IAAN LiS. No. 8131. BINNENLAND LOOPING Aïetiws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 27 Februari 1900. Bultenlandsch Overzicht J Vroeg Verwelkt >eller. FEV1LLE1 OX. EBIES, eg E 100. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. jlegen HUIS en hoek Spiering- 121. Verhnnrd te 3 werkdagen n 10 tot 3 uren I tot 11 uren te ®N en ERVEN i den Raam te 461. Verhuurd ft voornoemde IGLEEVER te Telefoou >o. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VT.JF CENTEN. Naar het Duitsch RF Achter de Gouwe, wykl. arden. EN en ERVEN de Zeugstraat 8 en 49. Ver- voor f 1.en JEN en ERVEN a, wyk L. Nos. eek No. 70 voor i. ERF, waarin iet vergunning) Gouda, wijk M >ek voor f 3.50. iF in de Boele- 112. Terstond is JLEEVER, ARI 1900 des hét Koffiehuis ran houden, sedert int len Groeneweg Te aanvaarden wii dmiie coukant :HUIS, ERVEN No. 1, in de en 189. Het ik en te aan- uis is verhuurd •dt ditmid- md succes in wrijving i Rheum*- idheid, pijn |lruf ®m Jj proefde II del ver- ■I ook ie- Mtn lette >rk „Anker*? m50c.defl theken. .Te uioth, a®- m Banders „yrtteïhflm. Aan het bestuur van de Liberale Unie heeft prof. De Louter den volgenden brief geschreven, waarin hy voor het buitengewoon lidmaatschap der Liberale Unie bedankt. Utrecht, 20 Februari 1900. WelEd. geb. Heer! Ik heb de eer u kennis te geven dat ik voor het buitengewoon lidmaatschap der Libe rale Unie bedank. Immers het jongste mani fest in zake kiesrecht schijnt mjj toe: Frankrijk. De minister van oorlog, generaal De Gallifet, lijdt sedert eenigen tyd vrij he vig aan influenza, wat hem niet verhindert, _de kamerzittingen by te wonen, aangezien hy niet wil, dat om hem de debatten over de legerbegrooting worden vertraagd. De werkstaking aan de staatstabaksfabriek te Rysel duurt voort, hoewel de directie heeft aangeboden, de helft van de gevraagde loons- verhooging toe te staan. De staking der arbeiders in de mutsenfa- brieken te Troyes breidt zich uit tot de an dere industrieën. De werktuigkundigen hebben den arbeid eveneens neergelegd; het aantal stakers wordt in het geheel op 10.000 be groot. Duitbchland. In de Saksische kolendistricten neemt de werkstaking voortdurend af. Donderdag staakten nog 28.9 procent der mijnwerkers, Zaterdag nog slechts 28.4 procent. Engeland. Uit Aden wordt gemeld, dat aldaar 7 gevallen van pest, waarvan 1 met doode- lyken afloop, zyn geconstateerd. Oobtenruk-Hongarmk. De toestand in de Boaeemscho kolendis tricten, waar het werk gestaakt is, is in hoofdzaak onveranderd. Rusland. Officieel is vastgesteld, dat de buitenge woon hooge steenkolenpryzen te Warschau, waardoor de prys per waggon steeg van 100 tot 225 roebels, het gevolg is van de knoeierijen van een 20-tal speculanten, tegen wie de overheid onmiddellyk strenge maat regelen heeft genomen. een, aagde elder: Am de berichten der Engelsche corres pondenten over Cronjé is geen touw vast te maken. De een bericht, dat hij moedig maar hopeloos den strijd volhoudt, de ander dat de Boeren zich niet ongerust over hem maken, en zelfe nog versterkingen zenden naar de andere posten. Het ieit alleen dat Cronjé Zaterdag nog volhield en versterkingen op wierp is bemoedigend. Een telegram nit het Boerenlager bjj La dysmith meldt: Donderdag jl. trokken de Britsche troepen met kanonnen de Toegela over en vielen het Ermelo- en het Middelburg-commando aan, maar moesten zich na een zwaar gevecht terugtrekken. Den volgenden morgen werd de aanval hervat, maar de Engelsehen werden opnieuw met zware verliezen teruggedreven. Buller meldt dat jl. Donderdag 3 officieren gesneuveld en 14 gewond zjjn; onder de laatsten is generaal Wynne. Het telegram voegt er bjj, dat het aan houdende vechten het ónmogelijk maakt, een opgave te zenden van het aantal gesneuvelde en