No. 8090. stages, j Mouws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 11 Januari 1900. 38ste Jaargang. U1TEH, - Gouda. Vroeg Verwelkt. 1BLFABRIEK kenKnevel? IN Azn.. KOEI’OKIXEXTIXG. FEU1LLE1 O A. Biilieiilanilsch Overzicht óad«rbtl»»n Woduialf termen Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. des Verspreide Bericiitcn. BRINKMAN 4 Z» Telefoon 5o. M De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Naar het Duitsch Haven, of een 2.70. 5.00. :-p 1 a a t. rars. iers bevattende, grootte aanbie- [>rjjs, ligging en aan de BAAF’S kstraat 58, Des f 87.50 - 90.— 110.- - 125.— - 145.— - 160.— - 155.— - 180.— RIJWIELEN op OEBS R. fiOUDSCHE COURANT fl. S»/a» dubbels SMoh d. Vegte, Zaltbommsl, Amsterdam. anhage. QgJ.Cw., Rotterdam. sten. T post f 1.60. ederland Bokin H Amsterdam) in die kchutzenap«tiiak* ohitsch. Oettern Ru Centraal-Depót Saaaera, Reeds vroeg was ik bij mijne tamilie beroemd en bij mijne schoolkameraden berucht als een soort wonderkind, en de klappen, die ik ten gevolge mijner bespottelijke pedanterie ontving, droegen er niet weinig toe bij, mijnen hoogmoed te sterken Alle groote geesten hadden immers veel moeten lijden en werden om hunne meerdere voortreffe lijkheid door anderen vervolgd, hield ik mij zelven voor. Mijn vader werd toen ik tot de jaren des ver stelds was gekomen, van het kleine stadje, waar wij woonden, als superintendant naar Berlijn ver plaatst. Mijne moeder was reeds eenige jaren doodmijn vader steeds overdruk, liet mij aan me zelven en eene vrij onnootele tante over die tot mij als tot een wonderkind opzag en nóch het inzicht nóch de macht bezat om het onkruid „hoogmoed” uit mijn hart te rukken. Dit welig opgeschoten plantje tierde ook in de ruimere omgeving der hoofdstuk lustig voort. Toen ik op achttienjarigen leeftijd, aan de academie kwam, was het mijn eerste werk, een godsdien stige vereeniging op te richten. novertroften obers welbekend &CBT-1LIUB. mot Fabriekmwk). inde, radicale en ng van alle, aelfe ■dnekkige MliUW oral ontstaan door >n jeugdigen leeftijd elke iwakte, Bleet’ Hoofd pjjn ng Maagpijn - Onvermogen ie en» Uit Engelsche regeering gaarne volledige schade loosstelling wil geven voor iedere vertraging ingeval de lading geheel in orde blijkt te zyn. De vertoogen, door de Duitsche regee ring onverwijld ingeleverd in zake neutrale schepen, heeft de Engelsche regeering ont vangen met alle aandacht die zij verdienen. Men gelooft dat de kwestie van de onlangs plaats gehad hebbende aanhouding van eene Duitsche postboot tusschen de beide regee- ringen in den meest vriendschappelijken geest is opgelost. Men verklaart (Lat er geen con trabande is aan boord van de General, en oogenscbyulyk geenerlei contrabande aan boord van de Herzog. De jongste berichten uit Zuid-Afrika heb ben in Londen een zeer ontmoedigenden in druk gemaakt. De woorden uit Buller’s be richt, dat hy de communicatie met Lady smith moest afbreken, omdat er „geen zon” was, geven der „Westminster Gazette” stof tot een zeer pessimistisch hoofdartikel, waar in het blad zich beklaagt, dat er voor En geland in Zuid-Afrika geen enkel zonne straaltje van hoop en verwachting is. „Er is geen zon”, kan tot nog toe als motto voor dezen oorlog gelden, een oorlog onderno men, uitgelokt, voorbereid in overmoedige lichtzinnigheid, voorgesteld als een mili taire wandeling naar Pretoria, een pic-nic, een buitenpartytje, en die gebleken h te zjjn „de moeilykste militaire en staatkundi ge strjjd, waarvan de geschiedenis melding maakt.” Bjjna alles wat Engeland aan weerbare mannen kan opleveren, is naar Zuid-Afrika vertrokken, en overal houden de Boeren de Engelsche troepen in bedwang. Generaal White’s stelling in Ladysmith wordt aan gevallen, een poging gedaan om de stad door een stormloop te nemen. En als Buller dan al zjjn beschikbare troepen uitzendt om de stellingen aan de Tugela aan te tasten, blykt het, dat deze nog even sterk bezet zjjn als vroeger. Voor Engeland’s