I ips ’TO, s rouda. ■l I I No. 8130. BINNENLAND» ïlsch /Vteiiws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 1R00D, r.o. UJB Buitenlandse!) Overzicht 'EEVEEIJ FEV1LLE1OW. •er rlijders T& C*« Paris and (fratifi en Az. Vroeg Verwelkt ‘hal 5IMEK I 1 I Invoer van slachtvee enz. in België. ÈS Maandag 36 Februari 1900. 38ste Jaargang. DU Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. I leMj galei- (Wordt vervolg l IKMAN t Zn. verkelyke hulp de fleer en verre» van jen, alsook alle Naar het Duitsch èrs der Zeil- :m** «litspat- ter dam. den Konwg Telefoon So. <i2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nomniers VI.IF CENTEN. 1 -V l’ft hing. 17 afb Pró» a verachrik- ideugd lydt leering, die md van een by betVer- eninarkt 34, het beding, ilken boek- stoom' n van vorden naar de verfd. >md of geverfd e gezondheid Telefoon No. 82 A OVERT E N TIE N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, ics vrij van alle •hooging. end ml N. B Voor de vrienden van de Z.-Afrikaansche Boeren zyn de laatste berichten niet bemoe digend. Het moge waar zyn dat de toestand* van Cronjé niet zoo hopeloos is, als de Engelsche berichten doen voorkomen, te ont kennen is het niet, dat de oorlog op een keerpunt is gekomen en dat de crisis op het oogenblik meer ten gunste lykt te eindigen voor Engeland dan voor de heldhaftige Boeren. Bijzonderheden uit de telegrammen over te nemen, lijkt ons nutteloos, daar zij toch geen helder inzicht in den stand van zaken geven. De algemeene indruk is by de Engelschen,. dat Cronjé ingesloten is en zich ten slotte zal moeten overgeven. Wff Vleten -ons nog' met de hoop, dat deze gunstige verwachtingen van Engelsche correspondenten even ijdel zullen blijken als bij vroegere gelegenheden. Voor lieden willen wy dus liever aanhalen wat een paar groote dagbladen van den toe stand zeggen. Het „Handelsblad” zegt in zyn overzicht: Men gelieve op te merken dat de veront rustende dagbladberichten alle betrekking hebben op de actie van den 20e en den 19e. En den 21e seinde Lord Roberts uit Paar- deberg: „Nadat ik mij gisteren door zorg vuldige verkenningen van de stellingen der Boeren overtuigd had dat deze niet zonder zware verliezen bestormd konden worden waaruit blijkt dat Cronjé toen reeds een sterke stelling had. En daaruit zou weer volgen, dat hy niet onverhoeds is achterge- haald, maar dat hy met voorbedachten rade te Koedesberg stelling heeft gekozen entyd heeft gehad om zich daar te versterken. En eindelijk is er nog een element dat onmogelyk buiten beschouwing kan worden gelaten: Waar zitten Steyn en de Wet? Laatstgenoemde was het vermoedelyk die het Britsche convooi heeft buitgemaakt, toen hij van ’t Zuiden opmarcheerde. Waar is zyn macht sedert dien gebleven? En president Naar men verneemt, kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien de hervatting, na het ingesteld nader onderzoek, van de openbare behandeling voor den Hoogen Raad van de revisie-aanvrage der gebroeders Ho gerhuis. De advocaat-generaal mr. Patyn, die met April zyn ambt by den Hoogèn Raad zal nederleggen, zal ook nog by de voort gezette behandeling het openbaar ministerie waarnemen. Een bljjde tyding f Onlangs, by dat zoo gansch onverwachte sterfgeval van Mevrouw Faassen, heeft menigeen terstond aan haar man gedacht, en met angst gevraagd, of deze plotselinge slag niet noodlottig zou worden voor den juist bjjna herstelde. Ook te Scheveningen heeft men een paar dagen het ergste geducht. Maar toen is de reactie gekomen, de ontroering heeft kunnen los- riefkaartordt gezonden door mommel- De BURGEMEESTER der gemeente Gouda maakt bekend, dat het douanekantoor Selzaete (station) voortaan des Woensdags van 6»-u uur des voormiddags en des Zaterdags