:ver ips [’TO, 8 voor Gouda en Omstreken, Nieuws- en Advertentieblad Woensdag 14 Februari 1900. No. 8120. Het gas in den Raad. UJB Buitenlandse!) Overzicht If :ao Cto Paris nd gratis en >AMMEB TC AP ;s peller, rdt dit mid rod succes in wryving Q Rheume- odheid, pjju lEULLElOX. Vroeg Verwelkt ou da. Inzending van Advertentiën tut 1 uur des inidd. ;aede resultaten te bereiken zijn. t 103. 1887 de zijn leeftijd I zeide :s vrjj van alia toeging. ;nd ml N. II. E OUDE riet rk „Anker!- >n&Oc.d«fl. heken. Te Uloth, de in Banders, „botterham. ie ons geïllua W Internet- ebben, dit te MHUSUI E ÜlIfliVf wat by PERS Jz. s van echtheid ia kurk atoeda voor in na*m der Firma P« lelykete en g» lel voor Heere» iereehoenwerk. M Müller 4 Ce. -Men lette goed rjcrfc.— SZhggg ÜKMAN 4 Zn niet op. Het beviel me echter niet, dat hij zoq weinig notitie nam van zijn zoontje Zonder eefitge be langstelling in zijne stem vroeg hijhoe gaat het jonker ï)e knaap speelde dan ook rustig voort, als had hij de vraag niet gehoord De groote kunstenaar vroeg mij dadelijk op vertrouwelijken töon, of ik geen lust zou hebben den kansel met »de planken te verwisselen Louise had hem verteld, dat ik muzikaal was Daar hij het voornemen had, mettertijd ook operettes te geven, zou hij een orkestdirecteur zeer goed kun nen plaatsen altijd ais ik niet liever tooneei- speler werd Ik zou het uitstekend hebben Zjjne vrouw kon getuigen, dat hij zich achter de cou lissen niet door tyrannic wreekte over het feit, dat hij thuis onder den pantoffel zat Die schertsende toon beviel Louise klaarblijke lijk niet. Met zeer ernstig gelaat zette zij haar stopwerk voort. Hij' babbelde door in de beste luim ter wereld Terwijl hij met groote schreden het vertrek op en neer liep, gaf hij eea graphisch verslag van de repetitie van daareven Gij zult zoo aanstonds met mijn gezelschap kennis maken, voegde hij er bij, en zult moeten bekennen, dat het niet een van de slechtste is. Men moet natuurlijk leven en laten leven Mijne verstandige vrouw, eene echte mère de la compagnie» heeft bewerkt dat wij gemeenschap pelijk dineeren hier in huis, ondet haar bescher mende vleugelen ordt vervolgd Telefoon Mn. £9 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon \o. Hf. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. d. Echte tasameu- jen in den num des emardigd wereldba- >i* Stoll- Ik gekookt k voor <te- shMla van JaM Ah javal van «•bruiken. •teB.TL e 0.35 ar Neder- 3°) »Ik wilde toch eens - wijl mijn weg mejuist in de buurt bracht maar, hoe goed ziet gij er uit, mevrouw. Hoe gaat het u Gij zijt, zooals ik zie, gelukkig en dat lieve kind weet oom Joachim, dat het naar hem genoemd is f Het zou hem zeker heel veel genoegen doen.” .Wilt ge geen plaats nemen, mijnheer Johan nes was haar antwoord. »Neem een stoel, en ga hier bij ons aan ’t venster zitten. Maar vertel mij eerst vanwaar ge komt, en wat u tot ons brengt.” Ik voldeed natuurlijk aan haar verlangen en terwijl zij den afgebroken arbeid voortzette, luis terde ze aandachtig naar ’tgeen ik haar vertelde. Het kind had. toen ik hem andermaal mijn hand toestak, er schuchter zijn poezelig handje ingelegd. En, o wondervóór er tien minuten waren ver- loopen, zat hij op mijn knie, en liet hij zich door mij liefkoozen en streelen Inmiddels vertelde ik haar hoe het mij in den tijd sedert haar verdwij nen was gegaan. Natuurlijk durfde ik de eene gedachte, waarom zich in den loop der jaren alle andere hadden gedraaid, en die mij herwaarts had gevoerd, niet uiten. Maar vrouwen zijn fijne opmerkstere cieel het mislukken van Bullers derden tocht toegegeven. Het meest belangrijke nieuws is o. i. de verklaring van lord Lansdowne in het Hoo- gerhuis, dat maarschalk lord Roberts het opperbevel over