ips i MIS W HI1WNISSÏN. Hifi. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, u No. 8089. I Bullenlandscb Overzicht ERVERIJ Az. Cle Paris nd gratia en IllElt erdam. en Koning :s ^hat IIIVG. lEllLLElOW Woensdag 10 Janhari 1900. 38ste Jaargang. IT Verspreide Berichten. i‘ri| tIJS Wij hebben bei- :t scheen dat er vier mijl verder een station KMAN Zn i een PAK- 18 Meter, :e Schoon- de Heer en verven van en, alsook alle is vry van alle looging. odial N-B. ing liggen van emd Koffiehuis iet bestek met rkrygen by de vkv NOOTEN. e verkrijgen by REDEKER, Architect. ie ons geïllus Winternei- ebben, dit te ers der Zelt- rme uitspat- Vrij naar het Engel Boh lelylutt en del voor Heere» derechoenwerk- M Müller 4. Ca. - Men lette (oed nerk.— «werk,ealairterl««, ArnhM u; en deelde dereke- ‘8 *n twee helften, waarvan ik er een aan het wel, Underside, maar ik wil zóó naasten weg naar het I’s 17 sib Prps le verachnk- ideugd lijdt leering, die jnd van een by het V’er- eumarkt 34, het bedrag, nlken boek- op VRIJDAG Idags 1 uur, ZESSEN” te van de Firma k en in massa Het vierde Duitsche schip, thans weder een mailboot van de Duitsche-Oost-Afrika lyn, is door de Engelschen buit gemaakt en naar Durban gesleept. Het is het Rykspostschip Herzog,” dat de Nederlandsche en Belgische ambulances aan boord heeft. De Nederlandsche regeering heeft onmid- atoom n van i. orden naar de rerfd. md of geverfd 9 gezond reid Algemeen wordt te Weenen aangenomen dat de Keizer, als hy van de jacht uit Stier marken terugkomt, den heer Körbec met'de vorming van een nieuw uit ambtenaren be staand ministerie zal belasten, welke taak zal zyn de verzoening tusschen Duitschers en Tsjechen. Men is van plan om de in 1890 tot stand gekomen schikking, die door de dubbelzinnigheid van graaf Taaffe en de edelen onuitgevoerd is gebleven, tot leiddraad van nieuwe onderhandelingen te gebruiken. Deze zullen in Weenen gevoerd worden, en niet, zooals de Tsjechen wenschen, in Praag. De regeering zal aan de onderhandelingen deelnemen en, om de kans van slagen te vergrooten, een minister voor Bohemen be noemen om als tusschenpersoon tusschen haar en de Tsjechen te dienen. Hy zou een hoofd persoon by de onderhandelingen zyn en zal daarom niet uit de kringen van de afgevaar digden; maar uit die van ambtenaren worden gekozen. afgingen. Hy geloofde, dat niettegenstaande er meeilykheden met Transvaal waren, nie mand en zeker niet de regeering een oorlog onvermijdelijk of' zelfs maar zeer waarschijn lijk achtte. De regeering teekende geen verzet aan tegen de toenemende wapening Van Transvaal, omdat Jameson’s strooptocht haar den mond snoerde. De Transvaalsche regeering had altjjd kunnen antwoorden dat zy zich niet tegen Engeland, maar tegen stroopers wapende. Engeland begon dus onvoldoende voorbereid den oorlog, want het kon geen dreigende toebereidselen maken, terwijl er onderhandelingen gevoerd werden. Het kon alleen doen wat het tot verdediging noodig rekende. De minister geloofde niet, dat (iets?) het kabinet had kunnen bewegen, iets anders te doen dan het gedaan heeft. Hy erkende, dat Engeland de slagvaardig heid1 der Boeren had onderschat. Da onge lukkige opsluiting in Ladysmith had de regeering nooit kunnen voorzien. Maar de inval van de Boeren op Britsch grondgebied is niet van dien aard, dat de grootste bloodaard er beangst over behoeft te zyn. De regeering heeft aan de generaals vol maakt de vryerhand gegeven. Het is een oorlog tot verdediging van Engelands Afri- kaansch ryk'. Hy zar zonder wikken tot het einde toe vofcrtgezét worden, zoodat een dergjblyke oorlog^nooit meer in Zuid-Afrika -lyjjQejj, De minister bespotte ten «•vow «o voorspellingen van den vreemde, als zou de ontbinding van