UT TO, cao elsch BROOD Mewws- en Advertentieblad 'voor Gouda en Omstreken. TBVERIJ No. 8133. Woensdag 28 Februari 1900. HE\MSGEH\G Buitenlandsch Overzicht FEUILLEIOV. h int 103. Az. Vroeg Verwelkt ïlMEK ft er dam. -ou da. 38ste Jaargang. PER herlj Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. conferentie reusachtiger vlootplannen, zich mt ifator- UNKMAN Zn. in, om 1 trou- tot 4 uur. 4 uur. de Heer s en rerre.t.ti 'ben, »l«ool «n. SMITS. leten werk. Naar het Duiteoh den Kouiiig K.G. GOIDSCHE Cin iliM. Telefoon 5o. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. ENWERK, dan jaarzenmagazijn j Kleiwegsteeg. ,11e voorradig lillende andere st stoom n DZ. worden naar de everfd. >omd of geverfd de gezondheid De heer Bennet Burleigh seinde Zaterdag het volgende aan de «Daily Telegraph” om trent de gevechten in Natal: Aan heide zijden wordt met onverminderde kracht gestreden. De nieuwe stelling van den vyand is bijzonder sterk en hy bied met groote geestkracht weerstand aan het op dringen van generaal Buller. Donderdagavond was al onze infanterie de rivier over en ontplooide zij zich in hare verschillende stellingen. Zij bivakkeerde on der bedekking der kopjes van Colenso, waar van de Boeren zulk een goed gebruik had den gemaakt in het gevecht van 15 Decem ber. Vrydag stelde generaal Lyttelton's divisie zich aan de rechterflank voor den aanval op. Vóórdat de Britsche troepen instelling konden komen, moesten zij een open terrein overtrekken onder het geweer- en geschut vuur der Bieren. De Britsche artillerie onderhield een ge stadig en hevig vuur van de kopjes en Hlang- wane-heuvel; de kanonnen des vjjands ant woordden met groote snelheid. Hun geweer vuur ratelde den geheelen dag door, terwijl zy van tijd tot tjjd met hun Vickers-Maxmus en Nordenfelts vuurden. Onze opmarsch ging bjjgevolg langzaam voort, toch zeker, en de avond viel, toen de eerste linie op gevechtsafstand van den vij and was gekomen. De Britsche infanterie had den geheelen dag ware salvo’s gevuurd op de Boerenstellingen, terwijl de troepen sprongen maakten over het open terrein zag men de Boeren koelbloedig in hun verschan singen staan om op de soldaten te schieten. De Britsche troepen waren onder kruis vuur van de Creusot-kanonnen, welker op stelling hoogst moeilijk uit te vinden was. De strijd heeft nu reeds tien dagen geduurd; generaal Buller laat echter den vijand geen tijd op adem te komen. Van den vroegen morgen tot den laten avond houdt hy hem bezig. In een verslag van de „Daily Mail” le zen wij dat de Boeren Donderdag de Britsche stellingen tweemalen aanvielen, doch wer den afgeslagen, waarbij de Engelschen hon derd man verloren. Vrijdag deden de En- gelsche troepen op den rechterflank een aan val. Tegen den avond hadden zy nog maar enkele kopjes genomen ten koste van zware uitstrekkende over vele jaren, waren uitge werkt dan ooit te voren de bedoeling was geweest van de mogendheden die vertegen woordigers naar de conferentie hadden ge zonden, doch deze groote programma’s zijn over een aantal jaren verdeeld, zoodat niet op het totaal, maar op de jaarlyksche uit gaven moet worden gelet. Engeland’s uit gaven zijn volkomen op de hoogte van de uitgaven volgens deze programma’s. Wy be hoeven ons over deze niet ongerust te maken, doch het land moet een oog in het zeil hou den om op gelijken voet te blijven met de uitbreiding van de maritieme macht, niet alleen van Europa, maar ook van de Ver- eenigde Staten en Japan. De afgevaardigde Gibson Bowles was met den Minister eens dat het program voldoende was, doch wees op de toenemende kracht der Duitsche party in Holland, die er toe zou kunnen leiden dat deze party zich van Engeland zou afwendén en zich op een goe den