NTHEE. SVEB Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 22 Februari 1900. 38ste Jaargang. liuilenlandsch Overzicht FEVILLE1O W. Verwelkt chat I PER peller, rdt dit mid land succes inwrijnof m Bhanma- udhad, pijn Slruf »n* proafd. KING. V roos; r ZONEN, i. KENNISGEVING. No. 8127. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. 4 .INKMAN 4 Zn. armf Telefoon No. 82n De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. t zijn door SMITS. eten werk. ffers der Zelf- ie:me uitspat.- 8'/v dubbele flescb 1 ei;to, Zaltbommel. Rotterdam age. IOm. Rotterdam. E OUDE DAMMER 9rk: TC AP EN WERK, dan Laarzenmagazijn i Kleiwegsteeg. ,11e voorradig lillende andere u’s 27 afb. Prys de verschrik- wdeaffd Igdt e leenng, die zend van een i by hetVer- Meumarkt 34, o het bedrag, eiken boek- flOlDSCHE COURANT baar bij TEBS Jz. ja van echtheid ii kurk steeds voer en naam der Firms PPE Naar het Dultaoh. ’ertroften r, welbekend BT-1LIX1B. Fabriakunark). e, radicale en van alle, zelfs ekkige zenuw 1 ontstaan door eugdigen leeftijd e zwakte, Bleek - Hoofd pyn Maagpjjn Onvermogen - - enz. Uit- IEIIK te letten VAM worden afgele e pakjes van vijf en een Ned. one van Nommer en an nevenstaand Wet gedepO’ voering van go- tevelende' AART LZ Framkbijk. Het aantal exposanten op Wereldtentoon stelling zal meer dan 76.000 bedragen40.000 uit Frankrijk en do koloniën en ongeveer 38.000 uit den vreemde. Maandagmiddag heeft te Nantes een hevige orkaan gewoed. De schade is zeer groot Te Parijs is gearresteerd het echtpaar Multier onder verdenking, valschheid in ge schrifte gepleegd te hebben tot het machtig worden van gelden. De heer Multier is rechter by het gerechtshof te Rjjssel, in welke stad bij tot dusver in hoog aanzien stund. Een handelsbediende, die op het oogenblik dat de president der Republiek na den lijk dienst voor Félix Faure de Madeleinekerk verliet, had geroepen: „Weg met den pana- mist Loubetis tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. 4.200 Werklieden van de mutsenfabrieken te Troies hebben het werk gestaakt; zy eischen verhooging van loon. Belgie. Tusschen de clericale en de liberale stu denten te Gent hebben hevige kloppartijen plaats gehad: de politie moest herhaaldelijk Toch gaf hij nooit door woord of blik te kennen hoe hij diens verhalen vond Zelfs tegen zijne moeder en mij liet hij zich nooit over zijn vader uit. Dat Speelberg rich ooit teeder of zelfs maar lief jegens het kind betoonde, of zich anders dan terloops met hem bemoeide, weet ik mij heusch niet te herinneren. 37) Mijn eenige belooning bestond in kosteloos mid dageten - mevrouw Speelberg had beslist ge weigerd hiervoor betaling aan te nemen ook kreeg ik, naar ’t geschikt kon worden, een vrije slaapkamer. Hiervoor maakte ik mij zoo nuttig mogetijk, hielp de nieuwelingen bij het bestudeeren hunner rollen, stond met het souffleursboek achter de cou lissen, of dook neer in het souffleurshok^ onder het tooneel, verkortte en wijzigde sommige stukken enz., maarnimmer liet ik mij overhalen om ware het ook maar als figurant op te treden. Van af het oogenblik dat ik uitdrukkelijk had verklaard, eene veel te hooge meening van de kunst te voeden om mij door broddelwerk aan haar te bezondigen, rees ik niet weinig in de al- gemeene achtingen Speelberg die mij een genie prees, drong niet verder bij mij aan. De verdenking, dat ik mij als een in ’t geheim begunstigde aanbidder der directrice bij het ge zelschap had aangesloten, was natuurlijk zelfs bij de minst ergdenkcnde onder de acteurs en actri ces herhaaloelijk opgekomen. Maar het grenzeloos vertrouwen, dat de groote kunstenaar in zijne echtgenoote aan den dag legde Het raadsel achtige in de Engelsche be richten en het uitblyven van bijzonderheden over den verderen opmarsch in den Vrystaat maken, dat militaire deskundigen de zaak niet best vertrouwen. Blijkbaar