gewonde manschappen. De ,Times”-correspondent seint eenige bijzonderheden over den strijd aan de Toe gela, die afgaande op de vorenstaande tele grammen, weer in het nadeel der Engelsehen is afgeloopen. De Boeren moeten de kopjes bij Colenso in allerijl hebben verlaten en ook in Eort Wylie een aantal kampbenoodigdhe- den hebben achtergelaten. De spoorwegbrug bii Colenso is geheel vernield. Alle spannin gen zijn vernield en een der steenen pijlers is geheel verdwenen. Colenso zelf heeft meer te lijden gehad van het vuur der Boeren dan van de Engelsehen. De Engelsehen komen ten noorden van de Toegela slechts uiterst langzaam vooruit, omdat het bergachtig ter rein aldaar de Boeren een aantal uiterst sterke stellingen biedt, waarin duizenden Boeren zich verschuilen kunnen. Niets staaft inderdaad de opvatting dat een algemeene aftocht van de Boeren plaats vindt, want hun zwaar geschut blijft Buller’s voorhoede en ook Ladysmith bestoken, hoewel honder den ossenwagens naar het westen getrokken zijn en het groote Boerenkamp onder den Buffelkop zonder twijfel opgebroken moest zjjn. De „Times” bevat eeii brief van zyn cor respondent te Kaapstad van 31 Januari, hotel stond, tijdelijk door Victorine en Daniël be trokken. DAAr aan de deur zag ik een kerel, die aan zyn lichtgrijs pak gemakkelijk was te herken nen, aan de bel trekken en daarna binnen schui ven Maar was het Daniël of was het diens dub belganger in Daniëls kleederen En indien dit zoo ware, wat had die in dit hotel t* maken, waar Victorine toch zeker dien anderen verbeidde Ik behoefde niet lang te peinzen, want als een bliksemstraal vloog mij de gedachte door het brein: »waar is die andere, de valsche Speelberg Een duivelschen, gemeenen schurkenstreek vree- zende, versnelde ik mijnen pas en stond eenige oogenblikken later met bonzend hart voor het huis waar zij en ik woonden, Pas had ik gejaagd den sleutel uit den zak gehaald, of ik zag dat de deur op een kier stond. Het ergste vermoedend stormde ik naar boven Nog had ik de eerste verdieping niet bereik», of daar hoorde ik mevrouw Speelberg’s diepe stem, en ja nu zag ik haar, en tegenover haar, haar echtgenoot, neen, zijn dubbelganger, die zijne gloeiende, zwarte oogen onafgewend op haar gelaat gericht hield Mevrouw Speelberg hield een kleine lamp in de linkerhand; de rechter had zij tegen den ellende ling opgeheven Haar gelaat was ditmaal door toorn hoogrood gekleurd en hare oogen fonkelden in dreigenden en bijna bovenaardschen glans. •Gij zult oogenblikkelijk dit huis en morgen de stad verlaten,” kreet zij. „Gij zijt het verach telijkste wezen dat ik ken, en wat ge u veroor loofd hebt, verdiende eene bloedige tuchtiging. Ik ben eene vrouw en moet het mijn echtgenoot waarin het plan der campagne van Lord Roberts Avordt uiteengezet. Daarin wordt voorspeld, dat de Vrijstaat niet alleen van uit het Westen, doch ook van uit het Zuiden zou worden binnenge rukt. Lord Roberts was voornemens van Modderrivier naar Bloemfontein te trekken; een tweede colonne zou van uit de Kaap kolonie over Norvalspoint den Vrystaat bin nen vallen, en generaal Kelly-Kenny schynt oorspronkelijk de opdracht gehad te hebben, in samenwerking met Gatacre, de Boeren terug te slaan naar Bethulie. Dit plan heeft Roberts grootendeels moe ten wijzigende positie der Boeren in het Noorden der Kaapkolonie was zóó sterk, dat de pogingen van Clements, Gata cre en Brabant, om hen daaruit te verdrij ven, niet alleen mislukt zfin, maar geleid hebben tot een achterwa&rtsche beweging der Engelsehen. De correspondent geelt in zyn brief eeni ge beschouwingen over de toekomst, wan neer Engeland den oorlog eens zegevierend heeft beëindigd. En die beschouwingen zul len in Engeland zeker indruk moeten ma ken. In de eerste plaats dringt