voet zou stellen met Duitschland. Dit plan nam reeds eenigen vorm aan en zou kunnen slagen. Als dit geschiedde, zou da ba lans dor maritieme macht in Etaropa veran deren. In plaats van twee vloten zooals nu, een Fransche en een Engelsche, zou er een derde Duitsche vloot zijn, bemand met Hol- landsche matrozen. V Volgens een telegram uit Paardeberg aan Laffan’s agentschap, dat de meeste bladen weglaten, liggen honderden schutters van de Boeren verscholen in de bedding van de Modderrivier en vuren aanhoudend op de Engelschen, die vergeefs pogen ze te ver jagen. Iedereen bewondert den onoverwin- neljjken moed van de Boeren en hun bui tengewoon beleid, dat ook weer gebleken is dooreen hun verdediging van de Koedoes- randdrift gevolgd is op een uiterst moeilij ken tocht, waarop de Engelschen de Boerdn onophoudelijk lastig vielen. d« Echte 1, toeamen- gen in den naam des vervaardigd t wereldbé- bi* Steil- elk gekookt ak voor da- cslspels va olata) Ah «ml van gabraÜDBn. J. B. Robinson heeft in een interview verklaard dat hy volstrekt geen geloof sloeg .aan de geruchten aangaande de overgaaf van Cronjé. De Boeren onder Cronjé kun nen het vermoedelijk wekenlang uithouden, mits zy hun beproefden aanvoerder trouw blijven, en daaraan twyfelt Robinson niet. Hy zeide ook te gelooven dat Cronjé met voorbedachten rade voor zijn kamp deze plaats had uitgekozen, ten eerste omdat ze dicht by Bloemfontein is, ten tweede omdat de stelling van nature sterk is, daar zy ge legen is aan de rivier, wier hooge oevers de Boeren uiterst veilige holen woningen aan bieden. Robinson stak natuurlijk den draak met den canard van de „Daily News”, dat Cronjé’s vrouw hem zou hebben gesmeekt om zich over te gevendaartoe was zy niet in staat, verklaarde Robinson, en zy zou veeleer desnoods haar man aansporen om totterdood te strijden, want da vrouwen van de Boeren waren altoos krygshaftiger de mannen. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op ae Se cretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van het Bestuur der gemeente Gouda om vergun ning tot uitbreiding der Stedelijke Gasfabriek, gelegen aan de Vest wijk O No. 557, Kadastraal bekend Sectie D No. 2118, 2290. Dat op Dinsdag den 13 Maart 1900, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is öm bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende „drie’dagen" vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen GoUda, den 27 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Frankrijk. Een gerechtelijk onderzoek is geopend naar een groep individuen, die er hun werk van maakten, op het platteland aan tuber culose lydende runderen op te koopen en het vleesch ten verkoop aan te bieden op de markten in do Parysche voorsteden. De beesten werden geslacht in een departement waar het geneeskundig toezicht veel tevwen- schen overliet. Men is van meening, dat het Vatikaan den wensch der Fransche regeering, om sommi ge bisschoppen uit hun ambt te ontzetten, zal inwilligen. Duitschland. Het achtste nummer van het anarchistische tijdschrift Neues Leben is in beslag genomen, terwijl de redacteur Gossmann is gearresteerd, In het redactiebureau te Berlijn is huiszoe king gedaan. De regeering heeft beslist, dat dr. Arons, privaatdocent aan de Berlynsche universiteit, die de sociaaldemocratische stellingen hul digt, opgehouden heeft, privaatdocent te zyn. niet, dat dit alles mij als koud water op ’t lijf is gevallen Ik was er sedert lang op voorbereid Zij sprak nu van haar voornemen, om door een te geven concert, een sommetje bijeen te bren gen, ten voordeele van den vaderloozen troep” waartoe de gedeserteerde Daniël en Victorine niet langer behoorden. En op het concert wilde zij zelve optreden. Zij