ips I No. 8117. Laart. l Beeld, itbeelden, LOTEN. Zn., Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 10 Februari 1000. Bullenlandscli Overzicht ■er IT Cle Paris and gratis en jlijders Vroeg Verwelkt. loegan” ?EBR. 38ste Jaargang. ht-ilixsb. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. «ja M n. (Wordt vervolgd.) 3 uren. an af heden rieflraart.ordt gezonden door bommel. verkelijkehalp REN. i en Kinderen Naar het Dultsoh ÈS die ons geïllus t Wlnteriei- hebben, dit te 2 Paarden. 1 Paard. 1 arden, Koeien, K> Cent. SNDEWEG. Van de Regeering te Londen hebben wy slechts vernomen dat ze nieuwe versterkin* gen zal uitzonden, waardoor - - op het papier de totale sterkte der Britsche strijdmacht in Zuid-Afrika op 194,000 man zalworden gebracht. idslykat» «n C» Idel Voor Hmtm adsrtchoenwark imeric— HSWWikHiM»**". IsrOms»», Ar»b»* RINKMAN A Zn 8'/*» dubbele flwh Vegtfl, ZaltbommaL botterdam. Dage. J. 0«n. Rotterdam. uur, Frankrijk. Het heet, dat de pauseljjke nuntius te Parys uit Rome bevel heeft gekregen, de geestelijkheid onthouding van verdere ma nifestaties voor de paters Assomptionnisten aan te bevelen. In den nacht van Maandag op Dinsdag vond een politieagent een bom met branden de lont op het kozijn van het benedenhuis van het hotel, dat Paul de Cassagnac op den Boulevard Malesherbes te Parijs bewoont. De agent haastte zich, de lont uit te dooven, waarbij hij zich aan de hand brandde. De daders zijn niet bekend. Majoor Esterhazy heeft van Londen uit aan de amnestie-commissie uit den Senaat een schrijven gezonden, waarin hy heftig protesteert tegen de amnestie en een ver volging tegen zich zelf eischt. De bekende Russische revolutionnair Peter Lavroff, die in 1866 wegens samenzwering tegen het leven van den czaar naar Siberië werd verbannen, doch wist te ontsnappen, is te Parijs overleden. Bjj gelegenheid van den jaardag van de verkiezing van Emile Loubet tot president der Republiek zal hem een door Chaplain gegraveerde medaille worden aangeboden. De wevers te Avesnes eischen loonsverhoo- ging, tengevolge waarvan ongeregeldheden zijn voorgekomen. Uit Cambrai zjjn troepen gezonden. De berichten in het vorig nummer deden vermoeden, dat de morgen ons belangrijk nieuws zou brengen, doch tot dit oogenblik, is de verwachting niet in vervulling gegaan. Van het gevecht by Brakfontein zijn nog geen verdere bijzonderheden ontvangen. Van de gister gepubliceerde Reuter-telegrammen die een doorloopend verhaal bevatten, ont breekt nog altijd het vervolg. Van de tele grammen uit het Boerenlaager eveneens. Waren deze vervolgen voor de Engelschen gunstig, dan zou de censor, nu het verhaal van den aanvang der operatie eenmaal is doorgelaten, het verdere verslag niet ach terhouden. Natuurlijk zijn aan het Londen- sche departement van oorlog mededeelingen van generaal Buller ontvangen, doch ook deze schijnen voor openbaarmaking niet ge schikt te zijn. Het gevecht bij Sterkstroom, waarvan een Reuter-telegram van 7 Februari sprak, wordt door een telegram aan de Londensche avond bladen teruggebracht tot een gewone scher mutseling, waarbij een bereden patrouille van zeven man van kolonel Brabant’s ruiterij door de Boeren gevangen werd genomen. Men krijgt daarvan zoo den indruk alsof de censor het beter geoordeeld heeft voorloopig van dit gevecht nog maar te zwijgen om licht te begrijpen redenen. We zyn dus 24 uur later nog evenzeer in het onzekere om trent de juiste plaats, waar het gevecht heeft plaats gehad en over de beteekenis van den strijd. Te Sterkstroom heeft generaal Ga- tacre zijn hoofdkwartier, is het gevecht daar geleverd, dan zjjn waarschynlyk de Boeren uit hun stellingen in de Stormbergen ge komen om dezen generaal, die wellicht het zwakst staat van alle Britsche bevelhebbers in Zuid-Afrika, terug te drijven. Evenwel is het volstrekt niet onwaarschijnlijk dat de censor de naam van de plaats waar het ge vecht plaats greep, heeft