ips ;t, ’TO /Vïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IROOD, r.o. Donderdag 15 Februari 1900. Xo. 8121. ou da. BuKenlandscli Overzicht. ilscll EBVEBU :hal Az. 11MEB ;s Elt RING. Vropö Verwelkt 38ste Jaargang, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. UJS Verspreide Berichten. erij atoom n van daar- NKMAN 4 Zn rorden naar da verfd. >md of geverfd e gesondaeid onthield zich. En zoo behaalde het kabinet- Silvela een overwinning i 4 C'“ Paris nd gratin en tn der Zelf de uiUpat- SMITS, ten werk. de Heer en verven van en, alsook alle ■erdam- ten Koning ie ons geïllus Winternel- tebben, dit te INWERK, den larzenmagaiyï Kleiwegsteeg. Ie voorradig llende andere 17 afb. Pro» e verschrik- i deugd lydt leenng, die red van een bg hetVer- BUinarkt 34, het bedrag, alken boek- Naar het Duitsch. cs vry van alia hooging. mtl ial N. B. Het „fort Chabrol”, het huis in de roe de Chabrol, dat door Jules Guérin berucht is ge worden, vlagde gisteren de hekken en tralies van het fort, die voor het Hooggerechtshof als overtuigingsstnkken hadden gediend, wer den al eergisteren teruggebracht. Te Camaux is een algemeeno staking onder de mijnwerkers uitgebroken. Ex-keizerin Eugénie ligt te Parjjs ziek aan influenza. Haar toestand boezemt haar omgeving ongerustheid in. Bklqis. De werkstaking onder de metaalbewerkers te Antwerpen heeft zich ook uitgebreid tot de voorsteden. Van de 13 metaalfabrieken te Antwerpen waren er Maandag 9 gesloten. Engeland. John Redmond heeft tot het lersche volk een oproeping gericht om geld. De huidige crisis zegt hjj geeft den Ieren in het Parlement de gelegenheid de Home Rule af Nieuws van eenig belang uit Zuid-Afrika is er niet. Wjj nemen daarom liever uit de „N. R. Ct.” over, wat Luit. Kol. de Witt zegt over den stand van zaken. Er is weer iets raadselachtigs in den toe stand. Wat voeren de Boeren tegenover Buller in het schild? Zouden zy misschien bezig zyn hem langzamerhand om te trekken? Het is hem nu ten derde male gebleken, dat hy niet vooruit kan; wie weet hoe spoedig h|j zal ontwaren, dat hem ook het teruggaan niet meer mogelijk is. De Boeren verstaan bij uitstek de kunst hunne vijanden de vrij heid van beweging te ontnemen. White schijnt buiten staat de reddende hand te grijpen, die hern af en toe wordt toegestoken, en als Vaubau en Coehoorn nog leefden, zouden zij genieten van de wijze, waarop de theorie van circumvallatie- en contravallatie-liniën door de Boeren in practijk wordt gebracht. Is het beleg van Mafeking werkelijk opge broken dan duidt dit op een versterking van het leger der republikeinen bij Kimberley, waarschijnlijk wenschelijk geacht, nu volgens de loopendc geruchten, de strijdmacht van Methuen ook versterkingen heeft ontvangen. Een nieuwe botsing schijnt daar in het voor uitzicht te zjjn. MIMISCHE COIWL Telefoon 'o. SS, De Uitgave dezer Courant geschiedt dag e 1 ij ks m<it uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. leden van het gezelschap te bcstudeeren. Later vernam ik, dat de jonge man van eenen Israélietischen vader en eene Poolsche moeder afstamde. Van deze laatste had hij zeker zijn harts- tochtelijken blik geërfd. Hij was gekleed in een licht zomerpak en droeg een grooten zegelring aan den vinger Zijn lach klonk spottend en hard, en met verbazing merkte ik op, dat hij mevrouw Speelberg somwijlen van ter zijde minachtend aan zag, die de lip optrok, zoo dikwijls zij zijnen blik toevallig ontmoette. Mejuffrouw Victorine gaf mij noa meer te raden Ik las op haar gelaat de uitdrukking van twee zielen, een edele en een gemeene Men kon zich niets aantrekkelijker» voorstellen dan hare grijze droomerige oogen en haar fijn Grieksch neusje De mond echter was bepaald gemeen en plat; men zag, dat zij zich dikwijls van grove, gemeene woorden moest bedienen. In haar madonnablik las ik de aandoenlijke geschiedenis van