wist, dat de zaal meer dan gevuld zou zijn, want haarongeluk* was riu natuurlijk reeds op aller lippen Zij schuwde de blikken van al die vreemde oogen volstrekt niet. Dat haar hart haar had verleid een onwaardige te huwen, was een ongeluk, geen schande of schuld De uitkomst bewees, dat ze hare krachten niet had overschat Toen zij in haar eenvoudig zwart zijden kleedje met een zwart kanten doekje over de blonde lok ken geslagen, op het tooneel verscheen, zag ik ik zat op het tooneel aan de piano dat zij een oogenblik bloosde. Maar hare ontroering duurde kort en zij zong de Orpheus-aria, iets uit de Iphigenie op Tauris, en het lied van Mignon, met heerlijke innigheid en eenvoud, ’t Was of de nooden des levens, die haar hart hadden doen bloeden, slechts hadden gediend, om haar talent te sneller te doen rijpen. De indrnk, dien zij maakte, was zoo overwel digend, dat het publiek in bijvalsbetuigingen los brak, zooals deze zaal nog nooit had gehoord, zelfs niet bij de schitterendste rollen van den >grooten kunstenaar.” (JFerdt vtrvol^d •verliezen. De stellingen der Boeren worden ook door dezen correspondent sterk genoemd. Nauwelyks waren de eerste teekenen van een keeren der krijgskans ten gunste van Engeland merkbaar, of de uitingen van chau vinisme, van hoogmoed, van opgewonden heerschzucht vervulden weder de kolommen der Engelsche pers. Feitelyk is er nog niets anders gebeurd, dan dat Kimberley ontzet is en dat Roberts een inval deed in den Vrij staat, waarvan het resultaat met den dag twyfelachtiger wordtmaar opnieuw is het debat geopend over de vraag, welk lot den Boerenrepublieken zal beschoren zyn, indien zij worden onderworpen. Dit moge nu een voorbereiding zyn van de openbare meening het vooruitzicht, dat twee onafhankelijke staten, die met mannenmoed en groote volharding strijden voor hun onafhankelijkheid, zullen behan deld worden als wingewesten, en van alle politieke rechten worden beroofd, zal niet geschikt zyn, om de proclamatie van lord Roberts aan de Vrystaters eenig effect te geven. Het blykt dan ook, dat zelfs deze diplomatie van den Engelschen opperbevel hebber niet in staat is de verbondenen te scheiden. Toch laat de „Times” zich uit Lorqnqo Marques het dwaze bericht seinen, dat president Steyn aan president Kruger de aanstaande onderwerping der Vrystaters heeft it medegedeeld en hem aanraadt vredesonder handelingen aan te knoopen. Het dwaze van dit bericht wordt zelfs in Engeland ingezien. Maar de „Times” hecht er geloof aan. De minister van marine, Goschen, diende in het Lagerhuis de marine-begrooting in en zeide, dat deze op donzelfden grondslag was opgemaakt als tot dusver. De admiraliteit, vervolgde hy, is zich bewust van den toestand. Als zy een mobilisatie noodig had geoor- deeld, zou zy niet geaarzeld hebben de vloot te mobiliseeren, maar de tyd daarvoor was nog niet geko r,en. Engeland wordt niet door een zeemogendheid bedreigd. Er zyn tyden dat een demonstratie raadzaam is, maar op het oogenblik acht de Regeering dit niet het gefkl. Er zullen stappen worden gedaan om de vlootreserve te versterken en de Regeering in staat te stellen een klein deel op te roe pen, in plaats van de geheele seserve. Als de nood aan den man komt zal het reserve- eskader ook meer geoefend worden in de tactiek De Minister wees er op, dat in de zes maanden, volgende op de Haagsche Vredes- bijt. Toen ik zwijgend den brief neerlei zeide zij op vergoelijkenden toon •Och, dit doet my nauwlijks pijnlijk meer aan. Ik wist, dat het vroeger of later zoo moest komen, en ik vind het werkelijk een geluk, dat het nu reeds gekomen is. Wezenlijk, ik ben hem hartelijk dankbaar, dat hij mij eene laatste ontmoeting heeft bespaard. Ik ben als van een ernstige, sle