om al te rooskleurige beschou wingen over de gevolgen van Roberts’ suc ces te voorkomen, maakt Reuter het vol gende officieuse bericht openbaar: „In mi litaire kringen is men algemeen van oordeel dat, hoewel het oprukken van Lord Roberts, voor zooveel het ontzet van Kimberley be treft, geslaagd, en de toestand voor de En- gelschen beslist verbeterd is, de veldtocht nog pas ernstig begonnen is en er nog heel wat moeilijkheden te overwinnen zyn, vooral de bezwaren van een gevaarlijken marset door ’s vyands land, waarbij de zeer uitge strekte verbindingslijnen der Engelsclien aan vijandelijke aanvallen blootstaan.” Uit Weenen wordt aan de „Morning Lea der” ge’seind, dat geen der Oosteni'ijksche militaire deskundigen de beweging van Lord Roberts als een succes beschouwt. De alge- meene indruk is, dat zyn troepenmacht zal worden afgesneden van haar communicatie middelen en daardoor tot onmacht zal worden gedoemd. Men verwacht zelfs, dal lord Ro berts legerkorps vroeger of later zal worden vernietigd. De meening, dat de toestand in het Westen nog niet zoo hopeloos is voor de Boeren als de eerste Engelschen berichten wilden doen voorkomen, wordt in de geheele Europeesche pers uitgesproken. Do „Morning Leader” zegt„Het War- Office zwijgt als het graf over alles wat de bewegingen van lord Roberts aangaat. Wy moeten teren op de meeningen van de vreemde Ik was het volkomen met mevrouw Speelberg eens, dat het zwakke knaapje, van elke geestelijke inspanning moest worden verschoond Vooral, sedert de kleine nu en dan hoogst ge plaagd was met hoest en kortademigheid, liet de directrice niet toe, dat hij zich vermoeide. Nu kon zij niet dulden dat ik langer dan een half uur bij hem was, en zelfs gedurende den maaltijd liet zij hem geen oogenblik alleen. Kunigunde had voortaan de zorg voor de tafel alleen. Sedert jaar en dag had Louise de gemeenschap pelijke slaapkamer aan haren echtgenoot overge laten, en sliep ze op een sofa met het kleine ledi- kantje van het kind er naast. Op zekeren morgen ontving zij mij met een zeer bezorgd gelaat. Joachim klaagde over hoofd pijn en weigerde alle voedsel De dokter kwam, stelde haar zooveel mogelijk gerust en schreef een recept, en wij haalden iet wat verlicht adem, Des avonds liet ik Speelberg weten dat ik niet souffleeren kon en bleet bij den kleinen patient. Tegen tien uur haalde ik Louise over naar bed te gaan - gevaar was er voor het oogenblik niet. Wordt vervolgd.) INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten: Dat zij vergunning hebben verleend aan J. C. Dorlas en zijns rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een koffiebranderij en tabakskerverij, gedreven door een gasmotor, in het perceel, uit komende aan de Peperstraat, kadastraal bekend Sectie D No. 1096. Gouda, den zien Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. is eergisteren bijeengekomen voor de zaak van Marcel Habert, den mede-beklaagde in de kömplotzaak, die pas op den laatsten dag voor de beëindiging van het proces zich heeft aangemeld en wiens berechting dus een voortzetting is van het geding, dat met de veroordeeling van Déroulède, Buffet en Jules Guérin afliep Een moeielyke competentie-qnaestie deed zich hier voor. Ten eerste moest de vraag beantwoord worden of de op 28 Januari jl. nieuwgekozen senatoren als rechters zitting konden nemen, waar zy immers het eerste gedeelte van het proces niet hadden bijge woond. Deze vraag wordt nagenoeg alge meen ontkennend beantwoord. De tweede vraag was of de op 2$ Januari herkozen senatoren als rechters kónden zit ten. President Fallières beantwoordt deze ontkennend, het openbaar ministerie beves tigend, op gronden die eergisteren van weers zoden in den breede werden toegelicht. De verdediging (rar. Chenu) betoogt, ten derde, dat de geheele Senaat in zyn tegen woordige samenstelling onbevoegd