en ontstekingen enz. Italic. Crispi wacht sedert een maand te Napels den tyd voor zijn oogoperatie af. Als hy uit gaat, draagt hy een grooten, zwarten bril. De operatie zal binnen eenige dagen uitgevoerd worden. De Ind. Beige kondigt met vette letter in zijn eerste kolom aan, dat in het eerstver- schjjnend nummer zullen worden opgenomen een aantal „hoogst belangrijke documenten nopens den Zuid-Afrikaanschen oorlog”. „Wy hebben”, zegt het blad, „ons een groot aan tal brieven en telegrammen kunnen verschaf fen, die aantoonen, dat er tusschen Chamberlain en de bedrijvers van Jameson’s Raid een overeenkomst (entente) heeft bestaan. Dat dit het geval was, werd wel sinds lang vermoed, doch nooit aangetoond. De documenten, die wjj zullen publiceeren, zullen het bewijs ervan leveren In het volgend nummer publiceert de „Indé- pendance Beige” onder den titel: „Lesdes sous d’une guerre een lange reeks telegram men, waarvan het blad de echtheid waar borgt, gewisseld tusschen Fairfield, chef der Zuidafrikaansche sectie aan het departement van koloniën te Londen, en Hawkesley, ad vocaat der Chartered Company en particulier advocaat van Rhodes. In de conclusie, naar aanleiding dezer documenten opgemaakt, bevat de „Indépendance” zeer heftige op merkingen tegenover Chamberlain, die, naar het blad zegt Engeland in een noodlottigen oorlog wikkelde. De „Ind. Beige” zegt, dat de openbaar making dezer stukken de medeplichtigheid van Chamberlain met Rhodes en Jameson bewijst. We hebben de telegrammen en brieven vluchtig doorgelezen en daarbij den indruk gekregen, dat ze niet de bewijzen van de rechtstreeksche medewerking van Chamber- lain en zijn alter ergo, Fairfield, chef van de Zuidafrikaansche sectie aan het departe ment van koloniën, aan de beraming en de ‘voorbereiding van den inval van dr. Jameson behelzen. Maar wel blijkt daaruit ondubbel zinnig een misdadige samenspanning van beide ambtenaren van de Britsche regeering althans van den heer Fairfield, die in dezen ook wel niet op eigen gezag gehandeld zal hebben, om de schuldigen aan de rechters in zake de enquête-commissie uit het La gerhuis -- te onttrekken. IJsfeesten te Leeuwarden. Tengevolge den sterken, aanhoudenden dooi zijn de ijsfeesten, bepaald op 7, 8 en 9 dezer, uitgesteld. Daar wij ons echter nog in ’t hartje van den winter bevinden, hoop de Directie, dat uitstel geen afstel zal zyn, doch dat een terugkeerende winter haar binnenkort gele genheid zal geven, nieuwe data voor haar J i feest vast te stellen. Telefoon o. 99., De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. post f 1.60. (Ierland lokin 8 Amsterdam idie tchutxenapotheke iiitsch, OesUrre ch. .’eutraal-Üepdt Sauden, arme stervelingen doen om een scheiding drage lijk te maken» Toen ik aan de beurt kwam om juffrouw Seldon een hand te geven sprak ik het pathetische maar eenigszins gedwongen woord •Vaarwel* uit en ik legde in mijn toon of meende er in te leggen »Moge hij u gelukkiger maken dan ik had kunnen doen,* maar aangezien dat nog al veel is om door een enkel woord te worden uitgedrukt, twijfel ik er aan of zij mij ten volle verstond. Toen begonnen onze wielen te draaien en het laatst wat wij zagen was de eerwaarde Samuel Sprinkler die, met zijn vrouw aan zijn arm ons nut zijn ritueelen hoed een afscheidsgroet toe- wuitde. Juffrouw Seldon ging met gebogen hoofd naar binnen om haar tranen te verbergen, be weerde Marigold, maar ik houd er voor, om haar lachen te verbergen. Zoodra wij buiten de stad waren en de steile helling van Chatham Hill beklommen, zeide hij, •zoodra wij nu op den top zijn zullen we aan zetten Ik vond dat plan goed maar het ia een lange weg den top van den heuvel op en wij hadden heel wat van ons zelf gevergd door die machine naar boven te duwen. Wij deden echter ons best •n begonnen krachtig te trappen Wij reden weldra over een vlakken kalen weg en juist toen wij genocgelijk aan dat doel van onzen tocht waren begon het te regenen Het had den heelen dag al gedreigd maar nu begon het eerst ernstig En het was ernstig Geen zotnersche bui, een rechte, dichte gietbui Mari gold zei dat is Kentsche regen. Ik weet niet De beschouwingen van de Duitsche bladen over de wyze waarop door de Engelsche regeering het zeerecht wordt toegepast in Zuid-Afrika, nemen toe in bitterheid en hef tigheid, nu behalve de „Bundesrath” ook de RjjkspoBtstoomboot „General” van de Oost- Afrikalyn te Aden door Engelsche troepen is bezet, om de lading te doorzoeken. De „Duitsche Colonialgesellschaft” beeft een manifest in de wereld gezonden, met het opschrift „Engelsche willekeur”, waarin o. m. wordt gezegd: „Dit is dus Engelands dank voor de wel willende houding van Duitschland. Het pro test van de Duitsche regèering zal naar wy vast vertrouwen spoedige opheldering en genoegdoening schenken. Maar het ge beurde is kenmerkend voor Engelands hou ding. Het feit blijft bestaan, dat de minach ting voor Duitschland, ten gevolge van een onvoldoende zeemacht, zoo sterk is in Enge land, dat de commandant van een Engelsch oorlogschip zonder aarzelen het volkenrecht schendt, om Duitsche schepen te doorzoeken. „Dat gebrek aan bescherming voor de beleedjging der Duitsche vlag moet worden verholpenwant daarin ligt een gevaarlijke kern, die licht tot ernstige verwikkelingen kan leiden.” De „Colonialgesellschaft” roept dan het Duitsche volk op in protestvergaderingen ernstig te protesteeren tegen Engelands hou ding, „verontwaardiging uit te spreken over de plaats gehad hebbende schending der Duitsche eer, en uitdrukking te geven aan het verlangen om daarvoor volledige genoeg doening te ontvangen.” Reeds worden door de afdeelingen Berlyn en Charlottenburg der Colonialgesellschaft zulk.e protestmeetingen voorbereid. De „Germania”, hoewel het in beginsel volkomen eens zynde met deze opvattingen der Dnitsche Colonialgesellschaft, acht het toch verkeerd thans reeds protestmeetingen voor te bereiden. Op dit oogenblik is de zaak aan de verstandige en bevoegde zorg van het departement van buitenlandsche zaken opgedragen, dat beter dan iemand anders over de middelen tot redres kan oordeelen, zegt het blad. En het blad waarschuwt de Colonialgesellschaft niet in dezelfde fout te vervallen, als in het protest verweten wordt aan Engelandzonder bewys een aanklacht lijke grens van Transvaal hebben aldus op- gehitste benden reeds de blanke bevolking overvallen, vrouwen en kinderen voor een deel gedood, voor een deel geroofd. Van Engelschen kant worden stelselmatig alle directe telegrafische berichten over deze voor vallen onderschept en pogingen aangewend om elke mededeeling dienaangaande te smo ren. at melk gekookt drank voor da- 2 theelepel» van Chocolate) Al» bij geval van er te gebruiken, rnaamste H. 71 28) Behalve een bepaalde declaratie, was het de mee&t-zeggende bnef dien ik had kunnen pennen. Ik was juist met dat epistel bezig toen Mari gold - doodsbleek binnenkwam met zijn hand op zijn borst. «Holariep ik. •Het hoeft niet!” antwoordde hij met verholen aandoening. «Achter het net gevischt.” •Och kom I” zei ik dood onschuldig. «Een ander! Al geengageerd.” «Zoo. zoo!” zei ik. «Het spijt haar erg, weet je, en zij was aller liefst, zij «eide, dat zij altijd mijn vriendin wou blijven en zoo meer Maar mét dat al is het een kaakalag I" HU hield plotseling stil en zakte in den stoel aan de andere schrijftafel. Ik sloot mijn briet dicht, plakte er een postze gel op en stopte dien in mijn zak voordat ik hem weer aankeek Hij ontmoette mijn blik. «Alles wel bezien spijt het mij toch niet zoo heel erg, want het meisje dat ik hier heb (een gebaar naar zijn borstzak) is, nu ik er over nadenk, Frankrijk. In de staking te Saint-Étienne is tusschen de stakende mijnwerkers en hun patroons een schikking getroffen tot het onmiddellyk bij eenroepen van een scheidsgerecht voor het vaststellen van een loonregeling. De minister van oorlog, generaal De Gal- lifet, heeft verboden, dat in militaire sociëtei ten of militaire gebouwen bladen, tijdschriften, brochures of andere geschriften worden ge bracht, die de nationale instellingen, den president der Republiek of de regeering systematisch aanvallen. Duitschland. De Volkszeitung beweert, dat keizer Wil helm 'in Mei of Juni met een eskader,bestaan de uit twee eerste-klasse-pantaerschepen en genneu» êrtleine kruisers, een bezoek zal brengen gouden Tegen een journalist te Berlyn is een aanklacht ingediend wegens beleediging, om dat hij het Künigshiitter Tageblatt „stom vervelend” heeft genoemd. De zaak komt 18 dezer te Königshutte (Silezië) voor en daar er deskundigen gehoord zullen worden, zullen de Königsbntters door hen misschien gelegenheid hebben te verne men, of hun dagblad vervelend is of niet. In een bruinkolenmjjn naby Grosz-Kacscher in brand uitgebroken, waardoor 12 mijnwer kers zijn gestikt. Naby Bischweiler liep eergisteren een snel trein op een goederentrein een machinist en een stoker werden gewond, drie postambte naren verbrandden en een groot aantal rei zigers zyn zwaar gewond. Zwitserland. Gisternacht zijn in den 8t. Gothardtuunel 8 wagens van een goederentrein gederailleerd, waardoor het verkeer den geheelen dag ge stremd was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men meldt van Urk Volgens