pende ziekte genezen, zwakjes, maar aan de win nende hand «Wat denkt, ge nu te doen vroeg ik eindelijk. «Mijn plicht zoo goed ik kan. Ik ben wel zoo arm als een kerkmuis, maar de anderen zul len er niet om bloeden.” •Mevrouw,” zeide ik aarzelend, «ik weet, dat gij vroeger te trotsch waart om uwen oom reken schap te vragen van zijne voogdij. Maar nu Zij lachte bitter. >Te trotsch Beste jongen, ook vroeger zou ik niet te trotsch zijn geweest, te vragen wat mij wettig toekwam. Maar waar niets is, verliest zelfs de keizer zijn recht; laat staan dan eene arme Stiftsdame, die er met een komediant van door is gegaan. Doch laten wij niet langer over deze onaangename zaken spreken. Ik heb gelukkig voor eenige dagen de acteurs uitbetaald. Zij zijn, nu de onderneming te niet gaat, er treurig aan toewaar zullen ze midden in den zomer, een nieuw engagement vinden Daarom moet de fundus constructs” zoo spoe dig mogolyk verkocht en vqorloopig verpand wor den. Mij hierin te helpen, is de laatste dienst, dien ik van u vraag, beste Johannes. Maar wat ziet ge mij vreemd aan, Johannes I Gij meent toch inhoud. Het was een lange brief, en geheel in Speeiberg’s gewonen, belachelijk gezwollen stijl geschreven, doorspekt met citaten uit Schiller en Goethe. Het was duidelijk dat hij de laatste rest harer liefde had verbeurd. Daarom was het maar beter, dat hij zich in vrijwillige ballingschap begaf, om eerst dèn weder te keeren, als hij met roem be laden en in staat zijn zou haar eene betere positie aan te bieden. O, hij wist het wel, dat de hoop des menschen dikwijls werd beschaamd I »Wat is de hoop, wat beteekenen de wenschen, die de mensch, de ver gankelijke, in onwetendheid koestert Maar hij wilde op zijn goed gesternte vertrouwen. Zij zou een tijd lang zijn spoor verliezen, maar dèn hoopte hij, zou haar rijkelijk vergoeding ten deel worden voor alles, wat zij misschien door zijn toedoen had geleden. Ten slotte dankte hij haar voor haar hooghartig geduld met zijne gebreken Het genie was nu eenmaal geen gemakkelijke levensgezel In een postcriptum verzocht hij haar, hem te verontschuldigen, dat hij, om zijn plan uit te voeren, de reservekas had meegenomen. Hij liet haar daarentegen den ganschen fundus constuctus,” coulissen, costumes, theaterbibliotheek, en zoo zij de onderneming nu zou willen voort zetten, zou neet Johannes, misschien haar wel ter zijde willen staan. Nog een pathetische afcheidsgroet Weer een citaat, en toen volgde dit slot Eeuwig je Constantin. Ik moet een gezicht gezet hebben als iemand, die frambozen eet, en eensklaps op een wormpje 4») Eindelyk zocht ik wachtens en wakens moê mijne legerstede op en sliep tot den morgenstond. Ik sliep zelfs zoo vast, dat ik niet dan door een herhaald kloppen gewekt werd. Toen jk de deur opende, stond Kunegunde voor me, en verzocht jnij uit naam van mevrouw oogenblikkelijk naar beneden te willen komen. •Is mijnheer thuis gekomen vroeg ik het ge trouwe scherpsel. •Zek?r. Maar eerst tegen negenen.” Mevrouw was juist naar de stad gegaai boodschappen te gaan doen. Mijnheer had wens ook met naar haar gevraagd, 't scheen of ny wist, dat zij niet thuis washij had zich een geruimen tijd op zijne kamer opgesloten, en was daarna weer uitgegaan, zonder een boodschap voor mevrouw achter te laten. Echter had de direc trice later een brief op de tafel aan haar adres gevonden, en zond ze om mij* brief h011^ raet ^en Ze knikte me met verstrooiden blik toe. Kom hier, Johannes,” zeide ze met doffe stem. Ga zitten en lees dien briefnu is alles beslist Ik nam het papier, en doorliep haastig den Telefoon No. *9 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters 'worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1