na aankomst van den trein van 12'34 geopend zal zijn voor den invoer van Nederlandsch slachtvee, bestemd voor de abattoirs te Antwerpen, Brussel, Cure- ghem, Anderlecht, Gent en Luik, alsmede voor dien van paarden, schapen, geiten en vleesch. Gouda, 23 Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS treffelijke comedie zagen spelen Ik zeg u, doc- ter, dat ge veel hebt verzuimd en niet te gauw van de partij kunt zijn, dat zeg ik I Ik vernam nu van Laban, dat Daniël er zich op beroemd had, dat hij ieder sprekend kon na bootsen, wat Speelberg zoo vrij was geweest eenigszins te betwijfelen. Apenkunsten, die het groote publiek konden verblinden, waren zeer goedkoop maar jammerlijk zou de proef mislukken, ais Daniël zich waagde aan personen, die door hun majestueus voorkomen niet konden worden geparodieerd. Kortom, er werd gewed, want Daniël hield vol wat hij beweerd had. Epn flesch champagne zou de prijs zijn. Daniël «ad zich daarop met den directeur in een zijkamer teruggetrokken. Na een oogenblik was Speelberg binnengekomen en allen hadden gevraagd of Daniël nog niet ge reed was, of wel of hij soms de weddenschap niet aandurfde. Die jonge man beloolt veel maar volbrengt weinig,” had de directeur geantwoord, en daarna had hij de flesch champagne in het ijs heen en weor gedraaid en geroepen «Dat de duivel alle moederszoontjes hale Toen eerst had men gezien, dat het Daniël en niet de groote kunstenaar zelf was. Zijn klein handje had hem verraden. die ons geïllus t IF'intemrd- hebben, dit te grafje noodzakelijkerwijs bestormden. De hoop op betere tijden waarmee wij verder getogen waren, zou echter niet worden vervuld. Door een crisis in den handel viel er voorloo- pig in Noord-Duitschland weinig of niets te win nen, wat Speelberg zoo ontstemde, dat hij, om de ondankbare wereld te straffen, het licht zijner kunst met opzet onder een korenmaat zette en zijn rollen zóo achteloos speelde, dat zelfs de weinige tooneelliefhebbers, die hem bij reputatie kenden, hunne wijze hoofden schudden en mirfiier beroemde leden met hunne gunst vereerden Summa summarum werd er zoo weinig verdiend, dat de onderneming te niet had moeten gaan, als niet de directrice wijselijk, bij wijze van voor zorgsmaatregel iets in kas hadde gehad voor een regenachtigen dag. Zij betaalde nog steeds regelmatig de gages en deed al het mogelijke, om te voorkomen, dat de garderobe een’ al te armoedigen indruk zou ma ken. Maar dank ontving ze van niemand, ze ker niet van den directeur. Ik zelf was op dazen tijd op den bodem van mijn geldzak, en zeker had ik in dien tijd mijn ransel gepakt, hadde ik niet geweten, hoe onont beerlijk ik langzamerhand geworden was. Als ik »den dienst opzeide,” moest alles vallen. En dan was ik niet met mijn geheele be staan aan Louise gehecht en hield ik mij boven mate beloond, als zij mij ’s avonds de hand reikte en «goeden nacht, beste vriend,” zeide Toch drukten mijn benarde omstandigheden me zeer, en toen ik op zekeren dag op de straat een academievriend ontmoette, die een flinke carrière tot 4 uur. 4 uur. lyken, heeft zich met 6 tegen 4 stemmen tegen het voorstel verklaard. Duitschland. In verband met het gebrek aan steen kolen wordt er ernstig aan gedacht de uit gestrekte, ongebruikt liggende veengron den in Sleeswyk-Holstein voor turfproduc- tie af te graven. Prins Heinrich van Pruisen zal 1 Maart een bezoek brengen aan Hamburg. Onder bepaalde voorwaarden is de toela ting tot de promotie tot dokter in de filosofie aftn de universiteit te Jena nu ook voor vrouwen opengesteld. De werkstaking in de Saksische kolen districten schynt te verloopendagelyks gaan meer stakers weder aan het werk. Engeland. Volgens de Truth reist reist koningin Vic toria 7 oï 8 Maart a.s. via den St. Gothard naar Bordigherd. Waarschijnlijk zullen kei zer Wilhelm en prins Heinrich van Prui sen haar aan het station te Straatsburg begroeten. Op den terugweg brengt de koningin misschien een kort bezoek aan het hof te Darmstadt. Italië. De paus is gisteren in de basiliek van de St.