verloren idealen en bittere teleurstellingen Al de kunstenaar» en kunstenaressen zwegen als muisjes, en ik meende op te merken, dat de tegenwoordigheid van mevrouw Speelberg hen ge- neèrdr. De eenige, die volkomen op zijn gemak scheen was de directeur, die het gesprek aldoor loopende hield. Ik moest mij zelven bekennen dat het hem tk niet aan beschaving en aan gezond oordeel ont brak, en zijn geestdrift voor de helden die hij speelde strekte hem tot eer. Voorts was hij matig, at op zeer beschaafde wijze en legde zijn vrouw steeds de beste beetjes op het bord. Wordt vtrvolfd.) In Spanje beeft Silvela slechts door een uiterste krachtsinspanning een crisis kunnen voorkomen. By de Visdag aanhangige behandeling van rfe begrooting van financiën werd, on danks dat de minister Villaverda de quaes- tie van vertrouwen stelde, een voorstel der oppositie tot'verwerping van de voorgestel- de verhooging van het octrooirecht met tien percent, door de Kamer met een stem meer derheid aangenomen; 88 af njviardigden stemden tegen de Regeering, 87 voor. De voorzitter der Kamer deed den evenaar in het huisje gaan, door zijn stem te voegen by de minderheid. Er was dus staking der stemmen. Zaterdag zou de nieuwe stemming plaats hebben. Het kabinet had don ban en den achterban van de ministerieelen naar de zitting opgeroepen, en ook de oppositie was in grooten getale aanwezig. Het scheen ech ter, dat de oppositie niet eenstemmig was en wankelde tusschen de zucht om het ka binet en in de eerste plaats den heer Villa- verde ten val te brengen, en de weinige ambitie om onder de moeilijkheden van het oogenblik de regeering over te nemen. Die wankelmoedigheid was het geluk van de Regeering. Want van de 432 leden der Ka mer kon de Regeering slechts 135 stemmen verwerven vóór haar voorstel tot verhooging van het octrooirecht; maar de oppositie bracht er 103 stemmen tegen uit. De rest 1 noeg om de rol van „held,1 waarin dc directeur grooten roem oogstte, te vervullen, en zijne vroeg vervallen vrouw schikte zich noode in haar vaste matrone-rol. Ook nu lieten zij zich weer op zeer ontevreden toon uit, wat me gelegenheid gaf den takt te be wonderen, waarmee de directeur hen wist ie sussen Hierbij werd hij krachtig ondersteund door een 'langen, reageren man, in een lichtgroen zomerpak gestoken Het was de heer Laban, intrigant en komiek’ van het gezelschap, en er ontstond alras tusschen ons een vriendschappelijke vertrouwelijkheid, zóo zelfs dat hij zich haastte naast mij plaats te nemen. Bovenaan zat mevrouw Speelberg, rechts van haar de kleine knaap, links haar echtgenoot, naast dezen, het echtpaar Selman, en ik naast den kleine, wien ik gaarne allerlei diensten bewees. Juist toen wij den eersten lepel soep nuttigden, veracheen er een paar, waarin ik den jongen man en zijne ge zellin erkende, die in der tijd voor de dorpsher berg mijne opmerkzaamheid hadden gaande ge maakt. De heer Daniël Kontzky, mejuffrouw Victorine 1* Zij namen, na een stomme buiging voor mevrouw Speelberg, tegenover mij plaats en namen mij vrij postig van top tot teen op Uit hun geheele ma nier van doen was merkbaar, dat zij zich te goed voor dit gezelschap hielden, hun oogen zeiden me, dat zij toevallig onder deze lieden waren ver dwaald Terwijl de eenvoudige maar goed toebereide spijten rondgediend werden, had ik ruimschoots gelegenheid de beide jongste en meest interessante toegeven op andere punten. Het gevolg is dat de voorwaarden van de werkgevers grif vei worpen worden. In den verzoeningsraad te Teschen hadden de mijneigenaars 12 per cent opslag en nog een paar kleine concessies aangeboden; een door 15,000 mijnwerkers bezochte vergadering verklaarde dal wibod hoogst onvoldoende en besloot de onaerhan- delingen met de werkgevers af te breken en de werkstaking voort te zetten. In Bohemen is de toestand niet veranderd, maar in