geschrapt. Wat generaal Macdonald met zjjn Hoog landers uitvoert bjj Koedoesbergdrift, blijft vooralsnog ook een raadsel. Door de Boe ren is voorzeker een poging gedaan om hem te verdrijven, anders zou het niet de moeite waard zijn in het bijzonder te vermelden dat hy zich gehandhaafd heeft. Of zjjn oorspron kelijk plan is geweest slechts een verken ning te doen in deze richting, dan wel een poging te ondernemen om de stelling van Magersfontein om te trekken, weten wij nog niet. Maar gebleken is dat de Boeren ook op deze operatie waren voorbereid en Me thuen ingesloten is in een cirkelboog die de Modderrivier tot koorde heeft. Gül IN IIL CIII JIIVE Telefoon De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. nes vrij van alle irbooging. zend i»l N- H- vertroften tra welbekend Fabriakrawrk). le, radicale en van alle, aelf* lekkige xenuw- d ontstaan door jeugdigen leeftjjd te zwakte. Bleek Hoofdpijn - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Het was na de stemming over het amen dement van Lord Edmund Fitzmaurice te verwachten, dat het debat over het amende ment der Ieren, om den oorlog te staken en vrede te sluiten op den grondslag van de onafhankelijkheid der beide Republie ken, niet veel zou opleveren. Feitelijk vms dit amendement dan ook slechts een protest der Ieren, die zich- den .vorigen dag door het Huis te verlaten van stemming hadden onthouden. De beide ver dedigers van het amendement, John Red mond en Timothy Healy hielden scherpe, vinnige redevoeringen, waarin zij al den haat, dien zy voor Engeland koesteren, blootlegden. Het Engelsche Parlement juich te nu en dan spottend of protesteerde luidruchtig toen de Ieren aan het woord warenen ten slotte werd hun voorstel met alle stemmen, behafve die hunner partygenoo- ten -^66 verworpen. De Regeering toonde haar minachting voor de poging der Ieren, door het beantwoorden van de voorstellers op te dragen aan den parlementairen secre taris van den Local Government Board. Een der corypheeën van het kabinet wilde zich er zelfs niet mede vermoeien. Naast haar parlementair succes kon de Engelsche Regeering bogen op het succes dat de verkiezing te York, in de vacature van Sir Charles Beresford, haar heeft opge leverd. In 1898 was Sir Charles gekozen met een meerderheid van 11 stemmen thans hoopten de liberalen dezen zetel, dien zy jaren hadden bezet, weder te herwinnen. Doch de conservatieve candidaat Faber, die zyn kiezers aanried „kbaki te stemmen” dat is hun goedkeuring uit te spreken over de Regeeringspolitiek, door hem te kiezen werd met een meerderheid van 1430 stem men gekozen. Dit geeft natuurlijk aan de Unionistische pers reden tot groote vreugde. De „Times” zegt, dat de uitslag van die verkiezing toont, hoe het land, alle kleine quaesties ter zyde schuivend, de Regeering steunen wil met alle macht, om den „recht vaardigen en noodzakelyken” oorlog voort te zetten. „Indien de oorlog eens met succes is voleindigd, zal het vroeg genoeg zyn lof en blaam uit te spreken voor alles wat ge schied is. Maar inmiddels moeten wy aan een ons toch niet al te vriendschappelijk lach, en ik voelde neiging, om mijn edelen pa troon aan te vliegen, en hem voor de deur zijner lieve medeplichtige te verklaren, dat ik niet zulk een onnoozele sul was, dat ik hun boevenstuk doorjjrondde, en volstrekt niet van zins was, mij in hun net te laten vangen Tot mijn geluk viel het mij nog in, dat ik geene bewijzen in han den had, en dat mijne zaak door zulke insinua ties vooral niet zou verbeteren Ik trachtte mij te kalmeeren, en dit gelukte mij in zooverre, dat ik Achatz die mij goeden dag kwam zeggen, een vriendelijk gezicht kon toonen. Aan eene plotse linge opwelling gehoor gevende, omhelsde ik hem, wat hij met onschuldige verwondering toeliet. Zoodra de familie vrijheer met gemalin, gouvernante en kinderen was uitgereden, begon ik mijne zaakjes bijeen te pakken, uitgezonderd de