is om van de zaak kennis tq kunnen nemen, daar dat lichaam in zyn geheel geen zaak kan be rechten, van welker eerste gedeelte het slechts ten deele heeft kennis genomen, terwyl by uitsluiting van een derde der leden de Se naat meer geacht kan worden het recht sprekend lichaam te zyn, ingesteld by de wet. Eindelyk, ten vierde houdt Marcel Habert zelf vast aan de stelling van Déroulède c. s., dat de gezworenen der Seine reeds uitspraak hebben gedaan in de zaak en de Senaat ge lijk ieder ander college dus onbevoegd is om vah diezelfde zaak opnieuw kennis te nemen. In een korte geheime zitting heeft de Se naat nu eergisteren besloten dat de op 28 Januari gekozen en herkozen senatoren uit gesloten zjjn, zoodat het hooggerechtshof thans bestaai uit 140 rechters. Zeker nog meer dan gènoeg, maar toch een vreemde beslissing, waar de constitutioneole wet aan „den Senaat” als hooggerechtshof de berech ting van zekere misdrijven opdraagt. Het kabinet Silvela in Spanje heeft een laatste wanhopige poging gedaan om zich staande te houden. Het heeft, door groote tegemoetkoming aan de oppositie, het moge lijk gemaakt, dat de begrooting in veilige haven wordt gebracht. Uit Madrid wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen Villaverde, den minister van financiën, en de oppositie thans ten einde zyn gebracht. Om het aannenien der begrooting, der belasting voorstellen en der wet op de regeling der Het werd hoe langer zoo meer de bron der eenige reine vreugde, die ik genoot, daar in den omgang met zijne moeder aan onvermengd geluk niet te denken viel. In mijn later beroep als leeraar, heb ik hon derd knapen leeren kennen, onder wie onverge lijkelijke. Een kind echter als Joachim heb ik nooit meer ontmoet. Het was volstrekt geen wonderkind, geadeld door eenig bijzonder technisch of ander talent, ook geen „vroeg rijpe" knaap. Wat dit kind op alle andere kinderen voor had, was de fijnheid en zekerheid van zijn gevoel, waarmee hij onfeilbaar waarheid van schijn onderscheiddehij was be gaafd met een helderziendheid, die hem in staat stelde, over menschen en zaken het treffendst oordeel te vellen, zonder dat hij ooit den indruk maakte een „oud mannetje” te wezen. Hij was als een heldere spiegel van het fijnste kristal Wie door hem werd bemind, was een rein en goed mensch, want hoe vleiend het lage ook mocht naderen, hem verschalkte het niet En dit was te merkwaardiger aangezien hij lichamelijk zeer zwak en achterlijk was en in zooverre zijn moeder en mij bange bezorgdheid inboezemde. Alle goede menschen hielden van hem en hij zelf van alle goede menschen Van zijn vader hield hij niet. Aan tafel zag ik dikwijls, dat hij een ernstige», vorschenden blik op zijnen yader vestigde, en meestal juist dAn, als deze in een beste luim, hoogdravende gesprekken over kunst en kunstenaars ten beste gaf. aflosbare- en koloniale leeningen vóór 25 Februari mogelyk te maken, is de regeering in haar concessies zeer ver gegaan, zelfs zoo ver dat zy het geldelyk beheer van de mi nisteries van oorlog en marine onder toezicht van den minister van financiën plaatst een maatregel waartegen de militaire party zich tot nog toe zoo krachtig heeft verzet. Zoodra de begrooting enz. zyn afgehandeld zal de Cortes op reces gaan. De Regeering is voornemens in Mei de begrooting voor 1901 in te dienen. Tevens wil de Regeering dan het ontwerp op den vrouwen- en kinder arbeid, dat reeds by de Kamer aanhangig is, in behandeling doen nemen. De minister van binnenlandsche zaken, Dato, heeft mede gedeeld nog eenige andere wetsontwerpen van sociale strekking te hebben ontworpen, waaronder ontwerpen op de Zondagsrust, op het bouwen van arbeiderswoningen, en andere maatregelen ten behoeve der arbeidende- klasse. Voor zyn sociale hervormingsplannen kan Minister Dato op den steun rekenen van de commissie uit de Cortes, die