Stiermarken zullen de mijnwerkers het houweel weer ter hand nemen. De ver- loeningsraad te Leoben had de eischen werkdag van acht uur voor een deel van de werklui en een vrijen dag op 1 Mei van de hand gewezen, maar daarentegen het loon met 20 percent verhoogd, terwijl de werklui maar 10 percent hadden gevraagd. De raad had geen beslissing genomen ten aanzien van het lbonminimum. De werklui hebben be sloten de uitspraak van het scheidsgerecht te aanvaarden en het werk te hervatten, maar' de niet toegestane eischen niet op te geven en niet te rusten voor zo zyn inge- willigd- Frankrijk. Het proces van de drie schriftkundigen tegen Zola kwam giste .en te Parijs voor de recht- biuk. Indertijd was Zola by verstek wegens beleediging der experts veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, 3000 francs boete en het betalen van 30.000 frs. schadeloosstelling. Zola kwam in hooger bei oep. In verband met de te verwachten amnestiewet werd de zaak verdaagd tot 2 Mei a.s. Het gerucht, dat de minister van oorlog den korpscommandanten by vertrouwelijk schrijven bad gelast, een onderzoek te doen instellen naar het particuliere leven van de onder hun bevel staande officieren, wordt door den minister beslist tegengesproken. De Rappel zegt, dat de regeering beslo- ten"heeft den aartsbisschop van Alix in zyn ambt te schorsen in verband met zjjn brief in La Croix. Alen gelooft algemeen niet, dat de regeering daartoe sal overgaanveeleer zal men den prelaat straffen met inhouding van zyn bezol diging voor zeer langen tijd. De Senaat is bijeengeroepen togen 19 dezer, om zich te constitueeren als Hooggerechts hof inzake Marcel Habert. 3») In den beginne waren eenige leden van het gezelschap met die regeling niet overtevreden, maar spoedig hebben zij leeren inzien, dat het zoo 't best is. Zij krijgen hier voor weinig geld dat van hun gage wordt ingehouden een degelijken, smakelyken burgerkost Ook kan men aan tafel nog veel, de voorstelling betreffende, bespreken, waartoe men op de repetities soms geen tijd vindt. Een forsch gebouwd dienstmeisye met een hel der witte muts om de vuurroode wangen gestrikt, kwam nu zeggen dat er „gediend" was. •Hier mijn waarde, kan ik u al dadelijk onze artiste-culinaire voorstellen. Juffrouw Kunigunde, meesteresse van keuken en kelder, di^ in hare vrije uren onbetaalbare diensten bewijst als gar- derobière Juffrouw Kunigunde, ik heb de eer u den heer Johannes Weiszbrod, doctor in de god geleerdheid, voor te stellen, een verre bloedverwant mijner vrouw, die zich in persoon komt overtui gen of ons gezelschap den gunstigen naam ver dient welken het heinde en ver geniet.' »Ik hoop," vervolgde hij na een oogenblik, »dat ge heden middag iets goeds voor ons hebt.* Het verlegene schepsel knikte glimlachend, en Er zyn twee dingen waar de Engelschen op het oogenblik bang voor zyn in Natal. Het eene is de offensieve beweging der Boeren, die men in de Engelsche bladen ernstiger opvat, dan uit de telegrammen wel kan worden afgeleid. Buller’s macht wordt bedreigd, wellicht op den linkervleu gel, maar waarschynlyker op zyn terug- tochtsweg van Springfield naar Chievely. De Boeren, die thans driemalen de overwin ning behaald hebben op Buller, zullen de Engelschen ditmaal niet met rust laten, en het bericht, dat zy reeds de Toegela zyn overgetrokken, al is het niet bekend op wel ke plaats, heeft den militairen medewerker van de „Westm. Gazette” eenige benauwde oogenblikken bezorgd. Bovendien zyn de Boeren ten oosten van Chievely vooruitgerukt en hebben zy Bloys- farm, dat slechts op een uur afstand van het Engelsche kamp ligt, bezet. Die hoeve is voor hospitaal ingericht een teeken dat zy gewonden verwachten, dus dat zy er vechten willenen op de plaats bevinden zich heuvels, die de beide bruggen over de Toegela en de forten Wylie en Molyneux hviLLElOX. Telefoon Ho. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. beheerschen. Hier is dus de toestand der Engelschen ook niet geruststellend. Het tweede waarvoor men in Engeland begint te vreezen is, dat Ladysmith het niet kan uithouden. Die vrees wordt veroorzaakt door den uitval van White, nadat Buller’s leger reeds was teruggeworpen. „Had hy zyn uitval gedaan toen de ont zet! ingstroepen nog strydende waren ten noorden van de Toegela, zegt de „Westm. Gazette”, dan zou zyn optreden tebegrypen zyn geweest. Doch na het verslaan van die troepen, nadat Buller’s poging driemaal mis lukte, krjjgt het een ander aanzien. White zal zich niet gemakkelyk overgeven. Komt de nood aan den man, dan zal hy zyn ka nonnen vernagelen, zyn voorraden vernielen, en zich door des belegeraars macht pogen heen te slaan. Nu is het mogelyk dat, na het vernemen van Buller’s nederlaag, White tot deze laatste poging de toevlucht heeft moeten nemen.” Het blad hoopt, dat dit niet het geval is. Maar toch zou het nog liever zien, dat La dysmith viel, dan dat een vierde poging van Buller werd ondernomen om het ónmoge lijke te beproeven. Aan het feestmaal, dat gisteren ter eere van prins Heinrich te Berlyn ten paleize is gehouden, heeft de keizer in een dronk op zyn broeder gezegd dat de geestdriftvolle ontvangst, die alle lagen der Berlynsche bevolking den prins bereid hebben, een on dubbelzinnige vingerwijzing is, hoe groot het inzicht, dat de Duitsche vloot versterkt moet worden, by het volk geworden is. Het Duit sche volk is met zyn vorsten en keizer een van wil en een van zin om in zyn machtige ontwikkeling een nieuwen mylsteen te zetten door een groote, aan de behoeften beant woordende vloot te bouwen. De mijnwerkers in de Oostenryksche mijnen zyn standvastig in hun eischen, vooral in den voornaamstendut de werkdag beperkt wordt tot acht uur. De omstandigheden zyn nu ook zoo bijzonder geschikt om die billijke verbetering te krygen, dat het werkelijk jammer zou zyn als de werklui niet door zetten, te meer omdat de Oostenryksche re geering in haar eigen mynen reeds lang den werkdag van acht uur heeft ingevoerd en door haar meedeelingen omtrent latere plan nen tot wettelyke vaststelling van dien werk dag in de.mijnen, de werklui zedelyk steunt. De koletrtJffronnen toonen weinig lust om den gewichtigen eisch in te willigen, en po gen de werklui nog altyd te paaien met half verwijderde zich zoo snel als zij gekomen was Zij zag me klaarblijkelijk voor een voornaam heer aan, wien zij in keukentoilet liefst niet ware voor gesteld geworden. De kunstenaar nam mij nu vertrouweiijk onder den arm en zeide/Gij zult er wel niets tegen hebben dat ik u ook tegenover de collega’s tot doctor promoveer De theologie moet zich van mijn lichtzinnig volkje zeer oneerbiedige spotter nijen laten welgevallen. Ook uw burgerlijke naam zou tot allerlei hatelijke scherts aanleiding geven. Laat me u dus alleen bij uwen voornaam noemen. Men zal dan aannemen, dat gij het uwer voor name familie verplicht zijt, slechts als „mijnheer Johannes” op te treden.” Ik wilde protesteeren, maar toen Louise mij in het voorbijgaan een blik toewierp, waarin ik meende te lezen „och, laat het maar toe,” schikte ik mij in de mij opgedrongen rol, die ik immers elk oogenblik kon laten varen. De eetkamer was een langwerpig vertrek met drie vensters, behangen met oude, wit neteldoek- sche gordijnen, die de ongezelligheid der kale witte wanden nog verhoogden In het midden stond :cn lange tafel, en omheen veertien grove hout n stoelen, ten deele onbezet Ik werd als een vriend des huizes” en „jeug dig dramaturg* het eerst voorgesteld aan een echt paar, mynheer en mevrouw Selmar, dat mij niet zeer vriendelijk opnam t De heer Selmar, die meest in de rol van vader „des heids* optrad, vond zichzelven nog jong ge- tot 4 uur. 4 uur.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1