het Britsche ryk ingetreden zyn. Frakkruk. Jules Guérin is van Parys overgebracht naar Clairvaux tot het ondergaan van zyn straf: 10 jaren opsluiting in een versterkte plaats. De Echo de Paris, die een inschrijving heeft geopend, om Paul Déroulède een kunst werk, „La Patrie absente” getiteld, aan te bieden, heeft den eersten dag 2699 francs ontvangen. Volgens de Petite République heeft de regeering besloten, een gerechtelyke vervol ging in te stellen tegen de paters Assompti- onnisten wegens valsche aangifte van de waarde van hun vermogen. In de Gaulois noodigt Franqois Uoppée alle Franschen uit, een petitie ten gunste van Paul Déroulède te onderteekenen. De kosten van het proces voor den Senaat als Hooggerechtshof beloopen voor de veroor deelden eenige honderdduizenden francs. De bekende sportsman Deacon heeft zich bereid verklaard, de proceskosten voor Déroulède te betalen, terwjjl eenige royalisten hetzelfde zullen doen voor André Buffet. De rechter Grosjean, bekend uit de Dreyfus- zaak heeft een eisch tot schadeloosstelling van 25.000 francs ingesteld tegen Melcot, ad- vocaat-generaal by het Hof van Cassatie, in verband met de door Melcot geuite verklarin gen, omtrent Frosjean’s aandeel in het natio- nalistisch-royalistisch-antisemitisch complot. Eergisteren heeft de gewone, jaarlyksche pelgrimstocht naar het gedenkteeken voor Gambetta te Ville d' Avray plaats gehad. De ministers Waldeck Rousseau, Monis en de Gallifet waren vertegenwoordigd. Er was veel belangstelling. De senator Gazot hield een redevoering. De gedenkdag van den dood van den socia list Blanqui had gisteren weinigen naar het kerkhof te Saint-Onen gelokt. Slechts één krans werd nedergelegd door den hoedenma ker Fabert, oud-kamerafgevaardigde van Parys. De staking der mijnwerkers te Saint- Étienne is geëindigd en de arbeid wordt he den hervat. De door Jaures medegedeelde uitspraak van het scheidsgerecht is aangeno men. De stakende wevers hebben eveneens om een scheidsgerecht verzocht. Voor den door de veroordeeling van Paul Déroulède opengevallen kamerzetel voor het («011MIIE «IIK1 r. Telefoon Ao. M De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. dellyk stappen gedaan by de Engelsche re geering om voor de ambulance vrijen door tocht te verzekeren naar Pretoria. Maar de stemming in Duitschland, die toch al zeer woest was door de beslagleggingen op de andere booten, is door dit feit, nog ernstiger geworden. In zyn weekoverzicht in het „Berl. Tageblatt” zegt Arthur Levys- sobn „Het moet als vaststaande worden aange nomen, dat neutrale schepen, met lading bestemd voor een neutrale haven, niet door de vloot eener oorlogvoerende mogendheid kunnen worden in beslag genomen, en dit geval doet zich hier voor. „Juist juichte men r in Engeland, wyl het gelukt was in vriendschappelijke betrekking te komen tot het Duitsche Ryk. En inder daad waren in de Duitsche staatkunde voor kortentyd onweerlegbare bewijzen van vriend schappelijke gezindheid voor Engeland op te merken. „Wanneer men nu toch overging tot een maatregel, die den Duitschen handel in Oost- Afrika volkomen moest belemmeren, is dit slechts te verklaren door een gewilden af keur van die vriendschappelijke verhouding. En de grond voor dit brutale optreden kan slechts zijn, een poging om door het geweld dadig toonen der Engelsche overmacht ter. zee, het verlies aan militair prestige te ver goeden, dat de ongelukkige strijd in Zuid- yogr kan Afrika Engeland heeft toegebracht.” slotte de Het blad noemt echter dit optreden een nieuw bewijs van Engeland’s kortzichtigheid die alle regeeringsdaden van Engeland ken merkt. Want het volhouden van deze hou ding kan slechts leiden tot een Europeesche coalitie, waarvan