ips d GT, elsch No. 8116. jao BROOD, K.G. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 9 Februari 1900. Buitenlandsch Overzicht FEC1LL11OX ERVEB1J >T Cle l’nrls and fjratln en Vroeg Verwelkt. ■MER 4z. dier, it dit mid- ad succes inwrjjving Rheuma- dheid, pyii Irag enz I proefde Idel vor- I ook ie* Men lette i „Ankert1 i50o.iefi. leken. Te Both, Ch- i Banders. Jötitrbam. 38ste Jaargang. RIJS DU gerechtshof constitueeren ter berechting van Marcel Habert. I Waarschyillyk heeft ‘de censuur dat Verspreide Berichten. t rrij ■toom d van (Wordt vervolgd ÏKMAN Zn I nes vrjj van .11» rhooging. !I'B(I lil X U f <i. Echte i, tesomen- jen in den naam des remardigd wereldbe- n* Stoll- Naar het Duitaoh ÈS die ons geïllus t Wiliters?I- hebben, dit te prcrfbuqjee c. 0.35 or Neder- orden naar d« rerfd. nd of jreverio gezondheid erdam en Komng de Heer en verven van en, alsook alle De militaire medewerker van de „West minster Gazette” maakt uit een zinsnede in een telegram van Winston Churchill aan de .Morning Post”, verklarende dat Buller’s troepen nog nooit, moreel noch materieel, zoo sterk zyn geweest, op dat Buller nieuwe versterkingen heeft ontvangen. De censor heeft waarschynlyk verboden hiervan recht streeks melding te maken, maar de man van Frankrijk. Met 7 tegen 4 stemmen heeft de Kamer commissie beslist, dat Paul Déroulède ver vallen moet worden verklaard van het lidmaatschap van de Kamer. A.s. Donderdag komt de zaak in de Kamer in behandeling. 19 Febr. a.s. zal de Senaat zich als Hoog. fiOWHE «IK Telefoon A o. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het heet, dat de minister van onderwijs Leygues het ontslag eischt van den inspec teur voor schoone kunsten Roger Ballu, die bij de laatste verkiezingen voor den Senaat als candidaat verklaringen heeft afgelegd tegen de regeering. Ballu zou geweigerd heb ben, ontslag te nemen. Kolonel Picquart heeft een brief geschre ven aan den minister van justitie, om te protesteeren tegen het herhaaldelijk uitstel len van zyn proces, dat hy Ij jaar geleden tegen de Jour is begonnen, en tegen het amnestievoorstel, dat de aan de Dreyfuszaak verwante processen wil annuleeren. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft als koning van Pruisen een civiele lijst van ongeveer 16 millioen mark en aanzienlijke inkomsten yan de kroondomeinen. Er moet sprake van zjjn, hem ook een apanage als keizer te geven. Vo’gens de Berlijnsche bladen heeft dr. Leyds, de vertegenwoordiger van Trans vaal in Europa, zyn reis naar Petersburg opgegeven. o In het Wurmdistrist en rondom Aken is de staking der mijnwerkers zoo goed als geëindigddaarentegen dreigt in de Sak sische mijndistricten Zwickau, Oelsnitz en Lugau een staking; de mijnwerkers eischen v.n.l. 10 percent loonsverhooging. Te Glad bach hebben de arbeiders bijden aanleg yan de stedelijke luchtkabels het werk neer gelegd. Een door 700 tekstielarbeiders gehouden vergadering is te Gladbach door de politie ontbonden, omdat er tumult ont stond. Op straat kwam het daarna tot on geregeldheden, waarbij de politie met steenen en bierglazen werd gebombardeerd. Een aan tal arbeiders zijn gearresteerd. Langs den Rijn heeft het eergisteren zoo hevig gesneeuwd, dat het verkeer op vele ptaatsen gestoord is. i x Belgis. Wegens verlaging van de loonen dreigt onder de metaalbewerkers te Antwerpen een staking. De timmerlieden en scheeps- schilders hebben verklaard, dat zygemeene zaakmet de metaalbewerkers zullen maken* land niets te verliezen en alles te winnen heeft, als het zjjn stem voor recht en vrij heid verheft. Ik gekookt k voor d*- elepela van late) Als feral van gebruiken, ■te an. hartiger tegen mij waart geweest. Ma&r ik begrijp uwe achterhoudendheid en kan ze dus verontschul digen. Gy hieldt mij voor een