boeken, die ik niet dadelijk kon meenemen, zonder mijn plan om nimmer terug te keeren te verraden. Ik weet nog heden niet, wat mij bewoog op de armzalige comedie, die de baron mij had voorgeslagen, in te gaan. Misschien was het me delijden met de arme barones of de gedachte aan mijn leerling Nadat ik mijnen koffer had gesloten, zette ik mij neder om een brief aan den baron te schrijven, een zeer zware taak Weloverwogen vond ik ’t het best hem aan zijn geweten over te laten, en indien de zaken inderdaad stonden zooals ik giste, dan was hij meer dan genoeg gestraft Nog eenige moeielijke ©ogenblikken wachtten mijik moest van den ouden predidant, van moeder Lieschen en eindelijk van mijn hoog»er- eerden beschermer, oom Joachim, afscheid nemen. gezinde wereld toonen, dat achter de Engel sche troepen te velde de eendrachtige Engel sche natie staat, eens van zin en eens van geeèt, met het vaste en onwrikbare besluit te doen wat noodig is, om Regeering en leger te steunen. De verkiezing te York, zoovel als de stemming in het Parlement, kun nen slechts strekken, om den goeden indrnk te versterken dien de onwrikbare moed en de volharding van ons volk en de houding van Regeering en vertegehwoordiging in het buitenland hebben gewekt.” V De Dnitsche Ryksdag is gisteren begonnen aan de eerste lezing van de vlootwet. Staatssecretaris von Tirpitz bepleitte het ontwerp en vestigde de aandacht op den afstand tusschen de sterkte van de Dnitsche oorlogsvloot en die van andere natiën. Een marine kan men niet uit den grond stampen, allerminst in de ure des gevaars. Hy raamt de kosten tot 1920 op 800 millioen mark en zegt dat het niet geschikt is te bleken met het stelsel van leeningen. Schddler, van het centrum betoogde dat zyn party voor vlootvoorstellen in den vorm en van den om vang als hier waren ingediend, niet te vinden was. De ryksinkomsten gin gen achteruit. De vlootwet zou onuitvoer baar zyn zonder het toestaan van nieuwe belastingen met een opbrengst van 100 tot ISO AttHoen mark, welke door de belang hebbende en tot betalen in staat zynde be lastingplichtigen gedragen behoorden te wor den. Het spookbeeld eener Ryksdagontbin- ding vreezen wy niet. Wy zyn geen tegen standers van een sterke vloot, maar hier geldt ’t het welzyn van het gansche volk. De conservatief von Levetzow spreekt voor de voorstellen, en verklaart zich voor verzending naar de commissie. De sociaal-democraat Frehme verklaart, dat zyn party de voorstellen rondweg afwyst en niet bang is voor ontbinding van den Ryksdag, omdat zy steeds voor de ware be langen des volks is opgetreden. De nationaal-iiberaal Bassermann geeft de bereidwilligheid van zyn party te kennen om aan de voorstellen mede te werken. De vlootvermeerdering vloeit niet voort uit zucht tot avontuur of verovering, maar uit het aangroeien van den handel. Het zou te be treuren zyn, als de liberale partygroepen by zulke groote vragen niet aan denzelfden kant zouden staan. Hierop werd de verdere beraadslaging tot beden verdaagd. 27) Maar na de scène van gisterenavond, die niet geheim is gebleven, zult gij inzien, dat gij ver plicht zijt mademoiselle Suzon, in hare eer te her stellen, hetgeen slechts door een huwelijk kan geschieden. Zoo sprekende, keerde hij zich kalm om, zag mij met" een veelbeteekenenden blik aan, als had hij een op heeterdaad betrapten misdadiger voor zich en streelde zich den baard. Dank zij de gloeiende verontwaardiging, die zich by het doorgronden van zijne ellendige comedie van mij meester maakte, kon ik hem flink in de oogen zien. •Ik weet niet, mijnheer de baron, welk een verhaal men u heeft opgedischt,” antwoordde ik bedaard. Ik verklaar u evenwel beslist dat het nooit in mij is opgekomen onder dit dak een liefdeshandel aan te knoopen, en dat mijn geweten mij vrij spreekt van alle mogelijke verplichtingen.” Ik zag, dat hij verbleekte en zich op de lippen beet. Eindelijk zeide hijHoe gij het