de gevolgen voor Engeland in Azië, Indië, China en Egypte niet op zich zullen laten wachten. De Duitsche pers eischt thans, nu ook de Herzog” met beslag is belegd, dat de Duit sche Regeering thans een krachtiger toon zal aanslaan, opdat in Engeland duideljjk worde, dat Duitschland geen beleedigingen meer zal dulden. Indien Engeland voorne mens is, met internationale onafhankelijk heden tegen Duitschland op te treden, dan moet Engeland begrijpen, dat Duitschland niet zal opzien tegen „een politieke combi natie, die door Engeland zeker niet wordt gewenscht," zooals de Kreuz. Ztg.” het noemt. Dit is een duidelijke zinspeling op de mogelijkheid van een Duitsch-Fransch- Russische-coalatie tegen Engeland. Balfour hield gister te Manchester een redevoering. Hy gaf een overzicht van de gebeurtenissen, die aan den oorlog voor rik zeg dat ik niet wil, Underside I” Ik zette mijn hoed op en liep weg in den regen. Ware ik een oogenblik langer gebleven dan zou ik hem te lijf zijn gegaan. Het was de naargeestigste tocht onder de naargeestigste omstandigheden. Het zoogenaamde station was eèa konijnenhok met een koppigen portier die nietXvan treinen atwist en mijn kaartje eerst moest schrijven. Er was zoo weinig vraag naar dat het niet de moeite waard was om ze te laten drukken. Hij was langzaam met de pen en zuchtte erbij alsof hij aardappelen rooide Toen ik mijn kaartje had, kroop ik onder het konijnhok om tegen den regen beschut te zijn en overlegde wat mij te doen stond. Ik zou naar de stad gaan, mij verkleeden en aan Clorinda, aan de mijne, niet aan de zijne, formeel mijn hand, mijn hart en mijn have aanbieden, voordat hij in Londen kon aankomen, belast met den tandem met gescheurden band. Op dat oogenblik trof mij een geluid dat ik nu kende. Het was geen wilde eend, het was de gescheurde band. Marigold had hetzelfde plan opgevat als ik, het moest een wedloop worden tusschen hem en mij om Clorinda’s hand. Ik keek op uit mijn hok Over de vlakte van die moerassen gleed het treurigste dat ik ooit zag Marigold, in zijn Fransche mosterdgeel pak, door weekt als pap, werkend op zijn dubbel rijwiel met gescheurden band die de naargeestige mu ziek deed hooren Er was nog juist tijds genoeg - twintig mi nuten voor den portier om een kaartje voor hem uit te schrijven en zorg te dragen voor de In mijn verbouwereerdheid tolde ik op mijn beenen en greep aan vast te houden van Marigold. Ook hij had gezien De bladen bevatten een telegram uit het kamp by Frere, gedagteekend van 6 Jan. te 2 u. namiddag: De geheele divisie van gene raal Clery rukte uit het kamp op om Colenso aan te vallen. De aanval werd langzaam voorbereid. Te 4.30 nam. rukten de Engel sche veldstukken in het centrum op en be gonnen de stellingen der Boeren te beschieten van het vlakke land tusschen Hlangwane en het fort Wylie. Te 5.30 nam. rukten de Engelschen nog steeds vooruit en hadden zy een punt dicht bij de brug te Colenso be reikt. De 4f7 inches marine-kanonnen en de veldstukken wierpen voortdurend granaten in de loopgraven der Bupren langs de rivier en in het front. De Boeren beantwoordden het vuur niet. EenSlater telegram meldt, dat de Boeren by Ladjsmitb de verdedigingstroepen zoo dicht genaderd waren, dat de Gordon High landers en het Manchesterregiment hen met de bajonet moesten terugdryven. Generaal White heeft later nog uit Lady smith geheliographeerd van 7 Januari 2 uur namiddag „Er werd een aanval begonnen op mijn stelling, hoofdzakelyk op Caesar’s kamp en Wagenheuvel (vlak by dit kamp.) Devyand was zeer talryk en zette den aanval met den grootsten moed en de grootste geest kracht door. Eenige van onze verschansin gen op Wagenheuvel werden driemaal door den vijand genomen en door