de troepen aan de Modder- rivier op zich heeft genomen. Het vermoe den, gewekt door het zenden van belangrijke versterkingen naar lord Methuen, dat aan deze zijde de eerstvolgende belangrijke stap verwacht moet worden, wordt tot zekerheid door deze mededeeling. Wat daar broeit, zal nu wel spoedig blijken. Misschien wel een nieuwe poging tot ontzet van Kimborley, dat volgens de „Cape Press” deze mede deeling is door den censor achtergehouden en is thans per post naar Europa gekomen in Januari reeds op paardenvleesch teerde. Nadat dus de eerste opperbevelhebber der Britsche troepen in Zuid-Afrika zyn krachten verspild heeft aan bet ontzet van Ladysmith gaat zijn opvolger zich wijden aan Kimberley, dus voortzettende de oorspronkelijke fout van de Britsche generaalsde versnippering der strijdmachten tegenover een vijand, die zich veel sneller kan verplaatsen en het niet voeling houden met elkander, doordat de opperbevelhebber, in wiens band de geheele leiding moet berusten, zijn krachten gaat wijden aan een onderdeel van de taak die hem is opgedragen. Mocht lord Roberts evenmin slagen en dat is te vreezen, dan zou zyn opvolger den veelgeroemden inval in hot Zuiden van Oranje- Vrijstaat kunnen beproeven. Maarschalk Roberts schijnt het met ons eens te zijn, dat de beschikbare Britsche macht in de Kaap kolonie te zwak is om aanvallend op te treden en op zijn hoogst de Boeren kan vasthouden in hun stellingen. De „Daily News” zet in een breedvoerig artikel uiteen, dat de terugtocht van Buller niet zoo ernstig is, als men in Londen, op grond van het telegram van Boeronzyde wel meent. „Buller’s terugtocht mag nog niet beschouwd worden als het einde van de derde poging om Ladysmith te ontzetten; het incident is nog niet gesloten en wij wach ten elk oogenblik berichten, die den toestand geheel anders zullen doen voorkomen.” De „Westm. Gazette” acht deze beschou wingen verbazend optimistisch. „Het is onmogelyk te zeggen, dat Buller eenig vooruitzicht heeft op succes. Alle troefkaarten zyn in handen der Boeren. Hunne troepen zijn goede schutters, hunne stellingen uitstekend verborgen, hunne ver bindingen en daardoor hunne bewegingen kunnen door ons niet worden waargenomen In het laatste Verslag van het verhan delde in den Gemeenteraad hebben wij met belangstelling de discussie gelezen over het voorstel tot uitbreiding van de Gemeente gasfabriek. Onze indruk was dat de Raad volko men terecht zijn goedkeuring gehecht heeft aan de voorstellen van B. en W. en de gascoinmissie. Immers als de stad zich op industrieel gebied begeeft, moet zij evenals elke ondernemer ten allen tijde in staat zijn de afnemers te helpen en het is eenvoudig voldoen aan de eerste eischen van een goed beheer, als men tijdig maat regelen neemt om in het dreigend gebrek aan ruimte en werktuigen te voorzien. Het gaat niet aan in een winkel nieuwe klanten af te wijzen, omdat men anders de oude niet zoo goed bedienen kan. Dan moeten er maatregelen genomen worden tot uitbreiding en aanwinst van nieuwe krachten. Toch gelooven wij, dat het nuttig is geweest dat Dr. Van Ilerson bij die gele genheid als opposant tegen de gedane voorstellen lp opgetreden. Het is ons nu volkomen duidelijk geworden wat er aan onze gasfabriek hapert. Het is niet te ontkennen, dat er ontevreden gasverbrui kers zijn en dat er op verschillende pun ten der stad over de verlichting geklaagd wordt. De heer Van Iterson beweerde dat er aan de gat fitting weinig gedaan was in onze stad; hier en daar is een nieuwe buis gelegd, maar aan de gasfabriek zelf is men niet op de hoogte van de leiding in de gemeente. Men vindt 2 duimspijpen, waar men zeker wist 3 duims te bezitten en geenerlei poging is gedaan om te weten te komen, hoe de buiswijdte