gestrengen rechter, wien men zijne menschelijke zwakheden niet gaarne bekent Gij hadt echter moeten weten, dat ik een christen ben, steeds de woorden indachtig Gij zult uwen i verdwaalden broeder, eiken dag, zeven maai zeventig malen vergeven. Bovendien, «deugd" staat niet in het woordenboek der jeugd, en ik kan het een aanstaand predikant niet euvel duiden, dat hij zich met het bijbelwoord houdt 't Is niet goed, dat de mensch alleen zij Hij lachte mij toe op een wijze, die te kennen moest geven «wij verstaan elkander,” stond op, ging naar mijn boekenrek en vroeg op schijnbaar onverschilligen toon Wanneer denkt gij te trouwen ?M Ik was als uit de wolken gevallen. «Mijnheer de baron,* was mijn antwoord, »ik ben u zeer dankbaar voor uwe goedheid, maar ik heb geen oogenblik aan een huwelijk gedacht Hij nam een boek in de hand, bladerde er in en zeide droogjes «Dat geloot ik graag, beste kerel. Jonge lie den denken in den regel weinig aan de gevolgen hunner handelingen. Maar een dienaar de» Hee- ren zal zich met aan’ de verplichtingen die hij zedelijkerwyze op zich heeft genomen willen ont trekken Ik maak er u geen verwijt van, dat gij het zóóver hebt laten komen. 36) «Oh, mon ami,* lispelde ze zuchtende, en klemde zich letterlijk aan me vast, «oh mon ami, si volts saviez. Mon coeur est si sensible - tous les malheurs de ma vie en nu volgde er een nieuwe stroom van bekentenissen, waarbij mij het angstzweet uitbrak, en ik in mijne radeloosheid slechts smeeken kon: .Kalmeer u toch, made moiselle Suzon. Ik hoor iemand komen als men ons hier zoo aantrof-1* Eensklaps veranderden hare trekken t zij sloot de oogen, als werd zij door eene duizeling over vallen, en terwijl zij met een van schrik bevende stem lispelde«Mon Dieu, je suis perdue,” wan kelde te achteruit, en zou gevallen zijn, indien ik niet ware toegeschoten en haar in mijn vrijen arm had opgevangen. Voor ik er aan dacht, had zij haren arm om mijn hals geslagen, zij scheen eene bezwijming nabij. Terwijl wij zoo stonden, en ongetwijfeld eene schoone groep vormden, die ik zelf met mijn kaars prachtig verlichtte, hoorde ik werkelyk voet stappen op de trap, en verscheen de kamerdienaar des barons ten tooneele Ik was buiten me zelven van woede en schaamte, en als een bliksemstraal schoot mij de gedachte de „Westminster” krygt den indruk dat Churchil dit nu bedektelijk heeft willen te kennen geven. Indien dit het geval is, zou het een redelijke verklaring zijn voor den goeden moed waarmede Buller en zijn troe pen hun derde poging beginnen of‘begonnen zijn om het Boerenleger te verdrijven van de hoogten tusschen de Toegela en Ladysmith. „Vele menschen, zegt de medewerker van de „Westminster” verder, zijn verlangend te weten wanneer Lord Roberts in staat zal zjjn, op te rukken over de Oranjerivier, en langs welke wegen zijn opmarsch zal ge schieden. Ik heb geen andere inlichtingen dan het groote publiek op dit stuk, maar denkende aan de transportkwestie en ook aan het overgroote belang dat Lord Roberts er bij heeft om gestadig te kunnen voort rukken als hij de rivier eenmaal over is, denk ik dat men geenerlei belangrijke be weging van de hoofdmacht van de Engel- sche troepen in Zuid-Afrika kan verwach ten vóór het midden van do volgende maand.” Aan de Toegela wordt weder hevig ge vochten. Wij nemen de boerenberichten over, omdat de censuur ze niet zou doorlaten als ze niet grootendeels juist waren. Daarnaast geven wy het officieele Engelsche bericht. Uit het Boerenlager seint men van eer gisteren (6 dezer) het volgende: De Engelschen beschieten sedert gisteren de Boerenstellingen aan de Boven-Toegela met haar marinegeschut en andere kanon nen. De Engelschen trokken bij Pontdrift en Molendrift de Toegela over om de stel lingen der Boeren te bestormen. Generaal Schalk Burger die Pontdrift verdedigde, sloeg de Engelschen terug, die genoodzaakt waren in groote wanorde over de rivier terug te trekken. Bij Molendrift werd het gevecht hervat tusschen de Engelschen en de Johan nesburg- en Standerton-commando’s. Aan de zijde van de Boeren geen verliezen. Het gevecht duurde den gebeelen dag en was het hevigste dat tot dusver is geleverd. De beschieting is heden morgen hervat met een nog grooter aantal stukken. Tweede telegram. 