hy er op aan, dat de oorlog snel ten einde wordt gebracht, wyl nu reeds in Natal en de Kaapkolonie de bittere gevolgen ervan merkbaar zyn. En is de oorlog geëindigd, dan zal Engeland in Zuid-Afrika moeten onderhouden een groot en goed gewapend leger, dat de meeste stra tegische punten van het ontzaggelijk gebied voortdurend moet bezet houden. Want men kan in Afrika de blanke bevolking niet be- rooven van haar geweren, en daarom moet men steeds rekening blijven houden met den geest van verzet en de neiging tot op stand der Boeren. Sterke stellingen, met groote garnizoenen, ruim voorzien van ge schat en ammunitie acht de correspondent noodig, om Zuid-Afrika in bedwang te hou den. Een goed vooruitzicht voor Engeland als het er ten minste in slaagt de Boeren te onderwerpen, wat uog lang niet zeker is, zelfs na de jongste gebeurtenissen. Het ministerie Van Koerber in Oostenrijk heeft in de eerste bijeenkomst van den Rijks raad een soort verklaring afgelegd, waarin tot groote verbazing van de Oostenryksche bladen van het ontwerp-taalwet geen spra ke was. Aarzelt dn minister-president met bet voor leggen van dat ontwerp tot het te laat zal zyn, totdat de Czechen door obstructie de beraadslagingen hebben onmogelyk gemaakt? vraagt de „Neue freie Presse”. CO '-a enz] Telefoon Mo. ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. INKMAN t Zn. Wij zagen elkander vragend aan Hadden we inderdaad zulk eene afschuwelijke scène beleefd, of waren we de dupes eener hallucinatie Eensklaps zag ik haar een gebaar maken als schudde ze een vies dier van zich af-, haar ge laat drukte verontwaardiging, bovenal walging uit. Dank je wel, Johannes,” zeide ze eindelijk, „maar vergeef mijik moet me eerst wasschen O God I alle reukwateren van Arabie doch neen, wij kunnen slechts bezoedeld worden door onze eigene slechte daden en onreine ge dachten «Mevrouw,* zeide ik, «zal ik dien ellendeling doodschieten als een dollen hond, of keurt ge hem nog waardig, in een eerlijk duel zijnen dood te vinden Gij moogt niets doen,” antwoordde ze somber. •Indien hij, wat ik hoop, het gelogen heeft dat die andere zijn voornemen kende, dan is het diens plicht den smaad te wreken, die eigenlijk meer nog hèm, dan mij is aangedaan. Dat zal morgen blijken- Het is laat ga nu. Johannes, ik moet mijn gezicht wasschen en mijne handen, waarmee ik dien ellendeling heb aangeraakt al was het dan ook alleen om hem van mij te stooten. Met een benepen hart sloot ik de deur en begaf ik me naar mijne kamer. Ik hoorde de klokken slaanmiddernacht, twee uur. Nog geen Speelberg De lafaard wi het niet zich te vertoonen Of wel, hij was op een goede wei. (Il'on/t vervolgt.) Nog hadden de bijvalsbetuigingen geen einde genomen, toen de deur andermaal was openge gaan en Daniël, de tweede in een lichtgrijs zo- mercostuum en Poolsch mntsje, met zijn k Tach tigen pang en vrouwelijke draaiing der heupen, was binnengewipt, waarop het leven en applaus natuurlijk nog doller was geworden. De directeur had hen allen aangenaam verrast. De een had nu voortdurend den ander voorge steld, nu zus, dan zoo. Na verloop van eenigen tijd was Daniël eens klaps zeer stil geworden, en had Speelberg eenige woorden toegefluisterd die dezen opeens deden verbleeken. Zijn dubbelganger had hem daarop bij den arm genomen en met zich meegetroond Toen zij niet terugkwamen, had men navraag gedaan en van den kellner vernomen, dat de beide heeren na een lang, fluisterend gesprek, arm in arm het hotel hadden verlaten Ik weet niet, waarom ik om deze geniale klucht niet kon lachen Ik nam haastig afscheid en liep bang te moede de straat op, juist toen de toren klok elf uur sloeg. Mijn weg voerde door de straat, waarin het overlaten, hoe hij deze beleediging wil wreken. Als gij echter