op verschil lende plaatsen is. De aangebrachte ver beteringen blijken niet altijd te voldoen, hetgeen hij toeschreef aan niet voldoende deskundige leiding. j De voorzitter zeide daarop o. a. het vol gende: „Wat de heer Van Iterson in hej midden heeft gebracht over de buisleiding is* in zekeren zin waar. Maar dat is niet de schuld van de tegenwoordige menschen. Daarvan ligt de schuld, dat in 1887 de Naar het Duitsoh. gemeente, te goeder trouw, zonder de min ste controle uit te oefenen, overgenomen heeft het oude buizennet, waarvan niets bekend is. Er was wel een kaart, maar langzamerhand blijkt, dat die kaart zui vere fantasie is. Maar het gaat niet aan alle straten op te breken, om te zien of er ergens oen 2-, 3- of 4-duimspijp ligt en overal gaten te slaan Wij hebben ondervonden, dat 4 duimspijpen zicten tusschen 2 duimspijpen en omgekeerd en 2-duims tusschen 3-duimsmaar wanneer men wilde weten den zuiveren toestand op dat punt in deze gemeente, dan zou men alle straten moeten gaan opbreken Daarom de eenige weg om tot verbe tering te komen, is reeds door de gas commissie en door B. en W. ingeslagen n.l de buisleiding geleidelijk geheel te vernieuwenen dat zal gebeuren binnen enkele jaren. En wanneer de Gemeente raad een groot bedrag wil toestaan om ineens het buizennet te vernieuwen - natuurlijk zal dit de Commissie aange naam zijn. Maar de exploitatie zal er door worden gedrukt en daarom hebben de Commissie en B. en W er de voor keur aan gegeven geleidelik de fabriek te verbéteren; thans geleidelijk te doen wat in 1887 had moeten geschieden Uit deze mededeeling blijkt ten duide lijkste dat de heer Van Iterson ook al gaf hij geen geschikt middel aan de hand om de gebreken te verhelpen toch den toestand in hoofdzaak naar waar heid had geschetst. Deze is, dat hoe voor treffelijk de fabriek mag zijn ingericht, wat de eigenlijke gasfabricatie betreft, sommige afnemers slecht licht hebben ten gevolge van de gebrekkige leiding. De vraag is nu of de geleidelijke door B. en W begonnen verbetering snel genoeg gaan zal om de gas verbruikers, die allen even veel recht hebben op goede verlichting, tevreden te stellen. Tusschen 1887 en thans liggen 12 jaar en nog schijnt de leiding niet aan bescheiden eischen te voldoen. Het komt ons voor, dat met de noodige verbeteringen al de spoed moet ge maakt worden, die bestaanbaar is met een richtig technisch en financieel beheer. Is het mogelijk, men leene er voor, nu de fabriek bewezen heeft, dat er met gemeente-ex- mag o. i. geen winst gemaakt en niet meer dan volstrekt noodige aflossing plaats hebben, voordat ook de buisleiding in vol komen goeden staat is. De heer Van Iterson sprak van een zucht om „steeds meer die geliefde schatkist te spekken Die spreker kan beter weten dan wij, of werkelijk op het gebied der gasfabriek die «ucht bestaat Wel weten wij, dat het niet billijk is uit dezen tak van dienst voordeel te trekken, zoolang niet alle ver bruikende ingezetenen op gelijken en ge heel voldoenden voet bediend worden Onze opmerking is maar een vraag. Wij zijn leeken evenals het groote publiek; wij zijn echter overtuigd dat dezelfde ge dachte zal opkomen bij elk die van de gehouden discussie kennis neemt en met vert|ouwen wachten wij op de daden van de Colleges, die getoond hebben, wat de exploitatie der fabriek betreft, zoo voor hun taak berekend te zijn. De klacht van Dr v. Iterson, dat er hier ter stede geen deskundige fitter is, kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen. Wij kunnen echter niet inzien dat deze opmer- W& °-°k n‘liar ©enigszins te kort deed aan de verdiensten van den directeur der fabriek, die getoond heeft de rechte man te zijn dien wij noodig hadden en die met boven onzen lof verheven ijv r