11 uur vin. In het gevecht van gisteren leden de Engelschen by Pont-drift zware verliezen, doch by Mo lendrift bezetten zij een klein kopje van geen belang. Er zijn vier boeren gedood. De Engelschen houden het kopje nog be zet. Hun verliezen daar zyn niet bekend. De beschieting door het zware geschut is opgehouden. Betreffende het overtrekken van de Toe gela deelt het departement van oorlog mede dat de operaties nog voortduren, doch geen bericht omtrent het resultaat is ontvangen. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» inidd. alles wgs een gezochte gelegenheid om mijn af scheid te geven. Immers nooit had ik mijne hoog achting en genegenheid voor het gevloekte lid der familie, de verlorene ziel van dit huis, kunnen verbergen Ik was na den eersten schrik blij, dat het zon der mijn toedoen tot een einde zou komen en wapende mij met al den trots van een rein geweten Maar ziet, daar trad mijn meester, na beleefd te hebben geklopt, met een cordialen lach op de lippen binnen, en strekt zich behagelijk ©p mijn harde canapé uit Hij begon met mij te verzoeken, mijnen leerling voor heden vrijaf te geven omdat men een uitstapje voorhad. Hierop weidde hij uit in loftuitingen over den ygoeden invloed, dien ik op zijn zoon had uitgeoefend en drukte de hoop uit, dat ik mij nog langen tijd aan diens opvoeding mocht wijden. Heusch,/ het ging niet langer met dien ouden dominé ^ie op den kansel een bepaald kindschen toon aansloeg Mijn patroon was vast besloten, hem binnen zeer korten tijd te pensioneeren en mij als predikant aan te stellen. Ik zou echter de pastorie eerst na Kerstmis kunnen betrekken, daar men vooraf diende te zorgen, dat de oude lui een goed onderkomen hadden Ik was door dit aanbod zoo verrast, dat ik mijn goeden meester slechts mijn dank kon sta melen. .O, beste Weiszbrod,” sprak de baron, uiterst minzaam, «o, dit vereischt volstrekt geen dank. Ik weet, dat ik op u kan vertrouwen en hoop, dat wij elkander volkomen zullen leeren verstaan. Wèl had ik gewenscht, dat gij een weinig open- t 103. Lord Roberts en Lord Kitchener hebben Kaapstad verlaten. Renter’s Agentschap vestigt de aandacht op het verzwijgen van den dag, waarop de generaals vertrokken zyn, en de plaats waar heen. Waarschijnlijk heeft ’de censuur dat geschrapt. Telefoon Xo. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. By de verdere beraadslaging over het adres van Antwoord heeft John Redmond een amen dement ingediend, waarbij verklaard wordt dat de tyd was gekomen dat aan den oorlog een eind diende gemaakt te worden, op den grondslag van erkenning van de onafhanke lijkheid van Transvaal en denOranje-Vrystaat. By de indiening van zyn amendement zeide John Redmond, dat de lersche party den oorlog als onrechtvaardig beschouwde en haar uiterste best zou doen om de onafhankelijk heid te handhaven van twee republieken die zich met zooveel heldenmoed hadden verde digd. De gevoelens van het lersche volk zyn op het oogenbiik vooral wat Engelsch is vijandig, maar de houding van Ierland tegenover den oorlog staat niet onder den invloed daarvan. De Ieren zouden van de zelfde sympathieën zyn geweest, als niet Engeland maar een andere mogendheid ge tracht had in Zuid-Afrika den bullebak en dwingeland te spelen. Engeland staat tegen woordig