ooit weer de brutaliteit mocht heb ben, mij onder de oogen te komen, dan •Vergeef me, mevrouw," viel hij haar in de rede met gemaakte kalmte, «ik vraag u duizend maal vergeving, ik had niet gedacht, dat u eene onschuldige scherts zoo tragisch zoudt opnemen, vooral niet, wijl uw echtgenoot er geen kwaad in zag. Ik had beweerd, dat ik hem met bedriege- lijke nauwkeurigheid zou kunnen voorstellen Hij beweerde het tegendeel. Een weddenschap was het gevolg De laatste en moeielijkste proef was deze, ot ook zijne eigene vrouw gedupeerd kon worden Nu aanvankelijk hieldt ge mij dan ook voor den heer Speelberg en toen ik de vrij heid nam u te omhelzen de kus van een echt genoot zal wel niet zoo vurig zijn als die van een aanbiddèr, die Twee jaar lang tiaar een zoen van u gesmacht hééft, - eerst toen zaagt ge, wien ge voor hadt Maar heb ik ook al mijn wedden schap verloreL de kus, mevrouw, die mij verried, vergoedt me rijkelijk dat verlies en, nu heb ik de eer, schéone dame Hij kon den zin niet voleinden, want in een aanval van woede, zooals ik nog nooit had ge kend, sprong ik op den schurk toe, greep hem in de borst en sleurde hem bij de haren over het bordes, waar hij zich tot zijn geluk door eene behendige beweging uit mijne handen wist te be vrijden, onder het uitbraken van de vreeselijkste vervloekingen en de donkere trap afstormde. Wederom heerschte er doodelijke stilte in het huis, waarin niemand waakte dan Louise en ik. Het leven van de verzoenings-conferentie hangt thans nog aan een zyden draadje. Staat de Regeering toe dat de Czechen dit doorsnijden, dan is voor langen tyd elke hoop op een vredelievende oplossing der on lusten ijdel, en zal geen Oostenryksche Re geering in staat zyn een verzoening tot stand te brengen. Voorloopig schynt de Regeering nog ze ker te zyn, dat de obstructie zal uitblyven. Reeds is het duidelyk, dat Polen en clerlca- len niet voornemens zyn, in den eersten tyd de obstructie te steunen. Zy willen de nood- zakelyke wetten: het ontwerp tot vaststel ling van het recruten-contingent, en de spoorwegwetten, benevens de begroeting, eerst doen afhandelen. De leiders der rech terzijde hebben, in de comité-vergadering, den Czechischen gedelegeerde om een duide lyk en afdoend antwoord gevraagd, of de Czechen zich zullen’ verzetten tegen de be handeling van die noodzakelyk geachte ont werpen. Zoolang dat antwoord niet ontvan gen is, zal geen comité-vergadering van de groepen der rechterzijde worden gehouden. Van dat antwoord zal tevens6 de houding der Regeering afhangen wanneer minister Van Koerber, tegenover de Czechische ob structie, geen krasse maatregelen neemt, kan hy even spoedig heengaan als zyn voor ganger Clary. En dan blyft de Oostenryk sche staatsmachine in de modder zitten. In don Duitschon Ryksdag had de tweede lezing plaats van de begrooting van binnonland- sche zaken. By het artikel, waarin een millioen Mark wordt uitgetrokken voor de deelneming van het Ryk aan de wereldtentoonstelling te Parys, deelde de commissaris voor die ten toonstelling, geheimraad Richter mede, dat de geruchten, als zou de opening der ten toonstelling nitgesteld worden, ongegrond zyn. Slechts zal het gebouw voor de afdeeiingen land- en zeemacht, ten gevolge van verschil lende ongevallen, eerst ongeveer half Mei worden geopend. Hetzelfde is met de cere- galery voor electriciteit het geval. In de afdeeiingen kunstnijverheid en kracbtwerk- tuigen zal Duitschland een grooten voorsprong hebben. Tot nog toe is niet de minste ont stemming voorgekomen; de Duitsehe en Fransche arbeiders werken voortreffelijk naast elkaar. Aan den spreker blyft slechts over, de aan wetgevende lichamen den dank te brengen van de Duitsche exposanten. B2

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1