militair overwicht is deze oorlog een geweldige slag. En dat wordt in Europa zeer goed gevoeld. „Wy moeten”, zegt de „Westm. Gazette”, niet te licht den ken over de berichten betreffende de hou ding der Europeesche mogendheden. De proefneming, in Rusland, om te zien in hoe veel dagen troepen kunnen gebracht worden van den Kaukasus naar de grens van Af ghanistan, doet zien, welke plannen in Rus sische regeeringskringen rondspoken, nn En geland de handen vol heeft. „Dat moge voor ons zeer onpleizierig zjjn, zoolang de Engelsche belangen niet recht- De Fransche Kamer heeft Deschanel her kozen als voorzitter, met 308 stemmen, tegen 221 op Brisson. èéne Flesch msr. eenige middel ccès heeft. Als zing goed op- aeds voldoende. H.H. Coiffeurs ontv. v. postw. M. De BURGEMEESTER van Gouda, Brengt ter algemeene kennis, dat aanstaanden Zondag den 14 Januari 1900, des middags te 12 uur, op het Raadhuis voor ieder die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om zich geheel kosteloos rechtstreeks van het kalf te doeu inen ten of herinenten, terwyl zij die verhinderd zijn of bezwaar hebben van die gelegenheid gebruik te maken de kunstbewerking kunnen ondergaan op het Gasthuis Maandag 15 Januari d a v des voormiddags te 9 uur. Gouda, den jo Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De stoomboot General is te Aden vrijge laten en vertrekt. Enkele chemicaliën en wagenassen werden ontdekt, maar overigens niets. Aan boord van eene stoomboot van de Oostenrjjksche Lloyd, wier naam niet in het telegram vermeld wordt, is eene hoeveelheid meel, naar men veronderstelt voor Transvaal bestemd, aangehouden in afwachting van de 'uitspraak van het prysgerecht. Reuter’s Agentschap verneemt dat, nadat het stoomschip General vrijgelaten is, aan de Herzog waarschijnlijk toegestaan zal wor den de reis voort te zetten. Men verklaart te weten dat het thans nitgemaakt is, dat de passagiers aan boord van de Bnndcsrath die khaki-kleeding droegen, Italiaansche leden van het Roode Kruis waren die bet plan hebben de gewonden van de Engelschen zoo wel als. van de Boeren te gaan helpen. Het is nog niet definitief uitgemaakt of er zich pnder de lading van de Bundesrath contra bande bevindt, maar men gelooft dat de De passage over Emden luidt woordelijk: „Op de buitengewone begrooting van de staatsspoorwegen zijn posten uitgetrokken om de Pruisische zeehaven Emden voor de groote zeeschepen, in ’t bjjzonder die van de transatlantische stoomvaartlijnen van de Han zesteden, bruikbaar te maken. Men mag hopen dat bet met dezen maatregel beoogde doel om het grootste deel van de Rynsch- Westfaalsche industriestreek van buitenland- sche havens onafhankelijk te maken, allengs bereikt zal worden.” In het offleieuse Journ. de St. Petersbourg" van 1 Jan. wordt gewezen op de resultaten, door de Haagsche Vredesconferentie verkre gen. Die conferentie wordt als een der belangrijkste feiten in de wereldgeschiedenis van 1899 gestempeld en het Russisch orgaan constateert dat zy die een mislukking er van voorspelden, zoowel als zy. die zich aan overdreven illusiën overgaven, bedrogen zyu, wyl de Regeeringen en haar gedelegeerden zich strikt hebben gehouden aan het doel der samenkomsteen grondige bespreking van hetgeen practisch en bereikbaar scheen in het belang van het verkeer tusschen de beschaafde volkeren, waardoor indien, gelyk men hopen mag de ratification, de onderteekening der tractalen weldra volgen, een nieuw tjjdperk zich opent. Zoolang de akten der Conferentie noch geteekend, noch geratificeerd zyn door alle Mogendheden die er aan deelnamen, kunnen zy geen hfdoend gevolg hebben. Men mag in de toekomst vertrouwen dat de humanitaire gedachte, waarvan zy uitgaan, ook werkelijke resulta ten zal opleveren. „Het beginsel der onafhankelijkheid der Staten aldus eindigt het „Journ. de St. Pet.” ter handhaving van hun rechten en hun waardigheid is door de Conferentie hoog gehouden, maar tegelykertjjd is daar- bjj bevestigd wat de