de belan gen der Gemeente behartigd heeft. Het is niet denkbaar, dat één man in alle onder- deelen van zulk een uitgebreid en zich dagelijks ontwikkelend vak geheel door kneed is. En op zich zelf achten wij den eisch niet misplaatst, dat er in een ge meente, waar zooveel nog te doen is aan de buisleiding, aan de fabriek iemand verbonden is, die speciaal van fitting ge heel op de hoogte is. Hoe dit zij, de Commissie en B en W. zullen ook deze opmerking zeker nader overwegen en doen wat het u eest in het welbegrepen belang is der gemeente en van de verbruikers. „Ik ben hartelijk bly. beste Johannes, u einde lijk eens weer te zien,” sprak ze, in antwoord op mijn relaas. «Ik heb altijd veel van u gehouden, en de gedachte, dat gü misschien eene verkeerde meening omtrent mij zo^lt opvatten heeft me zeer gehinderd. Als ge een paar dagen bij ons hebt vertoefd, zult gij leeren inzien, dat ik toen han delde, zooals ik moest. Ook mijn man zal het aangenaam vinden, kennis met u te maken Ik heb hem veel van u verteld. Als kunstenaar zult gij hem allicht niet kunnen waardeeren. De leden van zijn gezelschap staan als artisten op een on eindig lagere trap dan hij, en in zulke kleine ste den als deze, kan hij in zijne beste rollen niet optreden Als mensch echter zult gij hem leeren liefhebben Ik zweeg. Ik kon haar toch niet zeggen, dat ik dit sterk betwijfelde, j« het niet wenschte. Mijn afkeer van haar echtgenoot, paste bij mijne vereering voor haar even, zooals de doorn past bij de roos. „Zet toch dien jongen neder,” zeide ze. «Joa chim, je zult het mijnheer lastig maken De kleine was druk bezig met zijne kleine handjes in mijnen baard te woelen en had daarin veel schik. »Laat hem stil begaan, mevrouw,» zeide ik, •Zal ik je eens wat vertellen, Joachim Of zullen we met elkaar spelen «Spelen riep het lieve kind verheugd, en zijn ernstige oogjes begonnen te schitteren Hij gleed van mijnen schoot, knielde op het vloerkleedje waar de kleine menagerie bont dooreen lag Ik hurkte bij hem neder, en begon de dieren paars Bij gebrek aan nieuws houden do Engel- sche Couranten zich bezig met allerlei be schouwingen over de laatste berichten uit Transvaal. De Regeering heeft thans offl- gewijs op te zetten. Van bijna alle kende de kleine kleuter de namen. «Hij is erg ontwikkeld voor v ik, naar Louise opziende, die met kalmen glimlach haren arbeid had hervat «Hij gaat uitsluitend met volwassenen om,” was haar apt woord. „Ik hoop intusschen den volgen den winter een paar kameraadjes voor hem te vinden Wij blijven dan maanden lang op ééne plaats Daar werd de deur geopend en trad haar echt genoot binnen Hij bleef op het zien der vreemde groep bij het venster, verbaasd staantoen ik echter opstond en Louise mijn naam noemde, kwam hij met uitgestrekte hand op mij toe en sprak met schoonen baryton „Wees gegroet, mijnheer de candidaat. Wij zijn oude bekendengij waart immers getuige van mijne verongelukte gastrol in ’t kasteel. Ik trad daar juist niet in een van mijne beste rollen. Maar ter wille van het gelukkige nastukje, denk ik nog steeds met vreugde en dankbaarheid aan dien dag. Niet waar vrouwtje Dit zeggende nam hij met edelen zwier de hand zijner echtgenoote in de zijne en drukte er een kus op. Ofschoon hij reeds over de veertig was, zag hij er nog vrij jeugdig en innemend uit On danks de uitdrukking van zelfgenoegzaamheid, die op zijn edel, fijn besneden gelaat troonde, zag men, dat hij een goedhartig, een goedig mensch moest zijn Zijne in 't oog vallende kleeding korte zwart fluweelen rok, geel nanking broek en rood zijden halsdoek wekte, vreemd genoeg, mijn lachlust tot 4 uur. 't 4 uur. rug enz proefde Idel ver- ook ie- Men latt? 11

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1