over zyn wets ontwerp een zeer gunstig verslag heeft uit gebracht. persen met lord Salisbury kunnen wy zeg gen dat er zeker nooit droefgeestiger optocht van lugubre voorspellingen te zien was.” Het is zeker opmeyrkelyk, dat, na het Zater dag ontvangen bericht, meldende dat Kelly Kenny een Boereplaager beschoot, op het oogenblik van heoyafzenden dier inededeeling hot War-office gtren enkel bericht meer ge publiceerd heeft. Deze plotselinge ebbe in de officieele berichten, waar de dagbladcorres pondenten gelegenheid vinden allerlei tele grammen tez zenden, wordt onrustbarend. De „Morning Leader” hoopt, dat de cava lerie van French haar taak, om als oogen van het leger te dienen, goed zal opvatten, en zal oppassen dat lord Roberts niet in een valstrik loopt. De „Westm. Gazette” zet uiteen, dat nu Kimberley ontzet is, ten minste iets is bereikt; doch vraagt zich eenigszins bezorgd af wat nu? En dan meent het blad, dat Roberts nog steeds geen meester is van zyn bewegingen. Hy wordt daarin beperkt door Cronjé, die, ondanks het verlies van een aantal wagens, nog steeds slagvaardig blyft. Het doel moet thans zynde inval in Transvaal en het be leg van Pretoria, maar daar is Roberts nog lang niet aan toe. In de Frankf. Ztg. schryft een oud-Prui- sisch officier o. a. het volgende Of het Engelsche leger gelukkig in Kim berley is aangekomen of dat Kelly-Kenny den terugtocht van Cronjé bedreigt, is van minder belang dan het feit, dat het eerste convooi, voor Roberts bestemd, of het ammunitie of levensmiddelen of beide ver voerde, wordt niet gemeld werd opge houden door de Boeren, zoodat Roberts nog steeds heeft rekening te houden met een Boeren-commando in zyn rug. De vreugde over den opmarsch iik Oranje-Vrystaat is dus wat voorbarig. berts zal, zyn plannen geheel moeteiktW anderen, want zonder een veilige coininuni- catie-lyn kan geen veldheer op eenig lang durig succes rekenen. En het hoofddoelhet afsnyden van Cronjé’s leger, is reeds totaal mislukt, en de tot nu toe behaald® voor- deelen herinneren sterk aan Spioi&op en Vaalknans. „Ik,” aldus deze deskundige, „zou niet verwonderd zyn, als Roberts zyn tocht „in ’s Blaue” opgaf en zich met het geredde garnizoen van Kimberley naar het kamp by Modderrivier concentreerde. In ieder geval kunnen we eiken dag verrassend nieuws uit het Engelsche hoofdkwartier of uit Pre toria verwachten.” De Fransche Senaat als hooggerechtshof en de ironie, waarmee hij alle zinspelingen op zulk een mogelijkheid beantwoordde miste hare werking evenmin, als de onbevangen houding der verdachte. Intusschen mijn bed was waarachtig niet op rozen gespreid. Al droeg de arme vrouw haar kruis als een hel din toch ondermijnde het hare krachten en sloopte hare schoonheid Vreeselijk was het te moeten zien, hoe haar ongelukkige echtgenoot snel den afgrond niderde, waarin hij onvermijdelijk zou neerstorten waarschijnlijk haar medeslepend in zijn val. Daniël, die met duivelsch vermaak voor boozen genius speelde, wist hem altijd weer spot van zijne goede voornemens, die ik met groote moeite opwekte at te dwingen, en spoedig was de drankduivel almachtig. Speelberg beweerde, dat groote geesten meer behoefte hebben aan opwekkende middelen, en dat een kunstenaar bij de gratie Gods, zich niet, aan de voor ’t algemeen geldende zedewetten be hoefde te onderwerpen. Het eerste gevolg was dat ik alras voor al de moeiten en bezwaren van het beheer stond. Wij mochten van geluk spreken wanneer de zieke leeu^v eer het doek opging nog uit zijn hol te voorschyn kwam, en op het tooneel met heesche maar daardoor des te tragischer stem declameerde. Ik deed wat ik kon, om den yal te stuiten Tijdelijk weerhouden kon ik de/ <|atkstrophe nog alleen, ze bezweren niet. Lfl De arme moeder. Het armörkïnd, En zulk een kind. Telefoon No. M2 A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1