solidariteit der volke ren eischt, zoowel voor het algemeen wel- zyn als voor dat van elk der Staten in het bjjzonder.” Frawkrijk. Tegenover generaal Mercier zal als can- didaat voor den Senaat voor het depar tement der Beneden-Loire door do repu blikeinen gesteld worden de fabrikant Ni- on te Nantes. De deurwaarder van dienst in het Luxem bourg, Merlier, is gisteren, terwjjl hjj, om deren reeds hier op aarde, carrière konden maken; omhelsde de arme oude tante, die op een ellendige bovenwoning de rest van haar leven mocht slijten en aanvaardde met een hart vol hoop en vertrou wen de reis naar mijn candidaten-paradijs. De stemming werd wel een weinig verstoord, toen ik aan het spoorwegstation te vergeefs naar het rijtuig omzag, waarin ik mij had voorgesteld mijnen tnomphantelijken intocht in de plaats mij ner bestemming te doen Mijnheer de baron had me geschreven, dat hij mij zou laten .afhalen. Ik verwachtte dus een deftige koets, en vond in plaats daarvan een soort van wagen, waarvan ik vreesde dat tot het vervoeren van kalveren, biggen of dergelijke diende, bespannen met twee werkpaarden, die volkomen bij het voertuig pasten. Een oude knecht, die zelfs zijn „neuswarmertje» niet uit den mond nam, toen hij mij naderde, vroeg op norschen toon in Brandenburgsch dialect of ik de candidaat was, dien hij naar «het goed» moest brengen Op mijn bevestigend antwoord, laadde hij mijn koffer en drie zware kisten vol boeken, op den wagen, en wees mij met de zweep een plaats op dep bok aan op een platgezeten lederen kussen. Zelf liep hij. nadat hij opnieuw gestopt en de paarden met een langgerekt ,hu! aangezet had langzaam naast den wagen voort Werdt vervolgd.) Balfour’s rede waarvan iu ons vorig over wicht sprake is, wordt door de Times in een hoofdartikel niet zeer gelukkig genoemd. De Times keurt Balfour’s verklaring af, dat het ministerie geen fouten gemaakt heeft en dat Jameson’s strooptocht de regeering ver hinderde op te komen tegen Transvaal’s krijgstoerustingen. Het blad vindt dat even onbegrypeljjk en ernstig als Balfour’s ver klaring, dat een gebrek in de grondwet het handelend optreden van het kabinet te rech- tertjjd verlamt. Balfour behoorde ons aan te wjjzen, roept de Times uit, hoe die fout te herstellen is. Overigens was Balfour’s gewichtigste verklaring allicht deze, dat de regeering niet aansprakelijk is voor den misslag te Ladysmith begaan. streeks worden aangetast of bedreigd, zullen wy wel doen zulke proefnemingen, als behoorende tot het onvermjjdeljjke, maar te verduwen” zegt de „Westm. Gazette”. Het is in Natal nogmaals gebleken, dat de Boeren door getalsterkte, volharding en bewapening ver boven de Engelschen uit munten. Generaal White moge er in geslaagd zyn ditmaal nog den stormaanval der Boeren af te slaan, eenig succes van zyn „overwin ning” heeft hy niet te hopen. Hjj blijft in Ladysmith zitten, met eenige honderden manschappen minder dan vóór den aanval, en met de zekerheid, dat voor hem het uur der verlossing nog niet geslagen heeft. Hoe het generaal Clery gegaan is na zyn uitrukken van Zaterdag tegen de Boeren stelling aan de Toegela, wordt door de cen soren niet gemeld. De telegraaflijnen, die zoo ontzettend breedsprakig waren, toen verle den week kolonel Pilcher een verkenning maakte naar Douglas, of toen French meen de al in Colesberg te zyn (hjj is er nn nog niet), zwjjgen nu als het graf over het lot van Clery en zjjn divisie. Wat wy weten, is, dat Zaterdagavond by het vallen van den nacht de divisie nog niet in Buller’s kamp was teruggekeerd. Een aanval is dus waarschijnlijk mislukt; en dat acht de „Westm. Gazette” niet te verwonderen. Wij predikten met vuur, disputeerden over de moeilijkste theologische vraagstukken, dichtten geestelijke liederen, die ik later op muziek zette, in *t kort, wij waren een troepje onuitstaanbare jonge heiligen, aan wien Petrus ongetwijfeld den toegang zou hebben geweigerd, indien zij met de nederig omgeslagen hemdsboorden