met uw ge weten in 't reine brengt, is uw zaak De mijne is ’tmijn christelijk huis te bewaren voor alles, wat aanstoot kan geven en onzedelijk is Ma- DlTITSCHLAND. Dr. Lieber, den leider van het centrum in den Ryksdag, zyn de sacramenten der stervenden toegediend. Zyn toestand geldt als hopeloos. In de schoenfabrieken te Mainz is een werkstaking uitgebroken: de gezellen wei geren langer de fournituren te betalen, die zy voortaan door de patroons willen laten bekostigen. De mynwerkers te Zwickau (Saksen) hebben besloten te stakenhun voornaamste eischen zyn loonsverhooging, invoering van den achturigen werkdag en vorbod van uitvoer van kolen naar het werkstakingsgebied in Oostenrijk. In een ijzergieterij te Barmen hebben 250 arbeiders het werk neergelegd. Italib, Prins Heinrich van Pruisen is eergister- morgen aan boord van de „Preussen” te Genua aangekomen en spoedig daarna naar Met de beide eersten ma&kte ik het zoo kort mqgelijk. Het streed tegen mijn gevoel, den eer lijken grijsaard een sprookje op de mouw te spel den, en toch kon ik hem onmogelijk de geheele waarheid zeggen. Hij was echter scherpziende ge noeg om den stand van zaken te doorgronden, zoodat wij elkander door een hartelijken handdruk zeer goed begrepen Moeder Lieschen was niet thuis. Ik schreef haar dus een paar woorden tot afscheid, en wikkelde in mijn briefje eenig geld. Oom Joachim trof ik op het veld, waar hij in plaats van den rentmeester, die ziek was, het op zicht hield over het werk. Tegenover hem behoefde ik geen geheimhouding in acht te nemen. Hij luisterde gespannen naar mijn verhaal, maar zijne sprekende gelaatstrekken verrieden geen zweem van verwondering »Ik heb het zwerk zien drijven,” zeide hij einde lijk, sterker dan ooit uit zijn kort pijpje dampend. De farce is goed, al is ze rryafgezaagd,zulke dingen moeten er meer zijn gebeurd, al verschil den ook steeds de uitkomsten. Nu, Johannes, gij zult uwen weg wel vinden, en ik win er dit bij, dat ik dat gehate vrouwspersoon niet lang meer hier hehoef te dulden Geloof me, kerel, ook ik zou niets liever willen dan »beenen maken», en ergens anders een stukje brood zoeken te ver- dienen, als was het als stalmeester, bij een van mijne vroegere stad- en kneipgepooten. Maar mijne arme schoonzuster! Telefoon No. M ADVEUTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. demoiselle Suzon heeft mij onder tranen meege deeld, dat gij gisteren misbruik had gemaakt van eene voorbijgaande lichamelijke zwakheid, die haar overviel door haar te omhelzen, wat door ge tuigen wordt bevestigd. Ik ben zeer genegen zulk een bezwijken voor de verzoeking zacht te beoordeelengij zijt jong en mademoiselle Suzon is zeer beminnelijk. Wijl zij echter alleen in de wereld staat, acht ik mij geroepen voor haar goeden naam te waken en dus geef ik u de keus binnen vierentwintig uren aanzoek te doen om hare hand, of uwe conditie hier in huis en daarmee alle goede vooruit zichten op te geven. Wanneer wij heden avond thuis komen, verwacht ikdat er op de kamer van mademoiselle Suzon een declaratie ligt, ot wel een schrijven, waarin gij verlof vraagt we gens dringende familie-omstandigheden ten spoedigste naar Berlijn te mogen vertrekken In geval gij daar niet tot andere gedachten mocht komen, laat gij dit verzoek om verlof eenigen tijd later volgen door dat om ontslag. Gij ziet dat ik u, zelfs nadat gij mijne achting heb verbeurd, nog met christelijke verschooning behandel. Ik doe dit niet slechts om u, maar wijl ik een vijand ben van schandaal, en het ver trouwen koester, dat gij van uwen kant alles wat ergernis zou kunnen verwekken, zult vermijden. En hiermee laat ik u aan uw geweten en verstand over, en wensch u goeden morgen.” En weg was hij, eer ik den tijd vond hem te antwoorden. Nauwelijks was ik alleen, of mijne ingehouden verbittering gaf zich lucht in een krampachtigen

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1