een zeer oud gebruik luidt men op dit eiland de kerkklok der Hervormde gemeente, als de misthorens der huiswaarts keerende Noordzeevisschers zich laten hoo- ren, om de haven te zoeken. Tijdens een dikken mist naderden eergis teren een groot aantal vaartuigen het eiland, maar het aanhoudend „getoet” werd gerui- men tijd niet beantwoord door de kerkklok. De kerkeraad had onlangs aan het bestuur der IJsloopersvereeniging, waartoe alle vis- schers behooren, om een kleine bijdrage ver zocht voor een „vaste” klokluider, teneinde den kerktoren niet meer voor iedereen toe gankelijk te stellen en wanordelijkheden te voorkomen. Aan dit verzoek werd niet vol daan, waarop de kerkeraad had besloten, by de eerstkomende gelegenheid het klok luiden te weigeren. Deze maatregel bracht de gemoederen in beweging, niet het minst onder de vrouwen, die hun mannen thniswachtten. Door het drijvende ijs konden de vaartuigen in gevaar komen. Ten laatste gaf het kerkbestuur toe, en hoe het hem ging maar ik vond daar weinig troost in Ik ken het onderscheid niet tusschen Kentschen en gewonen regen, alleen is misschien de Kentsche iets natter. Wij reden dapper voort en werden spoedig doornat Ik had er nog geen recht begrip van wat naar geestig voorwerp een man in mosterdgeel flanel kan worden wanneer hij werkelijk Dat is Marigold begon er hoe langer hoe meer doorweekt uit te zien en ging van den Engelschen mosterd op den Franschen over Hij zag er deplorabel uit. Alsof die regen alleen niet onaangenaam genoeg was hoorden wij, met regelmatige tusschenpoozen, een naargeestig gekerm dat ons erg ongerust maakte. «Wat kan dat toch zijn vroeg ik aan Mari gold, Marigold meende dat er veel wilde eenden in die moerassige streek zouden zijn en dat die het geluid maakten. Wij reden dus getroost door en dachten tan wilde eenden, maar het geluid werd telkens sterker en ik maakte er Marigold attent op Hij zeide dat het zeker hun tijd was van nest-maken en wij trapten weer een mijl verder Een eind verder hoorden wij een slag bij ieder geluid en Marigold riep «Band gesprongen Het was de achterband Ieder keer dat ons gewicht er op kwam herhaalde die slag of stomp zich. «Wij zulten blijven in heteerste het beste dorp dat een herberg heeft waar we kunnen overnachten Telefoon No. 99 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer Ki Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De „N. R. Ct.” ontving uit gezaghebbende bron (niet van Trans vaalscbe of Vrystaat- sche zijde) het volgende telegram Betrouwbare particuliere berichten uit Zuid- Afrika melden, dat de opruiing van kaffers, en wel van de Basoeto’s, de Zoeloe’s en de Swazies, tegen de Boeren ondanks alle looche ning wordt voortgezet. Aan de Noordweste- wel tien Flora’s waard. Is zij waarlijk vroeg ik Ik kende dien ge moedstoestand. Zooals ik weer terugviol in de vereering van Clorinda, zoo kwam hij weer in dienst van het origineel dier fotogravure. Op hetzelfde oogenblik dat ik net dacht bewees mijn diagnose juist te zijn. •Ik ben gestraft, billijk en welverdiend gestraft,* zeide hij en nam een pen en een velletje papier, voor mijn verraad aan een der bekoor!ijkste vrou wen der wereld Ik zal trachten mijn gedrag weer goed te maken en schrijt haar onmiddellijk. •Maar Underside,” ging hij heel ernstig voort, .laat ons zoo gauw wij kunnen hier vandaan komen. Vandaag nog. Laat ons de verleiding, ahhans de bekoring ontvluchten. Vandaag nog. Zij gaan naar Maidstone. Wij zullen den ouden weg naar Dover volgen." Ik was er geheel toe bereid en zeide het hem. Ik vroeg den oberkellner om mijn brief in de bus doen Terug gekomen be merkte ik dat Marigold zijn brief in de bus van het hotel had gestoken. Toen was het tijd voor onse lunch en voor de laatste maal zaten wij met ons vijven te zamen voor dien maaltijd aan. Ik geloof dat de heer en mevrouw Sprinkler iets begrepen van wat er was voorgevallen wat een zekere mate van scherpzinnigheid verraadt. Er werd weinig gesproken èn toen de maaltijd was afgeloopen gaven wij elkaar de hand en na men afscheid van elkaar. Het was een zware proef die zelis de opwekkende glans van Marigold4* costuum niet kon verlichten. Wy wenschten elkaar alles goeds zooals wij Prof, Schenk, de schrijver van het boek over de beïnvloeding op het geslacht van de nakomelingschap, wordt niet op zyn ver zoek gepensionneerd. Rusland. In de 13 door de aardbeving geteisterde dorpen rondom Tiflis is meer dan de helft der huizen vernield. Tot dusver zijn 800 lijken gevonden. Woensdagmiddag werd opnieuw een zwakke aardschok waargenomen.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1