aan de hemel poort hadden aangeklopt Dat ik het tooneel beschouwde als de voorpoort der hel, de schoone kunsten voor heidensch too- verwerk aanzag. behoef ik niet te verzekeren. Maar het bespottelijkst komt mij mijne verhou ding destijds tot het schoone geslacht voor. Ik kon mij waarlijk goede en beminnelijke vrou wen en meisjes niet anders voorstellen, dan in kalme verrukking opziende tot haren herder en leeraar, als zij ’s Zondags de hemelsche troost woorden met innige dankbaarheid van zijne wel bespraakte lippen opvingen Ik zag dan in mijne verbeelding hoe zulk een ootmoedig schepseltje zich aan mijne borst vlijde, huiverend van weelde en erkentelijkheid, omdat het haar, de bevoorrechte, vergund was den reeds lang in het geheim beminden prediker, als eene onwaardige dienstmaagd ter zijde te staan, zijn bef sneeuwwit te wasschen, hem pantoffels te bor duren en eiken Zondag zijn preek over te schrijven. In deze dwaze zelfgenoegzaamheid vond ik het niet meer dan natuurlijk, dat mij, soodra ik mijn examen had afgelegd, de voordeeligste aanbiedingen werden gedaan. Mijn goede vader had steeds het gebod der christelijke naastenliefde in de praktijk zoozeer ter harte genomen, dat hij noch in het kleine stadje, De Pruisische landdag werd gisteren ge opend. De ministerpresident las de troonrede voor. Volgens deze is de toestand van de geldmiddelen by voortduring gunstig. Het jaar 1898/99 heeft een aanzienlijk batig slot opgeleverd, het loopende jaar zal vermoedelyk een bevredigende uitkomst opleveren, de be grooting van 1900 is in evenwicht. De op brengst van de staatsspoorwegen blyft be vredigend. De troonrede kondigde een ontwerp aan voor den aanleg van buurtspoorwegen, voorts herindiening van het Ryn-Elbe-kanaal-ontwerp na de voltooiing van het ontwerp voor een grooten scheepvaartweg van Berlyn naar Settin en andere rivierverbeteringen. Om de Rynsch-Westfaalsche nijverheid onafhan kelijk te maken van buitenlandsche havens zal Emden bruikbaar gemaakt worden voor transatlantische stoombooten. De troonrede beloofde dat de regeering den landbouw alle mogelyke aandacht zou wijden. noch in Berlijn met zijn traktement kon rond komen. Bij zijn dood liet hij mij dan ook niets na dan eene uitgezóchte bibliotheek, de eenige weelde die hij zich had veroorloofd. Ik was nu genoodzaakt op eigen beenen te staan, en daar ik bij alle duivenonschuld toch ook slan genlist te over bezat, liet ik mij nauwkeurig in lichten, welke der drie mij aangeboden betrekkin gen mij de meeste kans gaf, om mijn bedje zacht te kunnen spreiden. Het waren alle drie gouvernours-betrekkingen op het platte land met het vooruitzicht na niet al te lang tijdsverloop als predikant te worden aangesteld. Ik aarzelde niet lang, maar koos de betrekking mij voorgeslagen door den aanzienlijkste der drie heeren, met wie ik onderhandelde Tot diens riddergoed behoorden twee dorpen, die in een zeer vruchtbare en aan natuurschoon rijke streek heetten te liggen. De predikant was 80 jaar oudde adelijke kin deren die ik moest onderwijzen, waren een jongen en een meisje van 12 en 14 jaar. De edelman in casu had den naam streng geloovig te zijn Wat niet het minst tot mijn keus bijdroeg, was een brief, dien mijn goede vader op zijn sterfbed ont vangen, en mij onder het storten van vreugde tranen had voorgelezen. De schrijver weidde daarin over mijne gaven en deugden uit, waarvan de faam zich door het land had verbreid Ik prees dus in mijn hart den Heere God, die zoo vaderlijk er voor zorgde dat zijne trouwe kin* Telefoon A OVER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 1° Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wereld bekend en roffen middel tegen o ii g-Leve t-, 511, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prijs per flacou f 116. geneeskracht eestal elke pijnlijke overbodig. Met voor üiigeneesli|k Janus een bijna 22 Bren t gen-siüg en in, ontstekingen euz.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1