niet in machtig, maar in oneervol isolement. De eenige mogendheid, die En geland nu toejuicht, is Turkije (gelach). De overstelpende meerderheid van Amerikaan- sche staatslieden is tegen den oorlog. De algemeene afkeuring van den oorlog moet toch iets wagen. Ofschoon de Ieren door het verdeden tegen Engeland zyn ingenomen worden zy in dit geval ook gedreven door de zaak zelf. Wat de vraag betreft of de kans op Home Rule geschaad zou worden door de houding om de lersche leden in (jeze zaak, Redmond is van oordeel dat ler- door het hoofd dat alles is een welberaamd plan, waarvan gij het slachtoffer rijt geworden. Het gedrag van den knecht versterkte mij in die meening; hij lachte zeer onbeschaamd. Toch behield ik nog bedaardheid genoeg om kalm te kunnen zeggen«Mademoiselle Suzon is eensklaps ongesteld geworden Haal een der dienstmeisjes Christoffel, en zorg, dat mademoiselle te bed wordt gebracht. Ik wensch haar beter schap.” Hierop liet ik haar zonder omslag op den grond glijden en verwijderde mij met voorgewende kalmte, alsof wat er achter mijnen rug voorviel mij geheel koud liet. Dat ik echter niet spoedig slaap vatte, is te begrijpen. Ik schold mij zelven meer dan eens uit voor een ezel, wijl ik in zulk een plompen val was geloopen, en voor de eerste maal ondervond ik dat een goed geweten toch niet altijd een zacht kussen is. Mijne verachting voor het vrouwelijk geslacht was grenzeloos, en in mijn angst en afschuw be greep ik de Anachoreten, die zich in de woestijn terugtrokken, om voor den aanblik der schoone duivelinnen te zijn gevrijwaard. Toen ik den volgenden morgen was opgestaan en van het nachtelijk tooneel nog zulk een bitte ren nasmaak voelde, dat ik mijn ontbijt niet mocht, hoorde ik op de gang een zwaren voetstap, dien ik tot mijn niet geringen schrik voor dien van den baron herkende. Ik twijfelde geen oogenbiik, of het uur van af rekening had geslagen; ik dacht niet anders, of De „Daily Mail” maakt melding van een ontdekte samenzwering in het Egyptische officierkorps. Het blad meldt, dat overste Maxwell verschillende Egyptische officieren in hechtenis heeft doen nemen, onder ver denking van opzetting tot insubordinatie. De plaatsvervangende Sirdar, overste Win gate, die van den Khédive machtiging had ontvangen alle noodige maatregelen te ne men, heeft in zyn rapport gemeld, dat de toestand een oogenbiik zeer ernstig was, maar zich thans gebeterd heeft. Deze feiten, gevoegd by de steeds meer besproken wordende Fransche uitingen over de Egyptische quaestie, zullen Chamberlain’s hoopvolle verwachtingen voor de toekomst wel eens aan ’t weifelen brengen. De Matin” bevat alweer een artikel, waarin Duitschland wordt aangemaand zich by Rusland en Frankryk aan te sluiten, om de Egyptische quaestie ter sprake te bren gen. Duitschland, zegt het blad, heeft groot belang by het vaststellen van de neutrali teit van hot Suez-kanaal. Het kent de stemming in Rusland eu Frankryk en be hoeft dus niet bevreesd te zyn, cavalier seul te moeten spelen. Bovendien zouden de vloten der drie mogendheden sterk genoeg zijn om thans Engeland te kunnen weerstaan. Het Fransche blad meent, dat de openbare meening in Duitschland gunstig gestemd is voor zulk een optreden. De houding van keizer Wilhelm echter is onzeker. Wanneer de keizer door geheime verdragen of familie- overwegingen niet handelend kan optreden, dan moet zyn vlootplan den indruk wekken dat het niet bestemd is tegen Engeland, maar om desnoods Engeland by te staan. Mocht echter het Drievoudig Verbond niet voornemens zyn de Egyptische quaestie ter sprake te brengen, dan zal de Russisch- Fransche alliantie, die zich sterk genoeg voelt, het juiste oogenbiik voor het optreden er van afwachten.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1