ons hernomen. De vijand had een punt van onze stelling den geheelen dag bezet, maar toen de duis ternis was gevallen, werden zy juist onder een zwaren regen door de Devonchires onder Hbvel van kolonel Park met grooten helden moed door een bajonetaanval uit dit punt verdreven. Kolonel Hamilton voerde het bevel op Wagenheuvel en bewees schitterende diensten, de troepen hebben een zeer zwaren dag gehad, maar hielden zich uitstekend. Zy waren in de wolken over den dienst dien zy der Koningin hebben bewezen. „De vyand werd overal teruggeslagen met zeer zware verliezen, die veel grooter zyn dan myn verliezen welke zoodra de lysten gereed zyn, gemeld zullen, worden.” Telefoea Ko. 99 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer lu Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 3°) En al had je gewild, dan zou ik het nog niet doen,” zei hij op afgemeten toon, ik weet niet of die toon afgemeten was maar het klinkt goed voor die gelegenheid »Ik ga onmiddellijk naar Londen terug,” zeide ik. Daarop werd hij woedend en riep zonder iets afgemetens„Ik kan hier niet worden achterge laten met een gebrekkig rijwiel dat door twee menschen moet bereden worden.’1 Ik riep om mijn rekening en sloeg er geen acht op. spreek tot u I” brulde hij. »Dat weet ik wel,” zeide ik ning in twee helften, waarvan dienstmeisje gaf. Alles goed en 1.4 niet hier worden gelaten.” Ik vroeg naar den station. „Maar ik wil niet, Underside!” Het scheen dat er vier mijl ve.-~. was en kans op een trein naar Londen over twee uur. Underside.* mompelde hij tragisch, mijn hand nog steeds in de zijne, >wij hebben beiden lief gehad. „Dat hebben wij,» zeide ik. Underside,* ging hij voort den verloren f •Dat hebben wij,» zeide ik. •Underside, laten wij dan onze grieven verge ten, als wij kunnen en en (zijn stem beefde van aandoening) en te zamen dejeuneeren.» Dat zullen wij, Marigold,* antwoordde ik, niet minder aangedaan. Zonder een woord stak hij zijn arm door den mijno en in herstelde overeenstemming gingen wij het station uit en de woelige wereld in. De ladiggangers, de onnadenkenden, de onwetenden bespotten ons, maar wij telden het niet, want onze harten waren vol, ofschoon andere deelen van ons organisme treurig leeg waren. Omstrengeld door banden van vriendschap en vrede stapten wij ijverig voort om die kwellende leegten aan te vullen oogenblik meende ik dat hij de buffers rijpen om aat liep aan den cycle en toen kwam de trein aansnorren zonder dat wij iets anders konden doen dan elkaar een blik toewerpen. Na een hossenden rit kwam de trein aan Charing Cross aan, langs een platform waar aan de andere zijde een trein klaar stond om te vertrekken. Ik sprong haastig uit (om geen tijd voor Clo rinda te verliezen) en vond het platform versperd door een menigte menschen die rondom een com partiment van den vertrekkenden trein stonden. Het was een jong getrouwd paartje dat afreed en eenige heeren hadden witte rozen in hun knoopsgat. Ik wendde mijn hoofd af, of meende dat ik het deed en zoodoende zag ik de gelukkige bruid vlak in het aangezicht. Hemel en aarde, het was Clorinda I blindelings naar iets om mij en greep de mosterdgele mouw j en herkend en staarde met verwilderde blikken naar den vertrekkenden trein. Een - - wilde grijpen om den trein tegen te houden maar hij liet dat plan wijselijk varen en liep aan den rand van den platform terwijl ik iets op de rails hoorde vallen en breken Toen, als bij gemeenschappelijke ingeving, vat ten wij elkaar bij de hand terwijl een pakdrager naar Marigold toekwam met de scherven van een fotogravure die hij van de rails raapte Marigold ontkende echter alle eigendomsrechten. DÜ

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1