-Pieterskerk verschenen, waar 15.000 Ita- liaansche pelgrims byeen waren. Na den dienst gaf Leo XIII zyn zegen aan de ge knielde menigte. 40) En toch gij hebt gelijk, ook de arme galei boef, met een ijzeren kogel aan het been moet werken. Het was laf en kinderachtig van mij, mijn dagtaak te verzuimen Heb een weinig ge duld en ik zal het hoofd wel weer opbeuren Van dien dag at vervulde zij weer al hare plich ten tegenover het gezelschap slechts één ding was hadr onmogelijk: het bijwonen eener repetitie. Zij was vriendelijk jegens ieder, maar nooit sprak zij een woord tot haren echtgenoot, als hij het woord niet tot haar richtte. En ze ging geregeld eiken avond, in den don ker naar het kerkhof, zelfs mijn geleide niet be- geerende. Wat zou ik haar hebben kunnen zeggen Mijne wijsbegeerte kon zich niet meten met het innige geloof van deze sterke ziel. Nochtans nam zij het vrij kalm op, toen haar echtgenoot op zekeren dag verklaarde, dat hij van standplaats moest veranderen En toen wij op braken en ik met haar en een paar actrices in een rijtuig de stad verliet Speelberg, Daniël en Victorine volgden had zij kracht genoeg, om niets van al die bange gewaarwordingen te laten blijken, die haar bij bet scheiden van het kleine GOIME (0 UB 4 NT. Steyn heeft de divisie-Colville zóó gevoelig geslagen, dat de beide brigade-generaals ge wond en nog een vyftigtal officieren gedood of gewond zyn. Afgaande op de verhouding by vorige verliezen, schat dan ook: de „West minster Gazette” de verliezen aan minderen op 1000 man, d. i. haast evenveel als de Engelschen, officieel, by Colenso zouden hebben verloren. Dat was tusschen den 16e en den 18e. Waar is Steyn sedert dien gebleven? Deze twee Boerenmachten alleen leveren reeds een ernstige bedreiging op voor het Engelsche leger. En vermoedelyk komt er nog wel meer uit het Noorden en Oosten. Dit alles geeft ons reden om met eenig vertrouwen te verwachten dat something will turn up ten voordeele van de Boeren. De „N. R. Ct.” zegt ten slotte het vol gende Laat ons zeggen, dat wy den moed nog niet behoeven te verliezen. De Boeren zyn tot nog toe de Engelschen verre de baas gebleken. Zou dat eensklaps anders zyn ge worden? En Cronjé is een man van be proefde dapperheid niet alleen, maar een der bekwaamste aanvoerders der Boeren, en een man in wien de burgers volledig vertrouwen stellen. Onder zyn bevel zullen zy met de uiterste kracht de Engelsche aanvallen af slaan. En de hulptroepen, die met een groe ten omweg heel uit Natal en elders vandaan moeten komen, hebben ook-tyd noodig om er bij en slagvaardig te zyn. Maar hoe dit zy, ongetwijfeld hebben de Boeren nog niet voor zoo’n heeft vuur ge staan en is er voor bezorgdheid nog geen zoo ernstige reden geweest als nu. Den 23en Februari 1854 werd te Bloemfontein het verdrag tusschen Engeland en de Vrystaters gesloten, waarby Engeland „de toekomstige onafhankelijkheid van deze Grondgebied en deszelfs Gouvernement waarborgt.” Dat is gister juist zes-en-veertig jaar geleden. Het schynt voor den Vrystaat wel een pynlyke herdenking heden. Ofschoon, wie weet wat er al in den toestand veranderd is sedert Dinsdag en nog veranderen kan. Een officieele mededeeling uit Pretoria van Woensdag zegt Te Petrusberg, aan den weg naar Bloem fontein, 20 mylen ten Zuidoosten van Koe- doesrand en 15 mylen ten Oosten van Paar- deberg begon het geschutvuur om zes uur in den morgen. Een groot gevecht wordt heden (Woensdag) verwacht. Generaal De Wet seinde Dinsdag van Petrusberg Alles rustig op enkele kanonschoten na Kleine schermutselingen hadden Maandag avond plaats. De Engelschen bestormden de stellingen der verbondenen tot de schansen, maar werden teruggeslagen. Een telegram van generaal Cronjé zegt dat zyn verliezen op Maandag waren 14 doo- den en gewondendo verliezen van gene raal De Wet zyn „nul”. Commandant Froneman meldt dat hy van den 15en (verleden week Donderdag) tot Dinsdag voortdurend bijna omsingeld is ge weest door de Enge’schen aan de Modder- rivier. Toen hy zich Zondag met een klein aantal manschappen door de rivier sloeg, ontstond een hevig gevecht. De Engelschen bereidden zich voor om ons laager te nemen. Met den vechtgeneraal werden wy op vyf mijlen afstand van het hoofdlaager omsin geld door 2500 Engelschen, doch wy sloegen ons des avonds door den vyand heen, waar bij wy zeven doodon en 16 gewonden verlo ren. De B^tsche verliezen zyn zwaar. Bericht is ontvangen dat de Engelschen Dinsdag by Koedoesrand herhaaldelijk aan vallen deden met de infanterie en de lan ders, doch werden teruggeslagen. Het Hooggerechtshof te Parys veroordeelde Marcer Habert tot vyf jaar verbanning. 4- De zitting der Kamer té Weenen was gis teren stormachtig. Aan de órde was de vaststelling van het contingent voor de militie. De Jong-Czechen vielen de legeradministratie aan. De minister van oorlog wees die aan vallen af. Toen de minister van landbouw de by de werkstaking voorgevallen feiten uiteenzette, werd hij heftig in de rede gevallen door de socialisten. De voorzitter slaagde er niet in de kalmte te herstellen en hief de zitting op te midden van gioote wanorde. Verspreide Berichten. Frankrijk. Volgens het Journal tracht de regeering het Zola-proces, waarvan de behandeling op 6 Maart a.s. is bepaald, te verhinderen. De minister van oorlog zon probeeren, de officieren van de krijgsraad in zake Ester- hazy over te halen, hun eisch, waarby zy zich in het proces civiele party stellen, in te trekken. De kamer-commissie van onderzoek, be treffende het regeeringsvoorstel tot wyziging van de artikelen van het wetboek van straf recht, die betrekking hebben op de geeste- had gemaakt en nu op een beroepsreis in het Pommersche kustland verzeild was hield ik zijn verbaasden, medelijdenden blik met een lach vol galgen humor uit en gaf ik gaarne gehoor aan zijne uitnoodiging, ’s avonds een flesch met hem te drinken in zijn hotel en hem dkkr relaas van mijn wedervaren” te doen. En dien eigen avond vertelde ik hem alles eer lijk en rondalleen sprak ik niet over den sterk- sten band, die mij aan dit ellendige leven hechtte; mijne onzinnige, troost dooze liefde voor haar”. En ach, indien zelfs God mij plotseling te hulp ware gekomen, om mij uit die omgeving los te maken, wat zou ik met mijne vrijheid hebben kunnen doen Tot welk burgerlijk beroep deugde nog een verloopen candidaat in de theologie, die drie en een half jaar notabene de factotum was geweest van een reizend tooneelgezelschap »Laat mij van nacht eens over alles nadenken,” sprak hij, toen hij tegen elf uur met een meewa rigen blik me uitgeleide deed. „Morgen vroeg kan ik je wel niet meer zien, daar ik tijdig verder moet, maar ik zal je schrijven, kerel, zoodra me een goede idee in den bol komt. Ik drukte hem hartelijk de hand en keerde nu huiswaarts. Juist wilde ik de deur der gelagkamer voorbij sluipen, toen de lange Laban met een jongen acteur aan den arm naar buiten kwam zwaaien. Beiden waren zeer opgewonden en luidruchtig. „Timothetts,” riep Laban lachend, «waar voor den duivel is u geweest, hij sprak me nog altijd met u aan «terwijl wij hier zulk eene voor-

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1